BUITENLAND. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTER UIT STAD EN PROVINCIE, Zo bjjvoegseif tot de St. Ct. van beden la opgenomen eene statistiek der drankwet over het tydvak van 1 Januari—31 December 1899. Wat Zeeland betreft, blijkt daaruit het volgende: Het getal vergunningen, verleend voor loeaiiteiten waarvoor reeda aan een ander persoon vergunning verleend was, be droeg 59, dat verleend krachtens de 8e zinsnede van art. 2 der drankwet 2 en dat van nieuwe vergunningen, verleend binnen de grenzen van het maximum 3. Geen vergunningen werden ingetrokken en geen vervielen. Het totaal van het vergunningsrecht was f 33.030.43s en dat der inriohtingen, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein werd vorkooht, op 31 Deo. 1899 115G. B|J beschikking van den minister van binnenl. zaken is, zooala nog in een deel der op laag van ons vorig nommer ia medegedeeld, met ingang van 1 October 1900, aan G. F. van der Linden, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent san het rykslandbouw- proefstation te Goes. Dezelfde minister brengt ter kennis van be langhebbenden, dat eerlang zal zijn te vervul len de betrekking van scheikundig assistent aan het rijkslandbouwproefstation te Goes. Jaarwedde f 1000. Zy, die voor deze betrekking wensohen in aanmerking te komen, gelieven zich vóór 15 September e.k. aan te melden by den directeur van vernield rijkslandbouwproefstation. Naar ons gemeld wordt, werd by de overgave van generaal Prinsloo ook onze oud- stadgenoot, de beer P. Keulemana, gevangen genomen en naar Winburg overgebracht. De heer J. Broeder, surnumerair der directe belastingen enz. alhier, is benoemd tot waarnemend surnumerair der directe belastin gen en van bet kadaster te Middelburg* en wordt ala zoodanig van af 15 Sept. a. s. ter controle alhier werkzaam gesteld. Uit Vlissingen Vroeger dan oorspronkeiyk het plan was» vertrok heden te twee uren van daar het Duitsohe oorlogsschip Storsch, kommandsnt- kolonel Ehrlioh. Zondag kreeg de gezagvoerder per telegraaf order naar Kiel te gaan. Heden ochtend vielen op de werf der Kon. Maatsohappy De Schelde aldaar twee werk lieden van eene stelling in het in aanbouw zijnde ss. Koning Willem III. Een hnnner kwam met den schrik vrij, maar de andere, Van B. genaamd en te Middelburg woonachtig, is zoowel in als uitwendig ernstig gekneusd. Na verbonden] te zijn, is hy per rytnig naar zyn woonplaats vervoerd. Gedurende de vorige week werden van Brninisse verzonden 4500 tonnen mosselen naar Holland, Belgis, Frankrijk, Dnitsohlasd en Engeland. Dl prijzen, te Brussel eenigszins gedrukt, tengevolge van overvoerde markt, verleerden overigens van f2.50 tot f 1.50 naar kwaliteit» OE CAM PVEERSCHE TOREN. Zooals wy onlangs meldden, heeft de regee ring gehandhaafd het beslnit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarby de goedkeuring is onthouden aan het besluit van den raad van V e e r e tot verkoop van den Campveerschen toren. By dat kon. besluit is o. a. overwogen dat de Ctmpveeriohe toren een, van de laatste helft der 14e eenw dagteekenend, uit berg-en baksteen machtig opgetrokken bouwwerk is, dat, sohilderaohtig gelegen aan den ingang van de haven, waaraan Veere eenmaal zyn opkomst had te danken, voor de geschiedenis dezer stad een zoo kenmerkende beteekenis heeft, dat haar wapenschild sinds eenwen eene af- beeldiug bevat juist van dezen toren, met bet oudtydo .ook aan den noordelijken oever van den haveningang gelegen bolwerk van geiy- ken vorm dat de Camp veer sohe toren alzoo mag gere kend worden te behooren tot onze oudehisto rische