BUITENLAND. Verschillends Berichten. LAATSTE BERICHTEN. De St.] Crt. bevat een staat van de ge vallen van besmettelijke veeziekten in Neder land voorgekomen gedurende de maand Maart 1900. In het rjjk kwamen voor612 (35) gevallen van mond- en klauwzeer, 4 (4) van kwade droes, 578 (32) van aohurft, 11 (5) van rot- krenpel, 8 (6) van vlekziekte en 22 (21) van miltvuur. In Zeeland kwamen voor 41 (1) gevallen van mond- en klauwzeer en wel te St Kruis. De cyfera tusaehen haakjea duiden het getal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam. LETTEREN EN KUNST. Men meldt ona uit Z i e r i k z e e Paaaohmaandag, 'a namiddag! 3 uur, gaf de heer S. Klimmerboom, muziekdirecteur, in de Nieuwe Kerk, een orgelconcert met medewer king van mejuffrouw Auny Möhlmann, sopraan- zangerea te Js-Gravenhage, oud-leerlinge van het oonaervatorium te Leipzig en de heeren D. H. Ecermau, Violoncel en F. Klimmerboom, viool, beide van Amsterdam. Niettegenstaande storm- en regenvlagen, waa een vrij talrijk publiek, waaronder ook enkelen nit de omstreken, opgekomen. Mejuffrouw Möblmann, die albier voor bet eerat optrad, maakte met bare klankvolle en heldere stem een diepen indruk en zong met veel gevoel een Gebet 7an F. Hillen, Op 't Kerkhof van A. Spoel en Troost van W. F. G. Nieolaï alamede de Aria uit de Messias van HandelEr weidet seine Beerde. De kennis making met deze kunatenarea doet naar eene herhaling van haar optreden verlangen. De heer Ezerman droeg met veel gevoel en op artistieke wijze voor Aria van J. S. Bach en Trdumerei van R. Schumann met begelei ding van orgel en Menuette, Sarabande en Loure van J. S. Baob, zonder begeleiding, ter wijl de heer Klimmerboom Jr zijn publiek vergastte op de achoone voordracht van de sonate voor viool van Looatelli en Le prélude du déluge (orgel met vioolsolo) van St. Saens. Belde jongelieden behandelen hunne instru menten m6t groote liefde en paren aan tech nische vaardigheid een diep gevoel, wat niet altijd van jeugdige kunstenaars kan gezegd worden. De oonoertgever vertolkte bet jubelkoor uit Lohengrin en het eerste deel van het fluit- eonoert van Gh. Rink, terwgl by op de hem eigen beacheiden wijze de overige nummers begeleidde. De heer S. Klimmerboom toonde zich ook nu weer een meester op zyn instrument, ter- wyi hy velen aan zich verplicht door telkens het Zierikzeesche publiek in staat te stellen met kunstenaars kennis te maken, die anders door velen, wien het niet gegeven is hen el ders te gaan hooren, nimmer zouden gehoord worden. Philipp Scharwenka, de componist die te Beriyn woont, heett met zijn Dramatisch# Orkest- fantasie in B mol den prgs van duizend mark behaald, door de Allgemiener Deutsche» Musik- geselllschaft uitgeschreven. Op het muziekfeest te Bremen in Mei zal dit werk voor het eerst worden uitgevoerd. Juryleden waren o. a. Felix Waingartner, Siegtred Ooha, Nioodé, Steinbach, Drasake en Leasmann. Na eene voorstelüog van EJsonora Duae in het Burgtheater te Weenen, een voorstelling gegeven ten voordeele van de pensioenkas van dezen schouwburg, bood keizer Franz Joseph, die met eeuigen zijner familieleden tegenwoordig was, zelf de groote kunstenares in baar kleed kamer het gouden krnis van verdienste met de kroon aan. KERKNIEUWS. Heden had in de sooiateit St. Joris alhier eene olassicale diaconale conferentie plaats, onder voorzitterschap van den heer A- ter Haar Romcny, praeses van het classicaal bestuur van Middelburg. Tegenwoordig waren 14 predikanten, 19 ouderlingen en 21 diakenen, afgevaardigden der verschillende kerkeraden in de clasais Middelburg, de heeren A. Voorhoeve van Amsterdam, mr A. A. de Veer van Middelburg en de heeren Jonker en