BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. had woarnm 'mda ge dan allegoar m'm pattattera hoi koope." Da darde oarioatuac stelt hem voor, min- aohtend, met zijn daim over s'n aohoader wyscnd, by't volgend gedeelte uit *0n speech: „Ala de regeering alleen op partybelang gelet had, soa se dan op Ait oogenblih de verkie sing hebben uitgelokt, nn 220.000 man soldiers of the Qaeen die allen atemrecht hebben weg syn in Zuid-Afrika welke sinnen de Westminster Jooaanp ongeveer ala volgt iu den mond legt: „Gelaat nou nie waddie andere kerla oe vertelle! Ooo, die knnne too liege 1 Hoar ik seg oe, daar binne 220 duazend auldaate van de Eeoningin ien Zont Afferieka, en aa die taua wane, dan soa we se allemssl mien pattattera koope, da souwe se!" Niets geeft de gehesle redevoering zuiverder weer dan die straatventerataal en soo ieta snlten we na nog drie weken lang kunnen ondergaan l LOMBROSO OVER BRESCI. ïn hot Venetiaanaob blad Adriuttco aobryft proteiaor Lombroao, die reeds een atndie heeft gemaakt van alle bekende miadadigers, een lang opstel over den koningsmoordenaar Breaoi. Na zorgvuldig alle psychologische ala phy- siologiache antecedenten van den moorde naar te hebben nagegaan, eindigt de aohry- ver„Tezamen genomen ia het noch een gek, noch een bartatoohteiyke, noch een ge boren misdadiger, het ia wat wij een gele- genheidamiadadiger noemen. En wat hat zonderlingste en belangrykate ia, ia dat deze aoort noch in de eerate plaata noeh in de tweede komt by politieke miadaden. Tot soovee kwamen onder de anarohiatiaehe ko ning*- of gewone moordenaars enkele gek ken voorPaisanant, Aceiaxito, ens., vele misdadigers: Ravaehol, Pini, Psrmeggiani, Ortiz, ens., hartstoohtelijken in nog grooter getaleCaserio, Vaillsnt, Henry. By al dese miadadigera heeft het inwendige organiame meer invloed uitgeoefend dan de oorsaak van buiten. Hier integendeel ia het de gelegenheid, die aterker ia geweeat dan de dryfveereu van bet organiame. Lombroao doet opmerken, dat by na alle anarchisten Italianen zyn, die ban land heb ben verlaten en eenigen tyd in den vreemde hebben gewoond, en jniat dese omstandigheid doet hem besluiten hem te noemen „de gele- genheidomiadadiger". Het verbiyf in een werkeiyk vry land doet een rilling gaan, een afgrijzen tegen da grond- wetteiyke gewelddaden der regeering, een afgryzen dat veel grooter ia dan de Italiaan gevoelt, die in syn atmoafeer van domme dienstbaarheid gedompeld biyft, soodat een man, selfs een middelmatige, zich kan voor stellen, dat snik een afachaweiyke daad aia de koningsmoord gerechtvaardigd ia. (Hbld.) Verzending on laatste ooalichting der MAIL aan het postkantoor te Hidielknxg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.)28 Sept. 7 AO 'a avonds. Brindiai (Eng. dienst) 28 Sept. 1.5 ,'a namid. Marseille (Lloyd) 2 Oct. 7.10 'a avonds. MarseiUefFr.dienat). 6 Oot. 6.15 'amorgens. Genoa (Noderk) 9 Oct. 7.10'iavonda. Napela (Doitsohe Ait.) 15 Oot. 1.5 'anamid. Rotterdam (Lloyd) 25 Sept. 7.10 'aavonda. Met de Duitsche booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Ooatkuat, Riouw, ralembang, Banka, Billiton en de Weaterafüeeiing van Borneo voor het overige gedeelte van Ned. Ooat-Indi6 alleen op verzoek. Voor sssppletoire verzendingen over Napels en over Brindiai wordt de bus nog te 7.10 gelicht; doch de aanslniting op het vertrek der booten uit de genoemde havens ia daarvan niet verzekerd. Suppletoire versending van brieven, brief kaarten en aangeteekende atnkken den vol genden morgen te 6.15. West-Indië. Curagao over Queens- town Coracao met K. W. I. maildienst30 Sept. 7.10 'a avonds. Suriname via Amsterdam. 