HlDDELBlRGSCHE COURANT. BUITENLAND. 143" Jaargang. Maandag 23 Juli. Middelburg 21 Juli. Wat te doen? 01T STAD ER PROVfflCIE. N». 171. 1900. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van m Feestdagea0 érgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f f Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. TDarmamettr Middelburg 21 Juli 8 u. vm, 74 gr. 12 u. 82 gr. av.4u.78gr. F. Verw. zw.w.,l.bew.onweer,warmweer. Agenten: Te Vlisaingen: C. N. J. ra Vbt Mbstdasb t« GoesA. G. Bolur, firma Wed. ni Jonas. AdvertentiSnSO cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer SO cent. Seolames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die z|j innemen. Tot de plaatsing van advertentiSu en reclames, niet afkomstig nit Zeeland, betreflende Handel, Nijverheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algamaan Advartantle-Buraat A. BK LA HAR Azn.t N.Z. Voarüurgwal 266, Amatardam. 8fj deze courant behoort een Bijvoegsel. Het geldt een vraagstuk, even teer als belangrijk. Een vraagstuk, dat sedert eeuwen reeds aan de orde is en eeuwig wel aan de orde zal blijven. Ja, wij durven zelfs beweren een vraagstuk, dat, van bijna alle kanten bekeken, wel nooit opgelost zal worden. Zoolang de strijd om het bestaan steeds moeilijker wordt; zoolang de hartstochten zich doen geldenzoolang de maatschappe- ïyke toestanden onvolmaakt blijvenzoolang er ellende, armoede en gebrek zullen heer- schenzoolang er slechte menschen bestaan die van anderer ellende leven en er niet tegen opzien uit winstbejag hunne mede- measchen ten verderve te voeren; en dit alles zal blijven zoolang de wereld bestaat zoolang zal voor vrouwen en meisjes het gevaar dreigen, dat zij worden opgeofferd aan de booze neigingen en perfide bedoelingen van anderen, zoowel mannen als vrouwen. Wij hebben reeds meermalen onze ideëen blootgelegd over het prostitutie-vraagstuk gewaarschuwd tegen overdreven sentimen taliteit op dit punt en tegen het nemen van maatregelen of liever het niet-nemen daarvan, door b. v. sommige inrichtingen aan alle toezicht van overheidswege te onttrekken. Wij stemmen toe dat het eene hoogst moeilijke kwestie is, waarbij gevoel en ver stand, theorie en praktijk zeer dikwijls met elkander in strijd komen. Maar des te meer is het noodig telkens en telkens weer daaraan de aandacht te wijden. Dit vraagstuk is van hoog maat schappelijk belang; het betreft het geluk of het ongeluk van een groot deel onzer medemenschen. En wie daarin bélang stelt, mannen, vrouwen, vaders en moeders vooral, wenschen wij te wijzen op een dezer dagen verschenen werk van den heer W. L. A. Collard, die Woensdag 11 Juli aan de Universiteit Amsterdam promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap, met een proefschrift over De handel in blanke slavinnen Het boek, dat, naar wij met het N. v. d. D. hopen, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld, liefst voor een zeer geringen prijs, is leerzaam voor velen, zoowel voor ouders als voor hunne hinderen van zekeren leeftijd. Wat die handel is, weten wij. En wie hem drijven is ook bekend. Maar hij heeft ook plaats op bijzondere manieren, waarvan de schrijver een staaltje meedeelt, dat iemand de haren te berge doet rijzen. Wij lezen dan op bladz. 179 van zijn proefschrift „Deze tak van koophandel is voor som mige individuen evenzeer een levensberoep als het in andere takken voor anderen is; een dergelijke daad, bedreven door een niet- koopman, dus een op zich zelf staande handeling, komt betrekkelijk zelden voor. Een recent geval (midden 1899), dat ik vernam van de directie van een der toe vluchtsoorden in Amsterdam, wil ik in kort mededeelenEen Zeeuwsch meisje kwam by haar zwager in de hoofdstad lo- geerenhaar voorkomen was van dien aard, dat de gastheer meende eens zaken te kun nen doen. Hij wendde zich dan ook tot een besteedster, die zich wel meer met derge lijke aangelegenheden bemoeide, en verkocht haar aan deze vrouw voor de