Calliber, godsdienst onderwijzers te Zoutelande en Biggekerke. De heer Voorhoeve van Amsterdam besprak de kraoken verpleging door diakon essen als inleiding eener uitvoerige discussie over de vraag, wat in de clasBfc Middelburg voor de verpleging der kranken kan worden gedaan. In de middagvergadering leidde de heer Bakhuizen van den Brink da bespreking in van de vraag: Kan er iets tegen worden ge daan, dat een steeds toenemende stroom van behoeftige plattelandsbewoners ten laste komt van de diaoonieën der stadsgemeenten Onder veel biyken van belangstelling vierde Maandag de heer Cooremana zyn 25- jarig jubileum als pastoor der parochie C1 i n g e. Het ganaohe dorp was in feesttooi. Wekeljjksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarMijdrecht J. Lsmmerts van Boeren te Bunnik; Kruisland J. H. Ph.Loeff te NootdorpNoorden P. Bongers te Kamerik; Waddingsveen J. A. van Boven te Oad-Beier- land; Rotterdam Jonker te Haarlem; Groot Ammers F Snel te Dirkslat d en naar Dord recht J. H. de Roode te Rolde c. a. Aang-nomen naarLeur door J. C. Damsté te Deventer en naar Roosendaal door W.Bax Jr. te Kolhorn. Bedankt voorHoedekenskerke door A. J. Schouten te St. Philipsland; Harlingen door W. van Esveld te Openen; Oudega c.a. door Joh. Ooaterhnis te Suavroude; Oud Abba door J. M. Ph. Schippers te Huizen Berkbout door H. R. Offerhaua te Veeuhuizen; Spaarndam door Kamstra te Heemskerk en voor Heke lingen door H. 0. Ondegast te Rhenoy. Gereformeerde kerken. Beroepen naarBroek op Langendyk M. J. Mulder to 's HertrgenboschSchellens J. Wisse te Garyp; en naar Amsterdam J. van der Linden te 's Gravenhage. Aangenomen naar Oud-Vosmeer door J. de Bruyn te Emmen; Veenwouderstal door A. Terpstra, cand. en naar Den Helder door B. S. de Beer te Delft. Bedankt voorVoorat door G. E. Meloen te KloetingeZegwaard door B. Koord» te Burnm; Halfweg door J. H. Donner te Nieuwdorp en voor Langeslag door S. Idema, cand. Hersteld Evang. Lath. kerk. Aangenomen: naar Amsterdam door C. F. Westerman te Schiedam. Tydens de Paasohdagen zyn, als naar gewoonte, weer verschillende vergaderingen gehouden, waaromtrent wy echter wegens plaatsgebrek zeer kort moeten zyn. Te Zwolle had eene conferentie plaats van de vrye socialisten en anarchisten in Neder land, welke gepresideerd werd door Methöfer van 's Gravenhage. Te Amsterdam vergaderde, onder voorzit terschap van den heer B. H. Heldt, het Ne- derlandsch Werkliedenverbonddat thans 47 atdeeiingen telt met rnim 4700 leden. Aldaar werd de algemeene vergadering ge houden van den Ned. Int. Sigarenmakers en Tabaksbewerkersbonden te Haarlem verga derde voor de vijfdemaal de Ned. vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden. Te Utrecht kwam de Ned. Bond van assisten ten bij de posterijen en de telegrafie en in de hoofdstad de Vereeniging van gymnastiekonder wijzers in Nederland bijeen. Te Rotterdam kwam het zesde congres van de SociaalDemocratische Arbeiderspartij in Nederland samen, waar Spiekman den voor- zitterstoel bekleedde. Van de 67 afdeelingeD waren er 53 vertegenwoordigd. Aan den heer Troel stra werd daar een warme ovatie gebracht, in verband met de afwyzing van het gedaan verzoek om gratie; mr Troelstra, toe tranen bewogen, dankte voor de hem betoonde sympathie. Omtrent bet bericht, dat de minister van waterstaat in September een wetsontwerp zat indienen betreffende het droogmaken der Zui derzee, deelt de Ingenieur mededat dit be richt klaarbiykeiyk voorbarig is, daar tot de indiening thans nog niet besloten kan zyn, maar dat minister Lely het plan, waaraan zgn naam meer dan die van iemand anders verbonden is, zeker niet ter zyde zal leggen. Zaterdag ochtend is de heer