LAATSTE BERICHTER WÊSêmmX door lieden, die niet een duizendste v< eten van hetgeen bekend is aan de beide vloot voogden, die zeker niet zonder ernstige over weging dit besluit namen, en de verantwoor delij kheid aanvaardden voor een zoo nitersten maatregel. Als zij meenen niets te mogen wagen, dan kan men wei zeker zijn dat niets te winnen valt. Dat wat den algemeenen toestand betreft. Bijzonderheden zijn niet veel bekend, en wat men hoort is n&tnarlgk niet onvooiwa&rdeiyk te geiooven. De Europeesehe bevolking van Tient-sin had haar toevlucht genomen op de bovenverdiepingen van Gordon Hall, maar geheel veilig was men daar niet. Seymour zou door een geweerkogel gewond zyn, terwyi hij aan tafel zat. By de bovenvermelde inneming der Chinee* sehe stad hadden de verbondenen, vooral de Rusaen en de JapanneezeD, zware verliezen geleden. Maar die der Chineezsn zouden 8 k 10.000 man bedragen. De lgken werden, met het oog op de gezond heidaeisohen, door de Europeanen voor een deel verbrand. Men verwachtte een aanval op de stad door gene raal Nieh, die geschat werd 90.000 man onder zjjn bevelen te hebben, terwijl buiten deze macht nog 50.000 man den weg naar Peking blijven bezetten. Met betrekking tot de algemeene politiek staat men voor een moeiiyk vraagetnk. Eenige Mogendheden, vooral Engeland, zonden Japan op den voorgrond willen schuiven, wyi dat land bet dichtst in de baart ligt. Maar Japan zal natuurlijk niets willen doen dan op vast aecoord. Na den oorlog in 1895, toen een paar mogendheden het jeugdige rüjk beletten gebruik te maken van aiju overwinning, zal men zich wel tweemaal bedenken, eer men nogmaals voor anderen de kastanjes uit het vuur gaat halen. Ongelijk zou men daarom niet hebben, als men vooraf z^n voorwaarden stelde en zyn bijzondere belangen verzekerde. Te Londen was men, naar Brodrick in het Lagerhuis mededeelde, de beslissing van Japan nog wachtende. Beknopte Mededeelingen. Sipido en diens drie medebeschuldigden zyn vrygesproken en onmiddeliyk in vryheid gesteld. Alleen zal Sipido tot zyn 21ate jaar ter beschikking van de rogeering worden gesteld. De Chineesche oorlog en de tentoonstel ling biyken betere afleiders dan wij wel ge dacht hadden. De militaire crisis maakt niet dien overweldigenden indruk op de Fransehen, die in andere omstandigheden zou zyn ontstaan. In den Senaat is de zaak ook ter sprake gebracht en wel door Fraok Chareau. Deze beweerde dat de maatregelen der regeering het leger uit zyn verband rukten. Maar de cegeering betoogde dat eea verplaatsing van enkele officieren het leger niet uit zyn verband moet kunnen rukkenzy handhaafde haar recht om te doen wat zy deed, en wraakte den geest die tot het verzei leidde. Ten slotte behaalde de regeering de overwinning met 164 tegen 91 stemmen. Volgens de Gaulois zouden verschillende generaals, Men van den oppersten krygsraad, voornemens zijn generaal Jamont te volgen en heen te gaan. En nu komt er nog iets by. De welbekende kapitein Freystater is tot majoor bevorderd. Men beweert dat na verschillende hoofdoffi cieren hun ontslag zullen nemen, iets waar tegen wel niemand bezwaar zal hebben. Een dergelijke opruiming van ontevreden elementen moet het leger ten goede komen. Max Regis, die indertyd uit Algiers naar Spanje vluchtte, toen by vervolgd zou worden wegens een nabootsing van de fort Chabrol- zaak, is nu op de grens aangehouden. Het geheim van Koning Oacata uitingen over de Boeren wordt opgehelderd. De Zweedsche regeering zoekt te Londen een groote leening te plaatsen net als in der tyd de Boerenvreter Yves Guyot. In