BUITENLAND. Verschillends Berichten. de moeite eener beoordeeling waard. Het gemis der achoone figuren, die in bet eerste deel voorkomen maar in dit tweede deel ontbreken, wordt in tiooge mate vergoed door den in elk opzicht degeiyken inhoud. De heer Nuake beschrijft thans eenige der voornaamste en meest voorkomende schadelijke zoogdieren, vogels, insecten, enzdaarbg levenswyze en gedaanteverwisseling aange vende, om ten slotte, bestrydingsmiddelen aan de hand doende, den practicus in staat te stel len zioh zooveel mogeiyk voor nadeel te vry- waren. Ha behandeling dezer verschillende dieren, heeft de schryver van dit werk door het aan geven van bestemmingstabellen als het ware een kleine fanna gemaakt. Met deze bestemmingstabellen voor zich en een weinig kennis der Natuuriyke Historie is men in staat vele kleinere dieren te determi- neeren; eveneens kan men met de laatst op genomen tabellen nagaan waardoor en hoe de verschillende beschadigingen aan vruohtboomen en heesters zijn ontstaan. Regel matig is alles ingedeeld en zonder veel moeite is men in staat van deze tabellen een nuttig gebruik te maken. Bovendien heeft de heer Noske zich daarbij niet alleen bepaald tot boomen en heesters, maar ook beschadigingen aan groentetuinge- wasien zijn daarin opgenomen, wat zeker een niet gering te schatten waarde aan dit werk geeft. Wel is waar kan by al dit goede ook weer de opmerking gemaakt worden, dat dit werk voor den onbestudeerden practicus wat geleerd schijnt Toch mag het ia de boekery van eeu goeden tuinier, of een liefhebber van den tuinbouw niet ontbreken. Wanneer vele prac- tioi zioh dit werk aanschaffen, dan ben ik ervan overtuigd, dat dit nuttig Handboek voor tuinlieden en liefhebben van den heer Hoske b| velen de zuoht tot nader onderzoek zal doen ontwaken ot aanwakkeren. Het is dan ook te hopen, dat de schryver zijn plan om ook een en ander over nuttige insecten te sohrijven zal ten uitvoer brengen. Moge het nu verschenen werk in depractyk een goede ontvangst vinden F u 1 d a. (Hessen) April 1900. P. LEENHOUTS. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zyn veroordeeldwegens straatsehenderyD. S., Arnemuiden, tot f 2 b. s. 2 d. h.; laten staan van een trekdier op den openb. wegJ. v. d. M., Vlissingen, tot 1 1 b. i. ld. fa.; koopen van goederen van een krygsman beneden den rang vau officier en tot diens kleading behoorende, zonder vergun ning van den bevelvoerenden offioier: R. G-, Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h.; door een dier doen trekken van een last, welke kenneiyk zyn krachten te boven gaat: G.C.,Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h.; spitten ia een dijk van den polder WalcherenF. W., Westkapelle, tot f S b. i. 2 d. h.; jachtwetL. M. Wz., Aagtekerke, tot f 5 b. s. 2 d. b.uitoefenen van zyn bedryf vau liedjeszanger te Middel burg W. T., Goes, tot f 2 b. s. 1 d. h.; wa teren buiten de bakkenP. M., G. A. K., Vlis singen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; zyn trekhond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteeken en zonder muilkorfG. V., Middelburg, tot 2 X f 1 b. s. 1 d. b. iedere b.; zonder mnilkorf laten losloopen van zyn hond te VlissingenJ. v. d. G., Vlissingen, tot f 3 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap: S. H.I.d.K., P. F., Middelburg, J. B., J. L. K., J. W. S., A. V., M. P. W., P. H., Vlissingen, C. W., Koudekerke, A. R., W. C. V., Westkapelle, J. K., Wissekerke, tot f 2 b. s. 2 d. h., J.B., B. d. Q., J. P. V' D-, Vlissingen, J. B., Ritthem, tot f 3 b. s. 