BUITENLAND. FEUILLETON. EEN BEKENTENIS. LAATSTE BERICHTEN. Do oorlog in Zuid-Afrik*. Beklaagde heeft de vrouw schriftelijk be dreigd voor 't geval zij niet met hem wilde medegasD, waat al heeft beklaagde ontkend dat 't schrift van ham wav, deskundigen maakten uit dat dit toeh zoo wat. Voorti ia er nog beklaagde'a uitlating dat men de vrouw niet meer zien sou. Dat alles te samen deed den advocaat- generaal aaaaemeu dat het vonnia der Middel burgoohe rechtbank juiat waa. Hg vorderde, ook ten aanzien van de atraf, bevestiging van dat vonnia. De verdediger, mr Hayse uit Middelburg, deed uitkomen dat beklaagde, ondanks de langdurige, martelende, preventieve hechtenis, allerm inat van houding is veranderd. De instructie heeft, volgena pleiter, niets tegen beklaagde opgeleverd. Pleiter weea o. a. op weifelingen in de ge tuigenverklaringen. Verder dat de brieven waren geadresseerd aan den man van de veralageoezou bekl. zoo dom zyn geweest vroeg by. Onaannemelijk achtte pleiter het dat de ver- slagene, die zeer zeker den beklaagde liefhad, ia 't publiek zou gezegd hebben niet met hem te willen meegaan. De uiting van beklaagde dat men Prudentla niet meer zou zien, doelde op beklaagde'a plan am met haar elders te gaan wonen. Beklaagde'a opgewondenheid bewees hoezeer by zich 't gemis van Prudentia aantrok. Voorta heeft beklaagde wel degeiyk ver moedens geuit omtrent den persoon van deL moordenaaarhy noemde Van Gave en den mau der verslagens, welke laatste volgens den verdediger zeer goed het feit kan gepleegd hebben. Ook achtte pleiter het materieel onmogeiyk dat beklaagde de daad pleegde. Nergens in beklaagde'a woning ia iets gevonden en 't schoonmaken ervan wordt door getuigen tegeageaproken. Waarom vroeg hy ia geen onderzoek gedaan in den beerput van beklaagde'® woning? De instructie is, naar pleiter beweerde plecht gevoerd door de Belgische justitie. Waarom isjgeen huiszoeking gedaan by Haeok, die aanvankelijk toeh verdacht is Verder wees mr Heyse er op dat beklaagde toch met de overblijfselen van het lijk opge merkt zou moeten zijn. HU vroeg ten slotte vrijspraak van zyn cliënt» Uitspraak heden over 14 dagen. Verzending en laatste nnslioMing der MAD aan het postkantoor te Middelburg. (Alkt plaatselijke tffd.) Oost-Ïïiclië® Botterdam (Lloyd)21 Sept. 7.10 's avonds. MarseillefFr. dienst)22 Sept. 6.15 'smorgens Genua (Nederl.) 25 Sept. 7.10 'i avonds. Amsterdam (Nederl.)28 Sept. 7.10 avonds. Brinditi (Eng. dienst) 28 Sept. 1.5 namid. Marseille (Lloyd) 2 Oct. 7.10 'i avonds. Napel* (Duitsohe dat.) 15 Oct. ld» nwaid. Met de Duitsohe booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Biouw, Palembang, Banka, Billiton en de Westerafdeeling van Borneo voor het overige gedeelte van Ned. Oost-IndiS alleen op verzoek- Voor suppletoire verzendingen over Napels en over Brindisi wordt de bus nog te 7.10 gelicht; dooh de aansluiting op bet vertrek der booten nit de genoemde havens ia daarvan niet verzekerd. Suppletoirs verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6,15. Da verzending der correspondentie voor Atjeh an Sumatra's Oostkust ge schiedt eiken Vrijdag met de Britsohe boo ten, busliohting te 1.5 'o namiddags, voor de soppletoire verzending te 7.10 's avonds. voorti dea Donderdags om de 14 dagen, twee dagen voor de verzending der Fransohe mail te 1.5 's namiddags. "W ëst-IxicUë. Curasao over Queanc» town 21 Sept. 10.10avond». Curacao met K. W.I. maildienst. 