FEUILLETON» Verschillende berichten. MARTINHAGEN. Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. voor het reservekader en militieplichtigen voor te bereiden voor den dienst in het leger. Adepiranten voor het reservekader, die het onderricht met vrnoht gevolgd hebben, komen in 't bezit van getuigschrift F, en militie plichtigen in dat van het getuigschrift W, recht gevende op keuze van korps en gar nizoen. Het onderricht omvat: praotiaohgymnastiek, exeroeereD, schieten en bajonetichermenen theorethischkennis van de verplichtingen van den soldaat; o. a. kennisvanhet geweer, indeeling van het leger, de rangen en graden, enz. Verdere inlichtingen worden verstrekt door den kapitein P. J. Geill te Middelburg. UIT STAD ÉN PROVINCIE. Voor Cronjé en zijm mede-krijgsgevan genen is door het dames-comité alhier tot heden totaal ontvangen uit Vlissingen f 108.82 en nit Ziorikzea f 154.40. In het geheel ontving genoemd oomité nu reeds t 3.259.59. Eeno volledige opgaaf uemeu wij in ons eerstvolgend nommer op. Vrijdag «vond te 7 nren wordt door het muziekkorps onzer dienstdoende schutterij weder een openbare uitvoering op bet Molen water alhier gegeven. Het programma daarvoor is als volgt samen gesteld: Manoeuvre marsob, Stenz; Koraal- ouverture, MorksTriïumerei, Schumann Estudiantina Walzer, WaldteufelBallet Espag- nole, DomeroemanLa Coquette, caprice, Kookert; National TmzSoharwenka en Z» A. Cmarsch, Morks. Door de Vereeniging tot het bezoeken der armen alhier is, in plaats van wijlen den heer D. J. Dronkers Sr., tot baren penning meester benoemd de heer J. Dronkers (Vlai- markt). Er heeft zioh alhier een comité ge vormd, bestaande nit de beeren P. J. Rosoam Abbing, predikant by de Ned. Herv. gemeente, P. Adriaanse, voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, Herm. Bo'dsson, thesaurier bij de Israëlietisohe gemeente, L. K. van der Harst JJz., lid van den gemeenteraad, W. Hnbregtse, secretaris van het Chr. werklieden verbond Patrimonium, C. J. Hu vers, lid der Provinciale Staten en notaris, Job. L. van der Panwert, directeur hoofdredacteur derMiddel- burgache courant, G. H. Raags, pastoor bij de Roomsoh katholieke gemeente, C. S. Schout, voorzitter van de Christelijke werkliedenver- eeniglng PatrimoniumW. J. Sprenger, wet houder der gemeente Middelburg en G. W.A, de Veer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente. Dit comité, daartoe aangezocht nit Amster dam, heeft een honderdtal ingezetenen nitge- noodigd tot het bijwonen eener vergadering, te houden Woensdagavond in de benedenzaal der sociëteit De Vergenoeging op de Groote Markt alhier, ten einde te bespreken op welke wgse ook te Middelburg iets zon kun nen worden gedaan om in den grooten nood der werkelooze diamantwerkers mede te helpen voorzien. Het jaarlijkiche feest voor de kinderen der openbare scholen te G o e s is, door het Comité tot wering van schoolverzuim, bepaald op Vrijdag 20 Juli a. s. Het zal weder be staan in een tocht naar Vlissingen, waarheen men zioh per trein naar Middelburg en van daar per tram begeven zal. De terugtocht beeft geheel per trein plaats. De surnumerair der posterijen en tele grafie P. W. Weisfeit is van het telegraaf kantoor te Vlissingen verplaatst naar het telegraafkantoor te Amsterdam. