Verschillende Berichten. Tea alotte herinnert spreker eraan, dat bi} de Kamer reeds een wet ia ingediend, om het gebruik van motorrytuigen over het ganiehe rijk unitorm te regelen. Voor dit oogenblik acht spreker het niet gewensoht in de tot duiver geldende bepalingen verandering te brengen. Eindelijk zullen Ged. Staten nauwkeurig toezien, dat het gebruik van motorrij tuigen geen schade toebrengt aan de openbare wegen. Da heer Pompe van Meerdervoort zegt dat hy onder de voorwaarden, door Gad. Staten gesteld omtrent het beryden der wegen met automobielen, een paar bepalingen mist. Eerstens die omtrent de caoutohouk banden. Spreker wil niet betwisten dat vele motor* ry tuigen van oaoutehoukbanden voorzien zijn, maar wel dat alle dat zyn. In het Noorden van ons land heeft een au; tomobiel een gansehen straatweg bedorven; die antomobiel was zeker niet voorzien van veerkrachtige banden. zyn echter alle automobielen voorzien van uaoutohoukbanden, dan is er tegen de bepa ling geen bezwaarhet overtollige schaadt in deze niet. Wat aangaat de wegsbreedte, wyst de heer Pompe van Meerdervoort erop, dat hy niet bedoelt de breedte van de rijbaan, maar wel van den weg zeiven met de zjjkanten. Hy wyst op het gevaar, dat de paarden voor een motorrytuig schrikken, waarvan voorbeel den gemakkeiyk zyn aan te halen. Spreker stelt een motie voor, strekkende dat de vergadering den weuseh uitspreke, dat by de vergunningen tot het beryden van openbare wegen zal worden bepaald, dat de wielen van oaoutehoukbanden moeten voorzien zyn en wegen van minder dau 6 meter breedte uiet mogen worden bereden. Automobielfietsen zyn hiervan uitgezonderd. De heer Hombaoh stelt in het licht, dat een automobiel zeer gemakkeiyk te bezturen is, gemakkeiyker dan de vyanden van dat voertuig wel denken. Een verbod om wegen van minder dan 6 meter breedte te beryden, zon bet gebrnik van automobielen onmogelijk maken. Spreker wyst erop, dat in Brnssel en Parys motorrytnigen door druk beloopen straten, van minder dan 6 meter, ryden zonder bezwaar. Zulk een verbod zou spreker niet noodig achten. Wel zou hy willen, dat Ged. Staten andere eisohen stelden aan bestuurders van automo bielen, o. a. die van het leveren van bewys van geschiktheid, om met dat voertuig te ryden. Het motorrytuig is een ideaal voertuig, dat vooral in België grooten invloed krygt en het vreemdelingenverkeer zeer zal bevorderen. Er zyn in Nederland misschien it of 4 mo« torrytnigen, waarvan de wielen niet met oaoutchouk zyn bekleed, maar die wagens hebben veel minder gewioht dan byv. een zwaar beladen bietenwagen. Spreker staaft dit door het aanhalen van tal van cyfers, Ds heer Hombaoh hoopt, dat men hier zal inzien dat het pas en vogue komend voertnig niet moet tegengewerkt worden, maar het gebrnik ervan zooveel mogeiykmoet worden yergemakkeiykt. De heer Pompe van Meerdervoort dankt den heer Hombach voor het door hem aange voerde, waarin hy steun vindt voor bet door hem voorgestelde. Hy stelt verder in het licht dat de paarden in steden als Paris en Brnssel minder schrik achtig z|n dan op het platteland. Wat aangaat de zwaarte van een motor rytuig! wyst de heer Pompe van Meerdervoort erop dat de drukking, die door een automo biel op een weg wordt uitgeoefend, veel groo- ter is dan die van een gewonen wagen. De heer Siegers repliceert nog korteiyh. Hy meent dat het niet aangaat onder bet tegen woordig vigeereud reglement van orde dezer vergadering de motie van den heer Pompe van Meerdervoort in stemming te brengen. De heer De Smidt vraagt of de voorzitter de vergadering wil raadplegen of de disonssie over dit punt niet zal worden