luttele som van f 15, waaruit wel bleek zijn onbekend heid met de waarde, die dergelijke levende koopwaar onder geroutineerde handelslieden vertegenwoordigt. Het meieje werd diets gemaakt, dat een voordeelige betrekking in Botterdam open was, welke zij zou kunnen innemen. Zij accepteerde. Bij hare aan komst aldaar kwam zij in een bordeel te land. Doch meestal zijn het geroutineerde koop lieden, die van alle mogelijke omstandig heden partij trekken, om slachtoffers te maken". Een minder aardige toevalligheid is het voorzeker, dat juist bij dit op zich zelf staand geval een Zeeuwsehe is betrokken, die op haar gemeen familielid alles behalve bogen kan. Onze lezers en vooral onze lezeressen verschoonen ons die uitdrukking. Zij is niet parlementair, niet netjes misschien, maar tegenover zulk een sujet weten wij geen ander, passend woord, zonder aan onze gevoelens omtrent hem te kort te doen. Wij kunnen den heer Collard natuurlijk niet op den voet volgen bij zijne mededeelingen omtrent de verschillende methoden en mid delen, die bij dezen perfiden handel in toe passing worden gebracht. Zij zijn afschuwelijk, geheel overeen komstig het doel dat wordt beoogd. In alle groote steden der wereld drijft men dien handel. Hier spiegelt men den meisjes schoone betrekkingen voor«ginds worden haar trouwbeloften gedaan niet alleen, maar zelfs huwelijken met haar gesloten; elders zijn het mannelijke of vrouwelijke hyena's, waar zegsters en dergelijke die haar, door allerlei listen eu lagen, brengen in huizen van verdacht allooi. Dat er ook ia groote steden in ons land koetsiers zijn die alleenreizende vronwen brengen daar waar zij niet behooren, is bekend genoeg. Ook in ons land wordt zelfs die handel gedrevenen in onze koloniën niet minder. Een dochter van een rechterlijk ambtenaar nit het zuiden van Frankrijk, die geschreven had op eene advertentie voor eene kinderjuffrouw in Den Haag, en met succes, werd aan het station aldaar met een rytuig afgehaald en in een verdacht huis gebracht. Hetzelfde geschiedde met een meisje uit Parijs dat te Amsterdam door eene bekende koppelaarster aan het station werd ontvangen. Maar hetzelfde lot overkwam Hollandsche meisjes in andere landen. Zij worden overal heengevoerd, zelfs naar Californië, verlokt door voorspiegelingen van vrouwen, van wie er een met name wordt aangewezen, die haar eene betrekking als naaister, bediende in restauraties enz. aanbieden. Die handel is even uitgebreid als goed georganiseerder bestaat zelfs een handels- adresboek, dat alleen gezonden wordt aan personen, die tot de geheime corporatie be hooren, op wier rekening het jaarboek wordt uitgegeven. By de bestelling moet een ge heim teeken staan onder den naam van den schryver. De uitgever woont te Parijs en op het titelblad komt ook Holland voor. Over het lot van haar, die vallen als slachtoffers van dien handel, mogen wij hier niet in bijzonderheden treden. Wel kunnen wij zeggen dal zij een mensch-onteerend, een mensch-onwaardig bestaan leiden, om meestal arm en verlaten, op vreeselijke wijze vaak, het leven te eindigenzoo zij althans niet reeds te voren, uit wanhoop, een einde daaraan maakten. Als oorzaken tot haar val noemt de schry ver „sociale invloeden, die eensdeels de vrouw of het meisje spoediger doen zwichten voor een haar in gewone omstandigheden wellicht afkeerig dienstaanbod, doch die anderdeels evenzeer aanleiding zijn, dat het misdadig individu de gelegenheid heeft in daden uiting te geven aan zijn anti-socialen aanleg. Dezen kan door hervormingsmaatregelen hun kracht, hetzij voor een deel, hetzij voor het geheel, ontnomen worden." Dan werken daartoe meede slechte levensomstandigheden in de lagere klassen der maatschappy slechte huisvesting o. a. waardoor het gevoel van zedelijke kracht en zedelykheid zeer achteruitgaatde lage oo nen, die gegeven worden en waardoor het meisje zich veel gemakkelyker laat over halen voor een dubieuse offerte haar woon plaats, zelfs