BUITENLAND. De oorlog in Zuid-Afrik». LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. AL TE VEEL IJVER. Bezinaardittn n liilffit HANDELSBERICHTEN. steeds verder door. Zoo meldt generaal Ben- nenkampf on dat by tot de rivier de Niemer ia doorgedrongen en deze overbrngd beeft. Er waren 10 kanonnen veroverd, terwijl een groote balt werd gemaakt. Zoo gaat het altyd voorthoever weet nie mand. Alleen loopen er weer nienwe geruch ten over afzonderlijke onderhandelingen die met bijna nog meer vrees worden tegemoet gezien. Maar b|j dit alles ia voor Engeland éen troost. Rnalani ia al niet veel beter bij kas dan Engeland, en moet overal geld zoeken dat bet te Parijs hoopt te vinden. De aan komst aldaar van den Bnsaiaohen minister van financiën geeft aan de antisemitisohe Libre Parole een scherp artikeltje in de pen. Het bltd zegt dat de heer Witte naar Parjja is gekomen om een Rnstisohe leening van 500 millioen fr. onder dak te brengen. Eenige bankiers met Botbsohild aan het hoofd zonden voor de uitvoering zorgen en wanneer de zaak gelnkt, zon de Ccaar de tentoonstelling be zoeken. Het blad voegt er nog bij, dat het leeningsplan in Amerika mislnkt is, iets dat al vroeger gemeld werd. Op zich zelf is deze zaak van meer belang dan men wel zon meenen. Immer* geldelijke steun voor de uitvoering van oorlogsplannen, zal met wat meer dan met rente moeten wor den betaald. Het was wel niet te verwachten, dat men het geschil op het Balkansohiereiland met overdreven zorg zou volgen- Op ziohzelf was de kwestie niet zoo belangrp dat daaruit ernstig gevaar voor nieuwe verwikkelingen kan voortspruiten. Eu bovendien heeft de wereld tallooze malen gelegenheid gehad te bemerken, dat moeilijkheden iu die richting door een krachtig vrederelement worden be dwongen. Juist daarom verdient zeker de aandacht een artikel, door bet Weener Fremdenblatt gewijd aan het bezoek van koning Karei aan Weenen Het blad ziet daarin een nieuw bewjjs voor de hartelijke verstandhouding tnsschen beide Monarchen en Bijken. Men ban, zegt het blad, koning Karei honden voor den grondvester van het moderne Roemenië, dat een der vaste pnnten der internationale politiek is geworden en een stabiel element te midden der Enropeeeohe Staten. Onder deze omstandigheden meent het Fremdenblatt kan men het tegenwoordige ge schil tussohen Roemenië en Boelgarjje zonder bezorgdheid volgen. Men krijgt den indrnk dat men van beide zjjden wenscht dezen twist bij te leggen, en dat de taal, die de pers daarover aanslaat, niet de gedachten der regeeringen weergeeft. Ook te Sofia, zegt het Weaner blad, zal men erkennen, dat Boemenië □iet kan toestaan dat de werkzaamheden van bet Boelgaarscb-Maoedonisob comité, dat met dolk en revolver arbeidt, voortduren en daar zal men derhalve rekening honden met de rechtvaardige eisohen der Roemeen «ohe regeering- En eveneens mag men hopen dat Roemenië met de meest mogeiyke bezadigdheid zal handelen. Beknopte Mededeelingen, Hst prooas-Breaci is in een dag afgeloo pen, en natnnriyk geëindigd met een veroor deling tot het maximum der straf levenslange gevangenis. De verdediging heeft verdaging gevraagd, welke werd geweigerd. Bresoi was zeer on- versohiliig. Tot de hoofdpunten der aete van beschul diging behoorde, dat de moordenaar zich vooraf in het schieten heeft geoefend. Bresoi ontkende medeplichtigen te hebben gehad. Het openbaar maken van bet pleidooi is verboden. De verdediger moet o. a. hebben gezegd dat alle party en hun koningsmoorde naars hebben gehad, en wees o. a. op Jndith De verbalen der Duitsehe bannelingen uit Znid-Afrika wekken by onze Oostelijke baren groote verontwaardiging. De Neve Hamburger Zeitung bevat een klacht over de behandeling der Daitsohers, by han ver voer door Zuid Afrika en b|j dat per boot, en hy eindigt: „Wy, Daitsohers, zijn besloten alles te doen wat in ons vermogen is, opdat de xegeering ons aan ons recht helpe en ten minste voor de benadeeling in ons beroep en het verlies van ons vermogen schadevergoeding weta te verkrygen. Men