BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTER Eu door de zaal daverde het ia de taal der Lage Landen„Leve, leve de Pan» 1" Vrijdag waren wel 2000 pelgrims in de baailiek van St. Pieter toegelaten. Het was er zoo benauwd, dat velen bezwijmden en er een beetje paniek ontatond. LETTEREN EN KUNST. Op de Zaterdag te Tiel gehouden alge- meene vergadering van Het Nederlandsch Too- welverbond bleek uit het verslag dat het ledental eenigszins daalde. De Haagaobe troebelen deden de afdeeling van 235 tot 200 leden teruggaan een klein verliea das. De aideeling Middelburg verloor enkele leden door overladen of vertrek. Vergaderin gen hield zy niet, omdat de leden toonden daarin geen belang te stellen. Eene voor stelling van de koninklijke vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, die het beatuur den leden zoo gaarne had aangeboden, kon niet plaata hebben, omdat het gezelschap van die Vereeniging steeds bezet was en onmogelgk naar Middelburg kon komen. Als leden van het hoofdbestuur werden met algemeene stemmen herkozen de heer Post yan den Burg en gekozen de heeren Frits Lapidoth en Van Scheviehaven. De heeren jhr Smiesaeri en Crena de Jong, die eveneens aan de beurt van af treding waren, hadden verklaard dat zy niet meer in aanmer king wensohten te komen. Tot redacteur van Het Tooneel werd de heer Doorman gekozen. De volgende algemeene vergadering zal te Botterdam gehouden worden. Biykens een in de St. Ct. voorkomende statistieke tabel van de geboorten en de sterfte in 1899 werden in dat jaar in ons land geboren 170.582 kinderen, waarvan 7294 leven loos, en zyn overleden 94.611 personen, zoodat het overschot 75.971 was. Er werden 2523 meer kinderen levend ge boren dan in 1898 en de sterfte was 1505 meer. In het rijk overleden 18.64 op de 1000 in woners in Zeeland was die percentage 17.66. De sterfte van kinderen onder het jaar was 24.252, dus bijna 15 pet der levend geborenen. In Zeeland was de percentage 17. Aan pokken overleed niemand in 1899; aan tering een lager getal dan in de meeste der tien vorige jaren, nl. 8242. Aan roodvonk stierven 206, aan mazelen 405, aan typhus 583, aan eroup 255, aan kinkhoest 1488 en aan dipththeritis 439 personen. Volgens eene mededeeling, gedaan in de vergadering van het departementHaarlem der Maatschappij tot nut van 'f algemeen door jhr mr Bethaan Maoare, lid van het hoofdbe stuur, zal door dat hoofdbestuur aan de algemeene vergadering nog worden voorge steld voor f 1000 deel te nemen in het waarborgfonds voor eene in 1901 te houden ambachts-tentoonstelling en een renteloos voor schot van f 1800 te verleenen voor de 4e en 5e uitgave van het Volksliederenboek, Binnen enkele dagen zal verschynen het eerste nommsr van Te Wapen, orgaan der vereeniging Volksweerbaarheid. De heer mr Wesenhagen, auditeur-militair hij den krygsraad te 'a Gw ventage, die sedert geruimen tyd aan duizelingen leed en dien ten gevolge een half jaar geleden op straat een val deed, is dezer dagen op straat wederom onwel geworden en by bet Plein gevallen. In een woning gebracht, kon hy later per rytuig huiswaarts vervoerd worden. Dientengevolge worden de fnnotiën van auditeur-militair thans waargenomen door mr L. P. J. Wiippermann, advocaat in de residentie Mat ingang van 1 Juni o. k. ia aan den heer G. F. C. Calientels, arts, klinisch assistent aan de afieeling van den buitengewonen hoogleeraar dr. S. Mendes da Costa in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, als zooda nig eervol ontslag verleend. In den nacht van Zondag op Maandag is een 47 jarige Engelsehe matroos, die