BUITENLAND. LAATSTË BERICHTEN. aan het hart en bet gemoed een heeriyke taak ia toebedeeld, al moet het veratand bi|- vea heeraohen op wat ztyn terrein ia en nooit het terrein van het hart worden kan. Laat ona daarnaar trachten in de tweede halve eeaw die voor om ligtl De man van de praktik en de man van de wetemohap. Ook by, die nooh het een ia, nooh het ander, maar op wien wellicht de grootate verant woordelijkheid mat, de geneeBknndige ambte naar. O, ik weet dat myn macht beperkt ia en mgn vermogen om tot het goede te dwin gen gering dat ik den Hemel niet kan grepen. Maar ik aoht my gelukkig dat ik in een werkkring ben geplaatat, die mi) in de gelegenheid atelt om meer dan in een anderen het leven te leeren kennen en in ruimer kring op aoeiale toeatanden miaaehien een invloed ten goede te kannen uitoefenen. Laat ona werken en voortgaan op onsen weg 1 Dan aai er van onze Moatschsppjj op haar eenwfeeat een goed getuigenia kunnen worden afgelegd en zy zal one land ten zege ayn geweeat! Ik open de een:en:vyftigste algemeene vergadering.". Deze rede werd met luid applani begroet. Daarna werd vastgesteld dat 40 atdeelingen vertegenwoordigd zyn. Vervolgena werd door den aeoretaria het verslag uitgebraoht van den staat en de werk zaamheden der Maatschappij en van baar at deelingen. Daaraan ontleenen w0 het volgende De atdeelingen verkeeren over het algemeen in bloeienden toestand. 2d afdeelingen toch namen toe in aantal leden, met een totaal van 92 leden, 13 bleven stationair, öen atdeeling werd een buitenge woon lid alleen r|jker en negen afdeelingen zagen bon aantal leden gezameniyk met 17 verminderen, waarvan er 4 op de afdeeüng Zeeland, 5 op Gouda's rekening komen, zoodat voor de overige het slechts een vermindering met een enkel lid is. Het aantal leden der algemeene atdeeling vermeerderde met 6, zoodat de Maatoobappy nn met 81 gewone leden en een buitengewoon lid vermeerderd is en het totaal aantal be draagt 19^9 gewone en 20 buitengewone laden. De voorzitter stelde voor het nienwe regle ment, onlangs in werking gekomen, thana niet toe te paaien, op grond dat daarin verschil- lende bepalingen voorkomen, die op het mo ment totmoeiiykheden zonden aanleidinggeven. Dit werd goedgevonden. Daarna werd de vraag ter tatel gebracht of het hootdbeatnnr thans gevolg zal geven aan de opdrachten, waartoe de oonclusiën in zake levensverzekering, die in de algemeene vergadering van 1898 zyn aangenomen, aan leiding geven. De beslissing er over werd aangehouden tot Dinsdag. Aan de orde waren nu de verslagen eu be sprekingen van daarin vervatte corollaria ot voorstellen. Achtereenvolgens werden behandeld de ver slagen der versohiileade commission: ?ot het onderzoek van den atazt der geld middelen. De commissie heeft de rekening nagezien en in orde bevonden, zy adviseert tot goed keuring ervan en den penningmeester te deehargeeren. Dit werd goedgevonden. De penningmeester wees er op dat de leden van het hoofdbestuur slechts voor twee dagen verbiyfkosten ontvangen, terwyi het ateeds drie dagen in de plaata der algemeene ver gadering dient te verbiyven. Hy gaf in over weging het reglement soodanig te wjjrigendat drie dagen worden gerestitueerd. De vergadering vereenigde zich daarmede. Voor het ondersteuningsfonds. Er is uitgekeerd f 3600 asn 7 behoeftige collega's en aan 28 weduwen. Versohillende giften syn ingekomen tot een bedrag van f329. De commissie doet een dringend beroep op alien, die het fonda willen steunen. Voor de boekery. De bibliotheek is weder belangryk uitge breid, wat