- ryk' by Verschillende Berichten. te gaai te gaan bevorderen, .heeft xtj gemeend hef aanbod te kannen doen. „Wijhebben daar op gemeend," zoo zeide de minister „al* een bewgi van deferentie aan den per- •oon van prerident Kroger:" Er staat aelfa niet „als een bewys van deferentie aan presi dent Krnger," maar „aan den persoon van president Krnger," als om toch vooral eiken twijfel op te heffen. Daar diens vervoeren das alleen den per soon geldt, zal de regeering uit den aard der zaak aan den commandant van de Gelderland de initrnctie gegeven hebben of nog geven om niet de vlag der Zuid-Afrikasniohe repu bliek naast de Nederlandsohe te voeren, daar dit geen sin zon hebben en ons zonder eenig nut groote moeilijkheden zon kunnen bezorgen. .Volgens De Standaard doen die moeilijkheden er niets toe. Wij moeten gezond medelijden hebben zegt het blad en das mede 1 ij- d e n willen en kannen. Geloofsijver, overslaande tot geestvervoering, zon blijkbaar in een soort martelaarschap een zalig genot vinden. Dat zgn. medelijden is heel ongezonde staat kunde. Allerminst behoort het tot de taak oener regeering znlk een lyden, zoodanig martelaarschap om anderen, over ons volk te brengen, voor te bereiden of in de hand te werken. De regeering spreekt bovendien en zeer terecht niet van medeleden maar van deferentie, hetgeen heel iets anders is. Geld, gemunt of in baren, depêches en staats papieren behooren tot de zgn. aecidenteele contrabande-artikelen. Ik zal niet behoeven aan te halen tal van schrijvers, die het daar over eens zijn. Van meer belang is, dat in den laatsten zee-oorlog tussohen Japan en China, waarby Japan zich strikt gehouden heeft aas de regelen van oorlogs- en interna tionaal maritiem recht tnsseben beschaafde Staten, in art. 10 van de Pryswet by Keizer- ïyk decreet van 20 Aagnstns 1894 uitgevaar digd, money, zonder eenige restrictie als contra bande wordt beschouwd, terwijl in den oorlog van Qroot-Brittannië tegen Spanje in de In structie van bet marine-departement te Was hington „geld bestemd voor de vyandeiyke machten" onder de oontrabande-artikelen is opgenomen. Nn is de oorlogs-eontrabande alleen datgene wat naar een vyandelyke haven of eindbe stemming gaat, en de oorlogsparty heeft reeht zich daarvan meester te maken, ai be hoort het geld enz. aan onzjjdigen. Zooveel te meer heeft een oorlogvoerende staat bet reeht zich meester te maken van betgeen tot den vyandeiyken Staat zelf behoort, das van allen Staatseigendom en znlks zonder aanzien van bestemming. Groot-Britannië zou dus, volgens alle regelen van het internationaal recht, recht hebben zich meester te maken van staatsgel den en staatspapieren, wanneer president Krnger die zon willen medevoeren voor het geval het vervoer plaats had met een koop- vaardysohip. Na het vervoer van den zieken man plaats heeft met een Nederl&ndsch oorlogsschip ia dit anders. Dat schip vertegenwoordigt bet grondgebied van den Staat. Geen enkele andere autoriteit dau een Nederlandsohe mag daar gezag nitoefenen of handelingen plegen. Maar daar staat tegenover, dat de Nederlandsohe vlag niet mag dekken, beschermen of beveili gen zaken, die andera, ware de gaotvryheid niet verleend, vatbaar souden zyn om in open zee genomen te worden. Visitatie van de goederen van den gast kan natuurlijk niet plaats hebben. Het eenige zal, naar m||n bescheiden meening, zyn, dat de heer Kruger, vóór het gaan aan boord van de Gelderlandde sohrifteiyke verklaring aan den commandant van dien oorlogsbodem ter hand stelle, dat de goederen, gelden en pa pieren, welke by medeneemt, hem in privé en niet de Zuid-Afrikaansche Republieken toebe- hooren, of wel dat by niets medevoert, wat volgens het internationaal maritiem reeht vatbaar ia om