MIDDELBURGSCHE COURANT. Vrijdag 6 Juli. W. 157. 143" Jaargang. 1900. Dese courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen., per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f Ho- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermem@tsr Middelburg 5 Juli 8 u. m 63 gr. 12 u. 67 gr. *v.4u62gr.F.Verw. mat. W. w., bew. regenachtig. Agenten Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mbstdaohj te GoesA. G. Boltjit, firma Wed. de Jonsï. Advertentiën: 20 cent per regel, fteboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolames 40 cent per reg ttroote letters naar de plaats die sjj innemen. Tot de plaatsing van advertentiSn eu reolames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, ~N0verheid en Geldwezen, is uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentle-Buree? A. DE LA MAR Azn.f N.Z. Voorburgwal 208, Amsterdam. Het nieuwe ontwerp der Ongevallenwet. Zeer spoedig na de verwerping door de Eerste kamer van het wetsontwerp tot wet telijke verzekering vau werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in be paalde bedrijven heeft de Regeering een nieuw wetsontwerp van dezelfde strekking ingediend, dat met evenveel spoed door de Tweede kamer aan het afdeelingsonderzoek is onderworpen. De politieke vraag, of de Regeering het gerezen constitutioneele con flict op de meest aanbevelenswaardige wij ze tracht op te lossen, laat ik bij de bespre king van het nieuwe ontwerp liefst rusten. Het is van overwegend practiech belang, dat spoedig de invoering van een goed stelsel van ongevallenverzekering bereikt worde, met hooghouding van de beginselen, waarop onze sociale wetgeving rusten moet; beginselen, die door een groep leden der Eerste kamer ten eenenmale zijn miskend. Of dit doel zal worden bereikt langs den door de Regeering ingeslagen weg, kan alleen de uitkomst leeren. De regeering stelt zich thans blijkbaar tot taak als middelaar te fnngeeren tusschen de twee takken der vertegenwoordiging. Tot de Tweede kamer richt zij thans het verzoek, op het centra- liseerende stelsel van het ontwerp uitzon deringen toe te laten, zooals in adressen van werkgevers werden verlangd, wier be zwaren tegen het eerste ontwerp werden gedeeld door enkele leden der Eerste kamer, die ongevallen-verzekering op pu bliekrechterlij ken grondslag niet absoluut verwierpen. Indien voor het nieuwe ont werp een meerderheid in de Tweede kamer gevonden wordt, dan zal de Regeering, ge steund door dit votum, trachten de min derheid van 20 tegen 29 stemmen in de Eerste kamer tot eeae meerderheid vóór het ontwerp te doen aangroeien, hetgeen, in het licht der daar gehouden dissussiën, niet onwaarschijnlijk is. Slaagt de poging der Regeering, dan zal men haar dank moeten weten, dat zij de rol van bemiddelaar heeft willen vervallen. Slaagt zjj niet, dan zullen de verkiezingen van het volgende jaar de richting moeten aangeven, waarin de strijd over de ver' plicht© ongevallen-verzekering zal zijn voort te zetten. Het aanknoopingspunt voor de voorge stelde uitzonderingsbepalingen in artikel 53 tot 61 van het ontwerp vormen de in No vember 1899 in de Tweede kamer behan delde amendementen—De Beaufort c. De Savornin Lohman c. s. Beide amendementen hadden ten doel om naast de verzekering bij de Rijksverzeke ringsbank, welke regel zou blijven, de gele genheid te openen voor werkgevers, om hel geldelijke risico der ongevallen in hun bedrijf op andere wijze te dragen dan door premie betaling aan de Bank volgens de door de Bank opgemaakte rangschikking der bedrij ven in gevaarklassen. Ongeschonden bleven hierdoor de hoofdbeginselen der wet, dat de aanspraken van den getroffen werkman op uitkeering wettelijk verzekerd zijn en dat het onderzoek van het ongeval, alsmede de vaststelling der schadeloosstelling vanwege de Rijksverzekeringsbank plaats vinden. De regeling van den geldelijkena"toestand werkmans, wien een ongeval overkomt, werd dan niet aan den patroon overgelatenhet verschil met de gewone organisatie lag uitsluitend in de fiuantiëele verhouding tus schen werkgever en Staat, hetgeen buiten den werkman om gaat. Men zal zich her inneren, dat het amendement-De Beaufort met technische medewerking van het Departement 