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 30 September aanstaande zal zooals wg reeds in 'tkort hebben gemeld te Dom- burg een tijdelijk rij ka telegraafkantoor voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De diensturen zQn geregeld als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 nren voor-, 2 tot 4 en 6 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 7.30 tot 8.30 nor voor- en 12.30 tot 1.30 nnr namiddags (Greenwichtyd). Het bijzonder telephoonkantoor aldaar zal gedurende dien tyd geBloten big ven. Tot ontvanger-griffier van het water schap Waarde is benoemd de beer C. J. Vroegop, met 11 stemmen tegen 10 op den heer J. N. Elenbaas. (6. Crt In dezelfde bnnrt, nabij Koewacht, waar eenige weken geleden een kar met varkens van den veekoopman K. van Kieldreeht in beslag werd genomen, werden in den vroegen morgen van Vrijdag door eenige douanen en gendarmen van Stekene negen varkens uit de sohuurvan E. S. aldaar gehaald en in beslag genomen. De dieren, die pas België binnengesmokkeld waren en bjj S. in veiligheid gebracht, zouden dien dag verder vervoerd worden. Er is, naar men beweert, weder verraad in het spel. De varkens waren gekocht door den koopman Fr. M. van Kieldreeht, dia een schade lijden zal van o.a. 750 francs. Door onbekende oorzaak, men vermoedt echter door het spelen van kindaren met lucifers, brandde Zaterdag de sehnnr van den landbouwer D. onder Stekene, met al wat er zioh in bevond, geheel af. Alles was tegen brandschade verzekerd. Stokken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Het schry ven, door de gezondheidscommissie dt. 18 Juni gericht tot den gemeenteraad, van welk schrijven in 't kort is melding gemaakt, luidt in zijn geheel als volgt De gezondheidscommissie alhier las niet zon der eenige verbazing het antwoord van burg. en weth. op de door den heer L. K. van der Harst JJz., in de raadsvergadering van 25 April 11. gedane vraag betreffende het BChei- knndig onderzoek van het duinwater. Vooral de daarin voorkomende hier volgende zinsneden gaven tot die verbazing aanleiding „Het rapport van de gezondheidscommissie van 21 Ootober 1899 Handelingen 1899 bic. 170), deed ons eehter van gevoelen veranderen en wij droegen den directeur op, andermaal een onderzoek te doen instellen, onafhankelijk van den heer Wljnne, welk onderzoek wederom aanmerkelijk van de door den heer Wynne gevonden cgfera afweek. Daarop besloten wy tot de openbaarmaking van de laatste onderzoekingen van den heer Wijnne en dr Van Dijken in de verwachting dat toy daardoor eene oplossing zouden ontvangen van de groote verzchillen enz." Dat burg. en weth. de oorzaak der groote verzchillen tnsschen de analyses van de H.H. Wijnne en Van Dijken wensohten te leer en kennen, niets duidelijker dan dit; minder verklaarbaar of liever onverklaarbaar eehter is het, dat daartoe door burg. en weth. een weg is ingeslagen, die geen oplossing kan geven, zonder tegelijk een Ijverig en bekwaam lid van onze commissie te grieven. Het was juist op grond van de analyses van den heer Wynne, dat de commissie in haar rapport het eerst den Raad en daarmede ook bnrg. en wath. officieel in kennis heeft gesteld van de niet constant-blij van de samen stelling in het bij zonder de stijgende hardheid van bet duinwater- Meenden bnrg. en weth. zich met bet gevoelen van de commissie daaromtrent op grond van andere cijfers niet te knnnen vereenigen, dan lag het in deze toch voer de band, dat de oommissie van de analyses van den beer Van Dgben op de hoogte zon zijn gesteld en haar daaromtrent advies zon zijn gevraagd, iets wat art. 7 barer verordening zon doen verwachten. Had men dit advies nn niet steekhoudend geacht, dan eerst had er reden bestaan een anderen weg in te slaan om tot eene oplossing te geraken. In plaats van de gezochte oplossing ia