Mfelbir&cfa Cnraii FEUILLETON. Jaitjfi's patste broer ntt CaliHê. Middelburg S Mei. ONDERWIJS. LETTEREN EN KUNST. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 7 Mei 1900, no 107. Over zuivelbereiding en melkontroomers. n. Wg habben in hat vorig nommer medege deeld dat zich in het water, waaruit de melk grootendeals bestaat, eane zekere hoeveelheid vet bevindt, bestaande uit zes vetten, waarvan sommige vast, andere vloeibaar zijn. Wanneer men nu in een fleachje water, waarin men wat gom heeft opgelost, een paar druppels olijfolie giet, het daarna sluit en ver volgens goed schudt, dan zullen die twee drup pels olie zich verdeelen in een oneindig aantal kleinere druppels, die aan het water eene eenigszins troebele, witachtige Meur zullen geven. Laat men vervolgens het flescbje eenigen tijd rustig ataan, dam zal mem die druppeltjes langzamerhand alle boven zien komen en daar eem laagje vormen van druppeltjes, welk laagje veel meer plaats inneemt, dam geschiedde door de twee druppels olie, die mem oorspron kelijk op hot water had gebracht. Dat de olie, die zich door schudden drup- pelsgewSze door de watermassa verspreid had, weder boven bomt, is een gevolg daarvan, dat het soortelijk gewicht van olie minder is dan van water. Dat de oliedruppeltjes een laagje vormen en zich niet tot een grooten druppel vereenigen, moet daaraan worden toegeschreven, dat de oliedruppeltjes door een laagje van gomwater gescheiden blijven. Wat wy bij de zooeven medegedeelde proef duidelp kunnen zien, heeft dat weet ieder, die zich met boterbereiding heèft bezig ge houden ook plaats bjj de melk. Wanneer de koe gemolken is en men giet de melk in een teel, dan zal het niet lang duren, of het botervet stijgt naar boven; wan neer zoo'n bolletje opstijgt, moet hot de deeltjes van de vloeistof, die er boven zp wegduwen en daarvoor zal meer kracht noo- dig zijn, naarmate de vloeistof kleveriger is. Nu ia melk kleveriger dan water, en een ge volg daarvan is, dat de vetbolletjes in de melk langzamer opatjjgen dan in water en ook dat z9 door de melk verder van elkander ge scheiden bl 9 ven. Nog valt op te merken dat niet alle vet bolletjes even snel naar boven gullen komen. Hoe grooter een vetbolletje ie, hoe groofcer zjju verschil in gewicht is met de het om ringende vloeistof, hoe vlugger het naar boven zal gaan. Daaruit volgt, dat de grootste vet bolletjes men zal zich herinneren, dat die in de melk van zeer verschillende afmetingen zijn,—-het eerst stillen boven komen. Heel kleine bolletjes zullen zelfs den tegenstand, dien de melk biedt, niet kunnen overwinnen en komen dus nooit a«n de oppervlakte» Aio hierbS nu niets anders viel op te mar ken, dan zou men tot het besluit moeten komen, dat de bovenste laag van den room uitsluitend uit de groote vetbolletjes moet be staan; maar wanneer men bedenkt, dat de groole vetbolletjes onder het opstijgen voort durend tegen kleinere moeten stooten, en daar aan dus hunne snelheid meüeüeelen, terwijl daardoor hunne eigene snelheid vertraagd wordt, dan ziet men duidelp in, dat zich tuaschen de gcootere bolletjes van de hoogera lagen ook kleine en tuaschen de kleinere vetbolletjes van de lagere vetlagen ook grootere bolle tjes moeten bevinden. Ook op de temperatuur moet bij het afroo- anen gelet worden. Eerstens merken wij op, dat de kleverigheid of taaiheid van de melk bij verlaging van de temperatuur toeneemt. Warme melk vloeit gemakkelper en hecht zich minder aan de 3. Uit het Engelsch, van BEET HABTE. gMaar