2 d. bJ. H., J. F., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d.h., P.M., A.v. O., Vlissingen, tot f 10 b- s. 3 d. fa., E. B., Vlissingen, tot 2 X f 15 b. a. 3 d. h. iedere bA. M., Vlis singen, W. D., Oostkapelle, tot 3 dagen h., C. G., Middelburg, M. d. C., J. d. V., Vlissin gen, tot 5 dagen h., W. P. J. B., J. M. W., A. B., Westkapelle, tot eeue week h., J. d. L., Vlissingen, tot 2 X eene week h. Ontslagen van rechtsvervolgingJ. S., Oost en West-Souburg, beklaagd van overtreding reglement op de wegen en voetpaden. Goeden Vrydag 13 eu Zaterdag 14 April zyn voor den effectenhandel te Amsterdam, vaeantiedagen. H. M. de Koningin is opgetreden als beschermvrouw van den Neder landschen Schaotsenrydersbond. De werkstak9nde schilders te Amsterdam hebben iu een Diasdag gehouden vergadering aan bet looneomité volmacht gegeven om met de patroons te onderbandelen, zonder evenwel een definitief besluit te mogen nemen. Men achtte het wenscheiyk niet met den eisch van 22 cent aan te komen, doch met dien van 23 cent. Mochten de patroons by het oude loon van 20 oent willen blijven, dan moest de al gemeens werkstaking worden geproclameerd. Aan de Amsteleuikerrafinadery aldaar staak ten een 60 tal werklieden, wyi geen loonsver- hooging werd toegestaan. Dinsdag echter hervatten de stakers weder den arbeid, na de toezegging te hebben ontvangen dat het loon van 16 op 20 cent zal worden gebracht. De kans op eau rustig verloop vau de werkstaking der arbeiders in de vcenen te Hoogeveen is gunstig. Op een gehouden ver gadering van arbeiders en verveners werden vele eischen der werklieden ingewilligd. By het verloop dezer zaak maakte zioh, ge ïyk zoo dikwyis, de heer mr H. Smeenge, lid der Tweede kamer, weder Z8er verdienstelijk. Hy, kantonrechter te Hoogeveen, en de burge meester, de heer Pottioga, verleenden ter be vordering van een geregeldeo gang van zaken hue bystand by het op scbritt brengen van de wensehen der stakers eu waren aanwezig by bet mondeling overleg tassehen de ver venen en vyt afgevaardigden der werkstakers ten stadhnize. Be penningmeester der Noderlandich Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft Dinsdag van het Transvaabcomité te Batavia nog f 10.000 ontvangen. De vorige bydrage was van f 75.000. By het hoofdoomité van het Ned. Roode Kruis is denzelfden dag nit Antwerpen eene zending koffie ontvangen ter waarde van f500. De koffie is, ter verzending per eerste gele genheid naar Zuid-Afrika, verpakt in blikkeB busjes vau óen kilogram. De Residentiebode meldt, dat in het lief dadigheidsgesticht Groenesteijn te 'a Graven- bage niets bekend ia van kinderen, die daar door tnsschenkomst van H. M. de Koningin zouden zyn geplaatst, zooals een inzender io het Noordbr. Dbl. heeft doen voorkomen. De vennootschap tussehen de heeren W. van Egmond en Matbieu Cordang, onder de firma Van Egmond en Gordang, gevestigd geweest te Rotterdam en ten doel gehad heb bende den handel in Motor-trioycles, Motor- Qaadrnoyoles, Automobielen, Onderdeden van een en ander jen aanverwante artikelen, is ontbonden. Dinsdagmorgen ging in den polder Hin- kelenoord nabjj Bergen op Zoom een voor een rytnlg gespannen paard op hol. Het rytnig viel om en kwam in een sloot terecht, waar door de in bet vehikel zittende dame nit Bergen op Zoom in het water geraakte en verdronk. De koetsier kwam met den sehrik vrij. Een bekend lanölooper werd Maandag dood aan den weg onder Mynsheerenland ge vonden. Op zyn borst werd een zakje gevon den, inhoudende f1400 aan bankpapier. Te Voorborg is iemand 'a