llsitos* Coram Vvagenbus. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 30 Juli 1900, no 177. I. MELKGEBREKEN. Mijnheer Ouder mijne boeien heeft zich een melkge- brek voorgedaan, waarvan ik de oorzaak niet kan vinden. Ik heb daarover al met een paar bnurlieden gesproken, maar die weten my ook geen raad te geven. Ik wend my daarom tot n, met beleefd ver zoek daarover uwe meening te willen zeggen; Hierop rekenende, zeg ik n reeds dank en ben zoo vry hierbij een postzegel te voegen voor uw antwodrd. In afwachting blijf ik achtend uw dw. dienaar. B. P. W. Wy hadden reeda een gedeelte van het ant woord gereed; toen we op het denkbeeld kwamen, deze vraag iets uitvoeriger te be handelen in onze gewone Zondagsche canaerie. Wellicht, ja nagenoeg zeker, doen zich nu eens hier, dan eens daar, melkgebreken voor op de hofstede en wy achten het niet onge past, wy achten het zelfs 'nuttig, dat alle vee houders bekend worden met den weg, dien zy by voorkomende omstandigheden hebben te bewandelen. Men ontdekt een melkgehrek. Wat moet daartegen worden gedaan? Die vraag is natnnriyk niet te beantwoor den, vóór men weet, met welke soort van melkgebreb men te doen heeft. Een melkgebreb kan een gevolg zijn van èane zieke koe. Het kan het gevolg zyn van het ziek zyn van verschillende koeien. Het kan ontstaan zyn door onzuiver melb- gereedachap. Het kan veroorzaakt worden door onrein heid van de personen, die met de behandeling van het vee balast zyn. Het melkgehrek kan ook teweeg gebracht worden door den invloed van booze bacteriën. Wy zouden nog meer oorzaken kunnen aangeven van het melkgehrek, maar we gaven er genoeg om duideiyk te maken, dat een melkgehrek verscheidene oorzaken kan hebben. Wanneer we dus op de hofstede een melk gehrek ontdekken, dan dienen we in de eerste plaats te zoeken naar de oorzaak. We kunnen beginnen met het melkgereed- eofaap volmaakt schoon te maken. De nier van de koe of de niers der koeien, die gemolken worden, worden gewaeschen en de haren van het dier, dia onder het melken in de melk zouden kunnen vallen, worden vóór men begint te melken door zacht wry- ven, liefst met een vettigen doek, verwyderd. Da handen en armen van melkers of melk stere wordan behoorlijk gewaeschen, en er wordt op gelet, dat hnnne of hare kleederen niet stoffig zyn. Na al deze voorzorgen, die ieder veehouder in praotyk kan brengen, genomen te hebben, kan men beslissen, of melker en melkgereed- sohap de schnld van het melkgehrek hebben of niet. We moeten intnssohen nog éena opmerking maken. De melkteelen, melkemmers enz. moeten uit- gewaaschen worden met kokend water en soda an nagespoeld met kokendy niet met koud water. Het water, hoe helder het er ook nitziet, is niet altyd te vertrouwen. In het koude water kannen juist de bacteriën gevonden worden, die het melkgebreb veroorzaken. Van daar, dat naspoelen met kond water alle andere werkzaamheden jjdel zoude kun nen maken. Men spoelt das na met bok9nd water en laat het melkgereedschap afkoelen. Heeft men al de genoemde voorzorgen ge nomen en blijft het melkgehrek weg, handel dan altyd zoo. Heeft men al die voorzorgen genomen en biyft het melkgehrek bestaan, wel wendt n dan tot den zuivel-consulent in deze provincie. Hy zal u dan wel zeggen, wat gy verder te doen hebt. Hy zal waarachgniyk dezelfde maatregelen nog eens nemen, die wg n voorschreven, nw kelder onderzoeken, vervolgens de melk bac teriologisch doen nagaan en vooral in het byzonder n mededeelen of de oorzaak gezocht moet worden by éene koe of