BUITENLAND, LAATSTE BERICHTE» De oorlog in Zuid-Afrika. De voorziening van hefc bnitensluishootd werd met goed gevolg voltooid. De werken werden toen aangevangen in de kleine sohnt- kolk en langs den muur tnssehen de beide kolken. De scheepvaart door de kleine alnis was daartoe bijna voortdurend gestremd van at 30 September. Ook in 1899 bleef de toegang tot de buiten haven te Veere in voldoenden staat, zonder dat baggerwerken noodig waren. Omtrent de gemeente-gasfabriek valt te ver melden dat het gasverbruik in 1899 na de da lingen in vorige jaren nu weer iets toenam, nL met ongeveer 3/j# peroent; het bedroeg evenals ten vorigen jure de straatverlichting buiten rekening latende 693250 M3 tegen 691022 M3 in 1898. Het aantal gas verbruikers zonder muntgasmeters werd 954 tegen 923 in 1898; met muntgasmeters was het aantal 221 tegen 169 in 1898. De muntgasmeters wezen een totaal gasverbruik aan van 42149 Al1 tegen 33522 M* in 1898. De lichtsterkte werd gemiddeld opgegeven als 14,58 EDgelsche Standaard kaarsen (tegen 15,05 in 1898), z8 werd weder gemeten met den Improved Standard Letheby's Bunsen Photometer. De sterkte van het vaste personeel der fabriek bleef onveranderd. Omtrent den toestand der gemeente-duin waterleiding kan het volgende worden mede gedeeld de lengte der bnizenloiding was 19646 M. op 31 December 1899 en is alzoo met 200 M. toegenomen het aantal aangesloten perceelen bedroeg 1985 op 31 December 1899, alzoo 130 meer dan op 31 December 1898. Onder de 1985 perceelen ontvingen 1776 water by abonnement en 209 over den meter. Hat opgepompte water was 164.955 Ms, tegen 185.485 M* in 1898. De stoom walzenmeelt&briek der firma wed. J. H. C. Kakebeeke Ga. heeft een vermalings- capieiteit van rnim 1600 H. L. graan per dag; er werden in 1899 aangevoerd 30.629.000 kilo's tarwe en vermalen 29.450.580 kilo's. Het aantal arbeiders bedroeg 59 op 31 Dec. 1899 (allen boven de 16 jaar.) De afzet van de fabriek van Vitrite en koperen voorwerpen The Vitrite Works was in 1899 weder vooruitgaande. De landen, waarheen zy bare artikelen ver- ■ond, warenEngeland, Nederland, Dnitseh land, Frankryk, Ooatenryk-Hongarye, Italië en Zwitserland. Om alle orders te knnnen uitvoeren werden nog eenige machines bygeplaatst en een derde glasoven in gebrnik genomen. Het aantal vaste werklieden steeg tot 102 op 31 Deo.1899, waaronder 20 beneden 16 jaar. Aangaande de atoomhoutzageryen en soha- very in den molen de Snelheid der firma Den Bouwmeester, Borsins en Van der Leyé, kan weder worden vermeld dat deze geregeld werk hadden. Het aantal werklieden bleef stationair. Op de scheepstimmerwerf de Volharding tevens inrichting tot het herstellen van stoom- en andere werktnigen alsmede otoomhont- zagerij en sohavery van de firma Den Bouw meester, Boraius en Van der Leyé was geregeld werk in de hontafdeeling, daoh niet in die van scheepsbouw oi herstellen van werktuigen. De stoombontzagery en sohavery de Nijver heid van de firma 1. de Broekert Go. had in 4899 steeds drnk werk. Aangevoerd wer den: te Middelburg met een tweemastechoener en een stoomschip gezaagd hont uit Fredrik- ■tad, met stoomschepen via Dordrecht vier partyea balken ait Riga en met beurtschippers en vraohtgoederenbooten versohiliende partyen bont uit Holland. Een brik, iu het najaar van Frederikstad afgevaren met eene lading gezaagd hont naar Middelburg kon, zwaar lek geworden op zee, de reis niet voortzetten en heeft de lading in Hoorwegen weer moeten lossen. Ook in Zie- rikzee (filiaal) was steeds drnk werk, en werd een tweemaatachoener gezaagd hont nit Fre derikstad aangevoerd. Op 31 December 1899 bedroeg het aantal werklieden 28, waarvan 2 beneden de 16jaar. Wordt vervolgd.) Verkoopingen en Verpachtingen inZeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatiën. SS April Arnemniden Huis, Tak. 29/31Middelburg, Soboenwerk, Notarishuis. 