nachts door eenige mannen beroofd van zyn portemonnaie met geld. Toen hy om bulp riep vluchtten de aanranders. Vrouw Scherft, thans geheel genezen, heeft dezer dagen een bezoek aan haren man te Medemblik gebracht. Biyft de verbetering in diens toestand aanhouden, dan kan, volgens den direetenr, zyn ontslag spoedig verwacht worden. De gezusters Levoir zjjn vol berouw over de daad, die zy met heeta tranen beweenen. In den geestestoestand van Spiering, den „blik ken dominee", is weinig verandering te be speuren. Te Appeltern blijfc het rustig. Da beide schooljongens uit Nymegen, die onder het voorgeven van te 'a Hertogen- bosoh een matoh te gaan by wonen, verleden Zondag van Nijmegen naar Antwerpen gegaan zyn, met het oogmerk zich naar Transvaal in te schepen, zyn Zondag 11. door hnn resp. vaders te Antwerpen, met behulp der politie aldaar opgespoord en weder naar faun ouder lijk huis teruggebracht. Ofsehoon zy een week weg geweest waren, was het grootste gedeelte van 't door hen medegenomen geld nog in hnn bezit. Een bewoner van het Groenewoud by Nymegen en een heer, die van Arnhem naar Rotterdam spoorde, namen Maandag avond 2 April eenzelfde natuur verschijnsel waar. Zy zagen in de lucht een prachtig landschap met bergen en boschen, als besneeuwd. Beiden hebben dus bet voorrecht gehad een luchtspie geling, een „fata morgana" te zien, een in ons land wel zeer zeldzaam verschijnsel. Vermoedeiyk door onvoorzichtigheid is brand ontstaan op den zolder van de Groote Sociëteit te Assen. Het geheele bovengedeelte vau bet gebouw werd vernield, terwyi aan het benedengedeelte veel brand en waterschade werd toegebracht. Ook in de woning van den kastelein is de schade groot. Uit eeu wyk onder Emmen is opgevisoht het ïyk van eene 24 jarige veenarbeidster, die geholpen bad by bet laden van turf, by welke gelegenheid gewooniyk heel wat sterkendranh wordt gebruikt. Dronkenschap wordt als de oorzaak genoemd. „Wie de pit wil eteo, moet de noot kraken," zegt een Deensch spreekwoordmaar velen laten het kraken aan anderen over. Daarna van de pitte genieten gaat niet boven bnn waardigheid. HULDE AAN DE PERS. Tot aanvulling van de mededeeling in ons vorig nommer betreffende de aanbieding van het huldebiyk aan den heer Gb. Boissevain ontleenen wij aan het Hbld. nog het volgende Ongeveer 50 vau de 150 deelnemers, even als een aantal familieleden van den beer Boisoevain, waren van die hnlde getuigen. Nadat de heer Boissevain en zyn echtgenoote waren binnengeleid, nam de heer Nierstrasz het woord om in een hartelijke toespraak waarbij hy, tegenover het stilzitten der regeeringen, op de onverholen sympathie voor de Boeren onder de volkereu wees de beteekenis der buide, als eeu hulde aan de pers en een harer uitnemendste vertegen woordigers uiteen te zetten. Als zoodanig aanvaardde de heer Boissevain ook gaarne do onderscheiding. Hy wees daar by tevens op de opvlamming van het gevoel van stamver wantschap met de Zuid-Afrikaanders, dat deze oorlog by alle leden van den Nederlandsehen stam had opgewekt, eu de brieven van instem ming met zyn schryven waren voor hem even veel bewijzen daarvoor. Ia zooverre kan deze rampzalige oorlog nog ten goede komen aan de Nederlandsehe nationaliteit. Tevens sprak hij de verwaohting nit, dat da les vau zelf vertrouwen en tydige voorbereiding, door de Boeren gegeven, voor oas volk niet zon ver loren gaan. Dat by zyu schrijven io bet Engelsch bad kunnen opstellen, dankte by uitsluitend aan zyn Iersebe vrouw, zyn „levensgeluk", die, met allen eerbied voor koningin