30 Sept. 7.10 'oavonds. Suriname via Amsterdam 80 Sept.7.10's avonds Suriname via Sou thampton2 Oot. 7.10 's avonds Snriname via St. Na- saire 8 Oct. 7.10 't avonds 7 NAAR HALL CANË. II. De roep van den priester by 't begin van den d»g was voor my een dagelijks terugkee- rende kwelling. Ik woonde diie straten van de minarets af, maar die trilling van de lucht scheen door da duisternis beeu te dringen naar mijn kamer, ia mijn hoofd en ooren te gonzen. uy de eerste tonen van deze stentorstem opende ik met schrik de oogen, en als ik wak ker werd, terwyi het nog stil was, zei ik met een zucht van verlichting„het is uit, het is geweest, terwQl ik sliep", en dan kwam eens klaps het vrseaeiyk klagende geluid my in myn dankbaarheid storen. Een ding was er te Fey dat mjj een soort van melanooiiek genoegen gaf. Ik ging nooit uit ot ik hoorde het geiohreeuw en gepraat van een echoot. Die Mooriche school vond ik interessant. Heel primitief waren zy gewooniyh; niet anders dan een kelder met een ruw dak, twee voet lager dan de straat. De meeeter; de taleb, gewooniyk een half blinde onde man, *at gebukt midden in, en «ön leerlingen om 's Gravenhage. De koninginnen vertrek- ken den 29en September naar Het Loo en zullen 8 October naar Koenig, in Hessen, gaan, tot het brengen ven een bezoek aan de erf- gravin Von Erbach—Schoenberg, geboren prinses van Waldeck Pyrmont. Aan den commandant van Hr. Ms. Gelderlands bestemd om president Ktuger af te halen te Lorenzo Marques, ie opgedragen aan den president de beslissing fe vragen naar welk land hy wügebraoht worden- Benoemd tot kantonrechter-pla&tsvemDger te Tholen, N. van Steenbergen. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is het adres van antwoord op de troon rede aangenomen, na eeu algemeen debat, waarinde heer Fransen van de Putte inliohtingen vroeg omtrent de handelingen der regeering in zake Transvaal en China. Door den miniater De Beaufort werd ge antwoord dat de gevangenneming van de leden der ambulance wordt gegtoad op misbruik, door meeneming van compromitceerende brieven. Het rapport van dr Koster aan den consul te Kaapstad, tot dusver opgehouden door de autoriteiten, is op aandrang van den minister aan den consul gegeven en de minister hoopt het spoedig te ontvangen. Tot uitzetting van vreemdelingen heeft ledor land het recht. De regeering gaat na of er reden voor schadevergoeding bestaat en heeft aan Engeland meegedeeld voornemens to zijn die te vragen. Aan president Kruger ia een sohip aange boden, nadat was gebleken dat hy om gezond heidsreden naar Europa gaat; daarna is daar van mededeeling gedaan aan Engeland, dat dankbaar was voor de mededeeling en verklaar de niet voornemens te zyn tegen de reisplannen van Kruger zich te verzetten. Ia China waren drie schepen, wat door de omstandigheden geboden werd. De komman da-1 is geïnstrueerd zich te onthouden van inmenging met de krygsreniebtingeu en enkel de belangen der Nederlanders te behartigen. De heer Fransen van de Patte dankte den miniiter voor de gegeven inlichtingen en ried omzichtigheid aan. Tegen zgne bewering dat het beter ware geweest de Gelderland naar Indië door te laten gaan,, protesteerde de heer Van Asoh van Wijck. Het adres van antwoord zal aan de Konin giu door eene commissie worden aangeboden. Na aanneming van het ontwerp van wet inzake progressie by gemeentebelastingen ia de Kamer gescheiden. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting weea da voorzitter, de beermr Gleich- man, de hem wachtende aware taak nogmaals aanvaardende, op de vele eo zeer gewichtige gereed liggende ontwerpen, welker afdoening aan de krachten der kamer hooge ehchen stelt. Hy hoopte dat zy tot veel goeds zal medewerken. Op z||n voorstel is besloten de regeering te verzoeken de' deelneming der kamer te betui gen in de verschrikkeiyke gebeurtenis die Italië in rouw bra oht. De afdeeliogen onderzochten heden het ingekomen ontwerp adres van antwoord op de troonrede. Door den minister van finanoiëa is heden namiddag der kamer de begrooting voor 1901 aangeboden. De tekorten van 1892 tot 1899 bedra gen rnim 86 ton, doch in dien tyd zyn 40 millioen besteed aan openbare werken. De dienst van 1900 wordt gediukt door l»/s millioen voor geweren. Het geraamd tekort voor 1901 bedraagt ruim 5% millioen, waarvan S'/a voor spoor wegen en den Maasmond. Op don gewonen dienst zyn voorloopi? on gedekt 19 ton dooh de gewone uitgaven zyn 32 ton hooger, nl.5 ton voor onderwys, 5 ton voor marine, 3 ton voor oorlog en 17 ton voor waterstaat, waaronder 5 voor het Noord- zeekanaal. Nieuwe inkomsten ajjn onmisbaar wegens de geregelde toeneming der gewone uitgaven. hem heen dreunden een stuk uit den koran op, het eenige leerboek van 't land. Een van die scholen lag juist onder mijn raam. Yan zeven uur af kwam het gegons er van tot my en telkens als ik uitging bleef ik even staan om er naar te kyken. Een klein negertje stond aan de deur met een centenbakje om aalmoezen te vragen aan de voorbijgan gers bet was een aardig ventje van zes of ze ven jaar, dat u, met het eenige Engelsehe woord dat by kende, vroeg om nader by te komen en u zyn bakje voorhield met een glimlach, die al zyn witte tanden liet zien. Het is on- noodig te zeggen om welke reden ik belang in hem stelde, waarom zyn lief geziohtje my zoo beviel, aan welken lach en stem de zyne snij deden denken. Yer van alles wat my lief was, was ik zwak door alles wat mij in 't oog van anderen sterk maakte, ik was in een vreemd land en mdjn hinderlijke zwakte, die liefde, verterender dan moederliefde, ondervond den uadeeligen in vloed van mija gezondheid, die er op haar beurt door ondermijnd werd. Ea ale het ■chouwspel der straten mij al telkens weder- keerende pij olijke indrukken gaf of vreugde, die toeh eindigde in verdriet, hoeveel te erger was het dan niet als ik alleen was met mijn gedachten, visioenen en droombeelden. Ik kon de oogen niet sluiten of ik zag mijn zoon. Zijn geziohtje vervolgde, mij steeds. Nooit echter zag ik hem zooala gewoonlijk, Londen. De Standard, ofschoon de ?ym° pathie waardeerende van het Nederlacdrche volk voor de Boeren en hun z«ab, zegt dat, behalve by de ongeloofdlljke veronderstelling dat Eugeiands toestemming vooraf gevraagd en verkregen is, het aanbieden van een oorlogs schip aan Kruger uitdagend en onbeschaamd is* London. De Times meldt uit Shanghai, onder dagteekenïng van 18 dezer, dat de En gelsehe gezanten te Tokio en Peking onderling van standplaats zullen verwisselen. CHINA. Washington. In eeu bijeenkomst van hooge ambtenaren, bygewoond door Mac Kiniey, werd een antwoord opgemaakt om langs diplomatieker! weg te voorkomen dat de Duitsohe voorstellen in de Chiueesohe kwestie worden aangenomen. Di oorlog In Zild-Afilkii Lorenzo. Marques. Porlugeezen benoemden eene commissie om de vluchtelingen uit Trans vaal hulp en