gesloten. Met 28 tegen 9 stemmen besluit de verga dering dat de beraadslaging zal worden gesloten. De heer Pompe van Meerdervoort tracht nn nog aan te toonen dat z. i. zyne motie wel in stemming kan worden gebracht, wyi bet alleen een verzoek is aan het Gedeputeerd College. Verder vraagt spreker zyne motie te splitsen. Nadat dit is geschied, komt ia de eerste plaats in stemming de vraag of het niet wen- acheiyk is te bepalen dat de wielen van motor rytnigen van oaouohoukbanden zullen moeten voorzien zyn. Die vraag wordt met 18 tegen 17 stemmen ontkennend beantwoord. De tweede vraag betreffende de breedte van den weg wordt met 21 tegen 13 stemmen eveneens ontkennend beantwoord. Aangezien de vergadering niet langer wensoht by een te biy ven wordt zy door den voorzitter gesloten. Voor een deel is dit slot van het verslag reeds in ons vorig nommer opgenomen.) RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. POGING TOT MOORD. Voor de bovengenoemde rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen den 26 jarigen E. B. B., landbouwer te Watervliet (België), thans alhier gedetineerd. Hy wordt beklaagd dat by den 16 April 1900, met voorbedachten rade en opsetteiyk, heeft getracht Petrus de Maarschalk en diens huisvrouw, Maria Christiana Mobiles te St. Kruis, de ouders van een meisje waarmede hy verkeering zocht, van het leven te be* rooven, door verschillende schoten uit een, met scherpe patronen geladen, revolver op hen 19 lossen, ea dat het aaa verschillende, van beklaagde'! wil onafhankeUjke omstandigheden is te wyten dat bovengenoemhe personen geen levensgevaariyke wonden hebben bekomen. In deze zaak waren aoht getuigen gedagvaard waarvan drie als desknndigen. Aan den beklaagde was de heer mr J. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Goes, ambts halve als verdediger toegevoegd. In de eerste plaats werd voorlezing gedaan van een rapport van deskundigen, aan wie de vraag werd gedaan of een schot, gelost nit een revolver als door beklaagde gebruikt, op een afstand van vyf of tien pas, doodeiyk kan treffen. Zij beantwoordden die vraag toe* stemmend. Verder bevatte het rapport nog verschillende mededeelingen omtrent met de revolver ge nomen schietproeven. Daarna werd tot bet hooren der getuigen overgegaan. De eerste was P. de Maarschalk, werkman te St Krnis, die zioh voor de kosten van zyn geneesheer civiele party stelde. Hy verklaarde dat hy in den morgen van den 16en April met zyn dochter, komende van St Margriet, huiswaarts keerde. By het tolhuis kwam beklaagde uit een herberg en vroeg aan getuige toestemming om met zyne dochter te trouwen. Deze weigerde hem die toestemming. Daarop trok bekl. een revolver en loste vier schoten op get.; een daarvan trof hem in de zyde. Toen begaf getuige zioh in de herberg waar bekl. nog twee schoten op hem loste. Een daarvan trof hem in den arm. Getuige is toch naar huis gewandeld en is daar te bed gegaan. Een half nnr daarna kwam de dokter. Deze heeft hem gedurende een veertien dagen behandeld. Getnige is thans hersteld, doch heeft altyd nog last van de gevolgen van de wond in &yn zyde. Op een vraag van den verdediger waarom getnige vroeger toestemming had gegeven dat bekl. met z§n dochter trouwen mocht, en die toestemming op het laatste oogenblik weder introk,; zeide getnige dat hy nimmer toestem ming tot een huweiyk tnssohsn beklaagde ez zyn dochter bad gegeven. Op een vraag van een der reohters, waarom getnige tegen het huweljjk van zyn dochter was, noemde deze als een der redenen, dat in de familie van bekl- teringiyders waren en verder dat zyn doehter diende en hy een deel van hare verdiensten