Victoria, volkomen eenstemmig met hem denkt. Herinnerend aan de kenspreuk vau het wa pen der Boissevains sprak by de hoop uit, dat de Boeren eindelijk het recht sollen zien zegevieren en raefc een fii regret du passé, ni peur de Vavenir eenmaal een achoone toekomst zullen tegemoet gaan. Een laid applaus volgde op deze woorden. Ia de Academie des scièncee morales et politigues is in allen ernst gedebatteerd over... de hervorming van het dnell De vorst van Montenegro zal met drie ministers en een Franaohen vertegenwoordiger in Jnni de Parycche tentoonstelling bezoeken, waar hy de gast van Franbryk zal zyn. Dit laatste is maar gelnkkig, want hy zit toch al diep genoeg in de beeren. Van het Fransohe vreemdenlegioen zyn op reis naar Madagascar 60 man gedeserteerd en te Port Said gevangen gezet. Hm. Zon Engeland die heeren niet kunnen overnemen Te Armenton (Spanje) is, terwyi een stervende het laatste oliesel werd toegediend,— waarby, naar 's lands gebruik, velen aanwezig waren de vloör ingezakt. De stervende en vier bezoekers werden gedood, 14 personen zyn gekwetst. Volgens een telegram uit Sydney van 9 dezer zyn aldaar drie en negentig nieuwe ge vallen vau pest geconstateerd, waarvan negen en twintig met doodeljjben afloop. Dezer dagen zullen de twee schepen ver trekken, die de.eerste sectie van denDnitBohen telegraafkabel naar de Azoren aan boord hebben. In het Russische dorpje Tari-Kryne bad men een hoeveelheid jachtkrnit op de kachel te drogen geiegd. Er volgde oen ontploffing, welke het geheele gezin van het leven beroofde. Verkoopingen enz. Door het dyksbestnur van den Wilhelmina' polder werd heden iu het gemeentehuis te Wilhelminadorp aanbesteed delevering van 172 seheepston Bazalt-zetsteen. Het laagst werd ingeschreven door de Erven H. Trip te Rotterdam, tegen f 3.39 per ton of in 't geheel voor f 583.08 500 stuks dennen perkoenp&len, lang 1.60 M., die doortrokken zyn met 300 liter Creosoot olie per Ms. Hiervoor schreef het laagst in L. A. Spie- rings te Boxtel, tegen f 0.30 per stak of in 't geheel voor f 150. Verder werd aanbesteed Brabantsoh rijs en staken, Hoilandscb haringband en dito palen. Daarvoor was de laagste insehryver de heer Jacs Scheepers te Roosendaal en wel voor: 2000 bossen Brabantsch r|s, per 100 bos ad f 3.85, in 't geheel f 57 2000 bos Brabantsche staken, per 100 bos ad f 1.75, iu 't geheel voor f 35 100 bos Holl. haringband, per stak ad f 0.30, in 't geheel voor f 20; 200 bossen Holl. palen, per stuk ad f 0.20, iu 't geheel voor f 40. Dinsdag werd te T e r n e u z e n, ten buroele van den opzichter van fortificatiën, door den kapitein eerstaanwezend ingenieur der genie te Bergen op Zoom,: onder nadere goedkenring van den minister vaa oorlog, aanbesteed: lo. Hat doen van l voorzieningen aan r ijsfoe- slag en watertalnds te Terhenzen. (Raming f 1350). Hiervoor werd, zooals wij reeds in ons vorig nommer meldden, bet laagst ingeschreven door den heer K. de Vos voor f 1480. Verder schreven in de heeren D. de Doelder voor f 1485 en M. van dén Hoek voor f 1500. 2o. Het herstellen van brnggen te Terneu- zen. (Raming f 103Q). Hiervoor werd, wij meldden het reeds in ons vorig nummer, bet laagst ingeschreven door den heer A. Tholens Danz. voor f 1200. Ver der schreven nog in de heeren J. A. Rynberg voor t 1258 en H. van der Velden voor f1263. Alle insohryvers wonen te Terneazen. LAATSTE BERICHTEN Akte-ex a mje ns in Zeeland. Heden werden geëxamineerd 6 mannelijke oandidaten. Geslaagd zyn de heerenA. Verhage en N. Zandee, beiden uit Goes, en L. Pisteree uit Schore, Afgewezen werden 3 candidates Goes. Heden middag bad alhier de uitrei king plaats der diploma's aan leerlingen, die aan de ambachtsschool den cursus hadden afgeloopen. Voor de af deeling timmeren werd hef diplo ma uitgereikt aan J. K. Grucq, A. A. van Nieuwenhnysen en M. W. van de Weert. 