Duitsohland is op dit oogenblik in de pers veel te doen over de vraag, of de regee ring den Ryksraad moet byeenroepen, om oredieten voor China toe te stemmen. Da Duitscha groepen in Oootenryk hielden vergaderingen, om tegen de toepassing van par. 14 der Grondwet te proteateeren. Da wet tot opheffing van de administra tieve verbanning naar Siberië is in de Begeeringtbode opgenomen. Da spoorweg van Seonl naar Chemulpo (Korea) ia gereed en zou Donderdag worden geopend. Da democratiiohe conventie te Kauaae- City haefi zich met 27 tegen 25 stemman voor de vrye zilveraanmnntiug op den grondslag 16: 1 verklaard. In Algiers en iu Tunis zal uit de inboor lingen een corps zeesoldaten worden gevormd. In het Lagerhuis is eau officieel telegram medegedeeld,meldende dat de kommandant van Coemassi23 Juni met 600 man deze plaats ver liet, om zich een doortocht te banen naar de kust. Te Cjemasai was een klein garnizoen met levensmiddelen voor drie weken achter gelaten. De bevelhebber van het ontzetting»- leger rekende er vast op de plaats vóór dee 15en dezer te ontzetten. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Op bevel van Roberta moeten alle tnan° neiyke inwoners van Pretoria, boven de 16 jaar, die geen Engelsch onderdaan zgn, een ver- biyfpas bezitten. Men meent op deze wijze het spionnenstelsel der Boeren te fnuiken. Roberts eeint dat een door een officier aangevoerde patrouille door de Boeren is ge vangen genomen. Het oorps City Volunteers ban door de vele verliezen niet op sterkte worden gehouden. Do Horning Leader wijst er op, dat bet vak van vrijwilliger niets aanlokkende heeft. Het Comité de la Jeunesse frangaise en faveur du Transvaaldat zooveel dappere Qtrfjders naar de Zuid-Afrikaansche republieken uitzond, om heldhaftige burgers by te slaan, heeft zyn Parjjsohe leden uitgencodigd den afgevaardigden der Boeren, die heden (Vrjjdag) aan het station Saint Lazarre te Paryo aan komen, daar hun opwachting te maken. De Pretor «correspondent van de N.R,Ct. schrijft het volgende naar aanleiding van de ontruiming van Johannesburg. Het schrikbeeld van het opblazen der rnjjuen en van Johannesburg is dus voorloopig voorby. Ik heb vroeger meer over dit punt geschreven; volgens mijne meening zon de vernieling iu enkele gevallen te verdedigen zyn geweest, en ik zou zelf medegedaan hebben, als we alles vernielden en den vyand niets anders dan woest land achterlieten. Ook uit strategisch oogpunt was vernieling van veel wat tot de mynindustrie behoort te rechtvaardigen ge weest. De regeering is echter gezwicht voor argumenten, die haar ook geen oneer aandoen. In de eerste plaats, men mag niet uit wraak zucht handelen; men zou ook de kapitalisten, om wie het te doen is, niet treffen. Integen deel zy zouden de aandeelen drukken, ze goedkoop iukoopen en by nieuwe uitgifte ge weldige winsten behalen. In de tweede plaats mag men het laten in 't belang van bet volk. Winnen wy 't nog, dan strekt bet ons zeker niet tot oneer dat wy de mynindustrie onbe schadigd hebben gelatenkomt de Engelaehman biy vend te overwinnen, dan zal de mynindustrie aangewezen zyn om de oorlogsbelasting opto brengen. Vernielen wy haar moedwillig, dan zal men te eerder de belasting traohten te leggen op de Boeren, en we zonden dus bij dragen tot verarming van ons eigen volk. D@ toekomst zal leeren of wy verstandig gedaan hebben. CHINA. Gelijk men weet heeft Eageland by deu aanvang van den oorlog de uit den vreemde aangeboden Roods Krwis-ambnUnces afge wezen op den hooghartigen grond, dat de militaire geneeskundige dienst wel in