nn eene nitkomst verkregen, die onze commissie ten hoogste betrenrt, nl.: dat zij nit baar midden ziet hoen gaan een zeer ijverig lid en secretaris. Ofschoon nn de onderzoekingen van den heer Wijnne door hem als privaat persoon zijn verricht en niet als secretaris der commissie, griefde het ons toch te zien, dat B. en W.den schijn hebben aangenomen, geen volledig ver trouwen te hebben gesteld in hem, in wiende commissie dat wel deed, en zij wendt ziob daarom tot n met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat er worde verklaard, dat, niettegenstaande de door den dood van den heer Van Dijken niet meer verklaarbare offers, de beer Wjjnne als deskundige uw volledig vertrouwen geniet. ONDERWIJS. De, door den distriots-schoolopziener op gemaakte voordracht (naar rangorde) voor hoofd van school A alhier, (vacature-wijlen den beer Hogerland) bestaat nit de beeren: G. Haok, hoofd der school te Zuidzande; H. Hoestra, hoofd van schooi no. 1 te Biervliet; F. H. M. Spruitenburg, len onderwijzer aan de 0. L. school te AmsterdamJ. van Tooren, ouderwijzer aan de Rjjkeleerichool te Middel burg, en F. M. Zeelenberg, onderwijzer le klasse te 's Gravenhage. De door om dezer dagen medegedeelde oproeping van sollicitanten voor de betrekking van tijdelijk Ieeraar in de Hoogdnitsohe taal aan de rijks boogere burgerschool alhier vindt haar oorzaak in de splitsing der klassen, waardoor de tegenwoordige Ieeraar meer uren les zou moeten geven dan deze, in ver band met zijne betrekking van Ieeraar aan bet gymnasium, beschikbaar beeft. One Hof heeft voor drie dagen, ingegaan 25 dezer, den lichten rouw aangenomen wegens het overigden van H. K. H. prinses douairrèce Josephine van Hohenzoilern. Door het Centraal Bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond ia aan de Tweede kamer een adres gezonden, waarin het zegt„dat het, waardeerende de pogingen der regeering om door het indienen van een gewgzigd wetsont werp het tot stand komen eener wettelijke regeling van de ongevallenverzekering binnen een niet te lang tijdsverloop alsnog mogelijk te maken, met véél belangateling heeft kennis genomen van het nieuwe, desbetreffende aan de Kamer ter overweging aangeboden wetsontwerp, en bet daarin aanleiding vindt de Kamer beleefd te verzoeken, dat ontwerp, nog vóór zjj haar zomerrnsttyd neemt, in de afdeelingen te onderzoeken." De violist Max Mossel, concertmeester te Birmingham, zal in het najaar te Amsterdam, Oen Haag, Rotterdam en enkele andere steden concerten geven in vereeniging met Anfoon van Rooy en Willem Mengelberg. Het Transvaaloomité te Batavia heeft Maandag in de kao der Nederlmdach Zuid- Afrikaansche Vereeniging een vierde storting gedaan, thans van f 5000. Hiermede hebben de bedragen nit Ned.-Iadiè' het egfetr van f 100.000 bereikt. De heer mr P. J. Troelstra zal zijn cel straf te Haarlem, zijne tegenwoordige woon plaats, ondergaan. Da door een rat gebeten predikant, de heer Ulfera te Rotterdam, is herstellende. Zaterdagnacht werd een Deensch matroos in de Zandstraat aldaar een messteek in het hoofd toegebracht door een opgeschoten jongen, die zioh nit de voeten maakte. Zondag werden wielerwedstrijden gebon den nabij Botterdam. Het laatste nummer, de wedstrijd over een Engehche mijl, dreigde te mlslnkkeB, doordat een 60-tal boeren nit den omtrek van Zevenhuizen en Nieuwer kerk, gewapend met hooivorken, messen etc., een ware paniek onder de wielrijders en talrijke belangstellenden teweeg brachten. Tevoren had men stokken dwars over den weg gelegd, om de racers te