BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTER Nederlandsche taal. De opstellen waren over bet geheel goedvele werdeu echter ont sierd door fouten. In de dietée kwam het foutief schrijven nog meer uit. Bij het mon deling examen bleek de kennis der buiging vaak minder goed dan het schriftelijk werk deed vermoeden. Zingen. De kennis der kleine tertstoonlad ders en de vaardigheid in het noemen der Intervallen liet te weuschen overdit laatste vloeide hieruit voort, dat de intervallen buiten da toonladders om gezocht werden door op summing van het aantal heele en halve tonen- De omvang der stemsoorten, vooral die der kinderstem en hare voorstelling op den noten balk, was niet algemeen genoeg bekend. Beginaelen van het handteekenen. Met da voordeelan vau goed voorbereidend toeken- onderwijs waren de meeste oandidaten niet bekend. Velen namen de onderscheiding der vlakke figuren in regelmatige en onregelma tige niet in acht. De behandeling van een een voudig plaatmodel vóór de klasse liet veeltijds te wensohen over. Verscheidene oandidaten toonden geen begrip te hebben van de w$ze, waarop een bladvorm door de leerlingen moet worden geteekend. Vaak kwam bet voor dat de oandidaten niet in staat waren de eenvou digste perspeetievisohe verschijnselen in ba- kuopten vorm eu geregelde opeenvolging voor te dragen en dikwijls werden woorden gebrnikt, waarvan de beteekenis niet duidelijk was. Ook werden algemeene en bisoudere gevallen met elkander verward. Vele oandidaten hadden geen begrip van een behoorleken leergang voor het natnarteekenen en waren onbekend met de hulpmiddelen voor het leeren zien. Zeer veel blokteekeningen toonden grove per speetievisohe fouten eu leverden het bewijs dat de oandidaten niet hadden leeren zien, maar de perspectief hadden bestudeerd als een afzonderlijk vak, zonder verbaud met het natnarteekenen au sohetsen uit het hoofd. Verscheidene oandidaten waren niet in staat een eenvoudig voorwerp in projectie eu door snede te schetsen of zoodanige teekening voor leerlingen te verklaren. De te Garoet overleden heer B. V. Houthuyzen waa sedert 18 Januari 1866 notaris te Semaraug. Op de rangiest der Indische oandidaat-notarissen stond hg als oudste (gediplomeerd 1 Febr. 1858) geheel bovenaan. Notaris Houthuyzen was een seer geacht man, zoowel in zgn woonplaats als elders. Op velerlei wgze gaf hg bigken van belangstel ling in de publieke zaak, in vroeger tgd ook door geschriften. In de laatste jaren was de heer H. herhaaldelijk ongesteld. Sedert 6 November 1899 was hg met verlof. Da staking der werklieden aan de olie- fabriek Het hart te Zaandam is thani volledig. De eigenaar heeft met z£ne familie tfjdeigk zgn woonplaats verlaten. Aan den man, die eenigen tgd geleden werd aangehouden en sedert in arrest verbleef in verband met den moord op den knaap Van Wezel, is de sluiting der instructie beteenend, zoodat dezer dagen een beslissing te verwach ten is of de zaak al dan niet verwezen wordt de openbare zitting van de arrond.-recht- bank te 's Gravenhage. Ook is de instructie aangevangen in de zaak van ergerigke mishandeling van een meisje, waarvan de zoou van een stalhouder wordt verdacht. Deze, die sedert eenigen tgd voortvluchtig was, is te Den Haag aangekomen. Voor de rechtbank aldaar versoheen dezer dagen een getuige in een zaakje van een een voudige mishandeling. Snbit. offie. v. justitie: „Mynbeer de presi dent ik wilde nu nog wel eens precies van dezen getuige weten boe de slag is toegebracht." President„Ga uw gang, mynheer de officier." Subst. offic.