MIODELIH IUiSCHE COURANT. UI N°. 68. Woensdag 21 Maart. 143e Jaargang. 1900. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 20 Maart 8 u. vm. 43 gr. 12 u. 48 gr. tv. 4 u. 48 gr. F. Verw. z. t. m. Z. w., bew., b. weer. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het burean bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bnrean te bekomen. A g e bi t biü Te Vlissmgen: C. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Boluyt, firma Wed. de Jonge. Het bestuur der Unie en het vrouwenkiesrecht. Tegenover de aanvallen, waaraan bet be stuur der Liberale Unie in een deel der pers heeft blootgestaan, vooral, behoudens eene enkele uitzondering, in de bladen, die de conservatief-liberale beginselen zijn toege daan, staat het niet te loochenen feit dat een zeer groot deel, zoo niet het meerendeel der afdeelingen van die Unie zijne ingenomen heid betuigde met de jongste circulaire over het kiesrecht. Een enkele maakte daarbij eenige reserve, maar over het geheel bleek dat betbestnnr jaist had weergegeven de meening, door de Unie vroeger omtrent dit belangrijk vraag stuk uitgesproken. In onze naaste omgeving is daarover nog geen oordeel gezegd, maar wij hebben alle vertrouwen, dat ook in de kiesvereeniging jEendracht maakt macht te Middelburg, die vroeger zich evenzeer uitsprak ten gunste van het algemeen standpunt, door de Unie in zake het kiesrecht aangenomen, zich scharen zal aan de zijde van het hoofdbe stuur. Algemeen schijnt men dan ook te begrij pen, dat dit bestuur slechts in breede trek ken heeft willen aantoonen, en doen uitspre ken, de hoofdbeginselen, die de Unie ten opzichte van het kiesrecht in ons land is toegedaan, en de noodzakelijkheid van Grond wetsherziening, wil men het in de circu laire aangegeven doel bereikenlatende de bepaling omtrent den geschikten tijd, om daartoe over te gaan, aan eene nadere be slissing over. De juiste tijd daartoe zal van zelf wel blijken; dit kan spoedig, dit kan later zijn. Alles hangt, zooals wij vroeger reeds aan toonden, ai van de omstandigheden, van den politieken toestand van ons land op het oogenblik dat de Liberale Unie haar pro gramma voor de verkiezingen van 1901 zal vaststellen. Over die kwestie van opportuniteit is al heel wat geschrevenmaar zonderlinger be schouwing daarover, in verband met het geen het Unie-bestuur schreef over vrouwen kiesrecht, lazen wy niet dan in het nommer van Zaterdag der Provinciale Groninger Courant. Nu dienen wy vooraf mee te deelen dat onze collega's aan dat blad nooit I spreken zyn geweest over die Unie-circulaire. Zij was hun te onpractiscb, en de aandrang tot Grondwetsherziening, die daarin voor kwam, in hnnne oogen ontijdig. Wij weten echter dat de redactie van het Groningsche blad met die opmerking de plank missloeg en de bedoeling van het Unie-bestuur geheel miskende. Maar nu wordt datzelfde bestunr door haar beschuldigd van gebrek aan de noodige iogika, van een niet gelukkige dooreen- menging van „de wenschelykheid en uit voerbaarheid van vrouwen-kiesrtcht in begin- oei en de opportuniteit van den maatregel." Ook hierby heerscht dus weer, dunkt ons, hetzelfde idee, hetwelk omtrent de alge- meene strekking der circulaire door velen is gekoesterd; gansch ten onrechte. Tegen die opvatting meenden wij te moe ten opkomenin de hoop daardoor eenige klaarheid te brengen in eene kwestie, die door sommigen, geheel te goeder trouw, onzuiver wordt gemaakt. Laat ons vooraf omtrent het vrouwen kiesrecht in 't algemeen ons gevoelen in enkele trekken mogen neerschryven. Wy doen dit te eerder, omdat wy op dat punt soo geheel staan schouder aan schouder met onze collega's in het Noorden. Ook wy deelen hun gevoelen dat vooral voor de ongehuwde vrouw of weduwe het kiesrecht een dringende eisch is. Klemmend voor dat streven is zeker de opmerking, by eene algemeene verkiezing gemaakt door eene directrice eener meisjes hoogere bnrgerschool. Zij beklaagde zich er