BUITENLAND. FEUILLETON. Verknopingen em. LAATSTE BERICHTEN. io oorlog in ziU-Afrlki, De oorlog in Zuid-Afrik*. MARTINHAGEN. Hedenmiddag werd door barg. en weth. ten raadhaize alhier In het openhaar by enkele inoohryving aanbesteed: a. het doen van herstellingen aan de Kaaimuren Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Barentse, voor het metselwerk per M*. t' 19.20, voor het voegwerk per M2. f 0.60, voor de palen voor f 69.40H. P. van de Ree en Zoon aueoeaieveljjk voor 1 19,1 0.59 en f 68 P. J. Piegen snocesieveiyk voor f 19.20, £0.77 en f 66 ea W. van UQen en Zoon voor f 18.40, t' 0.58 en f 62. ft. het verrichten van verf werk aan school en de Nieuwepoort. Hiervoor schreven in de heeren H. Pieterae voor t 259, F. Machenaud en Zoon voor f 254, J. van Laere voor f 285, A. F. Noest voor f 284, J. A. van Poffelen voor f354, A.Sprink f 369, C. J. Geldhof f 398, H. Barto voor f 281, A. J. Houpt voor f 359, A. Boogaard, nit O. en W. Souburg, voor f 310 en J. A. Sprink voor f 372. o. het verrichten van teerwerk aan remming- werken, bruggen, enz. Hiervoor schreven in de heeren A.Barendse voor f 249.50 en P. J. Fiegen voor f 227. d. het verrichten va* reinigisgs- en stuka doorswerken in schoolgebouwen te Middelburg, met byiavering van de daarvoor banoodigde materialen. Hiervoor werd ingeschreven snocessieveiyk voor de perceelen 1 (schooi A), 2 (school B), 3 (school C), 4 (school D), 5 (school E), 6 (school G), 7 (gymnasium), 8 (bewaarschool), 9 (burgeravondschool) en 10 (Graanbenrs) door de heeren J. P. de ïtyk voor f 79 (le perceel), f 65 (5e perc.), f 74 (7e perc.), f 66 (8a pero.), f 124 (9a perc.) eu 159 (10e perc.); Jurgens en Co. uit Dordrecht voor f69, f98, f88, f49, f 58, f89, f69, *59, f125 en f40, en J J. Pundke voor f 90, 1110, tllO, f51, 160 194, f97, f89, f110 en f65. De inschryvers, by wier namen geen woon plaats is vermeld, wonen te Middelburg. Donderdagavond zijn op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier door den notaris Havers te koop gepresenteerd de volgende perceelen, gelegen en staande te Middelburg een hais en erf met tuin, aan de Heeren- graoht, wyk M no 43een huis en erf met tuin, aldaar, wyk M no 44», en een hais en erf met tuin aldaar, wijk M no 43ft; daze zyn in combinatie verkocht voor f 7425 aan den heer D. Burghardt; en een heerenhnis met erf en tnin, wyk M uo 44, voor f 5500 aan den heer P. J. de Broekert. Beide koopers wonen te Middelburg. Door burgemeester ea wethouders van Vlissiugen is heden ten raadhnize in het openbaar aanbesteed het bouwen van een school voor 288 leerlingen aan de Joost de Moorstraat aldaar. Hiervoor Bohreven in de heeren P. van Beers ad f 53.000 voor woning en school en ad t 8950 voor de woning; F.N.deRooyen J.J. Krijger ad f 51.500 en f 8000 en L. Ray- makers te Wouw ad f 49.700 en f 8300. De inschryvers, by wier namen geen woon plaats ia vermeld, wonen te Vlissingen. Te Nieuw- enSt. Jooslandis beden iu de Boode Leeuwdoor notaris A. M. Tak, verkocht de hofstede Puttendale, in de ge meente Nienw- en Sfc Joosland, met woonhuis, schuur en verderen timmer, en geheel tiecd- vrye bouw- en weilanden, in den Middelburg- schen polder en in de polders Bieuwerkerk, Susanna, Johanna en Oud Sint Jooslandter geaamentiyko grootte van 59 hectaren, 46 aren, 81 centiaren. Da pareaelea 1 tot 21, de hofstedeu mei 28.43.85 boaw- eu weiland, werden opgehouden op f 31.000. Verder werden verkocht: Pero. 22 cn 23, 5.59.60 h. bouwland, voor 3800 aan J. Hosang te Middelburg. Pero. 24 en 25, 5.00.90 h. bouw- en weiland voor f 4500 aan denzelfde. Pare. 26, 2.91,16 h. dyfe, voor f 1450 aan denzelfde. Perse. 