onderstand te verleenen. De vreemde consuls moeten voor hun eigen land- genooten zorgen. Boerenvlnehtelingen keureu zeer de vlocht van Kruger af. Vergaderingen, «joncerten enz. middelburg. Maandag 24Sapt. Alg. Verg. Nyverheids- vereen. Soo. de Verge noeging 8 u. W o e n d. 26 Sept. Wedstrijd - Kinderspeel- fcuin. V r ij d g 28 Sept. Voorstelling Tivoli-getél- ■chap. Sohouwburg u. Zat er dag 29 Sept. Alg. Verg. polder Wal cheren 10 u. Goes. D o u d e v d. 27 Sept. Verg. Zeeumche Lornd- bouwmaatachappy.Soc. F«w Ongenuchten Vry 2 u. Algemeen Overzicht, Zooals wjj dezer dagen meldden, heeft koningin Victoria te Balmoral het beslnit geteekend tot ontbinding van het Eogelsche parlement en zal, naar verzekerd wordt, de nieuwe kamer tegen den len November byeengeroepen worden. Chamberlain heeft zyn wil dus weten door te dry ven, ondanks Salisbury, die tegen de ontbinding van het parlement was. Beseffende dat hij toeh een geldige en niet onzedeiyke reden voor deze ontbinding geven moest, heeft hy in de Eogelsche bladen een sohry ven aan de kiezers laten openbaar maken, waarin hy als reden opgeeft de regeling van den oorlog in Zuid-Afrik» en van de politiek die het ryk in dö verschillende deelen van zyn grondgebied moet volgen. Hy beweert dut, als de liberale pasty met de regeering belast was, zy weer dezelfde dwaling zou kunnen begaan als Gladstone san het einde van den laakten Transvoal-oorlog. Herbert Gladstone, de zoon van den grooten staatsman, heeft in een redevoering gezegd dat de eenige reden tot parlementsontbicding deze was dat de regeering hoopte van de koortsachtige stemming, waarin het publiek door den oorlog verkeert, gebruik te kunnen maken ten voordeele van haar politiek en dit liefst deed vóór de nienwe kiezerslijsten in werking komen. Nu de verkiezingen vóór den len November plaats hebben, zyn tienduizendtallen kiezers van hun stem beroofd. Ondanks de mooie verklaring, die Chamber lain voor dé ontbinding heeft gevonden, weef ieder maar al te &oed dat zyn bedoeling ie zijn imperialistische staatkunde door de kie zers goedgekeurd te zien. Hy moet reeds by voorbaat de verant- woordeiykheid voor den noodlottigen oorlog in Zuid-Afrika op het land zelf werpen; de ontzettende verliezen, aan geld zoowel als aan meneohenleveno; de schande van de onafosn- keiykheid van twee jonge republieken te heb- iaohend, spelend,'stoeiend. Soms opende hij de deur van mijn kamer en naderde aarze lend, ongerust, bang, alsof ik hem beknord had. Ik sloeg de oogen op en zag bij het lieht van mij a lamp zijn frisch geziohtje, waar nog eenige.tranen op biggelden. Of ik ging naar zijn kamer als h'j vast sliep, om hem mst een enkelen blik al de teederheid te geven, die ik hem alt streng vader een oogenblik had moeten ontbonden. Hy sliep dan lekker met een open boek voor tioh, dat hy scheen te lezen. En dan nam ik soms zyn broekje en keerde de zakken om, om te zien wat er in was en vond allerlei heeriyke schatten: een kapot mesje, een spyker, twee knikkers, een cent met een gaatje, een touwtje, een schroef, een broodkorstje, een kurk en de poot van een kreeft.' i Ea hoe meer ik aan dat alles daelit, hoe vas ter ik overtuigd werd dat hy aiek was. Die indruk werd zoo machtig, dat, hoewel ik zelf boos was er aan toe te geven, ikkan Wenman schreef. Ik sprak niet van mjja voorgevoel, dat ik nergens op kou baeeeren, dan op het gemis aan tyding en waarover ik ray zelf ook