Heliums* Cnraii FEUILLETON» BIJVOEGSEL TAN DE van Maandag 21 Mei 1900, no 119. Over zuivelbereiding en melkontrooraers. IV. Voor we tot eene beslissing komen, dienen we eenige bepalingen en werktuigkundige wetten op den voorgrond te stellen. Wat verstaat men door ontroomingsgraad Hierdoor verstaat men het percent van het totale vet, dat in den room komt. Bijvoorbeeld. Honderd KG melk met 3 pCt vet gaven 15 KG room en 85 KG ondermelk met 0,25 pCt vet. In do ontroomde melk bleef 0,25 pCt vet. Ia de 85 KG ontroomde melk heeft men dus 85 X 0,25100 d. i. 0,21 pCt van het totale vet. In den room blijft dan 3—0,21, dat is 2,79 pCt vet over. Van de 3 pCt vet, die in de melk aanwezig is, gaat door de ontrooming 2,79 pCt over in den room, d. is. x 100 98 pCt. De ontroominggraad is das 93, en kan bij uitmuntende machines opgevoerd worden tot 97 pCt. Wanneer twee ronddraaiende trommels alleen daarin verschillen, dat de middeliyn van de eene dubbel zoo groot ie als die der andere en zij overigens met gelijke snolheid worden rondbewogen, dan ia de centrifngaalkracht aan den omtrek van de grootste trommel ook dubbel zoo groot als aan dien van de kleinste. Dat is gemakkelijk in te zien. Is de middellijn dubbel zoo groot, dan is ook de omtrek bet dubbel. Eu moet de dubbel zoo groote omtrek eene omwenteling doen in denzelfden tijd als die, welke slechts de helft van dien omtrek heeft, dan moet elk punt van den eersten omtrek zich ook met dubbele snelheid bewegen. Een andere wet aangaande de eaatrifugaal- kraeht leert ons, dat by twee overigens vol komen geiyke en geiyhsoortige trommels, die met ongelijke snelheden bewogen worden, de eentrifugaalkracht evenredig is met de vier kanten van de snelheden, of met andere woor den: beweegt men de eene frommel met eene snelheid gelijk aan 2 maal die der andere, dan is de centrifngaalkracbft 4 maal die der eerste; is de snelheid 3 maal 'zoo groot, dan is de centrifngaalkrscht 9 maal grootermaakt men de snelheid van de eene gelijk aan 3-maal, van de andere gelijk aan 2 maal de eerste snelheid, dan verhouden zich de centrifngaal- krachten als 94 en is das die van de snelst- bewogene 2 7,4-maal die van de andere. Dewijl men dus door vermeerdering der snelheid eene grootere centrifugaalkracht krijgt dan door vergrooting der trommels, heeft men zich in den laafaten tijd er op toe gelegd by kleine trommels de snelheid te ver meerderen en zijn de groote trommels, die bovendien zwaar en onhandig in het gebruik zyn, (zij kwamen 0. m. voor by den ontroomer van Peterman) geheel buiten gebruik geraakt. Eene eerste eigenschap van een goeden ont roomer is dus: Geene te groote trommel maar eene voldoende snelheid. De cyfers, die wy gebruikt hebben by de berekening van den ontroomingsgraad, zijn de gemiddelde van een voldoend aantal waar nemingen. Wjj mogen dus aannemen, dat de ontroo mingsgraad by melk van een vetgehalte van 3 pCt en afgeroomd by eene temperatuur van 30 a 32 graden C. minstens 93 pCt be draagt. Ontroomers, die by eene normale gelijkmatige beweging en onder gewone omstandigheden De twee DejaarUe schooijnffrinwen. 3 Uit het Engelsch van JOHN OXENHAM. --- „Het is slechts tydeiyk," zei juffr.P&uline, maar er was geen overtuiging in haar stem. Zy betwijfelde zeer of zij ooit in staat zonden zyn om de voorwerpen in te Iosssd, waarop de heer Sehwartzenbeek baar geld geleend had. Juffrouw Georgië schudde droevig het hoofd en begon: „Die zilveren schotel van Godefroid de Nerva „Met zyn wapen er op?" „Die is heel zwaar .en het dryfwerk is zeer fraai „Ik geloof wel dat ik hem dragen kan. Wilt gy hem oppoetsen Ik moet die algebra voor morgen nog nazien. Londen vermoeit my altyd en ik zal Zondag waarsohyniyk te bed moeten biy ven. Ik wenschte wel dat wy jnffronw Hale er toe konden krijgen om al de wiskunde te geven in de laagste en in de hoogste klasse. Die algebra brengt my soms zoo in de war, dat ik geheel versuft voor de klasse sta." Juffrouw G 3 erg ie dacht eeu 0 ogenblik ha meer dan lU pCt vet in de ondermelk laten, deugen niet. Wy stellen dns als tweede eigenschap aan een goeden ontroomer De ontroomingsgraad bedrage minstens 93 4 Mea lette op de woorden bij eene normale gelijkmatige beweging.