BUITENLAND. Verschillende Berichten. Iemand b. v. met een lachwekkend voor komen, een vogelen- ot een apengezicht, met een spraakgebrek of een belemmerd spraak orgaan of andere nit 't gareel loopende eigen aardigheden, is, als superieur optredende, vooral b^ het depot, dikwijls het voorwerp van spot en insubordinatie; weldra worden daden van geweld tegen zulk een ongeluks vogel gepleegd, van drie, vier kanten tegelijk, oi kort na elkander op een en denzelfden dag. Een meerdere in rang, het gezag in zijn persoon vertegenwoordigend, moet, hoe goed ook overigens voor zijn dienst, op zjjn minat, vooral in de klasse, door zijn optreden en zijn uitwendige vormen, geen bespotting van het gezag uitlokken. Sommigen van de manschappen, wanneer zij in de klasse zijn gekomen en bemerken, dat het daar stramme ernst is en dat zij, bjj verder verzet, veel verliezen en niets win nen kannen, leggen onmiddeliyk het hoofd in den schoot en gedragen zieh van meet af zóó „kormiissig", dat zy na vier maanden in de le categorie overgaan, en, als zy dan bniten straf biyven, wederom na drie maanden het depot verlaten. Zy, die zioh op deze wyce onderwerpen willen, hebben ontegenzeggeiyk niet te klagen en worden goed behandeld. Gepaste bezigheid ontneemt aan de strenge tueht veel van haar verschrikkingen. Zoodra evenwel de straften intreden, wordt de toestand geheel anders. De straften bestaan iude zg. offioieele atraf- toeren (strafpeloton, het exerceeren op de plaats in de tnssohen-nren van rast), politie kamer, provoost, oaohot, water en brood, boeien. Na gewezen te hebben op den slechten in vloed van het plotseling ophouden van alle bezigheid, waaromtrent reeds in ons nommer van Dinsdag het een en ander werd medege deeld, zegt mr W. het volgende. „De serie van straffen op de strafregisters van zeer jeugdige knapen (vóór hun 18e jaar reeds mogen de soldaten met toestemming van den minister van oorlog naar de klasse gezon den worden) doen zeer dikwyis dit régime door hen, welke die registers onder de oogen krijgen, ten strengste afkeuren. Die afkenriog zal ik mjj wachten hier ten volle weer te ge ven. Alleen zy bier aangestipt, dat lang niet alle reclames zóo lichtvaardig bevonden wor den, dat zy aan verregaande oneerbiedigheid worden toegeschreven. Behalve in mijn advie zen en eonolusiën, in de disposities op reclames, by de beraadslagingen en in de notulen, in ge wone strafzaken, en al wat niet tot het publiek terrein behoort, heeft die afkenring evenwei een en andermaal ook uiting gevonden in de voor publiciteit bestemde motiveering van de betrekkeiyk geringe mate van straf, door den krygsraad ter zake van feitelijke insubordinatie opgelegd. Wanneer men buiten rekening laat de phan- tastisohe verhalen van „de cel in den toren, roostervloer, waar de Schelde onderdoor loopt", en die de verhalers by nader onderzoek allen „van hooren zeggen" hebben (een pure legende trouwens), en wanneer men ook voorbygaat hunne opgeraapte klachten over de steenen vloeren, die echter in de laatste jaren allen door houten vervangen zyn, en over de vreeseiyke kcü in de arrestlokalen hetgeen by de dikke bniten- en binnenmuren der bom- vrjje kazerne, waarin zioh die lokalen bevinden, een onmogeiykheid is, biyft er genoeg over, dat te denken geeft. De arrestkamers by?, mogen wel geen yskelders zyn, gelijk beweerd wordt, toeh zal een maandenlange opsluiting, ■onder voorgeschreven dageiyksohe beweging, gedurende bet gore jaargetijde in een klein en onverwarmd bestek wel in staat zyn om iemand op den duur half te doen bevriezen. Vooral echter voor zwakke gestellen, epilep tici, terisgUjders en anderen is zulk een lang durige opsluiting in