r BUITENLAND. 1 LAATSTE BERICHTEN. Bezienswaard!!* van ffliideltnirit. D« oorlog in Zuid-Afrika. soa onweerstaanbare aantrekkingskracht uit oefende, heeft een pendant in de werkeiykheid gevonden. Het bekende eiland Bornholm, in de Oostzee gelegen en tot Denemarken beboorend, ban namelyk als een groote magneet beschouwd worden. Ofaeboon de kracht van dezen magneet niet góo eterk ia, dat hy, zooals van den fabel- aohtigen magneetberg verhaald werd, de apij- kers uit de schepen rukt, kan bet magnetisme, dat bet gesteente van het eiland Bornholm hazit, toch op een andere manier heil lastig en onaangenaam voor de schepen worden. Op de magneetnaald oefent het eiland Bornholm zulk een invloed nit, dat een aanmerkelijke afwij king van den gewensehten koers daarvan hot gevolg kan zijn. Dit ia des te eerder mogeiyk, doordien de werking van dit magne tische eiland zioh nog op een afstand van 15 KM. doet gelden. (Naturwissenschaftl. Mitth.) Vllsslngen. De Braemar Castle is heden middag ter reede gekomeu en komt morgen vroeg op de haven. 's Cravenhago. De verwacht wordende panaionneering en bevordering van officieren by het leger wordt in de eorste helft van October te gcmoet gezien. Deze week zullen in de havens aan de Maan alle tydeiyke preventieve maatregelen tegen eventneelo pestgevallen gereed zyn. By Maas sluis wordt eene drgvende ontamettingainricb ting gestatiouncerd. Met 15 dezer wordt .de invoer van melk koeien langs Clinge (station en dorp) verboden en het douanekantoor Maeaeyek opengesteld don 1 au 15 van iedere maand voor den invoer. Behalve de minister-resident to Peking waren nog aan boord van do Holland te Shangai de waarnemoude secretaris-tolk de heer Van Dayi- berg, de paardenarts van het Indisch leger Mars en de heer B.-uoger. CHINA. Londen. De Tmes-correspondent te Peking seint, by eenige beschouwingen over de over- haeraohing van den Rassïsohen invloed en Japan's onderworpenheid daaraan, dat Rus- land'd doordringen in Mandsjoarye geheel het karakter van een duurzaam verblijf aanneemt en dat de Japanners ontevreden zijn over de geringe Britsohe krijgsmacht. Thans is gebleken dat de keizerin en prins Toean den moord op de gezanten beraamden en de Dultsche gezant op last van de keizerin werd vermoord. Volgens Daily Telegraph zij 3 Maandag 600 Japansehe marinetroepen te Shangai geland. (Hdbld) De correspondent van de Morning Tost te Shanghai beweert dat Li-Hung-Tchang Rusland omkocht door aanbieding van Mand- Joerije en Dnitsohland voor een ongekenden prys. .Engeland werd niet waard geacht omgekocht ie worden. Poking, 4 Sjpt. Prins Ching confereerde met Robert Hart en overhandigde speciale instructies. «8 BOUDKK AAMBElUDniGBI, Vrydag 14 September. Middelburg. Gebouw Provinciaal be stuur 11 u.het aanbrengen van voorzieningen tot uitbreiding der onderzeesohe verdediging voor den mond der haven aan den Willem- polder, beboerende tot de werken van de tramweghavens van het Zype. Raming f 7200. Aanwycing 7 Sept. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, ingenieur Stoel te Goes en -adjunct-ingenieur Schill te Brninisae. Zaterdag 15 September. Borssele. Direotiekeet 2 u.het leveren van 940 scheepston stortateen en winter- materialen, in twee parceelen. Aanwijzing 7 September. Inlichtingen J. Beenbakker. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderd. 13Sept. Floralia- tentoonstelling. Schuttershof 12—5 u. D o n d e r d. 13 Sept. Floralia-concert eu vuur werk. Schuttershof 7l/iU. Woensd. 26 Sept. Wedstryd - Kinderspeel tuin. Os oorlei in ZiM-ifrlku Londen. Uit Lorenzo Mat ques wordt be richt dat president Ktuger Maandagavond aldaar is aangekomen. (Hbld.) Niet officieel wordt gemeld dat Botha onderhandelingen voert over agne over gave en dat Theron eau trein aanhield nabj) Meyer ton. fly liet de passagier» vry. De spoorwegbrug bij Kliprivier moet niet vernield zyn. POSTERIJEN. Verzending en laatste Dusiiohting der MAIi nau het postkantoor te Middelburg. (AUeu plaatselijke tyd.) Oost-Xïxdië. Amsterdam (Nederl.)14 Sept. 7.10 's avondt?. Brindisl (Eng. dienst) 14 Sept. IA ,'o namid. Napels iDuitsohe dst.) 17 Sept. IA 's namid Marseille (Lloyd) 18 Sept. 7.10 's avonds. Rotterdam (Lloyd) 21 Sept. 7.10 's avonds. Marsei»lo(Fr. dienst)22 Sept. 6.15 'smorgene. Genua (Nederl.) 