Verkoopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. Daarop werd door het mannenkoor de Volks stem, onder-afdeeling van den Bestuurdersbond, een lied aangeheven op de wija van het Trans- vaalaoh volkslied en gewfld aan het werkend, atredend en denkend volk. Vervolgen» werd het woord gegeven aan de spreekster voor dezen avond, mej. R. Voavan Amsterdam. Zij begon met op de noodzakelijkheid te wijzen dat ook eens eene vrouw uit den arbei dersstand optreedt in een vergadering als deze, om te trachten ook onder de vronwen propa ganda te maken voor vereeniging en aaneen sluiting. Zij zette daarop het gewicht van den len Meidag uiteen voor de arbeiders, die dan over de geheele wereld bijeenkomen om met elkander de waarachtige gelofte af te leggen elkaar ter zijde te zullen staan in het atreven naar eene betere toekomst, die het ideaal ver- wezeniykt dat ook de werklieden menscfa, wer- kelgk mensoh zullen zijn. Duizenden mannen hebben zich aaneenge sloten, maar helaaa nog slechts honderden vrouwen; dat moet anders worden; ook de vrou wen moeten zich in grooten getale vereenigen. Spreekster stelde in het licht hoe noodzake lijk hét is dat et eenheid ia in den strjjd en hoe niets zoozeer verzwakt dan onderlinge twist en herinnerde ook hoe onder de arbeiders de verschillende beginselen wel eens tot verwij dering leidden. Zij wees op het vorkeerde daarvan; ook by verschil van meening op ondergeschikt gebied, moeten allen in den strijd om het hoofdbeginsel als broeders en zusters naast elkander staan. Vervolgens besprak mej. Vos den eisoh om verkorting van den arbeidstijd. Over de ganache wereld wordt een 8-urige arbeidsdag gewaagd, maar spreekster acht dat niet juist in sommige vakken is zelfs een 8-urige arbeidsdag te lang. Z§ zou daarom den eisoh willen stelleneen normalen arbeidsdag, in dien zin dat voor elk vak in het byzonder door deskundigen werd uitgemaakt hoe lang de arbeidstyd duren zou. Zy gaf toe dat, waar zooals zij door voorbeelden aantoonde in groote steden gednrende 16 uren en langer per dag wordt gewerkt, invoering van een 8-urigen arbeidsdag al een groote verbetering wezen zou, maar afdoende nog niet. Vervolgens wekte zg de arbeiders op om te traohten meer invloed te krygen op de samen stelling der wetten, waarnaar w|j geregeerd worden, want vele wetten, die heeten gemaakt te zyn ia het belang vau den werkman, afin dat alles behalve. Daarom moeten de arbeiders stem hebben in de regeering. Hadden zy daarvoor tijdig gezorgd, dan was b. v. ook in de leerplichtwet de voeding en kleeding van het arme kind opgenomen. Verder betoogde mej. Vos de wenscheiyk- heid dat zoowel vronwen als mannen stem hebben in het kapittel. Haars inziens zal er nooit een volmaakte regeering zyn wanueer alleen mannen invloed uitoefenen. Na erop gewezen te hebben dat algeheele opheffing van het proletariaat, algeheele vrij heid van den mensob, het einddoel is waarnaar gestreefd moet worden en dat dit den stryders steeds voor oogen moet staan, stelde zy in het licht hoe de voormannen en voorvrouwen iu de maatsohappy, zooals die thans is inge richt, veelal de slachtoffers zyn. Zy besprak verder de Qogerhuiszaak, om tot de eonciussie te komen dat, zoo het volk meer invloed had, het verzoek om revisie niet zou zyn afgewezen. De ongevallenwet zou, meende spreekster, wol in het belang van den werkman kunnen werken daarom dient op aanneming daarvan krachtig te worden aangedrongen. Eindelgk richtte mej. Voa sioh speciaal tot de aanwezige vrouwen. De vrouw heeft hier te lande nog bitter weinig in de