27 en 28, 1.77.40 h. bouwland, voor f 1840 aan denzelfde. Pare. 29 tot en met 31, 4.40.00 h. bouwland, voor f 5700 aan J. Davidao te Middelburg. Peie 34, 2.67.40 h. bouwland, voor f 2900 aan J. Poiderdyk te Nieuw en St. Joosland. Perc. 35 en 86, 2.19.20 h. bouwland, voor f 2214 aan C. van Belsen te Nieuw- en St Joosland. Pero. 37 toten met 47, 6.7730h.bouwland, voor f 9400 aan J. Janse te Nienw en St Joosland. Te Kloetinge is Donderdag namiddag, ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar, te Goes, verkocht de hofstede Zomerrust, in de gemeente Kloetinge, met 25.87.46 hectaren bouw- eu weiland, in de gemeente Kloetinge en 's-Heer Abtskerke. Zy bracht op f 80.360.97 en voor boomen eu hekken f 1330, samen alzoo f 31.690.97. Verder weiden verkocht: een woonhuis, erf en tnin in de gemeente Kloetinge, in de Groe, voor f 750 en weiland, in ïeiseke, groot 1,1670 H. A. voor f 941.77. De heden voor de werklooze diamant bewerkers te Amsterdam alhier gehouden collecte heeft^ 1021.36" opgebracht. Goes. De gemeenteraad is tegen heden (Vrijdag) avond tot eene epoedeiscbende ver gadering bijeengeroepen, naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsehe zaken betreffende de overname van de Hoogere Burgerschool door het Rijk. Rotterdam. De slepers hebben heden het werk hervat, wat vry wat meer vertier in de stad gaf. Er was volop vracht voor allen en uitge breide politiemaatregelen zyn genomeo ter bescherming van de slepers. Heden werd een meeting gehouden waarin 2000 bootwerkers tegenwoordig waren en waarin do houding der slepers betrenrd werd, doch by de andere categorieën werd aange drongen op volbonden. Medegedeeld werd dat de ertswerkers in Amsterdam gestopt hebben. Men verzekerde dat eerst dan eeu einde dei werkstaking kan verwacht worden, ais de patroons willen onderhanddien. Wanneer een patroon wilde onderhandelen, moest men hem naar het centr&slbestuur verwyzen. Zeer werd geeritiaeerd een advertentie in de N. B. Ct., waarin de leiders raddraaiers wer den genoemd, terwijl zy juist het rad laten stilstaan. Uittenbroek van Patrimoniumzich aan de zyde der stakers scharende, verbood hou, die werken willen, lastig te vallen. Hooykaas verzekerde dat dit niet geschiedde. Men wees de mensehen alleen op den toestand, en dan keeren zy uit zichzelf terug. Ia een vergadering van officieren der schut- tery werd besloten, in overleg met de hoofd officieren, den burgemeester de motieven te vragen, waarom de schutterij gepasseerd is. Van het antwoord op die vraag zullen de officieren het laten afhangen, welke gedragsiyn zy znllen volgen. Zoowel de garnizoenskommandant als de hoofdcommissaris van politie hadden geadvi seerd de schutterij niet op te roepen. De burgery keurt volkomen de handelingen van den burgemeester goed. Als maatregel van veiligheid zyn alle pa tronen van de schietbaan naar de Marinekazerne overgebracht. Amsterdam. De schuttersraad heeft heden kapitein Maarschalk vrijgesproken van de aanklacht van machtsoversohryding, door den schatter Jan Kalf tegen hem ingebracht. De schuttersraad overwoog dat onder den tjjd voor de oefeningen, op volle 2 uren be