7an Waterstaat tot stand kwam en de strekking had den werkgever te veroorloven, zelf het risico te dragen, mits een pand gevende of hypotheek stellende voor de nakoming zijner verplichtingen en mits hij bij elk ongeval de gelden voor de tijdelijke uitkeering fonrneerde of, indien een rente werd toegekend, de contante waarde van die rente bij de Bank stortte. Het ameudement-Lohman strekte om den werkgever te veroorloven, zoowel zelf het ?iaico te dragen als dit over te dragen aan eene verzekeringsmaatschappij, onder gelijk soortige waarborgen als in het amendement- De Beaufort werden gesteld. Dit laatste werd verworpen met 56 tegen 31 stemmen, dat van de heeren Lohman c. s. met 49 tegen 38 stemmen. Het voorstel, dat de Regeering nu doet, bestaat uit eene combinatie van de twee amendementen. Tegen het voorstel-Lohman voerde de Minister Lely onder meer het bezwaar aan, dat het onduidelijk en onvol ledig was geredigeerd en niet voldoende aansloot bij de overige bepalingen van het ontwerp. Dit bezwaar is thans opgeheven door eene nauwkeurige formuleering van het voorstel, welke uit den aard der zaak i sterke gelijkenis vertoont met de redactie van het amendement-De Beaufort. Aan het gronddenkbeeld van den heer Lohman wordt echter gevolg gegeven, door den werkgever zoowel het zelf dragen van het risico te veroorloven, als het overdragen daarvan aan eene naamlooze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- ging. De waarborgen worden wederom gezocht in het doen geven van pand of hypotheek en in het doen storten van de tijdelijke uitkeeringen of van de contante waarde der toegekende renten. Tegen het voorstel bestaan onmiskenbare principieele bezwaren, welke destijds bij de behandeling der twee amendementen door den minister en vooral door den heer Vee- gens werden uiteengezet. Indien de werk gever, in plaats van jaarlijks een vast bedrag als premie te storten, telkens wanneer zich een ongeval in zijn bedrijf voordoet, som gelds moet storten voor de ver goeding, welke in dat speciale geval vereischt wordt, ontstaat er voor den patroon een belang om het ongeval geheim te houden en de zaak met den werkman af te doen door hem persoonlijk een geldsom ter hand te stellen. Tegen zulke ontduikingen van de wet bevat echter het ontwerp strenge strafbepalingen. Gevangenisstraf van ten gste zes maanden wordt gesteld op het opzettelijk niet voldoen aan de verplichting tot aangifte van een ongeval en van ten gste drie jaren op het opzettelijk doen eener valsche verklaring omtrent een ongeval. Hierin ligt een waarborg, dat niet licht tot wetsontduiking zal worden overgegaan. Een ander bezwaar, aan het voorstel ver bonden, ligt hierin, dat een werkgever met geringe financieele draagkracht het er toch op zal wagen, zelf het risico te loopen, doch dat hij, bij het voorkomen van een Massen- Unglück in zyn bedrijf, niet bij machte zal zijn de vereischte sommen te storten, en ook het gegeven onderpand onvoldoende blijkt. Waarschijnlijk zullen de eischen, bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen, ten aanzien van de door de werkgevers te verstrekken waarborgen, in den regel wel voldoende zijn, maar geheel uitgesloten is het toch niet dat het omgekeerde het geval blijkt te zijn. Het zelf dragen van het risico is en blijft eene afwijking van het assurantie-beginsel, dat, evenals het zelf dragen van het risico van brand, gevaarlijk kan zijn voor hen, wier zaken niet zoodanigen omvang bezitten, dat zij een eigen assurantie fonds kunnen stichten. echter een voordeel, dat men niet uit het oog mag verliezen, wil men een billijk oor deel vellen. Werkgevers, die de voorkoming van ongevallen in hun bedrijf door veilig heidsmaatregelen tot een groote hoogte heb ben gebracht, kunnen waarschijnlijk volgens het nieuwe voorstel op goedkoopere wijze in de verzorging van door een ongeval ge troffene voorzien dan door jaarlijksche premie betaling, gegrond op rangschikking in een gevaarklasse, welke een gemiddeld bedr gevaar zal betreffen, dat allicht hooger zal zijn dan het werkelijke gevaar in hun be drijf, Als prikkel tot het inspannen van alle krachten, teneinde ongevallen in de indnstrie te voorkomen, heeft het zelf dragen van