BUITENLAND. VerschilleHde Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Di oorlog ln Zold-Afrlks* Oe eoriog in Zuid- Afriig. Gereformeerde kerken. Beroepen naar Gravendeel M. den Boer, oand.; Vrijhoeven, '«Greveldnln Gapelle en naar Beerta W. T. van Dam, oand; en naar Almeloo A. Janaens, cani. Aangenomen naarUrk door M. den Boer, oand.; en naar Ambtvollenhove door R. J. Sohoemaher te Latten aan de Dedemavaart. Doopsgezinde gemeenten. Aangenomen naar; Oudebiltcyi door B. H- Ruldolphi, prop. De inspecteur van het geneeskundig ataatatoeaioht in Gelderland en Utrecht heeft ganatig geadviseerd op een door de Kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen bij den minister van binnealandsehe zaken inge zonden, ook door de Middelburgsohe kamer gesteund, adres, om aan de Ttveede kamer aan te bieden een ontwerp van wet, regelende de rijkskeuringen van vee, vleeach en andere voedingsmiddelen. Dr Leyda is Zondag te 'sGravenhage aangekomen, 's Middags begaf hij zich naar Amsterdam. Vrijdagavond is in den Opport te Rot terdam brand uitgebroken in magazijnen van yernis. Door den groöten voorraad oliën en vernissen nam de brand voortdurend in hevig heid toe en belette een verstikkende rook het binnendringen. Te 2 nur was het pakhnis uitgebrand. Op de bovenverdiepingen bevonden aleh magazijnen, waar eveneens groote schade werd aangericht. 5 spuiten en 2 atoombrand- spuiten waren aanwezig. Omtrent den omvang der déconfiture van de Naamlooze Vennoot schap Zuid-Hollandsche Houthandelvoorheen H. J. Plant Go., is nog weinig met zekerheid bekend. Uit goede bron verneemt de Bchied. Ort. echter dat het passief op v0f ton wordt geschat. Eene Rotterdam- ache firma is voor i 51.000, een andere voor f 85.000 by den kraeh betrokken een familie lid voor f 75.000. Een ander familielid moet voor meer dan f 150.000 borg z|jn. Een buitengewone aandeelhoudersvergadering heeft den heer H. Plant als directeur ontslagen. Voor de Hoofdenaars is de val der firma een verpletterende slag; de neerslaobtigheid is er, zooais te begrypen is, algemeen. Een 83-jarige schippersknecht uit Stiedrecht kreeg aldaar een klap van een lier tegen het hoofd. Hy werd ernstig verwond en moest ja het ziekenhuis worden opgenomen. Naby Emden is een 36 jarige schipper uit Sliedreoht van zyn vaartuig gevallen en verdronken. Te 's Gravenhage sloeg een victoria» waarin drie kleine kinderen zaten, op bol Het voertuig geraakte, met de kinderen en iemand die de hollende paarden wilde tegen houden, te water. Velen sprongen het najjom te redden. Het mocht gelukken twee der kin deren behouden op het droge te brengen. Het andere kind en de man, die mede te wa ter geraakt was, kwamen om het leven.. £n dezelfde plaats kreeg een koffiebran- ddrsgeein te veel zegen, nl. twee zoons en een dochter. Moeder en kinderen z|jn welvarend. Terwyi Zaterdagavond te Purmerend, ter gelegenheid vau de landbonwfeesten, op de Kaasmarkt de biograaf werd vertoond, wat zoo ongeveer alle inwoners byeenbracht, is by een kuiper ingebroken. Goud, zilver, kleedingatukken, en een belangryk bedrag aan geld werd gestolen, terwyi het goed nit de linnenkasten aan flarden was gescheurd. De daders, die over esn znuurtje waren geklommen en de achterdeur binnengegaan, zyn nog zoek. In „de Streek" waar een premie voor het vangen van ratten wordt uitgeloofd, zyn dit jaar weer duizenden van die dieren gevangen. Een schipper van Marken ir, niet ver van Oosterbeek, in de Zuiderzee overstoomd door de boot Pérséverance, van Harlingen, ter- wfli by zeilende was by den wind, en over stuurboord. Het achtereind van