Verschillende Berichten. Verknopingen enz. under de oogen te tien en te trachten eene combinatie tnaicheu de beide concessie- en aabaidie-aanvragen te verkrügen. Het VÜMingiohe comité atelt ?oor die ge combineerde vergadering te bonden in het begin der volgende week, om dan de gedrags lijn van beide eomité'a voor de November- vergaderlng der Staten vaat te atellen. Wfl hopen dat dit plan tot samenwerking, waarop ook wy meer dan eenmaal aandrongen, moge slagen. Hedenmorgen tegen elf nor aloeg op de Vlasmarkt alhier een, voor een boerenwa gen gespannen paard op hol doordien het dier schrikte. Het liep regelrecht op een woning in op den hoek ran de Kromme Weele en het Sohntters- hofstraatje, waar een rolt verbrijzeld en eenige schade verooraaakt werd. Het paard kwam daar tot ataan. De voerman vergoedde de aohade. De „Zeenwsohe partydag" van de anti- revolutionnaire party in Zeeland, te Middel burg te honden, is thans bepaald op Don? derdag 11 October a.s. Als sprekers snllen optreden de beeren prof. dr H. Bavinok en A. S. Talma, predikant. Door de politie te Vlissingen is proees-verbaal opgemaakt tegen 2 personen, 15 en 23 jaren oud, wegeas het ontvreemden van ycer, nabjj de Kraan aan de binnenhaven aldaar, en tegen den 17jarigen D.» wegens bet verduisteren van een gehuurd ry wiel, dat door hem in Qoes verkooht ishy is thsns voort vluchtig. Heden morgen kwam aldaar op de haven het as. Deutachland mot eeue lading petroleum. Ten einde geen tijd verloren te laten gaan, werd al vast vóór de sluizen met het lossen der lading in een tankschip aangevangen. Met hoog water komt het vaartuig binnen. Omtrent het treurig ongeval, onder Bath een dniker overkomen, schryft men ons van daar nader: Nadat Dinsdag namiddag L. N., onder wiens leiding de dnikere der gazonkene boot St. Peul staan, tot ondersoek in het schip was gedoken, bemerkte men weldra dat er iets onklaar was. Een dniker, die daarop naar beneden ging, vond genoemden L. N. dood, staande met syn arm rond een stut geslagen. Door het breken der sluiting van de slang was hy gestikt of verdronken. Da; overledene, vroeger te Ond- dorp, woonde thans als aannemer van publieke werken te Antwerpen, waarheen zijn tyk per sleepboot is overgebracht. Hy was bekend als redder van vele men- sohenlevens, waarvoor hy dan ook werd be noemd tot broeder in de orde van den Neder- Imdschen Leeuw. Door den minister van waterstaat wordt in de St. Ct ter kennis van belanghebbenden gebracht dat de beperking der scheepvaart door de groote sohntslnis van het kanaal door Zuid- Baveland te Wem aldin ge tot 24 Septem ber aanstaande is opgeheven dat verder, in verband met de onderbanden herstellingswer ken, te beginnen met 24 Septembers., tot nadere aankondiging, door die slnis niet met de eb deuren, maar nitslnitend met de vloeddenren zal worden geschut; terwyi tevens, mede tot nadere aankondiging, de grootste geoorloofde breedte der vaartuigen, volgens art. 3 van het byzonder reglement van politie bepaald op 15.7Ö M. voor de groote schutsluis to Wemel- dinge, tydeiyk wordt beperkt tot 13 M. Te Oud-Vosmeer is tot lid van den raad gekozen de heer L. M. Frideriohs (lib.) met 112 stemmen. Op den beer C. C. Clarys, (katholiek) waren er 45 nitgebraoht. 