paald, niet begrepen is de tyd, gevorderd voor het aantreden en appèl houden. Big kens een by de directie der Nederlandsch Zuid-Afrikaamche spoorwegmaatschappij inge komen telegram van den consul-generaal eer Nederlanden te Kaapstad is Woensdag een tweede stoomschip, do German, van Simons haven vertrokken met ongeveer 500 personen, beambten, met vrouwen en kinderen, aan boord Hunne namen zyn onbekend. De werkstaking der matrozen is opgeheven. De looneisch van f 6 verhooging van gage per maand is toegestaan. De rechtbank veroordeelde heden wederom een Logé van Lammetje Zondag, wegens het stelen van een rywiel tot 3 jaar gev. straf. Dit ia nu de 7e of 8e veroordeeling onder deze logés. Pretoria, 12 Juli. De nederlaag der Eogel- oohen had Woensdag plaats by Msgalen- bergpas, waarheen 5,compagnieën Lincolnshire en een escorte Shropshire gezonden waren. By het aanbreken van den dag omsingelde een groote Boerenmaeht de drie compagnieën, die doorstreden tot de munitie uitgeput was. Londen 13 Juli BbldWilliams, de mili taire medewerker van Morning Leader (bekend door zyn relaties tot het departement van oorlog), deelt mede, dat lord Roberts ernstig ziek is door een aandoening der ingewanden. Dit verklaart de plotselinge reis van lady Roberts naar Pretoria en de vertraging van den algeineenen opmarseh. (Ons dunkt dat die vertraging ook wel te wijten zal zyn aan bet feit dat met Roberts nog tienduizenden aan een ingewandsziekte ïyden). Verder zouden Roberts en Kitchener on- eenigheden hebben, en Kitchener alleen nog door den invloed van Salisbury worden gehandhaafd. Kaapstad 12 Juli. De proclamatie van lord Roberts, waar by het werk in de mynen te Johannesburg wevd beperkt, is ingetrokken. Algemeen Overzicht. Als alles wat gister geseind werd, waar was, dan staat men voor moeiiyfce verwikkelingen in het Verre Oosten. Maar gelukkig is de waarheid in de telegrammen dikwert ver te zoeken. Toch biyft de houding van Japan het zwakste punt der Chineesehe kwestie, ten minste voor zoover deze de internationale verhoudingen raakt. Dat Japan zelfstandig zal optreden, is echter niet aan te nemen, nu Engeland ter neer geslagen ie, en de kans daalt dat het binnen betrekkeiy a korten tyd een belang- ryk aandeel aan den stryd zal kannen nemen, na zoowel uit Noord-Iadië alt uit Zuid-Afrika berichten komen van nieuw gevaar, dat den Eugeisehen dreigt. Maar daarover hieronder; de toestand in China neemt nu eenmaal de eerste plaats in. Het meest aandacht verdienen de berichten uit Mandsjoerye, waar Rusland werkelijk voor ernstige moeilijkheden sohynt te staan, vooral te Nra-Chang, de stad in de buurt van het Noordeiykste punt van de Geie zee. Over wat daar voorvalt, zyn verschillende officieele telegrammen, die zeer ongnnotig zyn, zoodat het geen verwondering zon baren ais waar is, wat uit Shangai wordt geseind, dat 30.000 Russen nit het Noorden aanrnkken. Da gouverneur van Forth-Arthur meldt, dat 40.000 Mandsjoes den 7eu op 19 kilomers ten westen van Niu-Chang stonden. Een kleine Russische atrydmaoht was bun tegemoet ge gaan. De uitslag van bet gevecht was onbe kend, maar het maakte een slechten indruk dat de vreemdelingen te Niu-Chang zich in scheepten op de atoom booten, die op dereede liggen. Andere vluchtelingen nit Nin-Chang waren reeds te Tsobi-foe aangekomen, en meldden dat daar vele boxers waren, die zich in den wa penhandel oefenden. De