wat moet er met dien brief van Jantje „Die moet beantwoord worden," zei Daddy. „Als Dick zijn hand bezeerd heeft en niet aan Ricketti kan (schrijven, hoe kan hg het dan wel aan Jantje doen klonk het antwoord. „Maar iets moet die arme jongen toch vernemen." „Wel, schrijf het dan zelf. Stel jij met Gus Houston maar wat op ik ga nog eem beetje geld winnen," hernam Fletcher en keerde naar de speeltafel terug, waar de anderen hem spoedig volgden. Alleen Daddy en Gus ble- yen achter. „Gy kant niet scbryven alsof Diek het deed, want het kind kent zij a hand, al her innert het zioh zyn gezicht niet meer", ze» Gus. „Dat is waar maar wij kunnen schre ven wat Dick hen laat zeggen", zei Daddy na eenig nadenken. „jy bent een knappertje, oude jongen. Steek nu maar van wal." Daddy doopte de pen in en stak van wal; voorwerpen (toont minder adhaesie) dan kou dere melk. Bij afkoeling neemt de taaiheid der melk tot 0° toe en heeft dan haar hoogste punt bereikt. 't Gevolg hiervan is, dat zich by hoogere temperatuur spoediger een laag room op de oppervlakte der melk vertoont dan by lagere, en al spoedig zoude men daarom geneigd zijn den raad te geven, om de melk ter afrooming op de temperatuur te honden, die zy heeft ala zy uit den stal komt, wanneer men niet wist, dat bij deze hooge temperatuur al zeer spoedig nadeelige veranderingen ontstaan en dat o. m. de melk zeer spoedig zuur wordt, waarbij alle verdere afrooming geheel ophoudt. Het zuur worden der melk toch is een gevolg van de verandering van melksuiker in melkzuur*), waardoor de kaasstof wordt afgescheiden en de melk stolt. Het zuur worden moet dus, om eeue vol ledige afrooming te bevorderen, worden voor komen. Men zoude de melk kunnen koken, men zoude daarby salicylzuur of dubbel kool zure soda in kleine hoeveelheden kunnen voegen, maar by zuivelbereiding zyn die kunstmiddeltjes niet aan te bevelen. Het eenige goede middel tegen znurwording is eene dadelijke afkoeling na het melken- Dit ge schiedt gemakkelijk door de melk, zoodra zy uit den stal komt, te gieten in metalen bakken, die in een bak met koud water geplaatst rijn, dat van onder wegloopt en van boven door een pomp, die op eem wei staat, wordt aange voerd. Een ander goed werktuig om de melk af te koelen, zeer aan te bevelen aan allen, die hunne melk naar afgelegen zuivelfabrieken moeten voeren, is de melkkoeler, uitgevonden door Böggild, zuivel-cousuleut der Deen- sche Landhouwmaatschappjjwelk werktuig doelmatigheid paart aan goedkoopte en onge- twyfeld bg alle handelaren in werktuigen voor zuivelbereiding te zien Is, waarom wy hier eene beschryving kunnen achterwege laten. Als men de melk zoo afgekoeld tot de tem peratuur van het koude water in den melkkelder brengt, dan ban men aannemen, dat zij in deu tyd van 36 uur zo o volledig mogelgk Is af. geroomd. Voor eene goede roomafscheiding wordt verder vereisohfc, dat de melkteelen volkomen rustig biyven staan, want schommelingen kunnen het regelmatig opa tijgen dervetdeeien tegenhouden. Verder moet de kelder koel zin en niet onderhevig aan groote afwisselin gen van temperatuur, aangezien daardoor strooimingen an de melk ontstaan, die nadeelig zyn voor de afrooming. In een goeden melk kelder mogen geene zonnestralen binnendrin gen, en er mag geen koude tocht in toegelaten wordende kelder moet zoo ruim zyn, dat alle teelen op den grond kunnen staan; hij mag niet te laag zyn, opdat men ateado een voldoenden voorraad van versche lucht voor handen bebbe; zoo noodig moet