8 biljetten waren van onwaarde. By de Dinsdag te Philippine ge houden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad, ter voorziening in de vacature E de Book (aftr. 1905), syn oandidaat gesteld de heerenA. F. Arbroscheer, J. Barbé en E. A de Mol. Da stemming zal plaats hebben op Maandag den 24 September s. s. Thans moet nog eene verkiezing uitgeschre ven worden, ter voorziening in de vaoztnre E. de Gneienaere (aftr. 1901). ONDERWIJS. Nü wordt ons weer gemeld dat er nie' 9 maar 13 dames dingen naar de betrekking van onderwyzeres te Waterlandkerkje Door den minister van binnenl. zaken is bepaald dat hot examen ter verkryging var akten van bekwaamheid voor huis- en school- onderwys in de vrye en orde-oefeningen de» gymnastiek voor bet jaar 1900, zal aanvangen up 16 October e. k., en dat de commisiiër, met het afnemen van dit examen belast, zit ting tullen houden te NymegeD, Rotterdam, Haarlem, Deventer, Groningen en Venlo. In de commissie te Rotterdam is als plaats vervangend lid benoemd mej. A. S. Bengel, onderwyzeres in de gymnastiek aan een open bare lagere sobool te Middelburg. Voor de over te leggen stukken verwyzen wij naar de St. Ct. van heden. By den Senaat van het Utrecht scha sta dentencorps hebben zioh 71 novitiï als aan staande leden van het corps laten insohryven, over de verschillende faculteiten verdeeld al' volgtrechtsgeleerdheid 26, geneeskunde 23 theologie 17, philosopbie 2 en letteren 3. LETTEREN EN KUNST. 20 en 22 Mei ui te Amsterdam door d< Wagnervereeniging Lohengrin worden opge voerd. Belang tn Recht, redactrice mej. Henr van der Mey, bevat io zijn nommer van 15 Sspt. het volgende: De arbeidster en ha Vrouwenvraagstuk dior H. v. d. MBit Internationaal congres over den Toestand en de Rechten der Vrouw door mr H. Lonia Iwae't. Verscheidenheden enz. Het internationaal bureau van het hof vsn arbitrage benoemde Woensdag, zooals in ons vorig nommer gedeelteiyk is gemeld, tot secre taris-generaal den beer mr R. Melvil baron van Lyndeo, lid der Eerste kamer. Oos hof heeft voor drie dagen den lichten rouw aangenomen wegens het overiyden van Z. K. H. prins Albert van Bakten en van Z. G. H. H. prins Hendrik van Hessen en van den Rijn. De heer mr J. C. Kikebeeke, die on langs uit Znid-Afrika, waar hy het gevecht by Elandslasgte meemaakte, terugkeerde en nn te Goes verbiyt houdt, zal zich in de volgende maand in een der kantoren van de Nederlandsche Zuid Afrikaanache Spoorweg maatschappij te Amsterdam vestigen om daar te zorgen voor de belangen, die uitgezette ambtenaren in Transvaal hebben achtergela ten, alsook om de ambtenaren by de beharti ging van die belangen behulpzaam te syn. Op het eind van de volgende maand zal mr Kakebeeke een lezing honden te Leiden en te Delft. (2V. R. C.) Het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandach Verbond verzoekt de leden der takken Johannesburg, Pretoria, Springs en Klerksdorp, benevens de verspreide ledeni voor zoover zy, door den Engelaohmaa uitge zet, thsns hier te lande vertoeven hnn adres op te geven aan het secretariaat te Dordrecht. Zy zullen Nederlandia blijven ontvangen, ook al zyn sy voorloopig niet by machte hunne bydrage te betalen. De le luit. van het 0.-I. leger C. J. Assel- bergs, die als militair-attaché den oorlog in Znid-Afrika gedeelteiyk medemaakte en daar gernimen tyd ernstig ziek gelegen heeft, is thans te 's Gravenhage teruggekeerd en zal van 1 Nov. af de lessen aan de hoogere krygssohool weder volgen. Uit het pas verschenen Jaarboekje der Maatschappij tot Nut van H Algemeen büjkfc, dat zy op 31 Juli 1900 bad 298 departementen met 12,912 leden, 245 eereleden, 8 vereenigiog- ieden en 1065 instellingen van versobillenden aard. Hare vrye bezittingen bedroegen op 30 Juni 1900 f 239.705.90Vi, buitendien twee hui zen met erve en verder een paar legaten, be last met vrnohtgebrnik, en een som voor een bepaalde bestemming. Da werkstaking der klompenmakers te Tiel dnnrt voort. Woensdag kwam onze bekende wielren ner Matthien Gordang te Rotterdam aan. Hy vertelde dat het hem niet byzonder was meegeloopen by den stryd om den Bol flor dien by ten slotte