arrestkamers, des winters onverwarmd, des zomers zonder stroozak en steeds zonder bezigheid, en vooral de opeen stapeling van straffen op water en brood of om den anderen dag te water en brood, te eenenmale verderfeiyk en uitputtend. Ik cal slechts twee gevallen aanstippen. De klassiaan H. F., oud 19 jaar, met een zeer dik strafregister, by vonnis van 22 Maart 1898 wegens fsitelyke insubordinatie tot 1 jaar militaire gevangenisstraf, met ontzegging, veroordeeld, moest wegens epileptische toe vallen ia de strafgevangenis te 's Hage al heel „Ossen Johan" teekende dat nooit op. Toen by de portefeuille weer in den zak van den mantel stak was er nog slechts iets over de vijfhonderd kronen in ea Josse verwyderde zich met rasscbe schreden. Doch weldra liep hy langzamer. „HmOssen Johan" had bankdepöta en spaar bankboekjes en dan die mooie kudde van meer dan dertig stuks I De familie kreeg waarlijk nog genoeg t Josse keerde om, knielde nog eens bij het lyk neer en toen hy weer op stond, waren er niet meer dan honderd vyftig kro nen in de portefeuille over. Nu soelds hy echter weg, en liep zonder om te zien het bosch in, hield zich daar een poos op, sloop weer op den weg en begaf zioh naar de eerste de beste hofstede, waar by met zyn verhaal de belangwekkendste vreemdeling werd, die er ooit gekomen was. Oügeveer vier uur daarna lag de overleden yeekooper in een iykwade op een rustbank in het huis van den dominé te Hackethal. Daar bevonden zich de schont en de veldwachter mat pen en inkt eo de heele dorpsbevolking. Eu de schout schreef en vroeg en vroeg en sohreet, terwyi de veldwachter met een ge wichtig, ernstig gezicht op en neer liep om de dorpsjeugd op een behooriyken afstand van het iyk te houden en er uitzag als wilde by zeggen„Dit is myn zaak, myne vrienden." Er werd geconstateerd „dat de overledene noch door zyn eigen, noch door een vreemde feand gestorven was", en vervolgens ging men spoedig, en wel op 15 April d. a. v., door myn bemiddeling naar de byzondere strafge vangenis te 's Hertogenbosch worden overge bracht. De klassiaan J. F., oud 19 jaar, op 21 Fe bruari 1892 by het depót gekomen, bijna voortdurend in oaohot en provoost opgesloten, meer bepaald van November 1892 tot Februa i 1893, kwam wegens wederrachteiyke vernieling en afspraak tot desertie in laatstgenoemde maand voor den krygsraad. Zijn verhoor mooet hem op de ziekenzaal in het huis van bewariog worden afgenomen, daar hy wegens een bortt- aandooning het bed niet kon verlaten. By vonnis werd hem evenwel het recht om te dienen niet ontzegd, zoodat hy, na expiratie der straf, weer naar de klasse zou moeten ge zonden worden en zou moeten beginnen, aldaar het tegoed hebbend saldo cachot straffen te ondergaan. Het vonnis kon hem evenwel niet worden voorgelezen, nog veel minder worden ten nitvoer gelegd, daar hy inmiddels op 1 Maart 1893 in genoemde ziekenzaal was over leden, in den letteriyken zin de a woords over zyn ïyden heen was en uit diepten vau ellende was verlost." LETTEREN EN KUNST. De nieuwe roman van Couperus: Langs lijnen van geleidelijkheid, waarvan de spoedige ver achy ning onlangs werd aangekondigd, zal, Vóór dat by in boekvorm wordt uitgegeven, het licht zien in De Gids, en wel in de afle veringen van Mei, Jnni en Juli, Goudvischje van W. G. van Neuhuys wordt in het Deensch en door prof. Paolo Pindler, onder den titel La colomba d'oroin het Italiaansoh vertaald. De toestand van Edmend Rostand, die in den laatsten tijd zeer vooruit ging, is plot seling veel erger gewordenWoensdag kreeg hy hevige koorts, die tegen den avond afnam. Met het oog op dezen achteruitgang durft men vooralsnog niet overgaan tot de operatie, die