kreeg, die by by haar huweiyk zon moeten missen. Tegen bekl. persooniyk had hy niets. Bekl. beweerde dat getnige vroeger toestem ming tot het huweiyk gaf, doch later zyn woord terug nam. De tweede getnige, S. M. Lobman te St. Krnis, verklaarde dat bekl. den 16 April by haar ge weest is en met haar heeft gesproken over zyn voorgenomen hnweiyk met de dochter van De Maarschalk. Hy beklaagde zioh erover dat deze zyn toestemming tot het huweiyk had ingetrokken. Toen De Maarschalk met zyn dochter aan kwamen, ging bekl. naar buiten en vroeg aan den vader of hy hem wilde vergnnnen met zyn dochter te trouwen. Deze weigerde, waar op bekl. een revolver uit zyn zak haalde en verschillende schoten op De Maarschalk loste. Zy heeft wel bniten zien en hooren Bohieten, dooh niet binnenshuis. Zy heeft gezien dat De Maarschalk aan den arm gekwetst was. Op een vraag van den verdediger verklaarde getnige dat het in St. Krnis bekend was dat bekl. met de dochter van De Maarschalk ver keering had en dat zy zonden gaan trouwen. De volgende getnige M. C, Mobiles, de vrouw vau De Maarschalk, verklaarde dat zy en haar man er tegen waren dat haar dochter verkee ring had met bekl. Zy hadden daarom de toestemming tot een hnweiyk geweigerd. In den morgen van 16 April was getuige, gaande naar haar huis, op eeu dyk, liggende tussohen IJzendyke en St Krnis, toen zy bekl. tegen kwam. Bekl. sprak haar aan over de toestemming tot het huweiyk met haar dochterzy wei gerde die, waarop hy eeu revolver trok en eenige schoten op haar gelost heeft, zonder haar eohter te wonden. Zy heeft wel gevoeld dat een kogel haar op den schouder raakte, dooh daar is gseu kwetsuur ontstaan. Getuige heeft, toen haar man thuis kwam, gezien dat hy op twee plaatsen gewond was. Op een vraag van een der rechters deelde getuige mêe, dat haar doehter maandeiyks 12 a 13 franken thuis braoht. Bekl. beweerde ook tegenover deze getuige dat zy verleden jaar toestemming gegeven bad tot zyn hnweiyk met hare doehter, dooh die later introk. Getnige sprak dat tegen. De volgende getnige, A. Ma enne, St. Krnis, heeft in den bewasten morgen beklaagde en de vrouw vau De Maarschalk op den dyb gezieu en vyf schoten hooren vallen, die door bekl. op de vrouw werden gelost. De beklaagde beweerde slechts vier schoten in de richting van de vrouw gelost te hebben. Getuige gaf toe zioh in het aantal schoten te kunnen vergissen. M. de Landsheer te Stekene verklaarde dat ia het begin vau April b3kl. by hem iu den winkel geweest is en vroeg om revolvers te zien. Hy heeft er ook een gekocht, dezelfde die aan getuige vertoond wordt. Getnige heeft aan bekl. ook 25 patronen geleverd. Daarna werden de deskundigen gehoord. Ia de eerste plaats J. C. van Oa, mr geweer- maker te Middelburg, die het door hem uit gebracht rapport mondeling nog toeliohtte. De tweede deskundige, de heer J. H. N., Bernelot Moens, kapitein der infanterie te Middelburg, deed dit ook. De laatste deskundige, de arts D. H. de Groot, verklaarde dat hy in den morgen van 16 April, te hulp geroepen bjj De Maarschalk deze die hulp beeft verleend. De man had een bloedende wond in de reohterzy en een aan den arm. Het waren schotwonden. De wond in de rechterzy was niet direct levensgevaariyh. Daarna werd bekl. gehoord. Hy bekende de revolver gekocht te hebben met het plan om de ouders van zyn meisje,indien deze geen toestemming tot zyn huweiyk wilden geven, omver te sohieten. Hy bekende ook de schoten op De Maar schalk eu diens vrouw gelost te hebben. De ambtenaar van het opeubaar ministerie achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen. Hy toonde aan, dat de revolver