begint een beetje ongerust te wor den over een optreden van Japan in de bnnrt van Amoy. De Japanneezen zonden hnn stok ken op het Tarnen van den taotai hebben gericht, en troepen aan wal willen zetten Tegen dit laatste protesteert de taotai. Er ia een Amerikaansehe kanonneerboot derwaarts gegaan. Lord Boberts biytt het Engelsohe publiek verhengen met nieuwe berichten van de jongste operaties, die den indruk wekken van een voortdurend sueces der Eogelschen. Het eerste telegram was van den 28aten des avonds, en luiddeGeneraal Bulier met de voorhoede vau de troepen bezette heden na middag Maohadodorp. De vyand bood weinig tegenweer en trok noordwaarts terug, gevolgd door Dandonalds bereden troepen. Deze kon den evenwel niet verder gaan dan tot Helvetia, tengevolge van de moeilijkheden van het terrein en omdat de vyand een stelling had kannen innemen, te sterk dan dat by daaruit door bereden troepen had kunnen worden verjaagd. Naar het sohynt waren de verlie zen van Buiier zeer gering. French zette heden zyn marsoh voort tot Elandsfontein, van waar by den vyand zonder moeite ver dreef, die zeer snel terugtrok, gekookt voedsel achterlatend. French kan van Elandsfontein Maohadodorp zien en is door signalen in ver binding met Boller. Een tweede telegram, van den volgenden ochtend, alsoo Woensdag, hield het volgende in- Generaal Bulier zegt iu zyn beichry ving van de bewegingen van gisteren en het bezetten van Bergendal; Na een hevig bombardement om de hopjes werden zy schitterend bestormd door twee infanteriebataljon*. De plaats is een natuurlijke vesting, omringd door glooiingen van omstreeks 1500 yards geheel zonder dekking. Zy werd met een krachtigen aanval genomen. Negentien Boeren werden gevangen genomen, omatreeks twintig vond men dood in de stellingen. De inneming van deze kopjes stelde ons in staat tot de bezetting van beide zyden van den geheelen bergrug, vanwaar de Boeren weggetrokken waren. De Engelsohe verliezen bedragen 1 kapitein en 13 man ge dood, 7 officieren en 57 man gewond. Er zyn nog enkele andere verliezen, waarvan de opgave nog niet ontvangen is. De Boeren waren besloten een hardnekkigen tegenstand te bieden, maar omstreeks den middag werd het gerneht verspreid dat de geheele Johannes- burgsche politie, door wie het kopje in hoofd zaak verdedigd werd, gesnenveld was en toen trokken de Boeren af. Wy waren aanvankeiyk geneigd, evenals gister, ons te bepalen tot deze mededeeling van de telegrammen van lord Boberts, zonder commentaar. En zulks om de eenvoudige reden, dat, wat voorvalt, ons niet duidelijk is. Dat erkennen zelfs de bladen die soms een halve kolom aan de telegrammen wyden, om te be ginnen of te eindigen met de bekentenis, dat men niet meer weet dan Roberts te lezen geeft. Een commentaar kan niet veel meer zyn dan het stellen van niet te beantwoorden vragen. Het eenige wat wy daarom kunnen doen is mededeelen wat Williams van de Morning Leader schrijft, in verband met z|jn vermoeden, dat de Boeren een tweede linie hebben, die zich uitstrekt van de Komati-rivier, even ten Oosten van Waterval-Onder, over EUndspruit naar de Krokodil-rivier, die den spoorweg verder volgt naar de Portageesehe grens. Hy zegt daarvan in de Morning Leader „Dit zon on s een tweede linie geven van ongeveer 30 myien lengte, die, als xe flink boxet is, byna onneembaar zon zyn. Maar de bezetting der liuie zou Lydenburg voor ons open stellen en wy kannen byna niet gelooven dat de Boeren dit centrum zonder atryd znlien opgeven. Met andere woorden, de Boeren moeten kiezen tnssohen den spiorweg of de Lyden- bnrgsohe goudvelden, die de eenige ryke alluviale goudvelden in Zuid-Afrika zyn. Terugtrekken langs de geregeld dalende val lei vau de Krokodil-rivier zou een terugtocht zyn zonder kans op ontsnapping. De terug tocht uasr Lydenburg zou den Boeren de Zoo even ontvingen wy een sobryven uit Goes, houdende mededeeling dat het bericht omtrent de algemeene vergadering van het waterschap de Breede watering bewesten Ierseke, door ons uit een ander blad overgenomen en voorkomende onder de rnbriek Uit Stad en Provincieminder jnist was. 