toch nog mocht behalen, zooals men weet want zyn Hollandeche gangmaking stond zeer by de Franzche ten achter, terwyi hy op een paar splinternieuwe, hem geheel onbekende, machines moest ryden. Toen Hnret het echter opgaf, werd diens Fransche gangmaking onmiddeliyk voor onzen landgenoot gehaard, zoo dat Gordang toen In betere conditie kwam. De val, die de onvervaarde wielrenner deed, een halt nar vóór het einde van den kamp- strijd, verwondde hem het rechterbeen, de reohterelleboog en de linkerhand, die nog aiet genezen is. Overigens gevoelt bjj tioh volko men gezond. Tydeos den wedstryd verorberde hy een 60tal eieren, behalve de noodige bouil lon, port enz. Zjjai buitengewoon taaie con stitutie maakt hem, volgans sportmannen, bjjma onverwinbaar in een 24 uren wedstryd, doch hy scbynt by kleine storingen spoedig ont moedigd te zyn. Noch geen 24 oren waren na den wedstryd van den Bol <Tor verloopan, of Gordang kreeg een invitatie om tegen Chase nit te komen in een 100 K. M. race te Beriyn. Hy was bereid, doch een vriend hield hem er van terug. Nn gaat Cordang naar Bleriok, zyn woon. plaat», eu zal dit jaar niet meer nitkomen. Te IJselmondo ia Dinsdag een drie-jarig jongetje aohter de onderiyke woniog in een watering gevallen en verdronken. Te Nienw-Loosdrecht geschiedt dit najaar de straatverlichting op oen wyze, die zeker niet algemeen in Nederland zal zyn. Alle ingezetenen toeh, voor wier woning eene lan taren is geplaatst, znllen zelf voor de verlich ting en het schoonhouden zorg dragen, 't Ia vry willige arbeid en de commissie rekent er op, dat deze niet zwaar zal vallen. By het vnllea van een ballon, waarmede een luchtreiziger te 's Gravenhage zon opsty gen, is die ballon in brandjgeraakt. De vnlling zon plaatshebben door middel van warme lacht, waartoe een bak, gevuld met spiritna, was aangestoken, en een der vlammen aobfjat het papier, waarvan de ballon vervaardigd was, te hebben geraakt. De kleeren van een twaalf jarig jongetje, dat dioht by het vaar stond, raakten in brand, waardoor het kind hevige brandwonden kreeg en in het ziekenhuis moeit worden opgenomen. Een agent van politie, die vry van dienst was, en tot de toeschouwers behoorde, greep het kind, en 't gelakte hem de brandende kleeren te blnisoben. Hy bekwam daarby echter brandwonden aan zyn handen, moest zich in het ziekenhuis laten verbinden en zal voorloopig zyn dienst niet kannen doen. De toestand van het jongetje is niet levens- gevaariyk. Te Amsterdam is by bet westeiyk viaduct een man gearresteerd, die met een revolver schoten loste op de voorbygaager». Hy was nog in het bezit van 16 scherpe patronen. Hy verklaarde timmerman te zyn en in Dnitsoh- land gewerkt te hebben. Hy stelde zich zeer woest aan, klaagde over hoofdpyn enz. waarop by tot ondersoek nzar het Wilhelminagasthnis is overgebracht. Aan een politie-burean in die stad zyn ge bracht drie kinderen, die door de moeder op een ledige kamer in eene dwarstraat onver zorgd waren achtergelaten. Zy was, na al. haar huisraad te hebben verkoebt, vertrokken Op de spoorweglUn nabij het station Oosterbeek-Hoog is Woensdagmiddag een ploegbaas, die op eau verkeerdspoor liep, door de looomotief gegrepen en gedood. De man laat eene vronw en drie kinderen achter. Op de ïyn Luik-Maastricht, nabij Gronaveld, zgn Woensdagmiddag een man, een vrouw en eeu kind overreden. De vrouw wilde bet kind en de man beiden redden. Te Antwerpen heeft een wynstekerskneoht, eeu onverbeteriyke dronkaard, die, wanneer hy dronken is, zyn vrouw slaat eu mishandelt, Dinsdag, toen by weder iu benevelden staat verkeerde, zijn vrouw vertobilfende messteken in buik, borat ea kin toegebracht en zyn zeven