by meer en by welke, engu tevens waarschuwen, als gy den veearts moet raadplegen. Melkgebreken worden wel eens te spoedig toegeschreven aan 8ene ziekte van de koe, terwyi zy, zooals wy deden opmerken, tal van andere oorzaken kannen hebben. Nog eene opmerking moet ons uit de pen. Ontdekt gy een melkgehrek, begin dan niet met allerlei huismiddeltjes om koeien, die vaak volmaakt gezond zyn, te willen genezen van eene hersenschimmige ziekte. Eerst volmaakte reinheid; helpt die niet, dan den zuivel-consulent geraadpleegd, en acht deze zulks noodig, dan naar den gediplomeerden veearts. Ziet daar de weg, die bewandeld moet wordend II. BLADLUIZEN. Op myn rozen komen zoovele bladluizen, hoe worden die het best verwyderd Tegen bladluizen en kiespijn zyn een enorm aantal middelen en als het middel is toege past komen beide, al zyn ze dan ook voor een tydje verdreven, gewoonljjk weerom, om dat door al die middeltjes de oorzaak niet wordt weggenomen. De bladluizen vermenigvuldigen zoo wan- hopendmakend snel, dat het dooden van een paar duizend van die plaaggeesten het aantal feitelijk niet vermindert. Toch kan men de beide volgende middelen met eenig, maar niet met afdoend, gevolg in practyk brengen. Neem wat petroleum, maak daarvan met groene zeep eene emulaè op zes deelen olie neme men een deel groene zeep; vervolgens neme men van deze emulsie een deel op 20 deelen water en voege daarby een deel aftrek sel van zware tabak. Hiermede bespuite men, liefst tegen den avond, de rozetwijgjes, die met luizen bedekt zgn en deze diertjes zullen al spoedig verdwynen, wat Intusschen geene zekerheid geeft, dat er over een paar dagen weer niet evenveel terugkomen. Op de perzikeboomen vindt men thans in enkele toppen van jonge scheuten heele nesten met bladluizen. Daartegen is geen beter middel dan iederen dag de boomen nazien en de toppen, waar het wemelt van mieren, weg te «mydan. in een mandje te verzamelen en te verbranden. De bladluis is de melkkoe pan de mier. Waar men op boomen mieren ziet, kan men zeker zyn luizen te vinden. Dat wegnemen van jonge scheutjes by rozen, die van de bladlnis weten, kan ook zeer goed toegepast worden, maar het moet dagelijks geschieden. De bast van oudere twggen is voor de bladluis te bard; neemt men de uit einden der jonge scheutjes weg, dan vindt de lnis geen voldoende voedsel en verlaat de plant. III. SLAKKEN. Slakken zyn een ware plaag voor de klei gronden tal van middelen zyn er al beproefd om ze te verdelgen. Zou uw medewerker op landbouwgebied geen proefhoudend middel kunnen mededeelen, om van de slakkenplaag verlost te worden De vraag is van zeer veel belang, maar epen belangrijk als de vraag is, even moeiiyk is het daarop een afdoend antwoord te geven. Tegen alle ongedierte, waarvan we op het land en in den tain last hebben, bestaat een afdoend middel, nl. vangen en doodslaan, maar hoe gemakkelgk het tweede is toe te paseen, als men in bet eerste is geslaagd, 't zit 'm juist in de moeilgkheid om het eerste in practyk te brengen, dat het ongedierte jaar op jaar zooveel sohade veroorzaakt. Er bestaat een werktuig om planten te be- stuiven. Het is een blaasbalg] e, waaraan een gesloten bas verbonden is, voorzien van een lange pyp Door het blaasbalgje fe sluiten wordt er saam- geperste lucht in die bus gebracht eu tenge volge daarvan wordt het poeder door de buis in zware wolken weggeblazen. Dat werktuigje kan by verscheidene bestui vingen gebruikt worden. Wordt de bus gevuld met Perzisch insecten- poeder, dan kan men daarmede