aanvankeiyk door de doctoren noodig werd geoordeeld. Ook Armand Silveatra is ernstig ziek, het slachtoffer van den modernen wereidheereoher, de influenza. Het ichynt Willem Rooyaards, die in Brussel op zou treden, iu dié stad niet erg voor den wind te zyn gegaan. Door de weinige ruchtbaarheid, die aan dit optreden was gegeven, en door de slechte zorgen, door den impressario, volgens een schry ven van Rooyaards, aan deze onderneming gewijd, was de opkomst zeer gering. Men weigerde de lichten in de saai op tt steken vóór de zaalhuur betaald was, wat de impressario had moeten doen, en daarom door Rooyaards geweigerd werd. Dit alles was oorzaak, dat de voordracht niet doorging. KERKNIEUWS. De naar de Hervormde gemeente te Mid delburg beroepen predikant, de heer J. Sloten maker de Bruins, nam Zondagmorgen afscheid van dezelfde gemeente te Beileb, naar aanlei ding vau Psalm 1266. Hem werd ten slotte Psalm 1214 toegezongen. Aan het jaarverslag over 1899 van het Nederk Bijbelgenootschap zijn de volgende cyfers ontleend. Er zyn afgeleverd niet min der dan 33060 bybels, 1638 oude en 18.326 nieuwe testamenten, 1587 met berijmde Paal man, 4417 afzonderlijke bybelboeken en 1350 kerkboeken, totaal 60.378. Onder deze warei. 7532 exemplaren in de Indische talen en 5511 haweiyksbjjbelB, van wega de kerkeraden by de inzegeningen ten geiohenke gegeven. Het Genootschap drakt nu den by bel ef enkele bybelboeken in elf talen en in vijf talen bjjbel- sohe leesboeken met platen. De rekening sluit met bjj de 53 duizend Gld. uitgaven e> een saldo van f 283. De jiariyksche by drager waren goed 14 duizend, de interesten 30 dni zend, de giften 5 dai&end, de legaten 3 dui zend Gld. Da anti-re vol uttoanaire kieavereeniging Nederland en Oranje te Haarlem besloot jbr mr T. A. J. van Ascb van Wyk, oud-gouver neur van Suriname, thans lid der Eerste kamer, over tot de inventarisatie. De portefeuille De groote, dikke, welbekende portefeuille van ,Oasen Johan" Een glimlach,vol verwsebting vertoonde zich op aller gelaat „Wat! Drommala! Ean veekooper met honderd vyf en vijftig rijksdaalders in zyn zakHoe zit dat in elkaar Wie heeft het lyk hier gebracht en het eerst aangeraakt?' riep de scheut eu zag met zyne doorborende oogen Josse aas. „Jongen 1" riep hy en bevend, bleek, m6t on vasten tred kwam Josse naar voren. „Waar is het geld, lummel?" „In de portefeuille, voor zoover ik weet, en dan placht hy, het zilver in een leeren bears in zyn broekzak te dragen". Den veldwachter werd opgedragen die leeren beurs te zoeken. Daarin waren zes entwin- tig ryksdaalders en vier en twintig echellingen aan klein geld. De kleeren en de knapzak wer den doorzocht; maar men vond niets meer Oe schout werd plechtig, als een president van den hoogeu raad, en vroeg Josse ten tweeden male „Hoe wilt gy verklaren dat een man, die zulke groote zaken deed als uw overleden baas, niet meer geld by zich beeft gehad De jonge man toonde zich geraakt en zei op fleren toon „Hoe kan ik dat weten Hy droeg immers zelf zya geld? Nu had by zooveel ossen gekocht als hy noodig had, en zou beginnen te verkoopeo. Waarom moeat hy dan nog meer geld bjj zioh hebban „Hy candidaat te stellen voor lid van de Tweede kamer. By de familie te Ooaierbeek is bericht ontvangen van het overiyden van den luit. t/z le kl. I S. F. Gall&y, aan boord van Friesland in de Delagoabaai. Te Tegelea speelden twee broeders Boer en Eogelschman. Da jongste, dea Boer voor stellende, schoot den oudste met een pyi in het oog, zóod&t deze voor altyd dat oog zal mosten missen. Hy werd terstond naar Utrecht ter verpleging overgebracht. Da hoofcommiss&iia van politie te Rot terdam vestigt de aandacht op een