Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. De voorzitter, de heer 1. G. J. Kakebeeke, deelde by het openen der vergadering o. a. mede dat het 12'/x jarig bestaan, dat men het vorige jaar in het openbaar wilde herdenken, slechts in huuhoudelpen kring onder de werkende ledén ia gevierd. Uit de rekening bleek dat over het sfge- loopen jaar de ontvangaten bedroegen f 681.96 en de nitgaven f 675.40 en er alzoo een goed alet ia van f 6.56. De begrooting voor 1900 werd, met een poat van onvoorziene nitgaven van f 50.41, vastge. steld In ontvang en uitgaaf op f 576.56. De heer L. M. van Gampen, ala secretaris aan de benrt van aftreding, werd ala zoodanig met by na algemeens stemmen herkozen. Een plafond of lichte zoldering aoht men voor den goeden klank in de muziektent noo- dig en daarom zullen by het gemeentebestuur pogingen worden aangewend dit te verkrijgen, Op het 12Vs-jarig beataan der vereeniging terugziende, zeide de voorzitter ten alotte, dat er reden tot dankbaarheid ia over den moreëlen stand van Euphonia en sprak hy de hoop uit dat de vereeniging ateeda in bloei moge toe nemen en dat, ala haar 25jarig bestaan een maal mag herdacht worden, men dan met nog meer lof dan thana, er over mag gewagen. TeHanaweert kwam Donderdag bin nen het tjalkschip Elisabeth, aBhipper Oppo neer, dat op de Schelde door storm lek werd geslagen. Het aahip ia geladen met eoprah, en sal op het droge worden gezet om gerepareerd te worden. Donderdag avond vergaderde de gemeente raad van leraeke, hoofdzakelijk om het kolder van den hoofdeiyken omslag voor dit jaar vast te stellen. Dit geschiedde in geheime zitting. Vooraf ging de openbare behandeling van een verzoek van de schietvereeniging lersekt's Weerbaarheid om voor hare algemeene verga deringen kosteloos gebrnik te mogen maken van een lokaal van school I. Dit werd toe gestaan. By de laatste rondvraag verzocht een der leden by herhaling om voorziening in den gebrekkigen waterafvoer in Polen, die dezen winter zoo erg was, dat sommige kelders volliepen. Verder vestigde dezelfde spreker de aandacht op de bedenkeiyke afbrokkeling van de slootkanten langs de Damstraat, ten gevolge van verstoppingen. De straat zelfs dreigt weg te zinken. De voorzitter (de burgemeester) gaf de ge grondheid der opmerkingen toe en ontwikkelde plannen ter verbetering. Zoo spoedig en af doend mogeiyk zal in de misstanden voorzien worden. Door den raad van Cadzand is het kohier van den hoofdeiyken omslag vastgesteld tot een bedrag van f 3000.78". Het aantal oontribnabelen bedraagt 246. De aanslagen per klasse loopen over 28 klassen, van f 0.27* tot f 227.01. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op f 44. Nog werd besloten om het onde armenhuis van de diaconie dezer gemeente aan te koopen en het te verbouwen voor gemeentehnis. Door de verhuizing in Mei van den heer J. W. de Zwart naar Zuidzande ontstaat te Hoofdplaat weder een vacature van raads lid. By de periodieke raadsverkiezing, den vorigen zomer, werd dit raadslid, de eenige protestant die zitting heeft, zonder stemming herkozen. Niet alleen in dat ooilege, maar ook als ingezetene ziet de bevolking roomsoh en onroomsoh hem ongaarne heengaan. VOOR CRONJE EN ZIJNE MEDEGE VANGENEN syn by het Dames-comité alhier sinds de vorige opgave nog, met vriendeiyken dank, ontvangen „Voor de krygsgevangen Boeren" van E. f 5; „voor Cronjé en zijne dapperen", van een werkman onder het opschrift- „Vertrouw op God alleen" f 0.25; „voor Cronjé en zyne dappere manschappen" van H. f 10; „voor Piet Cronjé en de gevangen