30 Sept.7.10 's avonds Suriname via Sou thampton. 2 Oct. 7.10 'a avonds Suriname via St. Na- saire8 Oot. 7.10 avond» Sept. 10.10 ja avonds. Vllsslngen. By het personeel der stoom vaar tmaatsohappy Zeeland hebben de volgende mutatiën plaats gehad: tot adjunct-inspecteur is aangesteld de heer J. M. Hessing Jr, chef de bureau, en tot chef de bureau de heer J, A. Dnpon, waarnemend chef de bureau. Dat er storm uit het Z. W. te verwachten is, geeft de aan de buitenhaven alhier ge- hesohen kegel te kennen. 's Gravenhage. H. M. de Koningin wordt 17 Ootober uit het buitenland weer op Bet Loo terugverwacht. Tweedekamer. Het aideelingsondersoek der Indische begrooting ia beëindigd. De Kamer is voornemens, ala sy de onge vallen- en kieswet behandelt tot het einde van Ootober byeen te biy ven, om dan in de tweede helft van November terug te komen voor den begrootingsarbeid. Amsterdam. Heden middag had in het gebonw Arti op bet Bokin de opening plaats van de tentoonstelling van sohilderyen, teekeningen, aquarellen, beeldhouwwerken enz., met het doel, zooala men weet, om de kaa van de vereeniging ter behartiging van de belangen der maatsehappy Apollo te ateuuen. Die opening van de expositie der kunstwer ken, door Nederlandsche "kunstenaars alge- staan voor de verloting, had een oenigssins feesteiyk karakter. De zaal waa fraai versierd met koatbare heesters, palmen en bloemen en het dames comité, met mevrouw Veniug-Meiuess aan het hoofd, ontving fraaie bonquetten als hulde en dank voor zijne bemoeiingen. y de opening werd een namiddag-thee ge schonken, waarvoor verschillende firma's de benoodigdheden afstonden, terwyi eenige der eerate Amaterdsmsche familiën het poraelein en het silver in bruikleen gaven. Eane propaganda-eommiasie van 16 damesi met de gesuaters WeiMenbruch aan het hoofd, schonken thee en verkochten oatalogi, waarin 81 inzendingen van 75 artiesten. Er werden geen redevoeringen gehouden. Utrecht. De by het apoorwegongelnk naby deze gemeente gekwetste personen behoorden allen tot den lokaaltrein en zyn in het stede- 10 k ziekenhuis opgenomen. De namen der gewonden zijn J. Penscher, maahinist, J. Dekker, atoker, D. J. van Knyek, hoofdeonduoteur, benevens de heereo De Heer te Veohten en G. de Vreede te Bnnik. De laatste twee waren passagiers. Men hoopt heden de versperring te kunnen opruimen. Di Miss in ZiM'UrUai Pretoria, 26 Sept. De hoofdmacht der Boeren onder Viljoen, vergezeld van Schalk Burger, sehynt sioh te cenoentreeren oostelijk van Pieterabnrg. BH HOUORX AlXBBinulIXCinr, Maandag 1 Ootober. Middelburg. Bareel Garnizoenscom mandant 12 a.aardappelen. Inlichtingen Garnisoena-Commandant. Vrydag 12 October. Middelburg. Gebouw Provinciaal be stuur 11 u.het verrichten van baggerwerk op bet Nederlaudich gedeelte vau het kanaal van T e r n e u z e n en in de buitenhaven te Ter- aeazea. Earning 6250. Aanwysing 5 Oot. