Verkoopingen enz. deueentetaacl van Middelburg Van Di tiaar te Rotterdam, President Kr agar balde brengen by gelegenheid van zyn 75aten geboortedag, ia Dinsdag per stoomschip Admi ral verzonden. De handteekeningen der letterkundigen wer den onder de bijdragen gereproduceerd. Binnen kort aal het Hnideblad voor het publiek verkrggbaar worden gesteld, terwjjl ook enkele luxe-exemplaren, geheel overeenstemmend met het exemplaar dat aan den President werd vertonden, in den handel tallen komen. By het donkere tafereel, dat mr P. J- Troelatra heeft opgehangen van de gevaren waarin de tooialist Vader te Weesp heeft blootgestaan, omdat hy niet verkoos te vlag gen tydens de komst van de Koningin, geeft de Echo een beetje licht. De glazen zyn niet ingeworpen, er is sleohts éen ruit gebarsten, overdrijving dos. En 't is ook niet jnist dat de beer W. Kuyper, een anti-revolutionair getind raadslid, tioh by 't speotakel heeft ge weerd. Hy traohtte juist de opgewondeu ge moederen neer te tetten. In de tent van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit in het Hasgsohe bosoh is Dinsdag middag een gedenksteen onthuld ter herinne- ring aan wijlen den beer Ary van der Spay, directeur der particuliere domeinen van Koning Willem II en aanlegger van het Haagsche boseh in 1819 en volgende jaren, in het bij- loader van het terrein om het sociëteitsgebouw aldaar, in de jaren 1846 en 1860. In dezen tyd, nu door doctoren en onder- wysers wakker de stryd wordt aangebonden tegen de overdreven examens, mag het als een minder goede byzonderheid vermeld worden, dat te Tiel herexamens by het lager onderwys syn ingevoerd. Aan school C moesten zich na de vaoantie 11 jongens aan een hernieuwd onderzoek (door het hoofd) onderwerpen alvo rens verhoogd te worden. Een Rotterdamsohe slagersjongen, door zyn baas uitgezonden om kwitanties te innen tot een bedrag van f 240, keerde niet terug. Hy werd op de kermis te Delft gevonden, waar hy met een vriendje goede sier maakte. Een f 40 was reeds zoek gemaakt. Dinsdag middag heeft de politie in die stad een molenaareknecht in bet ziekenhuis gebracht. In een fabriek kwam by met een kamrad in aanraking en werd daardoor ge grepen en rondgeslingerd. Hy werd ernstig, vooral aan het onderJyf, gekwetst. Aan boord van een stoomschip, liggende>an de Nassankade aldaar, zyn twee bootwerkers door een rail, die uit een leng aehoot, op het hoofd getroffen. Beiden zyn gewond, een hnnner zelfs zwaar. Maandag avond kwam een der vele in de dninen losloopende paarden van Scheve- ningaohe voerlieden in aanraking met een tram der Hollandsohe spoor, rydende in de richting van Den Haag. De waggon achter de maohine derailleerde. Het paard werd door midden gereden. Maandagmiddag is een vyftigjarige vrouw te Amsterdam van een tweede verdieping van de trappen gevallen, met het gevolg dat zy ernstig werd verwond. Zy werd per rader- baar naar bet ziekenhuis gebraobt en is daar kortentyd na de opname overleden. Do kastelein van den Koepel to Blarieum is thans voorloopig in vryheid gesteld. De twee aanvallers biyveu in hechtenis; tegen hen is rechtsingang verleend. Zondag is in do Red. Herv. kerk to Beu nebroek een jonge Transvaler gedoopt, die geboren was even voor bet verdryven der spoorwegambtenaren nit Transvaal door de Engelioben. De predikant J. A. Gerth van Wyok richtte een harteiyke toespraak tot de beproefde ouders. In Utrecht heer acht in erge mate de typhus. In versohillende gevallen moet door de geneesheeren geconstateerd zyn, dat in huisgezinnen, waar typhusiyders waren, melk van eenzelfdeu handelaar werd gebrnikt. Maandag morgen is te Woudenberg op