BUITENLAND Verschillende Berichten. LAATSTË BERICHTEN, m m m m m De oorlog in Zuid-Afrika. Gereformeerde kerken. Beroepen naar: Nes en Wierum M. rarie- vliet, cand.: Gerkeskloosfcer H. Meger teRrit- ■Qm; Oud-Beierland C. Goode te Zuid-Beier- land: Westerschelling A. Terpstra, cand.; Zegwaard B. Roorda te BufumBolnea J. A. de Vriea te Fifnaart en Heiningenen naar Boenen G. van Velzen te Ede. Bedankt voorWitmarsum c. a. door W. de Jonge te Dokkumen voor Tiel door P. Boa te Den Boer. Ev. Luthersche kerk. Beroepen naar: Monnikendam G. de Meljere C.Az te Doesburgen naar Amsterdam C. F. Westermann te Schiedam. Zondag heett de Broederschap van can didaat-notarissen in Nederland en zijne koloniën te Utreehfc eene buitengewone algemeene ver gadering gehouden. Basloten werd dat de feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan der Broederschap zal plaats hebben niet in 1900, doch bij gelegen heid van de algemeene vergadering te Amster dam, te houden in 1901, als wanneer de Broe derschap feiteiyk eerst 50 jaar bestaat. In verband hiermede werd bepaald, dat, onder herroeping van het beslnit, genomen op de algemeene vergadering te Maastricht, de jaarlijkache algemeene vergadering in dit jaar te houden, niet zal plaats hebben in de afdee- Uag N.-Holland, doch in een anders afdseling der Broederschap. Onder applaus werd ter sprake gebracht de beslissing van de arr.-reehtbank te Z i e r i k- aee ia de zaak van den heer Way. De heer Way, wien op zjjn verzoek eervol ontslag is verleend als notaris te Zierikzee, had, ingevolge art. 68 N.W., als bewaarder zijner minuten aanbevolen zijn collega J. Franse. De arr. rechtbank aldaar heeft echter, met het oog op het betrokken belang van des heeren Way's opvolger, geweigerd die aanbeveling te sanetionneeren. By den voorzitter-penningmeester van het hootdcomité van het Ned. Boode Kruis is sedert de vorige opgave ontvangen f 90.94, makende mat de vorige opgaven een totaal bedrag van f 204JL18.261/a" Het verzoek azn de Koningin van jhr. A. Verbeijen en mej. B. M. Vilain tot het ■luiten van een huweiyk by volmacht, is afgewezen. Naar nit Duitschland gemeld wordt, worden onze Koninginnen in Mei te Arolsen gewacht, ter bywoning van de hnweiyks- plechtigheid van prinses Elisabeth van Wal deck en Pyrmont met den graaf zu Erbach. De Rotterdamsche Artistenvereeniging beeft besloten de kermis te verdedigen. In een vergadering, ook by gewoond door vele leden der Nederlandsche Ver. tot behartiging der Kermisvakgenooten, is een motie aange nomen, waarby wordt verklaard, dat de Bot- terdamsche Artistenvereeniging samen met de Nederl. Vereeniging tan Kermisvakgenooten, ingeval plannen worden beraamd om te Rot terdam ot elders de kermis te doen vervallen, onmiddeliyk door krachtige samenwerking iedere poging tot afschaffing zal onderdrukken en zoo mogeiyk voorgoed de instandhouding der kermis bewerken. Verontwaardiging werd uitgesproken over D. de Klerk, vertegenwoordiger van het Rot terdamsche volk, die zioh, acht dagen nadat hy tot eerelid der „Rotterdamsche artisten" was benoemd, aansloot by het comité, dat de kermis wil doen afschaffen. De naamlooze vennootsohappy maatschap py „Arena" te Amsterdam Is op verzoek van eenige crediteuren gesteld in staat van failliae- ment. Mr F. A. van Hall, lid van de firma Schermbeek en Van Hall te