„Getuige, wijs me nu eens pre cies boe en waar da slag is gegeven.'' Gatnige, een forsch gebouwd man, meeueude dat hg op het gelaat vau den ambtenaar van bet openbaar ministerie de casus positie moet aangeven, heft de hand op en is in twee stap pen by den officier, die min of meer verschrikt een weinig terugwijkt met de woorden„Neen, wgs bet maar op uw eigen gezicht aan." Maandag ochtend bij het krieken van den dag posteerden zich reeds mannen en vrouwen met kinderen op hot Binnenhof om tgdig een plaatsje ia te nemen, ter verhuring aan per sonen, die gaarne op de publieke tfibunc zija tydens de Troonrede. Vroeger was dateen 24 uren-wedstrijd, thans ia bet een 48 uren-match geworden. Zaterdagavond is onder Edam een be ambte vau het Purmer waterschap verdron ken. Met een schuitje op weg naar een der molens, is hg buiten boord geraakt. In den vroegen morgen van Zondag ia zgn igk opge haald. De man laat 2 kinderen ns. Ongeveer acht dagen geleden had te Zwolle een weinig beteekenende twist plaats tnssoben twee personen, met het gevolg dat de een den ander 's avonds opwachtte en mis handelde. Deze feiten zonden allicht in het ver geetboek geraakt zgn, ware het niet dat de mis handelde nu is overleden, eu naar men veron derstelt, tengevolge van een verwonding aan het hoofd, bg gezegde mishandeling verkregen. Te Wiltum (bg Kampen) was de knecht van een landbouwer bezig met het schieten op spreeuwenhet ongeluk wilde, dat het geweer sprong, waardoor zijn hand zoodanig verbrgzeld werd, dat deze in het stadszieken huis te Kampen werd afgezet. De kantonrechter te Groningen veroor deelde den elager, die buiten het abattoir ge- sUoht heeft, tot acht gulden boete. Iemand, te Vaals woonachtig, keerde in deu nacht per fiets huiswaarts van een bezoek aan een vriend. Eeu Duitsoh politiebeambte merkte hem op dat bg geen licht voerde, WSBfOp ds fietsrijder antwoordde dat hg daar mede nieta te maken had, wijl hg zich op Neder- laodsoh grondgebied bevond. Da Duitache politieman maakte zich daarover zoo boos dat hg den ryder vau zyu fiets sleurde en zoodanig mishandelde dat deze bewusteloos door veel bloedverlies neerviel. De zaak is in handen der justitie. Twee visfcherlieden uit Brake! gingen op de salmvaugst eu wilden hun boot aan een schip vastmaken, dat achter een opvarende sleepboot hing. Daarby kantelde de boot en geraakten de vieaoheri te water. Eeu wist zich te redden, maar de ander verdronk, nalatende eeu weduwe met drie kinder eu, voor wie hg de kostwinner was. DIAMANTBEWERKERS. Ia eene Maandag te Amsterdam gehouden ledenvergadering van den Algemeenen Neder- landschen Diamantbeteerkenbond is gestemd over een voorstel van de juweliers, uitsluitend loopende over de hyievering van boort. Dit voorstel is door de bondsvergadering aange nomen met 3196 tegeu 467 stemmen67 stem men waron in blanco uitgebracht en 4 stem men waren vau onwaarde. Met deze beslissing is de staking als geëindigd fe beschouwen. Heden moetan echter de werklieden in de roosjes-branche nog een afzonderiyke stemming houden. De van uitkeering uit de stakingskas ver stoken diamantbewerkers hebben in een mani fest huaue houding verdedigd, tegenover hunne kameraden, iu bet vak, dia tydeps da staking wèl uitkeering hebben genoten. Zy treden nu uit den bond en gaan eene nieuwe vereeniging stichten, zich voornemende daaraan niet te verbinden coöperatieve ondernemingen, zieken fondsen en dergeiyke, evenmin zich met po«t litiek in fe laten, maar hunne vereeniging eenig en alleen te doen strekken tot beharti ging der vakbelangen. Do leiders dezer nieu we organisatie hebben, naar vernomen wordt, voorshands een honderd vakgenooten om zioh vereenigd. Het eerste nummer van het Vlaamsohe