FEUILLETON. Verschillende Berichten. De voorzitter deelt mede dat reeds aan bet bezwaar ia tegemoet gekomen. Overgelegd wordt de rekening der gemeente over 1899, alnitende in ontvang met ƒ416.999.398 en in nitgaaf met f 389.404.74s, dna met een goed elot van f 27,594.65. Deze rekening wordt gesteld in handen van de eommisiie van finanoiön om adviea. Nog wordt overgelegd het verslag over 1899 der Kamer van koophandel en fabrieken te Vlisaingen. Aan den heer I. Harder, regent van het Burger-Weeshui», wordt eervol ontalag als zoodanig verleend met ingang van 1 October, evenals aan H. de Munck, marktmeester, met ingang van 15 Augustus. Machtiging wordt verleend om sollicitanten voor de laatstbedoelde, vacant gekomen, be trekking op te roepen. Wegens de volledige afwikkeling van de zaken der Btadsleenbank, wordt do commissie van beheer over die bank ontbonden, onder dankbetuiging voor de door baar verrichte werkzaamheden. Aan de orde wordt na gesteld de benoeming van een hoofd der te openen school F. De reeds medegedeelde voordracht bestaat uit de heerenJ. van Tooren, onderwijzer aau de leerschool, verbonden aan de Rijkskweek school voor onderwyzers te Middelburg; H. Hoestra, hoofd der openbare lagere school no. 1 te Biervliet; F. H. M. Sprnijtenbnrg, le onderwflzer aan de openbare lagere sehool 3e klasse (Alberdingk Turnschool) te Amsterdam J. de Boer, onderwijzer aan de openbare lagere school E te Vliasingen; en J. D. C. de Vries, onderwijzer aan de openbare lagere school E aldaar. Bij de eerste stemming worden uitgebracht 5 stemmen op den heer De Boer, 2 op den heer De Vries, 5 op den heer Hoeotra en 1 stem op den heer Sprnijtenbnrg. By de nieuwe vrye stemming, die moet plaats hebben, worden uitgebracht 5 stemmen op den heer De Boer, 5 op den heer Hoestra an 2 op den heer De Vries. Een briefje is van onwaarde. By de herstemming tn&Bohen beide eerstge noemde hoeren verkrijgt de heer De Boer 7 stemmen, tegen 6 op den heer Hoestra. De heer De Boer is alzoo benoemd. Tot lid der commissie van toezicht op bet m. o. wordt benoemd de heer J. Jansen met stemmen. Met hem was de beer R. T. Winkelman aanbevolen. Goedgekeurd worden de rekening over 1899 vanhet Gasthuis, sluitende in ontvang met f 25.792.926, in uitgaaf met f 20.807.34 en mat een goed slot van f 4985.58'; 6. het Burgerweeshuis, Bluitende in ontvang met f 8325.03', in nitgaaf m6t f 6986.15 en met een batig saldo van f 1338.886; c. het alge meen armbestuur, sluitende in ontvang met f 12.207.37', in uitgaaf met f 12.043.70 en met een goed slot v*n f 163.67d. (voorloopig) de dd. schutterij, sluitende in ontvang met f 1840.85, in uitgaaf met f 1429.906 en met een goed slot van f 410.94'. Nog wordt voorloopig goedgekeurd de be grooting der scbuttery over 1901, tot een be drag van f 1856. Aan de orde is het voorstel van burg. en weth. tot het aangaan eener geldleening met de Zeemans- en Visschersbeurs, met het oog op de bestrydiug der kosten voor het bouwen eener nieuwe school met onderwyzerswoning, en het verleenen eener buitengewone subsidie aan het Burger Weeshuis voor deu bouw van een nieuw gesticht. Het voorstel is een gevolg van het, in de raadsvergadering van 31 Mei j. 1. aangebou" den voorstel van bnrg. en weth. tot het aan gaan eener leening met de Maatschappij voor gemeenteerediet te Amsterdam, waarvan de reden gezocht moet worden in de percentage der rente, die de meerderheid van den raad te hoog voorkwam. Aan bnrg. en weth. werd opgedragen nogmaals in onderhandeling te. treden met de bovengenoemde beurs, in de hoop, dat