zich te Botterdam aan boord van zyn op de rivier liggend schip wilde begeven, te water geval len en verdronken. Ofschoon de instructie, nit den aard der zaak, gebeim is gehouden, verneemt men toch dat het door de justitie ingesteld onderzoek te Gorinohem naar de oorzaak van den plotre- lingen dood van een meisje aan bet licht heeft gebracht dat die een natuurlijke oorzaak had. Zooals men weet, had het booze gerucht verspreid dat een onderwjjzsrea het meisje gerlageu had en werd daaraan het overiyden wend, mochten niet baten. Het kind was dood. Te Groningen is op de kermis een meisje uit een luohtschommel gevallen, waarby het ernstige verwondingen bekwam. Dezer dagen vierde men in een gezin te R. in Drente het 25 jarig huweiyksfeest. Onder de cadeautjes bevonden zich niet minder dan acht jeaeverkarïffan. Zaterdagmiddag zyn te Stratum vyfbui - zen tot den grond afgebrand. Ook van de inboedel», waarvan er slechts twee verzekerd waren, kon niets worden gered. De buizen waren allen verzekerd. De wereld wil bedrogen zijn, bedriege men daaromNaar het Hlbd. verneemt gaat het Staphorster boertje een „kunstreis" maken door Amerika. Hy is daartoe aangezocht door een Amerik&anech consortium, dat hem 10.000 heeft geboden voor een drie- of viermaandsch verbiyf in de Vereenigde Staten. Het boertje heeft het aanbod aangenomen en nu zal voor hem in de Amerikaaneche bladen reclame worden gemaakt met portretten in nationaal kostuum en brieven van „hooggeplaatste per sonen" in Nederland. Wanneer wordt een lam een schaap en wanneer houdt een schaap op een lamtezjjn? Die vraag hadden dezer dagen een drietal deskundigen te beantwoorden, die den kanton rechter te Roermond moesten voorlichten in een strafproces tegen een slager, die beklaagd was dat hy in het openbaar slaohthnis, na de ver- eisehte belasting voor een „lam", zijnde 25 cent te hebben betaald, een „scbaap" had geslacht) waarvoor 50 cent verschuldigd was. Beklaagde beweerde echter een lam en geen schaap te hebben geslacht. Zooals het meer gaat, konden de deskundi gen het niet spoedig ecus worden, doch na lang gepraat kwam men eindeiyk tot. een conclusie waarmede allen zich vereenigden,dat feiteiyk een lam een jong scbaap en een schaap een ond lam is. Het O. M. reqnireerde tot vryspraak van beklaagde. En dat alles om 25 centl Op de kermis te Avereest komt het nog al eens tot kloppartijen. Dat was ook dit jjjsar het geval. Twee jongelieden, meenden elkaar een meisje te moeten betwisfeD. Spoedig kwamen de messen voor den dag en toen de een het zijne kwijt was geraakt, richtte hy een geladen revolver op zgn tegen- party. Rakelings ging de eerste kogel iargs 't hoofd van zgn tegenstander. De tweede kogel ging de lucht in, maar de derde trof den man, op wien 't gemunt was, in de zQde. De dader is gearresteerd. De gewonde bevindt zich tamelijk wel. Zaterdag beeft to Leiden een hevige brand gewoed, dat een moutary ia puin veranderde. De schade wordt op een kwart ton geraamd. Op de Zuiderzee is een viaeehersman, ge huwd en hoofd van een talryk gezin, overboord geslagen en verdronken. Te Arnhem is een aanvallig knaapje van vier jaar ia een vy ver gevallen, in tegenwoor digheid van de moeder. Deze rjep hulp en iemand, die toeschoot, wist het kind, door middel van een stok, uit het water te halen. De kleine was eohter reeds bewusteloos en alle pogingen, ook dooi' geaeesbseren aangq- De Antwerpsche wielrijders bereiden tegen 24 Mei een groote huldebetooging voor aan den bekenden wïelersportman Emile de Beucke- laar, voorzitter van het comité Sportif van de Ligue Veloc. Beige, voorzitter