monumenten, wier instandhouding en zoo noodig oordeelkundige herstelling in het welbegrepen volksbelang van overheidswege behoort te worden bevorderd dat trouwens het historiscb-monumeutaal karakter van den Campveeraeben toren ook door den gemeenteraad van Veere volkomen is erkend, waar deze in zyn tot ons gericht appellatoir adres met even zoovele woorden te kennen geeft, dat „het verdwijnen van bet zoo merkwaardige verdedigingswerk van den zetel van het markiezaat van Veere en Vlis singen zeer te betreuren en een groot verlies voor de gemeente zon zyn" dat nu, weliswaar, door den gemeenteraad van Veere, in zyn evenbedoeld adres wordt beweerd dat, door de by zyn beslnit van 14 November 1899 den kooper opgelegde voor waarden, het behoud van dit plaatseiyk-bisto- risoh monument naar behooren is verzekerd, doch dat zulks geenszins het geval is, waar die voorwaarden den kooper uitdrukkeiyk de bevoegdheid toekannen om het gekochte geheel ot gedeelteiyk te aioopen „ten behoeve eener daarop onmiddeliyk volgende vernieuwing,uit breiding of verbetering"; lat, waar door den gemeenteraad, ter ver. lediging van bet door hem genomen beslnit tot verkoop van den Campveerschen toren, in zyn adres mede een beroep wordt gedaan op den ongunstigen toestand der gemeentefinan- oiëe, welke geheel onvoldoende zonden zyn om het gebouw naar den eiach in stand te houden, uit een deskundig onderzoek is ge bleken, dat de meest dringend gevorderde kosten tot instandhouding van den toren gevoegeljjk over een tydvak van meerdere jaren zullen kannen verdeeld worden, en dat daarna de kosten van gewoon onderhoud slechts een luttele uitgaaf per -jaar zullen vorderen dat bovendien al mogen, tot een volledig en oordeelkundig herstel van den Campveer- sohen toren in zyn voormaligen toestand, ook veel grootere nitgaven worden gevorderd de ongunstige staat, waarin de geldmiddelen der gemeente Veere zich bevinden, voor den gemeenteraad toch nog allerminst afdoenden grond kan opleveren tot verkoop van den toren, zoolang aan bet gemeentebestuur nit geen enkele vruchteloos door bem aangewende poging ie gebleken, dat, ter tegemoetkoming iu de kosten van bovenbedoeld herstel, geen geldeiyke bydrsgc, hetsy van het ryk, hetzij van de provincie, hetzy van particulieren voor de gemeente is te verwachten. (H. R. Ct.) TENTOONSTELLING vanwege de Maatschappij tot bevordering ven Ooft- en Tuinbouw in 't kanton Oostburg, gehouden te Sohoondyke. (Van een onzer correspondenten). (Slot) 't Was Maandag om twee nar reeds zeer drak op de Markt. Tal van vreemden waren wederom alhier tegenwoordig, velen daarvan om de tentoonstelling te bezichtigen, anderen om de volksspelen enz. te aanschouwen. De 80 deelnemers en deelneemsters aan die spelen deden opgewekt en vroolijk waarvoor zy zich hadden aangegeven, en vooral het zakloopen, wit en zwart loopen en tobbetje ryden deden de omstanders harteiyk lachen. Toen omstreeks half vyf eene pauze gehou den werd, begaf de menigte zieb naar het terrein waar twee luchtballons zonden worden opgelaten. Door den harden wind op dat oogenblik vlogen beiden in brand, tot groot vermaak van 't pnbliek. Toen later de wind gestild was, ging het met twee andere beter. 