luide over, dat van het personeel harer inrichting alléén de manneiyke concierge kon gaan stemmen* Tegenover dit beklag |ten4 de redsotie der Gron, Crl., en wjj kunnen ons dit voorstellen, met den mond vol tanden. Het zeide ten slotte meer vóór het vrouwenkiesrecht dan een warm betoog van Mill, den grooten kampioen voor de zaak. Tal van vrouwen bebeeren eigen zaken, bekleeden eervolle posities in de maat schappij, hebben dus belang by den gang der gebeurtenissen in een land, waar zij wel geroepen worden om lasten te betalen maar hoegenaamd geen recht van meespre ken hebben. Zij moeten dat overlaten aan de heeren der schepping. Hoe die vaak met hare belangen, met de zaken van alge meen welzijn omspringen, wy behoeven dat niet te ontvouwen. De voorbeelden daarvan zyn dageiyks voor het grijpen. En waar nu, krachtens zoo moeilijk te ver anderen maatschappelijke toestanden, al zijn ook te betreuren, een groot deel der vrou wen ongehuwd blijft,-wy zijneven ouwer- wetsch als de redactie der Gron. Crt om voor de vrouw in een huwelijk hare eigen- ïyke bestemming te vinden, al smaakt zij ook daarin lang niet altijd gelnk en al valt er ook op dat punt heel wat te verbeteren daar moet in deze tegenover die groote schare van onmondig verklaarden recht vaardigheid en billijkheid betracht worden. Aan die vrye, ongehuwde, zelfstandige vrouwen, maar ook aan weduwen, die voor hare eigen belangen in zaken vaak moeten waken, dient men in elk geval het kiesrecht te verleenen. Hiermee staan wy op éen lijn met hen, wier opstel ons noopte tot enkele bedenkingen. Deze raken hunne hestrydiug van het bestuur der Unie; eene bestrijding die in onze oogen veel heeft van het zoeken van spijkers op laag water. Tot juist begrip van hetgeen zij en wij bedoelen, laten wy hier even volgen, wat het ün?'e-bestuur schreet over eene regeling van het kiesrecht ten aanzien der vrouwen „Het is bekend, zoo luidde het in de circulaire dat over het toekennen van het kiesrecht aan vrouwen, ook door per sonen van overigens gelijke richting, zeer verschillend wordt gedacht. Meent men eenerzijds, dat nit een reohtsoogpnnt alle meerderjarige vrouweiyke staatsburgers op kiesrecht aanspraak hebben, anderszijde wordt betoogd, dat ten dezen ook dient gelet te worden op het gewicht van het huwelijk en het huisgezin, en dat, waar onze maatsebappy daarop steunt, d^or den wetgever dient vermeden te worden wat aanleiding zon knnnen geven, en, mis schien dikwijle, zal geven, tot ernstig ver schil van gevoelen tnsschen echt- en huis- genooten, of tot het onttrekken der vronw aan de haar daarin opgedragen taak. „Evenwel zal ook dit vraagstuk te zijner tijd oplossing vorderen, en het komt ons daarom ten eenenmale ODgewenscht voor, dat de Grondwet die oplossing door eene bepaalde uitsluiting der vrouwen, gelgk thans, zon verhinderen. Wij zyn dan ook van oordeel, dat ook ten dezen de Grond wet den gewonen wetgever niet dient te beletten om, zoodra by daartoe den tijd gekomen acht, tot toekenning van kies recht aan vronwen over te gaan". Dat het bestuur der Unie omtrent het vrouwen-kiesrecht nog geen bepaalde mee ning uitspreekt, ligt voor de hand. Op dit oogenblik is er ten opzichte van het alle- jraoras-stemrecht nog zooveel te regelen, dat dit van zelf op den voorgrond treedt. Maar bovendien, over de kwestie van het verlee nen van dit recht aan de gehuwde vrouw bestaat nog heel wat verschil van meening, zoodat eene gedecideerde uitspraak in deze nog niet wel mogelijk is. Maar dat het bestnnr aan den eisch in 't algemeen te gemoet wil komen, blijkt, naar onze mee ning, meer dan voldoende nit de duidelijke verklaring, dat het noodig is den gewonen wetgever niet door de Grondwet te beletten om, zoodra hij daartoe den tyd gekomen acht, tot toekenning van kiesrecht voor vrouwen over te gaan. Ons ontsnapt de gegrondheid der geuite meening, dat het „in deze redeneering aan de noodige logica" zou ontbreken. Ons dunkt, zij