blad De Volks teute Is den 15den dezer te Brussel verschenen. Het blad is een orgaan der politieke richting, door den abbé Daens vertegenwoordigd, en verkondigt het voornemen met alle wettige middelen propaganda te znllen maken voor algemeen stemrecht, met behoud der evenredigeVolksvertegenwoordiging Te Antwerpen heeft een dokwerker, een bekend dronkaard, die eerst twist had gehad met den zoon van een zyner buren, diens moe der, met een messteek in de linkerborst, gedood. Toen de moordenaar gearresteerd was en ondervraagd werd, was bg zoo dronken, dat geen antwoord nit hem was te krygen. Het alaobtoffer is slechts 40 jaar oud. Volgens bekendmaking van het Eugelsehe departement van oorlog zal, tegelijk met de eerste troepen van het Engeltche leger, die uit Zuid-Afrika terug zullen keeren, soa moge- lijk van alle koloniale hulptroepen een afdoe- ling meekomen om een bezoek aan Engeland te brengen. De koningin hoopt ze teknunen inspscteeren en zy krygen berinneringsvaandels. Naby Beriyn, in twee dorpen, syn meer dan 100 personen ongesteld geworden na het gebruiken van vlceaoh, afkomstig van een zieke koe. Het dier was geslacht en het vleesch na keuring door een veearts onschadelijk ver klaard, mits het eerst gekookt werd. Dit acbynt met een groot gedeelte niet te zgn geschied; althans vele gebruikers werdeu, ofschoon niet ernstig, ziek, maar de soldaten, die destyds in de dorpen ingekwartierd waren en ook het vleesch gegeten hadden, bleven allen gezond. Na het. voorkomen van de eiektege vallen liet de slager, die het rund gekocht had, het overige gedeelte nog eens door deuzelfden veearts onderzoeken, maar doze vond niets verdachts. De rest is nu iu beslag genomen en zal nog eens worden ge keurd. Prins Albert van Saksen, die, zooaio wy in ons vorig nommer hebben gemeld, tengevolge van een val uit «yn rij'uig, is overleden, was niet de jongste zoon van den Koning, maar wel van diens broeder, prins George, en van wyien Maria Anna, infante van Portugal. Hy bekleedde den rang van kapitein in het le UlaneR-regiment. Prins Max van Saksen Is thans als pro fessor aan ds katholieke Universiteit te Freiburg opgetreden. Daarmede heeft hy zioh volkomen losgemaakt van de traditiëu vau zyu geslacht en positie genomen tegenover zyu vroegere •tamgenooton. Het is bekend, dat de Univer siteit te Freiburg geheel in handen is van de Dominicaners, die zeer vijandig zgn aan het Evangelische Dniteohland. Het Internationaal Vrouwencongres te Parys heeft o. a. een wenech geuit, die menig een zal beamen, nl. dat de notarissen, procu reurs, deurwaarders en alle ministerieels en openbare ambtenaren hun antieke formulieren afschaften en verplicht zullen worden hun stokken te stellen in helderen styi, moderne taal eu leesbaar aebrift. Het zou zeker een ware verbetering zyn, en niet voor de vrouwen alleen, De Canada Lumherm verhaald dat er, in de groote vlakten van Nianw-Mexico, goheelo wonden voorkomen van Teniyana mueadia, de zoogenaamde draad- en naaldboom, een groote Cactaiaohtigo plant. De vleezige bladen hier worden takken bedoeld zyn langs de randen bezet met lange, spitse dorenswordt sulk een doorn er voorzichtig uitgetrokken, dao komt daar mede goiyktydig een tamelijk lange draad te voorschya, die, gedurende het uittrekken te- vans gedraaid, even sterk eu taai is als zes maal gedraaid naaigaren. Da aldus uitgetrok ken doom vormt een volkomen bruikbare naald met daaraan bevestigd naaigaren. The Lweet deelt het volgende mae over de koepokinenting te LondenGedurende 1898 was de nieuwe iuentiogswet gedurende 19 weken in werking) er werden in dien korten tgd ruim 200.000 