Jan van Ryawyck, de populaire burgemeester van Antwerpen, te Rotterdam aangekomen. Hy werd verwelkomd door den wethouder J. Drost, in diens hoedanigheid van president-commissa ris der stoomvaartmaatschappy Botterdam. Het bezoek droeg een geheel officieus karakter. Van half twee tot half vier werd per stoom boot Columbus, aan boord waarvan zich be vonden commissarissen en aandeelhouders van de Botterdam en eenige genoodigden, waaronder ook de burgemeester van Rotterdam, een bezoek aan de verschillende havenwerken gebracht, terwijl om half vier het schip te water liep, waaraan Antwerpen's burgemeester zyn naam heeft geschonken. De Jan van Bijswijek is bestemd om in de geregelde lijn van Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen op Southampton, Bristol en Swansea te varen. By den voorzitter penningmeester van het Ned. Roode Kruisden near K. J. G. baron v. Hardenbroek van Bergambacht, is tot Zaterdag aan giften ontvangen een totaal bedrag vaD f 204,405,07Va» Op het conconrs hippiqne en de bard draverij, tegen den tweeden Pinksterdag door de Unievereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Borgen op Zoom, uit geschreven, wordt o. a. een prijs uitgeloofd voor het beate paard ten dienste van den landbouw, behoorende aan een inwoner van Noord Brabant of Z e e 1 a n d en aangespannen voor een twee- of vierwielig voertuig. (By voorkeur een kar of wagen ten dienste van den landbouw). De toestand in de werkstaking der Am- aterdamsche schilders is onveranderd. In eene Zaterdag gehouden appél-rergadering spoorde Van Erkel nog weder tot volhonden in den stryd aan. Maandag had wederom een bijeen komst plaats. Volgens het politie rapport moesten Vrydag wederom op vijf verschillende karweien wer kende schilders tegen werkstakers door de politie in bescherming genomen worden. Weldra zal aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen een cursus iu de visohcultuur wordenggeopend, onder leiding van dr. H. Boiob. Als leeraar zal daarbij optreden de heer W. A. Salm, die in Dnitschland die cultuur heeft bestudeerd. De rechtbank te Tiel veroordeelde de drie inwoners van Maasbommel, wegen opruiïag by de Appelternsche opstootjes, tot 3 maanden gevangenisstraf. De ten laste gelegde mishan deling nam de rechtbank als niet voldoende aan. De eisch was éen jaar. De veroordeelden zullen in hooger beroep gaan. Zaterdagmorgen brak er brand uit in een boerdery, bewoond door een weduwe on der Oud-Beierland. In betrekkelijk korten tijd iag alles in asoh. Van het huisraad werd weinig gered en van het vee kwamen 2 paar den en 3 kalveren in de vlammen om. Alles was verzekerd. Vermoedelijk is de Haagsohe politie er in geslaagd de daders der talryke inbraken, in den laataten tijd aldaar gepleegd, te pakheo. Als verdachten zyn nn vier jonge mannen door haar aangehouden. Ze zitten voorloopig opgesloten. Van den brand in het gymnasium te Katwyk verneemt men nog, dat de manten verzameling niet gered is kannen worden. Het geheele kabinet van oudheden en natuuriyke historie is verbrand. Maandagavond bemerkten reizigers ir den trein een zwareu uitslaanden brand op de terreinen van de scheepswerf en werktuigen- fabriek, werf Conrad, voorheen Th. Figee en Co te Haarlem. Te Bloemendaal sprong Zondagavond een kabel der eleotrische verlichting zoodat de straatverlichting niet brandde en de aange slotenen eveneens in bet duister zaten. Toen men te Amsterdam vijf balen, welke nit een tjalk, die langs zij lag van het fingel» sche stoomschip Deox, zou bycchen, schoten ze eensklaps nit den strop op twee daaronder staande werklieden, die, inwendig zwaar ge kneusd, per brancard naar bet gasthuis ver voerd moesten worden. Onder