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middel burg, ingenieus? Nelemans, opzichter Dykatra, beiden te Terneazen, en opzichter Kiewit te Sas van Gent. Vergaderingen, lioncerten enz* Middelburg* Vrydag 28 Sept. Voorstelling Tïvoft-gezel- aehap. Schouwburg 7l/j u. Zaterdag29Sept. Alg. Verg. polder Wal- cheren 10 u. Maandag 1 en Dinadag 2 Oct. Chr. Bioscope enz. Schut tershof 6, 8 en 10 n. V liggingen. Woensdag 3 en Donderdag 4 Oct. Cbr. Bioooope enz. Elim Oprit 6, 8 en 10 u. Goes* Vrydag 5 en Zaterdag 6 Oot. Chr. Bioscope enz. Prins van Oranje 6, 8 en 10 u. derling afstak by de guitigheid der anderen, boezemde my belang in, en trof my. Eenonde jood, die in zyn tent zat te werken, merkte boe ik naar haar keek en wees met een glim lach naar het kleine vrouwtje. „Arm kind," zei ik, „speelt zy nooit met andere kinderen?" —„Nooit", hernam de jood. „Zy komt hier eiken dag zitten, van den ochtend tot den avond, zoo lang haar vader afwezig ia." „Wiena kind is zy vroeg ik, terwyi een afsohuweiyke gedachte my door bet hoofd ging. „Haar vader ia een schurk; arm schep seltje Hy heeft een winkeltje van speoeryen, maar aomtyda dient hy den vreemdelingen tot gids en ala hy dan op reis gaat, biyft de kleine hier op hem wachten. Van dezeplaatz kan zy de karavanen zien, zoodra zy in bet gezicht komen, en heel in de verte herkent sy dtn baar vader. Weet ge waar ze nu heen kykt Den weg naar Fey op, waarheen haar vader met een Christen vertrokken is." Het koude zweet parelde op myn voorhoofd. „Hoe heet by „De Marokkanen noemen hem Larby, en de Christenen geven hem den bynaam van Ananias. Hy ia alles op de wereld voor dat kind; ziet gy die kleine veldfteaoh naait baarl Dat ia haar voorraad water voor den dag. Eiken morgen brengt sjj die üeicb vol mee ytt haar brood, aU middagmaal. Nooit wordt De Miidelburgsche courant wordt 'e avonds te zeven nar in Yliasingen uitgegeven. Dagoiyks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent C. N. J. DK VET MEM- DACtH aldaar. z0 het wachten moede; en ala Larby van avond niet komt, zit z0 er morgen ochtend weer. Ik geloof dat, ala Larby een ongeluk overkwam, zy tot in der eeuwigheid zou wzchten!" Mijn keel werd dioht geschroefd ik kon niet apreken. De jood zag myn ontroering; maar die scheen hem niet te verwonderen. Ik naderde het kind cu legde mgn hand op haar zwarten krnllebol. „Hioba l" zei ik. Zy keerde zioh om en antwoordde„Ja." Meer kon ik niet zeggen. Ik voelde geen kraoht om in die blauwe oogeu te zien, ter- wyi ik wist dat hy, dien zy wachtte, nooit terng zou komen. Ik bukte om hazr te kaa ien en liep hard weg. PaterHoort ge dat wel Dat ia de atap van Noël. Hy is nu heelemaai genezen! Myn teeder bemind kindHy kwam van morgen myn kamer binnen dansen, vrooiyk ale een zonnestraal. Dat lieve, onschuldige kind Weldra gaat by naar buiten. Dan kan vc0 rondloopeu en bloemen plakken. Myn zoonHy heeft my het leven gekost. Hy heeft myne krachten uitgeput. Zou ik het willen terugkrygen, dat ellendige bestaan Ja, maar alleen om het hem weer te kunnen ten offer brengen. Hoort gy hem zingen Hoort ge hem lachen? Wat ia hy gelukkig! Ala ik betook dat weldra bet air if zoo Verkoopiagen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaat#. Voorwerpen. Information. 28 Sept. Hsnswwrt, Koffiehuis ent., De Vos. 8 Oct. Serooskerke, Hnis en erf, Tak. 8 N.&St.Joosl.,Huis ene., Verhuist. 4 Middelburg, Huizen ent., De Vos. 5 Koudekerks, Huisen, Tak. S Vlissingen, Rnndvleeseh ene,, Btilgia. 9 VlisBingen, Bouwterrein ent., Marat Tak. .1 Middelburg, Huizen, W.Verstegen 16 Hontenisse, Boomen, Dumoleijn. 