Russische post, 5 KM. benoorden de stad, werd in staat van verdediging gebracht. Ook het hoofd van de politie te Port-Arthur bericht dat de Cbineezen Niu-Chang geplun derd en verbrand hebben en den spoorweg door Mandsjoerye vernielen. Belangrijke voor steden van Port-Arthur werden door hen geplunderd. Wel eigenaardig, dat elders aan de Russen hetzelfde wordt ten laste gelegd. Vluchtelingen nit Tieot-sin hangen een ver- schrikkeiyk tafereel op van de handelingen dcc Kozakken, die overal de, Europeesche huizen plunderen en erger huishonden dan de Chineazen. Russische officieren trachtten te vergeefs hun manschappen met de revolver in toom te honden, hoewel zy een paar Kozakken ueeraohoten. Dat is ook al iota dat aan Znid- Afrika herinnert. Eu nu de nieuwe moeny khedeo voor Engeland 1 't Is al zoo dikwyis aangehaald het bekende woord van Bismarok, over de Engelsoben in Znid-Afrika, dat men bijna zon aarzelen het nog eens af te drukken. Maar waarom het na te lateu, uu met den dag de kans toeneemt, dat Znid-Afrika het graf van Engeland zi\l worden De toestand begint werkeiyk ernstig te worden. Van de week vonden wy bet nog te mooi om waar te zyn, het bericht, dat er onder de Afridi's weer wat broeide. Maar Daily Express bevestigt het; en hoewei dit blad dooi zyn eerste optreden wat verdacht is geworden, kan tegenwoordig moeilijk worden ontkend, dat het dikwerf zeer goed blijkt ingelicht. 600 Afridi's overvielen 'a nachts tweehonderd krukje met Matje op haar schoot. Toen zongen zy: „Ontwaak myn hart en zing!" enz. Eau van de vier kon niet meezingen. Haar keel werd toegesohroefd. Was er dan een mensohenhoeder Wie had haar behoed Waarom was het dagboek in vreemde banden gekomen? Zy had vergeten het weg te slnitcn; daarvoor had de voor zienigheid haar moeten bewaren, als er een was. Doortje was een gewoon boerenkind; waarom was zy eigeuiyk boos op haar geweest Na zy Martinhagen_zou veriaten, voelde zy geen haat meer. Zy streek haar over het roodblond haar, als het ware om vergiffenis te vragen. Dooi tja keek haar aan als een dier dat gestreeld wordt; dankbaar, met schitte rende oogen. Die onverwachte liefkoozing be- dnidde opheffing van den ban, waarin zy ge daan was, sedert de gouvernante met den grooten stok baar intooht hield. Met heldere stem zette sy opnieuw in „Ontwaak myn hart en zing 1" en Matje en Anna vielen in. 's Middags kwam er een man, dien niemand kende en die verlangde den heer Martinson It «preken. Het had hem moejte gekost. Afgbaaen, die op bevel van den Emir bezig waren een fort te bouwen in dan omtrek van Dakka, tnsschen den ingang van den Khybar pas en Kabul. De Afridi's, die een oude veete tegen den Emir hadden, doodden veel Afghanen en joegen de overigen opdevlnoht, waarna zy de gebonwen neerhaalden en spoor loos verdwenen. Blijkt deze toedraoht juist, dan ia wat ge schied is het ergste wat Engeland kan over komen. Door geheel Azië weet men wat in Zuid-Afrika ia voorgevallen, en hoe daar het grootste Eogelaohe leger, dat ooit byeen was, meer dan een half jiar lang een bloedigen stryd had te voeren tegen een 30.000 landbouwers. Dat Engeiands prestige daardoor werd geschaad, is duldeiyk. Maar wat zou va* dat prestige overblijven, als Engeland niet in staat bleek te voorkomen, dat een aan Engeland onder worpen volk een inval doet op het gebied van een aangrenzenden staat en daar verdedigins- werken