LAATSTE BERICHTEN. Di oerlog lo Ziid-Afrlkti RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. LETTEREN EN KUNST. Engeland's heerschappij in Indië. Verschillende Berichten. August Sniedera heeft oatsïag genomen als hoofdredacteur van het Hbld v. Antw. Hjj behoort tot de voornaamste Vlaamsehe letter kundigen. Dat koning Leopold en prina Albert nog eena lid van een jury zouden worden, heelt wel niemand gedacht. Haar toch ia het 200. De jury te Bergen zal nl in haar midden tellen den gepenaionneerde Leopold Leroy en den notsria Albert Prina Zeldzaam b e w ij s van erkente- 1 ij k h e i d. Een oude abonné van de Monnaie te Bruaael vermaakte 2000 frcs. aan den eontroleur van den schouwburg en 1000 tros. aan elk der mindere beambten. Ook de man, die by de rytuigen dienst deed, krijgt 1000 frcs. Volgens het Brit. Med. Journal, bevinden zioh in Frankrijk 400 melaatsohen, waarvan 250 in Bretagna, de Pyreneeën en aan de zuid kust en 150 te Parfja. De laatsten zyn meestal militairen, ambtena ren, zendelingen en verpleegster®, die in de koloniën besmet zQu. Ook te Madrid hebben de bakkers het werk gestaakt. Te Londen was het Maandag al even warm als elders. 100 personen werden door een zonnesteek getroffen. Uit Mütichan meldt man, dat graaf Zap pelin in het laatst van deze maand, liefst by atormweder, een tweede opstijging zal doen met zyn verbeterd luchtschip. Zooala men weet, vierden in de zitting van 8 Juni de Ozecbisehe leden van de Oosten- sohe Kamer weer eena hnn onde liefhebbery bot om hun leeaenaara en andere breekbare meubelen te vernielen. Als hun vandalenbui over is, schynen deze heeren afgevaardigden echter weer geceggeljjke menaohen te worden. ZjJ hebben ten minste beloofd de veroorzaakte schade te zullen vsrgoeden. Dezer dagen heb ben zy de rekening thuis gekregen. De repa ratiekosten bedroegen 567.80 kronen. Te Kiew is een bekend oafé-ooncert tijdens de voorstelling door brand vernield. Toch hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De costumes der, moerendeela Fransebe, artisten gingen verloren. Op IJsland is weer een der door André uitgeworpen boeien aangebraoht. Het voor werp droeg bet nummer 3. Vroeger werden de nos. 2 en 7 gevonden. De jongste vondst had plaats in volle zee, zoodat, bij de aanwe zigheid van stroomingen, wel niet zal zyn op te maken waar het voorwerp werd uitgeworpen. Verzending en laatste bnsliohting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Aïlse plaatselijks tijd.) Oost-Indie. Amsterdam (Nederl.)20 Juli 7.10 'a avonds BrindiBi (Eng. dienst) 20 Juli 1.5'onamid. Napels (Dnitsehe dat.) 23 Juli 1.5 namid Marseille (Lloyd) 24 Jnli 7.10 's avonds- Botterdam (Lloyd) 27 Jnli 7.10 's avonds. 8farieille(Fr. dienst)28 Jnli 6.15 'imorgeni. Genna (Nederl.) 31 Jnli 7.10 's avonds. De verzending der correspondentie voor Atjeh en Sumatra's Oostknst ge schiedt eiken Vrijdag met de Britsche boo ten, bnsliohting te 1.5 's nemiddags, voor de snppletoire verzending te 7.10 's avonds- Voorts des Donderdags om de 14 dagen, twee dagen voor de verzending der Fransohe mail te 1.5 '1 namiddags. Snppletoire verzending van brieven, brief kaarten en aangeteekende stukken den vol genden morgen te 6.15. Met de Dnitsehe booten wordt verzonden de correspondentie voor Sumatra's Oostkust, Riouw, Palembang, Banka, Billiton en de Westerafdeeling van Borneovoor het overige gedeelte van Ned. Oost-Indië alleen op verzoek. Voor snppletoire verzendingen over Napels en over Brindiai wordt de bns nog ta 7.10 gelicht; doch de aansluiting op het vertrek der booten nit de genoemde havens ia daarvan niet verzekerd. W