de perzike boomen en de rozen bestuiven tegen de lnis valt men haar met bloem van zwavel, das bestuift men daarmede de druiven tegen het Oïdium Tuckerivult men haar met fijne on geblnsehfe kalk, dan kan men daarmede in des vroegen morgen de planten bestuiven, die Ujden aan slakkenvretery. Zoodca de slak door de kalk maar even getroffen wordt, begint de laatste te bhuschen ten koste van de vocht- afscheiding by de slak. Zy wordt ziender oog kleiner en kruipt eindelijk nit een soort van kleverig vel. Dood is ze nog niet, maar gaat men, na het veld eens zoo bestoven te hebben, voor de tweede maal rond en wordt daardoor de slak gedwongen tot eene tweede kalkblnssching, dan laat zy het er doorgaans by zitten. Zoodanige bestuiving doodt voornameiyk die kleine witte, soms ook zwarte en bruin- aohtige slakken, die doorgaans aan de opmerk zaamheid ontsnappen en vaak in grooten getale op de salade gevonden worden. Daar kalk geene nadedeelige gevolgen heeft voor plant en msnsch, kan men zoodanige beatnivingen gerusteiyk toepassen op alle groenten, die in den tuin groeien. Of zoodanige bestniving eene voldoende uit werking zal hebben, zal afhangen van de grootte der planten, waarmede het veld bezet is. zyn zy nog klein genoeg, zoodat de kalk alle plaatsen taesoheu do planten bereiken kan, dan kan men er zeker van zyn, dat er weinig slakken zullen overblijven. Zijn de planten al wat groot, dan helpt de bestniving niet veel. De slakken vinden verder een doodenden vyand in beatnivingen met suparpbosphaat, en amoniak-anperphosphaat, in bet strooien van Chili-salpeter en gewoon keukenzout, maar de uitwerking van een en ander is niet af doende. Er worden by het verspreiden van die meststoffen wel slakken gedood, maar er biy ven er doorgaans meer over dan er gedood worden. In het Weekblad van Landbouw in Limburg wordt een afdoand middel opgegeven, om slakken in het groot te dooden, daarin be staande, dat men eene 15-pcts-yzer-vitriool- oplossing met een pnlverisator aardappel- booproeier, over de aangetaste velden brengt. Men zoude daarmede in het najaar de proef eens kannen nemen. Wg bonden ons aan bevolen om den uitslag van zoodanige proef te vernemen. Wy zyn zelf van plan haar toe Petroleum alleen doodt de luis, maar ook de plant. Petroleum vermengt zich niet met water. Daarom maakt men daarvan met groene zeBp eene emulBie, waarin de petroleum in onerndig kleine deeltjeB verdeeld wordt. Verdunt men nn deze emulsie nog met water, dan worden wel de luitjes gedood maar de planten ljjden daar n'et van. te passen, maar eerst in het klein om te zien, of de planten van die besproeiing geen nadeel ondervinden. Mocht dat bet geval zijn, dan keeren wy weder terug tot de kalkbestuiving. Middelburg 28 Juli. MACHINISTEN EN STOKERS. Vr§dag avond werd te Dordrecht de door den Dofdrechtschen Bestuurdersbond uitgeschre ven meeting gehouden, om te protesteeren tegen het optreden der militairen tegen de machi nisten en stokers, inzonderheid tegen de be schieting der federatieboot Anton en Irene. Verschillende sprekers traden op. Ten slotte werd de volgende motie voorge steld „De openbare vergadering, aanwezig in het lokaal van Dongen te Dordrecht, op Vr&'dag 27 Juli 19C0; gehoord hebbende de zakeiyke mededeelingen der feiten die geleid hebben tot de treurige handelwijze der mariniers, aanwezig op de sleepboot Combinatie V, op den avond van 25 Juli by Dordrecht; protesteert zeer urnabig togou but optreden van deze soldaten en drukt de hoop uit dat de betrokken ministers