tienjarige dochter eveneens verwond. Demoeder, die schromelijk veel bloed verloer, Is naar bet gasthuis vervoerd, de dochter is, na verbonden te zyn, naar haar woning teruggekeerd. De dader, een man van veertig jaar, die gevlucht was, is opgespoord en gearresteerd. Koning Leopold is Maandag, komende van de Kanarische eilanden, met zyn jacht Alberta te Lissabon aangekomen. Na een bezoek gebracht te hebben aan Koning Garlos te Gastaes, is de Belgische souverein weder naar Ostende vertrokken. De socialistische groep van gemeente raadsleden van Parya heeft een oproeping ge richt tot de socialistische burgemeesters voor een feest op den 23sten. Over den volksgeest in Frankryk ont ving de Zutph. Ori. een sobryvea waarin mel ding werd gemaakt van hetgeen in een con certgebouw op da wereldtentoonstelling te Parys voorviel. Daar werden volksliederen gespeeld en ge zongen en beelden getoond van regeerende personen of de landen symbolisch voorgesteld. Amerika, Italië, Oostenrijk, België, Japan, Rusland, werden allen met meer of minder sympathie begroet, de Gsrmania werd met luide „vive's", de Britsnia met een „4 bas" „en" tue, toe, ontvangen. Toen de Nederlandsohe maagd versobeen met de drieklenr in de hand, barstte een „vive la Holiande" los, „vive Ia belle reine" en „vive les Boërs", terwjjl het Wilhelmus en bet Transvaalsehe volkslied werden meegebruld en herhaaldeiyk gebiseerd. Ea paar Eugelsohen in de zaal maakten dat ze weg kwamen toen opnienw het „a bas les Anglais" klonk. Te Lyon heeft een hevige brand gewoed, tengevolge van eene ontploffing van ether in eene chemische fabriek. Het vuur tastte spoe dig de kelders van een klooster aan en be dreigt nu een groote opslagplaats van petro leum. Tot dasver wordt de aangerichte sobade op VU millioen francs gesohat. By de ont ploffing zyn eenige werklieden gewond en afsohnweiyk verminkt. Te Rodreobies, naby Chlmay, wilde een twaalfjarig meisje, na eene processie, een bloemkorf op het altaar plaatsen. Zy liet een baars omvallen die haar lichte kleederen vlam deed vatten. Ofschoon vale aanwezigen, waaronder de vader, dadeiyk hulp verleenden, kreeg de kleine anlké brandwonden dat sy een paar nar later overleed. Maandagavond, gedurende de voorstelling van Serving the Queen in het Alexandra- Theatre te Widnci, ontstond er brand waar- sohyniyk was een stak decoratief in aanraking gekomen met een gasvlam. Er waren 1200 menschen in het gebouw toen men door bet vallen van een brandend stak doek en de kreet van „brand" op het gevaar opmerkzaam werd gemaakt. De tooneelspelers sprongen van het tooneel in het orkest en het publiek werd door een paniek Aangegrepen. Men vocht naar de nitgangen en wonder boven wonder, kwam iedereen op straat te reoht en vielen geen ernstige ongelukken te betreuren. Het geheeld tooneel brandde nit, doch de zaal bleef gespaard. De schade beloopt twee tot drieduizend pond. Door een ondoordachte kwajongensstreek, is in de gemeente Oberhausen een berenleider het slachtoffer van zynen beer geworden. Benige jongens vroegen den man, om zjjnen beer te laten dansen, waarvoor zy hem geld en sterben drank gaven. Toan de man dronken was, gaven zy ook aan den heer met jenever vermengd bier, waardoor het dier, razend ge worden, zich op zyn leider wierp en hem ia stokken scheurde, De Gazette di Venezia verneemt nit Padna, dat een gevaariyk anarchist, Pito geheetan, die sedert enkele dagen verdwenen ia zonder eehig spoor van zioh aohter te laten, de opdracht had om den Hertog der Abrnzzen te vermoorden, als deze een bezoek bracht san de Koningin Margberita in Venetië. Granotti, de blonde jongeling, die, als ver- moedeiyk medeplichtige van Gsetano Bresei, soo