Utreeht, heeft ten behoeve van Padua het eerlang op te richten sanatorium aan de halte Doldersohe weg by De Bildt 6 H.A. goeden grond ten geschenke gegeven. Ia verband met de werkstaking van de sigarenmakers te Groningen hebben reeds drie fabrikanten hunne werkplaatsen naar hetzniden van ons land overgebracht en staan meerdere gereed hun voorbeeld te volgen. Te Numansdorp is in de grind, afkomstig nit den Rya by Emmerik, eene kies gevonden van den Mammouth, de voorwereldiyke olifant (Elephas primigenius.) De kies weegt ruim twee K.G. en heeft de ear bied waardige afmetingen van 21 Yt by 14 o.M. De grootste dikte bedraagt 5% c.M. Zondagavond ontstond in een manufac turen-magazijn in de Spuistraat te 's Graven- hage, waarschynlijk doordat, toon men het gas wilde aansteken, eenige liaht brandbare stóf vlam vatte, een felle brand. De brand weer, spoedig ter plaatse, slaagde er inkorten tyd in den brand te bluaschen. Het magazyn leed, zoo door het vuur als door het water, belangrijke schade. Het verkeer in de straat, op Zondagavond dubbel druk, was geruimeu tyd gestremd. Door een allergrappigste drukfout werd in een der Hollandsche bladen dit magazyn, dat Insulinde beet magazijn insolidege noemd l De gerechteiyke schouwing in het acade misch ziekenhuis te Leiden van het door de politie in beslag genomen ïyk van een 16-jarig meisje, ten huize barer schoonmoeder in de Van Groenesteynstraat te 's Gravenbage, heeft aau het licht gebracht: dat de dood niet ia toe te schryven aan ondergane mishandeling, hoewel als geringe teekenen van uiteriyk ge weld op het lionaara blauwe plekken waren waar te nemen. Als oorzaak van den dood wordt opgegeven tuberculose aan de longen, vermoedelijk te wijtan aan onvoldoende voe ding van het slecht ontwikkelde kind. i Uit Tiel meldt men een zeer brutaal op- treden in gesloten jaobttyd. Terwyi men wist, dat de rykspolitie elders dienst bad, gingen twee personen nit die gemeente 'e morgens om W aren jagen, op een stak land, vlak voor het station gelegen. Tan aansohouwe van een zeer talryk publiek, dat aldaar op een aankomenden trein stond te wachten, schoten zy een haas en namen dien mede. Door den geneesheer-direoteur van het krankzinnigengesticht Veldteyb te Ermelo is de vorige week weer een onderzoek ingesteld naar de verstandeiyke vermogens van eenige leden der familie Scherf!' te Batenburg. Onder de Stewarts van de Bed Star line te Antwerpen is een werkstaking uitgebroken. Er is ernstig sprake van een electrische tram Brussel—Antwerpeu, die den afstand in 35 minuten zou ail eggen. Na de vele tegenstrydige geruchten, die voor eenige maanden liepen, scheen einde- ïyk het huweiyk van prinses Stephanie vast gesteld. Maar nu wordt weer bericht, dat graaf Lonyay te Vonitië door influenza aan getast is, zoodat weer uitstel uoodig is. Er zou te eerder grond z§n om aan andere „invloeden" dan infiaenza te denken, wijl de graaf niet te Venetië zijn ziekte uitviert, maar toch naar Govitz is vertrokken, naar 't heat om zich aan het koude en vochtige klimaat te Venetië te onttrekken. De Bé for me evenwel meldt dat het huweiyk heden wordt voltrokken. De commhsie uit de Fransohe kamer voor de nieuwe bepalingen betreffende de stierengevechten, wil een absolute straf be dingen tegen stierengevechten met doodeiyken afloop. Ook het plaatsen van aankondigingen