te danken ia aan den grooten y ver van den bibiiothekaria. De bibiiothekaria deed eenige mededeelingen omtrent de bibliotheek, 0. a. dat een gedeelte daaruit naar de Paryaobe en naar de Haagaobe tentoonstelling gezonde*^ ia. Tot bet verkrygen van' een jaariykaebe ata. tiatiek der doodsoorzaken, welke by ïykopeniDg zyn vastgesteld geworden. De commissie heeft verschillende rapporten ontvangen, die als goede bouwstoffen voor zoodanige statistiek zyn te gebruiken. De commissie verzocht een grooter orediet in verband met noodige schadeloosstellingen. Verder vraagt de commissie thans diligent te worden verklaard. De penningmeester verzocht nadere inlich tingen omtrent die schadeloosstellingen. De rapporteur verstrekte diede commissie heeft een orediet van f 100 en vraagt f 50 meer, op grond van de uitbreiding van haar werk. Eau der iedeu vroeg wanneer de commissie eena een rapport zal indienen; de commissie is reeds jaren bezig en steeds wordt zy dili gent verklaard. Hy heeft geen beswaar tegen verhooging van het orediet, mits de belofte wordt gegeven dat men eindelijk eens resul taten zal zien. De heer Dozy Stelt in het licht dat eerst jaren moet verzameld worden vóór de resul taten kannen worden gepubliceerd. Het verhoogde orediet werd voor een jaar verleend. Aangaande de wyze waarop in ons vaderland van overheidswege voor geneeskundige hulp aan behoeftigen wordt en behoort te worden gezorgd De commissie verklaart zich in een breed gemotiveerd rapport onmachtig om zeifs in groots omtrekken eens regeling aan te geven voor genees-, heel- en verloskundige armen- praktyk, zooais die in het algemeen zou kunnen worden toegepast. Weusoheiyk aoht zy het dat van regeerings- wege een nauwkeurig onderzoek worde inge steld naar de wyze hoe de geneeskundige armenzorg in de afzonderiyke gemeenten is geregeld. Een der Leden der commissie gaf eenige inlichtingen omtrent haar werk. De afgevaardigde van Amsterdam bracht den dank zyner atdeeling aan de commissie voor haar werk. Hy stelde namens Amsterdam voor de wen- scbelljkfaeid, door de oommissie uitgesproken, ook door de algemeene vergadering te doen uitspreken. Aan het verlangen van Amsterdam werd voldaan. Om te onderzoeken in hoeverre aan onze medici hier te lande genoeg gelegenheid ge geven is, zioh ook uk den studietyd, in weten- sebappeiyke richting verder te ontwikkelen, en welke maatregelen dienen getroffen te wor den om het jongen mannen van talent gemak- keiyk te maken zich meer dan tot nn toe voor een eventueele benoeming tot hoog leeraar te kannen voorbereiden. Dit verslag werd aangebonden tot de vol gende vergadering, op grond dat het eerst onlangs is ingekomen en nog niet gedrukt. Verder kwamen ter tafel verslagen vau de volgende commission Die de ervaringen der laatste jaren omtrent den invloed der prostitutie op de yolksge; zondheid in Nederland verzamelt. Ook de behandeling van dit verslag werd aangebonden. Die voor het examen in de aohoolhygiëne. Die commissie stelde voor lo. De algemeene vergadering deohargeete hare commissie voor afneming van examens in aohoolhygiëne en steile daarvoor locale commissies in de plaats, die zioh belasten met het geven van cursussen in aohoolbygiene. 2o. De algemeene vergadering spreke zioh uit, of iy zich met den gedachtengang van de meerderheid verasaigen kan, of dat zj), indien diegenen, die zioh hebben aangemeld, znlks biyven verlangen, éénmaal examen wensebt af te nemenin dat geval zal de commissie daartoe bereid worden gevonden. 