getuigschriften van gemoeds bezwaar tan de inentinga-artsen overhandigd. Gedurende het geheels volgende jaar werden evenwel slechts ruim 82000 sulke certificaten ingeleverd, zoodat het publiek minder bezwaard ■ohynt dan vroeger. In 1898 hadden 500 314 en in 1899 669.314 geslaagde inentingen plaats dus eau stijging van 33 pot, terwijl het aan tal geboorten nagenoeg gelijk bleef923.265, reap. 928.640. Goes. By de heden gebonden stemming voor een lid van den gemeenteraad is geko zen de beer J. Z. Bisoh (liberaal) met 340 van de 665 stemmen. De heer L. Duvekot Cz. (uutirevolutionnair) verkreeg er 325. Van onwaarde waren 29 biljetten. Rotterdam. Het Fraaaohe stoomschip General Dodde, dat 14 dezer den Waterweg binnenliep, van Dakar naar Rotterdam, aan het adres der firma Ruga en Co., ge laden met gronduoteu, werd te Maassluis iu quarantaine gehouden, daar te Dakar gele koorta beeracht en zich aan boord 5 personen met symptoueu van die ziekte bevonden. Zes pleegzusters zjju uit Rotterdam naar het «chip gegaan. Voordat het sohip deu Waterweg binnen liep, deed het ook Lissabon aan. 's Gravenhage. De opening der Staten- Generaal, begunstigd door een prachtigen najaarsdag, had ook heden weder duizenden en duizenden laamgabraobt langs den door deu stoet te nemen weg. By haar vertrek naar het gebouw der Tweede kamer werd de Koningin overal luide toegejuicht. De vergaderzaal, met al da ryke uniformen, bood een schitterenden aanblik. Alle tribunes eu loges waren dicht bezet. De heeren Sohaepman en Nolens waren in geesteiyk gewaad, de heeren Marchant, Kete laar, Heldt, Nolting en Da Klerk in gekleed ooatuum. Het binnentreden der Koninginnen, met het schitterend zonlicht op don achtergrond, was indrukwekkend. De Koningin droeg een crème satynen kleed met het lint van grootmeesteresse der orde van den Hederlandschen Luwe en werd geleid door den heer Fransen van de Putte, voorzit ter der commissie van in- en uitgeleide, die verder bestond uit heeren Vau Swinderen, Van Pallandt van Neerijuen, Van Dedem, W. J. Gesrtsema, Miohiels van Verduynen, Van Karnebeek, Rink, Nebbens Sterling, Van Zin- nicq Bergman, Wiliinge, Loeft, Groen van Waarder, Krap en Van Gilse. Da Koningin-moeder was ia lils met kanten overkleed. De voorlezing der troonrede geschiedde met een heldere, eonigstina trillende stem. By het verlaten der zaal hief de heer Van der Boioh van Verwolde een „leve de Konin gin" aan, dat met warmte ih de zaal en op de tribune werd herhaald, gevolgd door een „leve de Koningin-moeder". Hierna hief de beer De Ram een „hip hip hip hoera" aan, dat slechts zwakken byval vond* Ook op den terugweg werdeu de Kooinginnen door de menigte luide toegejuicht. Benoemd tot inspecteur der directe belas tingen enz. te Eindhoven G. den Hartogb, thans te Hansweert. Benoemd tot burgemeester van St. P h i- lipsiaud W. C. vau der Sieyden, eu tot dykgraaf van den Zuidvlietpoldm W. van Oeveren. Eerste kamer. De heer Van iNamen van Eemnes heeft bet voorzitterschap aan- vaard met eeue rede, waarin hy herinnerde dat in de afgeloopen zitting de Kamr, met vol komen handhaving van haar roeping, gewich tige beslissiigen heeft genomen. Daardoor heeft zy bot welzijn vau land en volk helpen bevorderou. Verder sprak bg ds deelneming der Kamer uit over den moord op den koning vau Itoü6 en verzocht bg de regeering die over te brengen aan de Italiaansehe regeering. De minister De Beaufort stemde in met die declueming en zou die overbrengen. Besloten is de troonrede met een adres te beantwoorden. Tweede kamer. De beer Jansen opende de vergadering met een kort welkomstwoord, wyzende op te verwachten gewichtige werk