genomen te worden. commissaris der koningin in deze provincie, betreffende beperking van het verroer van vrachten op de wegen en onderhoud by het -***- dooiweder. ÜIT STAD EN PROVINCIE, Men zendt ons weer mededeelingen om trent jubiléi, die eenige personen op 1 October a. sullen vieren, en dit niettegenstaande wg herhaaldelijk schreven dat wij van dér- geiyke feiten vooraf geen melding maken, doch dit eerst doen als er op znlk een gedenk dag iets is voorgevallen, waaruit voor den jubilaris waardeering of belangstelling bl§k£. Afgescheiden van de kwestie of er eenige verdienste ligt in de vervulling van eene be trekking gednrande een zeker aantal jaren wat voor den persoon zeiven een gelukkig buitenkansje is ligt het, dankt onr, niet op den weg van de redactie eener courant om daarop bij voorbaat te wyeeia. Zy kan niet beoordeelen of er voor daarby eveneens betrokken besturen, directie'», chefs of patroons reden is om over de wyze, waarop zulk eene vervulling plaat» bad, bij zonder tevreden te zyn en aan hunne tevreden heid uiting te geven. Dat kan eerst op den dag zeiven blijken en betuigingen in dien geest hebben te meer waarde als zy genohieden zonder invloed van buiten een invloed die toch dergelijke berichten allicht nitoefenen. Bovendien, het bekend maken van znlke aanstaande jubilé's ligt meer op den weg van goede vrienden en kennissenen daartoe zyn andere wegen dan berichten in het redactioneel gedeelte van een conrant. Pro», blad no. 119 bevat eene opgaaf van het aandeel der gemeenten in de kwade posten op de grond- en op de personeels belastingdienst 1897. Gezamentiyk bedroeg dit o. a. voorColjjns- plaat f156, Goes f 167.20, Middelburg f 3195.755, Terneuzen f 288, St. Phiiipsland f 175.59* Vlissingen f 1723.85 en Zierikzee f 1037.07s. Prop, bl*i pp, 117 bevat ©en besluit van den vrachten De pryswinaers in den wedstryd by bet feestje in den Kinderspeeltuin alhier waren Frans Laroes en Jaantje Koolwyk. De premie werd getrokken door Cornelia van Loo. De premie bestond uit een zeer mooi panorama, een geschenk van mevrouw Van der Harst. Van de tram, die Donderdag middag te kwart over vieren nit Middelburg vertrok, werd, even voor Souburg, de machine onklaar. Daar die verderen dienst bleef weigeren, moest eene andere uit Vlissingen ontboden worden; de meeste passagiers ge bruikten hünne onderdanen om te komen waar ze wezen moesten. Uit Vlissingen: Met de nachtboot Koningin Wilhelmina kwamen Vrydag morgen alhier aan prins en prinses Heinrioh van Pruisen, om de reis naar Kiel per aansinitenden sneltrein, in een salon- rytuig, te vervolgen. Men deelt aan de VI. Ct. mede, dat aan de beer H. C. de Waal, te Middelburg, op «yu verzoek, eervol ontslag is verleend als directeur van Vlissing's Mannenkoor en tot deze betrekking is benoemd de heer R. Bekker, vroeger directeur van Gorinchem^s Mannenkoor, dat hem destyds noode zag vertrekken. In de Donderdag avond te Goes gehou den zitting van den gemeenteraad, die gepresi deerd werd door den burgemeester, waren de heeren Coenen en Van den Bout afwezig. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer Riaoh, werden onderzocht en tot zijne toelating werd besloten. Aan S. Boone, pachter van de zoogenaamde trekkerswoning, werd, onder zekere voorwaar den, vergund, op het terrein by zyn woning, op eigen kosten een schuur te boawen. Op voorstel van bnrg. en weth. werd be sloten tot den openbaren verkoop van 26 banken, afkomstig nit de nu opgeheven bewaarklasse van schooi A. De verzoeken om afschryving en terugbeta ling van plaatselijke belastingen werden overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. en gunstig advies der financieele com missie, toegestaan. In verband met ingediende reclamatie u in zake