arbeidsbewe- ging gedaan, omdat ieder vreest de eerste te zyn. Dat te wezen kan wel eens lasten geven, wat spreekster nit haar eigen leven aantoonde; maar iemand moet tooh voorgaan. De vrouw moet verder den man, wanneer hy in het belang van den stryd, dus ook in het belang van zyn gezin, het werk staakt, stennen en schragen, en zoo hy zich niet by de beweging aansluit, hem daartoe opwekken. De vrouw, die de opvoedster is van het jongere geslacht, die dat moet vormen tot vrye, zelfstandig denkende monschen, moet door drongen worden van bet nut vau organisatie en moet zelve komen in de arbeiderabewegicg. Zy moet treden in de vakvereenigingen, die zich niet op politiek terrein bewegen moeten, maar zich alleen er op moeten toeleggen om de economische toestanden te verbeteren. Na nog aiteengezet te hebben dst ook in dit opzicht mannen en vrouwen gelijke reoh ten dienen te hebben, sloot mej. Vos met eenige dichtregelen. De voorzitter van den Beatuurderabond dankte de spreekster en voegde zynerzyds aan het door haar gezegde nog eene opwekking toe aan de vrouwen om zich te vereenigen en eene onderafdeeling van den Bestuurdersbond te vormen. Verder drnkte hy haar op het hart om den man in bange tyden bet leven niet zuur te maken, maar hem op te heffen en te steunen. Hy nitte de hoop dat, wanneer binnen korter of langer tyd de Bestuurdersbond een beroep doet op de vrouwen, dit niet te vergeefs wezen zal. Naar aanleiding van het laatste bericht in het jongste nommer van de MiddCtomtrent het afdeelingsverslag der Eerste kamer over de ongevallenwet, Btelde hy de volgende motie voor: „De Middelbnrgsohe arbeiders, op 1 Mei 1900 in de Sohutterohofzaal vereenigd tot viering van het Meifeest; richten tot de Eerate hamer der Staten- Generaal het dringende verzoek de ongeval lenwet, zooals die door de Tweede kamer is aangenomen, te willen bekrachtigen; en spreekt de meening uit dat verwerping dezer wet een onhoudbaar treurige toestand voor duizenden arbeidersgezinnen in Nederland onnoodig zou verlengen." Tegen deze motie bleek geen bezwaar te bestaan. Daarna besprak de voorzitter de revisie- kwestie in de Hogerbnis-zaak. Hy deelde daarbij mede dat tegen den 20en dezer maand in onze streek een vergadering wordt belegd om tegen de afwyzing der revisie te protesteeren. Hy stelde daarna de volgende motie voor „De georganiseerde Middelbnrgsohe arbeiders, met hnnne vronwen en meisjes, in de groote zaal van bet Schuttershof De Edele Handboog byeen om hun Meifeest te vieren; kennis genomen hebbende van de afwijzing der revisie-aanvrage in de zaak der gek. Hogerhuis door den Hoogen Baad ziende hierin een verkrachting van het recht door de zoogenaamde rechters; spreekt hare diepe verontwaardiging hier over nit; besluit met alle kracht, die in hen is, te znllen ijveren om de Hogerhuizen aan de klauwen der Nederlandsohe klasse-justitie te ontrukken." Op de vraag van den voorzitter of men zich algemeen met deze motie vereenigde, ver klaarde 88E der aanwezigen zich daartegen. Deze werd daarop uitgenoodigd zijne opinie toe te lichten, wat hy in 't kort deed. Natuurlijk volgde daarop eene wederlegging zonder dat, wat te verwachten was, het debat eenig resultaat had. Nadat het mannenkoor zich bad laten hooren met een „Voorwaarts broeders 1", werden zy, die zich op het, in het programma vermeldde, duet gespitst hadden, in zooverre teleurgesteld, dat zy zich met een solo moesten tevreden stellen. Het succes was er uiet minder om. Toen nu door een kleine voordracht de lach spieren flink in beweging waren gebracht, was de pause