aanvalt. Engeland's prestige moet her steld. In de eerste plaats tegenover den emir van Afghanistan, wiens trouw toehal verdacht is; dan tegenover de Afridi's, en tevens tegen over alle Indische stammen, die zouden kan nen hooren, dat Engeland onmachtig is de Afridi's aan te tasten. Maar hoe dat te doen 10.000 man Iadisohe troepen in Zuid-Afrika, 10.000 man naar China, misschien reeds 15.000 man I Cholera onder een der achtergebleven regimenten Inderdaad de toestand is hoogst ernstig. Perzië vry willig prys gegevenin China on machtig zyn belangen te beschermenop de Goudkust niet in staat de orde te herstellen, en nu, terwyi het groote leger ia Znid-Afrika nog altijd met de grootste moeilykheden heeft te kampen, nog een zoo noodlottige verwik keling in Indië. 't Is waarlijk of de voor spelling van Bismarok der verwezeniy king naby is! Beknopte Mededeelingen» Het zal morgen te Parys weer eeu her haling worden van den Hen Jnui 1899. De nationalisten willen in het Bois een betooging houden tegen Lonbet; de sooialisten willen een contra-manifestatie. De onder kolonel Bougon dienende offi cieren boden hnn vertrekkendeu chef een bron zen beeld aan, met als onderschrift de laatste woorden van diens dagorder: „De mensehen gaan voorbij maar Frankrijk blijft." De oppositie in Spanje biyit werkzaam. Romero Robledo heeft een hevige redevoering gehouden en op krachtige wyee het reeds meer door ons besproken hnweiyk van de prinses van Astnrië met den hertog van Caserta gegispt. Verder kwam by op tegen de uitbreiding der geesteiyke orden, in het byzonder van die der Jezuïeten, die, naar hy zeide, altijd spreken van de Hemelsche rykdommen, maar zich ondertussohen meester maken van deaardsohe rykdommen, die zy dan in het buitenland in veiligheid brengen. De Shah van Perzië gaat niet naar Londen. CHINA. Over Tient-siu meldt een telegram van den Engelacüeu admiraal, onder dagteekentng, van 7 Juli, dat de Chineezen voortgaan met „snipen" en dikwyis de nederzetting met gra naten beschieten. „zy hebban hnn liuia uitgebreid laags het kanaal en versehynen ia groot aantal in het Westen van de stad. Zg bombardeerden giste ren de voorsteden, maar wy brachten het Chineesehe kanonvuur tot zwygen. Heden bad eveneens een dergeiyk bombar dement plaats. De Fransche nederzetting en het spoorweg station zyn het meest asn aanvallen blootgesteld. Ik breng steeds meer kanonnen in stelling er zyn hier thans 10.000 man troepen, dooh er zyn er nog steeds meer noodig. De Rnssisehe- en Japansehe troepen worden verwacht." Een gedeelte der Duitsehe troepen is van Tahoe naar Kiao-Tacheon ontboden, wijl daar vrees voor een inval bestaat. Li-Haug-Tchang heeft, door bemiddeling van den Dnitsehen consul teCauton, aan de familie van den vermoorden Dnitsehen gezant zyn leedwezen doen betuigen. Generaal VoyroH is nu benoemd tot opperbevelhebber van de Fransehe troepen in China, terwijl vice-admiraal Pottier het bevel voeren zal over de vloot in Chineesehe wateren. De wetgevende vergadering te Melbourne stond 20.000 pd »t. toe voor de marine-afdee- ling die naar China gaat. Gatacre, Meihuen en toen Balier Men kent die beeriyk klinkende telegram men, door de Engelsebe generaals in de tweede den weg hierheen te vinden zei hy hy was langs een omweg van den trein gekomen, omdat hy, door een kaart, in de war gebracht, een halte te ver gereisd had; misschien was er haaat by de zaak misschien niet. Mar tinson was op den akker. De man sprak dus met juffrouw Martinson. „Woont er een juffrouw Ida Lehman by n?" „Ja dat is onze juffrouw, onze gouver nante." „Mooi. Waar is ze? Kan ik haar spreken?" „Heel graag. Dat wil zeggen komt gy voor die nienwe betrekking?" „Ja, juist daarover.'