den H. O. werd beslotente royeeren de aanslagen van Jos van de Velde en P. Dorst; te handhaven de aanslagen van F. Vonk, J. J. Quiet, J. Nagel kerke, J. A. ketee en W. Wolff; te verminderen de aan slagen van J. L. Bootsgezel van de 8a naar de 7e en van D. Holleatelle, schipper, van de 4e naar de 2e klasse. De gemeenterekening 1899 werd voorloopig goedgekeurd in ontvang op f 110.125.60s, in uitgaaf op f 103.952.76", das met een goed slot van t 6172.84. Verder werden nog goedgekeurd en vastge steld: de rekening van hst bnrg. armbeotnnr over 1899 in ontvang op f 52.822.045, in uit gaaf op f 45.916.83", alzoo met een goed slot van f 6905.21de rekening van het gasthuis bestuur over 1899 in ontvang op f 18.758.87, in uitgaaf op f 17.598.75, dus met een goed slot van f 1160.12 en de begrooting van het bnrgeriyk armbestnur voor 1901, in ontvang en uitgaaf op f 55.708.48. Het kohier van schoolgeld op de hoogere burgerschool werd vastgesteld op f 4873 met 85 aanslagen, en het kobier van schoolgeld op school E op f2480 met 62 aanslagen. Met ingang van 16 October a. s. is benoemd tot assistent aan het rykslandbouwproefstation te G o e b de heer P. M. van Haarst, technoloog, thans assistant aan de polytechnische school. Woensdag nacht hebben in den Van Citterspolder onder 's-H eerArendskerke, de gemeente-veldwachter en twee onbezoldigde ryksveldwaohters, tevene jachtopziener», te Borssele, een strooper met geweer, lichtbak en drie hazen geattrapeerd. By het arresteeren brak de lamp en geraakte de lichtbak in brand, welke echter geblnscht kon worden zonder verdere ongelukken. In de Donderdag te Ierseke gehouden raadsvergadering werd de gcmeentebegrooting voor 1901, geheel zooals zy door burgemeester en wethouders ontworpen was, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 36,353.15. Alleen de voorgestelde schrapping van een post, groot f50, aio toelage voor een kinder bewaarplaats, zoogenaamd bewaarschool, gaf aanleiding tot discussie. Gevraagd, wat aanleiding tot deze schrap ping had gegeven, antwoordde de voorzitter, de burgemeester, dat de toestand der instel ling zoo gebrekkig was, dat burg. en weth. deze nitgaaf niet langer gerechtvaardigd acht ten. Na uitvoerige inlichting en discussie werd niet verder op de handhaving van den post aangedrongen. Ren der leden wenschte een keurmeester van vleeich aan te at6llen, maar de voorzitter en de heer Van Harmeien, hoewel de wen- ncheiykheid toegevende, ontraadden het voor stel, omdat te Ierseke geen alleszins bevoegd deskundige te vinden is. Ook is de controle op ingevoerd vleeioh hoogst moeflgk. Een keuring van vleesch is alleen aanbevelens waardig als zy afdoende is. Ingekomen was o. a. een verzoek van het onderwijzerspersoneel van school 1 om ge regelde uitbetaling van zyn salaris. De voorzitter erkende het lastige van een ongeregelde betaling, en verzekerde dat in de eerstvolgende maanden geen stagnatie is te vreezen. Mocht die ontstaan, dan konden bnrg. en weth. een tydeiyke kasleening voorstellen. Naar men ons uit B a t h meldt, werd Donderdag door den bevigen wind de blazer O. D. 17, schipper A. Kastelein, die by bet wrak der St. Paul lag, daarop geworpen, waardoor er in het scheepje twee gaten kwamen en een vijftal boorden en bet roer braken, terwyi van den eveneens daarby liggende blazer O. D. 4, schipper C. Grinwiade rol rechtstandig werd opgetrokken en de schipper genoodzaakt was, het anker met ketting te laten glippen. Beide liggen thans aldaar in de haven. De eerste zal naar een werf moeten, terwijl de tweede zooveel mogeiyk zal worden hersteld. Te JScherpenisse heeft deze week een vreemdeling valsohe loten verkooht. Hy gaf voor dat ze waren van de bündeninrich- ting te Middelburg. De zaak is in