25 Sept. 7.10 's avonds. Met de Duitsehe booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Wenter&fdealing van Borneo voor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. Voor suppletoire verzendingen over Napels en over Brisdisi wordt de bus nog té" 7.10 gelichtdoch de aansluiting op het vertrek der booten nit de genoemde havens is daarvan niet verzekerd. Suppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. AV est-Indië. Curasao over Queens- town. - 14 Sept. 10.10'savond?. Curacao mot K. W. I. maildienst14 Sept. 7.10 'savondr. Sarinmno via Sou- thampton18 Sept. 7.10 avonds Suriname via Amsterdam. Den 14en en laatster van elke maand 7.10 avonds. Suriname via SL Na- Baire8 Oct. 7.10 's avonds Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o.a. oud-Walchersche kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs f 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen f 0.10. Aanmelding bg den concierge van het gebouw Wage- naarstraat. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het hofplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. De Abdijtoren. lederen dag van 's morgens 10—12 en 's namiddags van 25 uren. Aanmelding by den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 's nam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 uren op Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs f 0.25 voor eiken bezoeker voor gezelschappen van 5 of meer personen ƒ1.Aanmelding bij de stadsboden of concierge. Hot praalgraf dor Evortson In do Nieuwe kerk. lederen dag tegen 25 cent voor éen persoon; voor meer dan drie personen te geiyk a 10 cent elk. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. V oor het algemeen, dns ook voor stadgenooten, Zondags van 1 tot 4 uur. Aanmelding bij den heer J. D. Entink Schuttershof. Vreemdelingen, die voorlichting of een gids wenschen, kunnen die bekomen in het gebouw van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op de eroote Markt alhier. Algemeen Uverzicht. Uit het manifest, dat Mac Kinley, na zy* benoeming tot candidaat voor de republikein- aohe party in alle vormen te hebben aan genomen, tot de kiezers gericht heeft, blijkt wel, dat de president in Bryan een gedachten tegenstander ziet en van zins is een hevigen atryd om den preaidentszetel aan te binden. Bryan staat op anti-imperialistisch terrein en de muntkwestie komt op &yn programma achteraan, tusschen de vele hervormingen van ondergeschikt belang, waarvoor ieder "candidaat belooft zioh te zullen heiveren wanneer de omstandigheden dat toelaten. Mac Kinley wyst er op dat de verkiezingen van 1900, evenals die van 1896, alleen om de muntkwestie gaan, wat, volgens hem, duideiyk is uit het tegenover elkaar stellen van hem, Mac Kinley, en Bryan. Ala Mao Kinley dat meent, geeft by bljjb al heel weinig van de Amerik&ansche politiek at te weten. De groote staatkundige kwestie, die nu de verkiezingen beheersoht, is het imperialisme. Dat weet niemand beter dan Mac-Kinley zelfzijn beweren is dan ook, zooals ieder begrypt, eleohis een verkiezingsmanoeuvre. Is nu het Amerikasnsohe volk imperialistisch gezind of niet? Da republikeinen zijn zoozeer overtuigd van de anti-imperialistische gevoelens van het volk, dat zij alles doen om den slechten indruk „uit te wissohen van den Spaancch-Amerikaansehen oorlog, van den stryd op de Philippynen, en niet het minst van de groote welwillendheid van het kabinet te Washington tegenover Eegeland. Mao Kinley beweert in zyn manifest dat de Spaansoh-Amerikaansobe oorlog onvermydeiyk