1 Mei Zierikzee, Meubelen, Franse. Akte-examens in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 6 mannelijke oandidaten. Geslaagd zfja de hoeren: W. B.Nooteboom, M. A. Romyn, H. J. Voeren, allen nit Middel burg, H. P. A. J. Buy», uit Arnemniden, E. A. Bnysse, nit Slnis. Afgewezen werd 1 candidaat. Vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. Daarvoor slaagden alle 3 de oandidaten, nl. de heerenE. F. van de Bilt, nit Axel J. I. de Hnlln, J. W. Leenhonts, de beide laatsten nit Breskens. 'a-Gravenhage, By de namens het voot- loopig oomite der stichting Oranje Nassau- Oord gehouden aanbesteding voor het bonwen van een sanatorinm was, van de 40 inaohry- vingi-billetten, het laagste dat van den heer J. H. Bannink te Nymegen voor t 145.000. De hoogste inschrijving bedroeg f 248.200. Een biljet voor 159.880 van den heer Wegerif te Apeldoorn werd als een vergissing beschouwd. De Znid-Afrikaanscbe deputatie is voorne mens de drie eerstvolgende dagen nog in de residentie te biyven en vóór haar vertrek Amsterdam te bezoeken, Amsterdam, 27 April. De Koninginnen brachten beden voormiddag bezoeken aan de Amsterd. Huishoud school naby het Vondel park en aan de fabriek van verbandatoffen aan de Weesperzyde, en na den middag aan de Nederl. fabriek van werktnigen en spoorweg- materieel en deden daarna een boottochtje waarbij de havenwerken en de handels-inrich tingen alsmede het nieuwe gemeenteïijke Entrepot werden bezichtigd. Overal werden 3H. MM. door de bestaren ontvangenoveral werden bouquetten aangebodenoveral werd door HH. MM. groote belangstelling aan den dag gelegd voor hetgeen te zien werd ge geven. Op de Ned. Fabriek van werktuigen werd in de gietery het boninkiyk wapen ten a&n- schouwe der Koninginnen gegoten en werd een locomotief met eigen stoom op het terrein beproefd. Verder bezichtigden de Koninginnen een smeltery, waarin oude Indische koperen pas munt, aan den omloop onttrokken, werd gesmolten. WERKSTAKING OP DE AMSTER- DAMSCHE DRUKKERIJEN. Heden ochtend meldde men ons nit Amster dam De beweging onder de typografen hier ter stede heeft dezen ochtend tot een werkstaking op een aantal werkplaatsen geleid. Gestaakt is by de firma's Ellerman Harms Go, Holdert Co, De Hoever Kröber en Bakels, de Elec- trische, Lndwig Go, Vas Diaz, Senefelder, Veldhnyzen Co en Beer Go. Later werd ook bet werk gestaakt by bet Hbld, zoodat dit vermoedciyk sleohta met een half blad zal knnnen verschynen. In den namiddag meldde men ons nog Het looncomité bericht, dat op de drukkenen van Hel Volksdagblad, van Het Volk en op Excelsior de eischen zijn ingewilligd en dat de drnkkery van den Algemeens Nederl. Diamantwerkersbond in den arbeidsdag van 8 aar toestemde. (Voor zoover wy knnnen nagaan, staan dus, behalve de genoemde bladen, alleen nog het N. v. d. D., de Amsterd. Crt. en het N. v. N. buiten de beweging.) Van de werkstakende typografen loopen rnim 400 man op straat. Zeer velen verge zelden de afgeloste eerewacht van het 7e reg. en de optrekkende wacht der mariniers. Volgens een later beiioht vaardigden de vereenigde drnkkerspatroons heden een mani fest uit, waarin nadrnkkeiyk wordt verklaard zich verbonden te hebben tot een ernstig verzet tegen den toeleg van bet looncomité, dat, met