17 Oost-Souburg,Hofstede enz., Huvers en W.Verstegen 20 Veert, Hofstede ent,, Tak. 31 KI. Abeale, Inspan, Tak. 81 St, Laurean, Inspan, Hovers. Algemeen Overzicht. Dc beide zieke mannen hebban altyd een geluk gehad. Zj| beaohikken over handige, geslepen diplomaten, die wel weten, dat een bljjvende samenwerking onder de mogendheden onmogeiyk is. Vandaar dat zjj zieb nooit ongerust hebben te maken, en feiteiyk niets behoeven te doen dan afwachten. Zoo ook in China, waar de regeering weer vry ademt, nu van een toenemende verdeeldheid biykt. Prins Toean, die vermoed werd de hoofd schuldige te zyn, en No. 1 op het lyotje van Von Btilow staat, is weer tot president van den geheimen raad benoemd een benoeming die vooral te Beriyn een p||niyken indrnk heeft gemaakt en het ergate voor de naaate toekomat doet vreezen. Volgens de Standard zou de prina onmid- deliyk na de aanvaarding zyner waardigheid in naam der keizerin een geheim edikt hebben afgekondigd, waarin al de waardigheidsbe- klcedera van het land bericht ontvangen, dat het keizerljjk hof besloten beeft den oorlog tegen de vreemde mogendheden voort te itten. De Kbits. Zbevat dienaangaande een telegram uit Beriyn, waarin niet ten onrechte aan de Vereenigde Staten wordt verweten, verantwoordeiyk te zyn voor de ongnuatige wending der zaken. Het blad toch meldt: „Amerika heeft zfeh van de overige mogendheden afgeaohelden, om eene nitalnitend Amerikaanaohe politiek in China te volgen. Een der eerste gevolgen van deze houding ia de terugroeping van prins Toean door de keizerin, op den eersten st&atipoit. 't Is atellig de Amerikaansehe nota, die de Chinee- zen zoo stoutmoedig heeft gemaakt. zy speouleeren weer op de oneenigheid der mogendheden en durven benoemingen doen ala die van Toean, 't geen eene uitdaging is aan de heele wereid. Hierin bedriegt China zich, want zoo de taak tegen de Chineezen san eenige mogendheden wordt overgelaten, zullen dezen toch sterk genoeg zyn om China haren wil op te leggen". Volgens de Morning Post zal Duitaehland zelfs zeer krachtig optreden. Waldersee zon by z0n aankomst ie Takoe een ultimatum aan China zenden, waarin hy de uitlevering vraagt van vyf leiders der anti-vreomdelingenbeweging. Hy zal hiervoor slecht* eenige aren tyd toestaan en in geval van weigering zal hy den oorlog verklaren, zich meester maken van de arsenalen en der forten, die Shanghai en de monding van de Yangtae bescheerscben. Frankrijk zal Duitschland atennen. En Engeland Zal dit toelaten dat Duitaehland in het gebied van de Yangtae opereert De Times betreurt de houding der Britsohe regeering en merkt op dat het geheele Engel» ache volk met verbazing zal vernemen, dat Engeland Duitaehland niet warm steunt. 't Is wel een verandering sedert de dagen van het splendid isolementdat ook hier geen bron van kraoht ia gebleken Maar men weet hoe het in Engeland ia ge steld. Om Zuid-Afrika wordt alles vergeten de reeks diplomatieke nederlagen, door Enge land in elk zyner gebieden van invloed geleden, en vooral de reeka schandalen, die andera gasach het land in opschudding zou brengen. De Londensehe correspondent van de Temps aobryft nl. het volgende over nieuwe onthul lingen Een maand geleien zond ik u verslag van de zaak Kynoch-Chamberlaiu en de krachtige ontkenning van den minister van koloniën ten aanzien van zyn betrekkingen met de eordiet- fabriek der heeren Richard Chamberlain en