MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 92. 143° Jaargang. 1900. Donderdag 19 April. Middelburg 18 April. A LETTEREN EN KUNST. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thormametnr Middelbnrg 18 April 8 n. vm. 49 gr. 12 u. 59 gr. av. 4 u. 56 gr. P. Verw. zw. N. W. w., ged. bew. A s BI t nü Te Zierikzee: A. C. db Moon; te Tholen: W. Al VA* NlEUW ENHUWZEH. AdvertentfSn: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent pet regel Groote letten naar de plaats die zij innemen. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames, niet afkomstig uit Zeeland, betreffende Handel, Növerbeid en Geldwezen, ia uitsluitend gerechtigd het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Axn., N.Z. Voorburgwal 266, Amsterdam. VLOEKEN OP STRAAT. De Kroniek bevat deze week o.a. twee z lezenswaardige bijdrageneen, Fatsoen, van de baud van T., en een schets Goeden Vrijdag, van F. C. Jr., die wij tegelegenertjjd ook ho pen onder de oogen onzer lezers te brengen. De bekende sohrijver geelt daarin zoo geheel weer de gedachten, die zoovelen met hem ei ons koesteren omtrent de gewichtige gebeur tenia in de Christelijke geschiedenis, waaraan die dag doet denken; gedachten die door het publiek maar al te weinig worden ge In Fatsoen verdedigt de redaoteur, de beer P. L. Tak, het goed recht van eene realistische aebets, in het weekblad opgenomen, waarin door denzelfden F. C. Jr. een strasttooneeltje werd beschreven op een wijze die aan dezen en genen, o. a. de redactie van Eet Centrum aanstoot gaf, omdat daarin de ruwe woorden werden weergegeven, welke dreumessen soms doen hooren. De redactie van dit katholiek blad be weerde dat men zulke taal „gelukkig niet dan zelden op straat te hooren krijgt," meent zij dit heuschï, wij kunnen, jammer genoegl, dit, evenmin als T., beamen en bad daarna, in verband met de ccbets vanC.,uitgeroepen: „Echt interessant en artistiek, niet waar?" Dit geett T. aanleiding bet volgende te aebrgven Over het artistieke, over wat „littera'uur" Is, zal ik met Eet Cmtrum niet in 't gericht treden. We zonden elkaar moeilijk verstaan by dit pnnt van uitgasg. Maar interessant. Zou Eet Centrum niet eens willen nadenken welk een wereld van ellende en ruwheid er achter een vloekend kind ligt. Niet eens willen vermoeden dat de kunstenaar bet vericbynsel niet anders zien kan dan in het algemeen verband der dingen, en dat er, zoo gezien, voor bet gevoelig ge moed in dat vloeken ietz sterk ontroerends is. Ea in sociale overweging. Vloeken van kinderen is navolgen, doen ais groote menschen De beteekenis van het vloekwoord ot van andere hinderlijke uitdrukking komt hier niet in aanmerking. Daarvan ontbreekt by de uiting volkomen het besef. En als wy die kinderen hun groot doen zien openbaren in déze navolging, komen er dan niet overwegin gen omtrent de ruwheid, omtrent de leegheid van-genot in de gezinnen en omgevingen waar die kinderen opgroeien. Over de bardheid die er gekweekt wordt, de onvatbaarheid voor het hoogere waarin zoo een zieltje neerge drukt wordt. Die vloek, o Centrum, is een maatschappe- tjjjk symptoom, in een enkel woord een alge meenheid aanduidende, die den kunstenaar ontroert en noopt tot uiting, de ontroering overdragende op den lezer wiens vatbaarheid voor zulke indrukken niet door bet fatsoen Is verstompt. Het zoo overgeplante gevoel dwingt tot nadenken. Het Centrum, uit fatsoen zijn deursluitende voor het gevoel, ontkomt aan de noodzakelijk heid van het denken, en put uit het gevai geen andere opmerking dan wel, wel, staat dat nu in De Kroniek. Onheilige eenvoud Er is naar geest en gemoed in de