- Om met een centrifuge het doel te bereiken, dat men zioh voorsfeit, moet men niet nu eens hollen en dan weer stilstaan, zooals wy dat eens zagen in een rosmolen, die gebruikt word om eeu karntuig in beweging te brengen en van snelheid afwisselde, naarmate de dry ver bet dier aanspoorde of aan zich zelf overliet. Wanneer men begint te ontroom^n, brengt men den centrifuge langzaam in beweging, doet de snelheid toenemen tot men den gewensch- ten graad van snelheid verkregen he aft, en blijft dan op die wijze voortgaan tot men ge reed is. De trommel sneller in beweging te brengen, dan waarvoor zy gemaakt is, kan gevaariyk worden. Haar minder anel doen loepen vermindert de centrifugaal kraeht in reden van de vier kanten van de vermindering, daardoor heeft men eene veel geringere roomafacheiding. Hieruit zal men duideUjk het gewicht in zien, dat gehecht moet worden aan de woor den bij normale gelijkmatige beweging. Maar al is de beweging normaal en gelijk matig, dan kan het doel nog gemist worden. Er moet nog aan andere voorwaarden wor den voldaan. Wij hebben vroeger al opgemerkt, dat de warmere melk minder taai is dan de koudere; daaruit volgt, dat men by de afrooming moet zorgen, dat de melk steeds dezelfde tempera tuur behoudt, welke temperatuur feiteiyk nooit lager mag zgn dan 30° C. Die temperatuur hangt af van hem of haar, die ontroomt, en dns niet van den centrifuge maar wat wel van den centrifuge afhangt, is het gelijkmatig inetroomen van de melk in de trommel. Wanneer de melk in te groote hoeveelheden toestroomt, heeft er slechts eene gedeelteiyke ontrooming plaats, er blijft te veel vet in de ondermelk, waardoor den zuivel bereide? een aanzienlijk nadeel kan worden berokkend. Tot de vereisohten van een goeden ont roomer behoort dus ook de eigenschap, dat bij eene normale en gelijkmatige beweging onaf gebroken eene zelfde hoeveelheid melk blijft toestroomen. Draait men fe langzaam, of wordt er te veel melk aangevoerd, dan wordt in beide gevallen de melk slecht ontroomd en in beide gevallen brengt de ont roomer eer na- dan voordeel. Hoe minder inspanning de arbeid kost, boe langer hy kan worden volgehouden. Het is dns een vereischte van iederen cen trifuge, van den handkracht-oBfroome? voor namelijk, dat hy met weinig arbeid in bewe ging gebracht en gebonden kan worden. Het werktnig moet dns wat men zoo noemt „licht loopen." Er mag nergens veel wry ving zyn en het moet gemakkelijk vallen om alle smeerpotten behooriyk van olie te voorzien. Veronachtzaming van behooriyk smeren kan vaak een gevolg zyn van achteloosheid en dan komt het geheel voor rekening van den gebraiker, maar het kan ook een gevolg zijn van de moeiiykheid, om alles behooriyk te smeren en dan is de nalatigheid grootendeels de aohnld van de inrichting. Nalatigheid van op tyd smeren, aan welke oorzaak die moet toegeschreven worden, heeft ten gevolge eene grootere wrijving, dns ook eene grootere aiytage. Eene grootere siytage, waarin niet onmiddellijk wordt voorzien, geeft aanleiding tot minder volledige ontrooming, tengevolge van een hortend en stootend rond draaien en komt dus rechtstreeks ten nadeele van den zuivelfaereider. Elke centrifuge moet dns zoo worden inge richt dat hij licht loopt en er weinig aanleiding bestaat tot spoedige slijtage. Nu zyn we er nog niet. De lezer vindt het misschien wel wat ver gezocht, dat we zoo de puntjes op de zetten en ona met allerlei dingen bezighouden, die en zei„Gesteld eens Pauline dat gy een paar dagen, of een week ongesteld waart, dan zou ik haar kunnen vragen om de kleintjes ook te nemen. Wy zonden de klassen een beetje