is duidelyk genoeg. „Zoolang over het toekennen van het kiesrecht ih vrouwe» 4e gevoeleiw eoozeer uiteenloopen, dat het niet mogelijk is tot eene volksovertuiging te geraken ten aan zien van zijne wenschelykheid en nuttigheid, zoolang is er voor deu wetgever geen reden de grondwet op dit punt te verruimen". Aldus de redactie der GronCt. Wij zouden haast vragen: is hierby de logica niet zoek De band, die knelt, die een beletsel is om rechtvaardigheid te betrachten, moet men das laten bestaan Is het niet beter hem te verbreken, op dat man vry sta op het oogenblik dat de volksovertuiging gevestigd is Trouwens, de overtuiging omtrent het alge meen beginsel in deze bestaat reeds bij een zeer groot deel van het volkmen is daar niet meer tegen, neen sterk voor het kies recht aan de vrouw. Er is alleen nog maar verschil over de vraag hoever men gaan zal en kan; welke de beste regeling is. En uit het toekennen van het kiesrecht en de verkiesbaarheid van vrouwen voor de kamers van arbeid, in de wet van 2 Mei 1897 Stblno. 141), blijkt immers meer dan voldoende hoe op dit punt met de traditie en de oude sleur reeds is gebroken. Waar onze collega's in Groningen zei ven daaraan berinnerenwaar zy in het jaar 1872 reeds een pleidooi leverden voor het toekennen van het kiesrecht aan de onge huwde vrouw, daar is het ons onverklaar baar, dat zij het wachten van zooveel jaren nog niet moede zyn, en, kennende de hinder paal, die de Grondwet ook op dat punt oplevert, niet beslist zich scharen naast het Urate-bestuur. Vóór men gaat bouwen, begint men h met het oprnimen van hinderpalen, die den bouw in den weg staan Middelburg 20 Maart. VOOR DE BOEREN. Naar aanleiding van het verzoek om bouf fantes en polsmoffan voor de Boeren vestigt de heer H. S. S. Kuyper in De Standaard er de aandacht op dat alle in het oog vallende kleuren op het oogenblik voor de Boeren on bruikbaar zyn. Roode, blauwe, paarse, witte, zelfs zwarte bouffantes zonden ben op zekeren afatand herkenbaar maken en dus in het be lang der Engelschen zyn. AUe bouffantes en polemoffen en zeker, zoo Bchryft genoemde beer, zullen duizenden Nederlandsche vrouwen aan mevrouw Steyn's roepstem gehoor geven - moeten khaki-k eurig zyn, d. i. donkergrijs donkerbruin of donker grijs bruin. Hoe de by deze kwestie het naast betrok kenen zeiven over de verklaring in de Unie- circulaire denken, blijkt voldoende uit het- de redactrice van Belang en Recht schreef in het nommer van 15 Februari. Mejuffrouw Henriette van der Meij liet zich over de meer besproken meening van het Unie-bestuur zeer beslist uit in de vol gende bewoordingen: „Met instemming werd door mij van dit schrijven kennis genomen; wel is waar neemt het Bestuur der L. U., wat de urgentie van invoering van vronwenkiesrecht betreft, nog een gereserveerde bonding aan, maar het acht althans het tydstip gekomen de belemmeringen daartegen nit de giondwet te lichten. En dit is van deze zijde een concessie aan de vrouwenbeweging van niet geringe beteekenis. Dat het zich ten aanzien van de mannen reeds direct voor algemeen kiesrecht verklaart en de regeling van dit recht voor de vrouwen aan den lateren wetgever wil overlaten, laat zich, dunkt mij, ten volle verklaren uit de politieke omstandigheden en uit de heden- daagsche burgerrechtelijke positie der vrouw. Met zijn circulaire plaatst zich het Bestnnr der L. U. op hetzelfde standpunt, als het party bestuur van de S. D. A. P. innam by de stichting van het Ned. Comité voor Alg. Kiesrechteerst de politieke ontvoogding der arbeidende klasse, dan die der vrouw. Een opvatting, ook door mij gedeeld op de gron den, hier ter plaatse vroeger uitvoeriger uiteengezet, en waarop het thans niet noodig is nader in te gaan. Uit een oogpunt van praktische politiek schynt een andere oplos sing van het netelige kiesrechtvraagstuk niet goed mogelijk, om democratische redenen niet wenschelijk." Stelliger kan het, dunkt ons, niet. Deze