deze geneigd zou zijn op aanneme Ujke voorwaarden geld te leeuen. De tusschenkomst van burg. en weth. heeft tengevolge gehad, dat de commissie by schrij ven van 18 Juni jl. aanbood een bedrag als benoodigd te verschaffen tegen een rente van 4 percent. Borg. en wetb. stellen den raad voor met de beurs een leening te sluiten, groot f 75.000, tegen 4 In het bygaand plan wordt bepaald, dat de leeniDg wordt aangegaan voor ten hoogste 50 jaar, aanvangende met 1901, terwijl jaariyka een bedrag van f 1500 zal worden afgeloEt, totdat de leening geheel afgelost zal zijn. De betaling der rente zal geschieden per drie maanden eu wel op deu 1 Januari, 1 April, 1 Juli eu 1 October. De he9r Wibaut verklaart zich als lid van de Beurs tegen de leaning. Hy acht het verkeerd voor de Beurs om het bedrag, dat reeds aan de gemeente geleend is, te verhoogen. De beer Kalbfleiscb veteenigt zich met het door den beer Wibaut gesprokene. Hy acht het aangaan eener leening administratief niet juist. Da heer Verkuyi Quakbelaar bestrydt dit laatste, op grond van het reglement der Beurs. De heer Wibaut verdedigt het door hem gesprokene, eveneens op grond van bet reglement. De heer Vfcn der Meer verklaart dat hy het in 't voordeel der Beurs acht om aan de ge. meente te leenen. Ia de gemeente in eoo'n penibelen toestand, dat een leening tegen 4 niet gewaarborgd wordt geacht Immers neen Qy wenschte dat de raad de leening goed zon keuren. De heer Kalbflaisch herinnert aan hef regle ment van de Beurs, waarmede z. i. de leening in etryd is. Men mag niet van het reglement afwgken, anders waren 'tniet noodig. De heer Van Ujje Pieterae gelooft ook dat de leening in 't voordeel ia van de bears, daar inaohry vingen zullen worden verkocht die, met 't oog op den koers, een voordeel znllen af werpen voor de Benrs. Twyfelt men aau de soliditeit van de ge meente Hy gelooft dat er met het oog op den vooruitgang van Vlissingen geen gevaar is om aan die gemeente te leenen. Hy acht het wenscheiyk de leening te slniten. Het voorstel wordt daarna a a n g e no men met 11 stemmen. Tegen stemmen de heeren Wibaut en Kalbflaisch. Met betrekking tot bovengenoemd besluit, stellen burg. en weth. voor de Zeemans- en Visschersbeurs te machtigen tot verkoop van inschry vingen op het Grootboek der Nationale Schuld, ten bedrage van f 20.000, ingeschreven op het Groothoek der 8 percents Nationale Schuld en van f 73.600, ingeschreven op het Grootboek der 2Va Nationale Schuld. Dit wordt goedgevonden. Ter tafel komt nu bet verzoek v&n L. J. Engels en D. Slot tot wederopenstelling der Zeeman8- en Visschersbeurs en wijziging van het reglement. Bnrg. en weth. zien geen aanleiding den Raad voor te stellen het eerste deel -van het verzoek in te willigen, op grond dat na bet rapport van prof. Van Peseh te Amsterdam, besloten werd, met het oog op den minder gunstigen fioancieelen toestand van het fonds, geen nieuwe leden meer toe te laten. Volgens bnrg. en weth. is in dien toestand geen verandering gekomen, de pensioenen werden met belangryke korting uitbetaald. Omtrent het tweede gedeelte van het ver zoek, adviaeeren burg. en weth. gunstig, omdat het naar ban meening in het bel&Dg van de gesameniyke deelnemers kan zijn, door verandering van enkele al te gnnstige be palingen, te trachten het toepassen van een korting op de uiikeeringen volgens art. 19 zooveel mogeiyb tegen te gaan. Biliykheids- halve, teneinde ben, die thans nifkeericg ge nieten, hierdoor geen nadeel te doen lijden, stellen bnrg. en weth. een overgangsbepaling voor, waarby hun, die