I BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. Aan de gemeentenEllewoutadyk, Heng stdy k, Krabbendyke, Nisse, Oadelande, Overslag, Rilland- Batb, Serooskerke (8.), Vee re, Waarde en Zutddorpe zyn boven en behalve de bedrage bedoeld by art. 45 der onderwijswet onbaidien verleend van regeeringa- wege, reipeotieveiyk groot f 960, f 200, f700, t 1000, f 750, f 275, f 800, f 850, f 900, t 650 en f 685. B8 de in 1900 gehouden examens voor de nuttige en de fraaie handwerken zyn ge slaagd voor de nuttige handwerken 1185 van de 1663 geëzamineerden, tegen 951 van de 1397 in 1899; voor de fraaie handwerken 114 van de 170 geBxamineerden, tegen 96 van de 148 in 1899. Het Bbld meldt, dat de koeten van de uitzending van een oorlogaaohip naar China op de Staatabegrooting en niet op de Indieohe sullen worden verevend. Naar men zegt kan Amsterdam dezen zomer een bezoek verwachten van den Shah van Perziè', die een reis door Europa zal maken. Zondag avond nam de beer G. J. D. Adders, predikant by de geref. gemeente te Elbnrg, die gereed staat zich met zijn gezin te begeven naar St. Helena, om aldaar onder de krügsgavangen Boeren werkzaam te zyn, afaobeid van zyne gemeente. Hy trad op voor een zeer groot aantal hoordera, ook nit andere gemeenten. De predikaut aprak van den kansel den wenaob nit, dat hy eenmaal de Boeren vrQ en onafhankeiyk onder de Tranavaaliehe vlag de poorteu van Pretoria zou binnenleiden. Aan het einde der gododienatoefening werd de beer Aaldera toegeiproken door een der leden van den kerkeraad. Zyne afreia ia bepaald op 7 Juli. Haandag zyn de luatrumfeeaten te Leiden begonnen. De renniateu werden ingehaald en begroet door den preaident van het korpa, den beer U. W. F. van Panhnya. Hy werd beantwoord door mr Boot nit Rotterdam. Door eenige damea, namena wie mej. M. Coebergh^het woord voerde, werd aan het ooi lege een voor de wanden der vergaderzaal beatemdo gebeeldhouwde lambrizeering aan gaboden. Heden heeft de geooatnmeerde optocht plaata. „Hertog Albreeht van Beyeren en zyn rid ders en krygakneohten binnen Enkhuizen, om sioh van daar in te schepen tegen de Friezen A® 1396." De optocht zal bestaan nit 4 afdeelingen. Ie. Opening en Engelache hulptroepen, 2e. Graaf Willem van Oosterwant (E. B. F. F, Wittert v. Hoogland) en de Henegonwaehe en Fransohe riddera en krygakneohten, 3e. Her tog Aelbrecht van Beieren (J. S. L. v. Viera- sen Frantzmann) en de Hollandeche en Zeeuw- ■oho riddera en krygakneohten, 4e. Hertog Albert II (G. C. J. Varenkamp) met de Dnitaehe edelen en krygakneohten. De Avondpost verneemt van volkomen betronwbare syde „In een onzer garnizoenen doet zieb het volgende geval voor: Een hoofdofficier, com mandant van een zelfstandig onderdeel, is boos op een burger, leeraar aan de faoogere burgerschool daar ter plaatse, wegens onaan genaamheden, die zioh in eene kegelolub had den voorgedaan. Z. H. E. Gestrenge vond daarin aanleiding, de handeling van den leeraar te qualifioeeren als „hoogst laakbaar" en „déloyaal," en hy verbood den offioieren van *)}n korps met dien mynheer om te gaan. No is bet verbod aan offioieren, om met een fatsoeniyk en bssohaatd burger te mogen om gaan, eenvoudig belaobeiyk, maar dit klemt te meer, daar byoa de geheele irargeri) dien leeraar geiyk geeft. Doeh zie, wat gebeurt? Korten tyd daarna ziet die hoofdofficier den lnit.