't Was inmiddels half zeven geworden. Het Sehoondyksoh muziekgezelschap gaf wederom een concert op de verlichte estrade. Onderwyi hield zioh de commissie van Ooft- en Tuinbouw bezig met de verloting, waarvoor 63 pryzen aangekocht waren. Onder die prijxen waren sierplanten, tuingereedschappen enz. Te aoht uur werden de behaalde bekroningen voor eene volle zaal nitgereikt aan de gelukkige winners. Alvorens sprak de heer Vorsterman v. Oyen by ontstentenis van den voorzitter, eenige woorden. Hy deelde made, dat het bestuur van Oott eu Tuinbouw geconstateerd had, dat deze tentoonstelling de beste was geweest, tot nu toe gehouden, uiet alleen uit aesthetisch, maar ook nit fiuanoieel oogpunt. Immera de inzendingen waren talrfjk en mooi en het aantal bezoekers, 2138, overtrof dat verre van vorige tentoonstellingen. Hy deelde verder mede dat het bestuur gemeend bad ditmaal nog eens een prys te geven aan ben, die eene groote inzending hadden gedaan en evenwel niet in eigen tuin hadden verbouwd. Bij hoopte, dat het de laatste maal zou zyn dat zoo'n reglements overtreding plaats bad. Toen de bekroningen uitgereikt waren, nam de beer Van Oyen nogmaals bet woord om allen te danken voor den steun, in wat opzicht ook, aan de tentoonstelling verleend. Als biyk van waardeering, reikte by het gemeente bestuur en «au de leden der regel'wgaeomm'mie een herinneringsmedaille nit, alsmede aan dr Schouten voor zyne fraaie inzending krai- pende dieren. Nadat de heer Van Oyon den burgemeester bad dank gezegd voor de medewerking van den raad, besloot hy met een„Leve Sohoon dyke Toen de burgemeester hierop had geantwoord, werd de bijeenkomst gesloten. Op de Markt teruggekeerd, stonden velen rond de tent geschaard, waar het muziekge zelschap nog onvermoeid en lustig bezig was. Het is hier de plaats, openiyk een woord van hnlde te brengen aan genoemd gezelschap voor het vele en goede, dat zy In die dagen gepresteerd heeft. Niets waa te veel en steeds waren de leden bereid het publiek genoegen te doen met het programma nog alt te breiden. Moge het Oefening leweekt Kunst gegeven zyn, nog dik- wyis de feestvreugde alhier te verhoogen! Het was eene groote telenrsteüfng voor hen die gewacht hadden op het aangekondigd vnnrwerk, want het werd niet afgestoken. Hoewel dit slechts eene byvoeging was van het programma, toeh deed het der feestcom missie leed, zoovelen te moeten teleurstellen, doch bet is buiten baar sohnldhet vnnrwerk was nl. te laat afgezonden. En nu we aan het eind van ons verslag zyn, moeten wy van onze zjjde ook oonstateeren, dat de drie feestdagen te Sohoondyke dagen waren van waar genot, dagen, die men zich lang herinneren cal, waarop het nnttige met het aangename gepaard giag. Met den wenscb, dat Sohoondyke nog meer dergeiyke feestdagen moge hebben, eindigen wy onze mededeeüngen. Wy willen echter de pen niet neerleggen, zonder een woord van dank te brengen aan de leden van het bestuur der Maatsohappy, aan de feestcommissie met haren wakkeren voor zitter voor de bereidwilligheid, waarmede zy ons steunden, en de welwillendheid, die zy ons steeds betoonden. Ook den brievengaarder- telefonist te Sohoondyke enden ambtenaren van bet telegraafkantoor te Breakens een woord van buide voor de diensten, ons bewezen. LETTEREN EN KUNST. De heer K. Ie Colntre, uitgever alhier, beeft, eooals wy mededeelden dat zyn voor nemen was, fen voordeeie van de ongeiukkigen by de ramp te Den Helder uitgegeven eene schets uit het volksleven door C. van Koets veld C.Ec., predikant te Goes. Deze «ohets, Bene werkstaking getiteld, wordt vooraf ge gaan door eene beschrijving van de op 13 Jnli 1900 plaate gehad hebbende ramp. Dpor deze uitgave, een herdruk van be in 1893, onder deuzelfden titel by een ander boekhandelaar te Goes verschenen boekje, was de heer Le Cointre in staat aan de „Heldersohe commiiie" een bedrag nit te koe ren van f 104 ale netto opbrengst, alsmede f 45.25 van extra giften, samen alzoo f 149.25. By de uiteren vaa de Wereldkroniek