aangebroken. Na de panze werden door het mannenkoor, dat zeer goed klonk, nog een drietal liederen ten gehoore gebracht, waarvan het laatste gebiaeerd werd. Vervolgens kreeg men weer een voordracht te hooren en daarna een „komische scène", welke laatste vooral veel hilariteit en vroo- lykheid verwekte. De apotheose, die nu volgde en betrekking had op de Hogerhuis-zaak, viel zeer in ieders smaak en maakte veel indruk. Nadat de voorzitter de sluitingsrede had uitgesproken en het mannenkoor nogmaals een hjjdrage tot de algemeene feeststemming had geleverd, was de viering van den 1 Meidag alhier geëindigd. ONDERWIJS. Dinsdag 1 Mei jl. herdacht de heer P. Verhage, hoofd der schooi te Biervliet, de 25jarige vervalling dier betrekking. Hnis aan huis op het gehucht Driewegen, waar de school zich bevindt, wapperde de driekleur eu een eereboog was voor de woning opgerieht. Den leerlingen werd door den jubilaris een schoolfeest bereid. Het gemeentebestuur, 't hulppersoneelde leerlingen, een paar oud-leerlingen, collega's en de gezamenlijke buurtbewoners verrasten den jubilaris met feestgave of cadeaus, terwyi het fanfarencorps van Driewegen hem hulde bracht door het uitvoeren van eenige muziek stukken. De deelneming aan het feest door hoofd- en hnlppersoneei van school A getuigde van ware collegialiteit. Gaven zelfs alle notabele ingezetenen der gemeente, by persooniyk gebrachte gelnkwen- sehen, vele blijken van achting en waardeering, ook de sohoolautoriteit elders liet dien dag niet onopgemerkt voorbygaan. Bovendien toonden nog velen bniten de gemeente de werkzaamheden van den jubilaris, zoo wel binueu als buiteu de schoolmuren, op prys te stellen. Akte-examens in Zeeland. Dinsdag werden, zooals nog in het grootste deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, geëxamineerd 6 manneiyke can- didaten. Geslaagd zyn de heerenL. Herman, uit ZuiddorpeA. W. Kruijase, uit AxelJ. A. Sturm, uit Veereen F. C. Wysveld, uit Vliasingen. Afgewezen werden 2 candidates. Vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. Daarvoor slaagden 5 candidates, nl. de heerenP. J. F. Dlebo, uit AardesburgA. van Goetbem, uit St JinsteenC. P. Pouwer, K. R. Peerlkamp, beiden uit Middelburgen M. C. Slot, nit Vlisaingen. Afgewezen werd 1 oandidaat. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld wegens mishandeling: C. L. E., 54 j., schipper, Philippine, en O. d. V., 61 j., landbouwer, Arnemniden, beiden tot 3 m. gev.straf, en J. W. S., 25 j., werkman, Middelburg, totf 7 b. s. 7 d. b. diefstal: A. V., 16 j., H. L.,17j. en J. G., 17 jarbeiders, Weatkapalle, ieder tot 1 m., J. K., 59 j., arbeider, Ieraeke, tot 15 d. ge v.straf, en J. J. H., 27 j., timmermansknecht, O. en W.-Soubnrg, tot f 10 b. s. 10 d. h.; heling: J. P. J., 35 j, koopman, Weat- kapelle, tot 2 m. gev.straf, en huisvredebreukP. B., 29 j., arbeider, 's Heerenhoeb, tot 14 d. gev.straf. Inzake J. H, 31 j., arbeider te 's Gravenpol der, appellant van een vonnis van het kan tongerecht te Goes, waarby hy ter zake van stroopery is veroordeeld tot f 5 b. s. d. h., is het vonnis van den eersten rechter be vestigd. De zaak-Haas is door den Hoogen Raad verwezen naar het Hof te 's Gravenbage en zal aldaar den 7 Juni behandeld worden. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde Dinsdag het vonnis van de rechtbank aldaar, waarby E. Tukker, wegens brandstichting, uit wraak over de afschaffing van de kermis te Hilversum, werd veroordeeld tot gevangenis straf voor den tyd van 5 jaren. Tegen het vonnis der rechtbank te Zut- fen, waarby vrouw K. te Apeldoorn is ontsla gen van rechtsvervolging wegens poging tot I vergiftiging vau haren man, is de officier van justitie in beroep gekomen. LETTEREN EN KUNST. Onze stadgenoote, mejuffrouw Harry van der Harst, gaat hare studiën voortzetten te Frankfurt a/M. Na het afleggen van eene daartoe vereischte proeve, werd zy Dinsdag jl. door Prof. Stockhausen aldaar als élève aangenomen. Ia De Gids van Mei kooit voor het eerste gedeelte van Louis Couperus' nieuwen roman Langs lijnen van geleidelijkheid. Het is de geschiedenis eener jonge, van haar man ge scheiden Holiandsohe vrouw, die te Rome woont in een pension, later op kamers. Het schynt een zeer interessante karakterstudie te worden, «enigszins in den trant van de figu ren uit Metamorfoze. Be schilderkunst heeft een barer groot meesters verloren en wel Munkaczy, die eindeiyk is overleden, na reeds eenige jaren voor de wereld dood te zyn geweest. Hy was eerst 56 jaar oud en vestigde, nu 30 jaar geleden, het eerst de aandacht op zich door zyu „Laatste dag van een veroordeelde." Op de vorige Pary sche tentoonstelling behaalde hy zyn grootaten roem door zyn „Christus voor Pilatua," dat sedert in verschillende landen der wereld werd tentoongesteld, zyn ïyk wordt van Bonn naar Boedapest overgebracht. Heinrioh Vogl, de onlangs overleden zan ger, van zoo groote beteekenia in de geschie denis der mnzikaal-dramatisohe kunst vsd onzen tyd, heeft, alleen te Müachen, den Tannhduser 46 maal gezongen, Lohengrin 134 maal, Tristan 103 maal, Siegfried (in Götter- danmerung) 101 maal, Siegmund 100 maal, Siegfried (in Siegfried) 98 maai, en Loge (in Bheingold) 88 maal. Verschillende Berichten. Ten behoeve van de noodlijdenden door de aardbeving en vloedgolf op Ceram en om liggende eilanden is van de centrale commissie te 'a Gravenhage, als saldo van de door haar ingezamelde gelden, by het dep. van koloniën ontvangen en naar Nederlandsch-Iadië overgemaakt een bedrag van f 356.52% In het geheel is thans tot voormeld einde, door tnaschenkomst van dit Dep., naar Indië overgemaakt een bedrag van 121.396.52, waar van f 16.796.02s van de centrale commissie afkomstig. Te Utrecht is Dinsdag de 29e algemeene vergadering gebonden van den Nederlandsehen Militairen Bond. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er verleden jaar een saldo was van f 128.47; dat er waren 1419 leden en 1294 begunstigers en 26 te huizen; aan giften was ontvangen f 1455.375aau collecten van 179 kerken t 1109.31, aan die van 202 jongelinga- vereenigingen f 4<S0; van 't Rjjk kwam een subsidie in vau f 250, tot beatryding van 't misbruik van sterken drank, enz. Het totaal der ontvangsten was f 10874.99, waarvan na aftrek der uitgaven overbiyft een saldo van f 42.43». Er dreigde te Groningen oen uien we staking. Da Bteenhouwersgezellen hadden aan hnnne patroons om 3 ct. per nar verhooging gevrs8gd, by weigering waarvan zij het werk zonden its ken. De crisis is voorby gedreven. De patroons hebben nl. bet met 2 ct. per uur verhoogd en dus de eiaohen gedeeltelijk in- wHligd. Te Gorinohem werd een courantombren- ger, 'fl avond nog gezond eu wel, 's morgens door zyn moeder, met wie by samenwoonde, dood te bed gevonden. De schrik greep de bejaarde vrouw zoo aan, dat zy onmjkSdellp een ïyk was. Een arbeider in „da Broek" (gemeente Naaldwijk) had Maandagmorgen het ongeluk zijn been te atootoa en zich te verwonden, met het treurig gevolg, dat de man door het enorme bloedverlies kort daarna overleed. Terwyi de zoon van een schipper op de vuilnisbelt te Haarlem bezig was puin uit'te