schaamde. Maar ik vertelde hem nog eens alles van de gezondheid van het kind, ik beichreef hem elke phase van de ziekte, van den loop er vjin in de toekomst, ik schreef hem precies hoe hy handelen moest en onder welke omstandig heden het kwaad doodeiyk kon worden» als ban bedreigd, die alle bewyzen hebben geleverd van hun beschaving en recht op vryheid; de onverantwoordeiykheid van dien oorlog, die Engeland aan handen en voeten bindt en het in het Ooaten zyn post, tegenover Rusland, deed verlaten. Van de veraotwoordeiykheid voor dit alles moeten de verkiezingen Cham berlain ontlasten. Al> een minister da goedkeuring erlangt van het volk, welks zaken hy beheert, dan kan hy zioh als van alle verantwoordelijkheid bevrijd beschouwen. Het land heeft hef dan gewild. Chamberlain zal zich dus als een gelouterde, als van alle zonden bevrijd kunnen beschouwen Want er is geen twyfelde meerderheid van het Engelsohe volk zal hem vol geestdrift die absolutie schenken en de nieuwe verkiezingen zullen den volkomen triomf, dan schitterenden triomf van het imperialisme bevestigen. Het Britsohe volk is vergeten wat Cham berlain verscheidene jaren geleden aaidedat het gewelddadig vermeesteren van Transvaal „nog erger ware dan nationale verdwaaldheid dat het een nationale misdaad zou zijn". Wat dezelfde minister later, in 1896, in 't Lagerhuis zeide, vergat het Engelsohe volk eveneens. „Een oorlog ia Znid-Afrlka zou een der bedenkeiykite oorlogen zyn, die metmogeiyk- heid kunnen worden ondernomen. 'tZou bijna geiyk staan met een burgeroorlog't zou een lange, een vreeseiyke en een geweldig dure oorlog zyn. De vlam van dien oorlog zou biyven voortwerken; en bet tegenwoordige mensohengeslacht, ja wellicht nog menig later, zou de algeheele uitdooving der vonken niet beleven. „Een oorlog te beginnen met president Kruger om hem hervormingen op te dringen in zaken, waar andere ministern van boloniè'a alle recht op onze tussohankomst hebben gewraakt, dat ware een niet alleen onverstandige, maar ook onzedelijke gedragslijn." Wel moet Chamberlain sterk van opinie veranderd zyn, dat hy kort daarop dien door hemzelven gewraakten oorlog hééft begonnen Zyn voorspellingen overigens komen tot nu toe vry wel uit. Maar toeh zal bet Eogelsche volk alles doen wat het kan om de party, die den oorlog be werkte, den zege te doen behalen. Dat tegen het sohry ven van Chamberlain verschillende stemmen opgaan, spreekt van zelf. De Engelsehe bladen, die natuurlijk lange artikelen aan de ontbinding wyden, sijn niet allen evenzeer ingenomen met hef vooruit zicht, dat Joe Chamberlain opnieuw voor zes jaar met de hoogste macht zal worden be kleed. Want feitelijk is niet lord Salisbury, maar Chamberlain de eerste minister, de chef van hef kabinet. Daily Chronicle zegt dat lord SaliBbnry heeft toegegeven, zooala hy «teeda doet. Hy is bezweken voor den drang van den sterken man, als altydChamberlain is thans de regeerder, over den premier en over bet land. „Zoo staat men nu, zegt dit blad, voor een ontbinding zonder voorbeeld en voor een on rechtvaardige verkiezing." Volgens Daily New» zullen de fouten, in Zuid-Afrika begaan, niet strekken kunnen tot dekking vanjdle fouten, in Engeland gemaak oa de dapperheid der Engelsehe soldaten zal geen zoenoffer kunnen zyn voor de tekort komingen van het beheer in het land. Elke poging om de verkiezingen te winnen door de verdiensten dezer soldaten sal veroordeeling