het risico ongetwijfeld waarde, allereerst voor de werklieden, die aan bedrijfsonge vallen zijn blootgesteld. Dit voordeel vervalt, indien het risico I tegen premiebetaling wordt overgedragen aan Jeene verzekeringsmaatschappij. Het is ook 'twijfelachtig of die overdracht in andere opzichten voordeel zal opleveren en op ruime schaal toepassing zal vinden. Verzekerings- happijen, die zich met ongevallen verzekering inlaten, keeren altijd bij over lijden of blijvende invaliditeit een zekere kapitaalsom uit, doch geen rente. Worden zij tot het laatste verplicht, dan komt in de berekening een nieuwe factor: nl. de sterf tekans der rentetrekkers. Het is de vraag of de premiën der maatschappijen, gegrond op de eischen der wet ten aanzien der uit keeringen, niet hooger zullen blijken te zijn dan de premiën der Rijksverzekeringsbank. Ten einde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat de werkgevers, die geen premie aan de Bank behoeven te betalen, niettemin hun aandeel in de administratiekosten der ongevallen-verzekering zullen moeten voldoen, stelt de Regeering voor alle administratie kosten ten laste van het Rijk te brengen, 'terwijl het bijeenbrengen van een afzonderlijk reservefonds voor de Bank onsoodig wordt geacht en de bijdragen voor dat fonds der halve ook vervallen. Hierdoor wordt de verzekering goedkooper voor alle werk gevers en wordt de administratie, vooral tegenover de werkgevers die eigen risico dragen, veel eenvoudiger. Voor de schatkist is dit geen gering offer; stelt men de admini stratiekosten op f 0,50 per jaar en per werkman, dan zal het Rijk enkele tonnen gouds per jaar voor de ongevallen-verzeke ring moeten uitgeven. Het komt mij evenwel voor, dat dit be zwaar niet overwegend is. Ofschoon de kosten in de eerste plaats terecht ten laste worden gebracht van de bedrijven, is de instelling der ongevallenverzekering tevens een groot openbaar belang, dat als zoodanig een offer van de schatkist rechtvaardigt. Stip ik ten slotte nog aan, dat de werk kring der plaatselijke commissiën van advies wordt verruimd, door haar de bevoegdheid te geven beroep aan te teekenen tegen de beslissingen der Rijksbank en hierdoor in de eentraliseerende richting eene verbetering is aangebracht, dan is het overzicht van het nieuwe ontwerp der ongevallenwet ten einde. Aan de groote wijziging, door het over dragen van het risico aangebracht in het oude ontwerp, zal, wegens de principieele bezwaren, een geestdriftige ontvangst by alle voorstanders van verplichte ongevallen verzekering niet ten deel kunnen vallen. Toch is het betrekkelijk waarschijnlijk, dat de artikelen 53 tot 61 een meerderheid in de Tweede kamer zullen verwerven. Het voorstel der regeering vormt toch een com promis tusschen twee tegenstrydige opvat tingen, waardoor wellicht het ontwerp in veilige haven kan worden gebracht. Wij staan thans niet zuiver meer voor de vraag, welk stelsel van ongevallen-verzekering het beste is. Er is een factor in de berekening romen, welke er in November 1899 niet was, nameiyk de overweging dat op nieuw aan de Eerste kamer een ontwerp op publiekrechtelijken grondslag moet worden voorgelegd, waarin aan sommige bezwaren van werkgevers wordt te gemoet gekomen, Door dit mogelijk te maken, bewijst men n». i. aan de zaak der sociale wetgeving een beteren dienst, dan door het nieuwe ontwerp, uit een gevoel van wrevel over de conser vatieve beslissing der Eerste kamer, geheel van de baan te schuiven. Laat ons das hopen dat de Eerste kamer spoedig opnieuw voor het vraagstuk plaatst zal worden. Amsterdam, 3 Juli 1900. Mr J. KRUSEMAN. kennen, dat die onder het hnidige regime wordt gemist, en naar onze meening, op den grond slag van het thans geldend systeem, ook niet te verhrygen is. zy, die de militaire straf procedure wilien behouden, juist ter wille van de tucht, stellen o. i. aan de anbordinaire ver houdingen in het leger te lage eischen. Zjj maken het zich, wat de handhaving van de tucht betreft, om het zoo eens uit te drnkken, te gemakkeiyk. De behoefte aan een „eigen" rechter is een miskenning van de bracht en de stevigheid van de grondslagen der onder- geschiktheid, terecht het weEen en de ziel van den militairen dienst genoemd. Een meer zydelingsoh voordeel van eene berechting buiten de militairen om zien wij hierin, dat men geleidelik het vooroordeel ial laten varen als zonden officieren en soldaten saam eene afzonderlijke kaste vormen met eigen recht en eigen onrecht. Aldus schrijft de militaire medewerker der Amh. Crt. plaats had op de Rommelbade, gecommandeerd door kapitein M. F. Stevens, en geinspecteerd door kapitein W. G. Spronken, commandant van het Algemeen depót van disciplinebij af- weEigheid van den luit.