-kwartiermeester vau zyn onderdeel in gezelsohap van dien leeraar in de sooieteit, en vindt daarin aanleiding dien officier eene hoogst ernstige straf op te leggen, wegens het opzetteiyk niet opvolgen van vorenbe doeld verbod." Dè door ëen rat gebeten heer Uifers, predikaat te Rotterdam, verkeert nog steeds in zorgwekkenden toestand. Daar ter stede sprong Zaterdag avond een 20jnrig meisje, na een scène met baar be minde, in 't water. Met moeite werd zij door een haar naspringenden werkman gered. Aan boord van een in die stad liggende Dnitsehe sleepboot kreeg een stoker by onge luk een slag met een voorhamer tegen het voorhoofd. Ernstig verwond werd de man opgenomen; de aohedel was gescheurd. Aldaar werden des nachts drie wandelende Italiaansehe matrozen door anderen, waar- sohyniyk Engelsohen, mishandeld. Een der Italianen werd over zyn linkerwang gesneden, waardoor een wond ontstond, die van het oor tot aan den kin liep, een ander, die om zyn gelaat te beschermen zyn handen daarvoor hield, werd over zyn vingers geaneden; de derde kwam er met eenige vuistslagen af. Aldaar bekwam een 2jarig kind ernstige brandwonden, doordat het een ketel kokende koffie omver had getrokken en daar by een gedeelte over lichaam en beenen had gekregen. Vier losse sjouwerlieden te Rotterdam, dis Vrydagmiddag het werk gestaakt hadden, baarden een open rijtuig, nadat zjj eerst ban drinkbltkken met bet noodige vergif, in den vorm van sterken drank, gevuld hadden. Deeriyk beschonken roate het waardige vier tal door de stad ten aansohouwe hunner ega'a, die de ganaohe week reeda souder geld hadden geseten. Toen een banner ait het voertaig tuimelde, werd hy er weer ingebeichen en de tocht werd onder hevige droits voortgezet. Waar bUjven de zuurverdiende loonen? Een andere sjouwer in die stad had met een pypje sterkendrank gezogen alt een in de Baan liggend fust, totdat hy bet bewnstzyn verloor en per handwagen naar het politie bureau werd gebracht, waar by eerst na 10 aren tot ziohzelven kwam. Dieriyk Aldaar kwam de vroaw van ecu losse Bjou- wer toen zy Vrydagmiddag thuis kwam tot de onaangename ontdekking, dot haar dierbare wederhelft van haar afwezigheid gebruik bad gemaakt om den geheelen inboedel in klinkende munt om te zetten, van welke munt de arme vrouw overigens weinig bespeurde. Den vol genden morgen liep de brave echtgenoot stom dronken lang'a heereu wegen, terwyi de vrouw honger en gebrek meest ijjden in haar van alles beroofde woning. Door ondervinding wordt men w y s 1 In dezelfde stad moest Vrydagmiddag de polltic een colporteur beschermen, die tegen 10 cents bons verkocht, welke men later tegen „fraaie" of „nuttige" voorwerpen kon inwisselen. De huismoeders hadden echter reeds zoo'n aangename ondervinding opgedaan metderge- ïyke sohoone aanbiedingen in de toekomst, als wanneer doorgaans de colporteur spoorloos verdwenen ia, dat zy het den man geducht lastig maakten en hem geeameniyk verjoegen. Aldaar viel eeu 15jarige jongen In een zeep fabriek in een kuip met heet water, tenge volge waarvan by des nachts in het ziekenhuis overleed. In Stolwyk ontstond Maandagmiddag een hevige brand in een arbeiderswoning. De kleedereu van het kind, dat den brand bad veroorzaakt door met vaur te apeleu, hadden reeds vlam gevat, toen de moeder het ongeluk bespeurde. Zy kon het bind nog redden, maar de woning die, evenals de inboedel, verzekerd waa, werd vernield. Maandagavond legde een felle brand te Capelle a/d. IJael drie buizen, allen van éen eigenaar, in de asoh. Te Delft vond men Zaterdagavond het Ujk van een 31 jarigen stationbesteller san een hek in de nabyheid zijner woning hangen. In den omtrek van die stad viel dezer dagen een mooie gezonde stier dood neder, zonder dat men kon vermoeden, waaraan het beeat gestorven