wordt strafbaar gesteld. Het vermoeden wint veld, dat de brand in de Comedie Francaise is aangestoken. De buitengewone gezant, door Spanje naar Beriyn gestuurd, om het Gulden Vlies aan den kroonprins te brengen, vertoefde op de thuisreis te Parjjs, waar hem een aange name verrassing wachtte. Zijn bagage werd al. in beslag genomen wegens een schuld ter zake van een te Parys bestaan hebbend piazza de toros. Sar Peladan, de voor eenige jaren veel genoemde aeBtheticus te Parys, heett openiyk zijne verontschuldigingen aangeboden aan allen die hem boeken geschonken hebben met wel willende opdraohten, voor het geval dat zy die op veilingen mochten aantreffen. Zijne vrouw, van wie hy gescheiden leeft, heeft zyne boe- kery gerechtelijk in beslag doen nemen om verbouwingen ia haar „hotel" te bekostigen. „Elsa, die op gerechteiyk gezag Lohengrin's wapens doet verkoopen om herstellingen aan de kemenade te betalen," jammert hy, „ij dat niet eind-eeuwsch alles-eindsch Voor eenige maanden werd in Franbryk veel gesproken over een wegens oplichting veroordeelde officiersdochter Eulodie Wathier, die beweerde te weten waar geheime stukken in de Dreyfns-zaak begraven waren. Sedert heeft Du Paty de Clam het by haar moeten ontgelden Thans heeft zg de ruiten ingeworpen aau het ministerie van oorlog en aan het gebouw van het Legioen van Eer, waarna zy werd gearresteerd. Da Fransche Zuidelij te express is ont spoord by het biasesloopan van bet station te St. Sebastien. De locomotief heeft 188 M., springende over de rechter spooriyn, afgelegd, die ze over een lengte van 50 M. vernield heeft. De machinist kon de machine achteruit laten gaan. Niemand ia gewond. De achterste wagen van een trein van Glasgow naar Danaok is aangereden door een manoeuvreerende locomotief. 22 passagiers werden gekwetst. By Kattowitz (Duitschland) is op eene grooto hofstede een yzeren dak ingestort. Drie lieden werden gedood en velen gewond. Te Sabc (Aargan) Is, by een repetitie in een menagerie, de 15jarige dochter van den eigenaar door twee leeuwen aangevallen en verslonden. De werkstaking in Bohemen neemt af. Te Petersburg ia nu weer brand ontstaan in de keizeriyke academie van beeldende kun sten. Groote schade is voorkomen. Het Btation Probasna, aan den Moskou Kasan spoorweg, is met alle nevengebouwen door brand vernield. Twee beambten werden gekwetst. De Pauillac is nog steeds niet terecht. De lading van de stoomboot wordt op ruim 150.000 p. Bt. geschat. Er was 700 ton koper aan boord, dat eene waarde heeft van 50.000 p. at., benevens katoen, machinerie en goede ren voor de Panache tentoonstelling. De pakketboot Galatz is dicht by Kaap Gate (Algiers) op een onderzeesche rots ge- stooten en is gebroken. De equipage en de belangrijke dépêches zijn gered door de stoomboot Numaneia. De kapi tein en enkele mannen der equipage zyn op de plaats van de ramp gebleven, om te trach ten de lading te redden, maar men vreest dat het schip verloren is. De te Bergen aangekomen boot Dovre rapporteert de vorige week in aanvaring te zyn geweest meteen oabekend vaartuig, dat verkeerd manoeuvreerde. De Dovre bleef twee en een half uur op de plaats vau het ongeluk zonder iets te zien. Vermoedelijk is de andere boot de reeds als gezonken vermelde Cuvier. De haat tegen al wat Engelsch is, scbynt allen Joaberts ingegeven. De