thans in het genot eener hoogere uitkeeri&g zijn, deze verzekerd biytt. Bnrg. en weth. stellen daarom de volgende wyziging voora. in art. 16, lo. (sooals dat luidt na de wyziging, vastgesteld 19 April 1886) tnsschen te voegen „mits het volle trak tement niet meer genietende"b. in art. 23 te doen vervallen de woorden „doch by over. lijden van haar nieuwen eohtgenoot treedt zij weder in haar vorig recht indien de latere echtgenoot geen lid van het fonds geweest is"; en alzoo dtze artikelen te doen luiden: art. 16. De rechthebbenden op nitkeericg uit het fonds zyn1 deelnemers boven 60jarigen leefiyd, mits bet volle traktement niet meer genietende of, op grond van een geneeskundig attest, vroeger door het ryk gepensionneerd c. te bepalen„zy, die op 1 September 1900 in het genot zyn van eene uitkeering overeen komstig de vroeger geldende bepalingen, biy ven in het genot daarvan gehandhaafd". Een lid van bet dageiyksoh bestuur kou zich echter met de wyzigiugen niet vereeni gen, met het oog op bet rechtskundig advies van mr Van Hoek, en was van oordeel, dat de voorgestelde wyzigingeu daarmede iu stryd zyn. De fiaancieeie commissie adviseert tot af: wyzing van het adres in zyn geheel en is tegen het voorstel van bnrg. en weth., op grond dat de commissie meent dat hetreohts- kundig advies van 1896 hier nog toepasseiyk is. De heer Van Uye Pieterse verklaart dat hy tegen de wyzigingen was met het oog op het genoemd rechtskundig advies. Het doet hem genoegen dat de flnaneieele commissie het met hem eens is. Hy verklaart tegen te zullen stemmen. De heer Van der Meer zegt dat een deel der belanghebbenden in de Beurs verlangt openstelling en wijziging. Een ander deel verlangt dat eohter niet. Ook burg. eu weth. zyn het in deze niet eens. Voor de raadsleden is het moeiiyk eeu rechten koers te kiezen. Gaarne zag de heer Van der Meer, dat het voorstel werd aangehou den, en dat bnrg. en weth. aan elk der raads- leden een exemplaar der statuten en van het reglement Lieten uitreiken en dat het dageiyksoh bestuur iu contact kwam met de commissie der beurs omtrent de wyzigingen. Hy gelooft middelen tot herstel te hebben gevonden, waarvan hy nn geen voorstel wensoht te maken» Het doel der Beurs ia om de zeelieden te steunen, die aau het fonds hebben bygedragen. Nu worden ze niet toegelaten en kunnen dus niet trekken. Zyn de tegenwoordige deelheb bers uitgestorven, dan is er niemand lid, dus niemand eigenaar van het kapitaal, wat geen recht zou wezen. Hy stelt daarom voor het voorstel aan te houden. Dit voorstel wordt ondersteund. Het dageiyksch bestuur neemt het over. De heer Van der Meer zegt toe tegelegener; tyd inlichtingen te geven. De heer Bos vraagt welke flnaneieele voor: deelen men van de wyzigingen zou hebben. Hy vraagt of met art. 16 twee groepen van mensohen worden bedoeld. Hy ion wenseben dat ook daarin een duideiyke wyziging werd gebracht. De heer Van der Meer zegt dat de bedoeling van den heer Bos ook in de wyziging is op: genomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten de zaak in haar geheel aan te honden. Aan den heer J. D. Peters wordt voor den tyd van 3 jaren, in te gaan 1 September 1900, ondorfaandB verhuurd het jachtrecht op de gronden dor drooggemaakte voormalige Zonte Vest, gelegen in de gemeente Vlissingen, tegen betaling van f 5 per jaar. Aan P. J. Eakman wordt vergunning verleend tot het aanbrengen van een reclamebord aan zyn perceel aan de Kanaalstraat wijk M 152, en aan de wed. De Haan—Röfcher van een reclame lantaarn aan haar perceel in de Paling straat K 