verklaring, afgelegd uit naam van haar, die by het vraagstuk van het vrouwen kiesrecht zoo nanw zyn betrokken, legt zeker heel wat gewicht in de schaak En daarbij vallen, dunkt ons, van zelf in 't niet de bezwaren, gemaakt door de redactie van het Groningsche blad; bezwaren, diej meenen wy, in 't licht van het door haar gepredikte beginsel omtrent het vrouwen kiesrecht, niet vry zijn van inconsequentie. Naar onze meening nam het bestuur der Liberale Unie ook in deze het juiste stand punt in. Bemiddeling. Hier en daar schynt men te meenen, dat Nederland thans zyn bemiddeling aan Enge land moet aanbieden. Reeds by voorbaat, zegt Het Vadwordt den minister De Beaufort slapheid en bangheid verweten, zoo dit niet geschiedt. Maar Het Vad. noemt dit een by- zonder oppervlakkig oordeel. Er zon h. i. al by ster weinig moed voor noodig zyn om een aanbod van bemiddeling te formuleeren in hoffeiyke termen. Als men op deze wijze den roem kan verwerven van getnigenis te hebben afgelegd van sympathieke gevoelens voor onze stamverwanten, dan is dia lof al zeer goed koop te verkrygen. Maar, vraagt Het Vad., wat zon het baten? De mogendheid, naar welke Engeland zeker het eerst moest luisteren, de Vereenigde Staten, hebben hun bemidde ling aargeboden in voorzichtige termen, duide lyk zonder bedoeling om goede diensten op te dringen. En het antwoord van Engeland is zoo volstrekt afwijzend geweest, dat geen andere mogendheid roeping zal gevoelen dat voorbeeld volgen. Daartegenover staat men machteloos. Kon al het arbitrage tractaat van Den Haag reeds op dit ooi fiiet ten volle van toepassing worden geacht, dan zon zeker een aanbod van ba- middeling door Engeland niet „als een minder vriendschappeiyke daad" beschouwd mogen worden. Maar in geen geval zon Engeland verplicht zyn eenig aanbod van bemiddeiiog te nemen. De Fiansehe minister heeft in den Senaat doen gevoelen, dat de betrekking tnsschen Frankrijk en Engeland niet zoodanig dat het met evenveel kans van plagen als in den Spaansch-Amerikean'ichen ooi log zijn bemiddeling zon kannen aanbieden. Tegelijk heeft by een eind gemaakt aan de legende, dat de Russische regeering in November li- voorstellen tot bemiddeling tot de Mogendhe den zon hebben gericht en by de Franrche regeering op verzet zou hebben gestnit. Ook Rusland heeft het vrnehtelooze van eeuig aanbod ingezien. Da Dnit&che keizer heeft verklaard, dat hy alleen tot interventie bereid kon zyn, als beide oorlogvoerende partyen getoond hadden die interventie te willen aan vaarden. Wat zou nu, vraagt Het VadNe derland vermogen, welks regeering wel met de Eogelsehe op vriendschappeiyken voet staat, maar welks sympathitëa voor de andere oorlogvoerende party by de Engekche regee ring genoeg bekend zyn, om een aanbod van deze zijde als niet voldoende onpartydig te doen beschouwen? Het eenige, wat op Engeland eenigen in druk zou kunnen maken, zon zyn een ge- meenachappeiyk optreden der mogendheden met een eisen, waaruit duidelijk zou biyken, dat ze bereid zouden zyn den eiach met de wapenen in de hand kiem by te zetten. Zou men wensohen, vraagt Het Vad., dat de Ne derlandsche regeering met dat doel onderhan delingen met andere regeeringen opende Veel succes zou daarop h. i. niet te wachten zyn, Rusland hondt er meer van in troebel water te viasohen dan openUjk tegen Engeland op te treden, daargelaten nog dat de eisch van den alleenheerscher, die de rechten en vryheden van Finland vertrapt, tot Engeland om de rechten eu vryheden van Transvaal te eerbie digen toch een al te dwaze ironie der wereld geschiedenis zou zyn. Wat Frankryk ei Duitachland betrefc, staat zoowel hun eigen belang als hnn onderlinge achterdocht en jaloezie een gemeensobappeiyk optreden tegen Engeland in den weg. En wat zon er van andere zwakkere Mogendheden te wachten zyn Het is duidelyk genoeg, meent Het Vad., de Republieken moeten het uitvechten. Hache lijk staat zeker de kans, maar reden tot