den Staatsspoorweg het iyk van een arbeider nit Sober penseel gevonden, dat zeer verminkt was. Men vermoedt, dat by door den laataten trein van 26 dezer is overreden. - Maandag middag waren eenige jongens bezig in de Waal naby Nijmegen te zwemmen. Een banner, een 11-jarige knaap, bad bet on geluk in de diepte te verdwynen en te ver drinken. Een heer, die met een roeiboot in de nabyheid was, traohtte te vergeefs den jongen te redden. Te Gemert ia de directeur van de gas fabriek aldaar, die op een in beweging zynde stoomtram wilde springen,er afgevallen en zwaar aan de beide beenen verwond opgenomen. Dikwyis ontglipt ons een woord, maar wy meeoen het zoo erg niet. Liat ons dit bedenken, als wy over anderen oordeelen. Zy ook meenden bet wellicht zoo erg niet. Uit Tilburg. De beide verdachten van den moord op het elfjarig meiajs bevinden zioh nog altijd In arrest. By zonderheden over de inatrnotie biy ven nog steeds ontbreken. Het plan wordt geopperd om op het graf van het vermoorde kind een monument te plaatsen, waarvoor reeds bijdragen zQn ont vangen. Ia de kerk van bet Heilige Hart, waarin de moord gepleegd werd, is het volgende van den kansel afgelezen: „Naar aanleiding der vericbrikkeiyke mis daad, die er gepleegd it, meenen wy goed te doen n op bet bart te drnkken, om zooveel mogeiyk mede te werken, opdat aan de men sobeiyke gerechtigheid knnne worde voldaan, Geheel de maatschappij heeft er belang by, dat de dader ontdekt en gestraft worde. Ieder die derhalve meent eenig licht in deze duistere zaak te kannen bi on gen, al is het nog zoo weinig, verznime niet zioh tot de bevoegde maeht te wenden. Niemand late zioh door een valseh medelyden weerhoudenhet algemeen welzfjn gaat boven het gelnk van enkelen niemand vreeze daardoor anderen te kwetien of hnn minder welgevallig te zullen zyn. Men spreke dus niet alleen en zegge de waarheid, en de volle waarheid, als men door de be voegde maoht ondervraagd wordt, maar men wende zich ook tot baar, als men meent iets te weten, zonder aansien van wien ook. Geen wraak zy hier de drijfveer, maar het bewostcya dat aan de gerechtigheid moet worden voldaan." Wat aangaat den moordaanslag op het Pins- pleln, aldaar is gearresteerd een niet gunstig bekend staand persoon, V. v. B. genaamd eu van beroep spoorwegwerker. Hy bad in de bewuste herberg woorden gehad en was er uitgeworpen. Met eenige makker* is hy daarna in zyn kosthuis een geweer gaan halen, waar mede hy dreigde op den hoop te zullen schieten. De ernstigst getroffene verkeert in eenigszins gunstiger toestand, doch is oog niet buiten gevaar. Aldaar ia nog een persoon met een scherp voorwerp aan het hoofd verwond. De ver wonde was echter zoo dronken, dat hy op het politiebureau geen inlichtingen kon geven hoe, waar of door wien de verwonding was toege bracht. Een tentoonstelling. De vereeniging Oost en West te Graven hage, die zooveel succes had met bare tentoon. stelling van Ooatindisohe wapens, zal zooals in 't kort door ons reeds ia gemeld tegen half October a. s. een tweede tentoonstelling openen, ditmaal van bewerkt metaal, in onze Indiën vervaardigd, voor zoover dit belang stelling verdient door sieriyke eenvoud, ryke weelde, buitengewone techniek of andere eigenschappen. Zy, die willen medewerken tot het welslagen dezer tentoonstelling, worden verzocht vóór medio September aan den heer G.P.Ronfiair, Withe-de-Withstraat 25, Den Haag, te willen toezenden een opgave van de voorwerpen, die zy tot dit doel willen afstaan. BEZOEK VAN DEN 8HAH. Dinsdag namiddsg waren by de aankomst van den Sbah in 'sGravenhage bonderden naar het station getogen, welks plein