Transvalere" van A. D. t 2; „voor Cronjé en zyne mede krygsgevangenen" i 25„bydrage voor oom mandant Cronjé en de zynen" f 5; „voor Cronjé en de zynen" van H. M. W. f 1.50; „voor Cronjé en de zynen, nit dan Spaarpot van de broeders K. en L. H." f 1„Kleine gave voor Cronjé en zyne dapperen" van C. daar in de bnnrt buiten zijn, pleizier te doen en ook om iets te verdienen geeft de heer Caton hnn zwemles. Daar hy gaarne praat, heeft hy ook kennis aangeknoopt met de families, aan wie hy vry daar de viich ver koopt, welke hy in de rivier vangt. Men komt zyn hnieje, zijne grotten en het nitzioht kijken. „Wat een heerlijke ligging f" „Men zou er voor goed willen wonen." „Een huis zooals ik my altijd gedroomd heb I" „En welk een vergezicht!" De dames waren in de grootste verrukking. Het hait van den heer Caton begon sneller te kloppen en hy gaf te kennen dat het te koop was. Maar niemand wilde het koopen. Moeten zy dan daar in hnn aardig huisje tegenover dien prachtigen horizont van hon ger omkomen Heeft de heer Caton met zy» meesterstuk ook zijn mausoleum gebouwd? En moet by er, even als zoovele anderen aan sterven? Misschienmaar hjj sal hot too gauw nog niet opgeven en aan een steenhou wer, die zyn artistieke bezitting voor twee dnhsend francs wil koopen, om de steenen voor iets anders te gebruiken, geeft bij een zoo schamper antwoord, dat deze vandaal yiings op de vlncht gaat. „Hond n taai, oudje," zegt hy tot zyn vrouw? die byna niet meer kan. „Wy zullen beloond worden. Ik ben zeker dat er iemand komen «tl/I M. f 0.25van eene vriendin f 1„voor de gevangen Boeren" t 1.50. Verder van den Kerkeraad der Geref. Kerk C. Bogardstraat, opbrengst eener collecte ge- honden in een bidstond voor de Stamverwan ten in Transvaal en de Vrystaat f 37 van N. N. f 1by Mevr. R. f 2.50„voor Trans vaal P. Cronjé en Gevangenen" van de leer lingen landbouwcursus te Koadekerke f 6; „voor Cronjé en zijn dappere Krygsgevan genen" van C. M. B. te Westkapelle f 1van A. T. te Zutphen f 2.50„voor da Boeren" van A. S. v. d. H. te Qcoeolo f 2.50van L. M. P. Sheatham Shrulbery Rd. S. E. Enge land f 3.02; van J. v. H. te Biervliet „voor de Boeren in Z.-A." een Rass. coupon 12.39 verder „voor de Krygsgevangen Booteu" f 1 „voor de Boeren" f 2. Uit Breskens „voor den ontijdig getemden Transvaalseben Leeuw en zyne manschappen van een Transvaler Boeren vriend" i 3, van de fam. L. N. nit 0. f 3van Mej. C. S. f 5 Mevr. v. d. L. de C. f 25 van M. S. f 2 van N. N. „voor Cronjé" f 5van R. f 1 van B. flvanN.N.f5;P.f5fam.H.f2.50. Te Goes is ontvangen de totale som van f 175.10, tot na toe is ontvangen nit Z i e r i k- zee f 122.65 en uit Ylissingen f 17.50. Totale som der tot dusver ingekomen giften f 1224.66. Dit bedrag zal 23 Maart telegrapbiseh ver zonden worden aan den oonsnl-generaal voor Nederland, den heer De Waal te Kaapstad, die, in overleg met eene dame, door dr Lejtis daartoe aangewezen, deze som ten natte van Generaal Cronjé en zijne Krygsgevangenen zal besteden. Het Comité, den vriendelijken gevers harte lijk dank zeggende, gaat voort om meer de re by drag e n in 't algemeen voor de Krygsgevangen Boeren, voor Generaal Cronjé en zyne dappe ren, in ontvangst tenemen, dieop dezelfde wijze zullen verzonden worden. Verkeerde opgaven zyn geweestvoor de gevangen Boeren van S. Dit moet zyn van F. en voor den Trans nalachen Leoniteit, „voor den Transv. Leoniedas" dubbel ver meld f 2. Het Comité. Middelburg, 22 Maart 1900. Ook te Arnhem is een muntbiljet ontvan gen, dat, evenals dat te Lammer, bestaat nit twee aaneengeplakte, maar