de behoefte kon voorzien, 't Gevolg was de on- besohryfeiybe ellende, die nu heel Engeland doet opschrikken. Maar geleerd heeft men niets. De te Hongkong wonende Daitschers en andere vreemden hadden een paar vrijcorpsen willen oprichten, om aan de verdediging der kolonie mede te werken. Maar de gouverneur wees ook dit aanbod af. Ouder het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen wy nog de volgende telegrammen, die reeds in een groot deel onzer vorige op lage werden opgenomen: Tseht-foe, 4 Juli. 800 Franscbe soldaten De laatste dagen was beweerd, dat de moord fe Rastadt het laatste voorbeeld was van een moord op gezanten. Dit blijkt onjuist. In Februari 1829 iB de Russische gezant te Teheran, Gribojedow, vermoord. Ruim 40 personen, die iu de zaak betrokken waren, werden ter dood gebracht en de familie ontving 30 miljoen roebels schadevergoeding. Te Hobokén vindt men nog voortdurend Igken vau personen, die by den grooten dok- brand het leven verloren. Te Tacomas, een voorstad van New York, is eeu eleotriscbo tram ontspoord en van een aauzieaiyke hoogte gevallen. 35 personen werden gedood. 9 zwaar en 9 lichter gewond. Bureaucratische zeden. Er is in Eageland een campagne tegen de War officehet departement van oorlog, op touw gezet on iederon daggeest men van nieuwe bewijzen, hoe. aan dat departement de amb tenaren hun tyd verknoeien door betslaafaoh volgen van verouderde en onvoldoende bepa lingen. Zoo is er een gepensioneerd militair die 40 jaren geleden in den Krim-oorlog aan de bestorming van de Renan deelnam. Zijn arm werd stukgeschoten. Hij liet zijn overjas op bet veld liggen en wandelde met zyn ver wonden arm drie mijl terug naar bet hospitaal,1 waer zyn arm geamputeerd werd. Met een, zeer mager pensioen moest by den dienst ver latea. Nu werd hem echter vau dat pensioen 16 shilling afgehouden, omdat bij zgn jas op het slagveld had laten liggen. 40 jaren lang heeft by over die behandeling gereclameerd en hij reclameert nog steeds. Iemand anders vertelt boe twee afdeelingen vau het departement 3 maanden lang getwist eu stapels brieven geschreven hebben, omdat ile eeue afdeeling beweerde dat de rekening vau een spoorwegmaatschappij 1 penny hooger moest zyn dan ba de spoorwegmaatschappij èn de andere afdeeling beweerden. (Hbld.) DE UITTOCHT DER HOLLANDERS. Omtrent het vertrek vaa eeu gedeelte van het HolUudBohe spoorwegpersoneel van San- der ton naar East London, seint een corres pondent van Central News „Da Hollandara, die aan de Nederlandsche spoor verbonden waren, zijn bier beden met hnn gezinnen vertrokken, op weg naar Eu ropa. Het vertrek gaf aaaleiding tot eenige merkwaardige tooneelen. „Het waren in bet geheel ongeveer honderd mannen. Op hun weg van de gevangenis naar het station droegen sommigen kinderen, anderen bundels goad. Zij werden begeleid door soldaten met de bajonet op het geweer. De stoet wekte veel belangstelling. Al loo- pende zongen de Hollanders bet volkslied, het Transvaalsohe volkslied en andere vaderland- oche liederen, en van tyd tot tyd barstten zy iu gejuich los. De vrouwen en de grootere kinderen, ongeveer honderd in getal, volgden te voet zonder militair geleide, en een bagage wagen sloot den stoet. „Bij hun aankomst aan het tydeiyke spoor wegstation kregen de vrouwen en kinderen verlof zich vryeiyk onder de gevangenen te bewegen totdat de trein voorreed, welke be stond uit gewone personenwagens. By het instappen zag men menig roerend afscheid fussohen de Hollanders en de verwanten, die sij te Standerton achterlieten. Verscheidene mannen droegen