Hilversum, naby het Laarder kerk hof, is Zondagmiddag een driejarig meisje gevonden, dat sedert Vrijdagmorgen vermist werd. Geneeskundige hulp was noodig om de kleine tot zich zelf te brengen. Te Winschoten, waar berhaaldeiyk met steenen naar den trein wordt geworpen, ge beurde dit Donderdag weer. Een leeraar aan de H. B. S. aldaar kreeg den steen tegen het voorhoofd on bekwam eon vrij ernstige wond. De gewonde heeft den dader herkend, die nn zeker zyn loon voor de verregaande baldadig heid zal ontvangen. Onder de gemeente Wierde verbrandde Zondagmiddag de schuur van een landbouwer. Drie wagens en eene aanzieniyke party ge vogelte zyn verloren. Te Antwerpen het ft een onrustbarende diefstal plaatB gehad in de kantoren van de socialistische coöperatie Be Werker. Geluk kig bood de brandkast weerstand, maar tooh is een 6000 francs van de coöperatieve kolen» vereeniging verdwenen. Zondag heeft by den automobielenwed- stryd Parijs—Roubaix een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen het eene voertuig een ander wilde voorbij rijden, had een botsing plaats, waardoor beide omvielen, jaist onder een hoop toeschouwers. 20 personen werden omgeworpen, vaa wie 2 zwaar en 10 lioht gekwetst werden. Een visschersvaartuig uit Calais is even bniten de haven vergaan. De uit drie per sonen bestaande bemanning is omgekomen. By de processie, op Goeden Vrydag te Sevilla gehouden, zijn twee aan den stoet deelnemende vereenigingen slaags geraakt. Men sloeg elkander met kaarsen en crucifixes bebloede koppen. Ook onder het publiek zyn door de paniek eenige personen gekwetst. Een te Barcelona van Manilla aangeko men boot bad op reis drie sterfgevallen aan builenpest gehad. Te Weenen is een Beier opgepakt, die verbonden was aan het Boelgaarsche agent schap en die deze kwaliteit misbruikte tot bet plegen van oplichteryen. In een Hongaarseb plaatsje viel een dronken soldaat de voorbygangers lastig, waarom het publiek de tuascbenkomst van een luitenant inriep. Deze trad op, maar kreeg terstond een zeer gevaariyke bajonetwond in het benedeniyf. Verknopingen enz. Het onlangs aanbesteede onderhond van het postgebonw te Middelburg is gegund aan de firma H. P. van de Rae en Zn. alhier voor de som van f 858. De laagste insehryviog was f 789. *a Gravenhage. De Zaid Afrlkaansehe deputatie heeft Maandag den avond doorge bracht by mevrouw de douairière Beelaerts van Blokland, ook de ministers Pierson en De Beaufort waren daar tegenwoordig. Omtrent het doel hnnner zending bUjven de leden het stilzwygen bewaren. Zy hopen door de koningin ontvangen te worden. Tot dasver ontvingen de heeren slechts zeer enkele personen. Velen teekenen hunne namen op bet register in het hotel Des Indes o. a. luit.-gen. Vetter. Woensdag tnsschen 10 en 11 nar houden de Transvaalsche en Vrystaatsohe heeren receptie in bet hotel voor belangstellenden, die hen wenscben te spreken. De komst van het Republikeinsohe drieman schap in Nederland beeft geen byzonder doel, maar maakt deel uit van eene sending in het algemeen by versohillende boven, om zich te kwy ten van een opdracht by de staatshoofden van de landen, die de drie heeren achtereen volgens zullen bezoeken. Dr Leyds bad beden besprekingen met bet departement van buitenlandaohe zaken. De Japansobe prins Kotohito Kan-in wordt de volgende week te Amsterdam verwacht om een bezoek te brengen aan H.M. de Koningin. Benoemd tot ontvanger der registratie, der domeinen enz. te Oorschot L, Offerhans, sur numerair te Middelburg. Amsterdam. Door eigen onvoorzichtigheid kwam Maandag een lf>jarige knaap in de Watergraafsmeer in aanraking met een waggon van de Gooische stoomtram. Een arm werd hem