uitlokken. Da Jingo-bladen echter juichen by het vooruitzioht, dat de imperialistische politiek van Chamberlain voor komende tyden den boventoon hebben zal in Engeland. Zoo schrijft bv. de Times„De psaofisehe vraag, die de kiezers te beantwoorden hebben, is, of zy weigeren znllen vertrouwen fe schen ken aan de thans regeareioda ministers, en of zfj het lot van het ryk en van het volk zullen leggen in handen eener party, die geen leider, geen staatkunde, geen program heeft, en geen vooruitzioht een vaste en goed gedisciplineerde meerderheid te krygen in het Parlement." Op een enkele uitzondering na, zyn de En gelsohe liberalen, lord Rosebery vooraan, on derworpen aan het zegevierende imperialisme. Ia huu hoedanigheid van oppositie-party, waren zy wel verplicht zioh vóór den oorlog het niet gestuit werd doer de operatie die ik ontdekt had na jaren langen arbeid. Een heelen dag was ik met dien brief bezig- Toen hy eindelijk klaar was» scheen het my of er een last vaa mijn schouders was geno men. Ik ging hem naar de post brengen. Het uur der gebeden zou gaan slaan en ik zag overal menscben met hunne kleedjes naar de moskeeën gaan. Toen ik voorby die van Karrulin kwam, zag ik, dat de geloovigeu er by honderden in stroomden. „Zeker een groote plechtigheid", dacht ik. Ik voelde my opgelucht, mijn oogen waren helder eu ik liep vlug. Voor 't eerst na mjjn aankomst vond ik Fey mooihef maakte een tooveraohtigen indruk op mij. Ik waande my tweeduizend jaar terug en voelde iets boven- natuuriyks om my heen. Da Engelsehe post was gesloten. Op het loket stond een bericht dat ze gesloten was omdat er een mail juist aangekomen was, die dadeiyk weer zou ver trekken. Een troepje mensohen wachtte buiten. De postpaarden stonden voor de deur. Ik stak myn papiertje door de reet vau 't loket en wachtte met de anderen op brieven. Ik kreeg er twee. Ik nam ze zenuwachtig aan, eigenlijk weniohende dat ze van vreemden waren. De eene was weer van myn vrouw, de andere van Wenman. Daar begon ik mee; iu elk geval zou hy my de tyding, goed of slecht, vooraiohtig sobryven. Nauwelijks had ik den brief geopend of ik begreep wat er in tegen een aanval op de republieken te kanten. Toeh boden zy slechts dauwen tegenstand, en twee weken na het uitbreken van den kryg keurden alle liberalen de politiek van den miniiter van koloniën goed, en stemden ge dwee voor alle oorlogs-eredleten, die men hun vroeg. Dit ia zelfs zoo sterk dat men tegenwoordig- durffc verzekeren, dat, indien de liberalen mochten winnen, de liberale regeering, die het kabinet van Salisbury zou opvolgen, de Zuid- Airikaanaohe kwestie zou laten sooals te door Chamberlain in in hef leven geroepen. Het meest belangwekkend zyn dan ook by deze verkiezingen de vorderingen der radioa len en de leren, die beslist tegen de imperia listische staatkunde zyn. Beknopte Mededeelingen. De Duitsohe troepen, die, onder bevel van v. Höpfner, naar Pao-Ting oprukten, konden biykeus bericht uit Shangai—niet verder, daar de wegen niet berydbaar waren voor de artillerie. De Spaansehe regeering heeft beslist tegengesproken, dat te San Sebastian een Zwitsertche anarchist werd gevangen genomen* By gelegenheid van den jaardag vau koningin Drags, den 24sten, zullen, volgens eeu gerucht, de laatste veroordeelden wegens den aanslag tegen Milan, gratie krygen. Het zyn een kolonel en twee advocaten. Het heet dat lord Roberts den 3en Oc tober uit Pretoria naar