een strikje met de Trans- vaalsche kleuren, en voor een toevalligen toe schouwer leek het of zy heel opgeruimd waren. Maar het was toch duidelijk, dat zy cenigozino het laad hadden en neergedrukt waren, dat zg buu geriefelijk huis en hun betrekking moeBten verlaten. Onder de menschen, die voor bet vertrek gereed stonden, waren ook vjjf hrijgDgevangen Boeren, die afzonderlijk uaar den trein liepen, zwijgend en bedrukt. „Iu elk compartiment met mannen werden twee wachten met de bajonet op het geweer geplaatst; voor bet gedeelte van den trein waarin de vrouwen en kinderen zaten, werd die voorzorg onnoodig geacht. Kolonel Gichos- ter en de maar schalk provoost hisr hielden het toezicht op het vertrek en alles ging geleidelijk iu zyn werk. „Toen de trein uit het station wegetoomde, zongen de Hollanders weer treffend het Volks lied, met luid gejuich tot slot. Een man riop uit het portier: „We komen over drie maan den in Transvaal terug." De kleine groep iu de boechen, die tusrehen de akkers in lagen en aan het landschap het aanzien van een zeer uitgestrekt park gaven. Door het hont stroomden vele beekjes, waarvan het water naar de vijvers en meren toeliep, die men van de hoogste heuveltoppen zag. Ook vau den grooten eik, waar sedert eenige dagea eea bank stond, zag men akkers, velden en meren met boasehen omgeven. Aan den horizont ontwaarde men de blauwe zee. Hst was merkwaardig, telkens als Ida dat groote watervlak zag, daeht ze aan de eeuwigheid. Dat waren onaangename gedach ten, die ze aan den dominé te danken bad die had baar dat schouwspel voor altgd vergald. Ea die geestelgke durfde zich bemoeien met hare opvoedingsplaunes. Hij was op Martin hagen geweest, had haar een uur lang in zyn byzya les laten geven en toen gezegd«Heel goed, kindlief; ga maar niet te hard van stapel. Vóór alles echtermet God en tot God. Buiten hem geen heil!" Daarop antwoordde Ida dat zy haar plicht kende en dien zou volbrengen. De kinderen waren ongelooflyk ten achteren in hetgeen zy weten moestendaarom was dat ver de hoofdzaak, „Zooals gy denkt, mejuffrouw ik wil over uw pas begonnen werk ook niet oor deelen, alsof het reeds voltooid ware. Wy zullen nog dikwyij over dit onderwerp «pre- vriendinnen en verwanten, die achterbleven, weenden toen de trein wegreed." Al de maatregelen voor het vervoer zyn met byzondere verschooning over de gevoelens der Hollanders uitgevoerd. Een aanzieniyke meaigte bad zich verzameld om van het vertrek getuige te zijn, en de houding van de menschen was zeer eerbiedig. Aanstaanden Woensdag middag houdt de gemeenteraad van Middelbnrg eeneopen bare vergadering. Daarin is o. a. aan de orde de benoeming van een hoofd van school A. Verder zullen behandeld worden voorstellen van burg. en weth. betreffende de gemeente- reiniging, het pleintje op den Dam en zal ook de beraadslaging worden voortgezet omtrent de onderzoekingen van duinwater. Rotterdam. Heden verscheen een manifest van de werkgevers, waarin zy de staking betreuren, wijl alle eiechen zijn ingewilligd. Er moeten dus by de leiders mander edele be; doelangen in hef spel zgn, segg-; n zy. In de Boompjes werd het manifest door de stakers afgescheurd. Pogingen van het federatie- bootje om de Zeeuwen, die aan de Hallboot werken, over te halen tot staking mislukten. (Men zie het bericht uit Ierseke onder Stad en provincie). Ter bescherming van de booten der firma Muller en der Holland-Ameriku-lijn zyn voor ieder 50 man mariniers gerequireerd. Overigens ligt alles stil, ook het er tewerk. Da houding der stakers biytt kalm. De ertawerkera besloten eene vereenigiög op te richten. Donderdag is te Katendrecht eene vergade ring van vrouwen gehouden, waarin Tans en Muller tot volharden aanspoorden. De sleepers zullen heden avond beslissen of zy de staking zullen eteuuen. 