den botter is heel afgesneden, zoodat het vaartuig onmid- deliyk zonk. Het volk kon juist bij f yds overspringen op de boot, en is later overgegaan op botters uit Marken en der Zuiderzee-politie nit Edam, die daar kru isende waren. By een brand, uitgebroken in de woning vau het hoofd der chrlsteiyke school te Her- veld, bekwamen een aantal personen ernstige brandwonder, ^en van hen werd zelfs zoo erg gewond, dat men voor zyn leven vreest. De onzekerheid waarin men verkeerde omtrent het lot van een 16jarig meisje fe Deventer, dat sedert verleden week Zaterdag werd vermist, ia opgeheven. Men heeft haar lyk in den IJssel drijvende gevonden. Op een treurige wijze overleed dezer dagen te Hoofddorp de sinds vele jaren aldaar geveBtigde verloskundige. Door een kleine wond aan den vinger is bloedvergiftiging ontstaan. Alle aangewende pogingen der geneeskundigen mochten niets baten. Na een ontzettend ïyden is de ongeluk kige bezweken. Te Venloo is eene non in het Uraelinen- klooster by het zeemen der glazen uit de derde verdieping op straat gevallen, zy werd zóo zwaar gewond dat zy eeuïge uren later overleed. Een doohterje van een spoorwegarbeider te Woensdrecht geraakte in brand. Daar baar oude» niet thuis waren, snelde zy het land in, alwaar gelukkig een arbeider baar brandende kleeding blusohte. Haar brandwonden zyn echter zoo ernstig, dat alle hoop op haar be houd wordt opgegeven. Twee jongelieden te Angteur, in België, waren Zaterdag gaan spelevaren. Het bootje sloeg om en een der jongelui verdronk. Te Roeaelaar, (België, dioht by de Neder- la&dsche grens) bemerkte iemand dat hy in een verkeerden trein was gestapt. Hy sprong er af, doch op hetzelfde oogenblik kwam een »nda» trein in tegenovergestelde riehtlng esn* rijden, waardoor de man werd overreden en zoodanig verminkt, dat hy oogenblikkeiyk bezweek. De Parysohe tentoonstelling wordt, zegt men, onherroepelijk 5 Nov. gesloten. De rywielbelasting in Frankryk bracht verleden jaar 4.338,320 fros. op. Het getal belaste wielen was 838.856, tegen 203.026 in 1894, toen de belasting werd ingevoerd. By het verbouwen van eeu huis te Madrid vonden de werklieden een schat van gouden munten, naar men beweert een waarde van 200.000 pesetas vertegenwoordigende om die zy onder elkaar verdeolden. De eigenaar heeft een vervolging tegen de lui ingesteld wegens diefstal. Over het Spaansehe dorp Linarea hoJt Vrydag een hevige storm gewoed. Een ont zettende regenvlaag zette talryke huizen onder water. De gemeenteschool stortte in en tien kinderen werden onder de puinhoopen begraven- Een medische oommissie te Glasgow heeft bekend gemaakt, dat de vooruitzichten, dat men de pest zal wet8n to beperken, gunstig zyn, daar veertien dagen de termyn is voor het uitbreken der ziekte en na den veertien den dag geen nieuw geval is voorgekomen. Eeu verdacht ziektegeval te Govan bleek geen pest te zgn. De voorzorgsmaatregelen in de besmet- verklaarde Thistlestraat werden streng gehand haafd en een afconderiyk aangestelde ratten vanger is bezig zoowel in het hospitaal, waar de lijders verpleegd worden, als in andere be smette woningen de ratten nit te roeien. Er zyn nu in het geheel dertien gevallen voorgekomen; negen lyders zyn ontslagen, twee verdachte gevallen zyu nog ia onderzoek en honderd personen ia observatie. Men hoopt de ziekte onderdrukt te hebben. Een trawler uit Bergen io te Aberdeen met verdachte zieken aangekomen; een man ia geïsoleerd. Nog twee andere personen zyn onder toezicht gesteld. Volgens de Perseveranza heeft de Pali- aansohe regeering het Vafcioasu gewaarschuwd, dat uit