159. Naar aanleiding van het verzoek van M van Boekhout wordt hem vergunning verleend tot het behouden van zyn kelderopening in het trottoir voor zyn perceel aan de Kanaalstraat wyk M. M. 87. Iu de vergadering van 23 Maart 1899 werden burg. en weth. gemachtigd met het Ryk in overleg te treden om te traohten de Tonnen- brug voor het publiek verkeer te behouden. Aan den minister van waterstaat werd voor gesteld, dat de gemeente een vaste som zou storten eu dat het ryk het onderhond en de bediening op zich zou nemen, maar dit voorstel mocht de goedkeuring van den minister niet wegdragen. Wel was de minister genegen met de ge meente een overeenkomst aan te gaan, waarby de gemeente het onderhond op zich nam, terwyi het ryk voorloopig voor de bediening zon zorgen. Burg. en weth. stellen voor deze overeen komst aan te gaan. Op verzoek ran den heer Van Raalte wordt het contract voorgelezen. Opmerkeiyk is het, dat zelfs de invoer van paarden in België minder was. Deze bedroeg iu Mei 3330, in Juni 2861, Alleen bet aantal ingevoerde veniens was grooter. Dat was in Mei 86, in Juni 185. Aan boter werd in Jani ingevoerd 287,285 KG. en in de zes eerste maanden van dit jaar 2,047,348 KG. Da voorzitter van de afdeeliag Badegrave der üollandsche Maatschappij van Landbouw ontving Zaterdag berioht uit Parya, dat de kaasinzending dier afdeeling by den in Juli jl. gehouden wedatryd te Vincennes is bekroond met de gonden medaille. De heer Jan C. de Vos en mevrouw Auguata Poolman zyn verbonden aan het ge zelschap De Nederlandsohe Tooneelisten, die, onder leiding van den heer Ch. de la Mar, voorstellingen geven in het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam. De gemeenteraad van Woudrichem die, zooals wy meldden, den 24 Juli, op voorstel van den hnrgemeester, een der leden van het dageiyksoh bestuur vau het wethouderschap vervallen verklaarde, op grond dat hy zes achtereenvolgende vergaderingen van het col lege van burg. en weth. niet had bygewoond, heeft hem thans weer benoemd tot wethouder en wel wyi aan de verschillende raadsleden is gebleken, dat de betrokken persoon, die vroeger steeds de vergaderingen by woonde, nn tydeiyk ter behartigiag van privé belangen naar Bussum moest, hetgeen hy aan den burge meester eu zyn medelid had meegedeeld. Het faufare-eorps bracht hem dadeiyk na de herbenoeming een serenade. Nu hebbeu ook ie onder-havenmeesters en havenbedienden te Rotterdam geldeiyke belooningen ontvangen, wegens de buitenge wone diensten, door hen tydens de werkstaking der bootwerkers bewezen. Toen Donderdagmorgen de tram voorby Numansdorp reed, stak de maohinist het hoofd buiten de machine, om iet» tegen enkele weg werkers te zeggen. Hy kwam daarby tegen een der lange den weg geplaatste telegraaf palen, waardoor een ernstige wonde ontstond. Te Hillegom is een rangeerder tossohen de boffers bekneld geraakt, waardoor de borstkas werd ingedrnkt. Men bracht den man in hopenloozen toestand naar hnis. Ds inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft thans de dysenterie in Goedereede epidemisch heersohende verklaard. In de bewaarschool worden 7 patiënten verpleegdhet aantal dooden bedraagt nn 6, en er zyn 40 personen aangetast in 27 gezinnen. Een sergeant en twee manschappen van de kompagnie hospitaalsoldaten nit Amsterdam zyn derwaarts vertrokken om met het ontimst- tingswerk een aanvang te maken. Sedert een paar dagen valt er wel eenige kentering in den snellen voortgang der ziekte waar te nemen, en over 't algemeen is de toe stand der lyders gelukkig niet onbevredigend. Te