persoon, zieh noemende A. van Gtffen Azn., die onder dien naam advertentiën in onderscheidene dagbladen plaatst, waarin hy toezending aan biedt van allerlei ongeregelde artikelen, als muziekstukken, boekwerken, haarwaters, odeurs enz., tegen toezendig van postwissels. Vele postwissels zijn daarop door A. van Geffeu ontvangen, maar het is gebleken dat de too- zending der goederen wel eens, misschien wel steeds, achterwege bleef. Op de tram Katwyk aan Zee—KatwQk- Binnen wilde Vrydag namiddag een candidaat in de medicynen, wien zijn wandelstok ontviel, dien grypen. Hij viel voorover op den weg, tengevolge waarvan een der wielen van de tram hem over den rechtervoet ging; de voet is afgereden en de man overgebracht naar het Hópital Wallon te Leiden. In verband met het feit, dat by een familie aan de Nassaukade te Amsterdam eenige personen na het gebrnik van koffie ernstig ongesteld zyn geworden, is door de justitie een onderzoek ingesteld. De koffie enz. wordt op last van de justitie scheikundig onder zocht, aangezien men denkt aan poging tot vergiftiging. By een onweder, vergezeld van hevig, rukwinden, is Vrijdagmiddag te Erachede aan den Voortweg een in aaabouw zgedo woning ingewaaid, waarbij 2 personen onder een vallenden mnur geraakten. Beiden werden ge kweat; de een moest per banoard naar het Ziekenhuis worden vervojrd. In eene Gr aider&c he gemeente heeft de onlangs gehouden volkstelling een zeker on voorzien gevolg gehad. Een ongehuwde 58 jarige vrouw, wel een arme van geest, doch steeds normaal en voor baar werk op den steenoven en in huis geschikt, ging, als zoovele anderen in de ee rste week van Januari, op naar de school, waar de seoretaris zitting hield om de meneohen met het invullen der kaarten te helpen. By het aantal deuren en vensters harer woning vergat zy de voordeur op te geven. Toon dit haar op de wandeling huiswaarts inviel, bezwaarde dit haar zeer,en schreiend kwam ze thuis. Zij zag deze onjuist heid voor een groot vergryp aan, en meende gestraft en spoedig weggehaald te sullen wor den. Eu treurig, ongelooflijk, maar waar! deze waan is tot heden niet geweken, iutegen deel van dag tot dag erger en hardnekkiger geworden. Onophoudelijk peinst en j ammert zy dag en nacht over de vergetex dear, en vervalt tot melancholie. Onder de gemeente Vledder is Donderdag avond een felle brand uitgebroken op eene landbouw hoeve. De brand nam zoo verbazend snel toe, dat, ondanks de pogingen tot blus- sehen van eigenaar en buren, al het vee bestaande nit 5 koeien, eenige geiten en icha- pen verbrandde. Aan den gnnstigen wind en de regens van de laatste dagen, is het te danken dat niet naburige boerderyen of bos sohen in brand zyn geraakt. Het totale gemis aan blusohmiddelen maakt brand in die streken zeer gevaariyk. De boerdery was verzekerd, maar zeer laag. Een geneesheer, zioh noemende dr Leo pold F., geeft volgens het Weekbl. v. Geneeek. een „sooiaal geneesbar d-ge studie" ten beste, waarin hy zich zoo ver diensteiyk maakt jegens de keukenmeisjes, dat zyn bedeesde anonymi- Heit te betrenren 'salt. De malle buien, hier van bypochoadriEchen, daar van mania kalen aard, soms met vervolgings- dan weer met grootheidswaan-denkbeelden gepaard, die men zoo dikwyis by keuken vorstinnen, vooral by de oudere, waarneemt, vat by «amen onder den naam van „Kaohenkoller", welken toestand hy vergeiykt met den „Tro- penkoller" en toeschryft, aan de hitte van het was my ook nog het loon voor vier weken schuldig en ik moest „Visiteer hem, veldwachter I" riep de schout. Dat geschiedde, maar men vond by Josse aan roerende goederen niets dan een pennemes, een spijker, een stuk van een paardenhoef en een daalder en acht