Amerika bericht is ontvangen dat de anarchisten besloten hebben den paus te doo- den. Men wil dat by zonder e maatregelen ge nomen worden, als de pans vreemde pelgrims ontvangt. Het aantal personen, die als anarchist in Italië zyn aangehouden, ia verband met den Koningsmoord, heeft het byna ongelooflijke cyfer van 2200 bereikt. Behalve dat zyn nog eau 1000-tal personen, zonder anarchist te syn, in de gevangenis gezet, wyi zy den moord hadden goedgekeurd of waren verklapt, dat zy slechts flauwtjes de gebeurtenis hadden afgekeurd. Alleen In de maand Augustus heeft de rechtbank van Aueona 132 personen veroor deeld, voor honderd vier en veertig jaar ge vangenisstraffen uitgedeeld en 163.000 frc?. boete opgelegd. En Ancona is sleohts een klein stadje van 85 000 inwoners. De liberale bladen keuren al deze veroordeelingen „en masse" op strengen toon af en verwfjten der rechtspraak, dat zy zich in dienst der politiek stelt. De koning van Ital ontving van zyn neef, den hertog der Abrnzzen, een telegram. Dit deelde den koning mede dat de hertog, hoewel hy zyn beide bevroren vingers heeft laten afzetten, toch besloten heeft om zyn poolreis nogmaals te ondernemen. Het doel zou dan zyn vijf leden van zyn expeditie op te sporen, die onder geleide van een luitenant naar het Noorden zyn getrokken. Hy zal daarvoor een nieuwe expeditie moe ten vormen. Niet 8lleen zyn er van het groot aantal honden, dat den eerBten tocht heeft medege maakt, sleohts 14 meer in leven, zoodat niet alle sleden konden bespannen worden, maar bovendien heeft de Stella Polare zeer geleden van de botsingen met bet ijs. De moed, die de hertog aan den dag legt, tooral nu hy nogmaals de gevaren en ontbe ringen van een poolreis wil trotseeren, wekt ia Italië een waar enthousiasme op, en draagt er zeer toe by om het Savoouche buis popu lair te maken. De Israëliet Isaelaki, verdacht van den moord op den gymnasiast te Köaitz, is door de reehtbank vrijgesproken. De eisoh was, zooals men weet, vyf jaar gevangenisstraf. Het offioieele Servische Staatsblad bevat eene raededeeling van den koning, dat zyne gemalin, koningin Draga,zichin belangwekkende omstandigheden bevindt. Ia Charkof heeft een 19jarige gymnasiast, zoon van een welgesteld koopman, toen by hoorde dat hy niet door zyn herexamen was gekomen, den reetor met een revolver dood geschoten. Op de leeraren vnnrde de jonge man ook twee schoten af, waardoor by nog een van hen verwoedde. De moordenaar g»f zich zelf by de politie aan. De rector was 51 jaar ond en Iaat een vrouw en drie zoons ra. Een onbekende blijkbaar een krank zinnige Is In 'tpaleia van den aartsbisschop van New-York, mgr Corrigan, binnengedrongen om hem te dooden. Hy wierp drie bedienden, die hem trachtten tegen te houden, omver en toen hy, gelukkig, den aartsbisschop niet in zyn vertrek vond, vergenoegde by zicb er mede meubelen en kostbaarheden stuk fe slaan. Hy brsebt circa 5000 guldens schade aan. Vergaderingen, Concerten enz» Middelburg. Dinsdag 11 Sept. Vergad. Middelb. Zieken fonds. St. Joris 7—8 u. Woensdag 12 en Donderdag 13 Sept. Floralia -tentoonstelling. Schuttershof 12— u. O o n d e r d. 13 Sept. Floralia eonoert en vuur werk. Schuttershofl1/'«U. Woensd. 26 S?pt. Wadstryd - Kinderspeel tuin. Amsterdam. D?. H. van Cepelle, weten- sehappeiyk leider der expeditie naar Suriname, bericht dat de reis naar het district Niokerie 28 Augustus jl. is aangevangen. De Britsche gezant alhier bericht dat het Eogelaehe gouvernement niet voldoen kan aan het verzoek om nieuwsbladen te zenden aan de krygsgevangenen op St. Helens. Een vergadering van ambtenaren der Ned. Zuid Afriketansche Spoorwegmaatschappij be sloot zich by de Amsferdamsche collega's aan te sluiten in zake het vorderen van schade vergoeding van Engeland en het verkrijgen van betrekkingen. Nagenoeg alle eigenaren van diam&ntfabrie- ken, ongeveer 50, sloten gisteren hunne inrich tingen. 