Vlaardingen werd des avonds de hulp der politie ingeroepen door iemand, die meen de in zyn woning inbrekers te zien en erg te keer ging. Het bleek, dat de man op dat oogenblik niet toerekenbaar was, daar zyn ver beelding hem Ieeiyk parten speelde. Hy werd om te kalmeeren gedurende den naeht op het politiebureau gebnisveBt. De vorige week zyn te 's Gravenhage in een naoht onderscheidene baldadigheden ge pleegd en is ook de bronzen buste van Con- itantyn Huygenn aan den ouden Schevening- sohen weg van het hardsteenen voetstuk ge broken. Vrydag is te Hillegom een rangeerder bÜ het samenstellen van een trein tusiohen de boffers bekneld geraakt. Den ongelukkige werd de borstkas ingedrukt. Iu bopeloozen toestand is by huiswaarts gebracht. Hoe brand kau ontstaan. Te Doesburg ontdekte iemand, op zolder komend, dat ledige graanzakken in brand waren ge raakt door de zeer warme zonnestralen, die door een glazen dakpan schenen; bljjkbaar had 't eeu of ander bol plekje in 't glas aU brandglas dienst gedaan. Daar dit meer zou kunnen voorkomen, is het geraden om het gevaar, dat door de glazen pannen op die wyze ontstaan kan, weg te LUI8ITA. 7 Naar het Fransch. Van E, BOD. Tv. „Nu, wat is er?" vroeg vader Baudruz aan Julie. Deze overtuigde zich dat niemand hen be luisterde en zei met verkropten toorn„Er is dat het niet langer zoo kan duren," om tyd te winnen deed de grysaard alsof hy haar niet begreep. „Wat?" De jonge'vrouw wees met gebalde vuist naar het hnis. „O, gy weet heel goed wat ik bedoel," Hy bleef den verbaasde spelen. „Ik Wat wilt gy dat ik weet „Ja ja j« riep zy uit en begon hevig te snikken, terwijl zy zich aan de schutting vastklemde, en haar geheele lichaam krampachtig schokte. „Kom, kom!" bromde de oude man, met de banden in de zakken voor baar staande. „Laat ge my daarvoor bier been loopen." Julie drong met geweld bare tranen terug en begon: „Gy ziet het heel goed. Iedereen in huis ziet het. Sedert dat aehepsol van daar ginds gtfeoraen is, heb ik geen laven meer nemenb. v. door znlke pannen aau de bin; uenzyde met witklak te bestryken. Tnsschen Erp en Gemert werd, tydens een hevig onweder, een rywiel, waarop een heer zat, door den bliksem getroffen en geheel verbrijzeld. Da ryder viel ea werd ernstig aan hoofd en beenen gewond. Zondagochtend is, vermoedeiyk door hooi- broei, te Breugel een hofstede tot den grond toe afgebrand. De Leidscbe eu Delftsohe studenten, die Zondag te Brussel in de eafé'a op de mando line zonden spelen ten voordeele van de Boereh, hebben van de overheid geen verlof gekregen. Te Antwerpen was het anders. Prins Albert van België zal by zijn hu- weiyk tot eerekolonel van een Pruisisch regi ment worden benoemd. De shah van Persië kwam Zaterdag namiddag te 5 nren te Ostende aan. Een eere- wacht, bestaande nit 2 escadrons gidsen, op zettelijk daartoe nit Brussel gekomen, bege leidde Z. M. door kenrig versierde straten naar bet reusachtig „Royal Palace Hotel", waar een öO-tal kamera voor hem en zyn tal- ryk gevolg in gereedheid waren gebracht. De Perzische vorst bUjft te Ostende tot den 24en dezer. Hy i« vergezeld van een dertigtal ministers en hofdignitariseen, benevens van 18 bedienden, waaronder een kok, die de lieve lingsgerechten van Z. M. bereidt. Te Lineas (Spanje) heeft een botsing plaats gehad tnssohen t&baksmokkelaars en karabiniers. Aan beide zyden viel een doode. Een trenrige zelfmoord wordt nit Parys gemeld. Vóór eenige weken overleed de tweede zoon van den Grieksohen gezant aldaar Delyan- nis. De 23jtrige zuster van den overledene, die haren