kunnen verschikken en dan zou het misschien zoo kunnen bljjven. Zy is heel gewillig en gedienstig, als zy maar niet zoo erg knap was. Ik ben bang dat zy een beetje op ons neer ziet, Pauline." „Knappe jonge mensehen zien altyd neer op ouderen," zei jnffronw Pauline. „Een week in bad zon ik hemelsc'a vin den. Maar wy zullen zien. Laat ik nn nog eens probeeren om die akelige som in myn hoofd te krijgen. Een zekere som gelds is geiykeiyk tusochen een zeker aantal perso nen verdeeld als er zes personen meer waren geweest, zou ieder twee schellingen minder gekregen hebben, dan nn het geval wasals er drie minder waren geweest, zon ieder twee schellingen meer hebben gekregen hoe veel personen waren er en hoeveel kreeg ieder? Laat cc het aantal personen aange ven en y het aantal schellingen, dat ieder ontving. Dan is xy het aantal schel lingen dat in het geheel verdeeld ia, en veronderstellende haar stem werd een onduidelijk gemompel van onverstaanbare Todhnnters-taal. De letters en cijfers dansten haar voor de oogen en verwrongen zioh tot het donkere, joodsche gelaat van den heer Sehwartzenbeek, in de Eburystraat, wiens misschien in zyn oog slechts kleinigheden zyn> maar waarlijk wy knnnen niet anders. 't Is ons al meermalen voorgekomen, dat men over de werking der ontroomers niet tevreden wsa en by nauwkeurig onderzoek bleek, dat die ontevredenheid het gevolg was niet van de machine, maar van den machinist, die de zoogenaamde kleinigheden te klein achtte, om er veel notitie van te nemen, en tengevolge daarvan zichzelf of zyn baas veel nadeel ver oorzaakte. Om melk te ontroomen heeft men twee ontroomers noodig Den ontroomer, die aan het werktnig draait en den ontroomer, die den room van de melk Beheidt. De laatste ontroomer is een zeer vernuftig samengesteld werktnig, maar denken doet het niet, en ala nu de eerste ontroomer ook niets meer is dan een werktnig, in plaats van een denkend wezen, dan kan er van de geheele ontrooming niet veel goeds te reeht komen. We zagen eens een boerenknecht een paard een schop voor zyn mond geven, omdat het tengevolge van zgn slecht bastnnr een ver keerden weg insloeg. Het arme dier werd gekast yd door zyn vlegelachtigen meester voor eene domheid, welke die vlegel had begaan. Nu willen we wel aannemen, dat zoo'n vle gelachtigheid alleen bestaat tegenover levende wezens, en dat er geen stommerik stom genoeg zal zyn om zyn centrifuge te schoppen, als de boel niet marcheert, maar toch schopt hy al niet, al spo3dig krygt het werk tnig een knoei en bovendien de schuld van de onhandigheid van den werkman. B§ bet gebraik van een eeniritage op de hof stede willen wy den eigenaar indachtig maken aan het spreekwoord: Het oog van den meester maakt het paard vet. En daaraan toevoegen en houdt het werktuig in orde. By de zuivelbereiding is eene uiterste net heid noodzakeiyk. Wy wezen daarop reeds by de beschryviag van den kelder. Maar niet alleen tot den kelder moet zich die zindelijkheid bepalenalles, wat by de zuivelbereiding gebruikt wordt, moet even zindelijk gebonden en na het gebruik afge- wasmchea worden met kokend water en nage spoeld met kond water. Dat geldt ook voor alle doelen van den centrifuge, maar in het byzonder voor die deelon, welke met de melk in aanraking komen. Hoe eenvoudiger dus de samenstelling is; hoe gemakkelijke? men de samenstellende deelen kan schoonmakenhoe minder scherpe hoeken men daarin vindt, welke moaiiyk kun nen gereinigd worden, hoe meer aanbeveling de ontroomer verdient. Laat ons hef behandelde samenvatten. Een centrifuge moet zyn sterk, en weinig onderhevig aan slijtage hy moet licht wer ken, scherp ontroomen en gemakkeiyk schoon te maken zyn. De centrifuge nu, welke aan die eisohen voldoende, met de minste kosten, de grootste hoeveelheid melk in eene zelfde tydseenheid ontroomt, die is de beste. Zietdaar ons antwoord op de gestelde vraag. Dat antwoord is intnsschen