de lucht ver veracht kunnen worden zonder tocht te veroorzaken; de vensters mogen niet uitko men op een mestvaalt, op stoffige wegen in de nabijheid van rookende schooratesnende vloer van den kelder zy van cementsteen en men zorg© dien zoo droog mogelijk te houden, omdat vochtige kelders de uitdamping van de melk tegenhoudende kelder moet iedere week terdege worden gereinigd en miuBteuH drie malen per jaar worden gewit. Daarby houtb men in het oog, dat de melk gedurende 36 en meer uren in den kelder moet vertoeven en met een groote oppervlakte aan de lucht is blootgestelddat onzuivere lucht nadeelig op de melk kan werken; dat het dus verkeerd is een kelder, waarin de melk moet outroomen, te gebruiken voor bewaarplaats van aardappelen, kool, vleesch enz. enz. eerstens omdat die de lucht verontreinigen, en ten andere, omdat men daardoor te dikwyis in het vertrek moet binnenkomen. Hoe lang de melk moet blijven staan, eer men ze ontroomt, hangt af van de temperatuur van den kelder. Kan men deze houden tua- Het melkzuur wordt door verscheidene soorten van baolerien uit melksuiker gevormddaarnaast heeft men eenige soorten, die het aroma aau den room, dos aan de boter geven, weder andere bacteriën, die stoffsn doen ontstaan, welke aau den toom een slechten smaak en eene onaangename reuk mededeelen. Tan veel belang is het dus de ontwikkeling der goede badteriën te bevorderen, dia der slechte tegen te gaan. maar het water scheen diep en onstuimig te zynwant het spatte hem af en toe in de oogen eu rolde er als tranen uit. „Zoo iets als dit?" vroeg hy na een poos: „Lieve Jantje 1 Daar uw groote broer zgn hand be zeerd heeft, verzocht by my u te schrijven, dat by het verder opperbest maakt. Hy zegt dat hy u en Cissy niet vergeet, en geld zendt aan den onden Eieketts. Hij zegt dat hy wel eerder zou geschreven hebben, maar hy heeft het heel druk gehad en hoopt binnen kort een mooien slag te slaan." -= „Houd op Daddy, dat is te veel mooi. Gij weet niets van kinderen af," zei Daddy, met onverstoorbare kalmte; „die moet men paaien, net als zieken, en alles moet mooi en groot zyn. Dus," las hij verder, „moet g§ maar dag en nacht uitkyken bf hij ook komt. Gy behoeft niets te doen dan op hein te zit ten wachten. Hy komt u misschien wel uit uw bedjes halen I Misschien komt hy met vier witte paarden en een zwarten kueoht, of ver momd als een landlooper (ziet ge dat is om de kinderen wakker te houden). Hy zegt dat Gissy niet meer huilen moet en ala Willie Walter u op den rechter wang slaat, moet gy hem een slag geven met uw linkervuist, dat is volgens de Schrift. O hemel 1 Ik vergeet dat ongelukkige portret." „Eu Dick heeft er geen in zijn hut by heeft er nooit een gehad," riep Houstan uit. „Dat is wel willen w0 dat van Bob sohen 10 en 15° Celsius, dan kan men de melk gemakkelijk 36 uur zoet houden en behoeft het afsoomen niet vóór dien tyd te geschieden. Daarby lette men nog op het volgende. Aangenomen, dat de melk zich, nadat ze afge koeld is, eenige, bQvoorbeeld 8 uren, in den kel der bevindt en dat daardoor ongeveer 80 van het vet in den room is opgestegen, dan heeft zich niet ieder uur evenveel vet naar de opper vlakte begeven. In het eerst heeft mea een groote opstijging van vetbolletjes, maar dewijl daardoor de melk, die onder den room staat, al gedeelteiyk is afgeroomd ea da meeste groote vetbolletjes opgestegen zgn, heeft langzamerhand eene geringere roomvorming plaats. Naarmate nu reeds meer vet is opge stegen, zal de verdere