haar geboorteland te verlaten. Dat de zucht naar opschik en de grootere weelde haar invloed doen geldenen even zeer de vermindering der huwelijken, een gevolg van de hooge eischen, die men tegen woordig stelt, den meisjeshandel in de hand werkt, laat zich begrijpen^ Voegt daar by de zucht van vele meisjes om geheel en al vry te zijnstaatkundige oorzaken, zooals de verbanning der Joden uit Rusland, waardoor de slechte huizen in Znid-Amerika gevuld werden door Russische Jodinnen; en wij hebben, aan de hand van den schryver, de voornaamste oorzaken zeker wel genoemdom nu te komen tot de groote vraag; wat te doen? Voorzeker een moeilyke kwestie, niet gemakkelijk op te lossen. Wie meenen mocht dat het opheffen, het ■rbieden of het zonder toezicht laten van huizen van slecht allooi het kwaad doet verminderen, kan door hetgeen de schryver meedeelt worden ontgoocheld. Niettegenstaande in Amsterdam het houden van zulke huizen is verboden, bevonden zich daar in Maart 1899 toch in plus minus 40 zoogenaamde verdachte woningen on geveer 105 vreemde vrouwen; de afschuwe lijke handel wordt daar dus volop gedreven. Dat ligt trouwens voor de hand: het strengste verbod doet andere middelen ver zinnen. Daarom achten wij het verbod van zulke huizen zeer onpractisch; dat men ze late doch onder streng toezicht stelle De ervaring in Amsterdam, in men opzicht, is daar om onze opvatting kracht by te zetten. Met den schryver achten streng toezicht van de zyde der politie hoogst nuttig; naast verbetering van maat schappelijke toestanden door sociale wetten, en door wetten, zooals er nog onlangs door onze Tweede kamer zijn aangenomen. Onderlinge samenwerking door de ge- bWq machten dient te worden georgani seerd. speciaal niet bet doel om den ver- foeielyken handel tegen te gaan, met recht van de politie, om in verdachte huizen bin nen te treden en een onderzoek in te stellen. Zware straffen dienen gesteld op het dryven van zulk een handel. En naast die openbare machten werken particuliere vereenigingen, zooals er nu reeds bestaan, meel In elke plaats moest een comité zyn om meisjes gelegenheid te geven zich daartoe te wenden wanneer zy zich naar elders begeven. Men kan dan vooraf maatregelen nemen, opdat zij niet in verkeerde handen vallen. Men zal dan toch nog de politie trachten te misleiden, zooals men nu ook al doet wat de heer Collard door tal van voorbeel den uit buiten- en binnenland aantoont, maar het bedrog zal minder gemakkelijk slagen. En wat wy aan by zondere personen vooral op het hart zouden willen binden, in het bijzonder hun, die jongelui moeten opvoeden, de ernst der taak om de meisjes voor te bereiden op den moeilijken strijd, dien ze in het leven te strijden hebben. Laat men by de jonge mannen den eerbied voor het zwakke geslacht trachten te verhoo- gen,op de wyze zooals wij dit reeds meermalen aangaven, en het besef van hunne verant woordelijkheid tegenover de gevolgen van hunne verhouding met de vrouwen ver levendigen. En laat men vooral niet te angstvallig zyn om meisjes, wanneer zij tot de jaren des onderscheids zyn gekomen, met tact op de hoogte te stellen van de gevaren die haar bedreigen. Laat men haar inwijden in de afschuwelijke geheimen der listen en lagen die haar omringen en haar gelegd worden, en op de hoogte stellen van het ellendig bestaan, dat eene prostituée leidt, en de treurige toekomst die haar wacht. Die kennis zal haar tot waarschuwing zyn en tot voorzichtigheid aansporen. Zij zal haar sterken in den stryd des levens haar minder spoedig onbewust het slacht offer doen worden van den afschuwelyken handel, waartegen de heer Collard zulk een krachtig pleidooi heeft geleverd. de heden in het polderbestuur alhier plaats gehad hebbende opening bleek dat twee briefjes van onwaarde en twee blanco waren. Gekozen is de heer jhr mr W. H. Saonck Hurgronje te Middelburg met 79 stemmen. Verschillende personen verkregen 2 stemmen of sen stem. De stoomboot Washington bracht