opmerking van Eet Centrum iets buitengemeen grote. Wat hier voor fija en kieskeurig gegeven wordt, is ia den graad niet andera dan onvat baarheid voor zekere uit de realiteit zich aan den gezonden mensch noodzakelijk opdringende aandoening. Geest en gemoed, geharnast in bet fatsoen, ontwyken kunstmatig de mooie ontroering en aansporing die bet rnwe en leeiyke vermogen te geven, zy ontwyken de realiteit ei, alleen genot vindende in wat hun welbehagen streelt, ontgaan zy, beklemd in de meest onwezenlijke van alle ficties, een deugdelijke kans op oefening en veifijoing. Het fatsoen in den zin van Eet Centrum is het voorwendsel van den onontwikkelde, den trage of den onwillige. Het verwyat de ma ter ieele en geestelijke ellende en de ruwheid die er blijk van geeft naar de philantropie en de zielszorg om er zich mtê in te laten als de geneesheer met een stinkende wond, maar aan den ingang van huiskamer, tijdschrift, kunst taal of komedie verbiedt het fatsoen den toegang aan de leeUjke dingen. Daar luistert men enkel naar liefelijke tonen en wiegt men zich zelf en anderen in een mooiheidssoes die den waarheidszin verstompt en in het ergste geval uitloopt op de famse pudeur waarvan het «stukje in Het Centrum biyk geeft. KUMUAUIA By kon. besluit; ie benoemd tot ontvanger van den waarborg 18 Wasting der ffonden en zilveren werken te Amsterdam M. S. F. Langedyk, controleur van den waarborg en belasting te Alkmaar; zijn benoemd tot ontv. der reg. en domei nen: te Schiedam G. D. L. Grasfland, thans ontvanger te Brielle; te Heerenveen J. J. Berdenis van Berlekom, thans te Elburgte Beetsterzwaag, M. I. W. K. C Hnlswit, thans te Zevenaarte Harderwgk W. A. Klein van de Poll, thans te Oirschot; te Goor C. J. de Lussanet de la Sablonière, thans snrn. is aan jhr J. Bakker jr., directeur vau de Grootboeken der Nationale Schuld, als zoo danig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met dankzegging. Aanstaanden Zaterdag verleent de minister van blnnenlandeche zaken geen audiëntie. EERSTE KAMER. Personeels belasting. Dat het tydatip voor de indiening van bet ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent de paraoneele belasting ontijdig zoude zijn, wordt door den Miniiter van financiën in zijne mem. van antw. op dit voorl. verslag betwist. Voor de herziening der tabel vaste tydstippen te biezen zon den minister weinig toelachen. Aan den te recht gestelden eisch, dat men alleen daar moet verbeteren, waar het der administratie bleek dat verbetering noodig ie, meent de minister dat gebeel is voldaan. Voor de verwondering, door onderscheidene leden aan dan d.g selagd wegens bet voorge stelde omtrent de houders van „vergunningen", bestaat werkelgk geen reden. Met mededeeling van dit antwoord slnit de oommissie haar eindverslag. UIT STAD ÉN PROVINCIE. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is dezer dagen eene beslissing genomen in eene niet onbelangrijke kwestie. Drie gezagvoerders van mailbooten der maatschappij Zeelanddie buiten Vlisaingen hunne woonplaats hebben en door den raad van die gemeente als forens in den hoofdelij- ken omslag waren aangeslagen, waren, nadat de raad afwijzend op hunne reclame had be schikt, by het Gedeputeerd college in be roep gekomen. Gedeputeerde Staten hebben nu den reclaman ten van bunne aanslagen onüuffiog verleend By hun beslissing overwogen zy, dat de reclamanten, die niet te Vlisaingen wonen, geacht worden „de gemeente Vlissingen te doorreizen, om als gezagvoerder het over de van hieruit vertrekkende atoom- te aanvaarden en na volbrachte reis weder hniswaarts te feeeren." Verder „dat dit doorreizen der