de heeren Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam, is versohenen het Huldeblad van Nederlandsche letterkundigen aan den staatspresident der Znid-Afrikaansobe republiek, den heer S. J. P. Kruger, aangeboden op zyn vyfenzeventig- sten geboortedag, 10 October a. Behalve een opdracht met een mooi portret van „oom Paul", bevat bet tal van bydragen van Nederlandsche letterkundigen, die op uit- noodiging der uitgevers den jarigen heldhaffci- gen strijder voor waarheid en voor recht, den wakkeren staatsman en den voortreffeiyken menaoh in gebonden of ongebonden sty 1 hunne balde brengen. Onder die bydragen vinden wy er van H. E. Bennke, dr Joh. Dyaerinck, P. Louwerie, Nagfcglas,., L. Overman, G. A. Vorsterman van Oyen en C. F. Zeeman. De uitvoering van het geheel verdient lof. Dit is echter niet het geval met alle by dragen. By dezelfde nitgevers is van de pers geko men De vrijheidsoorlog van de Boeren in Zuid- Afrika 1899—1900, het tweede oorlogsnommer van de Wereldkroniek. Het bevat: aan de grenzen (Methaan, Baden- Powel, Gatacre); in Natal (Buller eu White, Joubert en Botha); de inval (Roberts en Kit- obener Cronjé Botha, De Wet) en een chro nologisch overzicht. Het tweede oorlogsnommer is, evenals het eerste, versierd met tal van portretten, afbeel dingen en kaarten. Het is een mooie premie op de bekende wekeiykiche geïllustreerde kroniek. Verschillende Berichten. Door de naaml. vennootschap de Holland- sche Houthandel voorheen H. J. Plant Co te Schiedam is surséance van betaling aange vraagd. Door den senaat van het Delftsch studen tencorps zijn aan alle studenten kaarten uit gereikt, waarin wordt aangedrongen zieb vooral te onthouden van handtaateiykheden gedurende den groentijd. Te Hellevoetslnis heeft Maandagmiddag een rioolgaeontploffing plaats gehad. Per- sooniyke ongelukken kwamen niet voor, maar ie straat was van het begin tot hef einde gescheurd. De doohter van een koopman te Enschedé ondekte, in den naoht van Zaterdag op Zondag, een vreemden man in hare slaapkamer. Zy rie p om hulp en zag een tweeden indringer aan de deur staan, die haar toesnauwde„als je schreeuwt, maak ik je dood." Op baar hulp geroep kwamen onders en baren toegeschoten, die den eersten indringer grepen en aan de politie overleverden. Da andere was inmiddels gevlucht, maar is by de politie bekend. Men schryft nit Dinxperloo aan de Arnh. Ct: In de laatste dagen doen in de pers berichten de ronde omtrent kleine geschillen, gerezen tusscben den bnrgemseB'er en bet hoofd der openbare dorpsschool, den heer P. van Baars;; als oorzaken zyn genoemd de weigering om •Jen laatste verlof te ge vin om met zyne leer lingen een schoolreisje te maken en de eisob, om zioh te verantwootden over het Bleebte schoolbezoek op 21 Aug., toen hier het schut tersfeest gevierd werd. Naar we van vertrouwbare zyde vernemen, moet nu waarlijk den heer Van Baars verzocht z^n de berichten, die de ronde doen, tegen te spreken. Natnuriyk zal hy dit niet doen, want aan de waarheid van het medegedeelde valt niet te tomen. Zondag hebben te Leeuwarden, tenge volge van de werkstaking van een deel van hef personeel aan de strooeartonfabriek, her haaldelijk opstootjes plaats gehad. De stakers wilden eenige nit Groningen komende arbeiders bemoeieljjken, die daarop onder bescherming van politie naar de fabriek zyn gebracht. Een fabrssksemployé is door een volksmenigte mishandeld en later een fabrieks arbeider met zyne vronw aangevallen. De op dringende menigte kon echter door de politie geweerd worden, waarby met den sabel ruim baan is gemaakt. Maandag waren