2 leerlingen werden afgewezen. Voor de afdeeling smeden verkreeg het diploma R. J. de Biaay. Na afgelegd examen gingen over van de 2a naar de 3a kl. voor het timmeren C. Bruggeman en voor het smeden P. Bakker, N. Dominions, J. Adriaanse, A. Grootemaat en J. Melse; van de le naar de 2e kl. voor het timmeren J. J. van Huet, A. de Jonge, J. J. Wolff, Z. Oom, W. C. Sinke en J. Goedbloed en voor het smeden G. Koster en D. Melse. Een Bmids'.eerling werd afgewezen. Voor het overgangsexamen dongen niet mede 4 timmermans- en 5 smidsleeriingen, wyi dia later ter school kwamen. 's Grayenhage. Bij koninkiyk besluit is tot burgemeester van Hoofdplaat be noemd de heer H. S. Gratama alhier. Op de aanbevelingsiyst voor kantonrechter te Tholen komen voor. mrs. Bastert griffier by het kantongerecht te Breukelen, Brevet advo caat te Middelburg en Koksma griffier by het kantongerecht te Hulst. Te Napsis ia eeu post uit Transvaal aange bracht, welke 12 April, resp. 1040 a., 11.44 a. en 11.42 a., te Amsterdam, Gravenhage en Rotterdam kan verwacht worden. Amsterdam. By het bezoek der Konin ginnen aan de hoofdstad zuilen bezoeken ge bracht worden aan de Marinewerf voor het van stapel loopen van een oorlogsschip. Verder aan de Amsterdamsohe Huishoud school, de fabriek van verbaudstoffm, de Nederlandsche fabriek van werktuigen en tpoorwegmati rieel. Ook wordt ondernomen een boottocht naar het gemeenteiyk entrepot en de haveninrich tingen. Nog wordt bezocht het concertgebouw, de kweeksobool voor de zeevaart, gemeente- en ryka-mnseum, stadsschouwburg, waar opge voerd zal worden Een wereld waarin men zich verveelten aan Artis. Ds oorlog ln Zsld-Afrlkii Londen 11 April. Het ministerie van oorlog ontving nog geen bevestiging van de nederlaag der Engelschen by Meerkaftontein. Bloemfontein. 9 April. Morning Post). Er wordt krachtig gewerkt aan de verschan singen op de heuvels- om deze stad, voor welk werk ook burgers gebruikt worden. Durban. 10 April. (Standard). Hier worden troepen ingescheept met bestemming naar de Kaapkolonietwee bataljons vertrekken heden. Ook generaal Hart gaat naar de Kaapkolonie. Algemeen Uverzicht. 't la alles IJdelheidOf zou het meer dan ydelbeid zyn, dat Parys omstreeks elke 11 jaar de volken van Enropa noodigt op het Champs de Mars, op het Trocadero en op de Esplanade Over het nut van tentoonstellingen, als die welke aan bet einde dezer week geopend zal worden, zullen wy niet oordeelen. Bevoegden en zeer bevoegden hebben de vraag meermalen ontkennend beantwoord. Ea als men de brieven ait Parijs leest, dan schijnt ook het voordeel zeer problematisch. Klachten van lieden, die in bet Parys van dezen tyd hun Parys niet kennen, vooral niet het heeriyk Parys van het voorjaar. Klachten van anderen, die uit speoulatie uit hun woning worden verdreven en elders alleen voor het drievoud van den vroeger betaalden prijs onder dak kannen komen. Vrees voor duurte van levensmiddelen, voor gebrek aan vervoermiddelen, en voor groote uitgaven. Zóo wordt ons op dit oogenblik de stem ming van de Paryzenaars geteekend, natuurlijk door lieden die niet ydel aijo, ten minste niet op den roem, dien Frankryk en vooral Parjja in de eerstvolgende maanden zal wegdragen. Maar niet minder groot is het offer, dat op