niet by elkaar be boerende stukken. De eene helft is geaommerd L 01814, de andere O 04339. Wie belangheb bende is, ban aan onsbnrean iaUehtingen ver- krygen. Dinsdagavond had ten hove een thé plaats, waarop het corps diplmoatiqne genoodigd was. In de groote balzaal werd een concert gegeven door Mengelberg (piano) en Joh. Messchaert (zang), dat door Hare Majesteiten van bet begin tot het einde werd bygewoond. Volgens De Klompenmaker, orgaan van den Bond van Klompenmakers in Nederland, gevestigd te Apeldoorn, is dezer dagen te Tiel eene vergadering gehonden van de hoofd bestuurders van genoemden Bond met die van den Coöperatieven Neder landsehen Klompen- makersbond, gevestigd te Tilburg, ter bespre king van de mogelijkheid eener vereeniging van beide bonden. Het resultaat der besprekingen is van dien aard, dat verwacht mag worden, dat beide groote vereenigingen binnenkort als éen lichaam de belangen der klompenmakers in Nederland sullen trachten te bevorderen. Onder de studeerenden aan de Amster damsehe universiteit is een ernstige beweging gaande om te geraken tot een algemeene stu dentenorganisatie ter behartiging van hun belangen in den ruimst en zin des woord. Reed» is een commissie gevormd nit de verschillende faculteiten, die zioh den steun hoopt te ver zekeren der academisch e autoriteiten De staking van de bootwerkers voor de Leith- en Glasgow-booten te Amsterdam is geëindigd. De stakers hebben besloten op het onde loon den arbeid te hervatten. Heden wordt een boot verwacht en zal dus de arbeid worden aangevangen. De schildersgezellen in die stad znllen aan staanden Maandag het werk staken, indien het loon niet op 23 cent per nor wordt gebracht. Ea zyn voorgevoel schijnt bewaarheid te worden. Daar komt waariyk iemand op een fiets aan, een heel aardig vrouwtje, vrooiyb lachende, in Bloomers costnnm, vol levens lust, guitigheid en uitgelatenheid. Zij is vergezeld van een bedaarden, kalmen, jon gen man, haar echtgenoot, den heer Bertier, die een beetje achter haar aankomt en opge togen is over haar verrnkking, terwyi hy hare grillen volgt gelijk een vlinder het zomer koeltje. De beer Catoa, die met zyn kyker in zyn tentje zit,ziet op zekeren dag het jonge echt paar de rywielea op den weg neerzetten, de steile helling beklimmen en zyn buitje be stormes. Hy slaat hen wantronwend gade en mom pelt „Geen artisfen die znllen niet koopen 1" Buiten adem, met een boog roode klenr, over des heelen weg Inid pratende en lachende, zoodat de vogels in het boHch verschrikt hunne nesten verlaten, vertoont bet vrouwtje zioh weldra boven, in haar wyden pantalon en begint terstond, als een uitgelaten kind, met allerlei mnsikale uitroepen en kretan „Owat een snoezerig huisje t O, die grotten, en een kioskWat een mooi uitzicht I Kp toch eens Maurits 1 En de Marne t En de spoortrein! En hoe grappig ligt dit huisje, zoo heel alleen in het boschOMaurits, wat moet het prettig syn om bier te wonen, son heelemaal met ons tweetjes? ten minste in Woensdagmiddag werd op de rivier by de Merwekade te Dordrecht door de stoomboot Stad Zierikzeee een roeiboot aangevaren, waar in een paar personen zaten. Gelukkig ontstond er in de roeiboot slechts een gat in een der boorden, zoodat er geen persoonlijke ongeluk ken voorvielen. Eene in de Breeditraat te Rotterdam wonende vrouw had, om de huweiykskosten harer dochter te dekken, f 72 nit de spaarbank gelicht en dit bedrag in de linnenkast opge borgen. Haar 10-jarig zoontje had dit bemerkt en toen moeder even weg wat, nam by het geld weg en verliet de ouderiyke woning. Hy