broeder innig iitf had, heeft hem niet kannen overleven. Men vond haar Vrydag dood in haar bed. De laatste drie weken was zy van het graf haara broeders in de Grieksehe kerk niet weg te brygen en niettegenstaande de beste zorgen kwynde zy zichtbaar weg. Onder de vele prachtige kransen, die Humbert's ïykkiat bedekten was er ook een zeer eenvoudige. Op het naamkaartje stond: Leon Gorinflot. Deze was een zoogbroeder van Humbert. De moeder van Gorinflot, een stevige vrouw uit de Ardennen, voedde den kleinzoon van Karei Albert. Zy stierf voor eenige maan den, doch de koninkiybe familie heeft de goade min nooit vergeten. Ieder jaar ontving zy op den verjaardag van Humbert een prachtig geschenk. Leon Gorinflot werd burgemeester van zyn geboorteplaats Maubert Fontaine. Te Fiume heeft men een dynamiet patroon gelegd op de rails van een electrische tram, waardoor een zware ontploffing ontstond. Een als zeer gevaarlijk bekend staand Italiasnach anarchist is gearresteerd. Bjj Kaap St. Vincent had Zaterdag een aanvaring plaats tnsschen de Brennus en de contra-torpilleur la Framcê. De laatste zonk, waarby slechts een d6el der equipage werd gered. Te New-York zyn weer vele personen door de warmte bezweken. Lord Roberts gaf een zijner kolonels be vel generaal De Wet in don rng te vallen. Is overeenkomstig mijn bevel gehandeld? vroeg Roberts aan een van den troep, die ge- woud terug was gekeerd. Ten daele, luidde het antwoord. De kolonel is generaal De Wet niet in den rng, maar in de handen gevallen. Gemeenteraad. van Vlissingen. Zitting van heden, Maandag, middag, te 2 nren. Voorzitter de heer jhr mr A. A. van Doorn van Kondekerke, burgemeester. Afwezig do heeren Delvoye en Gewin. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van goedkeuring van genomen raadsbesluiten en van een schreven van F. N. de Rooy, waarin dank wordt betuigd voor het kwytsohelden door den raad der boete, aan hem, wegens te laat afleveren van het br&ndspnithnis, opgelegd. Van enkele bewoners van den Koudenhoek is een verzoek ingekomen tot opruiming vud den waterbak in genoemde straat. Dit adres wordt, als ongesegeld, ter zyde gelegd. met Pieter.Hy denkt aan niets meer dan achter haar aan te loopen, als een bond achter teef. En Kasper ook, en het heele dorp. Hst is als een peat, die over ons heen gevallen is. Van de anderen kan het my niet rchelen ofschoon het hard is om, als men fatsoenlijk is, naast zoo'n slet te moeten leven... Maar myn man behoort my, dat wil ik. En ik zeg u dat het uit moet zjjn. Zy moet weg zy moet weer uaar haar land terug of wasr zy naar toe wil. Anders loop ik weg." Vader Baudruz had haar aangehoord zonder zich te verroeren. „Anders loop jy weg," herbaalde by. „Anders loop jy weg. Dat zeg je welmaar dat zullen we eerst eens zien. Je bent ge trouwd, of je bent het niet, wat drommel 1" Julia hief bare magere armeu tea hemel, als om die te hulp te roepen. „Getrouwd, het is veel erger alsof ik het niet wasIk ben een meid, die men slaan magdat Is al Een meid Er is er geen eeu die zou verduren wat ik verdnnrEn onze meid zou uiet in mijn plaats willen zyn; zy is de eenige dia een beetje madeiydenmet my heeft, als Pieter my behandelt als het ergste uitvaagsel eu dau die scheldwoor den, de slagen, de schande, dat is nog niet alles. Maar ik ben bang voor hem, begrijpt gy lederen koer als by in de kamer komt, krijg ik een koude rilling over myn rug." Vader Baudruz viel haar in de reds schudde het hoofd en zei, nog altyd met de handenin de zakken: „Dat zyn dwaze grillen .van een vrouw die bevallen