est-Indië. Curasao over Queens- town20 Jnli 10.10 's avonds Suriname via Sout hampton24 Jnli 7.10 's avonds Cnragao met K. W.I. maildienst.31 Jnli 7.10 'aavonds Suriname via St. Na- zaire8 Aug. 7.10 'a avonds Suriname via Amsterdam. Den 14en en laatsten ran elke maand 7.10 avonds. Rotterdam. Toen Dinsdagmorgen vele erts- werkers het werk hervatten, schreef de Fede ratie inderhaast een meeting nit, om voor het te werk gaan een bestraffing nit te deelen en door verschillende sprekers tot volhondeu te doen aansporen. Door de afdeeüng Rotterdam van den Socialisten bond werd als lokmiddel f 100 ge schonken. Het voortdarend uitschryvou van meetings om de schaapjes bijeen te honden ia de voor° nasmste kraeht der Federatie. Zy houdt daar; door velen lieden, die werken willen, van den arbeid af. Werd het niteohryveu van meetings nage laten, men kon overtuigd zyn dat de staking weldra zou verloopen. Heden werd op een 50tal schepen gewerkt, doch met kleiner personeel dan Dinsdag. Op de Potsdam, van de Holkind-AmerikalQn, die Dinsdag avond is aangekomen, is de los sing in vollen gang. By de Londensohe boot Batavier stonden heden morgen een 60 tal bootwerker», die gaarne wilden werken doch niet durfden. In de haven liggen thans 160 stoomschepen en 12 zeilschepen, ongerekend nog de ont» zaggeiyke vloot van Rijn- en binnenschepen, die werkloos ligt. De havens vormen dan ook een waar ma«= tenbosoh. De Btaking der bakkers is reeds verloopeude; wyi zy te baastig is opgezet kan men weinig succes ervan verwachten. 's Cravenhage, Volgens Engelsohe lezing is de reden der gevangeneming van de leden der tweede ambulance van het Boode Kruis hierin gelegen dat zy brieven bezaten voor de Boeren en zelfs voor de bevelvoerders, wat in stryd is met de onzydigheid van het Boode Kruis. Het pznteerdeksohip Rolland wordt heden te Shangai verwacht, alwaar 4 Jnli de consu laire ambtenaar Oudendijk is aangekomen. Amsterdam. Op een gisteren avond al hier gehouden vergadering der schuitenvoer ders werd met een stem meerderheid besloten aanstaanden Maandag het werk te staken. Het beden aan het Tolhuis gehouden derde Amsterdamsohe zendingsfeest was niet drnk bezocht. Vier predikanten en vier zendelingen voerden het woord. Het gezang werd bege leid door een fanfarekorps nit Alphen. CHINA. Londen 18 Jnli. Het parlementslid Prltd- band Morgan ontving een telegram, waarin de hoop wordt nitgedrnkt en gegeven, dat de gezanten te Peking als gyzelaara door de Chineezen gevangen gehouden worden. Shanghai 16 Jnli. Er wordt nauweiyks aan getwyfeld, dat Sheng berichten achter houdt, die naar Engeland geseind worden over den moord te Peking. De tijdingen over het bloedbad mogen all jnist worden aangenomen. Hongkong, 17 Juli. Li-Hung-Chang ia naar Peking vertrokken. toerust 17 Jnli. Oeneraal De la Rey ont hief Say man van diens fnnotiën. Deze is als gewoon burger in commando teruggezet. Verkoopingen en Datnm Plaats. 19 Juli Middelburg, N.& St. JoobI., Cats, Teraeuzen, Zierikzee, Oostkapeile, Voorwerpen, Information. Huizen, W,Verstegen Hofstede, W. Verstegen Woonhuis enz., Roelof. Hofstede, V. d. Moet. Herberg met logem .Franse. 5 N.