schellingen. „De jongen ia de zoon van een vryen boer, die zyn eigen hofstêa bewoont, naar ik hoor, dus kan hy wel eerlijk zyn, al is hy arm," meende de dominé. „Nu ja, het was ook niet kwaad gemeend, myn jongen," zei de schout heel zachtzinnig en voegde er by. „Laat ons zien wat er nog meer in die portefeuille zit." Dat was niet weinigdrie spaarbankboekjes, vier deposito brieven, vele schuldbekentenissen alles te samen, globaal berekend, meer das 25.000 ryksdaalders bedragende. Maar er was nog meer in. De sohout baalde er ook nog een testament nit, dat in allen vorm voor den kantonrechter opgemaakt was. Hy had niet veel beschikkingen gemaakt, hier honderd kronen en daar vyftig, een klein legaat aan de armen in zyn geboorteplaats en de rest mocht verdeeld worden onder zyne wettige erfgenamen. „Maar alles wat ik by myn dood aan geld by my heb, 't zg veel of weinig, ver maak ik aan mgn kneoht Josua Niklassen uit Heidehef, wanneer die by myn dood althans nog in myn dienst is, omdat hy my jaren lang vergezeld had en een jongen ia die ver keukenvuur, da groote, soms overdreven eisohen» aan kaar werkzaamheid gesteld, den neerdruk- kecden invloed der dienstbaarhoid, do onregel matige etenstijden, het vele staan en teleur stellingen des harten. Deze beschouwingen, hoopt schry ver, zullen de myaheeren en mevrouwen tot toegevendheid stemmen tegen over hun keukenpersoneel, waar zy thans weten, dat zg met een „beroepsziekte" te doen hebben. Kort eu goed. Een Boer met „een langen baard" en „groote», slappen bood" ver voegde zich, ter verkryging van eenrondreis- biijet, aan een der plaatskaarten-bnreaux van 't Hollandsche spoorstation. Dat moest „een Boer" zgo, dacht da ambte naar, en vrymoedig vroeg hy, waar meneers woonplaats was Antwoordte Pretoria Toen waagde de beambte 't zeer bescheiden het oordeel van den „stamverwanten broeder" over den oorlog te vragen. „We winnen 't", was 't korte antwoord, eu vriendeiyk groetend ging de Akikaander zyne weegs. DE BRAND IN HET GYMNASIUM TE KATWIJK. Zooals in ons vorig nommer in het kort reeds werd gemeld, is Vry dagochtend omstreeks kwart voor acht, terwijl de leerlingen aan het ontbijt zaten, door een onbekende oorzaak, volgens sommigen door een gasontploffing, brand ontstaan in een van de schoonste inrich tingen voor katholiek onder wijs in ons land, het bovengenoemd gymnasium. De wind blies fei in de vlammen, zoodat weldra het geheele gebouw een zee van vuur vormde. De leerlingen, die met het oog op de Paatchvacantie hun feoffors gedeeltelik gepakt haddeD, werden met de eerste gelegen hein huiswaarts gezonden, waarna direct het blus- sohiagswerk weid aangevangen. Om elf uur was men den brand meester, doch de cehade is zeer groot. Het musenm van natuurlijke historie is verloren, evenzoo de daaronder liggende ka mers van de paters, de keuken en alierwaar- schynlgkfit ook de prachtige spreekkamers der eerste verdieping. Het goudleder uit de le spreekkamer is gered, maar de gobelins uit de 3a spreekkamer zyn verbrand. Ook i» het zoo goed als zeker, dat van de kostbare oolieoties in Let museum niets terecht komt en men vreesde voor het verlies van de zeer mooie schelpen, de muntverzame iing, de collectie buitengewone kevers, de geologische verzameling en de etnographische voorwerpen, waaronder eenige mica's. Do schelpen en manten waren juist grootendeeis opnieuw gerangschikt. Later werd gemeld dat de muntenverzame ling en het grootste deel der boeken gered zijn. Het verbrandde gedeelte van het gymnasium der patera Jesuïcen is ooispronkelijk deadei- lyke woning geweest van de familie Yan Wassenaar, de beeren Van Catwyk. Het werd door Mgr. van Wgckeraloot, bisschop