moet." Jnlie antwoordde op somberen toon als zag zy in de toekomst „Dat lijkt misschien zoomaar het ia zoo niet. Er ia iets over dit hnis gekomen, ziet ge ik weet niet wat een booze geest, die niet zal wyken zonder haar, die hem er over gebraoht heeft Hond haar als ge wilt Maar ik biyf niet. Ik zal gedold hebben tot na mijn bevalling, omdat ik nn niet heel sterk ben Maar daarna ga ib heen, als zy biyft." Hare oogeD, baar stem, haar hooding ge tuigden van zulk een vastberadenheid dat vader Bandrnz begreep dat het geen ydele praatjes waren en begon te brommen„Drom mels nog toe, drommels nog toe t" En hy giog been, zonder meer te willen hooren. V. Al had vader Bandrnz zyn schoondochter slechts geantwoord met„Drommels nog toe," daarom keek hy niet minder scherp uit zyne kleine doordringende oogjes, die zoo goed de byna onmerkbare ziektekiemen aan de drnif en de weersveranderingen aan de lueht konden bespeuren. En hy moest erkennen dat hetgeen er onder zyn dak voorviel niet aatuuriyk vu. De driftbuien e& grillen van Pieter, de zwaarmoedigheid van Kasper, de stille wrok van Julie, dat alles leek hem als een donkere wolk aan den horizont die hij moest zien aankomen; men kykt naar de lucht vóór deu oogst, niet waar en als die betrekt, haast men zieh om het graan biuueu te halen- Hoe meer hy keek, hoe meer by nadacht, des te meer vond by dat de raad van den domin om zyn nichtje uit te huwelijken een zeer wyze raad was. Maar zooals men zegt, om te trouwen moet men met zyn tweeëa zyn en wie zou onder al die jongens, die duim en vinger naar het meisje likten, zoover gaan van haar te trouwen zonder verderen bruids schat dan die verwensehte zwarte oogen en die blanke huid? Jonge lieden laten zicb wel het hoofd op hol brengen, maar zg heb ben gewooniyk ouders, die verstandig voor hen zijn en die ook een woordje mee te praten hebben. Er was er eohter een, die wel geschikt zou zynde schoolmeesterdie bad geen familie om een spaak ia bet wiel te stekeneen kleine bezitting, naar men zei ergens midden in Waadtland; zonder mee te rekenen dat hy niet aan bet dorp gebonden was, zooals de anderenhy kon ieder oogenblik verplaatst worden met zyn vrouw en dan waB de gemeente bevryd van het gevaar van de zwarte oogen. Toen vad8r Baudruz voor zichzelf overtuigd was dat dit het beste middel zou zyn om eeu einde aan de zaak te maken, wachtte hy deudomicé op, die elke week zyn bezoek af legde by de arme moeder Lanoy, die hoe langer hoe meer opzwol door de waterzuoht en wier weerstandsvermogen den dokter meer en meer verbaasde. „Hé, dag dominêt Gij zyt in lang niet eens bij ons geweest „'t Is waar, maar er zyn dezen winter zóóveel zieken, mynheer Baudruz, dat ik steeds aan het heen en weder loopen ben." „Hebt gy van daag erge haast „Niet zoo erg." „Wel, kom dan even binnen. Een glaasje wijn zal u verwarmen." De dominé maakte eenige tegenwerpingen, doch eindigde met toe te geven en de twee mannen namen plaats aan de keukentafel, voor den grooten schouw, waar de hammen, het spek eu de worsten van de laatste slaoht hingen te rooken. De jongens waren aan het andere einde van het erf en Jnlie was in het dorp. Er was niemand in huis dan Luisita, die op een wenk van haar oom een flesch met twee glazen braoht en daarna verdween» Langzaam, met de gewone voorzorgen, ont; kurkte de grysaard de fleseh, veegde den hals af schonk den wyn in de glazen, waar hy duizenden gouden sterren in scheen te zaaien en men klonk: „Uw gezondheid,dominé»" „De uwe, mynheer Baudruz I iWwtt

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2