't Was ons onmogeiyk om dat ter plaatse te veranderen, daarom volge de verbetering hier. Een voorstel van het bestaar om voortaan van vroonen en vryianden verhoogd dijkge- •ohot te heffen werd aangenomen. Alleen werd, op voorstel van den heer I. D. Fransen van de Putte, bepaald dat in het ontwerpbesluit zal vervallen, dat pereeelen boven de tien aren zullen aangeslagen worden, aoodat nu alle pereeelen in aanmerking komen, uitgenomen de in het besluit gemelde vrystel- Ungeu. Vau de betaling der verhooging zullen wor den vrygesteldopenbare gebouwen, wegen zykanten van wegen, wegeltngen, voor zoover die ,.>u niet aangeslagen zyn, water en water gangen. Op voorstel van bet bestuur is ingetrokken het besluit van ingelanden van 1868 om aan de in het waterschap gelegen gemeenten een jaariyksohe bydrsge voor afkoop van tollen en onderhoud van wegen uit te keereu, omdat sedert 1 Kei 1900 de rykatoUenxfju afgeschaft. Vllsslngen. Prins en prinses Heinriehvan Pruisen worden Zondag morgen met den snel trein van 10.20 nar hier verwacht; zy zullen de reis naar Engeland per dagboot Willem, Prins van Oranje voortzetten. •s Crftvenhage. De uitwisseling der rati- fioatiën van de arbitrage-overeenkomst tal den 4 September in de Treveecaal alhier plaats hebben. Daarna zal de esrste byeenkomst gehouden worden door de leden van het internationaal bnrean, ter vaststelling van den dag waarop dat bnrean zal worden geïnstal leerd in het gebonw aan de Prinsegraobt. Vooralsnog zal alleen de post van secretaris generaal worden vervuld. Da lyst vau arbiters, waaruit het hof vaD arbritrage wordt aatmgesteld, wordt later vast gesteld. De minister vau oorlog is in do residentie teruggekeerd. Benoemd in de orde van den Kederland- aeTten Leeuw tot ridder de heer L. van Waes- bergbe Janssens, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Hulst. Van de Oranje-Natsau-otde verleend de zil veren eere-medaüle aan J. de Vriend, water bouwkundig ambtenaar by de waterkeeringe» te Cadzand. Banoemd tot gezworene van den Koningin Emmapol&w A. de Buck. Amsterdam. De politie arresteerde een persoon, verdacht van diefstal ten nadeele van den ryka-ontvanger aan bet kantoor Keiier- gcacht. Een groot deel van het geld is by de arresta tie op hem bevonden. In bet Oosterpark is een persoon aange houden, verdacht van diefstal. Ter beurze was heden gelegenheid tot het onderteekenen van een iy*t, op te zenden aan president Kruger op diens verjaardag. Londen 30 Ang. (ffdbl.) De Exchange Tel. Cy. meldt dat alle Boerentroepen weer de Buffels- rlrier overtrokken; na oen mistakte pogingjom den spoorweg in Natal op te breken. Volgens een bericht nit Washington heersoht een ernstig veraohii onder de leden van het ministerie. Velen willen dadelijk de troepen uit China terugtrekken. In Londen loopt het gerucht dat Baslaud, Japan eu Amerika willen onderhandelen met Li Hung Tehaog, terwyi het drievoudig ver bond weigert. Eugeland's houding is nog niet bepaald. 1 Uit het Frcmch. VAN ANDRE THEURIET. Indertyd studeerde ik voor ontvanger, en was op bet kantoor by den heer Fréchingle, ontvanger der domeinen te Bay. Bay is een klein plaatsje in Champagne, gelegen aohter in een klein dal, tussohen de bossohen van Montavoir, Montanberten Mont- géraud, die het aan alle kanten omsluiten. De bevolking, die meerendeels bestaat uit hout- koopers, bouthakkers en ook wel stroopers, leefde byna uitsluitend van die bossohen en die botleken gaven mijn patroon de meeste onrust, went afgezien van de vele boeten en vervolgingskosten, was hy ook belast met het Innen van de sommen, waardoor de fisous den lieden vergunde te genieten van zekere op brengsten der domeinen: belasting voor hst tand, voor het blad eu voor de beukennoten, jachtakten, vergunning om stekken uit te halen, het recht om te weiden, eikels te zoeken en het reeht op den mest. Eigeniyk bleef er niets over dan de lnoht en de wilde bloemen, waarvan de itaat nog geen belasting moeit 9* onde hees Fróchingle oefende reeds va HOCDEl AANBSIVSDIVKax, Vrydag 31 Augustus. Middelburg. Gebouw Provinciaal be stuur 11 u.het maken en inhangen van twee nieuwe buiten-ebdeuren; het uitnemen, her stellen en weder inhangeu vau de bestaande binnen-ebdenren ea het sloopeu van tweezioh in de bergplaats voor houten sluisdeuren be vindende bniten-vloerdeuren van de kleine schutsluis van het kanaal door Walcheren te V1 i a i n g e n. Raming f 6000. Aanwyzing 24 Ang. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, ingenieur Etmerius eu opzichter Lzngeveld, beide te Vlissingen. Dinsdag 11 September. Middelburg. Raadhuis Vjx u.het be- krammen vau een gedeelte der wederzydaohe dijken van het afgesneden gedeelte der voor malige Middel bnrgsohe haven. Aanwyzing 10 Sept. Inlichtingen Gemeentebouwmeester. Vrydag 14 September. Middelburg. Gebouw Proviuoiaal be stuur 11 u.het aanbrengen van voorzieniagen tot uitbreiding der onderzeeiohe verdediging voor den mond der haven aan den Willem- polder, beboorende tot de werken van de tramweghavens van het Zype. Raming f 7200. Aanwyzing 7 Sept. Inlichtingen hoofdingenieur Bekaar te Middelburg, ingenieur Stoel te Goes en adjanot-ingenieur Scbill te Bruiuisse. Zaterdag 15 September. B o r s s e 1 e. Directiekeet 2 u.het leveren van 940 scheepston stortetsen en winter- materialeu, in twee pereeelen. Aanwyzing 7 September. Inlichtingen J. Beenbakker. Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o.a. oud-Walcherache kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs f 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen f 0.10. Aanmelding by den concierge van het gebouw Wage- naarstraat. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het hofplein. lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aapmelding bij den concierge. De Abdijtoren. lederen dag van 's morgens 10—12 en 's namiddags van 2—5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 's nam. van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toegangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 uren; op Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs f 0.25 voor eiken bezoeker voor gezelschappen van 5 of meer personen ƒ1.—Aanmelding bij de stadsboden of concierge. Het praalgraf der Evertsen in de Nieuwe kerk. lederen dag tegen 25 cent voor éen persoon; voor meer dan drie personen te geiyk a 10 cent elk. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. Y oor bet algemeen, dus ook voor stadgenooten, Zondags van 1 tot 4 uur. Aanmelding bij den heer J. D. Entink Schuttershof. H^* Vreemdelingen, die voorlichting of een gids wenschen, kunnen die bekomen in het gebouw van de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer op de groote Markt alhier. Algemeen Overzicht. Iu Eogeland ontstaat een indrnk die op twee teleurstellingen kan nitloopeo. Men gaat meenen dat in Znid-Afrika en in China de stryd zal ten einde loopen, ten minste uit een militair oogpnnt, een meening die natnnriyk niet door allen wordt gedeeld. De Morning Leader er kent dat Engeland geheel buiten staat is, om eenigen weerstand te bieden aan wat Rnalsnd in China wil. Het heeft troepen noeh geld om in het Yang-tsé-dal een soortgeiyke actie te beproeven als Rusland in het Noorden. Hoe groote plannen Rnsland daar heeft, weet men natnnriyk niet. Maar Rusland gaat gedurende twintig jaar zyn ambt te Bay uit, Hy was er getrouwd en had er een huis ge kocht, en zyn administratieve eerzucht be paalde zich tot dat plaatsje. Hy was een kort, dik, net mannetje, dat reeds grya begon te worden, mat vuisten zoo hard als ycer, een breed voorhoofd, en een grooten mond, met dunne op elkaar geklemde lippen. Nauwge zet, kleingeestig, droog en stelselmatig, was by tot in het niterste hartstoohteiyk met zyn ambt ingenomen en koesterde groot ontzag, vermengd met vrees, voor de administratie. Men moest zien met welk eon godsdienstige overtuiging by kon zeggen: „Ik zal my tot de administratie wenden!" „Als de