yverig door de politie gezocht werd, was biykens te Milaan ontvangen berichten reeds tegen het einde van de maand Augustas weder te Patterson in de Vereenigde Staten ternggekeerd. Biykbaar was het das niet Granotti, die eenige dsgen geleden op Zwit- sersch grondgebied uitweek, zooals eerst ge meld werd. Een bernoht anarchist, genaamd Pietro Mtreics, die veroordeeld is om vier jaar in afzondering op een eilandje hy Napels gevan gen te zitten, is.er by na in geslaagd te ontsnap pen, op dezelfde wyze als Hngo de Groot nit het slot Loevestein kwam. Zyn broeder, een kleermaker te Napels, die handel drfift met het eilandje, verborg den schuldige in een honten kist onder balen laken. In de kist waren luchtgaten gemaakt, maar het deksel was er goed opgespykerd. De kist werd aan boord van een klein stoomschip, dat tnssohen Ponia en Napels vaart, vervoerd en alles ging goed tot zy moest overgescheept worden op de Adria, die naar Marseille ging, de plaats van bestemming der kist. Toen de kist in de Adria gebesoben werd vjel zy by ougeluk up den grond. Msreaee kreunde zoo bard dat men hem boorde. De bist werd opengebroken en de halt gestikte anarchist emit gehaald. By een zohipbreuk by Sarkiee (Grieken land) moeten een honderdtal personen het leven verloren hebben. High-Island, een stad dicht by Jefferson, in de Vereenigde Staten, gelegen, is door een eyoloon vernield. Alle huizen, een duizendtal, zyn verwoest. In High-Island waren jniit veel badgasten. Tot nn toe zyn reeds meer dan 4000 ïyken van onder de pninhoopeu gebaald. By het laatste congres van medici te Berlijn is veel gesproken over de pianisten- ziekte, die werkelijk niet maar een sprookje lykt, maar waarvan bet bestaan door enkele doktoren zeer dnideiyk ia aangetoond en om schreven de ziekte zon voornameiyk bestaan in een ontsteking van zekere zenuwen boven den arm- door het overmatig gebruik der arm- en bandspieren aan de piano. Ook werd aangewezen, dat jonge meisjes, die aan een conservatoire opgeleid worden, doorgaans aan een algemeene zwakte gaan ïyden, omdat de toetsen te groot syn voor hare handen, en zy zioh daarom voortdurend overmatig inspannen. Gewezen werd op de wensoheiykheid van een kleinere claviatunr voor jonge handen. Iu ons land moet zulk een instrument reeds bestaan aaar wy meeneu vervaardigd te Utreeht. Te Sint Lanrens is Woensdag namiddag in het koffiehnia Bloemendaalten overstaan van den notaris Verhnlst, verkoohteen huis, schuur, tuin en dreef, san den Noordstraatweg in die gemeente, gemerkt B no- 4. Kooper werd de beer J. Willemse, Middel burg, voor f 3250. Iu het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer is dit reeds medegedeeld. By de Woensdag aan het dep. van water staat gehouden aanbesteding van het stichten van de gebonwen en dienstwoningen aan het centraalstation voor de bemaling van de Donge- polders en het uitvoeren van daarmede in verband staande werken, waarvoor, zooals in ons vorig nommer reeds gemeld werd, het minst is ingeschreven door den heer B. van Ctmpen te Gapelle voor f81.400, schreven o.a. in de heeren J. M. van Ditmars en Zn ie Middelburg voor f 88.500 en J. Linden- bergh Cz. te Wemeldinge voor f 84.490. KIE8WET. Ia zyne Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede kamer zegt de minister o. a. naar zyne meaning overtuigend te hebben aangetoond, dat wyzi- ging van sommige bepalingen der kieswet neodig is. De meening van verscheidene leden, dat dit ontwerp de grenzen eener technische herziening oversohrydt, kan niet worden toegegeven. Be twist moet worden dat deze wetsvoordraeht aan art. 80 der Grondwet eene andere uitvoe ring zon geven dan in de wet van 1896 is nedergelegd. In dit