- kolonel Bonemeijer. De batal j onamucisk voerde eenige nemmer e uit. In beide gemeenten woei van de openbare en enkele bijzondere gebouwen de vlag. Dein Zeeland geplaatste kommiezen- verifioatenr 3a categorie bij 's rijke belastingen Th. G. van Silfhont te Ternenzen, H. H. Beek Hanaweert en AI. Niehof te Vliasiugen rijn, ingegaan 1 Juli, bevorderd tot kommies» verif. 2e catagorie. KLASSIEKE LETTEREN EN 8ROOD. Dezer dagen waarschuwde de Amsterdamsche hoogleeraar Hngo de Vries tegen den over vloed van studenten in de plant- en dierkunde, die weldra geen behooriyk bestaan meer zollen knnnen vinden. Dit doet Dr. Nassau Noordewier Sr., te Delft, in de N. B. Crt. sohryven: Prof. De Vries heeft gelijk, dat hjj bijtijds waarschuwt. Diezelfde waarschuwing, op een ander gebied, vroeger vernomen, zon misschien menig jonkman hebben teruggebonden om in de klassieke letteren te gaan stndeeren. Hoewel het voor velen te laat is, wil ik toch met een onkel woord ieder, wien zijn leven lief is, wgzen op den trenrïgen stand van safcen. Zes jaren minBtene op het gymnasium, zob jaren aan de academie geploeterd, met groote opoffering der, meest arme, familie, eindelijk aan het eind gekomen, gepromo veerd, misschien wel cum laudet en dan in de eerste jaren niets of bijna niets. Enkele privaatlessen voor minder geld dan gevestigde leeraars en bongeriyden dat is het doel der tegenwoordige jonge doctoren in de klassieke letteren, die geen fortnin hebben, en dat is de regel. Wacht eens, ik vergat iets, daar komt een betrekking open in Alkmaar. Daar kan een doctor geplaatst worden op een traktement van f 1000. Wel, wel 1 En op een patticnliiere inrichting in Leeuwarden ook zoo ietB heer lijke; zeer veel lesuren en een minimum inkomen. En daar vechten de jeugdige pro- letariè'rs nog om; daar kannen ze dan mager worden en opdrogen. De toestand wordt gaandeweg erbarmeiyk. Ik waarschuw duo by dezen alle toekomstige en tegenwoordige studenten, om niet in de klassieke talen te gaan etudeereu. Waarin dan? zult ge vragen. Daarop kan ik geen antwoord geven, of 't moest zijn: stndeert in het geheel niet, als geen bijzondere roeping en aanleg hebt voor stadie, wetenschap eu armoê lijden. Middelburg 5 Juli. kon. besluit aan D. C. E. de Bats, wed. P. Pichal adjunct-commies le klasse ter provinciale griffie van Zeeland, een pensioen verleend van f 454 zyn benoemd tot ontv. der dir. belast, enz. te EIburg c. a. J. L. Zunr, ontvanger te Leek te Dragten c. a. E. Hemmes, ontvanger te Workum c. a.te Gorredyk e. a. F. Fok ontvanger te Sexbierum c. a.; te Litb J. F. J. Mzrtens, ontvanger te Hasselt te Maastricht (buitengemeenten) A. H. de Joncheere, ontvanger te Kerkrade (station) is benoemd by het wapen der infanterie, by het 6ie rag. tot kap, de eerste luit. J. P. C. Hardie van het 2de reg.; is de kapitein J. F. P. Bekkers, van het 5 ie rag. inf., op aunvraga op pensioen gesteld ten bedrage van f 1679 'sjsars; is in zgn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers cn jagers de eerste-Init. J. P. S. Verberne, van het 5a reg. inf. Zaterdag verleent de minister van binnen- landsche zaken geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE» Blgkens een in de St. Crt. geplaatsten staat van afkoop van tienden over het jaar 1899, zyn van het kroondomein in Zeeland afkoopen gesloten tot een be&rag van f 15.104.90, en van tienden aan particulieren tot een be drag van f 9199.43. Ter eere van den verjaardag van H. K, H. prinses Marie, vorstin Zn Wied, werd heden door de garnizoenen alhier en te V1 i s i n g e n parade gebonden. Hier ter stede had zij plaats geheel overeenkomstig het in one vorig nommer gemeldez0 trok slechts weinig MILITAIRE RECHTSPRAAK. Dat de