's Gravenhage. De keizer van Rusland zond, in antwoord op een telegram der ver tegenwoordigers van vreemde Mogendheden by de nederlagging van de ratificatie verdragen, een telegram aan den minister Da Beaufort met dank voor de te zynen aanzien uitgespro ken goede gevoelens en met de hoop dat hunne werkzaamheden den wereldvrede, het doel van alle Christoiyke beschaving, zullen grondvesten, «y 't ook ia een verwyderde toekomst. De heer C. F. van der Linden is op verzoek eervol ontslagen als assistent aan het Ryks landbouw proefstation te Goes. Mew-York, 10 Sept. Ongeveer 3000 pereo- udn zyn door een orkaan omgekomen, woe dende by Galveston in Texas. CHINA. Shangal 10 Sept. De vreemde generaals rieden hunne regeeriugen aan ecu gedeelte1 dier troepen vóór den winter terug te trekken nit Peking. Een groote troepenmacht is onnoodig en is moeiiyk te fourageeren. Londen, 10 Sept. Volgens de Daily Tele graph seinde generaal Giselse geen troepen meer naar Hongkong te zesden. Londen, 10 Sept. Naar Daily Mail uit Fiksburg verneemt, ontruimden de Esgelsohen Bethlehem, Fonriesburg, Sanekal en Lady- brand, die door do Boeren bezet werden. De Timessprekende over de taak der com missie tot onderzoek vau concessies in Trans vaal, meent, dat de regeering zorgvuldig zal waken dat vreemden aandeelhouders geen on recht geschiedt. Pretoria, 9 Sspt. Beriehtea uit varaohil- lecde, voornamelijk Boeren-bronnen, melden dat een groot aantal Boeren besloten, een ge* meensohappeiyken trek te ondernemen naar Dnitaeh gebied. MstfkSpïpsa, vaa Tarwe en Mssi Nlaandas i© September Rotterdam. Bericht van den makelaar H. van Randwijk) Ter markt van heden waren buitenlandschegranen vast. Meel vaster. Zaterdag 8 September. Antwerpen. Tarwe vast; La Plata 6r. 16s/«- Par|s. Tarwe prijsb.; loop. mdL tr. 2005. B e r 1 y n. De handel Zaterdag beperkt, maar de atemming kon toch vaat genoemd worden. Ia de meeste gevallen hebban koopers, boewei weinig in aantal, 25 pf. meer dan Vrydag moeten betalen voor tarwe ea rogge '•p termyn. Het aaabod van disponibele rogge ?s zeer gering en mooie nieuwe bedingt zeer booge prijzen. fl HOTDB1 AAMBKftTKDEVftBUT. Dinsdag 11 September. Middelburg. Raadhuis l1/» o-het be- kr&mmeu van een gedeelte der wederzjjdache dijken van bet afgesneden gedeelte der voor malige Middelburgsohe haven. Aanwijzing 10 Sept. Inlichtingen Gemeestebouwmeester. Vrydag 14 September. Middelburg. Gebouw Provinciaal be stuur 11 u.het aanbrengen van voorzieningen tot uitbreiding der onderzeesche verdediging voor den mond der haven aan den Willem- polder, behooreude tof de werken van de tramweghavens van het Zppe. Raming f 7200. Aanwyzing 7 Sept. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, ingenieur Stoel te Goes on adjuuot-iDgenieur Schill te Bruiuisse. Algemeen Overzicht. Lydenburg door de Engelschen bezet 1 Zoo luidt thans het offioieele bericht van generaal Roberts zeiven. Het is dus waarnogmaals heeft de verplette rende overmacht van het Eugelsche leger vyf en twintig duizend tegen een tweeduizend Boeren zyn gewieht doen voelen. Zal dan nu het einde daar zyu van den strjjd Ia Engeland beweert men vau wel, en de impe rialistische pers laat die opvattingen, met het oog op de te wachten verkiesingen, luide weerkliukeD. Optimisten er bahoort