3o. De Nederl. maatschappy tot bevorde ring der geneeskunde wende zich tot de hooge regeering met een met redenen omkleed ver zoek, om de kennis van aohoolhygiëne in meer voldoende mate by onder wyzers te doen aan kwekken, dan tot nu toe het geval was, des noods met vermindering van eiaohea van min der noodzakeiyke onderdeelen hunner kennis. De afdeeling Amsterdam stelde voor de commissie in stand te houden en haar niet te deehargeeren, op grond dat lokale commissies met meer vruoht zonden werkzaam zyn, wan neer de commissie nit de Maatsobappy de leiding in handen houdt. Den Haag drong erop aan dat elke afdeeling vryheid zal gelaten worden om een commissie in te stellen, mits daarvan zelfs de kosten dragende. De commissie nit het hoofdbestuur kon des gewenacht sla advïseerend lichaam bestendigd biyvcn, en het hoofdbestuur kon de afdeelingen aanmoedigen lokale commissies in te stellen. Oidambt meende dat, waar de schoolautori- teiten op sommige normaalscholen bet onder- wys in de sehoolhygièae hebben ter hand genomen, bet niet gewenecht is voor te senry- ven het oprichten van lokale commissies, maar wel om de zaak in de aandaobt der regeering aan te bevelen. De bestaande commissie zou dan kannen blfjven als commissie van advies. Op voorstel van een der leden werd de vraag gesteld of de commissie zal behouden worden al of niet. Met algemeene stemmen werd tot bestendi ging besloten. Ook werd besloten dat het hoofdbestuur de afdeelingen zal aanmoedigen tot bet instellen van commiisiën. De voorzitter vroeg of de vergadering wensoht dat dit jaar geen examens in de sohooihygióae zullen worden afgenomen. Dit bleek de wenseh der vergadering te zyn. Die zat onderzoeken in boever de gcoote ziekenhuizen buiten de steden, waar universi teiten gevestigd zyn, meer dan tot duiver aan de opleiding van aanstaande geneeskundigen dienstbaar kunnen gemaakt worden. De commissie beveelt daartoe aan bet stelsel van uitwonende adsistent-geneeskundigeu, aan de gemeente-ziekenhuizen te Rotterdam en te 's Gravenhage toegepast, en stelt aan de alge meene vergadering der Maatsobappy voor, het in die gemeenten ten behoeve der aanstaande kunstbroeders aangebodene met erkenteiykheid te aanvaarden, en den wensoh nit te spreken, dat ook de direotiën van andere ziekenhnizen. waarin geregeld een eenigszino belangryk aantal lijders verpleegd wordt, het door Rot terdam en 's Gravenhage gegeven voorbeeld zullen navolgen. Een der rapporten», prof. Pekelharing, lichtte het rapport nader toe. De oommiaaie meent dat de algemeene vergadering aan het hoofdbestuur dient op te dragen met de ver schillende direotiën van ziekenhuizen in andere dan de genoemde plaatsen, in overleg te treden ten einde hetzelfde resultaat als daar te trachten te verkrygen. Hy stelde voor hulde en dank te brengen aan de heeren Roessiogb en Sohreve voor wat zy in deze hebben eedaan. Dit voorstel werd met applaus goedgekeurd. Prof. Korteweg wees op de wensoheiykheid, dat de aan ziekenhuizen geplaatste heelkun digen beter bezoldigd weiden dan tot nu toe bet geval is. De heer Pekelharing zou deze kwestie voorloopig nog willen laten rusten- Hy meent dat de vergadering niet voldoende voorbereid is om zioh uit te spreken. De vergadering vereenigt zioh daarmede. Die met eene commissie uit de Nederl. My. ter bevordering der Pharmacie eene bespreking zal houden over gemeensohappeiyke maat- sohappeiyke belangen. Van deze commissie is geen rapport ont vangen. Zij wordt diligent verklaard, nadat door een der leden geconstateerd was dat hetgeen in de dagbladen ten opzichte van deze zaak is