van Curium, gekocht om er zgn katholiek college te vestigen. geiyke catastrophe plaats, waarna de regeering verschillende maatregelen tot beveiliging nam. Deze hebben doel getroffen, want het stads? deel, dat toen onderhanden werd genomen; houdt het nog. Deskundigen hebben reeds meer als hnn meening geuit, dat Nederlaudaeh Guyana (Suriname) aan goudrijkdom de Witwaters- rand overtreft. Thans wordt gemeld dat ook iu het nabygelegen deel van Brazilië rjjke goudlagen gevonden zyn. Er begint veel volk uit de omringende streken te komen, omdat meu er een gemakkeiyker Dorado hoopt te viudeu dan in Klondyke. Uit Bombay wordt geseind, dat de be volking het by Cawnapore gelegen kamp der postiyders aanviel. De politie was onmaohtig, waarop de troepen werden ontboden. Het kamp is verbrand, eu 10 personen werden gedood. EEN BAD OP HET SLAGVELD. Groote mannen hebben allen buu eigen aardigheden" is steeds beweerd, waarby men vergeet, dat gewone menieben die ook hebben. Daarom is bet moeiiyk, om nit het volgende af te leiden of generaal Warren een groot, dan wel een gewoon mensch is, maar eigen aardigheden heeft by in elk geval wel. Daaronder behoort o.a. zgn hartstocht voor het baden. Zelfs op het slagveld domme meufcohen noemen het stacftfveld ach||nt zyn hart niet zoo door al de afgryseiyke el- lends te kunnen worden getroffen, dat hy i||n voorliefde voor de dageiyksehe algeheel® af- wassohingen laat varen. Op den dag van hst gsveokt by Vaalkraus lieten de Boeren reeds in den vroegen morgen een verkwikkenden kogelregen op het Engel- sohe kamp neerdalen. Toen sir Wanen zag dat hy zelfs met een paraplni dien regen niet zon kannen trotseeren, en das stilletjes moest biyven waar by was, beval hy zyn bediende om hem, midden op het veld, zyn draagbare badkuip met water en zeep te brengen. En terwyi de troepen hun toebereidselen maakten en de kanonnen opstelden, plaste en ploeterde de generaal in het water van zyn badkuip rond; „we zyn hier onder ons", dacht hg. Terwyi hy drak bezig is met dit gswiohtige werk, verschynt in vliegenden galop een ren. bode, die den generaal zegt, dat sir Red vers Bailer sir Charles spreken wil. Maar degene- raai heeft het „te drak", en de renbode mag met dit antwoord vertrekken. Een tweede en derde boodschapper ver- ■chynen, maar krijgen allen hetzelfde antwoord. Eindeiyk komt generaal Bulier zelf in vlie genden galop, en het geheele kamp en de Boeren nit hnn versterkingen aanschouwden de beraadslagingen tusschen de beide hoogge plaatste veldbeerer, de een in uniform te paard, de ander in uiterst eenvoudige klee ding in zyn badkuip. Woensdag 25 April a. heeft op de Zuidlaan te Brussel de tweede paardenj aar- markt plaats. Een ergeriyke baldadigheid heeft in de Brasselaohe academie plaats gehad. Portisls, Stallaert en Vandarstappen hadden indepleis- tergaleiy groote decoratieve paneelen doen plaatsen. Esn dezer paneelen is over de ge heele lengte gescheurd. Het ingestelde onderzoek bleef tot na toe zonder gevolg. Donderdag werden 1500 soldaten ter be schikking van het bestuur der Parysohe ten toon stelling gesteld, om te helpen aan het atwerken van wat nog gareed kan komeD. By het schijfschieten door Eagelsshe vry willigere zyn o. a. eenige jonge dames getroffen. ïju harer was dood by de Ujksohouwing bleek dat zy getroffen was door een dum-dnm kogel I Üit OJenburg wordt weer gemeld, dat een dyk is doorgebroken, met het gevolg dat twee plaatsen onder water staan. De ramp, welke het Boheemsche plaatsje Klappai bedreigt, is het gevolg van een berg afaohuiviDg. Vóór twee jaren bad een soort stand heeft van aardsche goederen." Zoo luidde hef slot van het testament. Josse snakte naar adem