was, en dat in de huidige omstandigheden de Amerikanen de Philippynen niet ontruimen kunnen. Ook ontkent de president dat de regeering ooit aan de Philippijnsche oproerlingen de on afhankelijkheid beloofd heeft, zegt zelfs dat de regeering vóór dan oorlog nooit met de op standelingen in betrekking heeft gestaan. Aardige bewering! Alleen jammer dat bet van algemeene bekendheid is, dat het Philip- pyniche comité te Washington wei degeiyb in voortdurende betrekking stond met de Ameri- kaansobe regeering. Ook weet men te goed, dat, gedurende den oorlog de Amerikanen Aguinaido ia staat hebben gesteld de Philippynen te herwinnen cb zich aan hot hoofd der opstandelingen te stellen, die dan met de Amerikatniohe troepen zouden meewerken. Dat alles is de geschiedenis van den aller jongsten tijd, een gescbisdenis die te zeer in aller geheugen ligt om goedgeloovig te slik- ken al wat de president der Yereenigde Staten nu gelieft te vertellen, Het is dan ook van Mao Kinley vry brutaal zoo maar plomweg iets te zeggen dat lyureoht in stryd is met die geschiedenis. Vooral zyn bewering, dat de opstand op de Philippynen slechts voortduurt omdat de op roerlingen hopen dat de Amerikanen den archipel zullen ontruimen als de demooraten by de naaste presidentsverkiezingen de over winning behalen, ia zeer gewaagd. Richard Olney, oud-staats secretaris van president Cleveland, heeft verklaard voor Bryan te zullen stemmen. Deze verandering van den man, die voor vier jaren op Mae Kinley zyn stem uitbracht, zal, naar men vermoedt, een grooten invloed uitoefenen, te meer daar Cleveland zelf zieb ten gunste van B?yan heeft uitgelaten. Volgens Daily News heeft de leider der con servatieve party te Liverpool bericht ontvan gen, dat de verkiezingen voor het Britsohe parlement in de eerste helft van October zul len plaats hebben. Da liberalen zyn niet beat te spreken over de redevoering van lord Gaorge Hamilton. O. a. heeft de minister gezegd, dat de ver kiezing een hnlde moet zy» aan de dapperheid van bet Eogelsche leger. Men zou de meer derheid moeten bezorgen aan een regeering, die het meest geschikt ia om Transvaal te bevredigen op den grondslag vau zelfbestuur. De liberalen beweren natuuriyk evenzeer te dwepen mot den moed der firitAobe troepen als de conservatieven, maar, merken zjj op, da regeering, het best geschikt om de Trans vaal te bevredigen, ia niet da regeering, die den oorlog gevoerd beeft. Wa gelooven echter, dat de Boeren de libe ralen, met hun weifelende staatkunde, even min kunnen vertrouwen als de conservatieven. Iets anders zou het zyn, wanneer de radicale elementen onder de liberalen genoeg overwicht hadden om hun denkbeelden te doen zegevieren. 't Is eohter duideiyk dat aan een meerder heid, geleid door radioalen, in 't geheel niet valt te denken. Het zal er wel op uitloopen, dat de ver kiezingen in 't voordeel van de Chamberlain- kliek zyn. Men denke aan 'tgeen we in ons vorig nommer schreven over het sluwe spel dier party, een gevaarlijk spel wel ia waar, maar welks gevaar voor bef om den tuin geleide Britsohe volk eerst na de verkiezingen duidelijk zal worden. Ktaarbiykeiyk komt in den toestand in China een weinig rust, althans voorloopig. De aanvoerders der Eugelaohe, Amerikaan- ache, RasBisohe en Japansehe troepen in Peking hebben een proclamatie doen aanplak ken, waarin den inwoners verzocht wordt hunne bezigheden kalm voort ta zetten, en waarin tevens wordt verklaard, dat de rechts- dwang over hunne respectieve districten wordt opgeheven. Men denkt dat deze proclamatie den Ctainee- zen een weinig vertrouwen zal inboezemen. Tooh zyn de straten nog eenzaam. Geen koop waar komt in Poking en het gerucht omtrent hongersnood schijnt waar te zyn. Een bericht uit Taboe, te Berlijn ontvangen, meldt dat de Boxers, die schuldig bevonden werden aan moord op Christenen en door de Duitsehe autoriteiten zy» gearresteerd, den 3en werden