in deze dagen veel moed toe en eene vaste overtuiging om opge wekt te biyven --= bewares natuuriyk bet tegendeel. Met het bezatten van steden kuunen Cham berlain en zijn medeplichtigen bun doel niet bereiken. De Boeren zijn de soldaten van het veld, bet terrein, dat ia bun land land, ondanks de annexatie zich zoo by uitne mendheid voor hun wyze van vechten leent. Zoolang de Eogelichen de Boeren zeiven niet uitroeien of ben en hunne kanonnen in handen hebben, kunnen ze niet juichen by het bezetten van een stad. Daarmee höbben ze &1 zeer weinig gewonnen, eigoniyk alleen ver plaatsing van het oorlogstooneel. Da Boeren immers zyu, ondanks Hamilton, Brooklehurst, Bnller, Clements, Hart, op Krugerspost terug getrokken, een twintig K. M. Noordelijker. Het is zeer goed mogelijk dat het met hun tactiek wtêr overeenkomt de Engelachea te lokken in een voor dezen zeer ongunstig terrein. En dan zou mot de besetting van Lijdenburg het laatste woord in deze nog niet zyn ge oproken. Ma&r bovendienhoe Engeland èu Oranje- Vrijstaat èa da Transvaal ook tot Engelech grondgebied moge verklaren, ia beide zyn de Boeren nog vol op ia den ut rijd met hen ge wikkeld. Een telegram in ons vorig nommer meldde, dat De Wet en Theron zieh by Johannesburg met elkaar vereenigden. Wij hechten daaraan eergeloot dan aan den dood vau laatstgenoemden uitstekenden leider der Boeren. Met betrekking tot China, biyft nog altyd de verhouding tnssohen Rasland en Daitsoh- land, gesteund door Engeland, zeer do aan dacht trekken. Het gerucht gaat, dat de Czaar tracht om alle andere mogendheden op zyn band te krygen ten opzichte van de ontruiming van Peking. Ook zegt het geruoht dat de Czsar zelf aan do keizerin en aan den keieer een geleide zal aanbieden om hen van Chsu-si naar Peking fe brengen, zoodat Duit&ehland au Engeland dan niet meer als voorwendeel voor hun verblijf in do Chineesche stad de afwezigheid knunen noemen van het hof en van alle overheidspersonen, die over deu vrede zouden kunuou onderhandelen. Meer en meer echter begint men te weazan, dat Duitschland niet zou opzien tegen een daad vau geweld, die dat land, ware de Czaar niet vast besloten den vrede in Europa fe bewaren, veel schade zou kannen doen. Daifsohland zon als voorwendsel opgeven, dat alleen van dat r|jk een gezant in Peking vermoord is, en dat het daarom gerechtigd is alleen over vrede of ooriog te beschikken. Da Rassisohe diplomatie zal al haar be kwaamheid en beleid moeten aanwenden om een botsing te voorkomen. Yan deze be kwaamheid en dat beleid zal de vrede afhangen. De New-Yorbiohe correspondent van de Globe zegt te weten dat de regeering der Vereenigde Staten inlichtingen ontving, waar uit biykt, dat de Russische regeeriag een gedragslijn zal aannemen onafhankelijk van die der andere landen. Het zou zyn eigen troepen uit PekiDg en uit de provincie Pet- chili terugtrekken, zelfs al wordt zyn voorstel tot ontruiming slecht ontvangen. Ook gelooft de regeering in Washington dat de „Zwart-Vlaggen" bestemd zijn om de keizerin van China hy een mogeiyken terugkeer naar Peking te begeleiden. Een telegram uit Yokohama meldt, dat die troepen noordwaarts oprukken. De Eurjpesnen zyn ia het wonderpaleis ge weest, maar het is tegengevallen, 't Was er e-g vuil; geen enkele kostbaarheid. De Chinee zen schijnen ook al in dat opzicht met gun stig gevolg door huu fantasie die der Europeanen bevrucht te hebben. Overigens is het te Peking zeer rustig, de handel begint weer te herleven. Da Temps had een aardig hoofdartikel naar aanleiding van de Chineesche Vrede-oommissie. Hef blad wees er op, hoe