begon nu goede sier met het geld te maken. De moeder thuiskomende, geld en kind verdwenen ziende, nam de politie inden arm, die Dingdag avond laat den jeugdigen losbol aantrof in een eafé-ehantant in de Zandstraat, met een glaasje kwast voor zich. In zyn bezit was nog f 61.95, zoodat het kind reeds f 10.05 verteerd had in etn paar nren. Om zyn leeftyd kan hy niet ver oordeeld worden, maar een duchtige „verma ning" zal hy toch zeker niet ontloopen In de Schermer reed een postbode met zgn 23-jarige vronw op een hondenkar. De dieren schrikten en weken op zy, waarop de vronw in haar angst uit de kar sprong. Zy kwam met het hoofd voorover in de wegsloot te vallen en overleed op de plaats. In een bierhuis te Nijmegen is een Duit- seher gearresteerd, wiens aanhouding de Dnitsohe justitie had verzocht, omdat hy verdacht wordt van in zyn land gepleegde valsohheid in ge schrifte en verduistering. Te Snrhniaterveen (Fr.) is een nieuwe godsdienstige seete gesticht, die zioh noemt: Kerk der Heiligen van de laatste dagen. Een leeraar tracht door huisbezoek nieuwe leden te werven; eene onderdompeling in het water de Wyde Pet sa noodig, vóór tot lid te kan nen worden aangenomen. De seete houdt des Zondagsavonds bijeenkomsten in een particu liere woning. Evenals bg de Mormonen, staat deze seete veel wy very voor. Een brutale deserteur! Te Ryadam (Gr.) was een loopvarkenije des nachts zyn hok uitgebroken, tegen een hoop turf in de schaar opgeklauterd en van hier bad het zelfs een koenen sprong gewaagd tot op hei kleine zoldertje boven den koestal, vanwaar het zich inderdaad wist op te werken naar den zolder boven het woonvertrek. Ongeinkkig voor onzen knorrenden acrobaat was daarin een uiterst zwakke plek en in minder dan geen tijd was het daardoor heengezakt en lag hij spartelend op 't voeteneind van het eohteiyke bed, waarin man en vrouw reeds eenige oren den slaap des rechtvaardigen sliepen. Mes stelle zich den Bchrik van de eohtgenooten voor by dat onverwachte bezoekHals over nop stormden zy het bed uit en eenige oogen- blikken waren de stakkers totaal de klnts awijt, totdat eindelijk hst licht was ontstoken en de verstoorder va# hnn zoete rast op on zachte wijze eindelijk weer voor goed in zijn kot was ingekwartierd. (N. Wim. Ct.) Prinses Stephanie is nu wel een deugdelijke gravin Lonyayhaar huwelijk werd Donderdag te 11 nar voltrokken/' Het afscheid van haar dochter was zeer aandoeniyk. Aartshertogin Validé volgt haar op als bescherm vronw van net Roode Kruis. Van haar moeder ontving de bruid een telegram. Haar vader heeft niets van zioh doen hooren. De prinses heeft haargeheelen eersten uitzet aan baar omgeving geschonken en niets willen behouden. De by haar eerste bnweiyk ontvangen kostbaarheden zyn zorg vnldig weggesloten, met uitzondering van een paarlsnoer, dat zy van de overleden keizerin ontving, en dat zy aan haar dochter, het peetekind der vermoorde vorstin gaf. Te Duinkerken vreest men voor het vergaan van de daar thuis behoorende vier- master Atnérique, van welk schip nn in 228 dagen geen bericht is. Mahmoud paoha heeft Parya verlaten. Vóór zyn vertrek schreef hy aan de bladen een brief van dankbetuiging. Suderman gaat een bond oprichten tot bescherming van de belangen der kunst en wetenschap, natnnrlgk een gevolg van de lex Heinze. Een Beriynscho apotheker, die een proces had verloren, loste by de uitspraak drie revol- den zomer." „Laat ons het haren!" zegt Maarits. „Wy zoeken toch een huiBje." „O ja, dat zou heerlijk zyn „Maar het is niet te huur", zegt de heer Caton, heel