vorige week werd te Bordeaux een Jonbert onder de manifestan ten gevonden. Eu nu bUjkt dat reeds vóór 100 jaar een andere Jonbert een plan tot erovering van Engeland maakte. De Nouvelle Bevue rétrospective bevat nl. in haar laatste nummer een brief van generaal Jonbert aan den minister van oorlog Brnix, gedateerd 8 Augustus 1798, waarin men ziet dat hy tegenover het „verraderlijke Albion" gevoelens koestert, die men aan zijn naam genoot, het tegenwoordige hoofd van het Boerenleger, die gezegd wordt zyn afstamme ling te zyn, zou kunnen toeschrijven jonbert, generaal, aan den borger Brute, minister van Oorlog en Koloniën. Ofschoon het Directoire my een nieuwe loopbaan voorgeschreven heeft, verlies ik toch Engeland niet uit het oog, burger minister; iu den winter moeten we Engeland treffen, dan kunnen wa geholpen worden door Holland. Ia Schotland in de kleine golf by Edinbnrg kannen 25000 man landen en vervolgens door het Koninkiyk kanaal en het kanaal Georges in Ierland komen in minder dan 8 dagen. Dit plan, dat men dezen winter had moeten uitvoeren, zou onfeilbaar zyn als men het aleohta iu 't geheim zon voorbereiden. Ik ver zoek u er over te denken en vooral te gelooven, dat ik vurig verlang toch mee te helpen aan wat gy ook doen wilt om bet verraderiyke Albion te onderdrukken. Met groeten en achting, JOUBERT. Vergaderingen, üoneerten enz. middelburg. Dinsdag 20 Mrt. Voordrachten-Willem van Zuylen. Schouw burg 8 u. Woensdag middag 21 Maart. Uitvoering Kinderoperette enz. Schouwburg 2 u. Woensd. 21 Mrt. Uitvoering Zangv. Ho sanna. Concert- en gehoorzaal 8 u. V r y d a g 28 Met. Lichtbeelden avond. Concert- en gehoorzaa 18 u. Maandag 2 April. Lezing prof. drH.Zwaar demaker. Natuurk. Ge zelschap. St. Joris 8 u. W o e n s d. 11 April. Voorstelling Nederl. Too- neelvereenigingSchouw burg Vjs u. Donderdag 26 en Vrgdag 27 April. Uitvoering kindercantate. Leiden's strijd en Zege praal.— Schuttersh. 7 V»u. Maandag 30 April en Dinsdag 1 Mei. Rep. en Concert Zang vereniging Tot Oefening en Uitspanning.—Concert en gehoorzaal 1 en 7y,u. Hanaweert. Alhier is op den oostberm geloopen het aakschip Luctor et Emsrgo, schip per Timmermans, komende van Antwerpen en bestemd naar Duitschland. Het schip is zon der schade vlot gekomen en zet da reis voort. De tjalk Koophandel, schipper Van der Vliet, ia alhier zwaar lek binnengekomen. Pompers zyn aan boord. Da lading vitriool wordt vermoedeiyk overgeladen. 's Gravenhage. Benoemd tot buitengewoon opzichter van den waterstaat by de werken aan de buitenhaven van het kanaal door Znid-Beveland de heer W. A. Dormaar te Goes. De Hooge Raad vernietigde heden hst arrest van het hof te Amsterdam in zake de veroor deeling van Haas, wegens oplichting, en ver wees de zaak naar bet bot te 'b Gravenbage. Het pautserdekachip Friesland gaat van Delagoab&ai naar de Kaap om te dokken. Het fregat Koningin Emma zal op zijn thuisreis naar Nederland het eiland St. Helena aandoen. Benoemd tot burgemeester van Retranohe- ment de heer J. Risseeuw Jz. en tot burge meester van St. Laurens de heer J. Marinissen. Amsterdam. By de opening der jaarver gadering van den Algemeenen Ned. Diamantwer- kersbond besprak de heer Polak de heereohende crisis in het diamantvak, waardoor veel van de Bondskas werd gevergd, alsmede van de ziekenkas door de influenza. De uitgaven