van de nieuwe Union Cydiste Internat, on de Bicycle Club Anversois, een der grootste en oudste wieler clubs van België. De Belgische regeering deelde aan het gemeentebestuur van Brussel mede, dat zij voortaan geen plannen zou goedkeuren voor den aanleg van straten, die geen 18 M. breed zyn. Ia Brussel werd in een gezin het dienst meisje vermist. By onderzoek door de politie vond men het lijk in den regenbak. Het is moeiüjk hier aan een ongeluk te denken, daar de opening van den put te nauw was om er zonder moedwil door te vallen, waarom men vermoedt,datzelfmoord gepleegdis. Een 6 jarig meisje nit het dorp Pouches, naby Charleroi, liep buiten met een bak ja nog gloeiende asoh. De wind wakkerde het vaar aan, dat de kleertjes van het kind aantastte, dat levend verbrand is. Te Parya heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in een zwarelfabiiek. Een arbei der is gedood; 8 werden gekwetst. Drie arbeiders, die in een mjjn by Brugge, dicht bij Pau, werkten, zgn het slachtoffer ge worden eener myngaaontploffing. Hun toestand is hopt loos. Vrydag voer naby Lormont (Zuid- Frankrgk) een stoomboot een roeibootje aan, waarin 4 personen zaten. Twee der inzittenden werden door den sterken stroom medegesleurd en verdronken. Twee anderen werden gered, maar een dezei overleed aan boord van het vaartuig, dat het bootje aangevaren had. Koningin Victoria kan nog alleen maar haar naam teekenen. Een beroemd heel kun dige, die werd geraadpleegd, kon weinig hoop op herstel van haar gezicht meer geven. Tydens de algemeene krankzinnigheid, waarin de LondenBche bevolking Zaterdag verkeerde, heeft een bende zakkenrollers haar slag geslagen, op zoo groote schaal als alleen maar mogeiyk is in het land van Cecil Rhodes en dergeiyke. De omvang van de diefstallen onder de dichte menigte is zelfs niet te gissen. Hoe gering de voorraad papier in de- magazijnen dér Eogelache bladen is, blijkt wel daarnit, dat, toen Zaterdag te Londen een groote vraag naar bladen ontstond, voorraad van de Westminster Gazette uitgeput raakte, en het blad zich ander papier moest aanschaffen. Voor de lezers, die asn het pret tige, groene papier van dat blad gewoon zyn: was het witte kranf je by na niet te herkennen. De hertog van Oi leans heeft zy a ontslag genomen als lid van de Saint James en van de Marlborough Club te Londen. Hetbestunr van de Bachelor's Club had hem verzocht zyn ontslag te nemen. Daarop schreef de hertog dat dit zyn plan was geweest, maar dat by dat nu weigert te doen en dat het bestuur hem dan maar moet schrappen. Hy verklaart den grooteten eerbied te hebben voor do per soon der koningin en erkenteiyk te zyn voor de ontvangst, die hem in Engeland ton deel vielmaar men vsrgaet, dat hg de erfgenaam van de koningen die Frankiyk maakten nu men van hem vordert dat by de Ecgelsche gastvryheid zal betalen met het opgeven van zyn Fraasche gevoelens. Te Londen werd verteld, dat te Roe hampton een geval van peat was voorgekomen Geen trams in een wereldstad als Berlijn en dat terwyi het tramverkeer byna nergens beter ontwikkeld is dan daar En toch staat men reeds twee dagen voor dit feit. Men heeft Zaterdag den dienst aan den gang willen houden met hulppersoneel. Maar dit was niet geoefend, zoodat de politie tusechenbeide kwam. Zondag is de dienst op een paar Hjnen her vat, maar toch weer gestaakt moeten worden. Af en toe hadden ongeregeldheden plaats, zoodat de bereden politie moest optreden. Het publiek is ondanks den overlast dien het ondervindt op de hand der stakers. Te Maagdenburg dreigde ook een staking, maar daar heeft