maatregelen zullen nemen om dergelgk eigendunkelijk en schandelijk optreden der gewapende macht in het vervolg te voorkomen." Deze motie werd onder daverend applaus goedgekeurd. Geen enkele stem verhief er zich tegen, niettegenstaande ieder die er tegen was uitgenoodigd werd zyn hand op te steken. De vergadering was stellig door een duizend menschen bezocht. NEDERLANDS VRACHTVAART. Klagende over het gebrek aan belangstelling in onze economische belangen, heeft de Amsterd. Crt. dezer dagen inzonderheid de aandacht gevestigd op onze vrachtvaart. Deze over het algemeen sombere beschou wing, werdjdoor eenige bladen van verschillende richting besproken, en nu door Het Hed. Dag blad volgende? wijze aangevuld: „Vroeger waren de Nederlanders de vracht vaarders van de geheele wereld. Juist om haar die vrachtvaart ten deele te ontnemen, voerde Cromwell de Acte van Navigatie in. De granen, het hout en de visch nit de Oost zee, de wynen, de olie en het zont nit de lan den ten zuiden van het Kanaal, de wol van Engeland, de handelsartikelen van den Levant, de Naderlandsche haring, de Nederlandsche zuivelproducten en de Indische specerijen wer den met Naderlandsche schepen overal heen gevoerd. Zelfs de machtige Hansa moest voor de Hollanders en Zeeuwen wy ken. Spanje kon te midden van den ksijg de Nederlandsche vrachtvaarders niet missen. Geen gevaar en moeiiykheden schrikten toen de Nederlandsche kooplieden af. En thans 1 Algerynsche zeeroovers en Duin kerker kapers zyn niet meer te vreezen. Gevaar voor een plotseling beslag op alle Nederland sche schepen in Eugelsche of Spaansche havens bestaat er niet meer. Maar verdwenen is ook de oude energie. Vroeger hadden de Neder landers meer handel dan geheel bet overige Europa te zamen. De Noormannen hadden aan de Nederlandera de zeevaart geleerd en zy waren zulke goede leerlingen, dat zy alleen in 1662 vijftienduizend schepen hadden van de 26.000, die toen de Europeesche zeeën doorkliefden. De scheepvaart was, zooals de Nederlanders het eertyds zelf zeidenhet rechte element huns levens, de substantiële qualiteit van hunnen staet, des gemonen Vaderlandts ziele, de principaalate myn der oorloghe, de zenuwe hunner macht, hef ware steunael hunner saec- ken en naest Godt hunne eenige behoudenisie. En hoe is het nu gesteld? Vreemdelingen vervoeren thans de Nederlandsche artikelen. Van vmhtvoes&ers zija de Nederlanders bevrachters geworden. Waar is het, dat de Nederlandsche koop vaardy vloot niet achteruit gaat. Ia 1899 was er zelfs eene vermeerdering met 3 pCt. maar dat alleen is niet genoeg. Waar moet het heen, als de Nederlanders zich zelfs ter zee op hnn eigen nationaal element laten overvleugelen KORTE MEDEDEELINCËN VERGADERINGEN. Up uitnoodigsng van de drankwetacommïs- sie der Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken kwamen 21 Juli in het Nntsgebonw te Amsterdam ver schillende leiders der anti-drankbeweging by- een ten einde een programma voor gemeen- schsppeiyke actie op te stellen. Na ampele bespreking werden de volgende punten vastgesteld als leiddraad voor de actie ter bevordering van de aanhangige drankwet;- herziening. I. Het nemen van maatregelen tot scherper wering van clandestienen drankverkoop is een punt van zoo groot gewioht, dat de aanhan gige wijziging der drankwet voor alles daar aan moet worden dienstbaar gemaakt. II. Het is gewensoht 1 Mei 1901 het wette- ïyk maximum vau art. 2 der drankwet niet door te voeren, doch het bereiken van het maximum tot uiteriyk 1 Mei 1905 te ver