ter dood gebracht in het Duitsehe hoofdkwartier. Da veelbesproken kwestie omtrent de mede plichtigheid der keizerin heeft een voor baar leeiyke wending genomen. In baar paleis is nl. een proclamatie van den minister van politie gevonden, waarby aan allen, die de christenen uitroeien, een premie beloofd wordt. Evenzoo vond men een, aan de keizerin gericht, rapport over den moord op christenen en vreemdelingen. verwijzen verder naar de Laatste be richten. Volgens, een niet officieel bevestigd, bericht uit Rome zou Italië hebben voorgesteld Li Hung-Tchang en prins Ching als vredesonder- handelaars aan te wyzea.en onmiddeliyk in Peking met de onderhandelingen te beginnen. Zoodra de vredesvoorwaarden geteekend zyn aldus stelt, volgens dat bericht, Italië voor zou Peking outruimd worden- Er sohynt weer een gevecht met de Boxers te hebben plaats gehad; ditmaal tusschen hen en de Amerikanen. Dertig Boxers werden gedood, terwyi de Amerikanen een aanzieniyken buit behaalden, waaronder vee, wapens en munitie. Niet onbelangryk is hetgeen uit Bremer- baven geseind wordt. Dnitsohland zou nl. in 't begin van October twee colonnes, ter sterkte van 5000 en 6000 man, naar China zenden. De troepen hebben reeds het bevel tot vertrek ontvangen. Het ia dnideiyk dat men in China, ondanks scbynbaar op handen zynde vredestraotaten, nog groote dingen zal beleven. Ia ons vorig nommer deelden we mede dat men het einde der vijandelijkheden aan de Goudkust naby achtte. Nu echter hebben de Britten daar weer een nederlaag geleden. Een detachement Inlandsebe soldaten, onder bevel van een kapitein, werd by Ogesu door de Ashanti'a verslagen. De kapitein werd gedood. Dit sueoes der opstandelingen zal stellig bun onderwerping wel weer eenigen tyd vertragen. De Glasgow-Herald meldt, dat deEngel- sehe regeering een divisie gevormd heeft van vier gepantserde kruisers le klasse, elk vau 7500 ton. Volgens de Engelïche bladen is dr Clarke, de sehryver der brieven aan Steyn en Kruger, dje onlangs door Chamberlain werden open baar gemaakt, candidaat gesteld voor de verkiezingen voor bet Lagerhuis, voor het graafschap Msjo, in Ierland. De uitslag der verkiezingen in Noorwegen, thans afgeloopen, is dat het Storthing zal be staan uit 77 leden van de linkerzyde en 37 oonservatieven en gematigden. Ia het vorige Storthing waren die oyfers 79 tegen 35; gering verschil alzoo. Prins Ferdinand zal naar uit Sofia wordt gemeld binnen enkele dagen, waar- sobyniyk reeds Donderdag, in die stad aan komen. Tegen bet einde dezer maand zal by naar de Paryiche tentoonstelling gaan, maar terug wezen vóór de samenkomst der Sobranje, die in de tweede helft van October zal plaats Men hoopt dat de aanwezigheid van den prins te Sofia bet beslechten van het Boel- gaaroeh-Rnmeensch geschil zal bevorderen. Dat men in ie nieuwe wereld by groote dingen ook aan nietigheden hecht, kan wel uit het volgende biyben. Da president van den Ohio River Railway had geen toestemming verleend om den spa- oialen waggon van B yan aan den gewonen trein vast te koppelen. De candidaat der demooraten heeft zioh toen verwaardigd om, als eea gewoon sterve ling, tusEohen de andere reizigers plaats te nemen. Men denkt dat deze daad van een kapitalist Bryan duizenden stemmen zal aanbrengen van de zyde van hen, die atrPen tegen alles wat kapitaal is. Het was Zondag eeu jaar geleden, dat de krygsraad te Mennes kapitein Alfred Dreyfus opnieuw veroordeelde. Ter gelegenheid daarvan schreef de bekende Fransche oud-minister van justitie Trarieux, voorzitter van den Bond voor de Reehten den Mensehaan den kapitein een brief, waarin by verklaart, dat hy den verjaardag van het noodlottige vonnis niet wil laten voorbijgaan, zonder den kapitein eene betuiging te zenden van de sympathie, welke hy aan diens onge luk is verschuldigd. „Wy weten niet,'' zegt by verder, „wanneer het ons mogeiyk zal zjjn, ook voor de oogen der meest on