zaamheden. De heeren Bolaius eu Smeeuge namen zitting. De nominatie voor het voorzitterschap is als volgt samengesteldGleichman, Vcegens en Michielo van Verduynen. De afdeelingen zyn hernieuwd. Amsterdam. De vergadering der roosjei- aiypers besloot het werk niet te hervatten vóór de eigenaren de fabrieken hebban geopend. Die eigenaars besloten Maandagavond dit vooralsnog niet te doen. Verwacht wordt echter dat zy daartoe wel zullen overgaaD. Dan zou de staking geëindigd zyn. Parijs. De voorzitter van den gemeenteraad schreef aan president Loubet dat, naar aan leiding der bewering dat de feesten, aangebo den aan de gemeentebesturen van Frankryk en het buitenland, eene politieke manifestatie zonde zyn, tegen den president gericht, be doelde feesten uiet zulten doorgaan. Ui oorlog in Zald'Afrltti Brussel. De heer Van SeMchoteu, «eeir taris der legatie van de Zuid-Afrikaanaohe republiek, zegt byna zeker te weten dat pre- lident Kruger van Lorenzo Marquez onmid dellijk naar België zal gaas. Londen, 18 Sept. Lord Roberts meldt uit Moohadodorp, dato 17 dezer, dat de oavallerie vau French op weg vao Babertou naar het tation Avoca weder 50 locomotieven vond. De Daily Telegraph meldt uit Lorenzo Marquez dat de secretaris vau Kruger aan haren correspondent mededeelde dat de Euro- peesohe reis van deu president nog niet zeker is en hy nog wel iu Zuid-Afrika zou kunnen biyvei». CHINA. Honkong. Graaf Walderaee is hier aan- gekomen. Lqmden. Volgens Daily Mail erkendeu de mogendheden nu Li Hung Tohang als vredes- onderhandelaar. Zp kwamen overeen dat eene bevredigende centrale regeering in China moet ingesteld worden en China volkomen voldoening moet gevon voor de aanvallen op legaties en bet vermoorden van vreemdelingen. Algemeen Uverzicht. Van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika moeten we eerljjk zeggen nog- veel minder te begrypeu d»u vroeger. De Wet, de naamge noot van den grooten Boerengeneraal, de man die, met Du Plessis, door het congres der Hol- laudscb sprekende bevolking te Graaf Reinett in de Kaapkolonie was afgevaardigd om het EugeWche publiek in te lichten omtrent den ■tand der zaken iu Zuid-Afrika, heeft in Am sterdam vertegenwoordigers der pers te woord gestaan. Hy verklaarde, zooals gemeld, dat de Boe ren kunnen en zullen vechten tot na de presi- penttverkiezingen in Amerika. Van de verkiezing van Bryan verwachten zy interventie der Vereenigde Staten. Als men nu nagaat dat eerst i> Maart sprake zyn kau van een handelend optreden van Bryan, dan vraagt men, vooral op grond der ongunstige berichten van de laatste dagea, of de Boeren het nog zoo lang zullen kunnen uithouden. Of liegen de Engelschen, met het War-office vooraan, nog erger dan we tot nu toe geloofden? Moeten we zoover gaan achter elk, den Britten gunstig, oorlogsbericht de aanstaande verkiezingen voor het Britsche parlement te zien schemeren? Het is haast niet aan te nemen. En toot, hechten wij eeaig geloof aan die berichten, dan is ons de toestand geheel on verklaarbaar. Het doordringen van Bulier naar Lydenbnrg en den Spitskop, het slagen van French te Barberton is ons onbegrypeiyk. Wij hadden verwacht dat de tegenstand veel hard nekkiger zou zyn. Het woord „verrast" ba- kleedt in de Engeliche zegetydingen een hoofd rol. By „verrassing" werd Lydenbnrg bezet, hy „verrassing" de Spitzkop genomen, by „verrassing" bereikte French Barberton, by „verrassing" werd Potchefstroom hernomen en eindeiyk hy „verrassing" maakte Mzcdonald by Winburg een aanzieniyken buit. Al die „verrassingen" klinken heel aardig, maar we hebben toch waariyk de Boeren niet als kleine kinderen leeren