gemeente niet kan besohouwd worden als eene aanwezig heid tot het vervullen eener dienstbetrekking in den zin van art. 245 no 4 der gemeentewet en dat de reclamanten mitsdien in die gemeen te niet belastingplichtig zgn." Een buitenman, een bewoner vap Zuid- Beveland, die Dinsdag stadwaarts was'gegaan, beeft, naar by ten minste der politie alhier meedeelde, een minder aangename herinnering aan dat nitstapjj naar Middelburg. Hy scbynt van den rechten weg te zjjn afgedwaald buis beland, waar men op bezoekers met goed gevolde portemonnaies bijzonder gesteld is. De man beweert dat hem daar zouden zyn ontstolen zjjn gonden en zilveren ver sierselen. De politie onderzoekt of er reden tot vervolging iswant de toestand, waarin de betrokken perBoon verkeerde, was nu niet bijzonder geschikt om zjjn mededeelingen klakkeloos als waarheid te doen aannemen. Uit Vlissingen schrift men ons: 't Is met bet weer als met sommige menschen erg veranderiyk. 't Berichtje dat er storm nit het Noordwesten verwacht werd, kon amper zyn plaats bereikt hebben of bet teeben was al opgeborgen. Heden morgen te 9.38 nur bracht een es tra trein Z. M. den koning van Zweden bier aan, Op 't perron bevonden zich, behalve de gewone autoriteiten, tot de landsvertegenwoordigiug behoorende, zooals de consul-generaal uit Amsterdam, de vice-consul alhier, ook een der directeuren van de maatschappij Zeeland, de heer Van Woelderen, die Z. M. naar boord van de dagboot Duitachland begeleidde. Waarschijnlijk ten antwoord op een sedert eenige dagen alhier aangekomen telegram van H. ffi. onze koningin schreef Z. M. eigenhandig een telegram. 'L. M. was hoogst eenvoudig gekleed. In de Dinsdag avond te I e r e k e ge houden raadsvergadering kwamen ter tafel twee verzoeken, een van den Bond van vrou welijke verloskundigen om een jaariykscbe bydrage voor een fonds ter ondersteuning van oude vroedvrouwen, en een van den onderwij zer J. Ossewaarde om verhooging zijner jaar wedde. Beide werden vau de hand gewezen op grond van den ongunstigen toestand gemeente- fi aan tiën. Door Ged. staten was, naar aanleiding eener concessieaanvraag voor een stoomtramweg Hanaweert—Wemeldinge via Kruiningen Ierseke, de vraag gedaan, of de raad den aanleg van dien weg in het algemeen belang wen- soheiyk achtte. Burgemeester en wethouders stelden voor een bevestigend antwoord te geven, en de voorzitter verdedigde dit voorstel met warmte, toen het door den heer Muller werd aange vallen. Hy slaagde er niet in dezen tot andere gedachten te brengen, want het voorstel van het dagelgksch bestuur werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Nog waren aan de orde de vaststelling verordening op de schoolgeldheffiog en van die op de havengelden en kaaireebten, waar van de eerste zonder discussie, volgens hel voorstel van burg. en weth., werd goedgekeurd. Wat de laatste betreft, behalve haven- kaaigeldeu werd te geiyk ook het weegloon geregeld voor goederen, die niet gelost of geladen moeten worden en tevens werd liggeld ingevoerd voor vaartuigen, die vaste ligplaats in de haven hebben. Dit nieuwe recht werd voorgesteld omdat, ten gevolge van verschillende systemen van meting voor vis- sohersvaaituigen en andere, de vissohersvaar- tnigen naar evenredigheid te weinig havengeld batalen. Het liggeld moet deze ongelijkmatige werking compenseeren. Het wordt geheven alleen naar de breedte vau het vaartuig. De verordening, die nu voortaan heetenzal verordening op haven- en liggelden, kaaireoh- ten en weegloonen, werd na verwerping van eenige amendementen van den heer Maller, geheel volgens voorstel van burg. en wetb. vastgesteld. Aan