bemoeilijken. Daar noch rijks-, noch gemeentepolitie zich vertoonde, moest het publiek zich zelf wel verdedigener ontstond dan ook op een oogenblik een vechtpartij, gevolgd door bet bombardement van een boerenwoning op de grens van Rotterdam. Een beer nit Rotterdam, door de boeren met messen zeer in het nauw gedreven, sprong te water In de Ringvaart by Zevenhuizen, zwom naar de everzijde en ontkwam toen verder per fiets. Vermindering der branderyen te Schiedam In 1895 bedroeg het aantal branderyen te Schiedam 193 en in het jaar 1899 168. De geproduceerde hoeveelheid gedestilleerd ad 50 pCf. beliep ia 1895 418.565.36 HL. en in 1899 361,870.55 HL. Voor bet Kurbaus te Schaveningen gleed Zondagavond een ongeveer 12jarig knaapje ai spelende in zee. Reeds werd bet kind door den stroom noordwaarts medegevoerd, toen een inspecteur van politie en een agent zich in zee begaven om het kind te redden, wat den inspecteur na veel inspanning gelakte. Per rytuig werd de knaap, nadat de levens- 5 Uit het Duitsch VAN JULIUS STINDE. L Do laatste dag. „En nn, eer ik weg ga," sprak Martin- sen en keek de kinderen strak aan, zoodat zy meenden dat zg knorren kregen over bet zingen in den stal, „eer ik haar ga halen, zeg ik alleen: {zijfc dezelve in alles gehoor zaam, en leert wat van dezelve, opdat het niet vergeeta is! Je moet er altyd aan denken dat het moeilijke tijden voor den landman zyn. Alles geldt niets, de rogge geldt niets, de tarwe geldt niets, en de boter is ook ge daald. „Zy doet nu weer een stuiver meer," viel zyn vrouw hem in do rede. „Ja maar co doet tooh maar negen stuiver." „Negen en een half, Martin." „En met negen en een half komen we amper nit. En wat wordt er over bet geheel «ao de boter verdiendEn het kalvermesten levert ook niet> op. En daarby de gouver nante I Kinderen, je mot viytig zyn, bjj het werk dat ze opgeeft en goed van buiten leeren." „Dat zullen je toch wel l" zei zijn vrouw met een zncht, en keek de kinderen bestraf fend aan. Jochem klapte met de zweep. Hetwastyd. „En God geve zyn zegen mompelde Martin, en ging naar de kinderen toe, kuste ze, omhelede ze en fluisterde: „Myn lieve Anna, myn lief Mafje!" De kinderea omarmden hem. Vader was zoo goed, en toch ging hy er eene halen, met een langen stok. Zij schreiden alsof haar het hart zon breken. Jochem klapte nog harder met dea zweep. „Ad jé, kinderen, Ad jé, vrouw. In een uurtje ben ik terng met den juffrouw." Hg keek zyn vrouw angstig aan en verbe terde snel„Met de juffrouw." Toen liep hy weg. „Aohl wat zal dat geven?" steunde juf frouw Martinsen. „My brengt het in het graf. Ik geloof niet dat ik 't lang nithon. En waar blijf jelui dan, myn arme kinderen?" Het heele hnis blonk als een spiegel, in den oven stond een rijsttaart te bakken, met mefr eieren dan andera, en met dikken room baslageo, en tot verhooging der feesteiykheid stond er een geel gelakte wijrflesch op tafel, maar de gemosderen wares bedrukt. Zelfs de nieuwe rood en wit gestreepte jurken deden de kinderen geen pleizierzy zaten stgf, angstig, trenrig op hare stoelen. „Neemt ieder maar een krakeling," zei de moedor en hield haar den schotel voor, „en een Spaansche wind er by. Wie weet of dit niet de laatste dag is dat je het in vrede moogfc eten." H. De eerste dag. Ida Lebmann had A. gezegd en moest nn ook verder spellen. In den trein kwam vaak de gedachte by haar op, om by bet volgende station nit te stappen, aan baar vader te telegrafeercn en naar Berlin terng te keeren doch als de trein stil hield, aarzelde zy tot hy weer weg reed. Zij bad den moed niet om zich te laten uitlachen. Vader zon slechts lachenmaar de vriendinnen en de ken nissen, die zonden haar overladen met plage- rien en hateUjkheden. „Waarom wil je gouvernante spelen? Je hebt het immers niet noodig had me vrouw Franke gezegd, wier beide dochters zioh aftobden voor bet examen.