geheel door de politie ontruimd was. Ia de nabyheid van het Koninkiyk paviljoen was een eerewaeht van huzaren opgesteld, terwyi zich op het perron een eerewaeht van grenadiers bevond, alsook de Koninklijke Militaire Kapel. Verscheidene ministers en andere booge autoriteiten Waren in de, niet versierde, konink- iyke wachtkamer aanwezig om den Persfsohen vorst te begroeten. By aankomst van den trein dreunden 38 sainntschoten door de stad. De stafmnziek voerde bet Perzische volks lied nit. Met rytuigen der koninkiyke stallen gingen deSbab, zyn gevolg en de Nederlandsohe auto riteitem naar het paleis, op weg toegejuicht en aan het paleis zelve met vele eerbewyten ontvangen. Heden zal de Shah de koningin op Soestdyk bezoeken. Aan bet galadiner, heden aldaar ter zyner eere te geven, tallen aanzitten de presidenten van de Eerste en Tweede Kamer, de ministers, de vice-president van den Raad van State, de grootoffioieren en het verdere gevolg van de koninginnen. EEN ERG BRUTALE KRAAI. Dat die vogels brutaal syn, weten wy, maar zoo brutaal ala er dezer dagen een te Amster dam was, is toch zeker wel zeldzaam. Esn eerzame bnrgeres van de hoofdstad zag het dier het waa nog een jonge in het raam der benedenkamer brutaal naar binnen gluren. „Niettegenstaande wy *oo sohrQft zy aan bet Hbld met ons drieën hem stonden te bekyken eu onse fox-terrier hem aanblafte, huppelde by naar binnen en sette zioh op een blikken kaai ostandaard, nam dezen in den bek en vloog er bet venster mes uit en den tuin in. Tien minuten later kom ik in mynslaapka mer binnen, waar voor het open venster een tafeltje met naaiwerk en een naaikistje staat; wie zit er in myn kistje te rommelen? De kraai. Letteriyk verbluft kou ik eiudeUjk een schreeuw gevenhet dier kykt op, bakt zich en grijpt myn zilveren vingerhoed, waarmede hy 't venster uitvliegt en welken hy op den muur met klimop neerlegt. Op myn geroep joeg de knecht hem weg en vond den vimger- hoed, tnischen 't groen verborgen. Hardnekkig bleef het dier in kringen om de geopende vensters heer fladderen. Het gevaar inziende van den dief, die door geen politie kan tegengehouden worden, besloten wij hem dood te sohieten, wat dan ook gebenrd ia". De aete van opriohting der Le Vulcain Beigede nienwe scheepsbouw maatschappy te Antwerpen, is geteekeud. Het kapitaal be draagt free. 4.000.000 en it geheel geplaatst. De Siècle is nog steeds niet waar zy wezen wil. Nu Yves Gayot zyn steun aan de Engelsebe zaak niet beantwoord ziet, wordt tijn blad een sensatieblad. Dinsdag berichtte het met groote vette letters een particulier telegram nit Petersburg met het gerucht, dat, volgens by de Russische regeering ontvangen berichten, te Peking een verwoede slag had plaats gehad, met het gevolg dat de bondge- nooten met een verlies van 1800 man, meest Russen, Peking hadden moeten ontruimen. De Chineezen hadden sterke stellingen inge nomen, van waar zy een moorddadig vuur onderhielden. Yvet Gayot heeft het den laatsten tyd erg druk gehad over ie lengenpers vandr. Leyds! - By een nit drie personen bestaand ge zin te Glasgow is builenpest geconstateerd. Later kwam nog eeu geval voor. Reeds syn twee personen overleden. 