&SUoosl, 5 'sHeerenhoek, 6 Middelburg, 17 VUssingen, 8 Zontelande, 0 Jerseke, 1 Veere, 1 Aug. Wolfaartsdijk, Vruchten, „Hofstede enz,, Inspan Huis enz-, (verp.) Tienden, Bouwland ens., Vruchten enz-, (verp.) Tienden, Inspan, De Vos en W.VerBtegen Verhuist. DaR.Bresear Verhuist. Loeff. Tak. Da Vos. Loeff. De Vos. Tnischen versoheidene plaatsen is de tele- graphisebe gemeenschap verstoord, en te Breda zal het telephonisch verkeer gedurende enkele dagen gestremd zjjn, daar de bliksem in het kantoor sloeg en daar begin van brand ontstond. Vooral ook aan de veldgewassen werd, door regen, wind en hevigen hagel, groote schade toegebracht. Te Pernis werd een 19-jarige jonge man door den bliksem gedood. Op den Loosdninschen weg onder 's Graven- faage trof hetzelfde ongeluk een molenaars knecht. Te Helmond werd een garenfabriek door den bliksem getroffen. In korten tyd lag bet ge heeld gebouw, waaruit men niets kon redden, tegen den grond. Twee paarden en een var ken verbrandden eveneens. Verder werd schade toegebracht aan den toren der Hervormde kerk te Brammen. Meer dan 40 meter van bet leien dak werd totaal weggeslagen, terwyi ook nog schade werd toegebracht aan het houtwerk. Er werd geen brand veroorzaakt. Te Meeuwen vond men Dinsdagmorgen de Ijjken van een arbeider en zyn zoon achter een hooimytje in den polder. Beiden waren door den bliksem getroffen. Te Veenendaal is het 5 jarig dochtertje van een landbouwer door het hemelvaar gedood. Naby Wondriohem, waar de bliksem in het fort Giesen sloeg, werd de fortwachter getroffen. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zyn veroordeeld: wegens atroopery N. B. L., VUssingen, tot f 2 b. 1.1 d. h.; rnmoer: J.J.K., Middelburg, tot f 5 b. 1. 3d. h.; vervoeren van een dier op eene ooodeloos kwellende wyzeA. L., Middelburg, tot f 15 b. 3 d.; loopan over weiland in MeiA. O., J. T. M., Vlissingen, B. J. d. N„ J. d. N., Arnemniden, tot f 3 b. s. 2 d. h. ala muzikant ayn bedrjjf uitoefenen zonder vergunning; J. D. W., Middelburg, tot f 1 b. 1 d. h.laten verbiy ven van een ladder gedurende den nacht op den openb. weg J. W.v VUssingen, tot f 2 b. a. 1 d.h.; door zoeken van vnilnis op den openb. wegP. D., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.; zyn hond niet voorzien van een aan den halsband be vestigd metalen kenteekenK. W., Vlissingen, tot f 3 b. 1.1 d. h.; gebruiken van honden als trekdieren op den openb. weg te Vlissingen, terwyi de boomen van bot voertnig op hen rusten, en er niet wordt gezorgd, dat de drnk van de vracht zooveel mogeiyk op de wielen wordt overgebracht, en gedurende het stilstaan door het aanbrengen of neerslaan van een steun of stut de honden geheel van dien drnk bevrijd worden: J. A., O.- en W.-Souburg, tot f 2 b. 1. 1 d. h.plaats nemen op een door een hond getrokken voertuigA. K., Leiden, tot f 0.50 b. «-1 d. h. Verder wegens dronkenschap: J. K., Mid delburg, A. M-, O. 'tG., M. S. v. R. wed. J. G. B., R. S., Vlissingen, W. v. G. Amsterdam, tot f 2 b. s. 2 d. h., A. L. K., Middelburg, L. E. A. S., J. R., J. C., J- F., Vlissingen, tot f 3 b. 1. 2 d. b., G. v. P., J. J., Middelburg, A. v. d. M., Vlissingen, tot i 5 b. 1. 3 d. h J. H., Middelbnrg, tot 2 dagen h., J. C. C- Middelburg, tot 3 dagen fa., P. A. v. W., Middelburg, tot 2x3 dagen h., J. d. L., J. B., VUssingen, tot 1 week h., L. V-, Middel bnrg, tot 10 dagen h., L. J. K., C. I., Middel bnrg, tot 14 dagen h. Bekrachtigd is het vonnis, gewezen tegen P. J. P. Middelburg, op 7 Maart jl., waarvan de beklaagde was gekomen in verzet- Aan de Hoogere Bnrger School te Goes zyn, na gehouden examen, toegelaten tot de eerste klasse: W. J. Noordhoek, J. van Brug gen, H. Willemse, H. Nienwenhnyzen, P. Byleveld, I. A. A. Fransen v. d. Putte en A. A. W. Fransen van de Patte, en voorwaardelijk T, Haringman, J. G. Schuil wee ve en T, Harmscn. Verder tot de tweede klasseMaria Rake- beeke. Voor de batrekkingen van hoofd aan acht openbare lagere scholen der le klasse te Am sterdam, hebben zich 305 soilioitanten aange meld. Het vergeiykend examen begint heden. Nu bet helaas I een feit