afgereden, terwyi hy neg ernstige hoofd wonden bekwam. Hy werd in het burger- ziekenhuis Linnaeusstraat opgenomen. Arnhem. Het gerechtshof behandelde heden het hooger beroep in de zaak C. Lak te Velp en F. A. Drektraan te Rotterdam, 27 Februari door de rechtbank alhier veroordeeld tot f10 boete, wegens mishandeling in vereeniging gepleegd op de weesinriohting te Neerbosch. De raadsheer-rapporteur mr Nahnys deelde mee dat het O. M. bij het hof, evenals het O. M. by de rechtbank, geen verband zag naar eisch van rechten tuaechen de mishandeling en den plotselingen dood van het knaapje. Het zou das geen vernietiging vragen van het vry- sprekend vonnis der rechtbank op dit punt der aanklacht. Zeven getuigen, reeds in eersten aanleg gehoord, herhaalden, evenals de beklaagden, hnnne verklaringen. Da behandeling leverde dns geen enkel nienw gezichtspunt en bracht eer de zaak tot eenvoudiger proporties terug. De advocaat-generaal jhr Sandberg zocht het criterium der zaak in het boosaardig karakter der tuchtiging en de wetenschap van alle omstanders, dat het knaapje ziek was, waarop de beklaagden in bun roekeloosheid niet letten. Hy vroeg vernietiging der straf en evenals het O. M. by de rechtbank 6 weken gevange nisstraf voor elk. De verdediger jhr mr Van Asoh van Wijefc vroeg vryspraak. Uitspraak 26 April, Didam. Hier is in een twist een klompen makersknecht doodgeschoten. De dader is gearresteerd. Di oorlog Is Zild'Atrikii London. De Standard verneemt nit Bloem fontein, dat de Boerenmaoht, die Wepener omsingeld had, in vollen terugtocht is. Daily Telegraphdit bevestigende, voegt er by dat het meerendeel in Noordelijke richting trok en 6000 man oprnkken naar Bethnlie. De Times zegt dat de Boeren in Znideiyke richting gingen en dat het doel dezer beweging onbekend is. Sint Helena 16 April. Do eerste atdeeling der gevangenen is in het gereedgemaakte kamp aangekomenallen waren wel en biyde weer aan land te zyn. Een militaire kapel speelde by den ingang van het kamp marsohen. Zes typhuslgders zyn in het hospitaal opge nomen. Sohiel is nit de Citadel mede naar het kamp overgebracht. Algemeen Uverzïeht. Men zon werkelijk byna bang worden zyn meening te zeggen, want elke blik om ons heen geeft slechts nienwe bewijzen voor de karakterloosheid van onzen tyd, waarin met phraseryke toosten zoowat alles wordt afgedaan. Zoo b.v. de opening der Parysobe tentoon stelling. Is het een door vooringenomenheid onbiliyk oordeel, als wy zeggen te walgen van de toosten, de telegrammen en de hoofd artikelen, welke wy ^sedert Zondag te lezen hadden? Is het onbiliyk als wy het een onwaardig iets noemen, als namens de regee ring der Fransohe republiek, die den Britsehen gezant tot gast noodigde, door MiUerand ge waagd wordt van de nieuwe area, welker eerste iiohtstralen uit deHaagsche conferentie blonken? Is het onbiliyk als wy Loubets rede geoor deeld achten door zjjn phrase over de een dracht onder de volken? Is het onbiliyk als wy meenen, .dat de Temps hot reebt mist op dit oogenblib zyn hoofdartikel te eindigen met de woorden dat de tentoonstelling is de glorification de la paix Het kan zyn, dat wy ongelgk hebben, en dat wy niet in de stemming verkeeren, die noodig is, om de woorden te genieten welke te Parys gesproken worden. Maar gelukkig dat wy ten minste niet alleen staan, en dat de St Petereburger Zeitmg zoo juist weergeeft wat wy gevoelen. Dit blad tooh heeft den meed niet mede te doen met het groote koor. Het stelt in het lioht dat de tentoonstelling reeds lang een politieke factor van den eersten rang was, die niet ge werkt heeft tot bevordering van de staat kundige betrekkingen, en van het politieke leven in hef