werden echter door de inkomsten ruimschoots -gedekt, zoodat het reservefonds onaangeroerd bleet en de Bond, sterk en krachtig, gerust de toekomst kan tegengaan en de crisis te boven zal komen. Het ledental bedraagt ongeveer 6500, con- trihueerende gemiddeld 61 ets. per week. De ontvangsten bedragen over het afgeloo- pan jaar 1191.667, de uitgaven 1147.119. Met andere baten shot de balans met een batig saldo van f 83.699. De financiën zyn dus, niettegenstaande de slechte ©economische toe standen, gnnstig. Op- ea aanmerkingen be treffende het verslag werden door hetbestnnr beantwoord en daarna een groot aantal zaken in het belang van den bond behandeld. Di oorlog in Zulfl-Afrlia. Kimberley, 18 Maart. Kolonel Packman heeft met de Kimberley troepen een verkenning naar Veertienstroom gedaan. Hy vond 500 Boeren met 2 kanonnen. De Boeren waren verrast, dooh beantwoordden het vuur der Eugelsohen met geweervuur en kartetsen. Daarna keerde Paekman terug. Hy had twee gewonden. Toronto, 19 Maart. Dr Rayerson, van het Oanadeeache Boode Kruis, seint dato 16 Maart uit Kimberley, dat hy 90 bedden beschikbaar stelde om aldaar voor zieken en gewonden te dienen en dat er 1000 zieken en gewonden zyn. Hy meldt voorts dat 17.000 zieken in de hospitalen verpleegd worden. Brussel. (Particulier.) De Independance verneemt uit Londen dat een aantal padements- leden,die tegen de annexatie zyn, in de eerst volgende zitting een motie znllen indienen, waarin de regeering wordt nitgenoodigd eene nadere verklaring af te leggen in zake de Zuid-Afrikaansehe republieken en daaraan toe te voegen, dat zij zuilen onderworpen worden aan een militair regime als de Zui- deiyke Staten van Amerika na den seoetsie- oorlog. De Peterburgsohe particuliere correspondent van de Independance verneemt nit gezagheb bende bron, dat Caar Nicolas nimmer aan Engeland verklaarde den oorlog in Zuid Afrika goed te keuren en nooit gezegd zou hebben, niet tusschenbeide te znllen komen, geiyk door de Kreuzzeitung in het bekende stukje was beweerd. [Iu verband mat deze stellige tegenspraak Bcbynt het niet overbodig to herinneren aan wat wy Zaterdag aan ons overzicht toe voegden „Ia het toeval of de voorbode van iets ern stigs Delcaaeé wees Donderdag op de met den dag sterker wordende betrekkingen tot Rusland, en zeide een paar minuten later, dat Frankryk bereid was om de pogingen van anderen te ondersteunen. Den volgenden dag bracht Figaro het gerucht j dat Rusland een krachtige interventie beaamde. Eu de woorden van Delcaesó doen de Temps opmerken „De woorden betreffende het steunen vau pogingen van anderen zya wat geheimzin nig. Men vraagt zioh af, of zQ alleen een alge meene waarheid verkondigen of een bescheiden toespeling zyn op een elders voorgen omenbewe- ging, waarby Franbryk zioh zou aansluiten." M&rktprijzea van Tarwe en Meel Maandag (9 Maart. Rotterdam. Bericht van den makelaar H. van Bandwyk.) Ter markt van heden was de handel in buitenlandsche granen zeer vast. Meel p yahoudend. Zaterdag 17 Maart. Antwerpen. Tarwe vaat Amerikaansch roode so. 2 fr. lllla. Parys. Tarwe balm; loop.md.fr. 19.80. Pesth. Tarwe vast. Zaterdag fr. 7.60. Vrydag fr. 7.56. Beriyn. Guur weder met regen en iets hoogere telegrammen uit Noord-Amerika heb ben hier wel is waar tot minder aanbod aan leiding gegeven, maar de kooplust was tevens too weinig geanimeerd, dat tarwe en rogge op lev., by zeer geringen omzet, slechts 25 pf. in prys hebben gewonnen. Ook de loco-ver koop was zeer traag. H E R IJK De heryk der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarbjj vermeld Vliseingen 20, 21, 22, 23 en 24 Maart Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joosland, 26 Maart. Yeere, ook voor Vrouwenpolder, 27 Maart. Verzending en laatste onslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.