ander gebied wordt gebracht en zon kunnen worden gevraagd. Een feest waarop de geheele beschaafde wereld te gaat zal komen, moet een vredesfeest zyn, niet gestoord door woelingen in binnen- of buitenland. Een belangrybe zaak, als de amnestie en wat daaraan vast is misschien wel de nieuwe onthullingen van Eiterhazy moest worden uitgesteld tot het najaar, nit vrees dat een afdoening storend zou werken op den burgervrede. Maar iets nog ergere had kunnen gebeuren tea opzichte vau het buitenland. Men behoeft aiet aanstonds aau het ergste, aan een oorlog, te denken, om te weten dat in den tyd, die aan een tentoonstelling voorafgaat, de diplomatie gebonden is. Overal moet worden aangestuurd op het behond van de meest vriendsehappeiyke betrekkingen; geen wolkje mag aan den gezichteinder zyn. In dat opzicht heeft Frankryk op dit oogen blik gelnk. De Znid-Afrikaansohe oorlog brengt wel vele kwesties aan de orde, die reeds lang rustten. Maar dank zy Engelands gebondenheid wordt geen aetie ondernomen, die tegen Frankryk gericht is. Wat in andere omstandigheden had kannen gebeuren; welke speoulatie» gewaagd zouden zyn door hen, die weten dat Frankryk in 1900 zoo byzonder vredelievend; moet zyn, ziedaar een vraag die het stellen by na niet waard is. Maar in elk geval verliest een land, dat zoo aan de ydelbeid offert, gedurende een tyd zijn invloed als groote mogendheid. Dat ziet men bv. weer aan het geval-Berry. Er was waar lijk geen profetische blik toe noodig om Maandag te voorspellen, dat deze afgevaar digde niet veel succes zou hebben met zfjn vraag naar de schending van de neutraliteit door Portugal. Eu daarom zyn wy de laat- sten, die er zich over verbazen, dat van de vraag niets komt. Delcassé heeft de aankon diging van Berry aan den ministerraad mede gedeeld en deze besloot den minister van bui- tenl&ndsche zaken te machtigen niet to ant woorden. Voor Frankryk bestaan geen politieke vraag stukken van internationalen aard. Wel gaat er meer dan in eenig ander jaar om op de Quaie d'Orsag. Maar niet in bet bekende gebouw, schuin tegenover de place de la Concorde men most het verder zoeken daar in de Bue internationale. Daar vindt men alles hjjeen wat de wereld voortbrengt, behalve juist de diplomatieke depêches- Waut die biyven buiten den iogaDg ofbestaan in bet geheel niet. En allegedachtenwisseling tussehen ministers en diplomaten zal zioh bepalen tot wat woor den, by voorkeur Ga een wel besproeienden maaltijd. Zoo, en niet andere uit Frankryk zioh in deze dagen. Om de eer alle mogendheden tyj zich te zien, houdt het zelf op een mogend heid te zgn. De stem van het land wordt daarom niet geboord. Men zal sleohts de gUmlaobjes der hoofdstad zien. Of deze niet welsprekend z§n? In den regel zullen zy wel meer ver bergen, dan zy zeggen. 'b Lands ydelbeid wordt dus bevredigd. Of ook zyn belangen worden gediend? Beknopte Mededeelingen. Na de weigering van de Fransche regee ring om te antwoorden op de vraag van George Berry zullen twee interpellaties over deze zaak worden ingediend. De commissie nit de Fransche kamer heeft geadviseerd tot verwerping van het regeeringsvoorstel tot verscherping van de straffen, bedreigd tegen geestelijken die bun ambt misbruiken voor propaganda tegen de regeeriog en den regeeringsvorm. Te Carman x, waar de werkstaking nog steeds voortduurt, is het de laatste dageu zeer woelig. Ook president Paul Kruger zond aan den prins van Wales per telegraaf een gelukwenseh wegens het mislukken van den op hem ge; pleegden aanBlag. Koningia Victoria maakt te Dublin