! „Kinderenroept de Juffrouwzegt dat er iemand ia. Ga zittea as je blieft. Met wie heb ik de eer „Ouder ons madame schrik niet en denk er niets ergs by ik ben inspecteur vau politie io Hamburg myn naam is Goetekerns/' „Lieve hemel J" „Wjj zyn een persoon op het spoor, die wy nog nooit hebben knnnen pakken en die wy, naar ik hoop, nu «uilen krijgen." „Onze juffrouw pNeen, die ii gieehte het slachtoffer of week van December naar Engeland gezonden, alle aanvangende met „Ik betreur". Welnu, thans heeft ook Roberts zyn be treurenswaardige mededeeling te doen en wel de OVERROMPELING VAN EEN BRITSCH GARNIZOEN en wat nog het meest typisohe is, het garnizoen van een plaatsje in de nabijheid van Pretoria» Wonder is dit eigeuiyk niet, want reeds gister hadde* de Engelsebe bladen het bericht gebracht van eeu actief optreden der Boeren in de streek tuaachen Pretoria en Johannesburg. Alvorens daarop terng te komen, dient ver meld wat Roberts Donderdag seinde. Met leedwezen moet ik mededeelen, dat de Boeren het garnizoen van Nitralenek (28 K.M. van Pretoria) overmeesterd hebben en gevangen genomen. Zy namen 2 kanonnen eu bjjna een geheel eacondron Scotsh Greys, benevens 99 man van het Lincobishire-TGgiaient. Het gevecht duurde den geheelen dag. Onze verliezen zyn vermoedelijk ernstig. De versterkingen kwamen te laat. Een aanval op Derde Poort (N. W. hoek Transvaal) werd afgeslagen. Bg Krugersdorp en bij Paardekraal werden de Boereu met groote verliezen terugge slagen. Als un op 28 K.M. vau Pretoria eeu Britseh garnizoen, uit de drie wapens bestaande, door de Boeren kan worden overmeesterd; als de stryd den geheelen dag kan duren en als daa de versterkingen nog te laat komen, dan ziet het er toob al erg vreemd uit. Zoo vreemd, dat de Engelsehen misschien nog tot de ont dekking znllen komen, dat de oorlog niet uit is. Over wat aan deze nederlaag der Engelaohen is voorafgegaan, kregen de Engelsebe bladen, onder dagteekening van Dinsdag, een telegram, meldende: Maandag werden de voorposten van Pole Carew, ten O» van Pretoria doos de Boeren aangevallen, die evenwel terugtrokken, toen de Britten met twee kanonnen aanrnkten gelijktijdig had generaal Hutton, ten Z. van Irene, dus met de Boeren die Zuideiyk van Pretoria staan, een gevecht. Een ander telegram meldde dat eenBoereu- oommando beeft gedemonstreerd tegen den spoorweg tussohen Pretoria en Johannesburg en dat in verband daarmede de bewakings- troopen zyn versterkt. Zou het wellicht een gevolg vau deze ver sterking der bewakiDgstroepen aijo geweest, dat in de omatreken van Pretoria de bezetting zoo verminderd Is, dat men Nitralsnek niet bytyds te hulp kon komen Wat de andere mededeelingen vau Roberts betreft, die beeft men alleen op te vatten ala een pleister op de wonde. Dat hoort er zoo by. KORTE OORLOCS BERICHTEN. 