„Waarom neemt gy anderen het brood nit den mond. En in een vreemd bnia bondt ge het niet uit. Over acht dagen zyt gi weer terng. Daar wil ik wat om verwedden" En zou zy nn den eersten dag al omkoeren Neen. Die weduwe Franke was altyd beleeüigend opreoht. Daarom verfoeide Ida baar. Die wilde zy geen aanleiding tot cpottw geven, noch haar, geesten weder waren opgewekt, naar hnis gebracht. Toen het kamerlid Van Kol zich per trein naar het vereenigingscongrea te Amster dam begaf, werd dicht by Haarlem geschoten. De kogel giiig door de coupé waarin de heer Van Kol zioh bevond en passeerde hem zoo rakelings, dat hy, had by rechtop gezeten, in bet hoofd getroffen zon zgn. Bet jonge menech dat ziob, tijdens het laatste bezoek van de Koninginnen te Amster dam, toegang wilde verschaffen tot het Paleis, is sedert dien tijd in observatie geweest in het binnengasthuis. Daar is gebleken dat hy volslagen krankzinnig is en thans is by over gebracht naar het krankzinnigengesticht te Koudewater. Te Enkhuizen is Maandag een tot dus verre onbekend gebleven man van het haven hoofd in zee geraakt en verdronken. By een Maandagmiddag boven Apeldoorn gewoed hebbend onweder sloeg de biiksen in een achuar, waardoor deze totaal afbrandde. Eenig pluimvee kwam in de vlammen om. Te Groningen ie door 1000 vereenigde arbeiders de boycot over den beer I. Oppen- heim, uitgever van het Advertentieblad, uitge sproken. Het doel is de ondergang van blad en drnkkery, omdat het verenigingsrecht niet werd erkend en aan drie zyner typografen werd aangezegd als lid van den Alg. Ned. Typ. Bond te bedanken of met 14 dagen ont slagen te worden. Te Winenm (Grou.) hebben al de werk lieden aan een paar steenfabrieken het werk gestaakt. Zij verlangen minder werkuren. Zy werken nu van 's morgens 4 tot 's avonds 8 uur. De weduwe Sluiter te Nienwesobans heeft Zondag, onder zeer vele biyken van belang stelling, haar lOOsten verjaardag gevierd. Uit tal van gebouwen wapperde de driekleur. Het oudje deed een kleinen rytoer door bet dorp. Te Ondepekela heeft een sigarenmaker zyn kameraad, in een twist, met een scherp voorwerp een levensgevaarlijke snede in de zijde toegebracht. Zijn toestand is hopelooB. Te Blerik heeft een, in opgewonden toestand verkeerende werkman een vierjarig meisje zoodanig met een stuk hout op bet hoofd geslagen, dat het kind een hersenschud ding bekwam. De tragédie der meeste levens bernst op een misverstand, een zichzeif niet verstaan, meer nog dan een miskend worden door an deren. (Wallis.) Te Antwerpen ligt op dit oogenblik een fraai en groot pleizier jaoht en wel de Niagara van den Amerikaanschen croesns Gonld. In Brnssel heeft zich een comité gevormd, met mevrouw P. de Smet de Naeyer als pre sidente, om Prins Albert by zyn huweiyb een „nationaal geschenk" aan te bieden. Er is voor de giften een minimum gesteld van 25 eentiemen en een maximum van 25 -francs. De tyden veranderen gelukkig niet aligd ten slechte. Zoo heeft Zaterdagmiddag de beroemde Keulsobe zangvereeniging te Parys een uitvoering kunnen geven, die grooten bij val had. De toejuichingen vinden wij als stormachtig beschreven. In het belang van bet Nederlandsch publiek, dat thans Parys bezoekt, wordt aan geraden nimmer een hnnrrytnig te beBtygen