een deug. deiyk wapen was en dat op dea afstand, waarop de schoten gelost waren, diedoodeiyk badden kannen zyn. Er zyn in deze zaak verzachtende omstan digheden, maar ook zeer verzwarende. De bekl. stond vroeger goed bekend, heeft volledig bekend en toont berouw. Maar hy heeft de daad gepleegd met voor bedachten raad, dat blijkt uit hetkoopen van de revolver, het afwachten van den man en het sohieten op dezen en tien minuten later op de vrouw. Het waB zyn doel beiden het lev.en te bene men en bet is een toeval dat hy daarin niet is geslaagd. De ambtenaar vroeg veroordeeling van den beklaagde tot een gevangenisstraf van zes jaar. De verdediger begon met te zeggen dat hy wilde trachten der reehtbank de overtniging te geven, dat in deze trenrige zaak zooveel verzachtende omstandigheden zyn dat de atrenge straf, door den officier geëisebt, niet door haar zal worden toegepast. De beklaagde had tot hst oogenblik dat by het misdryf pleegde een buitengewoon goed gedrag geleid en maakte nimmer miBbrnik van sterken drank. Gedurende anderhalf jaar bad hy verkeering met de dochter van De Maarschalk. In Maart van het jaar 1899 drong bekl. aan op de toe stemming tot het huweiyk; de ouders wensehten dat hy nog een jaar wachten zon. Toen bekl., nadat het jaar om wat, opnieuw toestemming vroeg, werd die, zy het ook schoorvoetend, door De Maarschalk en vronw gegeven. Bekl. en zyn meisje gingen daarop naar den pastoor om de geboden te doen aflezen. Hy eu zyu meisje deden voorts hun best om eeo huishoudentje by elkaar te krygen en hy had alreeds een huisje gehuurd. Hy werd eohter door de ouders teleurge steld en het is te begrypen dat bekl, die niet bjjzonder hoog ontwikkeld is en in wiens aderen Belgisch bloed vloeit, tot het koopen van een revolver overging en den aanslag pleegde, waarvoor by thans tereeht staat. De ouders hadden niets op hem aan te wyzen, maar zy maakten van hun dochter het werktuig om wat geld te trekken. De weigering heeft hun echter niet veel geholpen want de doehter is na het misdryf het huis barer ouders ontloopen en geeft han geen dobbelt je meer. Toen beklaagde in wanhoop de schoten gelost had, ging hy zelf naar de marechaussee om zich aan te geven. De verdediger eindigde met zyn vertrouwen uit te spreken dat de rechtbank den bekl. een veel mindere straf zal opleggen dan door den officier is geeischt. Daarna werd het onderzoek in deze zaak gesloten en de uitspraak bepaald op heden over aeht dagen. Dezelfde rechtbank deed heden nitspraak in de zaak tegen: J. H., 22j. en P. H., 38 j., sjouwers, Vlissingen, thans alhier in hechtenis, waarvan by de behandeling in ons nommer /an den 7an dezer breedvoerig melding is ge maakt. Beide beklaagden werden wegens poging tot diefstal, voorafgegaan en vergezeld van ge weld tegen een persoongepleegd door twee vereenigde personen, met het oogmerk om dien diefstal voor te bereiden of gemakkelijk te maken ieder veroordeeld tot 6 m. gev.str&f met mindering der doorgebrachte hechtenis. Ook deed zy uitspraak in de, eveneens in ons genoemd nommer meegedeelde zaken tegen de te Middelburg gedetineerde A. B., 22 j., boerenknecht, laatst te Biervliet, P. F. v. d. V., by genaamd P. F., 16 j., werkman te Koewaeht, en A. d. N, 19 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, doch gedomici- iieer te Rotterdam, welke allen wegens diefstal werden veroordeeld de eerste tot 6 m., en de beide laatsten tot 4 m. gev. straf, allen met mindering der doorgebrachte hechtenis. Voorts zyn veroordeeld wegens: mishandeling J. 1. R.,91 j., landmansknecht, Cadzand, tot 14 d., en L. V., 26 j., boeren knecht, Biervliet, tot 7 