schuiven, mits thans het stelsel van doorvoe ring worde vastgesteld, in den geest als dat aangegeven in het wetsontwerp der Ned. ver. (art. 26&i's, recht van anciënniteit) desnoods met de bevoegdheid voor maatschappijen en vereenigingen om vergunningen op te koopen en de dranknoring te staken met fiuantieelen steun van den staat. III. Na invoering van het wetteiyk maximum moet geen verhooging geoorloofd zyn, ook niet in den vorm van buitengewone vergun ningen- IV. Het is noodig het geldeiyk belang der gemeenten los te maken van het vergunnings recht. V. Het beginsel, neergelegd in het 4e lid van art. IX wetsontwerp der regeering ver dient stean (nl. dat tappen na 's avonds 10 uur en voor 's ochtends 7 uur, op Zaterdag avond, Zondag en Maandagmorgen abnormaal moet worden geacht.) VI. Drankverkoop op openbare middelen van vervoer (stoombooten en restauratiewagen») in wachtkamers daarvan en op de publieke straat moet niet worden toegelaten. 'Voortaan moet geen vergunning voor drank verkoop worden verleend aan personen, die eenig nevenberoep uitoefenen, behalve die be drijven waar de drankverkoop inherent ia (koffiehuizen, restauraties, stalhouder®, e. d.) VII. Actie voor local option en Gothenbur- ger stelsel is om redenen van tactiek thans niet aan te baveien. Gewenscht is de leeftijdgrens voor het tappen van drank aan kinderen te verhoogen van 16 tot 18 jaar, kinderen ban. 18 jaar zonder geleide van volwassenen niet in drank- neringen toe te laten, het volgens het Wet boek van Strafrecht bestaand verbod van drankverkoop aan kinderen beneden 16 jaar nit te breiden tot den bierverkoop. Vlil. ua MUMuglgO MBUknEicUsiiilcuUg moet niet afhankeiyk worden gesteld van het instellen van eene staatscommissie. Deze pnnten werden ten deele met algemeene stemmen, ten deele met groote meerderheid aangenomen, terwijl besloten werd dat dit programma zonde dienen tot leiddraad voor de gemeensohappeiyke en individneele actie, en tot basis van een voor de propaganda saam te stellen goedkoope brochure. Het voornemen bestaat deze brochure spoedig uit te geven. Door de algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap is be sloten deel nit te maken van de commissie van toezicht op het bestuur van het Herstel lingsoord van den Bond van Nederl. onderwy zera en f1000 in de stichtingakosten by te dragen. Een voorstel om het hoofdbestuur op te dragen te overwegen, welke middelen het N. O. G. kan aanwenden om by de verkiezingen voor de Tweede kamer invloed uit te oefenen, werd aangenomen, doch het praeadvies van het hoofdbestuur deed uitkomen, dat het in die richting niet veel zon kunnen doen. Het ontving dan ook slechte opdracht „om naar omstandigheden te handelen". Tot lid van verdienste is benoemd de beer D. de Groot, Utrecht, tot honoraire leden de heeren dr. Burgers, Amsterdam, Calkoen, Edam en J. W. Leonhardt, Amsterdam. LETTEREN EN KUNST. By den uitgever K. Ie Cointre al bi er zal verschynen een schets uit het volksleven, getiteldEene Werkstakingvan de hand van da C. van Koetsveld Ez. te Goes, voorafgegaan door een Korte beschrijving van de ramp te Helder De netto opbrengst dezer nitgave zal be stemd worden voor de ongelnkkigen, die ge troffen zyn by de vreeseiyke ramp op 13 Juli jl, te Helder voorgevallen, waarbij 5 personen gedood en 9 zwaar of minder ernstig verwond werden. Dr. Bredins heeft zooals hy in Oud Hólland mededeelt, weer een Rembrandt ontdekt. „Dat ik, met voortdurend onderzoek in tot nog toe weinig bekende, ooms afgelegen plaat oen, in Poolsche