voor velen niet bevredigend en daarom zullen we onze be schouwingen in een volgend nommer nog voortzetten. Middelburg 19 lei. Stukken voor dan Gemeenteraad van Middelburg. Door burg. en wetb. wordt voorgesteld in de gemeente-begroeting voor 1900 over te aohry ven, van onvoorziene uitgaven op htdsf. III, afd. 2 art. 7, onderhoud van fonteinenwandel plaatsen, beplantingen enz., f 230.40s, zynde de kosten van omrastering van het pleintje op den Dam. Naar aanleiding van het nader adres van A. Jeronimus, inzake diens woningen in de kennis zy twee jaar geleden gemaakt had, toen zg bedreigd werden met inbeslagneming voor belasting, waardoor de eerste grijze haren in hare bandeaus waren gekomen, terwijl de grijze krullen van juffrouw Georgie sedert geheel wit waren geworden. Met bevende handen en knikkende knieën, met een langen mantel om en een dichten sluier voor, zoodaft zy niet te herkennen was, had juffrouw Pauline toen met een kloppend hart, tydelyke verlichting gezocht bij den heer Sehwartzenbeek,door middel van eenige familie heiligdommen, schalen, borden, bekers, die het kanongebulder fe Roebelle gehoord hadden, in de dagen der vervolging, en sedert dien tyd den trots der De Nervals hadden uitgemaakt en welke hunne laatste ontaarde afstamme lingen zei juffrouw Pauline by zioh zelf nn stak voor stak naar de bank van leening brachten. De heer Sehwartzenbeek was wel de baleener van de aristocratie en de bevallig gekleeds lady, die zoo vlug uit een rytuig wipte, en door de particuliere deur van den heer Sehwartzenbeek verdween, en zoo behendig weer in bet rytuig stapte en wegreed, alsof er niets gebeurd waa terwijl de arme jnffronw Panline nog altyd op en neer liep aan den overkant, in de hoop dat zy door eerst een poos het huis aan fe kyken, eindelijk moed zon krijgen om den Rubicon over te trekken, en binnen te gaandie dame was een gravin, Volderyiaagte, stellen burg. en wetb. voor aan adressant het volgende te kennen te geven. Dat, alvorens het, ia het nader adres voorkomen de in nadere overweging te nemen, geen bezwaar by den raad bestaat door drie deskundigen, te benoemen door de arrondissementa recht bank te Middelburg, in hoogste instantie te doen uitmaken dat het krachtens 'sraads be sluit van den 14 December 1892 no. 4 aan gelegde riool al of niet „is onvoldoende, hetzij door „te weinig schot, hetzg dat de buizen te klein van omvang zyn," mits adressant zioh schriftelgk bereid verklare de kosten, daarop vallende, voor zyne rekening te nemen, indien daardoor mocht worden uitgemaakt dat het riool niet te weinig schot heeft of de buizen niet te klein van omvang zyn. Ter verkrfiging van een overzicht van de geschiedenis der zaak, en tevens ter weerleg ging van enkele beweringen door den heer Van der Swalme in de vergadering van den 21 Maart jl., voegen bnrg. en weth- by hun voorstel een breedvoerige nota. Van S. van Bafcergem is een adres ingeko men om teruggaaf van betaald reeht voor het gebruik van een bank in de vleeschhal. Adressant beeft voor 12 maanden f72 be taald, doch slechts 6 maanden gebruik van de bank gemaakt. Burg. en wetb. stellen voor adressant f36 terng te betalen. Bnrg. en wetb. stellen verder voor aan mej. J. M. C. Aaibars, hoofd der bewaarschool, be houdens de noodige toestemming van het be staar der godshuizen, vergunning te verleenen tot het ten haren bate gedeeltelijk verharen der voor haar bestemde woning en tevens aan die woning eenige herstellingen aan te brengen, geraamd op f88.30. Eindeiyk wordt door het dag. bestuur voor gesteld aan W. C. Noske, op diens verzoek, voor zooveel van den raad afhangt, vergun ning te verleenen tot het leggen van een dam als nitweg van diens tuinbouwinrichting naar den Langavieleeingel, tegen eene retributie van fl jaars. HET NUT- Vry dagavond W8rd in een der lokalen van de sociëteit De Vergenoeging alhier eene vergadering gehouden van