roomvorming trager geschieden. In zyn Leerboek der boter- en kaasbereiding zegt Dr Vitus Bruinsma, dat men by eene proef de dikte der laag room, die zich in den roommeter had afgezet, mat en dat men bevond, dat deze bedroeg na 1 uur 3 percent na 4 nur 6 na 7 uur 8 na 10 uur 8,75 na 12 nur 9 na 24 uur 10 uit welke proefneming de juistheid van de zooaven gemaakte gevolgtrekkingen buiten allen twijfel wordt gesteld. In het 2de, 3de en 4de unr toch werd maar evenveel room afgescheiden als alleen ïu het eerste uur, ter- wjjl in de laatste 12 uren slechts 7s deel werd afgescheiden van dien hu het eerste uur, zoo dat men gerueteiyk kan aannemen, dat na 36 uur de roomafscheiding zoo gering zal zijn, dat deze niet meer noemenswaard is. De room- of cremometer is een eenvoudig cylindervormig glaB, dat op een eenigszins brfeden voet staat en waarop streepjes zyn gegraveerd, zoodanig, dat, van bet bovenste streepje af gerekend, de afstand tuaschen twee op elkaar volgende streepjes een honderste gedeelte aanwyst van den geheelen inhoud. Om den cremometer te gebruiken, koelt mes de melk sf tot op de temperatuur van den kelder, vult daarmede den cremometer zonder eenig schuim te veroorzaken tot aan het teeken, waar een 0 staat, ea zet hem dan op een boord in den kelder, waar men hem 36 unr laat staan. Daardoor is een laag room op de melk gekomen, die men gewooniyk zeer duidelijk van de ondormelk kan onderschei den., Goede melk zal in dien tyd eene hoe veelheid room afgezonderd hebben die 14 of 15 van da deelstrepen dik is. Men zal dus bevinden, dat de melk 14 a 15 room bevat. Uit hetgeen wg vroeger gezegd hebben over de wyze, hoe de room ontstaat, foiykt intus- seben, dat men uit de dikte van de roomlaag volstrekt niet kan besluiten tot de hoeveel heid botervet, die daarin aanwezig ia. Indien de vetbolletjes onmiddeliyk tegen elkander werden geplaatst, zoude de roomlaag, indien al het vet daarin wau overgegaan, een dikte hebben van ongeveer 8 van den cremometer; die dikte bedraagt inderdaad 14—15 zon der dat nog al het vet daarin is, waaruit volgt, dat het meten van den verkregen room hoegenaamd geen maatstaf geeft voor de be rekening van de hoeveelheid botervet. Men kan verder onder byzondere omstandigheden dunne roomlagen krijgen met veel botervet en dikke roomlagen met geringer vetgehalte. Wy hebben bij een en ander ©enigszins uit voerig stilgestaan, om daardoor voor ieder, die het nog niet wist, duidelijk te maken, dat de waarde van de melk voor boterbereiding niet te bepalen is uit de hoeveelheid room, maar uitsluitend uit de hoeveelheid vet, die zich daarin bevindt. Over de wyze, hoe die bepaald wordt, spre ke». wy de volgende week. De werkstaking onder de Typograien. Omtrent deze staking bevat het „Buitenge woon Dagblad voor de geaboaneerden van De /standaard en Eet Nederlmdsch dagblad", die, evenals De Nederlandsche Kerkbode, nog nemen? De kinderen herinneren zich zijn gezicht toch niet meer en Bob is zoowat even oud. En het is een heel mooi portret 1 Bob heeft het laten maken in Sacramento in zyn mooie uniform. Kgk!" Dit zeggende wees hij op een zeer goed geiykend portret van Bob, dat aan den W3nd hing. „Ik zal het af nemen, als ze niet kijken, en dan stopt gy het in den brief. Bob zal het niet missen en als Dick beter is, zullen wy het hem vertel len, dan kan hy een ander sturen." Daddy drukte den ander in stilte de hand, Gua nam het portret weg, zonder dat iemand het merkte. Het werd in den brief gestopt, aan den jongen heer