40 gezinnen zyn als verdacht afgezonderd. Bresoi beeft getracht zelfmoord te plegen. De Italiaanzehe regeering heeft te Londen de nitlevering van een anarchist gevraagd. Te Friedrichroda was de schouwburg gesloten, omdat de hertog was gestorven. En het regende, dns de direotenr van het zeer goede troepje was zeker van een goede re cette Hy liet biljetten aan de hnizen bezorgen waarop men las, dat in bet Kurtkeater zen plaats hebben de generale repetitie van Renaissance en dat programma's in de zaal te krygen waren. Die programma's bleken, toen de kurgasten binnenstroomden nsar gelang van den rang waarop men de repetitie woonde, 1, 2 of 3 mark te kozten, maar dat vond niemand erg. En zoo bad de directeur took een goede ontvangst en de kurgasten een aardigen avond. De Japansehe prinsen gaan den Europee- sohen armen adel oononrreutie aandoen in de jacht op Amerikaansohe erfdochters. May Effaraon, de dochter van een aarta-millionair nit Californie, is met prins Adaoki Kinosnki gehuwd. Men beweert dat het hnweiyk on wettig is, wyi de landswetten een bepaling bevatten tegen hnweiyken taisohen blanken en leden van het zwarte of gele ras. Deze laatste bepaling, tegen de Gbineezen gericht, heelt een vorm, die ook hnweiyken met Japannee- zen uitsluit. EEN ROOVERAVONTUUR IN ITALIË. Aan een te Milzan veriohynend blad wordt een merkwaardig geval nit Viverone by Biella medegedeeld. Sinde vele maanden werden in eenzaam gelegen boerenhuizen groote diefstallen ge pleegd. Op de wegen werden herhaaldeiyk reizigers aangerand. Er werden eenigen ge vangen genomen, maar de aanrandingen hiel den niet op. Na gebeurde het eenige dagen geleden, dat een aekere Tarello met zyn rytnig nit Ivrea huiswaarts keerde. Eenige carabinieri (politie beambten) volgden hem op een afstand, maar geheel toevallig. Eensklaps zagen zy, dat de lantaarns van het rytnig nitgingen; daarop weerklonken geschreeuw en dreigementen. Snel toegesprongen zsgen zy, dat een man, dien zy in de duisternis niet herkenden, zioh door Tarello geld liet geven. Zy trachtten den roover te grypen, maar hy was sterk gewapend en vluchtte in zyn hnis, waar hy zioh verschanste. Hy werd nn regel matig belegerd en bet gelakte den carabinieri, na etteiyke nren, het huis binnen te dringen, waar zy eerst den bevigen tegenstand van den man, zyn vrouw, een bediende en zelfs van een klein meisje, dat ben met flassoben bombar deerde, hadden te overwinnen, vóór zy de geheele bende gevangen konden nemem. In hst hnis vond mea geld, linnengoed, jaweelen, enz. Alles wss ia den omtrek en op den straatweg gestolen. De roover heet Pietro Moceo en is een der rykste mannen van Azeglio, wiens vermogen geschat wordt op eenige honderdduizenden lire. Hy gaf steeds voor dat vermogen in Amerika te hebben verworven. Door den majoor-garnizoens-oommandant alhier, werd heden, te zynen bnreele in het openbaar aanbesteed de levering van82000 kg. steenkolen, 4400 stuks lange turven, 5000 stuks vuurmakers, eu 360 stuks takkebossen, ten behoeve van de militaire waohten, solda- tenkamers, schoollokalen, soldatenkenken en militair hospitaal te Middelburg, en te leveren gedurende bet tydvak van 1 Oct. 1900 tot 30 Sept. 1901. Er was slechts éen biljet ingeleverd, nl.van den heer W. L. Bnrrink alhier, die insohreef tegen de navolgende prijzensteenkolen f 1.58 de 100 KG., lange tnrvea 1 1.48, takkebossen f 10.40 en vuurmakers f 0.35, alles per 100 slaks, Zitting van heden, Woensdag, uamiddsg te 2 uur- Voorzitter de beer jbr mr L. Sohorer. Afwezig de heereu Da Rjjcke, Verhage en jhr mr W. H. Saouek Hurgronje met en Van Dnnné zonder kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Daarna gesohiedt overlegging van ingekomen stokken, die reeds vroeger zyn medegedeeld: Het adres van J. van der Klooster, beurt schipper op Goes, houdende verzoek om schade loosstelling, doordien een aan de gemeente behoorende boom op zyn schip is gevallen. De voorzitter stelt voor dit te stellen in handen van bnrg. en wetb. om advies. De heer De Waal vraagt of de zaak niet kan worden afgedaan. De voorzitter deelt mede, dat