heden in onze gemeente aan een 150 leerlin gen van het ooilege van jezuïten op de Kuuetlei te Antwerpen. Zij waren onder geleide van den overste met de pafcers-onderwijzers en maakten eene wandeling door de stad. Ia een Vrijdagavond in het Schuttershof alhier gehouden vergadering der vereeniging Uit het Volk—Voor het Volk is met algemeene stemmen tot bestuurslid verkozen de heer W. H. Haiselbach (vacature S. van der Meyden). De voordracht noemde de heeren W. H. Has- eelbach en D. van Oostveen. Vrijdagmiddag is de arbeider L. J., werk zaam aan zyn kanthooi by de Koudeberbiohe duinen, van de warmte bewusteloos neerge vallen. Naar huis vervoerd, stierf by, na onge veer een uur in dezelfden toestand te hebben verkeerd. De man was 35 jaar oud eu laat een weduwe met vier kindereu achter. Aan boord van de dagboot Engeland is, naar men ons uit Vlissingen meldt, de timmerman F. van een trap gevallen, waarby hy een rib brak. Vrijdag werd op het sehietterrein in de Oranjebosschen de gewone jaariyksche wed strijd gehouden door leden van de schietver- eeniging Nuttig en Aangenaam te O o s t k a- pelle en geiutroduceerden. De uitslag was de volgendeFersoneele baan (5 schoten): le pr. P. Geldof, 2e C. Geldof, 3 a I. Koole, 4e Jac. Koole, 5e C. Cle ment, 6e A. de Kam en 7e J. Galdof. Vrije baan (3 schoten)le pr. H. J. NueseÜ 2e W. K. Hertog, 3e J. Geldof, 4a C. Geldof, 5e 1' Koole, 6e A. de Kam en 7e P. Geldof. Nu wij een berichtje opnamen over het snel binnenhalen van pas gemaaid hooi te Iaraeke, ontvangen wy, wat wy wel verwacht hebben, van andere zpennog sterker Btaaltjes van vlug werken op dit terrein. Ean daarvan willen wy nog opnemen, maar in is het cloufure definitief. Te Westkapelle dan werd Woensdag voormiddag een weide afgemaaid en Donder dag namiddag was het hooi binnen. Als nazaten van het oude Zeeuwsehe helden geslacht, hebt Gy hierdoor getoond, dat Gij van harte medegevoelt met hen, die voor de vrybeid van hun vaderland gestreden hebben, hans in krygsgevaugenacbap moeten zuchten. Hoe kunnen wy dat UEd vergelden, wy kunnen dit slechts op eene manier doen, en wel UEd herdenken in ons dsgeiyksoh gebed, en den Almachtigen God smeeken UEd te willen zegenen. Nogmaals ontvang myn harteiyken dank. Namens allen heb ik de eer my na minzame groeten te noemen, Zeer Geachte Dames UEd's Dw Dienaar A. J. GRIESEL. BRAND TE QUEENBORO. Omtrent den brand op de aanlegplaats der Vlissingsehe booten melden de Eugelsche bladen nog dat groote hoeveelheden goederen, die uit de Koningin'Regentes waren ontscheept, en vrachten, die op inscheping wachtten, een prooi der vlammen zyn geworden. De oorzaak van den brand wordt niet opge geven. Het vuur is ontstaan in de z.g. Jubilee Shed en greep zoo snel om zich heen dat in een half uur tyds alle loodsen in lichte laaie stonden. De pier was gebouwd in de plaats van die, welke in Mei 1882 afbrandde en heeft honderd duizend pond sterling gekost. Voor de verkiezing van een commissaris in het polderbestuur van Walcherenmoedig door het overiyden van den heer D. J. Dronkers, werden Donderdag te Middelburg 84 en Vrijdag te Westkapelle 8 stembriefjes ingeleverd. Tot lid van den raad te Stoppeldyk is gekozen de heer P. J. Buysrogge met 71 stemmen. Qp den heer J. van Esbroeck stemden 55 kiezers. Blijkens bericht in de St. Crt. wordt ook in Breskens gelegenheid gegeven tot het vertoonen van gedoode zeehonden ter verkryging der uitgeloofde premie. Toen Vrijdag avond de schipper van een der zandsohepen der firma Rogers en Co. zich te Breskens bevond, werd hy onverwacht door twee jongens van omstreeks 18 tot jaar aangevallen en met een seherp voorwerp ernstig aan het hoofd verwond. Hoewel de schipper alleeu naar boord van zyn schip terug keerde, bleek aldaar dat ge neeskundige hnlp noodig was. Ondertuasehen werden de daders, die de vlucht hadden genomen, door de marechaussee opgespoord en op het politie-burcau gebracht. De een werd spoedig weder op vrye voeten