's Gravenhage. Eerste kamer. Iu de heden gehouden zitting is de boterwet zonder stemming aangenomen. Alvorens had de regeeringc-eomiaiasam, de beer SickeBZ,aan de hoeren De Jong, Rengers» Bergsma en Baltman geantwoord dat deze wet, gericht tegen da knoeieryen met boter, later zal gevolgd worden door maatregelen tegen vorvalscbing en andere middelen tot bevorde ring van den botorafzat naar het buitenland, zooals uitzending van een zuivelconeulent naar Engeland eu oprichting van eeu ïijkszuivel- coaiïöle-station, waaromtrent overwegingen aanhangig zyn. Met 43 tegen 3 stemmen is goedgekeurd do geiykstelling vau diploma's van byzondere gymnasia met openbare. Omtrent China werd medegedeeld: eerstens door den minister van marine dat de Holland geen extra landingadivisie aan boord heefc en het schip Hongkong is binnengeloopen tot herstelling eener gesprongen stoompijp maar bestemd ia naar Shanghai, fee bescherming der Nederlandsche kolonie, en tweedens door den minister van buitenlandsohe zaken dat de regeering met de meeste voorzichtigheid zal handelen en zich niet zal aansluiten by de groote Mogendheden tot uitbreiding van het gezag en der sfeeren van invloed. De heer Fransen van de Putte keurde het voornemen der regeering om voorzichtig te handelen goed, maar betreurde het dat destyds geen schip naar Nieuw Guinea was gezonden, tot redding van een gedeelte der aan wal gegane eqnipage. De minister van marine antwoordde, dat de gouverneur-generaal dit niet noodig achtte. De overeenkomat met de maatschappij De Schelde te Vlisaingen is bekrachtigd, zoo mede, met 24 tegen 11 stemmen, het renteloos voorschot voor don stoomtramweg Zntphen— Golderacb Hengeloo. De voorschotten voor al de overige stoom- trammen zyn aangenomen. Na afdoening van eenige andere ontwerpen is de Kamer uiteengegaan. Op verzoek is de heer J. J. Geense eervol ontslagen ala burgemeester san St. Phi- psland. Amsterdam. De afdeeling van de Holland- 3che Maatschappij van landbouw besloot heden ken en myn ervaring staat u ten dienste, zoo vaak gy by my aanklopt." Ida nam zioh voor, van dit aanbod geen gebruik te maken. Waf wist zoo'n oude heer van het onderwijs In dezen tyd By hem zorgde de goede God voor regen en wind dat had hy uitdrukkelijk gezegd dus kende hy geen maximum of minimum, geen depressie of isobaren, isothermen en al die wetenschap peiyke namen, waarvan weer en wind inder daad afhankeiyk zyn. Zy herinnerde zich den volzin uit het boekje nog heel goed„De temperatuurverschillen ia de luchfzee zyn de oorzaken van de weersgesteldheid." Dat bad ze zwart op wit. Dns de lieve God zorgde niet voor het weer, maar de barometer. Men was in dezen achterhoek zoo bekrompen en aehteriyk. Dat stond, met eenige scherpe opmerkingen over den domioé, ook zwart op wit, in haar dagboek. Dan was Egon van Ruiter een heel andere mandie had, getrouw aan zgn ridderwoord, de piano gezonden, een nieuw instrument van notenhout met fijn any werk, dat, toen het m6t veel moeite in de mooie kamer geplaatst was, heel vreemd stond tusschen de mahonie houten meubels, Ida moest dadeijjk probeeren boe bet klonk en ofschoon zy, tengevolge van het veel lezen van kritieken, beter oordecien kon dan spelen, verblufte zy toch de Martinhagers, die niets van de edele kunst verstonden. Zy begrepen om in het voorjaar van 1901 een tuinbouw