voort durend rytoeren; met de geestdriftsohynthet matig te biyven. Het aanstaande bezoek van keizer Franz Joseph aan Beriyo geeft uu reeds aanleiding tot toosten in de OosteBryksche pers. Te Beriyn zullen groote aanstalten voorde ontvangst worden gemaakt: o. a. zal meu de stad versieren. Het schijnt dat de keizerljjke gast bestemd is den hoofdpersoon van het feest, den kroon; prins, in de schaduw te stellen. Io de Spaansche provincie Mureia heeft de verhooging van de tabaksprjjzen aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. De bevolking koelde zelfs haar woede aan iemand, die toch rookte, en sloeg den man dood. By decreet van de Spaansohe koningin- regentes is het verboden zonder machtiging van den bevel voerenden generaal militaire clubs op te richten. De minister van oorlog is gemachtigd alie clubs, waarin biyken van indiscipline worden gegeven, te ontbinden. Op St. Thomas hebben volksbetoogingen plaats gehad tegen den voorgenomen verkoop der Deensohe Antillen aan de Vereenigde Staten. Over den toestand in Korea bevattende Engelsehe bladen een beriebt, dat wy in een Franseh blad aangeduid vinden als een „nota". Volgens deze mededeeling is de toestand gaoBCh anders dan wy Maandag hebben gemeld. Het bericht luidt nl.De onderhandelingen van Rusland met Korea en Japan, welke de verwerving van een haven by Masampo tot doel hadden, zyn afgestuit op het krachtig verzet van Korea, gesteund door Japan. Met het oog op dezen tegenspoed heeft Rusland gevraagd het eiland Koje aan geen vreemde mogendheid af te staan. Japan ziet echter in, dat deze bepaling niet in zyn voor: deel isde onderhandelingen duren voort. Iu diplomatieke kringen weet men niets van onderhandelingen betreffende het eiland Quel; port. Daarentegen bevat de Ind. Beige het beriebt uit Petersburg, dat Rusland alle verlangde eonceaBies kreeg. Te Masampo krygt bet een station, dat door den Rnssisohen consul be heerd zal worden. Verder verwierp de Kore- aansohe regeering de aanvraag van Japan om concessie voor een telegraaf zonder draad langs de kast. Oe oorlog in Zuid-Afrika. EEN SCHITTERENDE OVERWINNING is Zaterdag by Brandfort door de Boeren bevochten. Wel ontbreekt nog het officieele telegram van lord Roberts, dat eenigen blik moet geven in de beteekenis van den strjjd. Maar van drie zyden wordt gemeld, dat by Meerkatfontein, ten Zuiden van Brandfort, de plaats die na den slag van Karee Siding door de Boeren verlaten heette een hevig gevecht plaats had. En terwyi de Boeren slechts geringe verliezen schijnen te hebben, verloren de Engelschen 600 man aan dooden en gekwetsten en honderden gevangenen. Het officieele Transvaalsche telegram stelt het aantal gevangenen op 800, maar Daily Mail maakt het verlies nog grooter en geeft 900 gevangenen aan, terwijl de Boeren 7 kanonnen en 12 wagens buit maakten. De by voeging, dat het verlies der Boeren slechts 5 dooden en 9 gewonden bedroeg, doet vermoeden, dat hier een nieuwe hin derlaag is gelegd. De Boeren stonden onder bevel van gene raal De Wet. De naam van dezen generaal, die eerst veel Zuideiyker opereerde, en het feit dat deze slag reeds Zaterdag zou zyn geleverd, deed ons, waar telegrammen van Roberts uitbleven, een oogenblik twyfelen of wel een nieuw gevecht bedoeld was. Maar de aanzienlyke vertraging van het bericht ia voldoende te verklaren nit het reeds Maandag door ons vermelde feit, dat de telegraphisohe gemeenschap met Bloemfontein sinds Zater dagavond gestoord was. Door de Boeren. of door...?

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2