Van der Klooster vergunning was verleend om by de ingezetenen rond te gaan om bydragen. De heer De Waal had liever gezien, dat de gemeente zelf de schade had vergoed. Daarna wordt conform het voorstel van burg. en weth. beiloten. Het adres van bewoners der Werfstraat, ver zoekende achter hunne woningen staande beo- men te rooien of eventueele schade voor reke ning der gemeente te nemen. Het adres van het bestnnr van het Vinoen- tinihuio, om dat perceel aan de rioleering te doen aanslniten. Het adres van J. C. Minderhout, met ver zoek om water uit de vest te mogen oppompen. Ook deze drie adressen worden gesteld in handen van burg. en weth. om advies. Het adres van K. Renalda, om 's weeks een dag met een orgel te mogen rondgaan in de gemeeste, wordt gesteld in banden van den bnrgemeester, ter afdoening. Aan mej. M. Hogerland wordt, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres (helpster) in de handwerken aan school A en aan mej. C. A, Pijnappel al« onderwijzeres aan schooi G. Daarna legt de voorzitter over de gemeente- begrooting voor 1901. Zy bedraagt in ontvang en nitgaaf f604.195.33. Het getal te beffen opcenten is tbans 50 tot 100; voor 1901 wordt voorgesteld 50 tot ~1, alzoo 20 opcenten minder. De gaaprys biyft onveranderd f0.07' per M?. Aan de orde is nn de benoeming van een lid der plaatseiyke gezondheidscommissie vacature*A. J. Wynne. Aanbevolen worden de heereu dr R. van der Laan en G. K. A. Nonhebel. Da heer jhr mr E. P. Sohorer stelt voor dit pont aan te honden tot na de behandeling van punt 18 (behandeling onderzoek duinwater). Da vergadering vereenigt zioh met dit voorstel. Alann wordt overgegaan tot het opmaken eener voordracht van drie zetters voor 'srjjks directe belastingen. Daarop worden geplaatet de heeren J. C. Frederiks, J. C. de Waal, W. J. J. Koole, A. W. Berdenis van Berlekom, J. P. Boude- wynse, en D. Hildernisie De beide eerstgeuoemdeu zyn aftredende zetters. Tydens deze stemming komt de beer Van Dnnné ter vergadering. Op voorstel van curatoren van het gymna sium wordt besloten aan dr R. van der Laan, leeraar aan de R. H. B. School alhier, het onderwys in de scheikunde aan het gymnasium op te dragen, tegen eene vergoeding van f 100 per wekeiykscfa letuur. Deze benoeming geschiedde met algemeene ■temmen op een na, die op den heer W. J. J. Koole waa uitgebracht. Thans wordt overgegaan tot de benoemiog van een onderwyzerea in deFransche taal aan •ohool G. Uit de voordracht, bestaande nit de dames F. Jeronimus te Maarssen, M. de Cleyn Brem te Eysden en E. van der Linden te Amsterdam, wordt mej. Cleyn Brem met 9 stemmen ge kozen. Op mej. Jeronimus waren 3 stemmen uit gebracht en 2 briefjes waren blanco. Alvorens zegt de heer Wisboom Verstegen dat de dames Jeronimns en Van der Linden zioh hebben teruggetrokken. Hy vraagt of er nu geeu nieuwe voordracht noodig is. Da voorzitter zegt, dat van eeu nieuwe op roeping niet veel succes is te verwachten en hy, in overleg met den schoolopziener, in overwegiag geeft met de benoeming door te gaan. Aan de orde is thans de gemeente-rekening over 1899. Zy sluit in ontvang op f 595.129.92', in uitgaaf op f 554.790.77' en levert dus eeu goad slot op van f 40.339.15. De oommissie van financiën bad geen be swaar die rekening goed te kenren. Echter meent zy de opmerking te moeten maken, dat het b. i. wensohelijk is, ook nit de rekening te doen biyken welke de aard der verschotten aan diverse perionen is, hetgeen nu alleen te vinden is door bet nagaan der bijlagen. Het onderzoek der byiagen noopt tot de opmerking, dat bet wensoheiyk is, diverse verschotten meer dan tot dnaver te staven