sohynt dat onze minister resident te Peking, de heer F. M- Knobel, is vermoord, vestigen wy de aandacht op een zeer lezenswaardig opstel, over dien 2. (Ontleend aan het Alg. Ebld). (Slot). Msar de grootste griet tegen het Engelach beheer is de opdryving der grondbelasting of landrente. In de Times van 27 April 1897 werd herinnerd, dat Engeland had beloofd, de landrente in de overige provinciën terege len op vasten voet, geiyk in Bengalenmaar het bad aan die belofte niet kannen voldoen, omdat de stygende uitgaven verhooging der inkomsten vorderdsn, en men deze alleen nit de landrente kon verkrijgen. Naast deze is het de zontbelasting, die zwaar drnkt. In het moederland werd zij reeds in 1825 afgeschaften nu moge men batr, by matige heffing, een geschikt middel aehten om alle inwoners eenigermate tot 'a lands inkomsten te doen bydragen waar zy 86 millioen ropyen per jaar opbrengt, en de land rente, gelijk boven gezegd, 266 millioen, daar wordt 342 millioen, meer dan een derde van het totaal, opgebracht door de armsten onder de armen, ofschoon alle andere inkomsten zegels, tollen, post en telegraphic, waterrecht enz. steeds toenemen. Maar de nitgavea namen toe in sterkere mate; het ia waar, de hongersnood heeft daartoe veel bygedragon. Doch was deze niet gedeeltelijk voorkomen, als men tydig gezorgd had dat de landbouwer minder awaar was bekwamen hoogen ambtenaar, met zyn portret, voorkomende in het jongste nommer van Eigen Haard. Het ia geschreven door H. L. de B(albian) V(erster). Daaruit blQkt dat de heer Fridolijn Matiaua Knobel in 1857 te Amsterdam geboren werd als zoon van een banketbakker in de Kal ver straat. Die burgeriyke afkomst heeft hy zicb nooit geschaamd, maar zy is hem ook geen beletsel geweest om een hooge positie te ver werven, waartoe voor 't meerecdeel slechts personen van geboorte en fortuin geraken. De kruiwagens, die hy had, waren zyn rnstelooze yver, zyn weetgierigheid en een gepaste eer zucht, die hem van jongsaf kenmerkten. In 1878 legde hy het examen af als leeiling- conanl, werd eerst werkzaam gesteld in Den Haag en daarna by het gezantschap te Beriyn, Daarna werd hy eerst vice consul, later consul te St. Petersburg, waar hg zioh meer byzon- der toelegde op de kennis der Oostersche toe standen en op de Rnssische taal. Sedert was hy consul-generaal in Teheran, tot hg in 1895 benoemd werd tot consnl-generaal en minister resident te Peking. Toen Li-Hnng-Tchang in 1896 Europa be zoekt, heeft de heer Knobel hem bewogen ook Nederland te bezoeken, en den Ghineesohen staatsman bg zyn uitstapje begeleid. Willem Royaards heeft te Frankfort, waar hy een gedeelte van zyn vacantia door bracht, een lnohtpypoatarrh gekregen, waar tegen hy nu een kuur moet doen te Homburg. Vóór het einde van Augustus zal hy wel niet in ous land kunnen terugkeeren. De heer Staalman, lid der Tweede kamer voor het district Helder, doet een beroep op de algemeeue liefdadigheid in het belang vau de betrekkingen der slachtoffers van de bekende ramp, die te Helder plaats had door het springen van twee granaten. Dit ongeluk eischte vijf dooden, terwijl 9 mensohen met stuk- en weggeslagen beenen en handen, overdekt met wonden, nog levend, naar het hospitaal moesten worden vervoerd. Twee der dooden laten, behalve hunne weduwen, niet minder dan 15 kinderen achter, en de drie anderen, ongehuwd, verdienden het brood voor hunne bejaarde ouders. De verminkten hebben te zorgen voor vrouwen, vaders en moeders en 20 kinderen. Voor altyd of voor wie weet hoe lang, zullen zy ongeschikt zyn voor hun arbeid. De heer Staalman vraagt daarom hem giften te doen