wanhoop is er nog niet. Lang zal bet zeker duren eer zy onderworpen zyn, en dan hoopt Het Vad., dat eindeiyk in Engeland het volks geweten zal ontwaken of andera de bly vende gisting in Zuid-Afrika de kiem der ontbinding i»! IOT i« be! wereUIrJk, as bet gen* Zoo als nog ia een deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld werd, zyn benoemd als burgemeester vsn Retranchement do heer I. Rieseeuw Jr eu van St Laurens de heer J. Mariniasen. dorst en heerschzucht tot richtsnoer zijner daden genomen heeft. BMojkmuÏwÏFmz. By kon. beslnit: is aan G. J. van der Goes, te Rotterdam, op zyn verzoek, met 1 Juli eervol ontslag verleend als hoofdopzichter over rechtsgebou- wen, gevangenissen en ryksopvoedingsgestich- ten; en is tydeiyk voor één jaar benoemd tot on deropziener der domeinen in het rentambt Zwaluwe Bastiaan Spuy broek, landbouwer te Oud-Drimmelen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vry dag niet plaats hebben. UIT STAD EN PROVINCIE. Voor de stemmingen voor leden der Pro vinciale Staten, Dinsdag 27 Maart te houden, bevelen wij ten zeerste aan in het district: HIDDGLBCII6 den heer Voorzitter van den polder Walcheren VHOJLEIV den heer Men kan dikwyis naieve vragen doen! Zoo werd tegenover ons de bedenking geopperd of de kinder voorstelling, Woensdag middag in den sehonwbnrg alhier, ten voor» deele van Kindervoedingte geven, wel zoo mooi zon zyn alB die 's avonds plaats hadden, u of het dan niet donker is in het gebouw! Tot geruststelling van die vragers de mede- deeling dat alles precies plaats heeft als de vorige week 's avonds, zoodat da voorstelling dos even fraai en de zaal even verlicht zij zal. Voor de Flor alia van de vereen iging Uit het volk Voor het volk alhier zijn door ruim 400 personen 1861 plantjes san- gevraagd. Van planten uitstallend voor binnecshnfa werden begeerd i colons variabilis 111, trades- cantia multicolor 76, thunbergia alata 23, isolepis pygmea 69, meeembryanthemum cordi« folium variegatum60. Van planten naar verkiezing voor buiten of binnen werden genomen lantana hybrida (in soorten) 55, heliotropium peruvianum 106, pelargonium zonale (in soorten) 342, fuchsia's (in soorten) 301, begonia semperflorem vernon (donkerrood blad en bloem) 154, begonia sem- •r flor ens (witbloemig) 154. Van planten aitsluitend voor bniten werden gevraagd: Ageratum (blauw) 61, (wit) 59, lobelia ertnus 57, cuphea platicentra 69, knol 's 164. Het Duitsche oorlogsschip Moltke, kapi tein ter zee Ludwig Scfaroeder, kwam heden V1 i a s i n g e n nit de binnenhaven op de reede en zal morgen ochtend te tien uren, na het ontvangen van de post, de reis naar Kiel voortzetten. Men sohryft ons nit St. Laurens: Door den raad dezer gemeente werd in de vergadering van 5 September 1899 met alge- mesne stemmen een voorstel van het dagelij kuch uestuur, om de pogingen tot het verkrygen van een tramverbinding van Middelburg met Domburg te steunen, goedgekeurd en v o o r- loopig aan bet comité voor den tramweg een anbaidie toegezegd van f 50 gednrende ;iea achtereenvolgende jaren, onder voorbehoud deze som te verhoogen of te verlagen naar ge lang de richting, die de iyn door de gemeente zon volgen. Onze burgemeester, de heer J. Marinissen, trad intusschen met bet comité in overleg om de lyn zoo dicht mogelijk langs Brigdamme eu verder door het dorp St Laurens te doen toopen, waarvan het gevolg was dat deze richting werd gevolgd, naar zyue meaning zeer ten gerieve der inwoners. Het plan werd dus gewyzigd, wat door vele ingezetenen met vreugde werd begroet. Bg adres van 25 Februari jl. wsndda zich het comité andermaal tot dan raad met ver zoek om concessie voor den tyd van vyftïg jaren voor den aanleg van een tramweg in da dorpsstraat, al« deel van den weg Domburg— Middelburg met plan van aanleg iu de be bouwde kom en tevens om de in September 1899 toegezegde subsidie te «rillen yerhoopB?

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1