wetsontwerp is nog geen poging te zien „om het aantal kiezers zoover nit te breiden als in de bestaande omstandigheden mogeiyk is." Veel grooter uitbreiding zon mogelijk zyn wanneer men er niet tegen op zag om de in de wet van 1896 opgenomen grondslagen door andere te vervangen, maar door een dergeiyk voorstel zon de regearing zyn gegaan bniten het kader van eene technische herziening, zelfs «1 wordt het woord „technisch" in zeer mimen zin opgevat. Waren er leden wien de voorgestelde her ziening te ver ging, een aantal andere leden had beswaar tegen dit wetsontwerp, omdat zy de strekking daarvan te beperkt achtten. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen in het voorloopig verslag, zegt de minister dat hy zioh steeds verklaard heeft tegen het leggen van een band tuischen kiesrecht en aanslag in de belsstingen en dat hy das wist, toen hy in dit ministerie plaats nam, dat op dit pnnt zyne waniohen niet in vervulling zonden komen. Voor die verantwoordeiykheid deinsde by niet terng omdat by de overtuiging had, datondrr het nienwe kiesrecht, hoe gebrekkig ook, be langrijke hervormingen zonden zyn tot stand te brengenen in die overtuiging is de minister nog geenszins geschokt. Tegenover de leden, die de meening verde digden dat me.'r ingrypende wijzigingen had den behooren te worden voorgesteld, ook zon der kieareoht als politiek vraagstuk aan de orde te stellen, verklaart de minister van een andere meening te zyn. Door andere kentee- kenen te stellen in plaats van de bestaande, zou de kieswet geheel van aard en strekking veranderen. Kennis van lezen en tohryven is ook een positief kenteeken, maar wie zon nn in ernst willen beweren, dat men, door dat kenteeken in de wet neer te sohryven met schrapping van de kenteekenen die volgens de bestsande regeling geacht worden waarborg te geven van welstand en geschiktheid, sleohts technische en geen prineipieele wyzigingen zon aanbrengen Wat betreft de verhouding in de tabel tns sohen de oytere van huishuren en inkomsten, ook bier zyn by gemia van gegevens de oyfors vry willekeurig gekozen. Over de nota van den heer Van Gilse in zake proportionate vertegenwoordiging zal de minister niet in discussie treden ómdat by daarvan geen practiseb resultaat voorziet. Slot volgt.) RECHTSZAKEN. HET PRAHIA TE KOEWACHT. Da behandeling van de gernehtma kende zaak tegeD Augustus Garolus Misseghers voor de rechtbank te Mi d d e 1 b n r g, in de eerste dagen van Jnni, waarvan wy toeu uitgebreide verslagen gaven, zal zeker nog veraoh genoeg tn bet geheugen onzer lezers liggen, dan dat het noodig zyn zal om, nn heden die zaak iu hooger beroep voor bet gerechtshof te *a Gra venhage wordt bereoht, die breedvoerig in herinnering te brengen. Misseghers, die beklaagd werd van dou gruweiyken moord op Pmdentia Vervaet, vronw van Serafinus Haeok, in den avond vau 13 April 1899, hield voor de Hiddelbnrgsehe rechtbank, niettegenstaande de bezwarende verklaringen van een groot aantal getuigen, styf en sterk zyne onachnld vol. De ambtenaar van het O. M. achtte zyne ■ohnld echter wettig en overtuigend bewezen en vorderde zyne «oholdigverklariag aan moord met voorbedachten rade en veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. De verdediger van den beklaagde, de heer mr J. J. Heyse, achtte daarentegen de sohnld van den beklaagde niet bewezen eu vroeg zyne vryspraak. De reobtbank, die den 23en Jnni uitspraak deed, achtte het wettig en overtuigend bewy« geleverd dat beklaagde het hem ten laste gelegde feit heeft gepleegd, dooh niet met voorbedach ten rade, eu veroot deelde Misseghers wegeus doodslag tot 15 jaar gevangenisstraf. Ook nadat dit vonnis Misseghers was