terzydestelling der bestaande com missie van patroons en vertegenwoordigers der typografische vereenigingen, een vyandige honding aannam, welke nit deze staking bUjkt. De partieele staking aan bet Handelsblad is enkel daarvan het gevolg, dat de gezellen weigeren oopy voor een ander blad te zetten. De Standaard, anders ter. drnkkery van De Hoever Kröber en Bakels, wordt by Roeloffzeu en Hübner gedrukt, waar biykbaar geen ge vaar ia. Londen 27 April. De avondbladen melden dat er aanleiding bestaat te vermoeden dat de brand te Ottowa door brandstichting is ontstaan, waarschyniyk door de Fenians. Het vuur brak op drie plaateen togeiyk nit. Di oorlog ln Zold-Atrlki. KImbérley, 26 April (Daily Telegraph). De üfdeeiingen van de diviaie-Hunter komen dageiyks uit Natal hier aan. Lord Methuen staat nog tegenover den vyand by Boshof. De Boeren zjjn gezien halfweg Boshof en Kimberley, dooh de gemeenschap met deze plaats is nog open. Elandslsagte, 26 April. Do vysnd bracht in den sfgeloopen nacht een nieuw kanon in stelling op de henvels tegenover het Britscbe front. De Britsohe stelling wordt nn door drie kanonnen beheerseht. De Boeren vertrouwen er op, dat het Britsohe gesohntvBar hun kanonnen niet zal kannen raken, wegens de goede wyze van ingraving van het emplacement. Volgens ingekomen Kaffarberichten zijn van da Biggarsbergen nog meer Boeren afgedaald om de bier opgestelde waeht te versterken. Lorenzo Marques. 25 April (Times). De Oironde bracht o. a. 100 Fransehe werklieden van de fabrieken van Crenzot aan. H E R IJ K De herijk der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarbij vermeld Tholen 28 en 30 April. Poortvliet 1 MeL Scberpenisse 2 Mei. St. Maartensdyk 3 en 4 Mei. Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 11, 12, 13, 14, 15,16, 18, 19, 20, 21 en 22 Jnni. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 2 en 3 Jnli. Zonnemaire 4 Jnli des voormiddags. Noordgonwe 4 Jnli des namiddags. DreiBobor 5 Jnli. Elkexzee 6 Juli des voormiddags. Ellemeet 6 Juli des namiddags. Henesse 7 Jnli des voormiddags. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 7 Juli des namiddags. De Middelbwgsche courant wordt 's avonds te seven nur in Vlissingen uitgegeven, Dageljjka worden, tegen twee galden per kwartaal, abonnementen aangenomen door don agont O. H. J. DE TBY MEST» DASH aldaar, Algemeen Overzicht. Voor de derde maal tydena den oorlog heeft het parlement zyn zittingen hervat, en dat zeker riet onder fraaie vooruitzichten. Op hetr oorlogstooneel was wel een klein voordeel be haald. Maar zelfs de Eogeleohe bladen aebten het beter het gewieht van de operaties, althans de gevolgen ervan, niet te overschatten. Velen zouden W8nsehen, dat deze byeenkomst de laatste is en dat het parlement nn maar ontbo den werd, ten minste over eenige maanden. Maar het schynt dat de regeeriug alleen tot dien maatregel wil overgaan, als bet volk in den roes eener overwinning ver keert, zoodat bv.de verkiezingen plaats hebben onder den indruk van'het doen wapperen der Onion Jack te Pretoria, of liever nog in de dagen dat het zegevierende leger in Engeland terugkeert en in de straten de vaandels doet wapperen, die nooit het oorlogsterrein hebben gezien. Dan stemt alles Kakhi, en dan'krygt Engeland een regeering die alles kan doen, wetende dat zy staat voor een Kamer, gesproten uit de gevaariykste hartstochten en nit de slechtste eigenschappen van het Angelsak sische ras. Ia andere landen zouden wellicht de meer beschaafde kringen een tegenwicht bieden- Maar in Engeland zyn die