het bestuur de meeste eischen ingewilligd. Men zie Laatste berichten. Te Berlijn is een monteur van Siemens en Halske door eleotrieiteit gedood hy een proefrit met een eleetrisohe locomotief, diehy zelf had helpen maken en dus nauwkeurig kende. By zulk een proefrit wordt een stroom van 10.000 Volts gebruikt on wegens deze groote sterkte waren byzondere voorschriften aan alle mederydenden gegeven. Toch was de monteur zoo onvoorzichtig naar de krnk te grypen om na te gaan of die in orde was, toen teruggereden zou worden en daartoe een kruk moest worden omgedraaid, zonder da1 hem door den aanwezigen hoofdingenieur last was gegeven. Hy kwam zoodoende in aan raking met een toestel, dat als bliksemafleider dient, en werd door een zwarea electrischen slag getroffen. De 27jarige, oppassende man was terstond een iyk. Twee 17-jarige studenten uit Neurenberg zyn tot 4 en 3maand vestingstraf veroor deeld wegens een doel op het pistool, waarby een hunner lieht gewond werd in den borst. Gedurende een hevig onweder, dat was losgebarsten boven Oaidela en omstreken (Italië), heeft do bliksem een 60 jarigen boer, zgn vrouw on drie zonen gedood, terwyi drie boeren op die hoeve ernstig werden gewond. In offieieele kringen is niets bekend van het onlangs vermelde berioht dat het graf van Sophocles was gevonden. Men meldt nit Kopenhagen, dat de Zweed- sche stoomboot Prins Eugène op de kast van Finland schipbreuk geleden heeft, en dat de 12 opvarenden allen verdronken aijn. Ook langs wetenschnppeiyken weg is cn het voorkomen van pest te Smyrna gecon stateerd. Het geld is de laatste weken by zonder duur. De gemeente Botterdam kon een 4 leening slechts voor 2/3 pari plaatsen Munchen geeft zulk een leening uit tegen 97% Hongarye tegen 91'/io- Ba de Londensebe graafsehapsraad besloot, wegens de duurte van bet geld, maar niet ov6r te gaan tot het aan leggen van een nieuwen verkeersweg in het drukste deel der stad. Het Eegelach tuinbouwblad the Gardener heft een jammerklacht asn over de gevolgen van den vryheidsoorlog ia Zuid-Afrika, wat te meer opmerkeiyk is, daar nog niet zóó lang geleden poor old Kruger in dit tuinbouw- jingoblad op allerhande manieren werd bespot. Het blaadje is thans eohter omgekeerd, nn het biykt, dat vooral de Londencche bloemen winkeliers door den oorlog gevoelig in hun zak worden getast. Het blad heeft een hunner, een Schot, geïnterviewd en deze vertelde dat de zaken dit seizoen bij zondier slecht zyn ge gaan. Een sfiner beste klanten had dezen winter geen feesten gegeven, wat hem by deze ééne klant reeds voor de tafeldecoraties op een verliet van f 2400 kwam te staan. Semperv Verkoopingen enz. Door het bestuur van het waterschap Baarland o. a. werd Zaterdag teOndelande aanbesteedde vernieuwing en het onderhond tot 30 April 1901, van da aarde-, ry>-, kram en steenglooiingwerken aan bovengenoemd waterschap. Minste inacbryver was, zooals in ons vorig nommer reeds gemeld werd, de heer B. van Eek, te Terneuzen, voor f 3274. Verder schreven in de heerenA. Karelse, Borssele, ad f 3450A. Foudraine, Goes, ad f 3576 P. J. Visser, Hantweert, ad f 3592; J. de Jonge, Middelburg-, ad f 3689A. Moer dyk, Baarland, ad f3600; L. Minderhond, Hoedekenaksrke, ad f 3690J. L. Gelnk, Tholen, ad f 3797L. de Bart, Hoedekenskerke, ad f 3914 en C. de Wilde, Kattendyke, ad 13! Te Cadzand werd Zaterdag door hei bestuur der waterkeoring van het calamitense waterschap Tienhonderd en Zwarte aanbesteed het verbeferen en onderhouden tot 30 April 1901, der waterkeereade werken, aan genoemd waterschap. Minste inoohryver waren de heeren