slim, terwijl by reeds allerlei mooie plannen maakt. Het dametje laat zich zoo gauw niet nit het veld slaan. Zij schudt het blonde hoofdje en zegt: „Wel, koop het dan, Manrits, dan komen wg hier iederen zomer, dat zal heel prettig zgnbet is een heerlijke streek. Gij hebt er toch al van gesproken om een bui tentje te koopen." „Maar het is ook misschien niet te koop zei Manrits. „Neen, ook niet," zegt de heer Caton, met onverstoorbare kalmte. „Ik heb het voor my zeiven gebouwd en ik woon er in. Het is een eigenaardig, schilderachtig huisje, waar van hot uitzicht alleen veel waard is. Het is, als ik het zoo zeggen mag? in sljn soort een kunstvoorwerp." „Ach mynheer, verkoop het ons toch maarzegt het vrouwtje pruilend, „wy znllen or u voor geven wat het waard is." „Ik kan er zoo moeiiyk van scheiden," zegt Caton op overdreven belangeloozen toon- „Ik zou eou goeden prys moeten hebben om er toe te besluiten." „Hoeveel?" vraagt Manrits. Caton aarzelt een oogenblik en zegt dan verschoten op den president der rechtbank; gelukkig werd deze niet getroffen. De dader werd natuuriyk onmiddeliyk gearresteerd. Mzscagni achynt in Rusland niet te be hagen. Zyn concerten waren niet bezocht, en de oritiek was zeer slecht. Te Moskou werden zelfs de kosten van de verlichting der zaal niet gedekt. Mac Kinley heeft terecht gestaan, wegens het doen verharen vau zyn landhnis zonder vergunning. Hy werd by verstek veroordeeld tot 10 D. boete- Op Coraiea hebben vier jongens van 14 jaar door inbraak 1200 Lebel-patronen ge stolen. Wat zij daarmede voor hadden, wordt onderzocht. INENTING. Volgens de sterftestatistiek in Pruisen over 1898 zyn in dat jaar van 665,018 overledenen slechts 12 aan de pokken gestorven (waarvan 5 kinderen onder 3 jaar), vermoedeiyk grooten- deels in Possen onder RnsBisehe landverhuizers. De verplichte inenting wordt dan ook in Pruisen streng gehandhaafd. In ons land overleden in 1898 aan pokken 7 personen op 85.813 sterfgevallen, in 1897 slechts 1 op 83.856. EEN FAMILIE VERGIFTIGD. Een wagenmaker te Weenen, Lang gehee- ten, besloot wegens achternitgang 4van zaken en nit vrees dat nit zou komen dat hy een wissel vervaischt had, zioh van kant te maken. Hy was wednwnaar en zyne vier dochters waren sterk aan hem gehecht. Toen vader das Dinsdag aan zyn kinderen zeide dat hy zich wilde vergeven, zeiden de meisjes dat zy zyn voorbeeld wilden volgen. Hy nam daarop cyaan- kaliam nit de kast, deed er wat van in vyf glaaBjei met likeur, nam een kerkboek, ging met zijn kinderen bidden en allen dronken daarna de glaasjes leeg. De vader en twee der doobtera waren dadeiyk dood, maar de twee jongaten weerstonden beter het vergif en konden gered worden toen, op het vergeetaobe getrek aan de aohel het dienstmeisje, dat een boodschap gedaan had, onraad vermoedde en deze de politie de deur liet openbreken. Natuurlijk beeft men het grootste medelij den met de twee meisjes, die men door het spoedig toedienen van warme melk en bet uitpompen van den maag heeft weten te be houden. Dat kinderen of vronwen vry willig hun va der of man in den dood volgen, komt in de hoofdstad van OoBtenryk vry dikwyis voor. Trouwens, men grijpt in moeieiyke omstan digheden of by ongeneeslijke ziekten nergens zoo spoedig naar het doodeiyke wapen of naar vergif als daar. Vandaar dat de sta tistiek der zelfmoorden voor Weenen zoo hoog is. SARASATA EN D£ CARLISTEN. By de aankomst ia Pamplona, zyn ge boortestad, eenmaal 'sjaars, wordt de groote violist Sarasate sinds vele jaren met grooteo triomph binnen gehaald, en in den korten tijd van zyn