en verrchoot van kleur. De .schout kuchte en de dominé sprak: „als de jongen gestolen had, dan had by zich zelf bestolen Josse ging in diep gepeins verzonken den straatweg op. Dus had „Osaen Johan" toeh nog aan hem gedacht. Dat was meer dan hy ver wacht had. Hy kreeg een gevoel van ontroe ring en berouw. Wat behoefde hy te stelen, wat toch zyn eigendom werd Hy werd hoe langer hoe akeliger, het was alsof v.yn hart zou barsten. Wie hem gezien had en den toestand kende, zou zioh onwillekeurig ver heugd hebben over zyn wanhoop eu berouw. Eindeigk sprongen hem de tranen uit de oogen en hy bracht zyn smart onder woorden„Jeu domme ezel, waarom braoht gy het gouden horloge, waarvan niemand afwist, niet in veiligheid. Josse was denzelfden weg teruggegaan, die hy van het lyk naar het dorp gekomen was. Eensklaps verdween hy in het boacb, sprong als een hert over omgevallen hoornen en mos heuvels in 't wilde, en viel eindeiyk neer by een hoop steenen, waarin hy begon te wroeten. Hy haalde er een vuilen geruiten zakdoek onderuit, dien hy voorziohtig openvouwde en waarin het verdwenen geld van den vee. kooper lag. Een zonnig lachje vloog over zyn jong gelaat. Toen hij de banknoten ia de hand bad, was by zeer voldaan over zich zelf, Algemeen Overzicht. Een gevaarlijke raad aan de Boeren wordt door een deel der buitenlandsohe pers gegeven. Deze betoogtnJ.dat de Boeren moeten gebrnik maken van hun recht, om een inval op Portn- geesch gebied te doen en naar de kost op te trekken. ËDgeland zal dan natuurlek Portugal bystaan door troepen te Lorenzo Marques te landen, en daarin zon dan door eenige mogend heden een reden tot interventie of een casus belli worden gezien. De sp culatie is niet onaardig. Maar dat het nu reeds de tyd daarvoor zou zyn, geloo ven wy niet. De lafheid en karakterloosheid der mogendheden,is niet te meten, (behalve natnuriyk ais het een landje als Griekenland of Nederland betreft). En zoo zon het wel eens kannen zyn, dat de zaak geheel verkeerd uitkwam, en dat een Transvaalsche actie zon leiden tot een openlegging van de Oosteiyke grens, welke nu ten minste door de halve onzijdigheid van koning Karei wordt gedekt. Ons dunkt, dat bet middel daarom niet mag worden toegepast, zoolang de toestand niet zoo wanhopig is, dat er geen aanleiding be- dat hy bet geld daar verstopt had. Tenge volge van den diefstal op zich zelf kon by nu reeds over ecu groot gedeelte van de er fenis beschikken, zonder voogdy. Dat was zoo veel gewonnen. Doch toen hy weer op den straatweg was en naar de zon trachtte te bepalen hoe laat het was, zuchtte by eo mompelde„Och ja t Ik had toeh zoo goed dat mooie goude hor loge kunnen kapen." H§ stapte met vertrouwen en zelfbewust heid de wyde wereld in, die thans voor hem, den kapitalist, open lag. Wordt vervolgd.) Verkoopingen en Verpachtingen inZeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Informaties. 17 April Ooatkapelle, Meubelen enz., W.Verstegea 17 Veere, Inspan, Vei hulst. 18 Middelburg, Onr. goedorta, V. d. Bilt. 20 'sHeerenhoek, Bakkerij, De Vos. 21 Serooskerke, Beestiaal, De Vos. 23 Meliakerke, Beestiaal ons., loeff. 23 Aagtekerke, Hofsteden, Tak. 28 Zierikxee, VisBcherjj (verp.), Bestuur. 24 a Koudekerks, Inspan, Loeff. 24 Groede, Hofstede, Kammaohor 24 As denburg, Boerderij enz., De Greaff» 24/25, Middelburg, Meubelen eins., Notarishuis.- SI Ritthom, Inspan, Tak en Marot Tak. 25 's Gï&venp., Hofstede, P. Overman, 27 O. W. 8oub„ Inspan, Loeft 89/81 Middelburg, Schoenwerk, Notarishui»* 2 Mei Meliskerke, Inspan, Loeff. 4 Zoutelande, Inboedel, Lotff. 5 Zoutelande, Hofstede, Tak, 7 Zpntelande* Inspan, Tak,

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 6