het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen. In de eerste plaats werd mededecliiig gedaan van het bedanken van twee leden, waardoor het aantal betalende leden van hef departe ment is gedaald tot 82. Vervolgens werd overgegaan tot de benoe ming van een bestuurslid, noodig door de periodieke aftreding van den heer C. L. van Woelderen. Het aftredend lid werd herbenoemd met 7 stemmen, tegen 1 op den heer J. A. Zip, dia mede was aanbevolen. De heer Van Woslderen verklaarde zich bereid de betrekking weder fe aanvaarden. Daarna was aan de orde de benoeming van eeu afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde ter algemeens vergadering. Aan bevolen werden de beeren mr F. N. van der Bilt, W. Frederiks, mr S. Gratama Hz., W. H. Hasselbacb, T. Kielstra en Herm. Snyders. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer Hasselbacb met 7 stemmen, tegen 1 op den heer W. Frederiks. Tot plaatsvervangend afgevaardigde benoem de de vergadering den heer W. Frederiks met 6 stemmen, tegen 2 op den heer Van der Bilt. De heer Hassolbaeh nam de benoeming aan, doch de heer Frederiks bedankte, zoodat voor plaatsvervangend afgevaardigde eene nienwe stemming noodig was. Toen werd de heer Van der Bilt met alge- means stemmen benoemd. Den heer Van der Bilt, niet ter vergadering tegenwoordig, zal van deze benoeming worden kennis gegeven. Hierna werd de eindrekening gedaan van het badhuis over 1899. Zy bedroeg in ontvang en uitgaaf f 880.85, met een nadeelig saldo van f 438.04'. De rekening werd na onderzoek goedgekeurd. Achtereenvolgens werden nog overgelegd en na onderzoek goedgekeurd de rekeningen van wie de heer Sehwartzenbeek zooeven 5000 p. at. had voorgeschoten op hare juweelen. Hy kende de gravin, en hare broeders nog veel beter. Zij waren allen onde klanten en kwamen tot hem, alsof het van zelf sprak, wanneer zij aan lager wal waren. En toen hy gerust was en dat was hy zoodra zij haar mond open deed dat jnffronw Panline niet was waar by haar eerst werke ïyk voor hield, een geheime spion, die de gravin in het oog hield dacht by verder niet meer aan die bedremmelde oude juffrouw, met haar sluier juffrouw Norman die zoo herhaaldeiyk vroeg of zy er wel vast op kon rekenen, en of er geen twyfel bestond dat de voorwerpen er nog zonden zyn, als zy de twintig sonvereinen terng braobt, waarmede zg die kon aflossen. Zy was er sedert meer malen geweest, maar tot nog toe had zy niets gelost, ea hy dacht, niet dat zy het ooit zoo kunnen doenHy kende de mensehen zoo goed, die mynheer SchwartzenbsckMaar hy behandelde haar fatsoeniyk en het was niet zoo zaer de heer Sehwartzenbeek zelf, die haar het kippevel bezorgde terwyi zg voor het vuur zat, als het feit dat zy er weer heen moest en bet aannemen van een vaisohen naam, dat, naar zy meende, zoo goed was als een mis daad, die haar in de handen van het gerecht kon doen vallen dat was het wat haar ongeschikt maakt voor de studie, zelfs die van de lagere wiskunde, op dien avond toen Chris- de Hnlpbank, de Volksbibliotheek en do Bewaarscholen, Vervolgens kwamen in behandeling de pon ten van beschrijving voor de algemeene ver gadering. By d8 voorstellen van het hoofdbestuur, te? verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger geaomen besluiten, legde het bestaar zich neer, evenals de leden. Wat de nieuwe voorstellen van het hoofd bestuur aangaat, werd de afgevaardigde vry ge laten. Wat betreft de voorstellen der departemen ten bestond ook geen bezwaar den afgevaar digde een vry mandaat te geven. Ten opzichte van het voorstel van het de partement Heerenveen om te beslniten„Op de begrooting voor het dienstjaar 1900/1901 eene som van tweeduizend galden te brengen en ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen voor de in Nederland bestaande school fondsen voor schipperskinderen", werd den afgevaardigde ook een vry mandaat gegeven, doch hem tevens opgedragen nadere inlich tingen te vragen