verbiyf is er gewooniyk een feest of plechtigheid, waarbij hy steeds de eere plaats bekleedt. Dit jaar maakte echter de gemeenteraad, die voor het meerendeel nit Car- listen bestaat, bezwaar hom weder met de ge- Ornikeiyke feestelijkheid te ontvangen? en wilde dit college liever alle eerbetoon achterwege laten totdat Sarasata zeif ook Carlist zon geworden zyn. Dit was echter buiten den waard, dit maal van het volk gerekend, want nanweiyks iverd dit plan bekend gemaakt, of allen staken het hoofd te zamengroote protesten werden in 't openbaar gehonden, en eiadeiyk werd een monster-petitie, door duizenden onderteekend, aan den gemeenteraad gezonden om nog van plan te veranderen. Deze kon tegenover deze algemeene manifestaties wel niets anders doen dan zyn ontslag indienen; terstond daarop werd een nienwe benoemd van andere gezindheid, die nn een pro clamatie uitvaardigde, waarin Sarasate „de geliefde zoon van Pamplona" werd genoemd, en waarin zoo mogeiyk nog mooier feesten dan anders ia uitzicht werden gesteld. Toch is bet zeker dat de Carlisten zioh nog niet voor geslagen honden, en wordt van vele zyden gevreesd dat zy den grooten dag zullen af wachten om te toonen waartoe zy in staat zyn- Het ia maar te hopen, dat er geen ern stige ongeregeldheden uit voort znllen komen vastberaden„Vijfentwintig duizend francs." Ofschoon hy zich voorgenomen heeft het voor tien ja zelfs voor nog minder te geven want hy is ten einde raad, de arme man. „Het is wel wat duur," zegt Maurits. „Wel neen, man I" valt bet dametje in, slaat haar arm om zijn hals en kast hem, al luisterende„Toe, koop bet maar!" Zij ziet er inderdaad allerbekooriykst nit, met bare schitterende oogev De heer Bertier is ryk en pas veertien dagen getrouwd, zoodat al zyn gewone goede hoe danigheden als koopman te niet gedaan wor den door de verrnkking waarin zyn innemend vrouwtje hem brengt. „Welnu? goed, dan is de zaak beklonken „Blits wy het huisje dadeiyk kannen betrekken, op staanden voet." „Gij kant er heden avond al slapen, als gij dat verlangt," zegt Caton. „Wij kunnen het contract terstond opmaken. Ik heb gezegeld papier" Hy kon bet oog niet gelooven en was telkens bang dat Manrits zich zon bo denken of dat de gril van mevrouw Bertier zuu voorbygaan, voordat het oontraot geteekend was. Eerst toen „alles by den notaris in de stad afgehandeld was, en Caton de blanwe bankbiljetten een voor eon in zyn zak had gestoken, voelde by tieh geheel ge rant en begon zich te verhoovaardigen op zyn en het spreekwoord zal ha waarheid worden, „dat muziek de zeden verzacht!" Verknopingen enz. Door het polderbestuur van Walcheren werd Donderdagmiddag in bet polderhuis in de Abdy alhier a aanbesteed het leveren van eiken- eu mastenhont. Hiervoor schreven in de heeren H. F. van Eerden te Boxtel voor f 4749L.A. Spieringa te Boxtel voor f 4863; J. C. v. d. Voort te Udenhont voor f 4983; F. Clerox te Mierlo voor f 4995J. Raaymakera te Hel mond voor f 4996; R. Clerox te Boxtel voor f 5399L. F. Mol te Breda voor f 5659 en W. Mol te Breda voor f 5987; b verpacht het recht van broed- of mossel zaad weg te balen van de paalwerken aan het strand der Noord watering gedurende den termyn van 1 Mei 1900 tot 30 April 1901. Hiervoor schre ven in de wed. J. D. de Hooge te Philippine voor f 1500.75, P. B. Rammeloo aldaar voor f 1475.80 en G. de Waal Jr te Brninisse voor f 1475. Ten overstaan van notaris Tak zyn Donderdagavond, op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier, in het openbaar verkocht de volgende panden en erven, te Middelburg een woonhuis