na een jaren langen omgang men toon nog niet weet, wat na eigenlijk van da Chineezen te moeten denken. Vooral Li- Hang-Tohaog, die nu al 40 jaar op het staata- terrein werkzaam is, die reizen maakte in Europa en toen schier dagelijks door de scherpste diplomaten onderzocht kon worden, blijft een raadsel. Thans heeft de houding van Rusland den 80jarigen gryoaard weer kracht geschonken. De kasten zjjn geopend, het gele vest schittert in nieuwen glans om de oude borst, de psuwe- veer ia niet geknakt. Li kytt gewichtiger dan Wilhelm. Alle donkere wolken zyn weg, «en heldere hemel welft boven den avond^zgufl levens. Hij zal wel een vrede in elkaar weten te smeden, dia Europa doet zuchten„Is dat nu alles voor onze moeite", w&ut Li is gekroond met vertrouwenen toch vertrouwt niemand hem. Zoo'n wonderiyko combinatie kan alleen eeu Chinees veroveren, omdat hg zoo'n fijne muziekkenner is en nooit een gelegenheid overslaat om het Europeeach Coneert te booren. Beknopte Mededeelingen. Da Fransohe oud-minister van marine Lockroy, die door DuitBchland reist, heeft in de Temps een begin gemaakt met een serie brieven over do Duitsche marine. Vooral doet deze briefsohry ver uitkomen de snelle vorderingen, die de Dultsehe marine maakt, voornamelijk in den laatstee tijd, onder aansporing van den keizer. Hy zegt dat door een niet onderbroken serie van hervormingen en verbeteringen Duitschland tot zyn huidige macht gekomen is. Men wil te Ladysmitb, ter nagedachtenis van de Engelschen die by bet beleg en tut ontzet van de stad gesneuveld zgn, de Augli- kuansohe Allerheiligenkerk vergrooten en ver fraaien. Naar men uit Washington meldt heeft de ex-president Cleveland geweigerd deel uit te maken van het bof vau arbitrage, inge steld docr de Haagsohe vredesconferentie. CHINA. Uit Beriyn wordt aan de KSln. Zge meld, dat het bericht uit Waihington met betrekking tot een overeenkomst, die door DuitBchland zou zyn voorgesteld met betrek king tot Peking, uit een misverstand moet voortspruiten. Duitiohland heeft geen over; eenkomst voorgesteld. Generaal Chaffee heeft bevel gekregen tot het maken van toebereidselen voor het terug trekken der Amerihaaniehe troepen uit Peking. Door de Amerikaansehe autoriteiten te Pe king is gezorgd voor traneportrehepen om da manschappen naar de Pbilippynen te brenge». In Peking begint onder de Chmeezeu hongersnood te heersohen. Meu zegt dat Yung-Lu, de neef der kei zerin, den 2en September van Ta-Yonan-Foe vertrokken is, met zga troepen, en zich naar Tai Yoaen-Foe, in Chau-Si, terugtrekt. Ching-Ilfen, de president van het ministerie van ficanciëa, zou zich vaa het leven beroofd bebbeu. Uit Sjanghai is het volgende bericht ge komen: De Oostenrykeehe zaakgelastigde vou Rosthorn en echtgenoote, en de Nederlandsche gezant Knobel, de laatste op een Nadeslandaeh oorlogsschip, zyn hier behouden aangekomen. Nadat de Oostenrykeehe legatie was platge brand, vertoefden Rosthorn en zyn vrouw aanvaukeiyk in de Fransehe legatie, en nadat deze door een mynouploffing den 30itea Jnli erg wan beschadigd, vertoefde mevrouw Rost horn tot haar vertrek op 24 Augustas iu de Duitsche legatie. Hr. Ms. pautserdekschip Holland ia 1 da- zet te Sh&ughaï aaugekomeu. In Hongkong «yn uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen tegen mogelijke wanor- deiykhede», die meu Zaterdagavond verwachtte. Door de politie waa de optocht van den draak verboden, maar de Chineezen hebben verklaard, dat die tooh plaats zou hebben. Da vrees voor ernstige onlusten Hcbfjnt echter wel wat overdreven. Het is er dan ook, volgens latere berichten, volkomen