kringen al niet beter dan de rest. Dat is b.v. gebleken by het dolhuis werk,nade bevrijding van Ladysmitb. Eu daarby komt, dat in alle kringen de reeds zoo boog gestegen eigenwaan nog toe neemt, nu het Eugelsche volk alle staats hoofden der wereld in eerbiedige bewondering zich buigen voor Engelands troon. Niets werkt meer mede om de Engelschen te sty ven dan de biyken van belangstelling, welke de koningin nit alle deeien der wereld heeft ontvacgen; niets doet de Engelsohen kraohtiger gelooven in hun recht op de op- perheersehappy in Znid-Afrika, dan het feit dat alle landen der onde en der nieuwe wereld medewerken om die heerschappij te handhaven. En niemand die tot de logische slotsom komt, dat een opper heer schappij, die met zoo bui tengewone middelen, met don steun van alle kolonies en van alle neutrale landen moet worden gehandhaafd, geen heerschappy is. Het sterkste bewys voor de medewerking, welke Engeland overal ondervindt, is wel bet volgende Ia Argentinië was de uitvoer van levende dieren verboden. Maar op verzoek van den Engelsehen gezant zyn paarden van dit verbod uitgezonderd. Aardig toch, die repnblikeinsohe solidariteit 1 Voor de werkeiyke solidariteit der vorsten zyn dengdeiyke bewijzen. Het staat nu vast, dat ook grootvorst Gonstantyn naar Berlijn komt tot bywoninig der feesten en om den jarigen prins de in signes van de orde van St. André te brengen. Wat zal men nn te Beriyn doen Zal de versiering een beslist Daitseh-Oostenrykseh karakter biy ven dragen, nn de Engelsohe, Hns aisohe en Italiaansohe vorstenhuizen ook op het feest komen. Natuurlijk dat nog steeds allerlei beschou wingen aau de komst van den keizer worden vastgeknoopt. Maar na al het gebeurde kan meu er zeker van zyn, dat niets byzonders zal voorvallen. De lafheid der groote mogendheden, eniran zoogenoemde vredelievendheid, zyn zoo groot dat zy geen enkel vraagstuk flink onder de oogan durven zien, geen enkelen stap durven doen om de gevaren voor den Enropeeschen vrede nit den weg te roimen, en het winst rekenen, als de stryd maar tot morgen wordt verplaatst, en daardoor wat kans komt dat het wel weer overmorgen zal worden. Beknopte fflededeelingen. De Belgische Kamer heeft Donderdag net Congó-debat ten einde gebracht. Lorand stelde een motie, waarin de Kamer uitsprak van de regeering voldoende inlichtingen te verwachten en msdedeeling van de maatregelen tot voorkoming eener herhaling van hande lingen, die een schande zyn jegens de mensen hsid en de beschaving. Maar de eenvoudige orde van den dag werd by zuivere partystem ming aangenomon. Boohefort deelt mede, dat de Fransehe Joden 30 miljoen francs ter beschikking van prins Victor hebben gesteld. Deze vroeg eeni- gen bedenktyd en kwam toen tot de slotsom dat de tyd nog niet gekomen was voor de Boaapartisten. Andere bladen van dezelfde richting geven uitvoerige byzonderheden over het plan voor de in het najaar te hervatten Drcyfus-oampagne. Toen Méline de vorige week te Remire- mont een rede hield, werd een der aanwezigen wegens verstoring der orde nit de zaal ver- wyderd. 