was. Nadat bet beest gevild was bleek het dat het was gestorven door een bogelwond. Ernstig vermoeden bestaat er, dat de kogel is afgedwaald van de sohietbaan. Het ryk zal dan ook wel om schadevergoe ding worden aangesproken. Op het Zieken in Den Haag vond de politie in den nacht van Zondag op Haandag een marinier met een ernstige wond op atraat liggen. De man verkeerde niet onder den invloed van sterken drank en kon niet mededeelen wat met hem was geschied. Hy werd in het hospitaal opgenomen. De instmotie in de zaak van den ge schorsten opzichter over de reiniging te Haar lem is gesloten, zoodat de terechtstelling eerstdaags kan worden verwacht. lu de werkataking der houtwerkers en in die der opperlieden te Amsterdam is geen verandering gekomen en van toenadering schijnt nog geen sprake te wezen. Door de staking der opperlieden kunnen ook geen metselaars arbeiden en spoedig zullen ook de patroons hun timmerlieden gedaan moeten geven. Eerstens omdat het timmerwerk dat nog op de werken te doen was, afloopt en niet vervolgd kan worden, tweedens door dat het aanvoeren van hout niet of sleohts met moeite kan geschieden. By de firma A. D. Hamburger te Utrecht ia op de zinkplèttery een werkataking uit gebroken. Ia bet geheel ataben 60 werklieden, waaronder die 25 jartn iu dienat der firma waren. De eiseh ia 2 uur minder werken met be houd van bet bestaande loon. In den naebt van Zaterdag op Zondag was een treinsmid te Utrecht, bezig onder een waggon te werken, toen een andere trein voorby kwam en den man beide bielen afreed. Da toestand van den gewonde is zorgwekkend. Zondagmorgen viel aldaar] een 23jarige jonge man, doordien hy struikelde, ia de Vecht. Hoewel terstond op 't droge gehaald, kon men de levensgeesten niet weder opwekken. Zondagavond had in een tuin aan den Biltschen weg een 18jarig jongmensch by het schommelen het ongeluk deu schommel los te laten, zoodat by viel en den schommel tegen bet achterhoofd kreeg. Onmiddellijk was by dood. Zondagmiddag werd te Rhenen aan den overweg een bontwagen door een juist voor by anellenden trein gegrepen. Het achterstuk van den wagen werd eraf gerukt. Een op den wagen zittende jongen werd, met een wiel van den wagen, van den dyk gegooid, en bleef bewusteloos liggen iu 't gras onder aan dien dyk. Ook de voerman werd van den bok geslingerd en gewond. Te Ellekom maakte bet wielrydende hoofd der school zoo'n leeiyken val, dat de man ernstig gekneusd eu met gebroken sleutelbeen werd opgenomen in bewuateloozen toestand. Te Opeinde, SmaIHngerland, liet een vrouw, wier man elders werkt, teneinde haar zieke moeder te bezoeken, haar twee kinderen ond 2 en 6 jaar, in bed achter. De woning geraakte even later in brand en brandde geheel af. De jongen van 6 jaar wist zioh te redden door den grendel met een schoffel van de deur te stryken. Het jongste kind kwam echter in de vlammen om. De Groningsche sigarenmakers staken nog steeds het werk. De werklieden zyn niet ingegaan op bet aanbod der patroons, om het werk te hervatten op de oude voorwaarden, met het recht van de laatsteu, om dia werk lieden weer aan te nemen, die zy wenseben. <- Door 't laatste onwedsr ging in Frieilaad veel hooi verloren. Reeda gemaaide velden werden door een windhoos als 't ware schoon gevoegd. Een veehouder onder Has- kerland ]|dt daardoor f 400 schade. De Hornstermeer moet vol hooi gejaagd zyn. Te Brussel zal de telegraafdienst worden gereorganiseerd, of liever gedesorganiseerd. Ter besparing zal de bestelling by geregelde ronden plaata hebben, terwgl de bewyzen van ontvangst worden