en erf met tain, aan de hou- denBOhe Kaai, wyk H no 60, groot 2 a., 13 cent, voor f 4813.50; een woonhuis en erf met tnin, aan de Lange Singelstraat, wyk N no. 192, groot 2 a-, 56 cent., voor f 4100; een pakbnis en erf aldaar? aan de Pppstraat, gemerkt no 192, groot 50 cent, voor f 1100; een pakhnis en erf, aan de Ver werjj straat, wyk N no 150, groot2 a. 50 cent, voor f4400; en een perceel bouwterrein? aan de VerwerU- straat, groot 3 a. 78 eent, voor f 1617. Ia een der benedenlokalen van het raadhnis alfaier werd beden namiddag rekening en verantwoording gedaan van het muziekkorps der dd. aehntterij van Middelburg over het jaar 1899. De ink omaten bedroegen f 4321.44 en de uitgaven f 4266.806, zoodat de rekening een batig saldo aanwijst van f 54.63*. Er werden in den loop des j aars 22 ooneer- ten gegeven. Dat de rekening een batig saldo oplevert» is te danken aan een extra gift van f 60. De rekening werd goedgekeurd. *8Grnvenhage. Tweede Kamer. In de heden gebonden zitting werd de behande ling van bet wetsontwerp op den leerpliaht voortgezet. By de overgangsbepalingen motiveerde de heer Sohaepman zyn amendement om de wet op een nader by de wet vast te stellen tgA- stip in te voeren? met bet doel te weten of de meerderheid de tegemoetkomende bonding der regeering voor het byzonder onderwijs deelt, 't Betoogt, naar spreker verklaarde, geen wantrouwen tegen de regeering. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde dadeiyk namens de geheele regeering de aanneming van dit destructieve amendement ten sterkste te ontraden, eensdeels omdat zij wil voorkomen de lens: „zooveel subsidie anders geen leerplicht", anderdeels omdat zy zal zorgen dat het byzonder onderwys door leerplicht ook financieel niet zal benadeeld! worden. De regeering moet het tydstip der invoering bepalen, zy aoht het amendement onaannemelijk en hoopt dat de heer Sohaepman het zal intrekken. De heer De Savornin Lohman, die verklaarde zioh door de portefeniüekweatie niet te laten be* dreiges, verzocht den heer Sckaepman, sooals hy, vertrouwen te stellen in de verklaring der regeering, dat zy letten zal op de biliyke eisohen der by zonder e school. De heer Sohaepman volgde dien raad en trok, acte nemende van de eerlijke verklaring der regeering, zyn amendement in. Na nog eenige discussie is de wet afgehan deld, in de considerans waarvan na gesproken doorzicht. Zijn artistiek gevoel had hem dus niet bedrogen Hoe gelukkig dat hy het niet opgegeven had! Nn hebben zy genoeg om hunne laatste levensjaren in vrede te aiyten, met hnn tweetjes, zyn vronw behoeft niet meer uit werken of uit naaien te gaan. Zy znllen een klein huisje ia het dorp, aan het water haren, hnn tnintje bebonwen, als- renteniers leven en voorgoed van alle zorgen ontheven züjn. Biymoedig verhuizen zy hnn weinige meu beltjes en geven het hnisje over aan de nienwe eigenaars, die uit Parys allerliefste kleine meubeltjes laten komen, net als speelgoed, en er als het ware een poppen huisje van maken. Niettegenstaande de steile helling en de kleine afmetingen der .ka mers wordt Helena niet moede om het te be wonderen, geniet eiken dag opnieuw van het prachtige uitzicht, en omhelst haar man ge? durig nit dankbaarheid. „Een echt nestje voor verliefden," zegt Caton op vaderlyken toon. {Slot volgt.) H K R IJ K De heryk der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarby vermeld Ylissingen 24 Maart. Arnemniden, ook voor Nieuwea St. Jooeland. 26 Maart. Veere, ook voor Vrouwenpolder? 27 Maart*

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2