handen der politie, die reeds eenige loten in beslag nam. Donderdagmorgen liep, op den weg tussohen Tholen en Seherpenisse, een voor een kar ge spannen hollend paard met zooveel kraoht tegen het poatrjjtuig, dat zich daar juist be vond, dat de stukken van het rytuig tegen den grond vielen en het paard een groot gat in de borst kreeg. Het dier behoorde aan den landbouwer J. N. te Poortvliet en werd geleid door diens dochter. Donderdsg deden zich te Retranche- m e n t twee ongevallen voor, waarvan een met doodeiyken afloop. H. v. C., die met een voer suikerbieten op weg wan, schynt door een of ander toeval van den wagen te zyn gevallen en door een voorwiel aangereden. De arme knaap, 15 jaar oud, werd hevig gekneusd en bewusteloos gevonden. Des avonds ia bjj overleden. Het andere ongeval trof D. v. G. Deze zou een door hem opgeknapt geweer eens probeeren, dat, belaasby het afgaan sprong en hem zwaar aan den polo verwondde. Door den raad van Biervliet is besloten het voorstel tot regeling der onder- wyzers jaarwedden, trots de ondersteuning van de afdeeling van den Bond van Ned. on derwijzers, voor kennisgeving aan te nemen en aan den ryksveldwachter Raes een gratifi catie van f 25 te verleenen, wegens bewezen gemeentelijke diensten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Voor deze rechtbank hadden heden zich te verantwoorden een achttal arbeiders nit Vlake, gemeente Sohore, nl. M. v. K., oud 81 jaar, J. B., oud 17 jaar, A. H., oud 19 jaar, P. H«, oud 17 jaar, A, Q., oud 23 jaar, C. Q., oud 19 jaar, J. B., oud 20 jaar, M. O., oud 21 jaar. Zy werden beklaagd van op 16 April jl., de» namiddags te half vijf nar, in genoemde gemeente, te samen en in vereeniging, J. Geer vliet en D. Geervliet in en buiten de herberg van G. Luyk opzetteiyk te hebben geslagen, tengevolge waarvan beide personen aan het hoofd bloedig verwond zyn. Na gebonden getuigenverhoor achtte de ambtenaar van het openbaar ministerie het wettig en overtuigend bewys geleverd en vorderde veroor deeling van beklaagden ieder tot eene gevangenisstraf van negen maanden. Uitspraak hedim over 8 dagen. Ook door den officier van justitie by die rechtbank ia hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van J. L. A. de L op 21 dezer wegens smaadschrift veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Genoemde rechtbank deed heden uitspraak ia de, in ons nommer van 22 dezer breedvoerig vermelde, zaken tegen a. E. F. C., 21 j., arbeider te Schoondyke, die ter zake van mishandeling met voorbe dachten rade, overeenkomstig den eiich van het O. M., is veroordeeld tot eene gevangenis straf van èén jaaren b. J. d. K., 41 j., bootwerker, en P. A. A., 46 j*, werkman, beiden te Terneuzen, die, wegens het opzettelijk lij gelegenheid van een volkeoploop zich niet onmiddellijk verwijderen na het derde door het bevoegd gezag gegeven bevelzyn veroordeeldelk tot 14 dagen ge vangenisstraf. De eiseh tegen ieder hunner was eene maand. Voorts zyn nog veroordeeld wegens: wederspannigheid J. v. W., 24 j., bootwer ker, Ternenzen, tot 1 m. gev. straf, en P. E. W., 29 j., hvr. van J. J. d. N., zonder beroep, Ternenzen, tot f7 b. s. 7 d. h. eenvoudige beleedigingC. G. d. J., 14 j., zonder beroep, Wemeldinge, tot tl b. s. 1 d. h., en mishandeling: P. J. v. d. P., 34 j., bier- brouwersknecht, Clinge Waes, tot f 5 b. s. 5 d. h, VrijgesprokenJ. A. d. R., 25 j., hvr. van G. A. K., CoUjnaiplaat, beklaagd van eenvou dige beleediging. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd Donderdag behandeld de zaak tegen J. K., geboren te Zaandam, rijksveldwachter- jachtopziener, gectationneerd te Kapellebrug, gemeente Clinge, en wonende te Hulst, die, zooals indertyd door ons is gemeld, door de Middelburgsche rechtbank werd vrygesproken van het hem ten laste gelegde, als zou hy een valsoh proces-verbaal hebben opgemaakt, waarin by opgaf mishandeld te zyn. Door den offioier van justitie was destyds eeu gevangenisstraf van drie jaren geëischt. In deze zaak, die den 1 Juni jl. voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld wij gaven daarvan toen een breedvoerig overzicht werden nu voor het hof drie ge tuigen geboord. De hoofdgetuige gaf op dat bekl. in baar winkel om vleesch was gekomen, haar ver volgens had gesard, waarop zy bekl. met een stalen voorwerp had gedreigd te slaan als by niet den winkel uitging. Zy was toen door bekl. meegesleurd, die baar het staal had ontrukt. Bekl. gaf op, dat zy hem ermede had geslagen, waarna hy het staal ia beslag had genomen. De procureur-generaal mr Reitsma, door de getuigenverklaringen het bewys van het ten laste gelegde geleverd aehtendo, requi- feerde veroordeling van bekl. tet wn ge- vangeöiistraf van twee jaren wegens afleg ging eener valsohe verklaring onder cede. De verdediger, mr F. G. van Deinse, nit Middelburg, de antecedenten van bekl. hoogst gunstig achtend, niettegenstaande verschil lende ongnnstige renseignementen omtrent bekl. verzameld in het dossier, meende, dat bekl., onder de bedreiging hem te inllen slaan, het staal heeft beetgepakt, doch daarop ver schillende slagen heeft ontvangen, vóór hy het aan de vrouw kon ontrokken, zoodat het proces-verbaal geheel overeenkomstig de waar heid wat, daar bekl. toch geen enkele reden had een valsoh proces-verbaal op te maken. Het overtuigend, zoomin als het wettig bewys geleverd achtend, concludeerde pleiter tot vry- spraak, in overeenstemming met het vonnis der Middelburgsohe rechtbank. Na re- en dupliek werd de uitspraak over 14 dagen bepaald. LANDBOUW." In Dantumadeel is eene proet genomen met den verbouw van vier soorten van rogge, nl.: Schlanstedter, Zeeuwsehe, Petkuzer en Russische. De uitzaai geschiedde in October 1899; de opkomst waa goed, en in het voorjaar was de stand naar wenicb, maar wel wat dicht. Het stroo der Schlanstedter en Petkuzer was stevig met goede vierkante aren; de Zeeuw sehe had iets fijner en korter stroo en legerde regende Rnssisohe had behoorlijk goed stroo, maar zeer korte en fijne aren. De uitkomsten per H.A. waren aio volgt: Sohlanstedter, 40 H.L. rogge 6550 K.G., 69 K.G stroo per H.L. Zeeuwsehe, 42 H.L. rogge 6250 K.G., 70ya K.G. stroo per H.L. Petkuzer, 36y3 HL. rogge 5000 K.G., 69 K.G. stroo per H.L. Russische, 20ya H. L. rogge 4650 K. G., I K. G. stroo per H. L. De grond, waarop de Russische verbouwd was, is wat lichter dan die waarop de andere ■oorten waren verbouwdzy leed daardoor iets meer van de droogte in het voorjaar, doch in graanopbrengst bleef zy te veel ten achter, zoodat zy voor nitzaai niet in aanmerking kan komen. Petknzer was goed, doch de andere soorten waren beter van kwaliteit. De kor rels der ZeenwBohe zitten vast in de aren en vallen niet gemakkeiyk nit. De Schlanstedter heeft lang en stevig stroo, is daardoor ge schikt op goede humuoryke gronden, terwyi de Z3enwsohe meer aan te bevelen is op lichte zandgronden, wijl zy vatbaar ie voor legeren (N. v. d. D.) kasten te Amsterdam en vroegen eenige kasten te mogen bezichtigen, voorgevende diamantbe werkers te zyn. Na zich bekend gemaakt te hebben met de constructie waren zy weer vertrokken. Zy bleken te zyn een paar oude bekenden van de politie. Zyn waren Maandag jl. nit voorarrest ontslagen. De toestand van de beide door den boot werker Tymand verwonde personen is voor uitgaande. De vyf kinderen zyn allen, nadat ze in het politiebureau afscheid hadden genomen van hun vader, in het stads- bestedelingenhnis onder dak gebracht. Dit afscheid ontlokte aan menig