graven, stortte een deel der puinmassa neer, zoodat hy eronder werd bedolven. Uitgegra ven bleek, dat het boofd zoo goed als ver pletterd was en dat tevens bet lichaam zwaar was beschadigd. De jonge man moet dadeiyk zijn dood geweest. Ter gelegenheid van de onthulling van een gedenksteen op het kerkhof Vredenhof te Amsterdam voor den onvermoeiden propagan dist voor de arbeiderszaak K. A. Bos, heett Dinsdag in de hoofdstad een relletje plaats gehad, waarby de politie van de sabel gebruik meest maken om de orde te handhaven. Verwondingen kwamen, voor zoover bekend is, niet voor. Aan de justitie en politie is het gelukt de oorzaak op te sporen van de te Worth- Rheden gewoed hebbende branden. Een vyf- jarige knaap heeft bekend het schuurtje achter de woning van zyn vader met lucifers aange stoken te hebben, terwyi hy des avonds het zelfde by zyn grootmoeder heeft gedaan, die hem mede had genomen omdat zyn vaders buis was afgebrand. Deze roekeloosheid heeft tengevolge gehad dat 5 woningen in de asch werden gelegd en 8 gezinnen thans zonder dak zitten. Te Weststellingwerf ie thans, wat nog nooit gebeurd is, een werkstaking uitgebroken onder de turf makers. Zy wenschen verhooging van loon. ~- Op de tramlijn Groningen—Paterswolde is een conducteur van een goederenwagen ge vallen. De man raakte er onder en een paar lorries gingen hem over de been en. Hy werd zwaar gekwetst opgenomen. Werkstaking in Amsterdam, Evenals het N. v. d. D., is ook het Handele nd weêr verschenen. Die verschyning is het gevolg van het feit dat uiet alle verbonden patroons, tegenover da bekende werkstaking aan eenige drukkeryen, meenden de verweer middelen te kunnen toepassen welke noodig werden göacht. Ook van het feit dat het Nieuws eu het Nieuwsblad van Nederland hun zetterspereoneel uitbetaalden, ofschoon het niet had gewerkt, waardoor de lock-out vry wel waardeloos en de gezellen-beweging feiteiyk gevoed werd. Omstreeks half twaalf trokken Dinsdag ochtend de zetters van het Hbld., die ganache dagen op den Voorburgwal rondliepen, stormenderhand de zettery in. Omtrent de werkstaking zelve meldt ge noemd Hbld. Aan de navolgende drukkerijen wordt het werk, hetzy geheel of gedeeltelijk, gestaakt: EUerman, Harms en Co.; Holdert en Co.; De Roaver, Krüber-BakelsElectrisohe Drukkerij Vas Dias en Co.; Besef elderFaddegon on Co.Veldhuysen en Co.Beereu Co.Binger Brakke Grond. By de firma Ellerman, Harms en Co. is de staking volkomen. De drukkerij is gesloten. Bij de Brakke Grond ia een deel der werk lieden ontalagm, daar z§ zonder verlof van hun chef naar eene vergadering zyn gegaan, tjjdena een werknnr. HET ZUID-AFRIKAANSCHE DRIE MANSCHAP werd Dinsdag avond in de, kwistig met vlag gen en Éropheön versierde, tooneelzaal van Maison Stroucken te Amsterdam, waar een byeenkomst plaats had van hetChrist. Nationaal Boeren comité, door een talrijk en enthousiast publiek ontvangen. Zoodra de heeren binnen waren getreden weerklonk, zonder dat daartoe een toeken was gegeven, het Transvaalsch volkslied door de zaal en barstte een geestdriftig gejubel los, terwyi bloemen voor de voeten van het Drie manschap werden gestrooid. Na psalmgezang en gebed voerde de voor zitter van het comité, de heer Byieveld, het woord tot de leden der deputatie, om hnn het welkom toe te roepen en getuigenis te geven van da sympathie, die in ons land voor de Boeren in de Transvaal en den Oranje Vrij staat bestaat. De duizenden in de zaal hieven bieropBtaande het Wilhelmus aan. De beer Sikkel schetste daarna in een uit voerige rede den stryd voor vrijheid, recht en