ongeveer honderd arbeiders in de fabriek werkzaam. Alles bleef raBtig. Omtrent de daders van den moord te Tilbnrg verneemt men geen nadere byzonder- heden. De justitie van Breda, de eommissaris van politie te Tilburg en eenige agenten hebben Zaterdag in de kerk in den Noordhoek waar de misdaad is gepleegd een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar dit heeft tot geenerlei resultaat geleid. Te Ostende klaagt men over het weinige bezoek dezen zomer. Tot nog toe kwamen er slechts 37.272 gasten, tegen 45 A 50.000 in de twee vorige jaren; het staat vast dat het totaal bezoekers dit jaar de 40.000 niet zal bereiken. Dezelfde klacht wordt nit tal van badplaat sen, ook nit Scheveningen, vernomen. Alleen ons Domburg maakt hierop eene zeer gunstige uitzondering. Daar was het overvol. De Engelsohemarine-attaobéinFrankryk is op zyn reis van Nahtes naar Lorient van zyn valies ontroofd, waarin een bedrag aan geld, twee Eogeleobe paspoorten eu een aantal papieren. Het officieels bulletin omtrent de pest te Glasgow meldt det nog een pestlijder naar het hospitaal gebracht iseen verdacht geval is ais pest berkend. In bet geheel liggen er 16 lyders in het hospitaal, 112 menschen zyn onder geneeskundig toezicht, Ia Leipzig hebben bijna alle bezitten van boskbinderyen Zaterdag hun arbeiders het werken ontzegd: Meer dan 4000 arbeiders zyn daardoor zonder werk. De staking beeft zioh uitgebreid tot eene aleemeece strike in geheel Duitsohland. Onlange hebben wy, op gezag van een buitenlandsch blad, een verhaal meegedeeld omtrent een assisteut in een der Beriynsohe laboratia, die, doordat by een sigaar neder- golegd had op een tafel, welke volgens den leider van het onderwys gediend bad tot het onderzoek van miltvuurbacillen, gevaar zou geloopeu hebben zich te infecteeren. Thans blijkt dat de directeur van het inatitunt den assistent had beetgenomen, om den leerlingen een goed voorbeeld te geven. Hy had het verbaal eenvoudig verzonnen om den onder zoeker tot grootere nauwgezetheid aan te sporen en hem hot lichtvaardig rooken in bet laboratorium af te lesren. Niettegenstaande de vreeseiyka spanning, waarin de aasistont heeft verkeerd, is hy ongedeerd gebleven. In de wynbonwende distrieten in het zuidwesten van Dnitschland heereoht een vrooiyko stemming, want 1900 is een goed wynjaar. Zoowel qualitatief als quanttatief is een goede „herfat" te verwachten. De laatste jaren waren wel is waar niet onbevredigend, en er waren met betrekking tot de qualiteit zelfs uitstekende jaren, zoosIb 1892 en 1893, maar ditmaal is ook de quantiteit zoodanig, dat zoowel de producenten als de consumenten vergenoegde gezichten mogen zetten. By gelegenheid der groote Oostenryksche legeroefeningen in G&lieië, waaraan 193.000 man deelnemen, is een ernstig ongeluk gebeurd met een stak veldgeschut, dat sprong en vier man doodde en achttien doodeiijk wondde. De lading kruit was, naar men vermoedt, ge mengd met dynamiet. Op de iyn van Rome naar Napels werd een personentrein plotseling tot staan gebracht door een mankement aan do locomotief. Onder de passagiers had plotseling daarop een ont zettende paniek plaatsmen wist dat eeD tweede trein achter den eersten aanreed en, een herhaling vreezende van het ocgelnk bij Rome, drong men uit de wagens. Iu de vreese- lyke wanorde werden drie vrouwen doodge drukt en vyt en twintig reizigers gekwetst. In Servie, op de hoogte van Kladovo sprong de ketel van een Bloepboot, tengevolge waarvan de boot in de lncht vloog. De schip per en elf man kwamen omalleen de stuur man bleef in 't leven. Van de vier gesleepte aebepen, met mais geladen, zonk er een. Heden middag werd ten raadhuize alhier door burg. en weth. aanbesteed het be- krammen van een gedeelte der wesJerzjjdiche dijken van het afgesneden gedeelte der voor malige Middelbnrgscfae haven. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: W. Kool Az. te Zwyndrecht ad f 1275 j P. J. Visser Pz., Haneweert, f 1148; A. Karelse, Borsiele, f 1085J. de Jonge, Middelburg, f 1058; C. de Wilde, Kattesdyke, f1055- J. de Bree Fz., Ternenzer, f 1049B. van Eok, Ter neuzen, f 1038; en A. de Leeuw, Nieuwdorp (gem. 's Heer Arendskerke) f 988. Het werk werd aan den laagsten insebryver gegund. Zlerikzee. Heden morgen te half twaalf kwam hier de Commissaris der koniogin in Zeeland aan, die te drie nar weder vertrok. Ten Btadhnize verleende de heer Roest audiëntie aan tien corporatiea en verschillende byzondere personen. Daarna gebruikte de eommissaris met de wethouders en den secretaris ten huize van ien burgemeester een lunch. De beide armengestiobten, het weeshuis en de ambachtsschool werden vervolgens bezocht. Terneuzon. Drie Gentenaars voeren heden middag nit met eene giek, voornemens om via het kanaal door Walcheren naar Rotter dam te roeien. Het water op de Westersohelde was te on stuimig om bevaren te worden door het ranke bootje, dat omsloeg door de golfbeweging van een voorbystoomende boot, waardoor de op varenden te water geraakten. Twee hnnner werden gered door een uitge zette sloep der stoomboot en een door sloepen, die van bier te hnlp waren gesneld. Allen zyn toen met bun boot hier aange bracht. -~ 's Gravenliage. Daar Nederlanders naar Znid-Afrika vertrekken om daar een werkkring te vinden, heeft de consul-generaal te Kaap stad het publiek in Nederland gewaarschuwd tegen emigratie derwaarts. Met de republieken bestaat geen gemeenschap en in Oranje-Vry- staat zyn honderden menschen zonder werk. Het Indische Roode kruis heeft aan bet Nederlandsche gevraagd de uitzending van twee ziekenverpleegsters naar het hospitaal te Kota Radja te bevorderen. Het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis zendt couranten en goederen voor de krygsgevangenen te Ceylon aan den Neder- landichen eonsnl te Colombo. New-York 11 Sept. De voorzitter van het repnblikeinsche staatsoomité in den staat Maine kan rekenen op eene meerderheid van 30.000 stemmen by de verkiezing van een gouverneur voor dien staat. CHINA. Londen. De Times meldt uit Tokio dat Japan op het voorstel om PekiDg te ontrui men, antwoordde geen bezwaar te hebben tegen het terugroepen van «jjn gezant en het nemen van andere maatregelen, door de mogendheden aanbevolen. Voorts dat Japan gaarne wil toestemmen de overbodige troepen terug te roepen. Takoe, 6 Sept. Een expeditie troepen dei' Mogendheden zal 7 dezer naar Paoting-toe vertrekken. Di oorlog is Zild'Atrikit Londen. Verschillende bladen melden uit Pietermaritzburg, onder dagteekening van 9 dezer, dat de Boeren, door het vernielen eeuer brug, een trein bemachtigden. Ntar Daily Mail nit Lorenzo Marques ver neemt, zon Maandag nog een afdeeling Porta- geesche troepen naar de grenzen gaan. Roberts meldt bytouderbeden omtrent dfl operatie a van Bnller en dat zyn hoofdkwartier is overgebracht van Belfast naar Pretoria. Pretoria. 