medegedeeld, onjuist is. En eindeiyk van de commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar de inrichting van ziekenfondsen en vast te stellen aan welke eischen een ziekenfonds behoort te voldoen. Deze tracht in haar uitvoerig rapport aan te toonen boe een medicus zoo onathankeiyk mogelijk van het bestnnc en van do leden kan werkzaam zjjn aan een ziekenfonds, dat op degeiyke grondslagen rast, zooals die in bet Nutsrapport zijn aangegeven. Prof. Trenb aaide dat het rappoit hem zeer heeft teleurgesteld. Hy had een ernstiger, uitgebreider rapport verwacht. Het komt spreker voor dat door de oommissie geen zelfstandig onderzoek is ingesteld, maar zy iu hoofdtaak verwgat naar het Nuts rapport. Hy wees op het uitstekend rapport, door dr Sehreve te -Amsterdam over dezelfde zaak uitgebracht, dat zeer gunstig afsteekt by dat der commissie uit deze Maatsobappy. Verder heeft de commissie niet voldaan aau de opdraoht om de eioehen vast te stellen waaraan een ziekenfonds behoort te voldoen. Spreker zon der commissie diligent willen verklaren en haar willen uitnoodigeu tegen de volgende vergadering alsnog die eisohen te formuleeren. Dr Brainsma wees op bet rapport der oom missie tot onderzoek van do wyze, waarop van overheidswege voor geneesknndige hulp aan Odboeftigen moet worden gezorgd. Daarin syn tal van gegevens te vinden omtrent zie kenfondsen. Hy spreekt zyn leedwezen er over nit dat Je commissie over dit onderwerp van dat materiaal, dat aan baar is afgestaan, geen meerder gebruik heeft gemaakt. De afdeeling Amsterdam nam de denkbeel den van prof. Trenb over en belichaamde die ia een voorstel, met de toevoeging dat de commissie de vraag zal beantwoorden op welke wyze aau de eisohen tal kunnen wor den voldaan. De heer Kapteyn is het eens met den heer Bruinsma, dat er niet veel gebruik is ge maakt van bet materiaal, maar wyat erop dat daarvoor geen gelegenheid was. Daarna werd conform het voorstel-Amster. dam besloten. Aan de orde was nu het concept-reglement ter regeling van de werkzaamheden der be- middeüngfioommissie. In art. 1 wordt het doel daarvan ais volgt omschreven Het kennis nemen en zoo mogelijk het slechten van gesobillen tussohen geneeskundigen, alsook vroedvrouwen eenerzyds en gemeentebesturen, oor po- ratiën of personen buiten den genees kondigen stond staande anderzyds 2». geneeskundigen onderling. b. Het kennis nemen en zoo mogeiyk tegen gaan van handelingen, èoor geneeskundigen gepleegd, den geneeskundigen stand onwaardig. c. Het dienen van advies in alle kweatiën haar door het hoofdbestuur voorgelegd. Het hoofdbestuur stelt in dit artikel van het concept reglement de volgende wijziging voor: 0» te lezengeneeskundigen, leden der maat sobappy eenerzyds en gemeentebesturen, cor- poratiën, vroedvrouwen of personen buiten den geneeskundigen stand anderzyds. Een der leden wees, in verband met het voorstel van bet hoofdbestnur, op de biliyk- heid dat de bemiddelingaoommiasie baar taak zoo breed mogeiyk zal opvatten m haar be middeling zou verleenen aau alle medici, onverschillig of zy lid zyn der Maatsobappy of niet. Een ander lid stelde in het licht dat de oommissie er eene ia nit de Maatachappy en het orgaan zyn moet dat geschillen onder de ieden tracht op te lossen. Verschillende heeren voeren over het arti kel het woord. Een banner wees erop dat iederen geneeskundige, lid kan worden der Maatschappy en dos van de hnlp der oommis sie kan profiteeren. Daar tegenover werden gevallen genoemd waarin een medicus geen lid der Maatschappy kou worden. Ook werd