P. Monjé en I. Lagasse, die beiden voor f5161, hadden ingeschreven. Bg loting werd de heer Lagasse geacht de minste te zyn en hem het werk toegewezen- Te Biervliet W8rd Zaterdag by her veiling verkocht het hofateedje De Stelle in den Beuhelspoldet, groot 6,6960 hektaren voor de erven Biiek—v. Kerkvooit, aan den pachter J. Bliek voor 7860 galden. Verzending en laatste bualichting der MAXI aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië- Genua (NederL) 22 Mei 7.10 's avonds. Amsterdam (Nederl.)25 Mei 7.10 's avonds Brindisi (Eng. dienst) 25 Mei 1.5'snamid. Napels (Duitsche dü;t.) 28 Mei 1.5 's named Marseille (Lloyd) 29 Mei 7.10 avonds Botterdam Lloyd1 Juni 7.10 'a avond? Maraeille(Fr. di8nst)2 Juni 6.15 :amorgens. De vetzendiDg der correspondentie voor Atjeh en Sumatra's Oostkust ge schiedt eiken Vrgdag met de Britsche boo ten, bnsliobting te 1 5 's namiddags, voor de suppletoire verzending te 7.10 avonds. "W" est-Indië. Curasao over Queens- towo Suriname via Sout hampton29 Mei 7.10 's avonds Curacao met K.W.I, maildienst. 31 Mei 7.10 avonds Suriname via St.. Na- xaire 8 Juni 7.10 'a avonds Surinam® vla Amsterdam. Den 14en en bataten van elke maand 7,10 jiaiond.. Mei 10.10 's avond- 's Cravenhage. De heer L. G. vau Been te Terneuzen ia benoemd tot buitenge woon oplichter van den waterstaat by de wer ken ter verbetering van de rivier den IJssel beneden Deventer. Aanstaanden Donderdag, den verjaardag van koningin Victoria, geeft de Britsche gerant alhier een feestmaal voor de Engelsehe kolonie. Het pantserdekschip Zeeland wordt gereed gemaakt om ia de Delagoabaai de Friesland af te lossen, die naar Oost-Indië terugkeert. 48 werkgevers te GroniDgen vragen aan de Eerste kamer verwerping van de Ongevallenwet. De regeering heeft voorloopig afgezien van het aanhangig maken by de wetgevende macht van een ontwerp betreffende eene offieieele landbouwvertegenwoordiging. Naar wg vernemen, is het wetsontwerp tot herziening der kieswet by de Tweede kamer ingekomen en wordt daarbij ook voor de huur- en loonkiezers met het stelsel van eigen aan gifte gebroken. De heer Van Korkwyk, wiens gezondheids toestand aanmerkeiyk verbeterde, heeft ont slag genomen als president van den rsad van commissarissen der Indische spoorwegmaat- schappy. By de rioleeringswerken te Scheveningen is een bonten bekisting ingestort. Van da twee werklieden, die onder het neerstortende zand zyn bedolven, werd er een gered maar de ander levenloos opgehaald. Amsterdam. Op het driedaagsch muziek feest, van 26 tot 28 dezer alhier te honden, zullen als solisten medewerkenmevrouw Noordewier—Reddingiuscn depieereu Rogmans en Orelio, terwyi de heeren Hol en Zweers hun eigen werken zullen dirigeeren. Berlijn, 21 Mei. De onlusten beperkten ziob Zondag tot het district Boseu f haler thor. Te middernacht was alles rustig. Twee poli tieagenten zyn zwaar gewond, twee werklieden zyn in het ziekenhuis overleden. 50 werdeB lieht gewond en 103 in hechtenis genomen. 21 Mei. De opperburgemeester Kirsehner is opgetreden als bemiddelaar in de tramBtaking. Lorenzo Marques 20 Mei (Times). Hier had een botsing plaats tnssehen eenige ma trozen van da Friesland en de Portageesche politie. Deze laatste bediende zioh van de bajonet en wondde drie matrozen, waaronder een levensgevaariyk. ie oorlog ln Zild-AMkit Londen 21 Mei. Tot den middag waren nog geen offioieele berichten over het ontzet van Mafeking en over de gevangenneming der belegenaars ontvangen. Daily News meldt dat de Engelsohen zonder strgd Klerksdorp hebben bezet. De Express gewaagt van door de regeer ing