ronder van den koetsier bet nummerbriefje op te vorderen, teneinde zioh zoodoende voor onnoemelyke moeieiykheden te vrywaren. De ervaringen, door verschillende iandge- aooten in Frankryk's hoofdstad opgedaan, maken die waarschuwing noodzakelijk. De oude kathedraal der Spaantobe stad Calahorra is gedeelteiyk vernield door een brand, wasrby o. a. het frsai bewerkte hoog altaar verloren ging. De edelgesteenten, waarmede de gouden en zilveren beelden der daar onthoofde martelaren 3t. Emeteiio en St. Celedonio waren versierd, zya verdwenen. De schade wordt in 't geheel op een millioen gulden geschat. De khedive gaat vooruit. De 500ate gedenkdag van de geboorte van Gutenberg is Maandag te Mainz gevierd, O. a. had een groote historische optocht plaats. Te Holtenan is Maandag een standbeeld van Keizer Wilhelm onthuld. De Keizer was tegenwoordig. Kapitein Yan Woerden noch hare pedante dochters, die alles beter wisten, alles laakten, over het kleinste ver grijp den neus optrokken, iedere vergissing tot een misdaad uitsponnen. Eleonore, de oudste, had vroeger eens gezegd„Uw streven is prijzenswaard, Ida; het is goed dat een jong mei» je haar geest ontwikkeltwil zy echter baar kennis gebruiken om gouvernante te worden, dan komt het vooral op haar persoon- ïykheid aan. Zy moet in de eerste plaats mensohenkennis hebben en die, neem my niet kwalijk Ida, die ontbreekt u ten eenemale." Als Laonore niet zoo groot en Bterk ware geweest, zou Ida haar graag te lyf zyn gegaan, in plaats van baar te antwoordenwant juist op haar menschenkennis was zy zoo trotich. Zij had genoeg romans gelezen om te weten wie karakter heeft en wie niet, en hoe iemand er uitziet die een edel of een onedel karakter bezit. Zy had de menechen, die in romans beschreven werden, steeds in het leven terug gevonden en zioh nooit vergist, wanneer zy hare kennissen vergeleek met de personen, die zy zoo duidelijk en helder voor oogen zag. Hare liefste bezigheid was menschen kennis beoefenen; zy zag iedereen dadeiyk aan of hy onbeduidend was, of veel beteeke» nend, en sg moest met leedwezen erkennen dat de meeste fearer vriendinnen geen ware vriendinnen waren. Leonore vooral niet. Daar zy deze opmerkingen echter aan nie mand kop toevertrouwen, schreef zy alles in van de Noord Brabant legde een krans op het voetstnk. Een zeer ryke, en om haar weldadigheid bekende dame nit Krakan is Zondag op reis van Odessa naar hare woonplaats in den trein vermoord en beroofd. Men meent dat zy fl, 18.000 by zich had. Ia verband met de werkstaking aan de staatsweikplaatsen voor spoorwegmaterieel te Boedapest heett de directie 800 van de 2000 arbeiders ontslagen. Daar ter stede hebben nn ook 500 man van den electriachen tramweg het werk gestaakt. De politie nam voorzorgsmaatregelen. Voor geheel Finland is nn het gebruik der Rnuisohe taal voorgeschreven. In de vorige week zyn in Britsoh Indië 4300 inboorlingen aan de cholera gestorven. Te Atalante (Georgië) hebben by een spoorwegramp 35 personen het leven verloren. Australische gondzoekers moeten op het Dnitsche deel van Nieuw Guinea een groot alluviaal goudveld hebben ontdekt. Zy willen de' vindplaats geheim bonden, tot zy het met de Dnitsche regeering eens zyn over de voorwaar den van exploitatie. Door bet bestnnr van den calamiteuzen Suzanna-polder sa beden te Hint Anna- land aan besteedhet verdedigen van den onderzeeschen oever, door kraagstnkken en gteenlestortiDg aan de waterkeering van dien polder. Minste inschryver was de heer J. Moerland, te St. Annaland, voor t 13.336 