Kynoeh. ,Ik heb niet de minste belangen, direct of indirect, by Kynoch'e, noch by eeqige andere fabriek van militaire benoodigdheden." Doze verklaring, den 8en Augnatua gedaan, werd door het Lagerhuis ala een afdoend ant woord op de interpellatie van Lloyd-George aangenomen. Op dit oogenbik ia er geen Lagerhuis en de kiezers moeten zelf de waarde beoordeelen van de volgende feiten, die door de Morning Leader worden aan 't lieht gebracht. Het huis „Soakina and aona", leveranciers der admiraliteit, heeft een kapitaal van obligation en 5000 aandeden, die ala volgt verdeeld zyn Namen der aandeelh. Mary Chamberlain Arthur Chamberlain Auaten Chamberlain Florence Chamberlain Beatrice Chamberlain. Verschillende aandeelh. William Hall. nabyala ik bedenk dat ik God net alles. Hy waakt over de kleine Hioba, die steeds naar den weg zit te hyken, waar langa de kameelen komen Hy waakt over m0n Noël, die bier boven myn hoofd laoht en apeelt. Nu heb ik u allea gezegd, pater. Ik zie tranen in uwe oogengy schreit. Zeg my of ik nog hoop heb Gy kent myn misdaad, gy bent myn foltering. Heb ik geiyk gehad, of ongeiyk „Myn zoon, God's wet is gemaakt voior de menscben en de menachen zijn niet gemaakt voor de wet. Wanneer de geeat er van ver- braoht wordt, terwyi men de letter opvolgt, kan ook de geeat er van geëerbiedigd worden ondanks het zondigen tegen de letter. Ik, myn zoon, durf u niet riohten. Ik leg uw daad en uwe beweegredenen in de handen van den liefderyken Vader. Hy kan u kwytachelding en vergiffenia aohenken I Ala ge onaohuldig zyt, zal Hy niet doof biyven voor uwe wanhoop» kreten.'' EINDE. Oblig. 200 1 200 Aand. 4000 600 400 2286 5000 Mary Chamberlain ia de vrouw van den minister van koloniën, Arthur en Auaten zyn zonen, Florence en Beatrice zyn dochters Het huia Hoakina levert z0n waar aan de admiraliteit, waarvan Auaten Chamberlain de „junior lord" is, balast met de afdeeling der leveranties en uitrusting der Britsehe marine. Hy bekleedde die poaitie 2 jaren vöor de op richting van bet huia Hosbins, welker aan- deelen in 1897 in handen der familie Cham berlain kwamen, met uitzondering van de 85 obligaties en de 400 aandeelen, die by den directeur der fabriek berusten. „Hoakina and sons" zou dus eigeaUjk „Cham berlain and aona" moeten heeten. Watdezaakvanhet oordiet aangaat,verklaarde minister Chamberlain aan de hamer dat zyn broeder Arthnr het hnia Kynoeh reeds twee jaren voor de totatandkoming van het minis terie Salisbury-Chamberlain beatnurde en dat dua hy, Joseph, niet by de zaak kon betrok ken zyn. Deze reden zou hy van bet huia Hoakina niet kannen opgeven, daar dit huia eerst twee jaren na die totstandkoming werd opgerieht. Napoleon schiep koninkryken voor zyn broe ders; Joseph Chamberlain geeft hun porte- fenilles. De rykdom van deze Birmingbamaohe familie is onberekenbaar, maar het is bewezen dat deze Riohelien ongeveer 25.000.000 francs bezit en dat zyn zoona en broedera evenveel hebben. Deze ryke familie heeft een groot aantal aandeden in de Zuid-Afrikaansehe compagnie en de Tranavaalaohe mijnenzy ia betrokken, zooala we gezien hebben, in een aantal han delshuizen voor wie de vrede met een werksta king geiyk ataat, en zyn onmiddeliyke vertegen woordigers spelen den baas in de ministeriel van oorlog, van marine en van koloniën. En daas by biy ft het niet. Do Morning Leader heeft sedert ontdekt dat de familie