erop gewezen dat, wanneer de commissie haar hulp bood ook aan niet leden der Maatsohappy, haar werk veel te omvang- rgk worden zon. De afdeeling Breda wensobte uit het artikel het woord „vroedvrouwen" te laten vervallen. Zy grondt dit op bet feit dat er een bond voor vroedvrouwen bestaat, die zich de zaak der vroedvrouwen zoo noodig kan aantrekken. Een der leden wees erop dat door te bepalen dat alleen medici, die lid der Maatsobappy zjjn, hulp der commissie zouden kunnen in roepen, mén een soort vakvereenigiog vormen zou en pressie uitoefenen op medici om deze te dwingen lid der Maatschappy te worden. De taak der Maatschappy is de belangen der geneeskunst eu der geneeskunst- oetenaren te behartigen. Namens de afdeeling Tiel werd nog voor gesteld ook de tandartsen in het reglement op te nemen- De vraag of ook niet-leden der Maatsobappy de hulp der commissie van bemiddeling knn- uen hebben werd daarna in stemming gebracht en met 61 tegen 47 stemmen bevesti gend beantwoord. Aangenomen werd verder het voorstel- Tiel aangaande de tandartsen. Daarna werd de beraadslaging over bet reglement gesohorioht en bet woord gegeven aan den beer J. J. Berdenis van Berlekom tot het doen vau eenige mededeelingen om trent de te Middelburg voorgekomen malaria. De epidemie is zeer interessant, ook omdat zy iugrypt in een streek waar zy in geen 20 jaren voorkwam. Ia Maart kwam weder een nieuw geval dier ziekte voor, waarop nog 70 volgden iu 40 gezinnen. De meeste gevallen waren reoidieve. Van de dit jaar geïnfecteerde gezinnen bewonen er 10 de wyken, waarin ten vorigen jzre de ziekte heersohte; 5 wenen in andere stadsgedeelten. De ziekte is een zeer langdurige, en spreker zyn verschillende gezinnen bekend waarvan al de leden door malaria zyn aangetast. Een zeker soort mug mag met eenigen grond beaobouwd worden als de verspreider der malaria. Het is de anopheles De spreker stelde de heeren verder in de gelegenheid om door verscheidene microscopen onderscheidene preparaten, op de ziekte be trekking hebbende, te bezichtigen. De voorzitter zeide den heer Berden» van Berlekom dank voor zyne bydrageen uitte de hoop dat de wetenschap binnen niet te lang tydaverloop er in zal slagen om ook ten op zlohtevan deze zaak meer licht te verspreiden. Hierna werd pauze gehouden. Na de pauze waren de weteusehappeiyke voordrachten aan de orde. Prof. Nyhoff sprak over „de invloeden van ziekten der ovaria op het organisme" en prof. Zwaardemaker over „de beweging der lncht- stroomen in onze luchtwegen." Na afloop der vergadering maakten vele leden gebruik van de hun geboden gelegen heid om, onder leiding van den ryks bouw kundige, den heer J. A. Frederiks, de Abdy te bezichtigen. Daarna werd een rijtoer gemaakt naar Vlie ringen, waar een bezoek werd gebracht aau de Kon. Maatschappy De Scheldewaarna de heeren in bet Badhotel aldaar ziob aan een gemeenssbappeiyken disch vereenigen. Morgen Dinsdagwordt de vergadering te 9 uren voortgezet. Verkoopingen enz. Te Grypskerke zyn Zaterdag namiddag in de herberg van de erve wed. Poppe, ten over staan van den notaris A. M. Tak, verkocht 1 heet. 17 a. 70 cent. tieudvry bouwland, lig gende in de gemeente Grijskerke, by de hof stede, bewoond door M. Verhage. In massa gekookt door den beer M. I. de Groot, te Middelburg, voor f1645. Te Goes, in het oafé Hartman, is heden door het bestuur van den Egbert Petrwspolder, gemeente Wolfaartsdyk, aanbesteed: het ver zwaren en verhoogen van den zeedyk van den polder, over de volle lengte van 2729 M., benevens het maken van een