geloof, welke onze vooronders voorheen voerden evenals de Boeren thans. Spreker eindigde met den zege Gods voor het volk der Boeren in te roepen. Na het zingen van een Psalmvers vee- kreeg de heer Fiaoher het woord. Hy zeide behoefte te gevoelen een woord van dank te spreken voor de gelegenheid, hem en zyn beiden medeleden geboden in een kring van mensehen zich te bevinden, die met hem had den geleden en gebeden. Toen wy in Europa aankwamen, was onze eerste vraagwaarheen? En wat was natuuriyker dan dat wi ons wend den tot hen, die een met ons zyn in het geloof. En dan, herinnerende aan den stryd voor de vry held die hier eenmaal gestreden werd, wees de heer Fiseher er op dat de, stryd der Boeren van geiyken aard ia ook sy trekken ten stryde met het oog op God en dat de deputatie alle middelen zou aanwenden om den steun van anderen in dezen rechtvaardigen stryd te verkrjjgen. Spreker zeide er troseh op te zyn af te stammen van Nederlandsohe voor oudera en gaf ten slotte de verzekeringmeer dan vrede en vryheid niet te verlangen. De heer Wolmarans wees op de groote moeiiykheid voor de deputatie om haar land te verlaten, en naar Europa te gaas met een zeer gewichtige zending. Hy meende echter gehoor te moeten geven aan de roepstem der regeering, die hem aanwees om in Europa de waarheid van dezen afcryd meer bekend fce maken. Iu Nederland was dit echter niet noodig. Het kent onze geschiedenis en weef dus dat onze eenige weneoh ia in den naam des Heeren te strijden voor ons goed recht. Spreker wees er vooral op dat men in dezen strijd steeds eerst God gebeden had. Hy gaf de ver zekering, dat de ontvangst van dezen avond hem hoogafcaaEgenaam was, hem, die toch zelf maar een eenvoudige Boerenzoon was„die kon aaweiyk een Holiandsohe woord spreek". In Transvaal zou hy gaarne de tolk van Neder land zyn, opdat de band tnssohen beide vol ken steeds nauwer mocht worden. Toen werd weder het Transvaalsche volks lied gezongen en sprak nog de heer Wessels eenige harteiyke woorden van dank. Spr. deed o.a. een aangrijpend verbaal van een 15-jarigen Vrijstaatscbeu knaap, die mee ten stryde trok. Hoe bat zy vervolgde hy overmacht moge ons overwinnen, onderwerpen nooit l Een troost hebben wydat wy tot God kun nen bidden. Hy zal onze gebeden verhooren fe zyner tyd. Na zyn rede werd met veel geestdrift het Vrystaatecbe volkslied gezongen. Met dank gebed door de heer Bijleveld werd de byeen- komst gesloterwaarop de deputatie met groote I geestdrift uitgeleide werd gedaan. Zy begaf ziob, geëscorteerd door bereden politie, naar het station en keerde te 9.55 naar de resides, tie terug. Heden middag brengt het gezantschap der Zuid-Afrikaansehe republieken nog eens een fewoek aan Rotterdam. Dondermiddag verleent het receptie op de plaats van dan Doelen. Na afloop daarvan begeven de drie heeren zich naar de Maas om zieh in te schepen op de Maasdam, die om half vyf naar Amerika vertrekt. Na het bezoek aan Amerika zal de depu tatie vermoedeiyk nog eenigen tijd te e Ga- venhsge komen doorbrengen. Men zie laatste berichten. Dezer dagen, deelden wy mede, dat een Bmseelsch kantoorbediende met ruim 100.000 frs verdwenen was. Men vermoedde dat de vluchteling op reis was naar Griekeland en slaagde er werkelijk in hem te Brindisi te aoh ter halen. Van de 103.000 frs, was nauweiyks, 1000 frs uitgegeven, zoodat de bestolen firma er goed afkwam. In België beeft men de beide paarden van een kolonel van een der infanterie-regi- meuten moeten afmaken, wegens honds dolheid. De dieren waren vroeger gebeten door een bond, die aan