toekomen. Hy woont te Helder. Maandagmorgen zyn in die gemeente de vyf slachtoffers van die ramp op plechtige wyze en onder algemeene deelneming ter aarde be steld. Langs den weg, dien de trenrige stoet nam, waren alle blinden ten teeken van rouw gesloten. Vier lijkwagens en vele volgrgtuigen vormden den langen, indrnkwekkenden stoet, die naar het kerkhof ging, waar door enkelen het woord werd gevoerd en gewezen op den onmiabaren steno, dien nu aan de weduwen en weezen der dooden en aan de gekwetsten verleend moet worden. Door tussehenkomst van het ministerie van bnitenlandiehe zaken is by den voorzitter van hef Kederlandeche Roods Kruis, van on zen consul te Pretoria, telegrafische mededee- ling ontvangen dat de gevangen verpleegsters van de tweede imbalance naar Nederland tal len teragkeeren. In een sohryven aan Het Volk doet de heer mr P. J. Troelatra modedeeling van zyne ervaringen in de gevangenis te Haarlem. Hy gchryft nog al opgewekt, en zegt o. a.„De humane manier, waarop ik, binnen de perken van de wet en reglement natunrüjk, door ieder met wie ik in aanraking kom wordt behandeld, kan ik overigens slechts roemen: het stelsel laat ik daar, maar over de mensohen heb ik niet te klagen." Dat hy bezoek krjjgt van een predikant met wien hy gezellig over koetjes en kalfjes praatdat zyn eel eenvoudig is evenals het eten; dat hy zelf zyn bed moet afhalen en opmaken, dat alles zyn byxonderheden, die voor de hand liggen. Dinsdag veroordeelde de rechtbank te Almelo den burgemeester van Dinxperloo, belast, zoodat by eenige voorzorgsmaatregelen had kannen nemen voor de magere jaren Dat de regeering de groote sommen, ter heatryding van den hongersnood aangewend, slechts beschikbaar stelde tegen arbeid aan reliefworks, was een fout,—-by na een gruwel; men riep de mannen eerst dan naar den ver van hnn dorp afgelegen arbeid, wanneer hnnne krachten door langdurig lijden waren uitge put. Zoo konden zy in den eersten tyd niets, later weinig werk doenvelen vonden hnn graf ver van hnnne betrekkingen, voor wie onvoldoende gezorgd werd. De uitgaven waren groot, het verrichte werk gering, thet verlies aan mensehenlevens verschrikkelijk. Op een post der nitgavea moet ia 't bij zonder gewezen worden, omdat by bet bewys levert dat in Indië met twee maten gemeten wordt ten aanzien van de in Engeland of in de kolonie geboren ambtenareneen hoogge plaatst Engelsoh ambtenaar, B. G. Dutt, dia vele jaren in Indië doorbracht en laatsteiyk de belangryke betrekking bekleedde van re- geariagspresident (commissioner) van Orizza en daar by behoorende inlandsche staten, heeft in zyn England and India daaromtrent be langryke gegevens geleverd. Ia de beide laatste jaren zoo schreef hy in 1897 is de uitgaaf voor bet burgeriyk bestuur met 40 millioen ropyen gestegen omdat de voedingsmiddelen aanzieniyk duur der zyn geworden, vooral door de belangryke daling van de zilverropy tegenover het goad. Dat was een daad vau gerechtigheid, msx wegens mishandeling van het dienstmeisje van den veldwachter aldaar, tot tien gnlden boete. WERKSTAKING* TE ROTTERDAM. Dinsdagochtend zyn vele ertswerkers aan den arbeid gegaan, zoodat op zeven booten werd gewerkt. Toen de stakers het vertrek van de booten wilden beletten, moesten politie, mari niers en huzaren handelend optreden, evenals by enkele andere ongeregeldheden. In den voormiddag eohter legden vele erts werkers het byitje er weder by neer, door bemiddeling der federatie. 