tentoonstelling te houden in het gebouw Velox. Kansas City, 5 Juli. De democratische conventie stelde Bryan eandidaat voor het presidentschap. Di oorlog in Zoin-Afrlli. Pretoria, 5 Juli. Een welgeslaagde beëin diging der operaties in dan Vrgstaat wordt dageiyks verwacht Alsdan zullen de troe pen Botha kunnen aanvallen, die moeite „eohynt" te hebben zyn burgers bijeen te houdeu. Maseroe 5 Juli. De Boeren deden gisteren eeu wanhopige poging om Fiksburg te her overen en vielen fe middernacht aan. Ook by Senekal werd gevochten. (Waar biyft de uitslag vau dezs gevechten Havre (Hbld.) 5 Juli. Het Boeren drie manschap ia hier te tien uur aangekomen. De heeren waren zeer welvarend en be tuigden zich zeer tevreden over de ontvangst in Amerika. 95 percent van het Amerikaansche volk ia voor de Boeren, zoo zeiden zy. Dr Leyds, de heer Piereoa en vele autori teiten boden bloemen aan. De president van bet Fransehe Boeren- comité hield eene redevoering. De heer Fiseher antwoordde en dankte voor de ontvangst en de sympathiebetuigingen. Het gezantschap ging de wal aan onder de juichkreten van een talryk publiek. Het vertrok om 12.50 naar Par|ja. Londen, 5 Juli. Hef Lagerhuis noodzaakte, na een kort maar warm debat, Balfour om bet aantal oommissies ter onderzoek der hospitaal- aohaudalen in Zuid-Atrika met twee te ver meerdereu. Algemeen Overzicht. Het nienwa uit de beide deelen der wereld, waaraan de openbare meening hangt, it sohaarsota. Uit Zuid-Afrik» hoort men niets en over China hoort men niets bijzonders. Ten minste er is sedert gister slechts éan bericht van be- teekenis ontvangen, en wel een over den toe stand te Tient-sin. Zaterdag ochtend te 8 aar vielen de verbonden troepen de Chineezenstad van Tient-sin aan. Om twee uur 's namiddags werd de stad ingenomen. Het hoofddoel was, naar gemeld wordt, het fort in de stad te verwoesten, van waar bet vreemdelingen- kwartier werd beschoten. Het zon na van belang wezen te weten, of de hoog ernstige tijdingen over den toestand aldaar jonger of ouder &yn dan dit beriebt. Zyn zy ouder, dan bestaat kano dat de toe stand daar wat verbeterd is door hef succes der verbonden troepen. Maar toch blyft de toestand hoogst ernstig en van oprnkken achjjnt vooreerst geen sprake. De aanvoer van troe pen duurt te lang; en nu staat het regenseizoen voor de deur, met hef gevolg dat de Renter- correspondent te Tsohi-foe reeds gewaagt van de vrees, dat men tot het najaar zal moeten wachten. Welken invloed dit zou hebben? De erva ring in Zuid-Afrika heeft geleerd, dat voor een niet streng gedisciplineerd leger niets noodlottiger is dan een lange duur van den stryd met veel rust- Zon het nu iu China ook zoo gaan? Zou, als men drie maanden wachtte, de toestand niet verbeteren en de strijdlust afnemen. Of bestaat in China nog eet- krachtig gezag, dat zioh Uit uitstel ten nutte zou kunnen maken, om zich nog meer toe te rasten? De beslissing zal natuurlijk een moeiiyke zya. 't Is zoowat dezelfde vraag, die zich m Zuid-Afrik» voordeed. Daar werd de beslis sing echter beüeeracht door de noodzakelijkheid de drie belegerde plaatsen te bezetten. En hier? Peking ea Tientsin zijn wat Kïmberley en Lady&mith was. Maar er is onderscheid in dien zin, dat men reeds inziet dat men Peking niet kan ontzetten, terwijl men in Tientsin een zwaar hoofd heeft. Het is n&tuuriyk, dat het prysgeven vaa Peking groote teleurstelling wekt, en het is menscheiyk dat daarover geprutteld wordt niets van hetgeen zy speelde, maas het klonk dikwijls gevoelvol. Zy Bpeelde ook een wals, en als die beter in de maat