Juristen-vereeniging" met. een flinke meerderheid een speciale militaire rechtspraak heeft in den ban gedaan, vervnlt one met biydachap, al zien wy niet voorby, dat van regeling dezer materie nog weinig in 't zicht is, en al is het geenszins zeker, dat de kryge raden cum annexis nn hun langsten tijd heb ben geleefd. D8 beste waarborg voor legerfcueht zienf publiek. w0 in rechtszekerheid, en niemand^kan ont«Te Vlissingen werd de parade, die Uit Goes sohryft men ons: Men kent de geschiedenis van Staring'# Hoofdige Boer. Nadat de predikant de noodzakelijkheid be toogd had van een broei e „op 't smalste, naast de voord, uit planken van 't geringste soort" had men de poppen aan 't dansen. Het stuk kwam ernstig op 't tapijt En wat men hoorde, wijd en zijd, Was vier maal dertig dagen lauk Slechts palen, halken, rib en plank En driemaal dertig andermaal, Slechts planken, ribben, balk en paal 1 Zoo ongeveer is 't hier ook. Weken lang is 't hier over modder En andere weken over vuilen klodder I Grog van modder, modder-menn, diné van modder, enz. enz. Bij Staring ctcheen 't alsof een renzenzoldering den gsnseheo stroom verdekken ging", en ook in Goes is modder (nit de stadsvesten nl.) schering en Inslag. Emigen vinden die modder nog zoo ge- vaariyk niet. De koeien drinken toch uit de vestgroenteboeren wasschen er hunne groen ten in nit; de bronwerjj trekt er hetnoodige water van. Maar dat ie niet het gevaariykste deel. Het oosteiyk deel der stad dreigt groo- ter gevaar. Niet alleen door het rooien der boomen is het aantal wandelaars daar zeer verminderd. Wai Staringo „voord" vooral den meisjes tot bezwaarde Oostvest is allen wandelaars tot bezwaar, en we knnnen niemand een com pliment maken over zyn fija reukorgaan, die niet opmerkt de anti-odenren, welke opwellen langs den pnblieken wandelweg. Ook is het geen geheim, dat de Zeenwsohe koorts baar intrede in Goes heeft gedaan, en dank zy den nasporiugen van den Middelburg- sohen medicus is de oorzaak daarvan bekend. Als vry zeker mag een dsel zoo niet de geheele schuld geschreven worden op rekening van zekere insecten, die met bij rondere voor liefde hunne „bakermat" vinden in een aan miasmen rijken bodem. Wie oogen heeft om te zien, merkt de vieze grysaobtige bellen, die tot aan de oppervlakte atygen, daar barsten en hare verkwikkende geuren aan den dampkring mededeelen ter inademing van mensch en dier. Ei waar nn een particulier niet het recht heeft door vuilnis- en mesthoopen den damp kring voor zjjue buren te verpesten, daar moet de overheid voorgaan en dus een „open riool", zooveel mogelgk onschadelijk maken. Of daartoe andere middelen konden aange wend worden, moge onbesproken biyven, nn de gemeenteraad besloot tot uitbaggeren. E- zal dns gebaggerd worden om de Ojstveet van haar kwaiyk riekende» inhoud te ontlasten- Natuurlijk zal dat geld kosten, misschien veel geld zelfa. Maar is het biliyk om, waar het de behartiging der volksgezondheid, d. i. van het openbaar welzijn, betreft, te spreken van weggegooid geld?" Niet vergeten moet wor den, dat een wandeling met vrouw en kind voor velen een genot is, en dat genot mag men hnn niet ontnemen. Integendeel, die ge legenheid tot het inademen van onbedorven lacht moet zoo raimmogeiyk gemaakt worden. Hogelijk zal men binnenkort met Staring erkennen «Zoo groeide een wij «gegeven raad Ten railden oogst van zegenzand I" Groote en kleine wandelaars van eiken stand en van elk geslaoht zullen weder den Oostwal vervrooiykes, wanneer de „gordel van modder", verdwenen zal zgn en de voor de longen na- deelige uitwasemingen opgehonden zullen hebben den dampkring te verpesten. Mogeiyk zal er dan ook nog, als b0 StaringJ een Scholte Stuggink zyn, „wiens gal door dat werk gewekt is"; de meerderheid zal echter erkentelijk zyn, en misschien zal nog wel yan toepassing wezen wat de Gsldorsohe dichter van het bruggetje opgeteekend vond: Nog blinder, die met Juli kwam En niets van 't groen portaal vernam, Ter dankbetoonende offerand Door 't maagdengild daarop geplant! Al zyn er dan enkele Scholte Stugginh's, die er de voorkeur aan geven om te wandelen met den zakdoek voor den neus, liefst met

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1