Jan Lasham geadresseerd, en door Gas op de post gebracht, terwyi Daddy den waker ging aflossen, die zoolang door Fallo- ner bij den zieke gezonden was. Intuasohen regende het gestadig door en de schaduwen kropen hooger en hooger den berg op. Tegen middernacht werden de lich ten van Sawyersledge een voor een uitge doofd evenals zy gekomen waren, met dit verschil dat de verlichting van de hnt van Falloner het eerst uitgedaan werd, terwyi het flauwe lichtje van Lasham in sterkte toenam. Later schenen twee sterren nit het midden van het gehucht te schieten en langB de hel ling af te dalen, totdat zy geheel in de duis ternis beneden verdwenen dat waren de lichten van de diligence, naar Sacramento, niet kunnen verschijnen, de volgende mede- deeling van de directie van De Standaard: „Er zyn ongeveer 680 werkstakers, waarvan 290 iitfaographen. De vergaderingen der werkstakers werden aangevuld door stakende schilders en worden nu groot gemaakt door werkelooze diamantbewerkers. De collecte, voor deze hoeren gehouden, heeft raim opgebracht; ze hebben duo den tyd aan zich. 680 stakers in twee vakken, die samen om streeks 3300 gezellen hebben. Onder die stakers is het personeel van De Standaarddat wil zeggen de ploeg gezellen die door de zorgen van den directeur, hy slui ting van nieuw contract of verandering van drukker, steeds overgeplaatst werd. Sommigen hunner zouden anders door te hoogen leeftyd geen werk meer gevonden hebben. De Koppermaandagfooi, die het personeel van De Standaard jaarlgka ontvangt, is ruim driemaai zoo groot als die welke de grootste dagbladen in Amsterdam hun personeel geven. De directie van De Standaard zorgde er tot nu toe voor dat ook op Cbristeüjke feestdagen en Nieuwjaarsdag (waarop de courant niet verschijnt) aan de groep van De Standaard minstens het gewone loon werd uitgekeerd. Bit was niet de verplichting van de directie, want het is het personeel van den drukker, die contract met de directie sloot. Geheel onverplicht heeft da directie gezorgd dat er voor het Standaard-personeel des zomers, zoolang de halve Herauten verschijnen, ander werk aan de drukkerij was, zoodat de mannen geen cent schade leden. Waarom staken zy dan? Se erkennen allen dat ze geen enkele grief hebben, en er, alles samen genomen, niet eens veel by zouden winnen als al de eischen in gewilligd werden. Sy wenschten niet te staken. Waarom doen ze het dan Op bevel van een kleine minderheid, en van diamantwerkers, die met de geheele zaak niets te maken hebben. Nadat dit geschreven was, begon, zoo heet het ten slotte, de kentering ten goede reeds, en kwam een deel van het personeel van De Standaard den arbeid hervatten. Tegen de inmenging van de diamantbe werkers is reeds van de zijde der typografen geprotesteerd, toen op eene Donderdag mor gen op een bijeenkomst iu d'Geelvinck de diamantbewerker Yan Beek als spreker zou optreden. Men achtte het beter dat de typografen zeiven over hun zaak spraken. BEJSOKMIW UÈUH JEM&, By kon. basluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw da heer dr Mas Weber, buitengewoon hoogleera&r aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, gewe zen leider van den wetenaehappeiyken onder zoekingstocht met de Siboga in de wateren van den Indischen Archipel. Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geen audiëntie. Vrijdagavond had in het Schuttershof alhier een algemeene vergadering plaats van de Vereeniging tot wering van schoolver zuim in Middelburg Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, bracht de secretaris zyn verslag over het jaar 1899 uit. Hieruit bleek dat de beide in dat jaar aftredende bestuursleden herkozen werden, en zy hiermede genoegen namen. Als altijd werden ook in 1899 aan de scholieren der hoogste klassen helooningen voor getrouw schooibezoek uitgereikt, terwyi tal van leerlingen deelnamen aan de in dat jaar gehouden rgtoeren. Nafeuuriyk kwamen ook iu 1899 gevallen van schoolverzuim voor, doch deze bepaalden zich in hoofdzaak tot enkele scholen. Met erkentelijkheid werd geconstateerd, dat speeltuin en kindervoeding het trouwe school bezoek zeer in de hand werken. Het verslag werd goedgekeurd, waarna de penningmeester zyn rekening over 1899 uit bracht. Hieruit bleek, dat de inkomsten iu dat jaar f 815.30 en de uitgaven f 735.65 bedroe gen, zoodat het batig saldo t 79.65 beliep. die Robert Falloner meevoerde, zy reden twee kleinere lichtjes voor by, die den weg opzwoegden dat w&a de sjees van den dok ter, die in alleryi nit Larterville ontboden was, omdat Diek Lasham op sterven lsg. Bob Falloner ontwaakte nit zyn dutje in den Pullman slaapwagen, door het stilstaan van den trein, en, uit het raampje kijkende, zag hy dat de sneeuwstorm, die sedert de laatste zes uren woedde, den weg geheel ver sperd had. Tot aan de veraf gelegen oevers van de Missouri was er niets te zien dan een onaf gebroken sneeuwvlakte, warrelende vlokken en de eentonige rijen van bladerlooss hoornen. Het was eau uitzicht dat Falloner, die ïu het gebergte geboren was, verfoeide en, ofschoon het pas sea weken geleden was, sedert hy California verliet, dacht hy reeds met heim wee terug aan die diepe groene valleien met den weligen plantengroei. De bittere boude had zyn bloed verstyfd, evenals de koelheid en vormeiykheid van het leven in het oosten de openhartigheid, de levendigheid en vrooüjkheid, die hy door den vrgen omgang met de kameraden in het kamp had opgedaan, belemmerden. Hy was de kunstmatigheid der groote At lantische steden ontvlucht, en wilde in het Wes ten land gaan koopen, dat een goede belegging zou zyn voor zyn kapitaal en voor zijn werk- Ook deze rekening werd goedgekeurd,waarna de vergadering gesloten werd. Akte-examens in Zeeland. Vrydag werden, zooals nog in het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, geëxamineerd 6 manneiyke can didates!» Geslaagd zyn de heeren: A. C. de Kam uit Vlisaingen; W» Kodde uit O. en W. Sou burg en P. Luteyn uit Kondekerke. Afgewezen werden 3 oandiflaten. Vrye- en ordeoefeni_ngen der gymnastiek. Daarvoor slaagden 2 caudidateu,ul. de heeren F. Th. van Putte uit Axelen J. L. Ver sprille nit Aardenburg. Afgewezen werden 2 candidates Voor het adelborst-examen hebben zich voor 20 plaatsen 88 candidaten aangemeld en voor het examen voor leerling-machinist bg de Eoninkiyke Nederlandsche marine voor 24 plaatsen 77 candidaten. De jongste aflevering van Voord en Beeld bevat een portret van den heer I. D.Fransen van de Putte door H. J. Haverman. Mr C. Th. van Deventer schrift daarby een paar zeer waardeerende bladzijden over den oud-minister. Belang en recht van 1 Mei bevatVer keerde toestanden en de middelen ter verbetering II (dot) doos? H. v. d. M. De Algemene Ver gadering van den Netionalen VrouwenraadEen nuttig boekje door E. M. C. Maas. Verscheiden heden enz. Julius Sfciude zai Fr au Buchhol'z ook op het tooneel brengen. Het volgend seizoen wordt in den koninklijken schouwburg te Beriyn een stskje in éen bedrijf van hem op gevoerd, Bei