kennen, die zioh met een kluitje in 't riet laten sturen en zich elk oogenblik by den neus laten nemen. Den eenen dag redt Bailer met moeite zyn leger, den volgenden dag kunnen Duudonald en Brooklehurst doorbreken By de Tugela beschikte Bulier over meer troepen, zyn artillerie kon werken zooals ze wilde en een betrekkeiyb geringe Boerenmacht hield hem tegen. Het ondoordringbare Lyden- bargsoh gebergte trekt by door met een kleine macht, terwyi de Boeren allen tgd hadden de smalle passen te bezetten. Sinds Roberts te Pre toria kwam, bidden de Boerea drie maanden rust om de stellingen haast onneembaar te maken. Zy beschikten over zwaar gesehut en konden bet opstellen op de voordeeligate punten. De Zuikerbosohkop, die den weg, welken de om trekkende troepen moesten volgen, beheersohte, bleef onbezet. French was reeds te Barbot tor, terwyi zyn artillerie nog tobben moest om door de borgen te komen. Drie en veertig locomotieven eu een massa patronen vielen hem in handen. Wy lezen niet dat de locomo tieven beschadigd zyn. De Engelache troepen, die dit alles deden, hebben sinds de dagen der Tugela onnoeme- ïyk veel geleden. Sommige hebben meegedaan aan de uitputtende jacht op De Wet. Zoo ook nu weer het bericht van Renter's oorrespondent in Builer's leger. Volgens hem trokken de Gordon-Hooglanders den lOen op, langs de hellingen van den Mauehberg, in de richting van een kopjs waar een Long Tom stond, Slechts met moeite konden zy vooruit komen en het kanon der Boeren werd niet tot zwygen gebracht. Toen echter de Britsobe infanterie en Stiath- oona's ruitery naderden, trokken de Boeren terug, op den heuvel de vUierinrichtiog van den Long Tom achterlatende. Ook bier vraagt men met verwondering naar de waarheid. Want als er niets meer gebeurd ia, waarom trokken de Boerea reeds by het naderen van infanterie en Strathoona's ruitery terug Ea boe komeu zy er toe het kanon mee te nemen en de vizier-inriohting achter ta laten Waariykwy staan voor veel raadsels. En de wensch om licht, om waarheid wordt steeds levendiger, - ffi - Volgens Engeliche berichten uit China zou den de vreemde gezanten na een conferentie tot de meaning zyn gekomen dat zy niet ge rechtigd zyn om met prins Ching te onder handelen. Van de zyde der mogendheden zyn dan ook nog geen personen aaugewezen, die nit huu naam over deu vrede moeteu onderhandelen. Wel loopen hieromtrent allerlei geruchteu die vooral door de Eugelsehe pers worden bekend gemaakt, doch mot zekerheid valt hieromtrent niets te zeggen. Een oogenblik was er over gedaoht om de militaire opdracht van graaf Waldeisee iu een internationale staatkundige te veranderen, maar ernstig was die overweging niet. Het zou dan ook voor den ouderlingen vrede gevaariyk zyn om, nu er zooveel verschillende belangen te behartigen zyn, een vredesonderhandelaar te benoemen, die meer in 't bfisonder éen der betrokken mogendheden vertegenwoordigt. Het zou veel beter en veel praktischer zyn, waaneer iedere mogendheid eea eigen vredes onderhandelaar aanwees. Het schijnt overigens, alsof China zelf her vorming uoodig of althans wenscheiyk acht misschien vinden de Chineezeu de wjjste partg faire bonne mine d mauoais jeu Daily Mail verneemt ten minste uit Shangaï, dat, volgens verklaring van prins Ching, hem is opgedragen aan het oordeel vau deu troou te onder werpen eeu plan voor regeeriugthervormiugeu waarvan de noodzakeiykheid door de Chiueesche staatslieden erkend is. Deu ouderkouingen is verzocht dit dooument te teekenen, dat tot basis voor de onderhan delingen zal dienen. Hetzelfde blad verneemt uit Peinaijg, dat da nationalistische Chineezeu den