aangaande die schoolfondsen; Daarna kwam in behandeling een voorstel tot wyzigicg van art. 3 van het huishoudeiyk reglement van het departement. Het strekte om te bepalen dat de contributie, in plaats van f 6, worde minstens f 4. Ter toelichting hiervan werd medegedeeld, dat het aantal leden meer en meer slinkt en vermeerdering noodig is, ten einde het bestuur en de vyf commissiën op den dnnr behooriyk aan te vollen. De oirculaïre, door het bestuur rondgezonden, had tot hiertoe tot gevolg, dat 16 personen zich bereid verklaarden lid te worden tegen eene contributie van f 6 en 25 tegen eene contributie van niet meer dan f 4. Het. departement telt thans 82 (oude) leden f6 en 16 (nieuwe), samen 98, zoodat dé ontvangsten, na aftrek der bydrage in de algemeene kas, a f 1.60 per lid, knnnen be dragen f 431.20. Neemt het departement de boven omschreven wij Biging aan, dan kannen dns nog 25 leden, en misschien op hun voorbeeld meerdere, gewon nen worden, met eene contributie vermeerdering van f 60, samen dan f 491.20. Dit laatste eyfer is hoogstens; immers het kan gebeuren, dat leden, die nu f 6 contri- bueeren, voortaan slechts f 4 zullen gaan by dragen. Deden ze dat allen, dan zou 't de partement van 121 leden f 290 innen, terwyi het, als er geen nienwe leden in 't geheel waren bggekomen, toch nog van de 82 oude leden f 360.80 zonde ontvangen hebben; tegenover vooruitgang van 't ledental zou dan een belangrijke achteruitgang van inkomsten staan. Naar 't oordeel van het bestuur weegt de belangtyke, zekere vermeerdering van 't leden tal wel op tegen de kans op langzame ontvangst- vermindering, doordat leden af 6 vervangen zullen worden door l6den a tl Daarom doet het het voorstel tot wyziging van art. 3. Dit voorstel zal voor de leden ter visie ge legd en in eene volgende vergadering, binnen kort te beleggen, behandeld worden. Na nog eenige besprekingen van huiahou- deiyken aard werd de vergadering door den voorzitter, den heer L. K. van der Harst JJs., gesloten. ONDERWIJS. Voor de betrekking van hoofd der O. L. school F te Vlissingen hebben zioh 55 sollicitanten aangemeld. Akte-examens in Zeeland. Vrijdag werden, zooals nog in het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, geëxamineerd 6 vronweiyke can didates Geslaagd zijn de damesM. E. Bleeker en C. Hasselbacb, beiden nit Middelburg, C. C.J. Chevalier en C. H. Speckens, beiden uit Vlis singen. Afgewezen werden 2 candidates VrSe- en ordeoefeningen der gymnastiek. Daarvoor slaagden de dames: L.M.J.Schoo nit St Philipsland, M. P. Werker en J. van Dy he, beiden uit Tholen en M. E. Lako uit Schoondyke. Afgewezen werden 2 oaudidaten. De exïmens zyn afgeloopen. tine Charlie de band op zyn neno sloeg, zooals zy al vyfiig duizendmaal gedaan had, sedert hun eerste ontmoeting. Juffrouw Pauline funrde door haar bril in het boek en juffrouw Georgie door den haren naar de fgne spinwebjeo, welke uit hare vingertoppen schenen te vloeien. Het werk was by ca af. Zy wilde den kraag heelemaal afmaken eer zy naar bed ging. Dan kon Pauline hem met den anderen meenemen naar een zekeren winkel, in de Slosnestrsat en twee sonvereinen terng brengen, dat hielp al weer voor het salaris van juffrouw Bale. En de winkel in de Sloanestraat zon die twee mooie kragen binnenkort verkoopen aan een hertogin of een gravin, of aas de vrouw van Amerikaansch millionair, voor 5 p. sf. het stnk, een prys dien de koopstere erg laag vonden, en zoo was dns iedereen voldaan. Maar de arme, oude dame, die er hare oogen op be dierf en er een stukje van haar ziel in ver werkte, was er het slechtste aan toe by den koop, hetgeen helaas 1 wel meer gebenrt in de wereld. Af en toe nam juffrouw Georgie haar bril af en veegde dien heimeiyk af onder haarjwerk. Juffrouw Pauline was te zeer verdiept om den baren af fe vegen en haar hoofd deed bijna evenveel pyn als haar hart. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5