ontvangen vredesvoorstellen. Kroonstad 20 Mei. Een Engelsoh eonvooi, op weg naar Lindley, is door de Boeren aan gehouden. (Met „aangehouden" cal wel bedoeld zyn „overmeesterd"). Marktprijzen van Tarwe en Mosl Maandag 21 Mei. Rotterdam. (Bericht van den makelaar H. van Randwijk.) Ter markt van heden was de handel in huitenlandsehe granen zeer vast Meel traag. Zaterdag 19 Mol." Antwerpen. Tarwe vast. Amerikaanseb roods no. 2 fr. 167o- Parijs, Tarwe kalm loop. md. for. 19.80. Pesth. Tarweprgsb.per najaar: Zaterdag fr. 8.08 Vrydag fr. 8.01. Berlin. De kooplust kreeg Zaterdag be slist de overhand en wel naar aanleiding van het opnieuw guur geworden weder, gepaard gaande met betere telegrammen uit Amerika en aanmoedigende berichten nit Oostenrijk- HoDgarye. In tarwe on rogge op termyn vond dan ooklevendige handel plaats, waarby depryzen mk. 2 a 27s stegen en naderhand slechts eene geringe reactie ondervonden, toen de vraag eenigszins bevredigd was. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 22 Mei Breakens Mosselzaad (verp.) Mejjer. 22 m Middelburg, Meubelen enz., Notarishuis. 23 Midde burg, Glasramen enz.. Notarishuis 23 Middelburg, Huizen, Huvers 29 Vlissingen, Villa's, Maret Tak 31 p Middelburg, Hulzen enz., Verhuist. o O. W.Sonb., Hofstede, Tak. I Juni Zferikzee. Schelpdiorenvis- achery enz., Franse. p Koudekerke, Hofstede en inspan, Maret Tak en Loeff. Algemeen Overzicht. EEN 8TROOVUUR BIJ EEN KRUIT MAGAZIJN. Zoomoet mau, naar het ons voorkomt, den toestand in den Noord-Westhoek van Afrika beschouwen. Dat het er vlamt weet men. De Franscheu trekken rusteloos voorwaarts naar de oasen in de Sahara, en op hun reehtei flank verza melt Rich eon kleine macht soldaten yan den Sultan van Marokko, en een grootere macht van de aan dezen Moorschen majesteit onder worpen of onderboorige stammen. Op ernstig verzet zyn de Fransohen nog niet gestuit. Maar de kans op een botsing neemt toe, vooral nn de grootvisier Achmed ben Mnsab, die de zaken nog al in de hand had, ia overleden. Niet alleen dat de zwakke saltan op deze wyze een kraohtigen stenn verliest. Maar by de onzekerheid van de troonopvolging in alle Oostersohe landen, is de kans op troebelen in Marokko zeer toegenomen. Wat Frankryk op dit oogenblik wil, is ofü: oieel niet bekend. Maar men neemt in het bui tenland aan, dat het zyn positie in West- Afrika wil versterken, door Marokko tot een tweede Tunis te maken. Waarom het dit zou willen ie duideiyk. De laatste jaren zyn met Enge land twee overeenkomsten gesloten, de Niger; en de Soedanconventie, welke Frankryk een belangryken invloed in dit deel der wereld verzekeren. Van Tunis naar het Tchadmeer als ooateüjke grens; van daar naar Sokoto en Timbootoe als znideiyke grens, met Dahomey aio aan sluiting naar de Zuidkust van N.-West-Afrika, en over de Senegal met de Weathaat ver bonden, is de grondslag gelegd voor een machtig Fransoh rijk, dat bestemd is geheel Noord-West-Afrika te omvatten. Er bestaat plan de eenheid daarvan te bevestigen door twee spoorwegen, de een van Algiers door de oasen der Sahara naar Tim; boctoe, de andere van de Senegal over Tim; boctoe naar het Tchadmeer. Geheel afgerond is dit ryk eohter niet. Op de Zuid en de Westkust liggen verschillende vreemde meeat Engelsehe en Portugeeiohe nederzettingen en daaronder Aahanti, dat zelfs vry ver in het Fransohe gebied dringt. Toch zyn deze koloniën niet van zooveel belang, dat van daarnit ooit gevaar voor het Fransohe Ryk kan voortbomen. Integendeel, als de spoorweg van Algiers naar .Senegal, Timbootoe en het Tchadmeer gereed is, zal in geval