Mzendijke. Heden hadden alhier de benoe mingen plaats van ontvanger-griffier van ver^ schillende polders. Tot die betrekking werden benoemd van den Groote Jonkvrouwpol&er (benoorden) de heer J. L. I. de Bats met 9 stemmen; de heer Aidewereldt verkreeg 1 stem; van het waterschap Groot en Klein Zuid- diepe de heer J. L. 1. de Bats met 10 stem men; de beer V. Hendrikse verkreeg er 7 van den Zachariaspolder (eerste gedeelte) de User V. Hendrikse met 5 stemmende heer De Bats verkreeg er 3en van het waterschap De Sluis aan de Wielingen de heer J. L. I. de Bats met 12 stemmen. Rotterdam. Heden nacht brak door broeiing brand nit in het stoomschip Phoenicia van Odessa, liggende aan de Rynhaven en ge= laden met hout en rogge. Schip en lading zyn zwaar beschadigd. Door drie stoomspuiten is de brand te zeven nnr gebluacht. Assurantie dekt de schade. 's-Gravenhage. Het gerechtshof alhier heeft inzake C. R., tapper te Goes, beklaagd van mishandeling, de opgelegde gevangenis straf veranderd in f 10 boete, Door den burgemeester is af wyzend beschikt op een versoek van het comité Gerechtigheid om een optocht te mogen houden by gelegen heid der Zondag a. s. te honden nationale betooging in zake de weigering, door den Hoogen Raad, eener revisie van het vonnis tegen de gehr. Hogerhuis. By het door de politie ingesteld onderzoek:, zoowel als by dat van de directie van den Staatsspoorweg, moet gebleken zyn dat, by de botsing, die ji. Zondag avond tnsaehen twee stoomtrams alhier plaats bad, de machinist inderdaad het achterlicht van de aangereden tram niet kon zien, weshalve maatregelen zullen overwogen worden om voortaan de lichten op eene meer zichtbare plaats aan te brengen. De prinses Yon Wied met hare familie wordt begin September te Sebeveningec verwacht. Benoemd tot burgemeester van Katten- d y k e L. M. van Campen en tot burgemeester van Overslag D. Matielé. Tweede kamer. In de heden gehou den zitting werd de behandeling voortgezet van het wetsontwerp tot wyziging van art. 243 der Gemeentewet progressie gemeente belastingen). De heer Rink verdedigde zyn amendement om nit het ontwerp te verwyderen alle belem meringen voor de gemeenten om een biliyke haar dagboek, haar eenige heul en troost, dat nam alles, zelfs de grootste dwalingen, zonder tegenspraak in zich op. Waarom was zy ook zoo alleen? Hare goede moeder was al lang dood. Haar vader had het druk met zijne zaken, die dikwyis heel weinig opleverden; aio makelaar kreeg hy slechts een klein aandeel in de winst. Waren de tyden goed, dan leefden zy prettig maar ging bet slecht, dan werd er op het huishouden beknibbeld. Het fatsoen moest altyd bewaard worden en dat gat zorgen, waarvan de bnitenwereld niets merkte. In zulke tyden was vader minder dan ooit ge neigd, naar de opmerkingen zyner dochter over de menschen, de wereld, enz., te luisteren en zei dan altyd„Kind, je bent romanesk, dat komt van al dat lezen. Word practisob dat zal je goed doen. Wat kan het mij schelen of je vriendinnen valiQh zyn. Vrouwlui kib belen altyd". Als Ida lnst gehad had om zich nattig te maken in het huishonden, zonden hare beste voornemens niet bestand geweest zyn tegen den onwil van de onde huishoudster, juffrouw Mecke, die niemand naast zioh dnldde en alles zelf wilde doen. Zy werkte als een slavin, om alleenheerscheres te knnnen zyn. Met de woorden: „Dat kunt ge tooh niet," weerde zy Ida steeds at, wanneer die haar iets nit de hand wilde nemen, en maakte haar zoodoende geheel onzelfstandig in hnishoudc-

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2