d. gev. Btraf, en F. J. de W., 16 j., zonder beroep, Breskens, tot f 15 b. s. 8 d. b. en mishandeling begaan tegen een wettigen vader A. d. V., 25 j., werkman, Vlissingen, tot 2 m. gev. straf. By bevelaohrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare zitting verwezen de zaak tegen: A. G. de G., oud 21 jaren, ge boren te Antwerpen, particulier rivierlooda, wonende te Vlissingen. Hy wordt beklaagd dat by, Nederlander zynde, terwyi de na te noemen teiten in België strafbaar zyn volgens artikel 193 van den Code Penal Beige, op den 16an Juli 1899, al thans omstreeks dien tyd, te Oitende, België, lo. een telegram van den navolgenden inbond Henri Haass pilot Flushing. Do not come pious altered have seen Carrette (geteekend) Captain Caws Boadice" j 2o. een telegram van den navolgenden inhond „Haaze pilot Flus hing. Ne viens pas pious changés (geteekend Carrette) welke telegrammen moesten dienen als bewys van het feit, dat de overeen komst, die door bemiddeling van F. Car» rette to Ostende tussohen den kapitein H. (Jaws en den loods Henri, eigenlijk genaamd Henri George Gnillaume Haaze te Vlissingen, was gesloten om het stoomschip Boadice te loodsen, was verbroken, met het oogmerk deze telegrammen als echt te gebrniken, het eerste valscheiyk heeft onderteekond met den titel en den naam „Captain Caws", den titel en den naam van den gezagvoerder van het stoom schip Boadice, het tweede valsoheiyk heeft onderteekend met den naam Carrette, den naam van een stnnrman te Ostende. Verder dat hy deze telegrammen opeetteUjk aan het adres van genoemden Haaze te Vlis singen, als waren zy echt, aan het telegraaf kantoor te Ostende heeft aangeboden of doen aanbieden ter verzending, welke telegrammen aan hun adres te Vlissingen zyn aangekomen en in handen zyn gekomen van meergenoemden Haaze, nit het gebrnik van welke telegrammen nadeel kon ontstaan voor dezen, vermits de mogeiykheid bestond, dat hy, vermeenende na ontvangst dier telegrammen dat zyn hulp als loods niet noodig was, niet naar Ostende zou zyn gegaan en alzoo zou hebben gemist de belooning van zyn, als loods te bewyzen diensten, zynde omstreeks f 180. ONDERWIJS. Na gehouden admissie-eaamen zyn tot de lste klasse van school G te Middelburg toegelaten8. Boüjson, S. Boüscoo, H. Boude» wynoe, A. Byio, E. de Deeker, C. Dronkers, W. Gabriëlse, J. v. d. Harst, B. v. Oostveen, W Proos, J. Quilt, B. v. Straten en E. Sijpkens. Niet toegelaten twee. Gymnasium te Middelburg By het 7 en 9 Jnli gehouden eerste toela tingsexamen werden tot de eerste klasse toegelatenA. M. Boeyenga, F. K. M. Boen ders, O. A. Bouma, W. A. Dekker, N. M. de Ligt, J. Papegaay, A. van Unen, L. J. P. de Vos cd H. Willemse. Een adspirant werd voorwaardeiyk toegelaten en 3 zyn afgewezen. De overgangsexamens worden gehouden 10, 11 en 12 Juli. Bevorderd werden tot: de tweede klasse: A. Hymana, J. J. Koopmans, D. Maaosen en H. C. G. Lori&ux; voorw. bevorderd éen, niet bevorderd twee de derde klasse Ch. Baatiaanse, L. J. Gezelschap, Tb. Maassen, H. Th. ter Haar Romany, P. J. Waardenburg en J. W. A. F. van Maren Bentz van den Bergniet bevor derd één de vierde klasse: S. M. P.HeyseenB.de Ligtvoorw. bev. twee, niet bev. éen. de v y f d e klasseA. A. Scharp de Visser en C. G. van Sohelvenniet bev. éenen de zesde klasse J. Bolle, J. J. W. Harend, J. P. L. de Vos en M. A. S. de Vos. (Dit beriebt is reeds opgenomen in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer.) Door een vergissing werd in ons vorig nommer vermeld, dat by gelegenheid van het uitkeeren van belooningen voor getrouw schoolbezoek het woord werd gevoerd door den heer dr G. Smit