algemeen, maar eerder als een remschoen. Het vooruitzicht op de tentoon stelling is reeds lang oorzaak geweest, dat Frankryk, zeker niet tot voordeel van de internationale politiek, als toonaangevende, ten minste als medeleidende stem uit het dikwerf kakophonisohe Enropeeeohe concert verdween» Het blad verhengt zich daarom reeds op bet sluiten der tentoonstelling en zegt verder de tentoonstelling niet te willen onderschatten en Frankrijk de geldeiyke voordeelea te gun- oen. Maar, zoo zegt bet blad verder, wy hopen dat de Btaatkundige betrekkingen in Europa weder normaler znllen worden, als het oude kuituurvolk, dat met Rusland in zoo vriend sohappeiyke betrekking staat, zioh weder vry en zonder voortdurend heenblikken naar een te verwachten „zaakje" kan wyden aan haar kultnnrtaak en aan haar politiek doel. Dat wy deze woorden met instemming lazen zal wel geen onzer lezers verwonderen, waar wy nog voor een paar dagen in het licht stelden hoe Frankryk om der wille van de tentoonstelling, feitelijk tydeiyk afstand doet van zyn invloed als groote mogendheid. Al even weinig hechten wy aan het aange kondigde bezoek van Franz Joseph aan Ber iyn, dat aanleiding geeft tot een steeds toe nemend aantal praatjes. Volgens het Wiener Abendblatt gaat ook de chef van den Oostenryksohen generalen staf met den keizer naar Beriyn. Voldoende reden natnuriyk voor allerlei beschouwingen, te meer waar Eugelsche bladen hebben getracht aan de samenkomst der beide keizers den achyn te geven van een overleg over maatregelen tot verweer tegen de aan Rusland toegeschre ven plannen. De Novosti spreekt dit stellig tegen. Na de bestaande afspraken tnsschen Rusland en Oos tenrijk zyn nieuwe verdragen onnoodig. Dat anderen evenzoo oordeelen ban reeds daaruit biyken, dat meu beweert, dat na de samenkomst van de keizers nog een andere zal plaats hebben tnsschen Wilhelm en den Czaar. De Italiaansohe pers toont zioh een beetje gevoelig wyi koning Humbert geen deel zal nemen aan de samenkomst van 5 Mei. Men leidt daarnit af, dat de zaken behandeld znllen worden buiten den dritte im Bunde. Waar keizer Frans Joseph zichzelf heett geïnviteerd is deze grief wel wat vreemd. - Engelands aandacht wordt nu werkeiyk naar twee andere ponten van de wereld afgeleid. Het peitoproer in de bnurt van Bombay blfikt vry ernstig te zyn geweest, terwyi de stemming der bevolking bepaald vijandig heet. Ook van de Goudkust zyn de berichten ongunstig. De inboorlingen honden den gou verneur nog altyd gevangen en willen hem niet loslaten voor den verbannen koning Prem- peh weer op den troon hersteld is. Met betrekking tot dezen troon hoort men allerlei verhalen, die bestemd zyn te beman telen dat het Engeland alweer te doen is om dezen rensachtigen goudklomp. Men beweert, en er zal wellicht iets van aan zyn, dat aan dezen troon voor de inboorlingen allerlei mythen verbonden zijn. Zoolang deze troon in het bezit van bet volk is, baat de afzettiDg van den koning en de bezetting van bet land door de EDgelichen niet. Maar ging die troon verloren, dan was het nit met de koniokiyke macht en met de onaf hankelijkheid des lands. Het is daarom dat de Engelsohen willen trachten dien troon te vermeesteren, niet om de goudswaarde. Trou wens wie zou het ooit hebben durven wa gen Engeland te verdenken op goudroof nit te gaan dat laat de regeering over aan piok-pookets. Beknopte Mededeelingen. Vandaag zal Lorand in de Belgische kamer interpelleeren over de grnwelen in den Congostaat Er is sprake van, dat de Belgische regee ring toestemt iu een verkorten oefeningstyd voor hen, die na zea maanden een zeker examen afleggen. Dezen zonden met groot verlof gaan en nog driemaal voor