dezelfde ziekte leed. Ia net Transvaalsche paviljoen op de Parijsche tentoonstelling is na de inzending van het my a wezen geopend. Volgens vroegere berichten zal bet daarby büjven. Tusschen de stations Cassis en Aubague (17 of 18 Kilom. van Marseille) is in een trein een reiziger vermoord. In het Kanaal is de „ketch" Pensylva, na aanvaring door de Storm Hing, gezonken. Da Daitsche torpedobooten zyn op den Dnitsehen Rijn aangekomen. De laatBte dagen zQn uit den Rijn nog vier lijken opgehaald van personen, die by het bekende seheepsongeluk omkwamen. De Beieren, vooral de bewoners der hoofdstad, verloochenen tooh nooit hun aard. Zoo hield de Kamer er Zaterdag zitting van des ochtends 8.30 tot 11 nnr, omdat de regee* ring en de leden, met de hooge staatsambte naren, tegenwoordig zouden kunnen zyn by het uitsehenken van het eerste Bockbier Een ontzaglijke menigte bnitenlandsche bedevaartgangers, op 20.000 gesehat, bevond zich Zondag in St. Pieter van Rome. Pans Leo XIII is met de gebrnikeiyke praal in de Basiliek verschenen en sprak den zegen over de schare uit. Z. H. zeg er, waarsohijniyk tengevolge van de talrijke audiënties waartoe het Jubeljaar aanleiding geeft, zeer afgemat nit. TeSerooskerke is hedennammiddag, in de herberg van L. Melae, ten overstaan van notaris Tak, verkocht eene timmermans-affaire, bestaande in ruim en goed onderhouden woon huis met tnin en annexes timmermanswinkel en hontloods, staande en liggende op het dorp, by bet kadaster bekend in seBtie D no 677, ter grootte van 7 aren. Kooper werd de heer C. den Hollander te Oostkapelle voor f3620. De Middelburgscfie courant wordt tegen woordig, in verband met de latere aankomst vau den voorlaatstee trein uit Middelburg, savonds te acht uur in Goes bezorgd. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A. C. DE JONGE aldaar. Akts-examena in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 6 mannelijke candidates. Geslaagd zyn allen, en wel de heeren: J. Mnlder, nit Breskens P. A. Neeteson, nit HontenisseTh, A. Overtveld, uit Sehoondyke C. D. van Pntte, uit AxelA. Salomé, nit Breskensen A. F. Sohuerman, nit St. Jansteen, Vrye- en ordeoefen ijt gen der gymnastiek. Daarvoor slaagden 2 candidates, nl. de heeren J. A. Sturm, nit Veere; en F. C.Wysveld,uit Viissingen. Afgewezen werden 2 oandidaten. @ioirvllot. Benoemd tot onivanger-gtiffier van dtn Elizabethpolder alhier de heer De Bats met 21 stemmen. De heer Heudrikse verkreeg er 13. 's Gravenhage. Nadat de Zuid-Afrikaan sehe gezanten hier afscheidsbezoeken hadden afgelegd, o. a. by de ministers Pierson en De Beaufort en de voorzitters der beide Kamers, zyn z& heden middag, onder vele afscheids groeten en na met bloemen te zyn gehuldigd, van hier via Rotterdam naar Amerika ver-, trokken. By het vertrek was een talryke menigte voor het station en op het perron aanwezig. De leerlingen der industrieschool zongen hen de Transvaalsche en Vrystaatsche volksliede ren toe, waarmede allen instemden. Aan het spoorwegstation bood de eere^ voorzitster der afdaeling van de Zuid^Afri« fcaamehe Vereeniging aan het driemanschap een zilveren vredespalm met toepasseiyke opschrif ten aan. Onder harfeiyke toejuichingen vertrok de treiD, nadat de deputatie harteiyk dank bad gebracht voor de in Den Haag ondervonden groote sympathie. De commissie tot voorbereiding uit de Tweede kamer van de gezondheids- en Volkt- hmevettiagawetten is heden saamgekomen. Amsterdam. Het Nieuwsblad van Neder land en De Telegraaf verichynen heden ook weder.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2