afgeschaft, om den aldas verloren tyd weer in te halen. De besteller» moeten aan de deur der geadresseerden sleohts eenmaal ballenwordt de deur dan niet ge opend, dan mogen zij het telegram in de buB steken, geiyk dit met de brieven wordt gedaan. Op het slagveld van Waterloo is Haan dag de eerste steen gelegd voor een gedenk- teeken ter eere van de oude garde. De prins De Joinville wordt morgen zeer eenvoudig begraven. De Shuh die te Contrexéville vertoeft, heeft twee Parysehe hoogleer aren ontboden vaor een consult. By het spoorwegongeluk te Slough zyn, gelijk nu vastgesteld is, 4 personen gedood en ongeveer 60 gewond. De werkstaking der dokwerkers te Lon den duurt voort, en de ongelegenheid is te grooter, wyi zoovele arbeidskrachten by het leger in Zuid-Afrika dienen. Uit Amerika en Australië en van het vasteland komen ruime bydragen. Met 1 Januari 1901 zal in Duitsebland de lOOdeelige thermometer (Celsius) worden ingevoerd. Burgemeester Lang te Oberammergau ia overleden. Hy vervulde lange jaren een der hoofdrollen in de passiespelen, maar was dit maal niet herkozen, doch met de algemeene leiding belast. Het dorp Wylen, in het LOtaohenthal, dat hooidzakeiyk nit houten huizen bestond, is geheel afgebrand. Peraooniyke ongelukken hadden niet plaats. By de wedrennen in Straatsburg viel een nlanenlnitenant zoo noodlottig, dat hy gedurende zyn vervoer naar de stad overleed. Te Planen In Daitaehland is by het overladen van een menagerie een groote bruine beer ontsnapt. Bruintje holde weg en begon onmiddeliytr een wedloop met een eleotriache tram, die by aohitterend versloeg (ongelnkkig was er geen tydopnemer van den bond). Hy had het er echter warm van ge kregen en sprong in de Enter, toevallig juiat in een zwembassin en wel aan den heerenkant. Doch toen hy dat merkte, kroop by er weer uit, liep een eindje om en plonsde in het dameabsasin. De panische schrik die daar ontstond, kan men zich voorstellen. Alle badenden vluchtten in baar hokjes. De beer echter werd weldra door zyn baas gepakt. Iu ons vorig nommer deelden wy mede hoe een bode van den Italiaanaehen senaat twee kwestoren had gewond en zich zelf van het leven had beroofd. Thans lezen wy, dat de aanleiding tot dit drama was het bevel om zich te honden aan de bepaling, welke het personeel van den senaat verbiedt een knevel te dragen. De kassier van het Hotel de Cfenève te Napels is met een pakket juweelen, ter waarde van 250.000 fr., dat een Oostenrykach hande laar hem iu bewaring gaf, op den loop gegaan. Hy bij]kt nu eeu gauwdief te zyn, die reeda zeer belangrijke diefstallen en opliohtingen begaan heeft en sedert lang door de justitie werd gezocht. Het nieuwe telegraaf toestel-Pollak-Virag. dat 80.000 woorden per uur overbrengt, ia na zooveel verbeterd, dat het den tekst in ge woon leesbaar schrift geeft. Te Gibraltar is eeu nieuw geweer be proefd, dat 40 sohoten per minant geeft, en zeer gemakkelijk is te behandelen. Hst is een Australische uitvinding. Uit Bakoe verneemt men dat den 14en in 4e Naphta-werken van Ter-Akopow, Manta sohen, Wishow en andere, brand uitbrak. Het vuur vernielde 60 boortorens en andere ge bouwen. De schade ia zeer aanzieuiyk. Da regeeringsambtenaren te St Peters burg deeien mede dat ongeveer na een maand men in 24 dagen van St Petersburg naar Port-Arthur kan gaan, door de volgende route te nemenvan St Petersburg naar Irkoutsk in 10 dagen; van Irkoutsk naar Stretensk over het Baikal-meer, in 4 dagen; van Stretensk naar Khabarovsk per stoomboot in zeven dagen; van Khabarovsk naar Port Arthur over Nikolikfaï* in 