willigen duideiyk te maken, van welk eeu ontzettende reohfieriyke dwaling gy het slachtoffer aijfc geweest. Maar op tyd komt bet niet aan. Wat er ge beuren moge: het gezag van de berechte zaak is niet zoo groot en overwegend als sommige wetsverkl&arders beweren, eu het beneemt ons da vry beid niet van ons persoon ïyk oordeel, welke gegrond is op onze rechten als menseh on op ons geweten." CHINA. jEen schip uit Taboe, dat den lOen in Shanghaï aankwam, bracht de tijding, dat een myn, dicht bjj een der forten van Peking, ontploft was toen er een Russische patrouille langs kwam. Verscheidene manschappen werden gedood. De regeeringen van Dnitsohland en van E geland hebben honderden Japansehe koelies gehuurd voor de transporten door China. In Kanton hebben kleine onlusten plaats gehad, waarby enkele dooden en gewonden vielen. Li-Hung-Tehang heeft in Petehili een proclamatie uitgevaardigd, die deu Boxers en de bevolkiDg gelast weer hunne bezigheden te hervatten. Hy zal de weerspannigen onmid- deUjb 0 tra ff an. Uit Washington wordt geseind, dat de Chineesche gezant een telegram ontving van Li Hung Tohang, gedateerd 27 Augustus, met den tekst van een keizeriyk edict, waarin de keizer hem machtigt onmiddeliyk naar Peking fe gaan, om met Ching samen te werken bij de vredesonderhandelingen en do regeling van al de oorlogsmoeiiy kheden. Li vraagt nu, dat de mogendheden zullen samenwerken om hem bescherming te verleenen en zyne reis te ver- gemakkeiyken. Hy zal waaraohijniyk aanstonds uit Shang hai' vertrekken en over zee gaan. Aan Robert Hart is verzocht voor een boot te zorgen, waarmede by de reis kan maken. De door de Japanners aangelegde tele graafdraad heefe Peking bereikt. Volgens officieels opgaven bedraagt het aantal zendelingen, door de Cbineezen in de provinpies Chan-Si en Tcji-Li vermoord, sedert den 6en Juni reeds 85. Omtrent het lot van 10 anderen verkeert men in onzekerheid. De Times verneemt uit Shanghai, dat, volgens bericht uit Hankou, het Franaoh- Belgische syndicaat met den onderkoning Chang- Chi-Tung eeu leening sloot, groot 150.000 pd. Deze leening zou door zekere aanrechten gewaarborgd zyn. Volgens Daily Empress is het zeker dat lord Roberts den len November nit Zuid- Afrika vertrekt en Buller hem zal opvolgen als opperbevelhebber. Lord Roberts seint uit Belfast, dat generaal Clery bij Rooi-Kop een schermutseling met de Boeren bad. Vier Eagelsehen werden gedood en een officier en twee maniehappen gewond. Clery vertrok naar Standertoo, met een troepenmacht van veraohillende wapens, om den vyand aan te vallen. De bewoners van Ltdybrand, die den Engelsohen tjjn trouw gebleven, zyninMaseroe aangekomen, Men verwacht daar een aRnval der Boeren. Ook de omstreken van Johannesburg sobyuen weer door de bewegeiyke Boeren- commando's onveilig te worden gemaakt. Generaal Clements, die in bet distriet Hekepoort, ten Noord-Oosten van Johannes burg, opereert, ontmoet dageiyks Boereu- colonne». De Boeren worden nu met Martini- Henry's gewapend, daar de Mausers door de regeeriug zij o opgevraagd omdat de loopen versleten zyn. Daar de stryd hoe langer hoe meer naar het bergland wordt verplaatst, soht men het voor deel der Mausers bun verre draagkraobt vau weinig belang tegenover het nadeel der siytage. Ia verband met de gewereu, deelt de cor respondent van de Daily Mail te Pretoria het volgende eigenaardige feit mee. Een aantal te Warmbad gevangen genomen Boeren werden in het bezit gevonden van ge weren, waaraan nieuwe, van ruw hout gemaakte laden waren beveBtigd. Deze geweren bleken te beboeren tot de tweehonderd, die door generaal Baden-Powell waren gevonden, nadat &y door de Boereu waren begraven, en vervolgens door Kaffers waren opgedolven. Toen zy in de banden der Eagelsehen waren gevallen, werden zy mee genomen naar den top van een kopje en daar warden de laden verbrand. De geweren sohy- nen evenwel weer door de Boeren te zyn