300 Boerengevangenen vertrekken binnen eenige dagen van Kaapstad met bestemming naar Ceylon. De jongste Engelsehe verlieaiyst geeft op 4 officieren en 41 minderen gewond, 1 man gedood. Gestorven 69, onder wie alleen drie hoofdofficieren. Een sectie belegeringsartillerie is te Kaapstad voor Chiua ingescheept. Vertrokken en aangekomen schepen, Vlissingen, 13 Jnli. Binnengekomen, het Eng. ss. Talavera, gez. Read, met een lading hont voor Vlissingen. Hr. Ma. instrnctiesohip Nautilus is 11 Jnli te Las Palmas aangekomen. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz, Vmssingen, 13 Jnli. Boter f 1.30 A f 1.20. Eieren f 3.50 4 per 104 stuks. Akstsbdah, 6 Juli. Lynolie f dB1/,, Raap olie f 31'A a contant. Schiedam, 12 Jnli. Moutwyn ƒ10; jenever f 14 en Amst.. proef /lfP/iï per HL. cont. zonder tust en zonder belasting- Opgaaf van den Bond van distillateurs. Cübegbem-Andeblecht, by Bbüsskl, 12 Jolt. Ter veemarkt van heden (Donderdag) waren 1606 stuks runderen aangevoerd, waarvan 433 oasen, 3a0 stieren en 853 koeien. De prgs per kilo levend gewicht was voor: ossen 0.75 tot 0.92 francsstieren 0.60 tot 0.74 francskoeien 0.60 tot 0.74 francs moet het worden. Ziet ge madam, deze ad* vertentie in de Beformviel ons op, door dergeiyke meer voorkomende gevallen het spoor wees hier heen - wy hebben nameiyk den brief onderiohept nu is de vraag: zyn er depêches gekomen?" „Ja wel gisterenavond aan de juffrouw.1' „Dus is het nog niet te laat." „Maar wat is er dan eigeniyk aan de hand!", „Verder niets dan dat een berucht vrouws persoon, dat jonge meisjes over de zee ver koopt, eindeiyk ontmsskerd en gepakt kan wor den, en wel door juffrouw Lehman. Tot nog toe was ze niet te krygenmaar dat is zeker, zy en hare handlangsters hebben genoeg jonge meisjes naar Uehaam en «iel in het verderf gestort." „En onze juffrouw „Als zij eenmaal in bare handen is, dan is zy voor eeuwig verloren. Die zyn weg tot dat ze van zonde en ellende vergaan?" „Myn God, myn God! Waar is de juf frouw?" (Slot volgt.) 20 Uit het Duitsch VAN JULIUS STINDE. VIL De eerste terugkomst. Ida nam het noodlottige dagboek op en verliet de kamer. Vergiffenis had ie niet ge vraagd. Dan volgenden morgen ging er een brie naar de Hamburger Reform. Met eeu adver tentie en een brief. Het adres was I. K. 45 betrekking Matje en Anna waren innig biy dat jnf, weer weerom was. Ida voelde dat ze de kinderen voor zich gewonnen bad en nu moest zy wegl Waar heen? dat wist ze niet. Misschien naar Oonstantinopel of over de zee naar Amerika't deed er niet toe, overal waar het dagboek niet bekend was. En zon baar niet ergens het geluk wachten? Wat zog het Eleonore ergeren als zy schatrijk werd en met diamanten beladen kwam aanrijden met blanwe livery en baar geen blik gunde, veel minder diamanten? Maar Mafje en Anna die kregen mooie geschenken. Woensdagmorgen sloht Ida de les vroeger dan anders en ging met de kinderen in den tnin. Het was een zonnige herfstdag, getooid met de veelkleurige bladeren aan de boomen, de laatste bloemen in de perken. Een echte afoeheidsdag. „Als ik niet meer hier ben, zult gy my dan ook liefhebben vroeg zy. „Ja." „En ais ik vandaag weg ging De kinderen vleiden zieb tegen haar aan. „Neen.'' „Gy begrijpt mij niet. Hebt gy al eens afscheid van iemand genomen, adieu gezegd, zoo echt, dat het n verdriet deed „Ja", zei Matje, „den pereboom en den appelboom en de varkens, en Lena zegt dat het zonde was. Maar Doortje moet er by zyn, andera kennen we bet niet.'! „Haal Doortje.'! Deortjè kwam en de bank werd gehaald en het tafeltje eu het krukje, ld» zat op het

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3