aanlegplaats op den baitenberm, met bybehoorende werken. Hiervoor schreven in de heerenA. Holle- stelle, Goiynsplaat, ad f 20.199J. M. de Leeuw, idem, f 20.700; P. Pronkers, Kapelle, t 23.797; M. Kleppe, Soherpeniase, f 26.400; J. de Jonge, Middelburg, f 26.588; Joh. Hak, Oud Gastel, f 26.630P. J. Dubbeldam, Dordrecht, f 26.984; W. J. Zegboer, Zeven bergen, f 28.000 J. Nieuwdorp, Zonnemaire, f 30.500, en P. Goedcgebuur, Nieuwdorp, f 30.767. De toewyzing is aangehouden. Iu de heden middag door de Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg gehouden vergadering is vastgesteld een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland, waarin de Kamer met aandrang verzoekt aan de tram- verbinding Domburg-Middelburg kraobtigen, zoowel moreelen als materieelen, atenn te wil len verleenen, als zynde de gekozen richting met doortrekking der lyn tot Weatkapelie naar het oordeel der Kamer de best mogelyke. Nog kwamen ter tafel adressen van andere Kamera, die grooteudeolo voor kennisgeving werden aangenomen. Het gewone verslag volgt morgen. Wostkapelle. Voor lid van den Raad zyn bedeu oandidaa: gesteld de heeren Adr. Ver- cage Pb., van liberale tijde, en P. Hendrikae, van antirevointionnairen kant. Rotterdam. In de heden door de bootwer kers gehouden vergadering, naar aanleiding van het ontslag van werklieden aan de Hol land Amerika-iyD, die bygewoond werd door ruim 1200 man, werd eene algemeene werkstaking geproclameerd en eene commissie benoemd om met de patroons te onderhande len en de doorzetting der werkstaking te be vorderen. 's-Gravonhage 2 Juli. Heden is aanH.M. de Koningin overhandigd het albnm met verzoekschrift, door 11793 Nederl. vrouwen onderteekend, en adhaesietelegrammen namens dnizend vrouwen uit het buitenland, aan dringende op bemiddeling voor bet behoud van de onafhankelijkheid der Zaid-Afrikaan- sche republieken. Aau den Keizer vau Rusland en den president Mac Kinley is van deze aanbiediog kennisgegeven. Heden namiddag komt de oommissie van rapporteurs over de drankwet reeds bjeen tot vaststelling der punten van bet voorloopig verslag; tot geiyk doel vergadert morgen de oommissie voor de herziening der kieswet. De regeering is voornemens een rechtsge leerden raadsman te verbinden aan de directie der grootboeken te Amsterdam. DE STRIJD (N CHINA. Men seint ons nit 'a GravenhageHr. Ms. pantserdekschip Bolland is, op reis naar Noord China, te Honkong moeten binnenloopeu. De commandant heeft order ontvangen zoo spoedig mogeiyk naar Shangai te vertrekken. (Ia deze plaats zyn meer Nederlander» ge vestigd, dan te Tient-sin. Red.) Londen, 2 Juli. Daily Express verneemt uit Sbangai, dat de onderkoning vau Nanking een telegram oatvingjvan den opperbevelhebber der Chineescbe troepen, generaal Jnnglu. Deze aoht den toestand hopeloos. De troepen der 8 verbonden Mogendheden rakken Peking binnen. Volgens bericht aan de bladen nit Sbangai zyn groote afdeelingen troepen, der Mogeud- heden te Peking aangekomen, na een over winning op de bosters en de keizerlijke troepen. Beril in 2 Jali. De consul te Tsehi-fbe seint dat de Duitiohe gezant op den 18 Juni te Peking is vermoord. Algemeen Overzicht. 