Sibinga. Dit ia echter geschied door den heer D. Hildernisse. Door burg. en weth. van Rotterdam wordt voor leerarei in de aardryksknnde aan de Heogere Burger School voor meisjes aldaar aanbevolen mej. C. A. Pyuappel te Mid delburg. Heden werd te Goes In de Prins van Oranje onder voorzitterschap van den heer L. van Bruggen, schoolopziener in het arrondis sement, de 64e algemeeue vergadering der Znid-Bevelandsehe onderwyzersvereeniging ge bonden. Een groot aantal leden woonden do verga dering by. Na de opening door deu voorzitter, werden de gewone verslagen uitgebracht. Het aftredend bestuurslid, de heer D. H. C. Ittmano, werd herkozen. De voorlezing, ditmaal over Concentratie, door den heer Rietveld de Hond, hoofd der school te Ierseke, vormde als altyd de hoofd schotel. VervolgenB werd door den hees MarkutBe, onderwyzer te 's Heer Arendskerke, de be spreking ingeleid van de bekende „rijen" van Bottema. Eene „bydrage" door den heer De Priester, hoofd der school te Borssele, besloot den goed besteden dag. Voor het toelatings examen aan 'sryks- veeartsenyzohool is n.a. geslaagd A. P. van Leuven van Hontenisse. De onderwyxervereenigiDg in 'tArrondis sement Oostburg hield Donderdag, onder presidium van den heer Gerritsen, Arrondisse- ments schoolopziener, bare jaariyksebe feest- vergadering te Cadzand. Bekroond voor een ingezonden herbarium werden de heeren De Brnyna te Aardenbnrg, Tavenir te Biervliet en Dn Burck te IJzendyke. Aan den maaltyd aan 'tBadhnis heerschte een opgewekte, gezellige toon, niet weinig verhoogd door het muziekgezelschap te Cad zand, ^wier leden de zeer gewaardeerde attentie hadden eenige stnkben ten gehoore te brengen. KERKNIEUWS. Het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Borssele is door den heer A. F. L.van Hengel, candidaat te Putten (Gelderland), aan genomen. Op 1 Jnli jl. waren by de Ned. Herv. kerk 262 predikantsplaatsen vacant tegen 258 op 1 Jan 11., en daarvan in Z e e l and 24. LANDBOUW. Biykens een in de St. Ct. van heden meegedeelden staat, kwamen in de maand Juni in het geheele ryk de volgende gevallen van besmetteiyke veeziekten voor, (De tussohen haakjes geplaatste getallen geven het aantal eigenaars aan): mond» en klauwzeer by her kauwende diereu en varkens 2635 (263), kwade droes en huidworm by eenhoevige digrea 7 (5), schurft b$ eenhoevige dieren en schapen 14 (11), rothreupel der schapen 21 (4), vlekziekte der varkens 34 (20), miltvuur by alle vee 13 (9). In de provinoie Zeeland kwamen de volgende gevallen voormond- en klauwzeer 10 (2) en wel te St. J a n s t e e n 1 (1) en te Cortgene 9 (1), vlekziekte by varkens 4 (4), en wel te A x e 1 1 (1), te St. M a a r- tensdyk 1 (1), teOad-Vossemeer 1 (1) en te P o o r t v 1 i e t 1 (1). Woensdag is te Wiesbaden overleden onze verdienstelijke schilderes, mevrouw M. P. Bilders—Vau Bosse. Tbans is by de post erg en en telegraphic de bepaling ingevoerd, dat zij, die vóór hun aanstelling in 'a lands dienst werkzaam waren, dien tyd ook voor han pensioen kannen doen gelden. In een vergadering van zeelieden en stokers, te Rotterdam gehouden, is een ver- eaniging van dia werklieden opgericht, om tot een betere loon- en rnstregeling te geraken. Staande de vergadering werd een telegram gelezen, meldende, dat te Amsterdam 400 zeelieden het werk hebben gestaakt. De schutters te 's Gravonbage, die naar hnnne meaning te lang in dienst gehouden waren, werden onder den tocht door de stad rumoerig; ze zongen en joelden en luisterden niet naar het verbod hunner meerderen, waarom de commandeerende officier meende het ver standigst te doen door zyn mansohappeu te doen inrukken. Ia