3 dagen. Deze reis zon bovendien veel goedkoopst zyn dan de, natuuriyk veel langere, reis over zee. HET ZWEMMEN. Na de warme dagen in aantoohtzyn, ia het misschien niet ongepast enkele bijzonderheden over het zwemmen mee te deelen. Het zwemmen zit niet in de natnur van den mensch, hy moet het leeren. Bekend is de wet van Archimedes, dat elk in een vloeistof gedompeld lichaam zooveel aan gewicht ver liest als de hoeveelheid vloeistof bedraagt, die het verplaatst. Daar na de mensoh ongeveer Vso lichter is dan water, moest hy volgens die theorie aan de oppervlakte bovendrijven en dus niet zinken. Tjoh gaat, wie niet kan zwemmen spoedig onder. Dit komt doordat, als men het hoofd niet boven water houdt, de ademhaling afgesneden wordt, waardoor zioh de holten van bet lichaam met water vallen, het lichaam wordt zwaarder dan het water dat het verplaatst. Dit wordt nog bevorderd door de verkeerde gewoonte van drenkelingen om ban arm boven water te steken. De arm verplaatst dan geen water meer, waardoor zyn gewicht by dat van het lichaam komt. Hoofdzaak om niet te ver drinken is dus, iu de eerste plaats, te zorgen, dat het hoofd boveu water biyft. Het gezonde van het zwemmen is, behalve dat alle spieren van het lichaam er gelijk matig door ontwikkeld worden, vooral daarin fblegen, dat het de natuurlijke funotifn van de huid krachtig bevordert. De huid, door de meeste mensehen slechts besohouwd als vel, als een overtreksel, is daarentegen een der gewichtigste functionarissen van het liohaam. De hnid van den mensch ademt en soheidt stoffen af. Zy is dus longen en nieren, tegeiyk, en is dus niet minder gewichtig dan deze. Kan de mensoh nog zeer goed leven met ésn long en eeu gedeelte der nieren, als by eeu derde gedeelte van zyu huid mist, gaat hy dood. Vandaar dat het gevaar van brandwonden hoofdzakeiyk aan de uitgebreidheid ligt. Het is eeu gewoonte by kerkeiyke plechtigheden kinderen de ünid te vergulden; dit heeft meer dan eens den dood tengevolge gehad. Het is zoo wat hetzelfde als de laehtpyp dichtknijpen. Wanneer nn de hnid niet meer of onvol doende werkt, ea dus niet voldoende giftige stoffen uit het üohaam voert, worden de nieren met arbeid overladen. Om de hnid nu weer tot haar natuurlyke functie terug te brengen is zwemmen het beste, daarom moest het op het programma van elke volksschool gebraoht worden en in de opvoeding als eeu noodzake- ïykheid opgenomen. Er is bovendien geen sport, die zoo weinig gevaar van verwonding en gevaar oplevert als zwemmen, en als lichaamsbeweging is het voortreffelijk, daar het geheel naakt geschiedt. De borst wordt er prachtig door ontwikkeld, het hart onze voornaamste en edelste spier door gesterkt. De meening, dat men door te zwemmen in kond water gemakkeiyk verkouden wordt, is eveneens een groot misverstand. Integendeel, maken warme of lauwe baden het lichaam gevoelig voor temperatuur wisselingen, koude baden harden het daarentegen en maken het ongevoeliger. Die by het zwemmen verkouden wordt, beett dit meer aan angstige voorzich tigheid, dan aan bet water te danken. Als men langzaam naar de zwemplaats wandelt, zioh snel uitkleedt eu dadeiyk te water gaat zal men niet licht verkouden worden. Breda. Mej. G. de LaDge Boom van Mid delburg is geslaagd voor het examen van apothekerabediende. b Cravenhage. Tot rapporteurs in de Twee de Kamer over de «ysiging der drankwet zyn benoemd de heeren Rink, De Viaaer, Trnyen, Kerdyk (voorzitter) en Tydeman. Door den voorzitter van het hoofdcomité van het Boode Kruis is telegrafisch bericht ontvangen van den