van oorlog met Engeland zelfs een krachtige drnk op de Eogelsohe bezittingen kunnen worden geoefend; met een beetje fortnin zal het wellicht mogelijk zyn het FranschAfrikaansohe Ryk aan de Znideiyke en Westeiyke grens geheel af te ronden. Maar anders staat het in den Noord-Oost- Westhoeb, in Marokko. Kwam dit land onder invloed van een groote mogendheid, dan zou daaruit eventueel gevaar kunnen dreigen, zelfs voor Algiers. Hef zou voor Frankryk dus van veel ge wicht zyn over Marokko een Fransoh protec toraat te kunnen afkondigen, of daar een Fransoh regentschap in te stellen. Dan ware men niet alleen beveiligd tegen eventueels aanvallen. Maar Frankryk zou aan den ingang van de Middellandsohe zee een positie hebben, welke het overwicht van Engeland brak en b.v. Gibraltar vry wel waardeloos maakte. Ware Spanje een krachtig rijk, in staat om zgn steeds besoheiden aanspraken op het Sultanaat te doen gelden, en de zeeroovers h.v. die aan het Riff, tot reden te brengen, dan zon voor Frankryk allicht een gevoel van zekerheid ontstaan. Maar Spanje is zeker niet de Mogendheid, die de toestanden in Marokko zoo kan ver anderen, dat Frankryk gewaarborgd is, zoowel tegen het toenemen van vreemden, b.v. Engel; sehen invloed, als tegen gevaar van de spa der Maroccanen. Van daar dat elke beweging in Frankryk in de richting naar Marokko met eenig wan; trouwen wordt begroet. Voor een paar jaar was het anders. Toen zouden zoowel Engeland en Spanje hebben gereed gestaan, om Marokko te verdedigen tegen eiken Fransohen aanval. Maar nu? Spanje is nog lang niet bekomen van de ver; aehribkeiyke slagen, welke het, eerst door da opstanden in de beide groote koloniën en toen door den oorlog met de Vereenigde Staten, ondervond. Een ander land zon ziob wellioht na zulke droeve ervaringen opheffen, om des te kraoh- tiger te kannen arbeiden aan het behoud en de ontwikkeling van wat is overgebleven. Maar daarvan is geen sprake; de verdeeldheid in bet land neemt toe, en daarmede verdwijnt de laatste kans, dat Spanje genoeg kracht er langt om in kleinen kring met voldoende macht te kannen optreden. Het ia daarom te verwachten dat, als Frankryk ernstige plannen heeft, Spanje met beide handen het denkbeeld zal aangrypen om zyn toekomatdroomen op geheel Marokko prys te geven, tegen dadeiyke uitbreiding van het gebied om Ceuta. Dan zon Spanje zyn be; ■taande bezitting uitgebreid zien, zonder dat daarvoor offers gebracht moeten worden. In Engeland maakt dit alles een onbehage; ïyken andrak. Men gevoelt, dat wellioht spoedig over een groot belang van het ryk beslist zal wordsn, en ziet zich tooh niet in staat, zich zoo krachtig te doen gelden als om zon willen. Het EngeUohe leger is aan Znid; Afrika gebonden en de stemming in Europa is algemeen vyandig. De pers begrijpt daarom dat een krachtig optreden moeilyk is, en dat dreigende taai in het minst niet zon passen. Esn deel der Engelsehe pers vestigt daarom de aandacht op een wel wat verwaarloosden factor, op Daitschland. Niet in dien zin, dat Duitsebland zou trachten rechtstreeksoben invloed iu Marokko te erlangen. Enkele bladen uiten alleen de hoop, dat Duitsehland zal arbeiden aan een verbetering van het bestnnr in Marokko, met geljjktydige waarborging van het gebied door de Mogendheden. Het is waarljjk niet ten onrechte, dat de Fronkf. Z. in dit denkbeeld de opdraeht ziet, om voor Engeland de kastanjes nit het vnur te halen, een werkje, waarby reeds menigeen ziob de banden beeft gebrand. Geheel geruststellend is de toestand dus ni§|,

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2