een bierbrouwery in die stad viel een werkman door een luik en werd inwendig zoo zwaar gekneusd dat hy even na aankomst iu het ziekenhuis overleed. Woensdag had op de stoomtram van den Staatsspoor naar Sohevenigen weêr een ongeluk plaats. By een overweg reed de.tram een rytnig aan, dat, na gewacht te hebben voor een stoomtram die vau de eene zyde kwam, de rails overstak, daar de koetsier eeu tram van de andere zyde niet kan zien aan komen. Man, vrouw en drie kindereu werdeu uit het rijtuig geslingerd, maar kwamen met lichte kneuzingen vrij. Omtrent het inhechtenia nemen van deu moordenaar van mevrouw Brouwer uit Utrecht verneemt men nader het volgende. Daar de politie vermoedde, dat de dader zich by Amers foort schuil hield, gingen de commissaris vau politie nit Utrecht, een hoofdinspecteur en eeu inspecteur daarheen eu bevonden dat de beer S. zioh in een hotel bevond, welks uitgangen werden afgesloten. De moordenaar werd op zyn kamer iu hechtenis genomenhy stond op het punt om te vertrekken. Het gestolen rywiel, de pet en de jas war den in het bezit van den dader gevonden. Hy werd per rytuig naar Amersfoort en daarna per spoor naar Utrecht vervoerd. S. was biykbaar onder den indrnk van het gehenrde. Het ware motief voor de misdaad is nog onbekend. Tnsschen Leur en Beek had Woensdag eeo 28-jarig timmerman het ongeluk van een wagen te vallen en met het hoofd onder het wiel te geraken. Hy was dadeiyk dood. Een jongmensoh nit Westervoort, dat in den IJiel wilde baden, is verdronken. Donderdag stond de groote koolteerfabriek Perseverantia te Harlingeu in brand. Aau blussohen viel niet te denken. Te Mil, by Gennep, is Woensdag middag een 75 jarig man te water geraakt en ver dronken. De Belgische minister van jastitie heeft bepaald, dat by groote rampen de lyken der slachtoffers slechts dan zullen worden ge schouwd, als dit om bp zonder e redenen wen» soheiyk sohynt. Een ernstig ougelnk heelt iu Frankrijk plaats gehad. Op het lange kanaal, dat de Marue met deu Rijn verbindt tnsohon Epernay en Straats burg is van het pand bjj Nancy, te Liver* dan, de dyk doorgebroken over een lengte vau 20 meters. Door dat gat zyn 6 millioen knb. meters water uit dat kanaalpand neergestroomd en hebben zich eeu weg gebaand naar den Moezel. Er waren 20 sohepen op het kanaal- deel, die nu droogliggen één werd neerge- sleept eu is verbryzeld. De schade is aan* zieniyk. De Parysche politie bad de lucht gekre* gen, dat Esterliazy van plan was, naar Parys te komen, om zioh zelf in handen der over} heid je stellen. Het was zelfs bekend, dat hy een vriend in de rue du Faubourg St Honoré zou bezoeken. Een aantal agenten wachtten „le eher commandant" op, doch hy liet zich waehten. Te Algiers heeft een ontploffing plaats gehad in het kolenruim van een Belgisch vaartuig. 5 opvarenden werden gekwetst; 2 daarvan ernstig. Gelijk wy reeds vroeger mededeelden, is gebleken, dat de beruchte woorden van den koning van Zweden, die zioh tegenover Daily Express zoo ergerlijk over de Boeren uit liet, geen ander doel hadden, dan het overne men eener Zweedsohe leening door Londensohe bankiers voor te bereiden. Het zonderlinge feit doet zioh nu voor, dat de Londeniche bankiers het nieuwe fonds in Nederland willen plaatsen, waartoe heden te Amsterdam de inichryving was opengesteld. Zal men in ons land daartoe zich leenen? Op den Ryn heeft weer een droevig oa» geluk plaats gehad. Ben overzetbootje is doof een stoomboot overvaren. De schipper, dria zgner kinderen en drie passagiers zyn gedooda Da vrouw van den schipper zag bet ongelukj van den wal.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2