mogendheden verzochten om Chung Koeaug-Toeng tot onder handelaar te benoemen. Deze is de zoon van Cheng-li Chat, oud-gezant te Londen. Volgens een gerucht hebben Chiueesche her- vormingsgecinden troepen iu het Tse-Kiang-dal verzameld om de mogendhedeu te helpen. Iu Hongkong is eeu groot aantal agenten der hervormingsgezinden. Robert Hart sehynt de bevelhebbers der troepen in Peking gewaarschuwd te hebben, dat men weldra een aanval der Chineozen verwachten kon. Benden Boxers bedreigen de verbindingen tneschen Peking enTieut-sin. Dit zal de ontruiming dier stad niet be vorderen, terwijl overigens de kansen op bet verkrygen van vrede wat gunstiger beginnen te staan, ook wyi Li-Hung-Tehang den keizer en de keizerin zal bewegen naar Peking te gaan en prins Toean en zyn medeplichtigen in staat van beschuldiging deed stellen. w Da liberalen sohynen in Spanje eeue over winning te hebben behaald; door huu tegen werking is het huwelijksplan tnssoben de prinses van Aaturië eu graaf De Caserte op gegeven. Dit plan word'in 't bfizonder gesteund door de koniagiu-rogentes en ia 't algemeen door alle Spaansohe conservatieven. De liberalen echter waren er tegen, daar de vader van den graaf Da Caaerte een belangryke rol heeft gespeeld in den Carlistenitryd en tot de ultra-oonservatieven behoort. Door dit huwelijk zou hy grooten invloed gekregen hebben aan het hof. Silvela heeft gemeend het gerucht, als zou door den invloed der liberalen het huweiyk zyn afgesprongen, niet te mogen tegenspreken. Hy vond het voldoende te verklaren, dat de regee ring geen besluit hieromtrent genomen heeft. In kringen, waar men op de hoogte kan zyn, spreekt men reeds vau eeu nieuw hnweiyks plan tusscheu de prinses van Asturïë eu den hertog der Abruzzeu, bekend door zyn gevaar- Hjken poolreia. De liberalen lieten zich opeoiyk gunstig over dit plan uit, dat natuurlijk door de ultra-conservatieven zal worden bestreden. Zy zullen het niet kunnen dulden, dat Spanje nieuwe banden aanknoopt met het Savooisohe huis. In elk geval bewyst de vernietiging van bet eerste plan dat de invloed van Sjgssta en der liberalen steeds grooter wordt en dat het oogenblik missabien niet ver meer is, waarop de liberals party de maeht weer in handen zal kryger. De heropening der Cortes sehynt het einde te zullen worden dor regeering van Silvela, die midden in de finanoieele en staatkundige moeilijkheden zit. Het is hoogst moeiiyk, zou niet onmogeiyk orde te brengen in den toe stand der schulden de noodige bezuinigingen toch, die hst evenwicht in Spanje's financieel beheer moeten herstellen, kunnen slechts ep de budgetten van landbouw, oorlog eo marine gevorden worden, maar men weet hoe de conservatieven op hun stuk staan waar het de geesteiykhcid cn het militairisme betrett. Beknopte Mededeelingen. Ia den Maandag op Balmoral gehouden ministerraad beeft koningin Viotoria een pro clamatie geteekend, waarby het parlement tegen 25 September ontbonden wordt. Op dieszelfden dag zal het nieuwe parle ment tegen 1 November byeengeroepen worden. Prins Heinrioh van Prnisen, die ver scheidene dagen by koningin Victoria op Balmoral was geweest, had róor eenigen tyd Londen verlaten en wis in Daitaobland terug gekeerd, by zyn broeder, keizer Wilhelm. Hy is echter de vorige week opnieuw naar Londen gegaan, waar hy Zaterdagavond aankwam, en onmiddeliyk den trein naar Schotland nam om de Koningin te bezoeken. Zou een en ender in verband staan met den oorlog in Zuid-Afrik»? De berichten over de ellende in ApuliS, Italië, wekken by de regeering bezorgdheid en houden hare aandacht benig.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2