ge vonden, die ze opniew bruikbaar gemaakt heb ben door er nieuwe laden aan te bevestigen. De heer Loterymin, da welbekende eu populaire handelaar uit Pretoria, doch nu te Maohadodorp vertoevende, zal 100 by deu thesaurier-generaal deponeeren, om te worden uitbetaald aan den Lydenbnrger, die binnen twee maanden de eerste Transvaaleche vlag voor het gouvernementsgebouw te Pretoria doet waaien. De heer Snoek van Maohadodorp, sal by dit bedrag nog 50 pd sh voegen. Ly denburg er Een der Hollanden?, die in den Boeren- krijg het meeste ondervonden en geleden heeft, is thans in Zwolle terug. Het is de heer H. Dij beterhuis. Zyn geheele linkerheup is weg geschoten, een zyner handen gekwetst. Hy heeft, na zyne zware verwonding by den slag te Elandslaagte, als eenige Hollander het be leg in Ladysmith doorleefdalle ontberingen met de Eagelsohea medegemaakt. Hier was het, dat hy persooniyk kennis maakte met generaal Hunter. Toen hy later naar Pretoria vervoerd werd, io hy ook daar ingesloten geweest. Ei zag de ellende, waarin de En» gelecbe soldaten en paarden door kommer en ellende verkeerdenby hoorde hoe zy smachtten naar het einde van den oorlog. En tooh is volgens den heer D., die zooveel zag en hoorde, de oorlog nog lang niet aan het einde. Nog 15.000 Boeren van den echten stempel staan in het veld, die liever den dood in gaan, dan zioh overgeven, om bunne vrijheid in te boeten. Zwolsche Crt) Dat er nog altyd, zelfs tot oordeelou zeer bevoegde, personen zyn die voor de Boeren den moed nog niet opgeven, blijkt wei uit hetgeen Charles Williams in de Morning Leader opmerkt. Volgens hem is door den val van Lydenhurg voor de Eogeiichen niet veel gewonnende Boeren zyn er in geslaagd niet alleen bun kanonnen, maar ook al bun voor raden weg te voeren, zoodat ay opnieuw stelling kunnen kiezen in hef bergachtig ter rein ten noorden en ten oosten van Ly denburg Men verwacht thans een standhouden der Boeren by Pelgrimsrust, of by Krugerspost. Hoe verder Boller vooruitkomt, hoe moeiiyker zyn verbindingen worden, en hoe zwakker zyn troepenmacht zal worden door het afzen den van afdeeliogen om zyn eommunieaties te beschermen. Eu dat zal voor hem de moeilijkheid ver- hoogen om in het bergachtige gebied, benoor den Ljjdenburg, iets uit te richten. Temeer daar in dat gebied alles voor den oorlog ge reed en bereid is gemaakt, jaren en maanden geleden, omdat juist daar de stryd voor den aanvaller zoo uiterst moealp is. In een brief uit Kaapstad zegt dr Hendrik Muller o. a.: „Ik ben altyd geweest en biyf vol hoop op een uiteindeiyken goeden uitslag van den oorlog. God's tyd is niet de onze, maar hy komt gewis. Als gy de toestanden van het Engelscbe legsr hior wist, zouden u de baren te berge rycen; het volk ïydt aan twee plagen waar de Egyptenaren ook aan leden zweren en ongedierte, het laatst zóó, dat het bejammerend is voor die arme soldaten. Ook krygen de soldaten heel slecht ea heel weinig voedsel. Geheel Johannesburg is vol zieken en gewonden." Deze mededeeliug klopt met wat ook van teruggekeerde Hollanders wordt vernomen. Te Pretoria was de toestand niet beter. Een hunner vertelde, dat er, toen hy in Juli Pretoria verliet, 15.000 Britten ziek lagen. In de tot hospitaal ingerichte zittingszaal van den Volksraad lagen toen vaak twee typhus- ïyders in éóa bed Moet men ook niet meeiyden gevoelen met die arme Eogelsche soldaten, die zoo'n ver- schrikkelijk lyden moeten doorstaan BRIEFWISSELING. Aan Pandarus. In beginsel is door den raad te Middelburg reeds besloten tot veree niging der scholen D en E. Daarover behoeft due niet meer van gedachten gewisseld te wordenevenmin als over het daaraan ver binden van nog een scbool. Thans geldt bet de regeling dier samen voeging in byzonderbeden. Tertrokken en aangekomen scliepen. Hr. Mi. pantserdeksebip Gelderland is 11 dezer ta Port-Saïd aangekomen.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3