Buchholzens geheeten. De Hougaaroche kamer heeft besloten Muubaozy op staatskosten te doen begraven. Het landelgk comité in zake de ongeval lenwet heeft een manifest gepubliceerd, waarin de arbeiders opgewekt worden propaganda te maken voor deze wet en op te komen op de meeting in Den Haag, die waarsohyniyk op Zondag 27 Mei zal gehouden worden. Vóór 7 Mei moeten de afsluitboomen der met 1 Mei afgeschafte rSkstollen z|n wegge ruimd. Omtrent de woningen is nog geen defiaitieve beslissing genomen; de pachters of gaarders mogen tegen betaling van eenige hnur daarin nog een jaar blijven wonen. Beroepen by de geref. kerk aan den Overtoom te Amsterdam de heer G. Wisse Jr., predikant te Gouda. Te Rotterdam is, op ruim 90-jarigen ouderdom, overleden de heer J. J. Marie van Heel, jarenlang president van de Zuid-Hol- Imdsche Maatschappij tot redding van schip breukelingen, laatsteiyk eere president van die Msatschappy. In het algemeen maakte de heer Van Heel zich voor het reddingswesen zeer verdienstelijk. De rechtbank te Tiel veroordeelde de personen uit Appaltern, die terecht stonden wegens mishandeling, tot 6 weken gevange nisstraf. De eioch was 5 maanden. De werkstaking der tnrfmakers in den grooten veenpolder van Weststellingwerf is geëindigd. Te Den Ham is een strike ontstaan onder de korte turfmakera. Donderdag maakten een paar der stakers het deu ryksveldwaehter lastig en toen deze zich wilde verdedigen werd hy vreeselijk toegetakeld door vier van hen hy bekwam een diepe hoofdwond eu was bont en blanw geslagen over het geheele lichaam. Een van hen is terstond gevat, de namen der anderen zyn bekend. Het w&s deze ryko° veldwachter, die verleden week 't ongeluk bad met zyu karabijn den ryksveldwaehter van Den Ham met een kogel in 't been te treffen, van welke wond de getroffene gelukkig her stellende is. De burgemeester van Den Ham is ook nu, evenals verleden week, steeds ter plaatse van de staking aanwezig. Een Amerikaanscb blad bevat een eigen aardig verhaal over een Amorikaanseh soldaat, die, van zyn diensttijd van de Philippynen terngkeerend, in ons land ala milicien werd ingeiyfd kracht. Dit onverwachte oponthoud, door een elfmaat dat hy sedert lang vergeten had, ont stemde hem zeer eu wat nu Ging de trein weer achteruit? Ja wel, het bleek dat zg moesten terugkeeren naar het laatste station, om te wachten tot de sneeuwploeg de lijn schoonge veegd had. Zy waren, naar de conducteur zei, slechts éen myi van Shepherdetown verwijderd, waar sen goed hotel was om te overnachten. SbepherdstownDie naam deed een snaar In Bob Falloners geheugen en geweten trillen maar ook slechts sven. Eensklaps herinnerde by zich dat hy vóór zyn vertrek nit New-York een brief van Houston had gekregen, met het bericht van den dood van Lasham, hem herin nerde aan zyn edelmoedigheid voor diens broertje en zupje, den avond van zyn vertrek uit bet kamp, en met het verzoek om, indien by naar het Westen ging de doodstijding aan de familie te brengen. Er had ook een toespeling ingestaan of een grap met &yn (Bobs) portret, maar daar bad hy niet veel op galet en nn wist hy in 't geheel niet meer wat het geweest was. Een oogenblik voelde hy gewetenswroegingen, dat hy dit alles ver geten had, maar nn kon hy het gelukkig nog goed maken door dit oponthond. Het was geen boodschap, die hem aanstond, ia gewone omstandigheden zon hy het per brief afgedaan hebben, muur nn wilde hy er zich niet aan onttrekken. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5