Chamberlain betrokken ia in nog een andere fabriek van oor- logamaterieel, de Tubes limited, waarin zy 80.000 aandeelen beeft. Inderdaad, Engeland heeft wel geiyk het Doitiohe voorstel niet aan te nemen Cham berlain heeft meer op zyn geweten dan prina Toean. En ala men aan het uitleveren van bloedhonden begon, zou Chamberlain in de eerste plaata moeten worden uitgeleverd. distriet zyn van de 20.000 man nog slechts 10.000 aan het werk. Men verwyt aan de troepen brutaal op te treden, waardoor de bevolking opgewonden ia. - De Engelseben beweren in Coomaaaie ver schillende hoofden te hebben onderworpen, terwyi zy de Asohzntiea groote verliezen zou: den hebben toegebracht. Er ia een conflict geweeat tusscbenDuitaeh land en Guatemala. De Nordd. Allgem. Z. meldt dienaangaande: In den nacht van den 16an September werd op den Duitachen zaak gelastigde te Guatemala, Ejjb, een aanslag gepleegd door leden der geheime politie. By het wisselen van sohoten bleef Eyb onverlet, terwyi een aanvaller door hem door den arm werd geschoten. De zaakgelastigde stelde de volgende eisohenbet afzetten van den ehef der geheime politie, het afzetten en bestraf fen van de misdadigers en het oprichten «van een bereden veiligheidswacht. De regeering van Guatemala willigde deze eisohen spoedig in. De President der republiek en de minister van buitenlandsohe zaken gaven officieel en schrifteiyk hun leedwezen over den aanslag te kennen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Volgens Daily Mail zy» na het gevecht te Komatipoort 5000 Boeren in noordelijke richting afgetrokken. Roberts bericht dat Ian Hamilton aan de Krokodilrivier dertien stukkon geschut vond, die meerendeela vernield waren. Enkele dezer kanonnen waren door de Engelsehen verloren. Bovendien vond Hamilton een groot aantal overbiyfaelen van voertuigen en waarschijnlijk nog van andere kanonnen. De Buitsohe offieiense pers slnit zich aan by het betoog van de Times, dat de Ne- derïandsche regeering niet mag toestaan dat Kruger de archieven van de Transvaal mede- neemt aan boord van de GelderlandVolgens de Petit Bleu wordt te Beriyn uit deze hou ding der pers afgeleid, dat Kruger «takken bezit, die voor DaltBchland oompromftteerend zyn. Uit Spanje wordt gemeld, dat agenten der Britsohe regeering daar landverhuizers werven voor Zuid-Afrika. Beknopte Mededeelingen. Het biykt waar, dat 22 officieren van St. Cyr zyn vervangen door anderen die van de staatsschool afkomstig «yn. Volgens de Westminster Gazette ia er aprake van dat koningin Victoria den prins van Wales zal opdragen de nieuwe parlement»- zitting te openen. Reeds sedert 16 jaar bad H. M. zich aan de persooniyke vervuiling van dezen plicht ont trokken. Ala dese opdracht de voorbode ia eener geleideiyke abdicatie, dan komt deze wel wat heel laat. Wat zou de toekomat van Engeland er anders uitzien, ala de koningin niet door hazr eerzucht ware weerhouden den prina van Wales vroeg een nuttigen werkkring in den ztaat te geven; allicht zon dan uit dezen prins een ander type zyn gegroeid. Er wordt een nieuwe enoyoiiek verwacht ala vervolg op de Berum Novarumwaarin o. a. gewaarschuwd zal worden tegen de overdryving van de egde der Christen-demo- oraten in België, Frankryk ene. De lichting 1898 van het Roemeenaehe leger gaat met verlofwei een bewya dat de politieke hemel is opgeklaard. De vali van Damascus heeft twee