Nederlandsehen consul te Lorenzo Marques, dat dr Lingbeek verwacht dat het geheele personeel der Nederlandsohe ambulance in Jnli zal kunnen terngkeeren. Aflossing en aatavulling is onnoodig. Leidon. Da maskerade blijkt nog altyd haar oude aantrekkingskracht op de bevolking van Leiden en omgeving te oefenen. De stad ia ontzachelijk vol door den toe vloed van bezoekers uit omliggende plaatsen, vooral nit Den Haag, waar de treinen haaat niet bereikbaar zyn. De optocht, die 222 personen telt, geeft zeer fraaie costumes te aansohouweu, vooral van de hoofdpersonen. Jammer dat het geheel, al» steeds, een typisch karakter miat, door het onveranderd laten van de gezichten. Daardoor ziet men meerde jongelui in fraaie kleedy, dan wel de figuren welke zy moeten vooratellen. Bovendien gebruiken de deelnemers sand wiches eu verbergen zy sigaren, die uit de kappen hunner laarzen steken, waardoor veel van den indruk wordt weggenomen. De geest drift was vooral groot vóór de studenten sociëteit Minerve, waar o. a. de minister van tiaanoiöa mr Pieraon aanwezig was. Daar werden hertog Albreoht fraaie kransen aangeboden. De illuminatie vau heden avond belooft zeer veel. Groningen. De werkstaking der sigaren makers alhier is geëindigd. De stakers zullen op de oude voorwaarden het werk hervatten, deels heden, deels aanstaanden Maandag. DE TOE8TANO IN CHINA. Parijs, 19 Juni. Volgens den eiaoh van Deleaaaé seinde de Chiueesohe gezant aan den onderkoning vau Yunnan, om de Fransohe onderdanen te beaohermen en hnn reis niet te verhinderen. De bladen meenen eenstemmig, dat de toe stand onrustbarend wordt ea het noodig is dat een werkeiyke expeditie georganiseerd en energieke maatregelen genomen worden. Londen, 19 Juni. Japan zal dadeiyk 3000 man naar China zenden. Yokohama 19 Juni. Het bericht van het bombardement van Takoe en het geruoht van het zinken der twee Engelsohe oorlogsschepen heeft sensatie verwekt in Japan. Naar gezegd wordt zullen de mogendheden aan Japan vragen om 20.000 man te zenden, om den opstand te dempen. Reeds 2000 man zyn vertrokken. Een verder transport wordt gereed gemaakt. Now-York 19 Juni. De Tribun* verneemt nit Washington dat prerident Mo Kinley beval drie regimtenen geregelde troepen van 5000 man van Manilla naar Tien-Sin te zenden. H E R IJ K De heryk 'der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarbjf vermeld: Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 20, 21 en 22 Juni. Brouwershaven, ook voor Duivendljke, 2 en S Juli. Zonnemaire 4 Jnli des voormiddags. Noordgouwe 4 Jnli des namiddags. Dreischor 5 Juli. Eikerzee 6 Juli des voormiddags. ELlemeet 6 Juli des namiddags. Renesse 7 Juli des voormiddags. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 7 Juli des namiddags. Haamstede, ook voor Burgh, 9 Juli. Ouwerkerk 10 Juli des voormiddags. Nieu werkerk 10 Juli des namiddags. Oosterland 11 Juli. Bruiaisse 12 en 13 Juli. Algemeen Overzicht. 't li een halve eenw geleden, dat een D uitioh philosooph en gesohiedsohry ver, tegen het einde dezer eeuw een groote botsing tassohen het Oosten en het Westen der oade wereld voor spelde. Ea ziet, terwyi de 19e eeuw nog slechts 7 maanden voor zioh heeft, dreigt deze voorspelling werkeiykheid te worden. Met het uur wordeu de berichten ernstiger eu dringt zioh meerde politiekenoodzakeiykheid op, dat het Westen zioh naar het Oosten wendt, dat alle zoogenoemde oultuurstaten zioh als eeu man op den kolos werpen, tenzy men nog mocht besluiten te doeu wat een Chinees dezer dagen schreefiaat ons met raat, geiyk wjj a met rast willen