was geweest, had men er heel goed op kunnen dansen. Buiten wordt op alles gedanst wat maar eenlgszino in do maatgaat op zuiverheid en harmonie wordt niet gelet. Met het f&lenf ontdekken ging het heel langzaam, de kinderen hadden zulke onzelf standige vingers, die niet nit elkaar wilden en de noten konden ze maar niet onthouden. Alle andere leasen vonden zy prettig, maar de pianolessen waren een brnis. Hieruit maakte juffrouw Marfinsen op dat ze geen talent hadden en meende dat het beter zou zijn de piano maar weer terug te sturen „En waar moet ib dan op spelen vroeg Ida geraakt. De piano stond in de mooie kamer. Voor de huiekamer was zy te prachtig en in de leerkamer kon bet toch ook niet omdat de heer Van Ruiter qu&fre mains wilde komen spelen. Dit kon toch niet in de kamer van de gouvernante gebeuren. De grootste ergernis bad Lena, want telkens als er gespeeld was moest zy den vloer in de mooie kamer weer boenen en goed ook; want juffrouw Martin- sen was erg netjes. „'t Is ia 't geheel geen mooie kamer meer", btotnae Lena, „alle dag loopen ze er met vuile voeten in en ik kan 't weer opnemen. Sedert die Berlgniohe bier i$f gaat aUe; tegen God en zyn gebod. Dat kan nooit goed afloope." Daarop sprak Jocbhem: „zeg der toch dat ze der schoene mot unf trekke as ze der binne gaat." „Teugen die zeg 'k niks, die kan maer as brood ete. Verheel je, ze heit gezegd dat de kleine Bantam haan een steert hooger zit als de groote bonte, dat hoort ze an zyn kraaien. En hy zit iu 't hok ook net een Igt hooger as de groote zen steert. Hoe kan zé dat weten?" „Dan is ze in 't hok weest." „Daar bomp ze niet inmaar ze weet 't. En zoo wat leert ze die arme kinders. As die voor eeuwig verloren zyn, wie zen schuld is 't dan „Wat is dat met 't zout weaBfc Heeft zy dat daan, of 't spook vroeg Jochem listig. „Weet ik 't Richtig is 't niet met der." „Dat loof ik ook. Waarom ben je gis teren niet onder de eik gekomen Je hadf 't me toch beloofd?" „As der mense voorbygaan en me zien." „Pas op, dèr gaat der geen een voorbi." „Je kent het ze toch niet verbiên." Jochem lachte voor zioh heen en zei: „zy gaan er niet voor bi." De beer Van Ruiter scheen geen haast met zyn mnziekvisite te hebben want hy liet zioh voorloopig niet zien, tot grooten spyt van Ida en bUjdtchap van juffrouw Martinson. Men vertelde van hem dat by vaak iets met veel jjver begon, doch zelden ten einde bracht. Het eenige waarin by standvastig was, dat waren zyn zwart en witte dassen. De heer Rohwedder zei dat dit om een waddenschap was, anderen zeiden het was dwaasheidtante Agues vermoedde lichte rouw over een in stilte bemind, te vroeg gestorven, wezen." „Hy mag wel wat lichtzinnig zyn, maar wie weet welk leed by te verbergen heeft? Dat verklaart en verontschuldigt veel." En de lange tante moeat bet weten! Al kwam Van Ruiter niet meer te Martinbageu. Kay Rittsoh en Georg Peters hielden woord, en bezochten de familie weer eens. Georg Petera was een heel verre bloedverwant van juffrouw Martinson zy noemden elkaar neef en nicht en Kay RUtsch kwam na: fuuriyk mee. Juffrouw Martinson had er geen erg in, dat er iets achter dat bezoek atak. George was eigenlijk een groote jongen, die, nog niet lang geleden, met de kleine nichtjes omging als een oudere broer, hare zorgen en haar leed deelde, de jonge katten in den schuur streelde, in den tuin hare perkjes bekeek, zich de vogelnestjes liet wy zen, die ze wisten, en nieuwe iu heggen vond, en wien alles waf de groote niekt hem voorzette, zoq heeriyk smaakte, (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3