kasteelon, in een nog weinig onderzooht klein museum te Mosoou, of by Engelsche kunsthandelaars wel eens vergeten Rembrandts zou terugvinden, was niet zoo heel onwaarschyniyk. Maar dat ik in de stad mijner geboorte, in een kerkeraadskamer een Rembrandt zou ontdekken, die nog niet lang geleden op een hofje hiDg, slechts een paar minuten gelegen van het huis waar ik te Amsterdam woonde zie, dat had ik nooit verwacht." Dat hofje is het Rypenhofje aan de Rozen gracht te Amsterdam sa het gevonden stuk een portret van Goien Centen, geschilderd om streeks 1631—1632 en das uit den tyd toen Rembrandt zich pas voor goed te Amsterdam had gevestigd. In het jongste nommer van Eigen Haard vinden wy o. s. een fraaie plaat, voorstellende mevrouw Bilders—Van Bosse in haar atelier, naar eene photografischo opname, en eene goed geslaagde reproductie van eene aquarel] Beuken, van de begaafde schilderes. Da Wereldkro niek van 28 dezer bevat weder tekst en illustraties betrekking heb bende op den oorlog in Znid-Afrika en de Chineesche crisis, benevens tal van mededee lingen en prentverbeeldingen op de geschie denis van den dag bstrekking hebbende. ONDERWIJS. Voor het examen in de Hoogduitsche taal, L. O., te 'sGravenhage afgenomen, is o. a. geslaagd de heer W. van Houte, te Vlissingen. Voor de benoeming van eene leerares in wiskunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes te 'sGravenhage zyn den raad aldaar voorgedragen de dames D. B. van Malaen, leerares aan de H. B. S. voor meisjes te Gro ningen; E. van de Kamer, dootoranda in de wis- en natunrknnde te Middelburg en G. Klaa- sesz,onderwyzeresaande gemeenteiyke kweek school voor onderwyzeresien te Groningen. In verband met den uitslag van het on langs gehouden examen voor leerling machinist komen de hierna genoemde jongelingen, ge rangschikt naar de by het examen behaalde cyfers, voor een plaatsing by de opleiding in aanmerking P. Copper, J- A. Habig, K. Tjebbss, C. van Leyden, H. P. Millaard, G. A. W. Wagenaar, C. van der Linde, J. Mallee, N. M. de Vos, T. H. Vellinga, J. F. W. Meltzer, J. A. van der Velde, W. G. Jacobs, G. J. de Groot, G. A. Trebert, H. Duif, K. W. van der Veen, M. van der Hart, J. H. Klingen, A. van der Harst, A. J. Lindeman, D. Houthuyien, W. F. Knop pers en C. A. Verharen. LANDBOUW. Da Luntersche Tuinbouw-Vereeniging te Lanteren, heeft opnieuw f 1000 beschikbaar gesteld voor pryzen, toe te kennen in bet jaar 1925, aan inzendingen van zaailingvruohten op eene in dat jaar in de gemeente Ede te honden tentoonstelling, te verdeelen als volgt f400 voor de 10 beste zaailingappel-variëteiten f 200 voor de 5 beste dito f 100 voor de allerbeste zaailingappel-variëteitf 200 voor de 5 beste zaailingpeer-variëteitenen f 100 voor de allerbeste zaailingpeer-variëteit. Pryzen voor de grootste en beste verzame ling appel- en peer-variëteiten als anderszins zullen ter gelegenheid der tentoonstelling worden uitgeloofd. De vruchten moeten afkomstig zyn van sterke en gezonde ongeënte (niet geoconleerde) onlldn-nvli.JliAnmA..f Qabmnnk. np Maild.lan^' sobeu bodem. De beoordeeling der inzendingen zal ge schieden door een jury van 11 keurmeesters, nameiyk één uit elke provincie, te benoemen door het dageiykcch bestnur der gemeente Ede. Aan de jury wordt de vryheid gelaten om bare beslissing te nemen ter gelegenheid van de tentoonstelling zelf, dan wel die aan te houden tot naar de eigenschappen van vruchteff en boomen een grondig ondersoek is ingesteld. De nitkeering van bovenstaande pryzen is