luten. Dat Europa dit niet zal willen is daideiyk voor hen die weten, dat onze tyd in het teeken van het verkeer-staat. Alles en allen znfleu zioh moeten wapenen voor den stryd tegen een volk van 400 miljoeu zielen. Welke offers noodig zullen zyn als deze reusachtige massa tot een ernstigen strjjd besluit, is uiet te berekenen. Eu nog moeie- lijker zal later de vraag worden, wat met dat wereldryk te doen, als het eens onderworpen wordt. Want als het laad veroverd wordt ea een eigen bestuar ondoenlijk blijkt, wat eeu macht zal dan noodig zyn om daar een vreemd bewind te handhavenen hoe zal meer dan een Enropeesohe Mogenheid haar maoht moeten vast leggen, geiyk Engeland nn in Znid: Afrika doet. Maar zoover is men nog niet. De worsteling moet nog eerst beginnen, ea dit onder de slechtst denkbare vooruitzichten, die van een stryd gevoerd door elkaar vyandige bondge noot an. Het andere politieke nienws is natuariyk ■chaareob, en lykt van weinig beteekenis, zelfs de val van het Italiaansehe kabinet, dat zyn meerderheid te gering vond, om de krachtige maatregelen te nemen, welke met het oog op de heading der niterste linkerzijde noodig werden geoordeeld. Daarom is Maandag middag aan den koning mededeeling gedaan van het besluit der regeering. De kamer, die bjjeen was, ging uiteen, toen baar van een en ander bericht was gezonden. Over de richting waarin een oplossing zal worden gezooht, is natnnriyk niet bekend. De toestand is moeiiyk te ontwarren. In Frankryk herhalen zioh de pogingen om de regeering omver te werpen. De groote slag zal natnnriyk worden gele verd by de amnestievoorstellee. Maar als inleiding bad men Maandag eerst een debat over de aanvraag van Alioot om te in terpelleer en over de toepassing van een artikel in de wet van den generalen stat, (zaak De- lanne). Het debat was woelig, maar eindigde met het besluit de interpellatie een maand nit te stellen. De stemming was 294 voor eu 249 tegen. Beknopte Mededeelingen. De ontvangst van kolonel Marohand, door den Paryzer gemeenteraad, is, volgens eene offioieele mededeeling, door de Fransohe regeering formeel verboden. De minister van oorlog antwoordde, dat hy niet wil dat offioieren die nog in dienat sjjD, deelnemen aan politieke betoogingen. Te Soissona hebben op een vergadering de van den Pond voor de Rechten van den Menseh de sooialisten en nationalisten met elkaar ge klopt. Twee personen werden ernstig gekweat. Da FranBche vloot zal de volgende maand groote manoeuvres honden in de Middeliand- sche zee, vooral op de Noordknst van Afrika. Daartoe worden twee eskaders vereenigd, tie van Tonlon zullen uitgaan. De Hongaarsohe kamer heeft haar zitting gen tot October verdaagd. De Spaaniche koningin-regentes is eenige dagea ziek geweest, maar weer hersteld. Silvela is er in geslaagd zyn medemi nisters te overtuigen van de noodzakeiykheid, dat allen aanbiyven. Verschillende Spaansohe dagbladen, die het manifest van de nationale vereeniging openbaar hebben gemaakt, zyn voor den rechter gedaagd. De troebelen onder de plattelandsbevol king van Roemenië, vooral in de baart van de Dobroedrja, nemen toe. Voor den door Tarkge aaa te leggen spoorweg van Damaskns naar Mekka zal men vrijwillige bydragen aan de geheele Mazel- mansehe wereld vragen. De saltan gaat voor met 100.000 pd. st. en men hoopt 4 miljoen pond bjjeen te krygen. De Times klaagt over een reeks econo mische maatregelen door den emir vau Afgha nistan genomen, met het doel don handel van Indië te belemmeren. De onderkoning heefj

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2