dia= triotshoofden afgezet wegens bet aannemen eener vyandige houding tegen Duitaehland. De werkstaking onder de mijnwerker# in Amerika breidt deh uit# ïn het geteisterde HOE DE ENGELSCHEN TE WERK GAAN IN CONGO. Men leest in het Rott. nieuwsblad Over het dryven der Engelache zendelingen in het Congo-gebied, deelt men ona het vol gende staaltje uit Tumba mee Den 30en Augustus kwam zich een Sierra Leone-ueger by den aanleg der nieuwe tele graaflijn Matadi-Stanley Pool aanmelden om werk. Daar men ruimschoots van werkkrach ten voorzien waa, luidde het antwoordIk heb geen Engelecben in myn dienst noodig, waarop de neger brutaal in 't Engelaoh liet volgen„O, wacht maar, wanneer spoor en telegraaf klaar zyn, zal Engeland wel komen om den geheelen Congo in te pakken." Op de vraag wie dit verteld had wat het antwoord„O, dat hooren we allea in de kerk", duB van de zendelingen. Het aantal Engelsohe zendelingen dat met elke boot aan de Congo arriveert, is legio en men vraagt zioh onwil- lekenrig af wat de Engelache zendelingen by voorkeur naar Congo doet komen, daar er in bnnne eigene koloniën toch zooveel te doen valt. Zonden het miaaehien voorloopera «yn van de Engelache soldaten Deze berichtgever eindigt ala volgt Yan andere negera hoorde ik nog het vol gende: O, de Belgen en Fransohen komen maar alleen hier om te werken voor Engeland, ala allea klaar is komen de Engelachen zelf hierheen, gjjiie zyt maar alaven van Engeland. Waar wil een neger zolke wijsheid anders opdoen dan in de zendingen? Zon Congo na aan dé beurt komen iTgezöndën stukken, lageaon&cn atnkken woisbu in geen geval teraggezondeE, BEWAAR DE PUNTJES VOOR DE PRINS HENDRIK STICHTING. Velen, die een warm hart hebben voor onze oude zeelieden, koopen voor 10 oeoten ee n pnnten-verzamelaar met snymeaje (gnillotlne). waarop naaat de beeltenis van een ouden zeerob ook bovenstaand verzoek is afgedrukt en zy gebruiken hem trouw by het pnnten hunner aigaren. De heer W. H. van Zanten Jr., ateenfabri- kant te Leiderdorp, die voor ruim vier jaren de beweging op tonw zette met de bedoeling den ouden zeelieden gratie een pyp tabak te verschaffen, veranderde van meaning toen bleek dat er meer dan voldoende inkwam, om ook af en toe oude lieden nit andere gestichten te verhiyden. Toen kwam natuuriyk ook niets van «yn eerate plan, om, aia de bal eenmaal aan het rollen was, den verpleegden der Prina Hendrik stichting zelf in de bereiding te on derrichten. Het Bpyt ons zeer hier te moeten verklaren, dat de heer Van Zanten niet alleen elke verantwoording achterwege laat betref fende de winat, door den verkoop van minstena 40.000 stuks guillotines verkregen, maar ook van de bydragen in geld, die enkele zeemans vrienden aan de puntjes toevoegden. Wel publiceert hy in locale bladen het feit, dat de zeelieden reeda 34.000 onaeu tabak ontvangen nebbenen al ia dit zeker eene aardige hoe veelheid, zonder nadere afrekening la die tabak gekocht en nog wel veel te duur ge- kocht ook. Wy meenam daarom, dat, nu de heer Van Zanten weder 20.000 guillotines beeft laten aanmaken en deze per circulaire te koop aan biedt, de Prins Hendrik Stichting niet langer ala vlag te mogen laten dienen voor taqt vaar tuig, waarmede hy «yn doel tracht te bereiken» De pakken tabak van onze Indische yrien- den, de vele ponden waarmede deze m gene

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3