't Is voor Engeland er op of er onder, eu feiteiyk is de toestand nog dreigender dan na de reeks van groote nederlagen, tot half Februari iu Zuid-Afrika geleden. De oorlog moet nit zyn, tot eiken prys. Eu daarom verlaagt het wanhopende Groot-Brittannië zyn generaal» tot benlen en vandalen. Afsehnweiyk is het terrorisme, dat in geheel Znid-Afrika keeraoht atsehuweiyk de wraaknemingen van het dolle gespuis,—afsehnweiyk zynde middelen om een einde aan den stryd te maken, die door een eerlijk gevecht niet te beëindigen is. Maar bet moet, bet moet I Zoolang Roberts leger ia Zuid-Afrika moet biyven, is Engeland machteloos over beel de wereld. Machteloos op de Goudkust, en vooral iu het Verre Oosten. Met moeite was de laatste aanvulling van 1000 man voor Znid-Afriba byecn, of onmid- deiiyk werd het eerste oinbje voor Oost-Azië bijeengebracht een paar honderd man! En al heeft de regeering weder dankbaar kannen aanvaarden de door eenige Australische kolo nies aangeboden hulp, uit deze bron zyn voor China ook al niet meer dan een paar honderd man te krygen, wat helpen die duizenden al» het werkeiyk tegen Rusland gaat? Met byzondere belangstelling en met niet onverklaarbare verwachting, zal men daarom te Londen kennis nemen van de door eenige bladen verspreide mededeelingen, over ernstige moeiiykheden, waarmede Rusland in China heeft te kampen. Reeds vóór een dag of tien werd gemeld, dat de Chineezen een aanval hadden gedaan op den in aanbouw zjjnden spoorweg, terwijl zelfs het gebeele schier eiland, waarop Port-Arthur en Taliën-Wan liggen, in opstand zou zyn. Thans wordt geseind dat de telogr«phifeheagemeenschap tnsiehen Port-Arthur en Wladiwostook is afgesneden, zoodat men over Tachi-foe moet seinen. Of het waar is dat, dit het gevolg is vau een ernstigen opstand? Het is, dankt ons, eveneens aan fe nemen, dat het verbreken van de telegraphische gemeenschap aanleiding gaf tot bet gernobt, dat een ernstige opstand woedt. In Frankryk is men ook niet tevreden. Men en natnnriyk de nationalistische pen in de eerste plaats beweert, dat Frankryk weder komt achteraan kinken met eenige honderd matrozen en drie bataljons marine- infanterie, elk van 600 man, die in Tosgkin door drie andere zullen worden vervangen ten einde de kolonie niet van troepen te ontblooten. Zij zeggen en misschien niet ten onrechte dat men, nit vrees voor agitatie en om de tentoonstelling niet te compromitteeren, opnienw begint met het systeem der „kleine hoopjes", terwyi het toch veel verstandiger zon zijn om onmiddeliyk 10 a 15.000 man uit te zenden, een cijfer dat men met de „kleine hoopjes" op den duur ook zal moeten bereiken. Andere vei tegenwoordige» van dezelfde richting vinden in wat voorvalt aanleiding tot een nienwe campagne tegen Duitscbland, dit maal voor een, die niet ongegrond en dubbel verklaarbaar is. Men betoogt nl. dat Duitrchland de hoofd schuldige is, door het 'inpalmsu van Kiao Tsoheou, om der wille van een paar zende lingen, die vermoord werden. En de toon is nog seherper, omdat het jniat protestanteehe zendelingen zyn, die, naar ook elders bleek, in den regel niet de beste zyn. Tot hier waren wy gevorderd, toen de tele graaf ona een ernstige tyding bracht en wel de herhaling van het bericht datdeDuit- scbe gezant was vermoord. Geiyk wy reeds per bulletin mededeelden, was de vertegenwoordiger van het Dnitsohe Rijk op weg naar het Tsnng-li-Yamen, toen hy op straat werd aangevallen en gewond. Men bracht hem naar bet Yamex», waar by spoedig overleed. Een tweede telegram, afkomstig van den Engelsehen consul to Tachi-foe, bracht spoedig eeu nog ernstiger tyding. Niet alleen dat hy bevestigde, dat de Duitsohe gezant den 18on Juni door inlandaohe soldaten was vermoord, maar de andere legaties, op drie na, waren verwoest* De Amerikaaneohe consul had een telegram van Jnnglu, dea Gbineeocben opperbevelhebber,,

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2