voor° gelezen, bleef hy, evenals gedurende het gau- sohe geding, onbewogen en betuigde nogmaals Ejjis onschuld. Iu de hedeu ochtend gehouden zitting van het bof bracht de raadiheer-rappoatenr, mr Star Basman, eeu uitvoerig rapport over de zaak nit. De beklaagde bleef er ook nu by volkomen onschuldig te zyn aan het hem ten laste ge legde. Door het openbaar ministerie waren twee getuigen gedagvaard en op verzoek van den verdediger zes. De eerste getnige, de 73 jarige Greve,land bouwer te Moerbske in België, verklaarde in Juli 1898 te hebben waargenomen dat be klaagde zioh met Pmdentia bad afgezonderd en tot haar gezegd had: „als je je niet voegt, dan soy ik je de keel af". Beklaagde noemde deze getuigenis onwaar. Op eene vraag van den verdediger, den heer mr J. J. Heyse nit Middelburg, erkende de getnige doof te zyn en van de verhouding tassoben Pmdentia en beklaagde te hebben geweten. De tweede getnige, de 80jarige werkman Kcchelo te Koewacht, had eenige dagen vóór het vinden van het ïyk den beklaagde hooren zeggen, daarby op Pmdentia doelende: „je znlt haar rooit meer zien." Ook dit werd door den beklaagde tegenge» sproken. Hy beweerde dat by toen te Ant werpen was en dat deze getnige hem kwaad wai gezind. Getnige Enlalie Verschoren, hnisvronw van Weymans te Koewacht, had beklaagde daaga na de verdwyning van Pmdentia ontmoet met ■obrammen of krabben in 't gelaat, die by beweerde op 13 April by het loopen door de bosrehen van St. Nioolaas gekregen te hebben, terwyi by ook zeide met Pmdentia verzoend te zyn. Na beklaagde's hontkenteais gaf getnige toe den datnm niet precies te weten. De volgende getuige, De Koniaek, wonende te Stebene, volhardde, tegenover beklaagde's ontkenteni», b§ zijn verklaring op den 13eu April beklaagde en Pmdentia te Kniedorp te hebben gezien, waar zy van elkander scheidden. Getnige Van Hoey, hnisvronw van De Wit te Stekene, hield harerzyds vol dat beklaagde in Mei in hsar tapperij haar had gezegd met de verslagene tot Koewacht te zyn medegegaanj Gatnige Wynsberge, werkman te Koswaobt en 68 j sar ond, verklaarde tnssohen den 15 en den 20 April, tnsschen licht en donker, den beklaagde met een wagentje gezien te hebben. Dj volgende getnige, de heer Dierokx, burgemeester van Koewacht, verklaarde dat er tnsschen het hnis van beklaagde en den pat waar het ïyk gevonden is drie wegen zyn, lang naar schatting 10 a 11 minuten. (De veldwachter Gremers had voor de Middelburg- sche rechtbank verklaard dat bedoelde afstand 25 minuten was.) Ook verklaarde deze getuige dat die wegen zorgvuldig door de doaxnen worden gesur veilleerd en dat er niet op alle ponten bos- sehen zyn. Aan den laatsten getnige, den politiecom missaris Moors te Stekene (België), werd ge vraagd of vronw Hoey bem had gezegd haar, voor beklaagde bjzwarend, verhaal voor een groot deel van haar soontje gehoord te hebben. De getnige verklaarde inderdaad het zoontje e hebban gehoord om jnister verklaringen te krygen. Nadat het getuigenverhoor was afgeloopen, verkreeg de adrokaat-generaal mr Reitsma het woord. Hy wees erop dat onjuist gebleken is be* klaagde's bewering dat hy Pmdentia halfweg Kniedorp heeft verlaten en hy naar zyn buis e Koewacht is gegaan. Voorts stelde de advokaat-generaal in het ioht dat de reohtbank. op grond van s. i. zeör overtuigende bewijsmiddelen, aanneemt.dat be klaagde do verslagene tot dioht by bare woning heeft vergezeld. Uit verschillende feiten valt af te leiden lat geruime tyd noodig was voor den moord, dat beklaagde onmiddeiyk vóór de misdaad z'ch by de verslagene bevond en niemand an« iers haar onmiddeiyk vóór den aanslag verges teld beeft.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2