een verzoek om adhesiebetuiging op een adres aan H. M. ie Kciringic om de meeateiyke hoogere burgerschool te Goes in een rijksschool te veranderen, werd met alge- meene stemmen besloten te voldaen. Te Hans weert is met gescheurde zeilen binnengekomen de aak Onderneming, schipper Van der Plugin, geladen met granen, en bestemd naar Pruisen. la de gemeente Hulst is een bank biljet uitgegeven, bestaande uit twee niet by elkander behoorende helften. Op initiatief van den heer Gammaert, burgemeester van Philippine, is aldaar eene commissie gevormd tot het organiseeren van feesten by gelegeuheid van de openiog van bet scheepvaart-kanaal. Die feesten tal len gegeven worden op Zondag den 17 Juni a.s. Verschillende autoriteiten, die op eenigerlei wijze hebben meegewerkt tot hot tot stand van het kanaal, zullen uitgenoodigd by de pieehtige opening tegenwoordig te zyn. De enkele meergegoede vieschers hebben, na onderlinge bespreking, reeds een niet on aanzienlijk bedrag ter betchikkiug van de commissie gesteld, zoodat Pnilippine dien dag zijne gasten op waardige w|jze zal kunnen ontvangen. De rederykerBkamer Nut en Genoegen te Waterlandkerkje gaf Maandag jl. eene gewone uitvoering, waarby drie kluchtspelen werden vertoond, alsmede eene komische scéae voor twee üeeren. Er werd veel gelachen. Aan bet einde werd door den secretaris der kamer een zeer waardeerend woord gesproken tot den voorzitter, den heer K. de Graaf, die, na bekomen eervol ontslag als hoofd der school, weidra dia gemeente gaat veriaten. Behalve dat hem het eere-voorzitterachap werd opgedragen, werd hem ook nog door de werkende leden een souvenir aangeboden, dat dankbaar werd aanvaard. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelbnrg. Daaronder behoort nog een voorstel van burg. en weth. tot vaststelling van een nienwe verordening op bet marktwezen. Ten opzichte van de veemarkt wensohan burg. en weth. te bepalen: De veemarkt wordt g jhouden op den eersten Donderdag van April, den vooriaatsten Don derdag van Juni en den eersten Donderdag van November op een door burgemeester en wethouders aan te wijzen terrein. Die, welke in de maanden April en Novem ber worden gehouden, zyn bestemd voor den handel in vee, waaronder ten deze worden begrepen paarden, ezels, muildieren, hoornvee, varkens, schapen en geiten, alsmede in pluimgedierte. Die, welke in Juni wordt gehouden, is uit sluitend bestemd voor den handel in paarden. Zo9 mogelijk wordt bet toezicht op (ja vee markt gehouden door hoogstens drie commit sarisien, door burgemeester en wethouders te benoemen. Van S. van Os is een adres ingekomen, houdende verzoek om een stuk grond, gelegen aan de Goesohe Korenmarkt, in erfpacht te bekomen. Naar aanleiding van een nader adres van P. van Langeraad, om vergunning tot plaatsing van een honten vloer op de openbare straat voor diens koffiehuis op het Molenwater, is een bezwaarsobrift ingekomen van de eigeaaars vau de ernaaet gelegen perceelen. Z|j ver zoeken den raad afwyzend op het verzoek te willen beschikken, op grond dat een zoodanige af al siting van het voetpad zoowel de passage als bet ODmiddeliyk voor hnnne panden honden van eenig rytnig zal belemmeren. Burg. en weth. stellen voor adressant mede te doelen dat zyn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Waar het in adressants bedoeling ligt den honten vloer te plaatsen juist als het op het Molenwater drnk is, daar bestaan, naar bet borg. en wetb. voorkomt, allerminst ter men om hem de gevraagde vergnnning te verleenen. Ook zoo by inwilliging van het verzoek het geheele klinkerpad worden ingenomen. Van wege de Maatschappij