admi nistratie zoo iets vernam." Dan puilden ague ronde oogen uit huune kassenhy trok zyne wenkbrauwen opzijne lippen trilden. Eu ik, die nog vervuld was vau een ongerept ontzag voor hem, vroeg my af, wat tooh wel dat geheimzinnige iets kon zyn, waarover de patroon sprak als een pries ter over het allerheiligste. Ik stelde het my in myn eenvoud voor als eeu bejaarde, def tige peraoonUjkheid, tronende te Parya, in ecu ouderwets paleis, zijne instructies sohryvende op metalen tafelen. Myn patroon zorgde niet alleen met grooten yver dat het geld der be lastingschuldigen in de k*i der administratie vloeide, maar by was meadoogenlooa voor de stroopers en de vernielers van de boiiehen. HU wae wreed ten opzichte der wrae drom mels die aioh verstoutten een haas te strikken of een tak af te anyden, die mensohen noem de by vol minaohting„Misdadigers uit ge- woonts." Zoodra een dezer zioh door een veldwachter had laten pakken en tot boete veroordeeld was, had de heer Fréchingle geen rast voor dat hy den schuldige gedwongen had, den fiscus tot den laatsten cent te voldoen. Die man, die doorging voor vreedzaam en byna vrees achtig, legde een ongeloofeiyke volharding, groote geestkracht, ja zelfs haatdragende hard nekkigheid aan den dag in het vervolgen der misdryven in de bossohen vau den itaat. Men zou gezegd hebben dat zy hem toebe hoorde en dat men hem bestal. Hy had het vooral gemunt op een zekeren Piioiset, wever van beroep, maar inderdaad een doortrapte itroopsr en houtdief. Die Pi- toiset, die met vrouw en kinderen in eeu buitje aan den rand van het bosoh by Val- clavin woonde, had zynsgeiyke niet in het zetten van knippen en atrikken. Hy maakte die dingen zoo groot, dat er herten eu reeën in kwamen. Men vertelde zelfs dat by eena een paard gevangen had. Die sluwe strooper artte alle veldwachters en koddebeier». Hy vergenoegde zioh niet met atroopen, maar hy verwoestte de hagen ea het kreupelhout en wendde de meeat laakbare middelen aan om zioh en de *8009 pp kosten van des staat te verwarmen. Ala by door het boseb doolde hield hy altyd onder zyn kiel een heel soherp mes verborgen, waarmede by meedoogelooain jong en ond bout sneed; maar hy wachtte zioh wel om zelf de gekapte takken weg te halen. Hy liet se een paar weken hangen om te droogen en te verdorren en dan ging zyn vrouw ef een der kinderen het doode hout oprapen. De veroordeelingen regenden natnnriyk op hem als hagelsteenen. Maar als het op betalen aankwam was er niemand thuis. De beer FréohiDgle mocht alle vervolgingsmiddelen te bast nemen: bevelschrift, in beslag namen, hechtenis, iyfi- dwang, Pitoiset gleed hem altyd door de vingers, als een aai. Op zekeren dag toen een beslaglegging op het mobilair weer vruchteloos was gebleken, had de sebnldige de onbeschaamdheid om zioh op het ontvangerskantoor te vertoonen. Myn patroon sprong op van zyn stoel. „Zoo, zoo," bromde by. „Legt gij ein delijk het hoofd in den schoot, Pitoiset, komt gy nwe boete betalen?" „Neen, mynheer de controleur, ik kom alleen vertellen dat- gy nw tyd vermorst. Morgen komen nwe deurwaarders wêsr met lésge handen terug, net als vandaag. Myn huisraad behoort san mjjn schoonvader en ik ben insolvent." „Zoo, zoo, is dat het geval," zei myn patroon, die zioh nooit nit bet veld liet slaan, gelegenheid openen om wellicht in verbinding te biyven met andere commando's in Trans vaal en in het ergste geval naar Leydsdorp en de Mnrobiion-benvels en de Noordelijke nltloopers van het Drakengebergte. Het zou eeu hopelooze taak zijn hen daarvan te ver dry ven, althans binnen een paar jaar of zoo. En Baden-Powell en Paget, die een goed eind op weg waren om hnn dien terugtocht af te snyden, aijn teruggeroepen". INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden Mynheer de Redacteur! Naar aanleiding van een gezegde van uw muziekverslaggever in uw blad van Woensdag 29 dezer neem ik de vryheid hem op het ver keerde daarvan opmerkzaam te maken. Wat hy nl. zegt„Nu schijnt ons de muziek school te behooren tot het