gehard politieman, die er getnige van was, een traan, want de verhouding tnssehen den vader en de kinderen was steeds zeer innig. Tymand staat, hoewel wat driftig van karakter, goed aangeschreven, wat met den besten wil ter wereld niet kan gezegd worden van zyn vronw. Een 19jarig jongmanaoh nit Kamerik (Utrecht), tydeiyk werkzaam aan de telegraaf^ palen lang» de tpooriyo, is naby bet station Ondewater by het nitwyken voor een trein, door een anderen trein gegrepen. Zwaar ge kneusd is hy naar Utrecht vervoerd, waar by weldra overleed. Woensdagmiddag is nit bet kanaal te Maastricht opgehaald het ïyk van een beambte van het gesticht Calvariënberg. Hy was sedert Vrydag vermist. Men vermoedt dat hy, door de duisternis misleid, Vrydagavond te water is geraakt. By het door de justitie uit Breda opnieuw te Tilburg ingesteld onderzoek in zake den moord in den Noordhoek zyn andermaal ver schil lende getHigen geboord, die nauwkeurig de plaatBen moesten aanwijzen, waar zy op den bedoelden voormiddag het kind gezien hadden. Ook eene nieuwe getuige, zekere mej. W. deed aanwyziog. De justitie teebende de verschillende aan- wy zingen op een plattegrond van de omgeving der kerk. LEIDEN ONTRU8T. Op de gewone wyze heeft H. M. de Konigin geantwoord op de adressen van ant woord van de Eerste en Tweede kamer op de troonrede. Hr. Mo. pantserdeksohip Gelderland is 27 dezer van Perim vertrokken en Hr. Ms. torpe do booten By dra en Scylla sfje 26 dezer gezameniyk te Algiers aangekomen. Op de laatstgehouden algemeene ver gadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond is besloten aan het cen traal- bestunr op te dragen,, een onderzoek in te stellen betreffende het loon, den arbeidsduur enz. enz., van werklieden, in dienst der ge meenten. Het oentraai-bestnur noodigt nu belang hebbenden of belangstellenden by of in deze aangelegenheid, eu inzonderheid werklieden verenigingen, tot het geven van inlichtingen en het beantwoorden van een reeks vragen nit. Het voornemen is, de ingekomen antwoorden en inlichtingen in een rapport te verwerken, dit te doen drukken en op de meest geschikte wyze te verspreiden. Exemplaren van de vrageniyst z|jn, op ver zoek, kosteloos te bekomen by den len secre taris van het Centraal bestuur, den beer J. Mnssert, Klinkerstraat 151 Amsterdam. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat in geen geval een trein zonder aansluiting mag ver trekken, indien de aansluitende trein aan het perron stilstaat op het nur van vertrek van eerstgenoemden trein, waarby evenwel rekening is te honden met de voor elke dienstregeling vastgestelde wachttyden. Het volgende internationaal socialisten- congres zal in 1963 te Amsterdam worden gebonden. De steking der klompenmakers te Tiel is geëindigd. De knechts hebben genoegeD genomen met de verbooging van éen cent per paar en voorts biyft de onde toestand gehandhaafd wat vrye koffie en spanen betreft. De patroons znllen geen enkel staker uit sluiten. Vier der gezellen biyven voor eigen reke ning werken. De katoencrisis begint zich ook te Almelo te doen gevoelen. Aan enkele weve rijen ia het aantal werkuren per dag met één verminderd. Ook de spinnery in die stad heeft een paar dagen niet gewerkt uit gebrek aan grondstoffen. In de Gemeentestem worden oproepingen gedaan voor ambtenaar ter gemeente-secretarie, 2en ambtenaar ter gemeente-seoretarie en gemeente-ontvanger, respeotieveiyk op eene jaarwedde van f 100, f 200 en f170. Voorwaar traktementen om van te watertanden Sn een café te St. Willebrord by Bergen op Zoom beeft een hevige veohtparty plaats gehad, waarby een persoon levensgevaariyk met een mes aan het hoofd gewond ie. Ook werd hem een vinger afgesneden. De dader is in arrest. Op de Gatlaan te 