tot Expl. van 8.8. is aan burg. en weth. het verlangen te kennen gegeven het stationsgebouw aan de duinwaterleiding aan te sluiten. Bnrg. en weth. hebben daarop bericht dat zy geneigd zyn den raad voor te stellen verzoek toe te staan, mits de maatschappy bereid werd bevonden in de kosten van i leg tot het gebouw f 550 by te dragen; i rekening der gemeente zon dan komen oi veer f 50. Daarmede neemt de direetenr der maatschappij genoegen. Bnrg en weth. vragen machtiging een zin ker door het kanaal te leggen. Voor de bedoelde aansluiting zon noodig zyn een 1> zinker, die op f 562.25 is geraamd. Het komt bnrg. en weth. echter geraden niet een l1, maar een 3s zinker te leggen einde in staat te zyn daarop, zocdra de |j prijzen weder eens normaal worden, de d waterleiding zoo noodig door te trekken i den Segeerssingel. Een 3' zinker zon f 1615.50 Naar aanleiding van het raadsbesluit van 21 Maart jl. inzake zyne woningen inde Voldeiy laagte is ingekomen een ADRES VAN A. JER0NIMU8. Daarin zegt adressant dat hy van burg. en sobryven heef tont vangen, houdende at door den raad is besloten z|ju g adres voor kennisgeving aan te nemen it by daaraan den uitleg geeft, dat borg. weth. hem dus niet mogen dwingen tot aanleg eener rioleering in de straat tussehen bovengenoemde woningen dat hy echter zelf zeer voor den aanleg van oen riool aldaar zou zyn, niet uit een oogpnnt van vrees voor malaria, daaraan hecht hy geen waarde, daar het hem voorkomt, dit macht spreuken zijn, te Leiden beweerd en te Gro. en te Utrecht tegengesproken of omge keerd, maar dat hy het in het belang der woningen aeht, den toestand aldaar verbeterd wordt dat uy wel is waar, door het ophoogen van de straat, zelve voor een deel schuld heeft aan den tegenwoordigen toestand, doch dat hy ook wenseht erkend te zien, dat het riool, vanwege de gemeente aangelegd, is onvoldoende, hetz|) door te weinig schot, hetzy dat de buizen te klein van omvang zyn; in elk geval gaat ei byna geen week om of het is verstopt en dan komt langs achter ook het water in de kei dertjes, waarvan hy gaarne het raadslid Van de Ree zal trachten te overtuigen dat de gomeenteboowmeester de schuld hiervan aan de bewoners geeft, zal wei niet beschouwd kannen worden als eeue voldoende verontschuldiging, daar hy toch, in tegen woordigheid van den wethouder Den Bouw meester, adressant en meerderen beloofd heeft het riool zoo te zullen doen maken, dat men last zou hebben van verstoppingen dat, wanneer het riool achter de buisjes was het had moeten zyn, adressant wei een zou weten ook het water ia de straat weg te kiggen, zonder dat het in de keldertje» behoetde te komen dat hy dus op grond hiervan gevraagd heeft om het riool nu midden in de straat te doen aanleggen volgens aanwijzing van den ge- meentebouwmeerter, door de gemeente, geheel voor hare rekening of, zoo daar geen termen toe bestaan, met contribueering in de kosten van adressants z|jde 4«t bnrg. m wetb. gehoopt hadden de ge» zondheiÜicommiiBie die woningen onbewoon baar zouden verklaren, vindt adressant ziet hnmaan, maar dat dit in open vergadering door den voorzitter gezegd wordt, daarvan zal hy de qualifioatie liever aan ieder weldenkende overlaten; niettemin had dit het gemeente bestuur niet outsUgeu vau de verplichting om het bestaande riool in orde te brengen of wel eeu nieuw aan te leggen dat het raadslid Van der Harst, naar adres sants meening, geen antwoord heeft ontvangen, op zyn vraag of door deskundigen uitgemaakt moet worden, die rioleering voor gesamentiyke rekening moet aangelegd worden al of niet; dat de wethouder Den Bouwmeester er op wyst, dat