lager, het conser vatorium tot het middelbaar eu o. a« Berlijn en Leipzig meer tot bet hooger muzi kaal onderwya" -- is geheel oojuist. In bet buitenland toch bestaan er niet die wetten, welke door ons Amsterdamsob conservatorium gesteld zyn. Het onderscheid tussohen buitenlsndsohe en ons oonservatorium is dat in het buitenland iedereen wordt opgenomen en na zooveel jaren studie een diploma ontvangt; en dat te Am sterdam aleohta 'die leerlingen worden opge nomen, die genoegzaam voorbereid zyn en talent bezitten om óf leeraar óf uitvoerend kunste naar te worden. Na heeft mej. Dafoar zeer waarschijnlijk nog geen eindexamen gedaanen wanneer zy een diploma ontvangt, zal daaruit eerst kannen blijken of zy later als onderwyzerea of als soliste werkzaam zal kunnen zyn. Het ia das onjuist one Amsterdamseh Conservatorium voor middelbaar onderwys aan tew0zen; menigeen, die in Amsterdam is afgewezen, zoekt daarna een plaats op een;bnitenlandscb Conservatorium. U dankzeggend voor de my verleende plaats ruimte, toeken ik my met de meeste hoog achting, üw dv. dienaar, J. MOSSEL, Hoofüleeraar aan het Conservatorium te Amsterdam. Middelburg, 30 Augustus 1900. Mynheer de Redacteur. Tot myne verbazing las ik heden in uw veelgelezen blad, onder 't motto „Nederland en deTransvaalsohe vlnohtelingen", eene mede deeling aangaande een schrijven van den beer A. S. van Raesema in de E B Ct. Genoemde beer meent, naar hy zegt, te weten, dat tydens de republiek vanwege de staatskas fioaneieeie hnlp was verleend aan Hngonoten en n.b. Portageesehe Joden. Wat de Hugenoten betreft, is 't, hoewel eveneens nienw voor mij, tooh nog altyd waar- schyniyker dan met laatstgenoemden, omdat le hun komst iu den lande dagteekent uit 't laatst der zeventiende eeuw, dus toen de re publiek bestondSe zy behoorden tot Nor lands toenmalige staatskerk, en, last not least, omdat zy nit Frankryk, toen Neerland'* groot* ste vyand, verdreven werden. Wat de Portugeesihe Joden betreft, wijzen de omstandigheden echter juist op 't tegendeel wantle dagteekent hun komst hier te lande reeds van 't einde der vyftiende en begin der zestieiide eeuw, dus vóór dat er eene republiek bestond; 2e hoewel vergunning verkregen hebbende van overheidswege om zioh te vestigen, waren zy natnnriyk, evenals de Katholieken, Lnthersohen, Mennisten enz., van 't staats burgerschap uitgeslotenen 3a is 't tooh overbekend genoeg dat zy voor 't mcerendeel niet van middelen ontbloot waren, zoo zelfs, dat in 1688 een Amsterdamsohe Portageesehe Israëliet aan Prins Willem III eene enorme som gelda voorschoot met de mededeeling, dat, zoo de tocht naar Eogeland mislnkte, 't geld ook verloren was. De heer Van Reesama zal my ten zeerste verplichten, zyne bewering nader te staven. UEi. dankzeggende voor de opname dezer regelen A. Z. GraaiimarRten enz, MiDDSLBuno, 30 Ang. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer nit Walcheren van „dan zullen wy ïyfsdwang moeten toepassen en ie gendarmes op n afsturen." „Stuur ze maar," zei de ander op uit- dagenden toon, „zy moeten al heel alim zyn om my te snappen. Pitoiset is niet te vangen. Goeden morgen, mynheer de controleur, goe den morgen, heeren Eu hy vertrok fiaitende, ter wip de heer Fréohiagle met zyne vaisten op den lessenaar sloeg en bromde: „Dat zal je me betaald zetten, booswicht. We zullen eens zien wie het laatste woord zal hebben.'' Zooala Pitoiset voorspeld had, liepen de gen darmen steeds voor niets. Al kwamen zy voor dag en daiiw aan zyn hnis, de vogèl was altyd gevlogen. Hy sloop door bet kreupel hout, bracht den nacht door in de takken der groote boomen en vertoefde geen twee dagen in dezelfde buort, zoodst zy het, na een ver geeft ohe jacht van veertien dagen, opgaven. De heer Fréchingle was wanhopig. Hy kon niet slapen van het denkbeeld dat die man hem voor den gek hield. Wat zon de administratie zeggen als zy ver" nam dat de gendarmes voor niets opgeroepen en al die kosten voor niets gemaakt waren (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3