's Mans misdryf bestond daarin, dat hy een bepaald gedeelte van de rede had be antwoord met den kreetVive Loübetl Koningin Victoria heeft zich Donderdag te Kingston ingescheept onder het balderen van het geschut. Een groote overwinning heeft H. M. niet in Ierland knnnen vieren. Door den dood van zyn vader is de mar kies van Lorne hertog van Argyll en daardoor lid van het Hoogerhuis geworden. Te Man chester is nu een vacature in het Lagerhuis; tot 1895 werd daar met een steeds dalende meerderheid een liberaal gekozen tot eindeiyk in 1895 de conservatief Lorne een meerderheid van 78 stemmen op zich vereenigde. Over de auaientie van graaf en gravin Lonyay by den paus is niets uitgelekt. Alleen bleek de prinses zeer voldaan. De te Madrid verschijnende Liberal deelt mede, dat de ministerraad den minister van financiën gemachtigd heeft afgevaardigden te benoemen, om in bet bniteniand by de buiton- landsche fondsenhouders stappen te doen ter verkryging van een reductie van de rente. Generaal Otis meldt dat van 15 tot 17 April 333 Pbilippino's zyn gesneuveld. Den Boeren wordt toch niets gespaard Nauwelijks was met reusachtige inspanning te Johannesburg een groote artillerie-inrichting tot stand gebracht, waarin, met behulp van kostbare werktnigen, door uit den vreemde ont boden werklieden in de behoefte aan krygs- materiaal werd voorzien, of een groote ont ploffing berooft de republiek van dezen grooten steun. Natnnriyk dat de eerste neiging is, om een kwaadwillige band te zoeken, waartegenover natnnrlijk staat de kans, dat bij het dag en nacht doorwerken, door lieden die gewend zijn met gevaariyke stoffen om te gaan, allicht eens een voorzorgsmaatregel wordt verzuimd, zoodat onvoorzichtigheid zeker niet is uitge sloten. Maar twee gronden voor verdenking bestaan. Op betzelfde oogenblik dat de ramp plaats had meldde Daily Mail dat de post der Boeren te Komatipoort versterkt is, nadat toevallig een samenzwering ontdekt was om de spoor brug met dynamiet in de lucht te laten vliegen. Het gerncht van een geheimzinnig plan tot overrompeling door de Engelschen heeft de Boeren, die de omliggende hoogten bezet houden, genoopt om alle toegangen tot de brug met yzerdraadvereperringen af te sluiten. Een nog gewichtiger aanwijzing ligt ia een telegram nit Pretoria, dat de eerste ontploffing plaats had niet in de fabriek, maar in een hhis aan de overzyde der straat. Byzonder heden over het ongeluk zyn nog niet bekend. VAN HET OORLOGSTERREIN is niet veel nieuws, ten minste geen beslissend antwoord op de vraag, of alle van Wepenar en Dewetsdorp terugtrekkende commando's in veiligheid zyn. De meeste Engelsohe bladen gelooven dat de poging om den Boeren een échec toe te brengen, mislnkt zynzy erken den dat de Boeren hun tyd goed kozen en het terrein voor zich hebben. Maar enkele bladen rekenen er nog op dat de Engelschen door vlugge ca valerie-be wegingen de Boeren kannen achterhalen, wyi hnn kanon nen en de tros hnn bewegingen zal vertragen. Vooral Central News heeft groote verwach tingen van de vervolging door generaal Handle In verband daarmede wordt spoed gemaakt met het oprukken van nit Bloemfontein in Oosteiyke richting. Roberts seinde dienaan gaande Generaal Hamilton heeft de Boeren Woens dag nit een sterke stelling te Israelspoort verdreven door een omtrekkende beweging, die met goede samenwerking Óp bewonderens waardige wyze werd uitgevoerd door de gene raals Ridley én Smitb-Dorrien. Dezen rukken vandaag op in de richting van Tüaba-N'obn. Onze verliezen zyn licht. Op de linkerflank van Roberts gaat het den Boeren iets fortuiniyker. De Engelsche kolonne, die in de richting vaa Bnltfontein en Hoop- stad marcheerde, is teruggeslagen door de Boeren uit Boshof. Aan Boerenzyde zyn twee verliezen te betreurende Engelsohen hadden twaalf dooden. In het Lagerhuis is over den betrekkelijke stilstand in de operaties het volgende mede- deeld. Voor zoover de regeering weet, draait het probleem, dat maarschalk Roberts optelossen had, niet om de sehaarsohheid van'rijdieren