de raad er niet in zou toestemmen, tot bestrating of rioleering by den aanvang van het bonwen der woningen, is hierop geen antwoordhet geldt hier het herstellen van een font, door of vanwege de gemeente ge maakt met het aanleggen van het riool achter de huisjes, in welke kosten adressant hes grootste deel heeft bygedrsgen, alhoewel later aehynt gebleken te zyn, dit geheel van gemeentewege had moeten geschieden; dat de wijze, waarop indertyd gehandeld is, niet geheel helder is, be%|jai wei, dat in den voormiddag van den dag waarop de besprekug in den raad zou plaats hebben, één der raads leden, he»y op last, hetzy nit eigen beweging, zich by adressant vervoegde om hem se be wegen nog een paar honderd gulden meer te contribneeren, want anders vreesde dat lid zon niet tot de rioleeriog besloten worden en zie, na esne geheime zitting, werd dit dadeiyk goedgekeurd; dat nn burg. en wetb. in bun voorstel be weren, dat het niet aangaat dat de gemeente voor hare rekening zal nemen de herstelling van fonten, die een particulier heeft gemaakt, maar het naar adressants meeniog wel aan gaat, ja eene verplichting is, dat de gemeente draagt de kosten der herstelling van fooien, welke zy zelf mede heeft gemaakt; dat het verder adressant voorkomt, dat do raad van de biliykheid van zjjn vei soek zal zyn, en hy de wreeds ophitsing van voorzitter om namens borg. en weth. de aan te raden die woningen te ver- verdient, daar waar de gezondheids- woningen niet kon of wilde afkeuren. waarom b|j nogmaals beleefd doch verzoekt iluor deskundige» te laten wie in deze verplicht is de rioleêriug te leggen of wel het voor rekening der feu, desnoods met eene bydrage in de kosten, tot hoogstens de helft m adressant. Van J. Minderhout is een verzoek inge komen om aansinitiog vaa zyn molen op bot Langeviele bolwerk aan de duinwaterleiding. Borg. en weth. stellen voor het versoek in i willigen, zoodra adressant ueh sebrifceiyk zal heooen bereid verklaard de kosten van uitbreiding van het bnizeunet voor zyne reke ning te nemen en daartoe een bedrag van f 200 ten kantore van den gemeente ontvaugef 1 hebben gestort. Bg de firma 8. Oohtmau en Zn. toZicrikr.es is uitgekomen een a Kort geschiedkundig over zicht der voormalige golde of gouwe, thans genaamd Digkwaterin verband met de aan staande opooing van den tramweg Brouwers haven—Steenbergen, door den heer J* Holm; ambtenaar van den provincialen waterstaat in Zeeland en leeraar aan de burgeravondschool te Middelbnrg. Het is een interessant boekje, waarin eerst m vluoiuig overzicht wordt gegeven van toestanden uit vroegere eeuwen, om daarop een jaiste voorstelling te laten volgen van de wording vau dit gedeelte van Noord-Nederland. Voor de bewoners dier streek bevat het vele merkwaardige byzonderheden. Aan het werkje is een keurig uitgevoerde kaart toegevoegd, gevende een situatieteekening van gedeelte Schonwen-Dnivenland, waarop et Dykwater is voorgesteld en de toestand in de Xlle eeuw en die van tegenwoordig is aangeduid. Verder vindt men op die kaart de verschil lende polders geteefcend, die in dit deel van Schouwen Da impressario van den heer Hooyaards aeft zich in een uitvoerig atuk verdedigd igen hetgeen genoemde beer hem, met betrekking tot zyn lezingen in België, had ten laste gelegd. Uit dit stuk biykt o. m. dat het den im- preuarionieter om te doen w»s aan de voor drachten van den heer Rooyaard» in België te verdienen. Hy maakte ver over de f 250 kosten aan reolame. De lezing te Gent was voor den heer Rooyaards een succes, maaif de imptomrio outvies o».r »0 frwoi, ten

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1