45 Tielenaars, die Maandag waren aangeno men, zQn Dinsdag uit eigen beweging ver trokken. Met den trein kwamen Dinsdag een 18 tal Zeeuwen aan, die op het stoomschip Batavier aan hef werk gingen. Op verschillende Engelsohe booten werd gewerkt en verscheidene gesegelde diensten op Engeland annonoeeren weer afvaarten.. Ook de booten op Antwerpen en Gent van de fir ma Braakman en Co hebben den dienst hervat. Uit Maasslnia verneemt men, dat het aantal schepen, dat tydena de staking voor den Water weg verloren ging, rnim 50 bedraagt. In een vergadering van stakende Rotter- damiche bakkersknechts werd tot volhouden aangespoord. Onder geleide van mariniers zyn van een broodfabriek eenige wagens met brood vervoerd naar de Holland-Amerika lijn en naar de verschillende depots der fabriek. Volgens een gerucht bereiden in die stad ook de sigarenmakers een staking voor, met de bepaling, dat tydens de staking niet in stilte stukwerk thnis gemaakt mag worden. Te Rotterdam is een zesjarig knaapje, door dat het zioh by eten van een ranwen wortel verslikte, gestikt. Onder Voorschoten is een huzaar, die in een sloot een bad wilds nemen, in planten verward geraakt en, ondanks de hulp zyner kameraden, verdronken. Een te Leiden ontvangen particnlier sohryven deelt mede, dat, van de soldaten die Vrydag van Leiden naar Harskamp trokken, op weg van Ede naar het kamp, ongeveer 200 infanteristen door hitte en vermoeienis op den weg fianw gevallen zyn. Te Birdaard is een veehouder en te Pernia een 19jarige jonge man tengevolge van de warmte bezweken. Te 'aGravemoer bleef op het veld een schipper door de hitte dood. Door de warmte bevangen, viel Maandag een metselaar van 't Paleis Soestdijk neer en werd met levensgevaariyke schedelbreuk opgenomen. Ook te Oadedorpwerd een arbeider gedood doordien een zonnesteek hem trof. Te Lienden wilde e8n jonge man over een heining klimmen met een geladen geweer. Het wapen geraakte achtereen yzerdraad, het schot ging at en trof den jongeling in de borst. Onmiddeliyk was hy dood. Te Eindhoven is Dinsdagmiddag een tramsmid der Mejjerijiche Stoomtrammaatschap- pij by het zwemmen verdronken. Te Stratum is een steiger ingestort waar op twee schilders aan 't werk waren. Een der werklieden brak een arm, de ander een been* Te Delfzyi vielen twee varensgezellen in 't water, van wie een verdronk. Ook te Ter Apel verdronk een man, die in bet water voor zyn huis een bad wilde nemen. Te Beugen, by Boksmeer, is Dinsdag ochtend een kapitale boerdery afgebrand. Te Watergang stond denzaifiien avond een groote hoeve in laaie. Niets kon gered worden. De zeeslang ia er wêarhy is nu wei degeiyk gevangen en ter bezichtiging gesteld op de Owd/jgrfen tentoonatelling te Onde Schild. Dag op dag komen by de stationsohefs te Essohen of Antwerpen klachten in van perso nen die onderweg op dan trein bestolen zyn door zakenrollers. Deze schijnen op het trrject Amsterdam-Ant werpen heen en weer te reizen en hnnne slachtoffers te zoeken onder de rei zigers naar Parijs. Eene twintigtal personen werden reeds dupe. alleen voor de Engelsohe ambtenaren; zelfs de te Londen voor de „Indian oivil service" toegelaten Indiërs profiteerden daarvan niet, evenmin als de lagere beambten, die als scha vers, oppassers enz. de laagste betrekkinge n voor een loon van een shilling per dag ver vallen. Op kosten der Indische belastingbe talers werd aldus gezorgd voor den vreemde ling, niet voor hunne eigen landslieden. Aldus wordt groote ontevredenheid gewekt en de aanmatigende bonding der Engelsohen tegenover de inlanders doet daarbij het hare. Er is een dieps kloot tusachen Europeaan en inlander, en die kloof wordt allerminst over brugd door da aframmelingen van beide ras sen, de kleurlingen, waarvan ook de meest ontwikkelde personen met