gewaarborgd. Woensdag verleent de minister van justitie geen andientie. Aan de vissoherBvlootrevue zullen deel nemen het by elk der volgende gemeenten genoemde aantal botters: Wieringen 70, Me- dcmblik 30, Enkhuizen 10, Marken 80, Hoorn 15, Urk 70, Monnikendam 6, Volendam 200, Ransdorp 10, Elburg 30, Kampen 26, Broek in Waterland en Oost-Zaan, te zamen 9, Boven- earspel 10, Vollenhoven 70, Harderwyb 15, Bunschoten 100, Huizen 130, Maiden 7, Sta voren 60, De Lemmer 60. Een stoomboot nit Hoorn tnr W. K. baron van Dedem zal met de Pers, de pbotografen, een schilder, en eenige autoriteiten Hr. Ms. Buyskes volgen. Ingevolge bekomen bevelen zal dit het eenige vaartuig zyn, dat achter den bodem, waarop H. M. zich bevindt, mag aanstoomen. Zooals men zich zal herinneren hadden Gedep. Staten van Friesland hnn goedkeuring ontbonden aan de gemeente begrootiag van Schoterland voor den dienst van 1900, omdat daarop voorkwam een post voor kosten van voeding en kleeding van cohoolgaande kinderen. De gemeenteraad kwam hiervan in beroep by de Koningin. Bij koninkiyk besluit is thans, met vernietiging van het besluit van Gedep. Staten, de genoemde begrooting goedgekeurd. Te Etten (by Breda) was een lOjarig meisje bezig hout te hakken, toen haar zusje met het bandje onder den byi kwam, zoodat twee vingertjes werden afgehakt. Donderdagavond is de kapitale boerderij Land en Spoorzicht tuaschen Ondenboach en Breda door brand geheel vernield. Men denkt dat een der knechts te onvoorzichtig is geweest met het aansteken van een pyp tabak. Te Papendreoht viel een 75-jarige vrouw van de trap, zoodat zy in levensgevaar verkeert. Ook in Den Haag viel iemand van de trap, hier met een emmer heet water, zoodat de man over 't geheele lichaam vreeseiyke brand wonden bekwam. De toestand van den Vrydagoohtend aan de Boompjes te Rotterdam gewonden boot werker was 's avonds vry bevredigend. In een vlaag van verstandsverbystering sprong Vrijdagmiddag aldaar een 44jarige bootwerker van de Soetenbrug at in de Lenvehaven. Een 22jarige loodgieter sprong hem na, doch de drenkeling beet en sloeg naar hem. Met twee roeibootjes werd de half waanzin nige drenkeling gered, en met een gaspyp op den wal getrokken. Bewusteloos werd hy naar bet politiebureau eu vervolgens per brancard naar het Zieken huis gebracht. De arrond.-rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde in haar zitting van Vry dag het vrouwtje, dat om pnbliek voor haar overzet veer te trekken, den boel by een buurman trachtte in brand te steken, tot 9 maanden gevangenisstraf. Wy hebben in ons vorig nommer gemeld dat in den afgeloopen nacht de condnotears en de koetsiers der Haagsehe tramwegmaat- sohappy zonden vergaderen om te bespreken wat bun te doen staat na herhaalde weigering der directie om den arbeidstijd te verkorten. Sinds eenigen tyd is onder die beambten een beweging gaande in dien geest. Reeds half Jnni jl. werd aan den toenmaals nog in dienst zyndeD, maar thans eervol ont slagen chef van beweging namens bet beamb ten-personeel een verzoekschrift overhandigd, waarby gevraagd werd om terug te keeren tot den toestand en den dienst, gelijk die in de jongste twee jaren wa», nameiyk een gemid delden diensttijd van 12 nren, een dienattyd die echter geleidelijk tot 14, ja soms 16 a 18 nren daags werd nitgebreid. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt, met da mededeeling, dat de directie 't nu een maal zoo had ingesteld en dat 't zoo moest blijven!

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5