Engeland zal vertrek ken. Hy zal over Natal reizen en de slagvel den van Boller bezichtigen- De koloniale divisie van kolonel Dalgety, die gereorganiseerd is» werd Zondag uit Elaudtt- fonfein naar Heilbron gezonden. Te Komafipoorf moeten twee tandrad- locomotieven staan» die fcusscbem Waterval- onder en Waterval-hoven gebruikt werden. Zonder die machines kan de spoorweg tus- «oheu die beide stations niet gebruikt worden en de Boeren moeten verklaard hebben ze te sullen vernielen. In den omtrek van Krokodilpoorf is de spoorweg over een afstand van 10 KM ver sperd door rotsblokken, die de Boeren lieten springen. Alle overgangen tuoochen Krokodilpoort eu Komatipoorü sgn vernield. Bultfoutein, in het westen van Oranje- Vryataat, werd den 15 en doos ruim 100 Boereu aangevallen. Het kleine garnizoen sloeg de aanvallers terug totdat het den volgenden dag ontzet werd door bereden infanterie uit Brandfort. Volgens bericht uit Pretoria hebben de Boeren den spoorweg by Leeuwspruit, in den Oranje-V rljotaat, op 21 plaatsen vernield» maar de aohade moet gemakkeiyk te herstel len zijn. Uit Barberton wordt beriohtdat een korps bereden Boeren met 3 kanonnen naar Pietersburg oprukt. Een telegram uit Spitskop meldt, dat de meeste Boereu Pefigrimsrust ontruimden en naar Belvedere trokken. Volgens De Matèn is hef aan de tui* sehenkomnt van koningin Amelia van Portugal te danken, dat Kruger niet aan zyn vyanden werd overgeleverd. Kruger's zending. Tal vau Duitache bladen, wier oprechte sym pathie voor de zwaar beproefde Boeren wy steeds met genoegen opmerkten, laten zioh over 't algemeen weinig optimistisch uit over den loop van den oorlog. Hef Berliner Tageblatt vraagt, naar aanlei ding van de komst van Kruger te Lorenzo Marques, of dit hef einde van den oorlog be- teekent. Het blad meent dat dit niet het geval is. Door verschillende omstandigheden is het tot de overtuiging gekomen, dat in Transvaal nog de meening heerscht, dat de stryd tot den laatsten man het medeiyden der mogendheden zal opwekken en een interventie zal ten gevolge hebben. Het blad meent dat die hoop zal bljjken bedriegeiyk te zyn, en dat zy, die haar voeden, verkeerd doen. stond. Noël waa ziek gowaeBt. Hy was hef nog, maar ik behoefde niet ongerust te zyn. Ze hadden alleen maar niet geschreven om me niet noodeloos bezorgd te maken. Wenman zou me wel eerder géschreven hebben maar myn vrouw had hem weerhouden» zeggende dat Mi m9 beter kende. Er was geen reden tot ongerustheid, alles ging zoo goed moge- ïyk, enz. Geen woprd om te zeggen wat en hoe erg het was. Een dergelijke brief zou den onver schilligste wel dol gemaakt hebben. My zoo fe schaven! Wat een gemis aan oordeel. Dadeiyk begreep ik het ware. Mijn zoontje had een aanval van de oude kwaal. Myn vrouw zou zeker meer byeouderheden echty ven En inderdaad, bevestigde zy, onbewust» myn vermoeden. Wenman, zeide zy, zou my de by zonderheden wel eebrlj venik moest me niet noodeloos verontrusten. Men deed al het noodige voor het kind. Ik zelf zou er niets meer aan kunnen doen. De ziekte had haar verloop en ik moest geduld hebben. Dat alles was bet gewone dokterspraatje en ik proefde er Wenman uit. Toen volgdea er nog eenige regelt, die meer waarde voor mg hadden dan al het andere, en die voortkwamen uit een verontrust moederhart. Noël klaagde hier of daar over, op die manier wai het begonnen enz. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3