IlÉBiscte Coirani BIJVOEGSEL VAN DB VAN Donderdag 22 Maart 1900, no 69. Middelburg 21 Maart. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van beden, Woensdag, middag te 2 uren. Voorzitter de beer jhr aar L. Seborer. Afwezig de heeren sar A.P» Snouck Hurgrocje met, en W. J. J. Koole zonder kennisgeving. Vervolg en slot van het verslag in de Courant.) Naar aanleiding van een aanvraag van B. P. den Bouwmeester en H. J. E. Gerlach van Sfc Joosland, om subsidie voor een stoomtram van Domburg naar Middelburg, ateliers burg. en weth. voor aan adressanten, zoodra de geooncessioneerde tram ia exploitatie is, een jaarüjkseh subsidie]van f 1000 gedurende 10 jaren toe te staan en hun kosteloos, althans zoo goed als kosteloos, de beaehikkiDg te geven over den gemeentegrond, noodig voor de baan, stations en halte-emplacementen. De heer SpreDger vraagt splitsing van het voorstel. Eerst wordt in behandeling gebracht de subsidie. De beer jhr mr E. P. Sohorer zal daartegen stemmen, omdat bij de tram, zooals hij zoo even beeft aangetoond, gevaarlijk acht. De beer Van der Swalme zal er ook tegen stemmen omdat hij bet bedrag te boog acht in verband met bet belang dat de gemeente er bif beeft. De heer Den Bouwmeester herinnert aan de geschiedenis van de tram en stelt in het licht dat door een combinatie van minderheden de exploitatie van de tram onmogelijk zon kunnen gemaakt worden. Spreker wijst op hetgeen gebeurd is bij de plannen om van Ylissingen uit een tram naar Domburg te doen loopen, en de vrees, die toen genit werd, dat zoodanige lijn zeer in het nadeel van Middelburg wezen zon. Daarop getroostte mes zich opofferingen om te trachten een tram van uit Middelburg aan te leggen en werden druk aandeden ge nomen. Wordt hier bet subsidie verworpen, dan zal dat een slechten indruk maken op de Provinciale staten en het provinciaal subsidie is de waagschaal stellen» De heer Van der Swalme acht de tram niet zoo noodzakeiyk, wel gemakkelijk eu aange naam. De heer Den Bouwmeester wjjat er op dat, ala de Middelburgsche tram er niet komt, ver moedelijk de Vlissingsebe er wel komen zal, wat zeker niet ia het belang van den winkel stand en het marktwezen van Middelburg zon zijn. De heer Hei}se stelt in het licht dat de sub sidies, door do gemeenten gegeven, niet wegen by de bepaling van een provincial subsidie. De heer Den Bouwmeester meent dat dit wel het geval is. De heer Van Dnnné geeft den hoeren, die bezwaar hebben in het rijden van de tram op Zondag, in overweging de zaak nog eens te bekijken. Als zij billijk willen zijn, zouden zij ook den Zaterdag moeten uitzonderen, die voor anderen den dag des Heeren isdat zon consequent wezen. leder, die er tegen is om op Zondag te rydan, kan dit nalaten. Spreker heeft lang op dorpen gewoond en zag toen tal van landlieden, die hun paard inspanden om ter kerk te gaan. Hij zou wensoheu dat de heeren niet zoo bepaald aan hun principe hechtten. De heer Wisboom Verstegen zegt dat ook na het gezegde vau den heer Van Dunné zijn bezwaar bljjft bestaan. Met 8 tegen 7 stemmen wordt het subsidie toegestaan. Tegen stemmen de heeren De Veer, Wis boom Verstegen, Sohorer, Sprenger, Van der Swalme, Verhage en De Rijcke. Daarna komt in behandeling de afstand van grond. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen, die van de heeren De Veer, Ver stegen, Sohorer, Verhage en De Rijcke. Daarna wordt eene kleins wijziging gebracht in de algemeens politieverordening. Met betrekking' tot het adres van A. Mes cu J. Fontejju (vereeniging Hmdelsbelmg)> Inzake loterijen gedurende de jaarmarkt, stellen burg. en weth. voor aan adressanten madedeeling ervan te doen dat burg. en weth. voornemens zijn voortaan geene verlotingen, als adressanten bedoelen, gedurende da jaar markt meer toe te laten. Dit wordt goedgevonden. Ter tafel komt nu bet voorstel van burg. en weth. met betrekking tot bet adres van M. Salberg c. g. in zake het pleintje op den Dam. Zooals onze lezers weten strekt dit om het pleintje voortaan gesloten te honden. De heeren jhr Van Teylingen eo jhr mr E, P. Sohorer geven in overweging het plein voor het pnbliek te openen wanneer het gras perk ook langs de wandelpaden zal zijn afge paald. De heer Van Teylingen stelt iq het licht dit, wanneer de grasperken z0n afgepaald, het grasveld niet. zal geruïneerd worden. De wandelpaden geven een kortere verbin ding by het passeeren van den Dam en de kosten van afrastering zullen niet kooger sijn dan het veranderen van de paden in grasveld. De heer jhr mr W. H. Snouck Hnrgrorje zal stemmen voor het voorstel van burg. en weth. De korte verbinding, door da heeren Van Teylingen en Sohorer genoemd, kan hoogstens een mionnt winst geven. Wordt het pleintje voor het publiek open gesteld, met de gewenschte omrasteringen, dan zal het geen mooi aanzicht geven. Da heer Deu Bouwmeester zegt dat de om rastering, als door de heeren Van Teylingen en Sohorer wordt gewenscht, veel geld zal kosten. Maar bovendien zon het aanzicht van bet pleintje wel iete krijgen van Artie in Amsterdam met verschillende kleine hokjes. Da heer jhr mr Van Teylingen merkt op dat de omrastering, zooals in den raad indertijd is medegedeeld, f 30 gekost heeft en dat de omrastering, die de voorstellers wenschen, misschien f 58 bedragen zal, welk bedrag niet zoo hoog fe noemen is. Wanneer het perkje geheel gras wordt, zal het aanzicht ook niet mooi zyn. Da heer Den Bonwmeeater toont nog aan dat de kosten van omrastering belangrijk hooger zullen zyn dan de voorstellers meenen. Hy baeyfeet dat die een kleine 200 zullen beloopen. De heer jhr mr E. P. Sohorer beveelt ook nog hat idee door den heer Van Teylingen en hem geopperd aan. Waarom wil men beschermen een gewoon plek ja gras met boomenj is dat nu de moeite wasrdj om daaraan de passage op te offeren Deze spreker wijst erop dat de verandering, die noodig is by aanneming van het voorstel van burg. en weth., ook geld zal kosten. Laat ons na toch geen werk, dat gereed gemaakt is om geopend te worden, weer vernietigen; men zon zoodoende een tweede Kampen worden. Met 8 tegen 7 stemmen wordt daarop het voorstel der heeren Van Teylingen en Sohorer aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Veer, V. d. Ree, W. J. Sprenger, V. d. Swalme, V. d Harst, Den Bouwmeester en jhr mr W. H. Snouck Hnrgronje. Thans komt aan de orde het bekende voor stel van borg. en weth. naar aanleiding van het adres van A. Jeronimns, inzake diens woningen in de Volderülaagte en de bestrating van een deel van den Korendijk. De heer Van der Swalme gaat geheel mede met de argumenten van bnrg. en weth. maar gaat niet mee met den toon, die in het voorstel heerseht togen de gezondheidscommissie. Het lijkt wel of het bnrg. en weth. spyt dat de meerderheid der gezondheidscommissie niet den stok heeft gegeven om Jeronimns te slaan. De toestand in de Volderijloagte is slecht, maar die gaf spreker als lid der commissie geen vrijheid om de huizen daar af te keuren. Ye-der betwist spreker dat de gezondheids commissie ondoordacht gehandeld heeft door niet te verwijzen maar de politie verordening. Had men indertijd de verordening toegepast, dan had al de misère, die thans is voorgeko men, niet plaats gehad. De heer Van de Ree beaamt ten volle wat de keer Van der Swalme gezegd heeft. Er zyn in Middelburg tal van andere wo ningen die er keel wat erger uitzien dan die in de Voldertjlaagte. De voorzitter zegt dat de bedoeling om