rustig gebleven. Omtrent den moord op den Duitochen gezant te Peking, Von Ket teler, verneemt men uit Shanghai dat door den Duitschen gezant schapsarts en stafarts, De Velde, ia vastgesteld, dat de oorzaak van den dood van den verwon- dea gezant Von Keiteler een schot in den hala is geweoat. Dat schot moet onmiddellijk den dood ten gevolge gehad hebben. De moord tegen 9 uur 'a morgens bedre ven. De gezanten hadden op dat nur een on derhond gevraagd in het paleis van hef Tsung- li-Y&men om te protestearen tegen hetbeslnit der Chineesche regeering, waarby het eorpa diplomatique bevolen werd, Peking te verlaten. Men had echter op hef verzoek om een audiën tie geen antwoord gekregen. De andere gezanten gingen dus niet naar het Yamen, alleen omdat geen bericht was gekomen op hef verzoek, niet uit bezorgdheid over de omotandighedan of uit vrees over onmogeiyk te verwachten aanvallen. Zy hadden ook Vou Ketteler niet gewaar schuwd toen deze ingevolge andere afspraken het Tsung-Ii-Yamen alleen wilde opzoeken. By de begrafenis van het overschot vau-Von Ketteler fungeerde de generaals-vieario Tarlins als geeeteiyke. De Amerikaansehe gezant bield een aanga pende toespraak tot hef eorpa diplomatique. De vreemde troepen- af deelingen waren voltallig tegenwoordig. Het eerst wel wat onzekere bericht van de bezetting van Lydenburg is nu door Roberts zelf bevestigd. Hg seinde, dat Dundonald eu Brooklehurst de stad bezetten. Een later telegram meldde dat de Boereu in twee afdeelingen de atad verlaten heb ben. De eene afdeeling, die een kanon eu twee mifraillduzea by zich had, i> uaar Pel- grimaruflt gotrokkeu, terwijl de andere, onder Botha, met twee andere kanonnen naar JSpita- kop, ton Noordoosten van Lydenburg, trok. De weg naar Pelgrimarust wordt door 2000 Boeren bezet. De Boeren op Spitskop hebben Vrgdagmid; dag Lgdenburg gebombardeerd. Ze hebben eerst op de boide kampen, aan weerszyden Van de stad opgericht, geschoten, daarna op de stad zelve, echter zonder veel auceea. Bulier ia den Maucksberg overgetrokken, ongeveer 16 K. M. ten Oosten van Lydenburg, waar hy weer slaags geraakte met den vijand- Mathuen trekt van Maf&king naar Lichten-' burg. Hy ontmoet slechts weinig tegenstand. Er gaan geruohten omtrent den dood' van commandant Theron, De Wet'a rechter hand. Roberta ochynt er echter zelf weinig van te geloovcn. Hy seint, daf, volgens een bericht van generaal Hart, na een gevecht by Krugersdorp vier doode boeren achterge laten werden, van welke een, naar de Btukken welks op hem zyn gevonden, vermoedelijk Theron zou zyn. 1 Verder seinde Roberts Donderdag uit Belfast De vyand houdt aan met zyn pogingen, treinen te doen ontsporen en spoorwegen te vernielen, maar telkens zyn die door een be; hoorlgbe bestraffing gevolgd. Hildyard heeft Wakkeratroom bezet. De laatste verlioaiyst, door Roberta openbaar gemaakt, loopt fot Zaterdag 1 Sept. en geeft het totaal verlies, met uitzondering van de zieken en gewonden in Zuid-Afrika en de losgelaten gevangenen, op als 39.645, tegen 40.561 een week vroeger. Deze ver; mindering ia het gevolg van het loslaten der gevangenen te Nooitgedachf. Het geheele aan tal losgelaten gevangenen wordt nn opgegeven ala 235 officieren en 6196 minderen, tegen 225 o. ea 4341 m. een week vroeger. Het aantal nieuwe verliezen bedraagt vóór het oprukken naar Maohadodorp van 22 tot 28 Augustus 4 o. en 49 m. gesneuveld, 16 o. en 270 m. gewond, 40 m. vermisten „andere verliezen" 9 o. en 158 m. Aan ziekte stierven er verleden week 117 m. tegen 1 o. en 85 m.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2