9 Sept. Baden-Powell ie benoemd tot hoofd der politie in Transvaal. Alflemeeii Overzicht. De Boeren hebben eenigszins revanche genomen. ZooaU in ons vorig nummer onder Laatste Berichten werd gemeld, hebben de Engeiiohen Bethlehem, Fonriesbnrg, Senekal en Ladybrand ontruimd en zyn die plaateen door de Boeren bezet. De beteekenis van deze feiten is niet on be- langryk. In de eerste plaats biykt eruit, dat de Boeren nog krachtig zyn, vooral daar we hier met meer dan éen krygsbedryf te doen hebben, waartnssoben biykbaar nanw verband bestaat. De geiyktydige bezetting dezer vier plaatsen, die als het ware in een centrum van het oorlogsterrein liggen, wyst op eensgezind heid en samenwerking tnsscben de in den Vry staat stry lende Boeren. Ook wyst dit succes nogmaals nadrnkkeiyk op het feit, dat in Oranje-Vry staat nog volop stryd gevoerd wordt, waarop ook bet bericht in ons vorig nommer de vermeerdering van garnizoen in Bloemfontein de aandacht vestigde. De Britten Lydenburg de Boeren Bethle hem, Fonriesberg, Senekal en Ladybrand I Arme Joe, wat hem aan den eenen kant in den schoot wordt geworpen, giydt er aan den anderen kant weer af. Hy komt gansob Europa voor als een dauwen circaspaijas, die als hy zyn hoed opraapt zyn stok laat vallen en als hy dien laatste wil grypen weer zyn hoed verliest. Maar met Joe is het erger dan met zoo'n grappenmaker: Joe kan het niet helpen dat hg zoo'n ellendig figuur maakt. Tegenover dit alles dienen wy wel te mel den het weer opduikend gernoht, dat vele Boeren het soldatenleven moe raken. Zon het waar zyn? En zoo ja, hoevele en welke Boeren zyn dit? Geheel te verwonderen zou het echter niet zyn. Reeds bijna een jaar duurt nn de stryd en nog steeds vragen zelfs de handigste mannen, wie ten slotte het onderspit zal moeten delven met evenveel belangstelling als nn ruim elf maanden geleden slaat de geheele wereld den bardnekkigen ofcrijd tuesohen recht en onrecht gade. Uit Pretoria werd gemeld dat een groot aantal Boeren tot een gemeenschappeiyken trek naar Doitsch gebied besloot. Dit nn valt zeer te betreuren, want de stryd- macht der Boeren zal er door verminderen. Aan den anderen kant evenwel moet men niet vergeten, dat zy, die nu hun land willen ver laten en dat is, alle omstandigheden in aanmerking nemende, zeer wel verschoonbaar niet de mannen zyn, die den overmoedigen Brit berhaaldeiyk trekjes spelen. Dat is de élite van het Boerenvolk, en die zal het land niet verlaten, zoolang een keurkorps, als dat van De Wet b.v., kan gevormd worden, dat het den vyand ia het reeds geannexeerde land nog aardig lastig maakt. Met bevreemding vraagt men zich af, wat er toch voor de Engelscben van den oorlog terecht moet komen, nu tegen bet einde van deze maand lord Roberts en zyn handlanger Kitchener uit Znid-Afrika teruggeroepen zyn. Chamberlain en de imperialisten spelen wei een gevaariyk spel. Het terugroepen van den eenigen generaal, die niet voortdurend door de Boeren versla* gen is, zal onwillekeurig by het Britsche volk de gedachte opwekken dat bet einde van den oorlog naby is en de zege zoo goed als be haald. Zoo denkt ten minste slimme Joe, maar als onder sir Radvers Buller, die hot opperbevel weer in banden zal krygen, de tyden terug- keeren van weleer Als Eogaland's ruïne steeds grooter wordt* jong Engeland steeds meer wordt gedood en verminkt. Als steeds meer deze oorlog een graf wordt voor Brittanië's macht en reuseninvloei Zullen dan niet eindelijk de oogen open gaan van het verblinde, deeriyk misleide volk? En zal dan hun woede en smart niet op de hoofden van de lage bewerkers van dien aoodlottigen stryd neerkomen? Nn reeds valt eene kentering waar te nemen in de gevoelens van bet Engeliohe volk. Wat China betreft, geeft het berioht in one vorig nommer stof tot denken. De vreemde generaals hebben bnnne regeeringen aangeraden een gedeelte der troepen vóór den winter teruj^

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2