onverholen min achting worden behandeld door de Engelsohe maatsohappy. Een jong, flink, vermogend militair geneesheer in Benares verloofde zioh met eene kleurlingehaar uiterljjk was ge heel Europaesoh, zy had byna haar gausche leven in Engeland doorgebracht en daar een goede opvoeding genoten maar de „maat sohappy" in Indië wilde haar niet in haar kring opnemen en liet bet jeugdig paar, met de verklaring dat zy den miBstap van den man hoog olijk betreurde, links liggen. Hot ia voor de regeering niet gemakkeiyk, de kleurlingen op passende wyze te gebruiken. Men geeft hun een plaats als ipoorweg- conduoteur, onder-beambten, enz., msar be trekkingen, waaraan verantwoordeljj kheid ver bonden is, geeft men ban nieten ook de Indiërs van de hoogste klassen, met de beste opleiding, worden zeer ctiefmoederiyk behan deld Tot dusver meenden de Engelsohen de concurrentie der Indiërs in den administra tieven dienst te kannen keeren door de wet, die bepaalt dat de voorgeschreven examens in Engeland moeten worden afgelegd vóór het twintigste levensjaar. Zy, die hnnne zoons geplaatst wenrehen in de hoogere ambtenaarswereld, zenden ze das voor hnnne opvoeding reeds in hnn prille jengd naar Engeland, maar dat is bestaande ?ooroordeelen daargelaten slechts enkelen bemiddelden mogeljjb. De inlandsche pers eisoht derhalve nadrnkkeiyk eene verandering van de wet, zoodat de examens ook in Indië, en tot het 23e jaar, kunnen worden afgenomen. Geschiedt dat, dan zal, by den y ver en goeden aanleg van de Indisobe jengd, het bestnnr ten slotte in banden der inboorlingen komen en de Engelscbe macht alleen stennen op het leger. Voorhands zyn er nog twee belangryke factoren ten bate der Engelsohen: de onderwor pen aard der Hindoes en de groote verwyde ring tnsachen de verschillende rassen, zoodat van de ontwikkeling van een algemeen Indisch nationaliteitsgevoel nog in langen tyd geen sprake kan zyn. Een zeer bekwame Hindoe zag te Londen, in den dierentuin, een leeuw en een konings- tyger, door een houten beschot van elkan der gescheiden. Ziet, aside hy, de een stelt den Hindoe, de ander den Mohammedaan voorj het beiOhot is Engeland, dat verhin dert dat beide elkander verscheuren. Het is waar, de scholen zullen vele voor» oordeelen doen verdwynen, maar tot dus ver zyn zy sleoht bezocht, de groote massa in Britsch Indië is van alle onderwya ver stoken van de 287 millioen meniehen waren; in 1894, 247 millioen analphabeten. Met de 25 millioen zielen in Kashmir, Radiohpoeten en Gentraal-Iadië, welke by vorenstaande cyfera niet zyn meegeteld, is de verhouding nog slechter. De heersohende kringen in Indië kenren dien toestand niet afzy zyn nog van de onder» wetsche leer, dat ontwikkeling van het volk het regeeren bemoeilijkt. Zeker is het, dat de vele analphabeten de dagbladen niet kunnen lezen die in de Indische talen ver schynen en doorgaand een aan Engeland vyandigen geest ademen. Zy verbengen zioh over den tegen spoed van het moederland in Zuid-Atrika en beffen bittere klachten aan over het teit, dat Indisobe troepen gebrnikt worden om Engel; sohe oorlogen buiten Indië te belpen voeren.' Dit geschiedde in den nieuweren tyd tel; kenaniet alleen streden die troepen in de grenslanden, zooals Afghanistan en Bnrmah zy werden ook by herhaling over zee ge; zonden. In 1860 naar Abyssinlëin 1878, toen de oorlog met Rusland dreigde, gingen 6000 man naar Malta. In 1882 gingen 10,000 man naar Egypte, onlangs werden Indische soldaten naar Natal overgebracht om tegen de Boeren te vechten. En Indië betaalt ook de kosten? Was fe®£

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2