door bet overleggen van kwitanties, zooveel dat ten minste mogeiyk is. Eindeiyk komt het baar wensoheiyk voor, de byiagen by mandaten tot teruggaaf van verschotten nog meer te specifioeeren. Bnrg. en weth. zeggen toe dat, voor zoover mogeiyk, aan die opmerkingen zal worden ge volg gegeven. De rekening wordt daarop goedgekeurd. Goedgekeurd wordt ook de rekening der godshuizen over 1899, sluitende met eenvoor- deelig slot van f 1950.35* en de begrooting voor 1901, bedragende f 49.667.78. Daarna wordt beschikt over den post voor onvoorziene nitgaven op de gemeente-begrooting voor 1900, gratificatie aan de wed. Hogerland ad f 300, en een wysiging gebraobt in dezelfde begrooting. Bnrg. en weth. vragen nog maohtiging om te beschikken over een bedrag van f 150 tot het restaureeren van een drietal oude, met de hand geteekende kaarten. De commissie voor de oudheidkundige ver sameling beveelt dit voorstel aan. De gevraagde machtiging wordt verleend. Naar aanloiding van bet adres van bewoners van de Saisstraat betreffende de rioleering aldaar, stellen bnrg. en weth. voor adressanten mede te doelen, dat de perceelen in de Seis straat aan het gemeenteriool kannen worden aangesloten en dat rioleering van den Seiidam o. a. bjj de gemeeatefabrioage in stadie is. Conform dit voorstel wordt besloten. Goedgevonden wordt ook het voostel van bnrg. en weth., naar aanleiding van bet adres van J. A. van der Weel, om opheffing van het servituut op het hnis I no. 169. Verder stellen bnrg. en wetb. voor in te willigen het verzoek van J. Gabrifilse, om ver gunning tot plaatsing van een honten vloer voor de stoep van het koffiehnis op de Mirkt K 169. De commissie van financiën bad daartegen geen bezwaar. Twee leden der commissie verklaarden zioh er tegen. De beer jhr mr E. P. Sohorer heeft zioh over dit voorstel verwonderd. Kort geleden is een zelfde zaak behandeld, al. een verzoek van P. van Langeraad, waarop door bnrg. en wetb. werd voorgesteld afwy- zend te beschikken. Nn geldt het een geheel geiyk verzoek en thans adviseeren bnrg. en wetb. in gansob tegenovergestelden geest. Ii hier soms een vergissing in 't spel t De omstandigheden toch sjja geheel gelftks daarom verwondert het spreker, dat aan de bestnnrstafel zulk een onbiliykheid kan wor. den voorgesteld. Spreker is in principe niet voor dergelijke vergunningen, maar tbans zal by zich nit bil* ïykheids oogpunt tegen het voorstel van bnrg. en wetb. verklaren. De heer Van der Swalme behoort tot da minderheid van de eommissle van financiën, die tegen hot voorstel stemde. Hy stemde steeds tegen dergeiyke vergun ningen, die een belemmering siju voor het publiek verkeer. De heer Heyse behoorde ook tot de min derheid van de eommisiie voor dejiaanoiën, op dezelfde gronden als door den lieer E. P. Sohorer zyn aangevoerd. De heer Van Dunné zal voor het voorstel stemmen, omdat er op de Markt genoeg rnimte bestaat voor het openbaar verkeer. Hy begrypt niet, dat de leden van den raad zoo tegen die vergunningen zyn. Het zitten bniten is ook in het buitenland gewoonte en spreker gelooft, dat dit geen stoornis, voor wien ook, wekken kan. Wat in het openbaar geschiedt, is minder kwaad dan hetgeen in het verborgene voorvalt. De heer Van der Ree is het volkomen hiermede eens. De heer Wisboom Verstegen heeft er bezwaar tegen dat aan koifiebuisbonders wordt toegaf ■taan hnn bedryf op straat nit te oefenen en door andere neringdoenden niet. De heer Van der Harst zal voor het voor stel stemmen. Gedurende de kermis heeft er reeds een plancher gelegen en het heeft geen hinder veroorzaakt. De voorzitter verdedigt het voorstel Pan bnrg. en weth. Op