éen maand worden opgeroepen. De Galliffat is weer ïydende en kon daardoor de opening der tentoonstelling niet hy wonen. Anderen vragen of tyn ziekte niet een soort voorwendsel was, om Zaterdag weg te biyven. Biykena de Westminster Gazette zon de prins van Wales beden tooh over Brussel huiswaarts gaan. Latere berichten melden evenwei dat de prins door een keelziekte ia verhinderd te reizen. De Memorial diplomatiquedie in den regel niet zeer betrouwbaar is, meldt dat lord Salisbury, onder den indruk van de ontstem ming, in Engeland gewekt door de Betner uitspraak, eenige eminente rechtsgeleerden raadpleegt over de vraag, of niet een nadere conferentie noodig is tot vaststelling van de draagwydte en het karakter van internationale soheidsreehteriyke uitspraken. Doel van Salisbury sehynt het Haagsohe verdrag zóo te wyrigen, dat Engeland gewaar borgd wordt tegen uitspraken welke dit land mishagen. Von Bülow brengt zyn Paasehvaoantie in Italië door, voldoende aanleiding natnnriyk om te beweren, dat fay met de Zuid-Afrikaan- Gcfae depntatie een onderhond heeft gehad. Natnnriyk bleef de tegenspraak niet lang nit. Toch is het wel toevallig dat juist de Dnitsohe minister van bnitenlandsohe zaken in de buurt van Milaan was, dat de Dnitsohe gezant te Rome daar vertoefde en dat de Dnitsche consul-genei aal aldaar, die vroeger te Pretoria was, zyn onde kennissen een bezoek kwam brengen! Het Oostenrybsch Hongaarsche legerbe stuur wilde 40 miljoen kronen meer hebben, maar de regeeringea vaa beide landen konden het over zóo aanzieniyke verhooging niet eens worden. Men herinnert zioh de zaak van het stand beeld van Hentzi, dat den Hongaren een gru wel was en daarom naar het binnenplein van de cadettenschool werd verbannen. De cadetten waren ook niet op het beeld van dezen anti- nationalen held gesteld, en smeedden een oom- plot om het te vernielen. Een der jongelui gevoelde zioh echter bezwaard en verklapte het plan, met het gevolg dat de andere jeug dige samenzweerders als gewoon soldaat naar een paar grensgarnizoenen werden verbannen. De Czaar is met zyn gezin te Moskou aangekomen. Volgens de Fr. Z. zon Rusland niet voor nemens zyn gebruik te maken van de be voegdheid tot aanleg van spoorwegen in Klein- Azië, maar zich tevreden stellen met de zekerheid, dat andere mogendheden daar ge weerd zyn. De Shah van Perzie heeft eindeiyk zyn reis aangevangen. Men meldt den dood van een der zoone van Abd-el-Kader, den emir El Haekin, sedert 1866 bekend wegens zyn houding by den Christenmoord te Damaskns, welke hem het Legioen van Eer deed verwerven. In verband met de ervaring, in den jong- sten oorlog opgedaan, zonden de Amerikaan- sche marine-desknndigen de torens op oorlog schepen maar als een gevaar dan als een kracht besohonwen. In verband daarmede worden de plannen voor alle in aanbonw zynde torenschepen veranderd. De oorlog in Zuid-Afrika. Wy moeten van daag kort zyn en kannen dat wezen. Hat eenige belangrijke pnnt is nog altyd WEPENER. Maar de berichten van daar zyn zoo tegen- sttydig, dat wy er niets van begapen. Gene raal Brabant heet tot ontzet opgerukt, maar^de een weet dat by de Boeren heeft verslagen en de ander zegt dat by door de Boeren is ingesloten in een uiterst zwakke stelling. Het garnizoen van Wepener zou een uitval hebben gedaan en zoo wat alle Boerenkano»- nen hebben genomen, zoo vertelt no. 3, maar no. 4 weet dat een aanzieniyke macht op weg is om de belegeraars te veraterken. Het eenige wat men zeker weet ie een of ficieel Engelsohe opgave, die de verliezen, door het kleine garnisoen tot Donderdag geleden; op 18 dooden en 132 gekwetsten stelde.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2