of van rollend opoorwegmaterieel, maar hierom, dat hy Bloemfontein genomen heeft, door maandenlange marsoben en gevechten, verwy- 4erd van de spoorwegen. Daarna is hy bezig gehouden door het herstellen van den spoor weg, zyn operatiebasis van Kaapstad naar Bloemfontein veilig te maken en verspreide troepenmachten van den vyand te verslaan, die zyn communicatieiyBen bedreigden. De eerste twee van deze noodzakeiyke maatregelen ter voorbereiding van zyn verder oprukken kunnen, zeide de beer Wynham, nu geacht worden voltooid te zyn en met den derden schynt by thans bevredigend te zulten slagen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Nn er bevestiging nooh tegenspraak is gekomen, mag niet onvermeld blijven, dat de Petit Bleu voor eenige dagen nit Petersburg heeft vernomen, dat koningin Wilhelmina zich ook tot den Gzaar beeft gewend, om diens bemiddeling in te roepen. De Gzaar ant woordde gelijk het een sohoonkleinzoon van Victoria betaamt. Lord Roberts seint, dat hy nit Mafeking tot 10 April goede tijding ontving. De Boeren hebben onderscheidene inlandsohe vrouwen, die trachtten te ontvluchten, met zweepslagen gedwongen naar de stad terug te keeren. Hoewel Roberts zich al meer heeft doen ken nen, .als iemand, die uitstekend geschikt is voor oorlogscorrespondent van Times of Daily Mail, kan dit verhaal wei waar zyn. Het ware natnnriyk te dwaas als de Boeren den toe stand der belegerden gingen verbeteren dooi toe te staan, dat het aantal monden vermin derde. Generaal Pole-Carew heeft beslag gelegd op den veestapel van alle Vrijstaters, die den afgedwongen eed van onzydigheid „ge schonden" hebben. Uit Taban N'chu is bericht ontvangen, dat tydens den oorlog reeds de helft van de Vrystaatsohe artilleristen bniten gevecht zyn gesteld. De Vr^staatsche commandant Prinsloe, «ie u 4a besetting y»n BKmafMMt kils huiswaarts was gegaan, is westen» verraad tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Na aankomst van een tweede bezending krijgsgevangenen op St Helena waren daar twintig gevangenen in het hospitaal, waarvan negen met mazelen. Twee zijn er Maandag overleden aan long ontsteking; zij werden Dinsdag met militaire eerbewyten ter aarde beBteld. - Te Mnnchen wil men dr Leyde op diens 40en jaardag een groot adres van balde aan bieden RHODES EN HET BELANG DER KAAPKOLONIE. 't Waren tot heden slechts enkele verspreide stemmen, welke sioh in Engeland deden hooren. Maar eindeUjb is het anders. Ben officieel lichaam, de Kamer van koophandel te Kaap stad, heeft gewezen op hefc0ernstig gevaar, dat de Rhodespolitiek voor de Kaapkolonie biedt. Waarin dat gevaar bestaat kan onzen lezers bekend zgn nit enkele korte berichten, welker samenhang slechts vluchtig werd aangestipt. Maar na de Kamer van koophandel zich de zaak aantrekt, is bet wel der moeite waard wat meer aandacht te wyden aan de opschuiving der Zuid-Afrikaansche handelsbeweging naar het Noorden. Er is een tyd geweest, waarin Kaapstad als eenige haven een soort monopolie had. Later ontstonden op de Zuidkust nog twee of drie andere havens, welker beteekenis belangrijk toenam door do nitbrelding van het spoor wegnet; terwyi ieder tyd ook de Oostknst in Port Dnrban een oonóurreerende haven kreeg. Maar nn dreigt nog grooter gevaar. De almachtige Rhodes heeft voor de uitvoering zijner plannen concessies moeten doen aan Duitsobland, en is daarin door de tegenover hem zoo zwakke ryksregeering gesteund. Welke verdragen met Dnitsehland zyn ge sloten, is in hoofd&aak bekend. Voor de tot stand koming van zyn reusachtig Kaap-Kaïro