het Molenwater versohilt de naaste omgeving veel met die op de Markt* Op het Molenwater moeten de wandelaars, wanneer een planeher wordt gelegd, het kleine voetpad verlaten en zich op de groote steeaen begeven, wat op de Markt niet noodig is. Het voorstel van bnrg. en weth.wordt met 8tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Wisboom Ver: stegen, Koole, De Veer, Heyse, Sehórer en Van der Bwalme. Aangenomen wordt ook bet voorstel van bnrg. en weth. tot inwilliging van het ver zoek van P. van Borge en G. M. dn Bois,om 500 centiaren grond in de Dwariitraat in erfpacht te mogen bekomen. Nog wordt aangenomen het voorstel van bnrg. en wetb., om ben te machtigen te voor zien in de tfjdeiyke hulp op school B voor het onderwys in de handwerken. Alvorens zegt de heer Sohorer, dat in de toelichting gesproken wordt van een over gangstoestand, waarin die aohool verkeert» Daaromtrent ontving hy gaarne inlichting. De voorzitter zegt dat de aehool in een abnormalen toestand verkeert wat betreft het aantal kJassen. Thans wordt de behandeling voortgezet van de kwestie over het soheiknndig ONDERZOEK VAN HET DUINWATER. De heer W. J. Sprenger geeft antwoord op de door den heer L. K. van der Harst JJ*. in eene vorige vergadering gedane vrsgen. Da eerste vraag lnidde„Waarom mocht da heer Wynne niets weten van de contröle- onderzoehlngen Het antwoord is: omdat naar oDzemeening een contr61e onderzoek veel van zyne waarde verliest, indien dit te voren bekend is gemaakt. Ook de gemeente-ontvanger, hoeveel ver trouwen die ook verdient, wordt niet voorat in kennis gesteld met het voornemen om diens beheer te controleeren. Evenmin als burg. en weth. den gemeente-ontvanger wantrouwe», doen z9 dat den heer Wynne. De tweede vraag was„Zyn burg. en wetb. overtuigd van den identiteit der geiyktydig onderzoobte monsters en is die beweien Het antwoord is: ja. De derde vraag luidde„Waarom werd de beer Wynne in het geheel niet geraadpleegd, wel wyien dr Bonno van Dyken?" Het antwoord is Vanwege bnrg. en weth; is noch de beer Wynne, nooh de heer Bonno van Dyken geraadpleegdalleen is beiden dninwater ter onderzoeking verstrekt. De vierde vraag was: „Waarom ontving de heer Wijnne geen enkel antwoord Het antwoord hierop inidtOmdat bnrg. en wetb. meenen tegenover den beer Wynne niet verplicht te zyn verantwoording te geven van hunne daden. De heer Wynne Bobijnt nit het oog te ver liezen, dat hy ambtenaar is, door het gemeen tebestuur benoemd. Da laatste vraag was„Waarom beeft alle loyauteit teggnover den heer Wyone ontbroken? Te meer daar hy van zyn kant een oorreote houding heeft aangenomen en de tyd aan bnrg. en weth. niet ontbroken heeft om de zaak in der minne te schikken. Het antwoord hierop is„Bnrg. en weth; zyn zioh niet bewnst de loyauteit tegenover den heer Wynne te hebben uit het oog ver loren de houding van den beer Wynne achten ■y daarentegen minder oorreet." Overigens hebben burg. en wetb. tegen eene opdracht van den gemeenteraad om den heer Wynne met het dninwater onderzoek te be lasten (liefst tegen betaling) allerminst bezwaar. Wensoht de raad dat de onderzoekingen door den heer Wynne onder toezicht van da plaatseiyke gezondheidscommissie worden ver: richt, zy achten dit nog beter. De beer Van der Harst kan zich niet geheel en al neerleggen by deze antwoorden. Er is zyns inziens geen vergeiyking mogeiyk taisohen een gemeente-ontvanger en een scheij kundige. Wat betreft de Identiteit merkt hy op datj waar dit zoo positief wordt beweerd, by aieh er by moet neerleggen. Verder merkt by op, dat de heer Wynne b|

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2