's-Gravenhsge werd Donderdag een vyf jarig knaapje door een cokeawagen overreden en onmiddeliyk gedood. De logè's van Lammertje Zondag durven wat «au. Dinsdagmiddag vervoegden cioh twee dier heeren by een fabrikant van brand* Woensdagavond is te Leiden een fiefs- opstand uitgebroken, in verband met de strenge toepassing der verordening wat het fietseden op kleine steentjes en zonder licht. Een in woner van Oegstgeest meende, de politie te moeten provoceeren om met geweld op te treden en daardoor de menigte op zyn hand te krygen. Hy reed op de kleine;steentjes, werd bekenrd, liet zich opbrengen door de politie, liet een politieman zyn fiets dragen en werd straks weer vrygelaten, tot men hem na een paar malen voor goed opborg. Maar nn wa ren de poppen aan 't dansen. Een heel groote menigte verzamelde zich voor 'tStadbnis, an deren voor bet huis van den burgemeester, en toen werd 'teen zingen, een schreeuwen, een fluiten, dat de politie moeBÊ optreden. Er werd een optocht gehouden met de fietsen op de schouders voorbij den burgemeester. Er werden sabels getrokken-, met stokken gesla gen, in een woord 't was tussohen Stadhuis en N. Ryn een ware opstand, de politie, die 't niet helpen kan, werd uitgejouwd, en meer dan een kreeg een gevoelige alag. Er werden enkelen gearresteerd. Donderdagavond was weder een overtalryke menigte op de been op Breestraat en in de omliggende buurten. Joelende ploegen, veelal kwajongens, schimpliederen zingende of juister uitbrullende, op het fietaryden en het dien dag gevallen besluit iu den gemeenteraad tot op- richting van een abattoir, trokken langs de straten. De toegangen tot de woning van den burgemeester aan den Nieuwen Ryn waren alle afgezet en iu de zystraten stond alle ver keer stil. Het spreekt van zelf dat de zaak veler ge moederen bezig houdt. De een lacht er om, de ander vindt 't ergeriyk. In bet plaatseiyk blad kan men nn zelfs een onderteekende advertentie van een „bekeurde" lezen, sQa@ otgenooten oproepende tot eene vergadering voor de oprichting van een „Leidsohe Kleine- ■teeutjesclub". Toegang alleen voer bekeurden en de pers l Prins Albert van België en diens gemalin zullen 6 Ootober te Brussel hun intocht doen. Aan het station worden s{j ontvangen door den koning, en den graaf en gravin van Vlaanderenaan het paleis door de koningin en prinses Clémentine. Ter gelegenheid van 's prinsen huweiyk, soo zegt de Soir, worden eene menigte veroor deelden ontslagen. Maar wat zal men doen met de brave lieden, die nooit veroordeeld werden De werkstaking te Charleroi heeft den arbeiders reeds 2.400.000 francs aan loon gekost. Een Belg, die 25.000 frs. voor de China- expeditie had gegeven, kreeg, toen het plan niet doorging, ruim 21.000 frs. terng, welk bedrag nn door hem aan de oud-strydera van 1830 is gegeven. By Béiiers (Frankryk) zyn twee treinen een goederentrein en een personentrein, ineen tunnel op elkaar geloopen. Tien spoorweg ambtenaren en zes reizigers zyn daarby vry ernstig gewond. Graaf Herbert Von Bismarck, die zich op Soböuhauten nooit erg thuis gevoelde* heeft besloten zyn stamgoed te verpachten. Welke middelen door muziekonderwyzers in Duitsohland soms worden aangewend om pianolessen te veroveren, bewyst de volgende advertentie„Renteloos leen ik tot een bedrag van 1000 mark aan dengeen by wien ik piano lessen kan geven. Garantie verzekerd." Een kapitalist", die op zoo'n manier aan lessen moet komen Dat ia wel bet nieuwste op dit gebied l In het Duitsohe dorpje Lapten Is de bliksem In een woonhuis geslagen. Vier per sonen werden gekwetst; twee hunner haddeq zware brandwonden. Anarohiitiiohe apoorwegaanslagen nemen sedert de vermoording van den loning va»

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2