gesteld, doch de andere voorloopig ter be schikking der justitie gehouden. Naar men uit Oostburg ons meldt, moet Vrydag in een verwyd gedeelte van het ka naal der Wielingen, de z. g. linie naby Bak- kerdama onder Waterlandkerkje, het nemen van een bad iemand, verdronken zyn, Op den kant vond men ean hoopje kleeren, waarin o. m. een bedrag van ruim 4 franken en een bundeltje vlas. Hiernit maakt men op dat het een Belgisch vlastrekker moet geweest zyn- By de afzending van dit bericht was het l|jk nog niet gevonden. CRONJE EN ZIJNE NÏIDEKR1JQ8- CEVANGENEN. et dames-eomité te Middelburg ont ving het volgend sohryven: Krygsgevangenenkamp Groenpnnt, 3 Juli 1900. Dames Comité Middelburg Nederland (Zeeland) Zeer Geachte Dames, De ondergeteekende neemt de vryheid namens zyn bejaarde medebroeders in krygs- gevangenschap, UEd hartelijk te bedanken voor de vele biyken van sympathie door UEd, Geachte Dames, aan ons, arme ki ijgsgevangenen geschonken. Algemeen Overzicht» Les g ens, que vous tuestse portent asses bien t Zoo Iniden met treffende overeenstemming ook heden alle berichten over het lot der gezanten te Peking, ten minste tot den 18en, dat is dns Dinsdag U. Na alle geruchten van den zelfden aard, die de laatste dagen liepen, zou men geneigd zyn aan deze nienwe verzeke ringen eenige waarde te heobten. Er is zelfs een offieieele mededeeling, inhoudende dat er bericht is van den Amerikaanschen gezant te Peking. Maar ongelukkig is de datum vau die oyfer-missive alleen vast te stellen uit de mondelinge mededeeling van den Chineesohen gouverneur, die het stuk in handen heeft gehad. Maar ter zake. Men weet dat de Ameri- kaansehe regeering nu een dag of tien geleden nit handen van den Ghineescheu gezant een mededeeling van reeenten datum van de Chi- neesohe regeering ontving. De Amerikaansehe staatssecretaris Hay maakt daarop de nuchtere opmerking, met genoegen zien dat de Chineesche gezant in gemeen schap met Peking was en dat hy er op rekende dat de gezant bereid zou zyn langs denzelfden weg een missive aan en het antwoord van den Amerikaanschen gezant te PekiDg over te brengen. Woe-ting-fang kon moeiiyk anders doen dan zioh daartoe bereid verklaren, en zoo ging den Hen dezer een telegram af aan Conger, den vertegenwoordiger der Unie. Een week later, alzoo den 18en, zond de goever: neur van Shantoeng bericht dat een in oyfer- sehrift gesteld antwoord van Conger was afge- Het antwoord zelf was door het Tsung-li- Yamen overgebraeht aan den gezant te Was hington, die het nu weer aan Hay kwam overhandigen. Het antwoord Inidde; »In de Eugelsche legatie, onder een voortdurend geweer- en kanonvuur van de CbineeBche troepen. Alleen snelle hulp kan een algemeenen moord ver hinderen." Dit barioht was zonder datumMaar er U nog een officieel Amerikaansch bericht. Het antwoord van den gouverneur van Shantoeng aau den Amerikaanschen consul te Tsehi-foe> meldende dat een koerier den llden van Peking was vertrokken. Alle vreemdelingen waren toen nog veilig, maar de oostelijke stad van Peking was door de rebellen genomen, met het voor nemen om de vreemdelingen te dooden. Er is bier een datum, die ten minste licht geeft*- de datum van 11 Juli. Maar nu is er een offieeel Balgiseh bericht nit Shaugai dd. 19, inhoudende dat taotaïSj eng zegt dat de vreemdelingen den 18en te Peking in veiligheid waren. Een keizeriyk deoreet van den 16den beveelt den onderkoning van Tient sin de schade te ramen, door de onlusten ver~ oorzaakt, en geeft last om de militie de om wenteling te laten onderdrukken. Eindeiyk een bericht uit Franache bron dat van weinig beteekenii is. De Chineesche gezant te Parys deed aau de Fransehe regeering mededeeling van een telegram van den gouverneur van Shantoeng d.d. 19 Juli, waarin de keizer de bemiddeling van Frankryk inroept. DelcasaS antwoordde dat de beslissing der Fransehe regeering zou worden medegedeeld aan den Fransehen gezant

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1