te kwetsen niet bij bnrg. en weth. heeft voor gezeten. Bnrg. en weth. hadden wel gehoopt dat de gezondheidscommissie termen had gevonden om de woningen ongezond te verklaren, omdat zij weten dat die woningen een broeinest zijn voor malaria. Na moge men beweren dat er meersleebte en slechtere woningen zyn, maar dan ware het wenscheiyk dat die ook werden afgekeurd. In de volgende vergadering wil de voor zitter gaarne inlichtingen geven omtrent de aanhaling aft de politieverordening. De heer Van der Swalme merkt op dat het nog niet de verschrikkeiyke waarheid is dat de malaria-kiemen uit de Volderijlaagte komen mogelijk komen die wel nit gebouwtjes achter de voormalige zoutziedery. Da heer Vau der Harst vraagt of het be wezen is dat het water achter de woningen in de kelders komt, tengevolge van het kanaal der gemeente. Dient niet door deskundigen uitgemaakt te worden of de rioleering moet gemaakt worden op kosten van Jeronimns, al dan niet De heer Den Bouwmeester wyst erop dat, toen de heer Jeronimns begon fe bonwen, hij wist dat de raad er niet in zon toestemmen de kosten van bestrating of rioleering te dragen. De heer Van de Ree meent dat het gemeente- kanaal geen oorzaak is van het water in sommige kelders der bedoelde woningen. Het voorstel vaa burg. en weth. wordt daarna zonder hoof delg ke stemming aange- nom en. Do voorzitter stelt namens bnrg. en weth. voo hen te machtigen om ten behoeve van de gas fabriek de benoodigde kolen te koopen. Dit wordt goedgevonden. Wat de bewapening der politie betreft wensoht de voorzitter de behandeling dezer zaak, met het oog op het gevorderde nar, nit te stellen tot een volgende zitting. De heer Van Teylingen heeft daartegen wel eenig bezwaar. De heer Van Teylingen heeft voorgesteld om de politie te bewapenen met een revolver. De voorzitter deelt mede dat by aan de leden een wapen heeft getoond en vraagt of zy kannen goedvinden daarmede de naoht- politie te wapenen. De heer V. d. Swalme vindt het wapen wel wat klein; hy zon liever een greater zien aangegeven. De heer Sprenger vraagt of de raad de keus van het wapen niet aan bnrg. en weth. zon willen overlaten. Ook hy aoht het voorge stelde te klein. Met dit denkbeeld vereenigt de raad zich. De voorzitter deelt mede dat hy verlof heeft verkregen om zich van 23 Maart tot 21 April buiten de gemeente op te honden. De heer De Ryoke vraagt inlichtingen omtrent het nu en dan in gebrnik geven van gemeente-eigendommen. De Burgerweide ia in gebrnik gegeven aan den pikeur, maar mag hy die ook aan anderen in gebrnik geven? Er wordt daarop tegenwoordig voetbal ge speeld; wie gaf daartoe verlof? Op deze vraag zal da voorzitter in een vol gende vergadering antwoorden. - Naar aanleiding van het, in de vorige ver gadering door den heer Sprenger opgemerkte omtrent de bewering van den heer Den Bouwmeester dat de motieven, door den di recteur der gasfabriek by bnrg. en weth. ter zake van eene eventueels aanvaarding van het door F. Wibaut en Zonen te VJisaïngen gedane aanbod betreffende levering van Dait- sche gaskolen aangevoerd, alle zouden b0u gelogen, en da nitnoodiging om die bewering nader te motiveeren, zegt de heer Den Bouw meester dit In eene volgende vergadering te sullen doen. Daarna wordt de zitting gesloten. Eindeiyk komt in behandeling het bekende, me smalen aangehouden, voorstel van het dag. bestnnr tot aanvaarding van het aanbod van G. K A, Nonhebel, inzake bacteriologisch onderzoek van duinwater. De hees Van dee Harst zegt zich thans met het voorstel te kannen vereenigen. Daarna wordt het zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Stoomdrukkerij -D.G. Kröber Jr. - Middelburg

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5