plan bad Rhodes de medewerking van Daitsch- land noodig, waarvan hy zich tydens zynver- biyf te Beriyn verzekerde. Maar Dnitsobland stelde daarby den eisch, dat de groote spoor weg naar Rhodesia zon worden verbonden aan een Dnitsohe haven op de Westkust. Welke ba ven dat zon zyn, ia vermoedeiyk in die dagen nog onbeslist gebleven. Eerst in bet najaar schynt overeengekomen, dat bedoelde Dnit sohe haven zon zyn de aan Por tugal beboorende Groote Vischbaai I Terwijl Dnitsehland aldus een veelbelovende positie op de Westkant verkreeg, moest het Engeland op de Ooslkuet de vrye hand laten, en daarin heeft de regeeiing van keizer Wil helm toegestemd. Yan alle verdragen, welke ooit met betrek king tot Znid-Afrika *yn gesloten, is er geen van zoo verstrekkende gevolgen als dit le kocht Engeland Duitooblands neutraliteit in den door Chaihberlain ondernomen roof- oorlog 2a kreeg Engeland gelegenheid om de re publieken, overwonnen of niet, van de zee af te snijden en tot enclaves in het Britsehe rgk te maken; 3e werd Engeland de gelegenheid gegeven om door het bezetten van Löreazo Marqué» den handelsweg van Midden Znid-Afrika naar hét Oosten niet onbelangryk te verkorten 4e werd de weg van Rhodesia naar Enropa met ongeveer 2000 K. M. verkort. Dat op deze -wgze èen beiangryfe deel van het'handelsverkeer aan Kaapstad wordt ont nomen; dat moedwillig op Doitscb gebied een gevaariyke concurrent voor de Engelsche havens op de Zaidkust wordt in het leven geroepen, - dat raakt Rhodes en zijn dienaren in het rijksbestuur niet. AU de groote spoor weg er maar komt en Engeland maar het bestuur krjjgt over alle aanstreken, laat elk ander belang Rhodes kond. Rhodesia gaat hem boven de Kaapkolonie. Het is das geen wonder, dat in de kamer van koophandel te Kaapstad met klem is ge wezen op bet groote gevaar, dat door Rhodes wordt in het leven geroepen, op de ernstige bedreiging van de welvaart van Zuid-Afrika's oudste haven. Dat het baten zal, is niet aan te nemen; reeds voor vyf jaar dus in den tyd toen Rhodes nog eerste minister was had hy aan de Kaapkolonie beloofd geen be slissing in deze te nemen, zonder medewerking van het bestuur der kolonie. Wat een belofte van Rhodes waard is, heeft de kolonie nn ondervonden, en het kan niet anders, of ook onder de Engelsohen zal kwaad bloed zya gezet. m •9 Welken loop de zaak thans nemen zal, nn het geheime verdrag, waarby over de Portu- geeeehe kolonies werd beschikt, niet tot uit voering zal komen, moet biyken. Voor het oogenblik schynt Engeland zgn plannen ten opzichte van de Delago&baai te nebben uit gesteld aan Baira heeft het voorloopig genoeg. Maar Dnitsehland? De uitspraak van het Berner scheidsgerecht heeft daar te lande geen enkel woord uitgelokt, waaruit wrevel of teleurstelling sprak. Geen spoor zelfs vaneen zwenking, om- nn- in het Oosten te kragen, wat in het Westen niet te verwerven soöynt. Dnitsehland wacht, en toch zal het zyn positie in Znid-Afrika niet opgeven. Nog geen vyf jaar z$ a ver loopen sedert da Dnitsohe regeering te Louden de verklaring deed afleggen, dat Daitschland'a belang oischte dat de repnblieken onafhankelijk bleven. En nu, na de beruchte ontmoeting tusaetaen Wilhelm en Rhodes, de oorlog is uitgebroken nu wordt Duitsohlands belang in deze streken juist aangevoerd als een voorwendsel om zich te onttrekken aan alles wat kan strekken tot behond dier onafhankeiykheid! Juist heden toch bracht dé mail den woor denkeu tekst van Duitschland's antwoord aan dtn pr«iidén|. -*■"

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3