} Oost-lndië. Marseille (Lloyd) 20 Maart 6.05 avonds. *)Brindisi (Eng. dienst) 23 Maart 12J>3 'anamid. Botterdam Lloyi23 Maart 6.05 's avonds. Marseille(Fr. dienst)24 Maart 5.80 'smorgeno. (Senna (Nederl.)27 Maart 6.05 's avonds. W est-Indië. Guraqao over Qneens- town20 Maart 10.03 's avonds Suriname via Sout hampton20 Maart5.30'smorger.i. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Flaata. Voorwerpen. Information, 20 Maart Hulst, Galaateriën enz. V erhnlst. «0 Middelburg. Boeken Concordia, 21 Middelburg, Inspan, Verhulst. 21 Hofstede, Huvers. 22 Middelburg, land, Tak. 22 Middelburg, Huizen. Tak. 22 Middelburg, Mosselzaad (verp.), Polder Walcheren. 24 Middelburg, Planten, Dost- 8 ouburg, Karot^rij ene., Notarishuis, 26 Tak. 28 Middelburg, Meabeh enz., Tak. 28 Aagtekerke, Huis enz.. Loeff. 80 Rilland, Koffiehuis enz., De Vos. 3 April Groede, Hof) .ede, De Smidt en Verhuist. 4 Souburg, Inspan, Huvers. 4 Zoutelande, Huis, HaLtede enz., Loeff. 4 N. St. Jooal. Tak. 6 Borseelp, Vliflflingon, Scheepnafbr. enz De Vos. l'. Haizen, Mar et Tak. 17 Oostkapelle, Middelburg, Meubelen, W. Verstegen V. d. Bilt. 18 Onr. goederen, 28 Meliaberke, Beestiaal enz., Loeff. 28 Zierikzee, Koudekerke, VisBoberij (verp.), Bestuur. -24 Inspan, Loeff. SS Ritthem, Inspan, Tak en Maret Tak. 27 O. W. Soub., Inspan, Loeff. 2 Mei Meliskerke, InBpan, Loeff. 4 Zoutelande, Iubo del, Loeff. Algemeen Overzicht. De berichten uit Zuid-Afrika zyn van een aard, dat minder dan ooit plaats is voor voor spellingen. Nog Donderdag werd de toestand door deskundigen allerminst hopeloos geacht. Eu ook in Eogeland toonde men het einde van den stryd nog niet te zien. Altyd door gaan nog nieuwe troepen af altijd door gaat nieuw artillerie materieel op weg en lady Roberts is ook naar Zuid-Afrika op reis. Maar daartegenover staat een lange reeks berichten over het opgeven van het verzet door een groot deel der Vrystaateche krygs- maoht, een element waarop door de deskundigen zeker niet gerekend was. Als alles wat dienaangaande verhaald wordt waar is, dan zon men ten slotte by na moeten wenschen, dat het verbond tussohen de repu blieken nooit had bestaaD. Immers als de Transvalere bet alleen moeten uitvechten, dan ware een neutrale Vry staat wel zoo nuttig geweest, omdat dan de zuideiyke grens der republiek onzydig ware geweest, en op indi recte wyze steun had kunnen worden verleend. Engeland heeft onder wyt St Patriobdag ge vierd voor de eerste maal. 't Eigenaardige is, dat men op het oogenblik wel hoort over de dwaasheden, die te Londen zyn uitgehaald, maar dat byaa geheel gezwegen wordt van Ierland zelf. Te Londen werd in Mansion House een Iersche tentoonstelling geopend. De prins van Wales (K. G. Ch. Cy) verscheen daar net een shamrock als dasspeld, de prinses meteen shamrock in het kapsel en alle trouwe onder danen van de koningin volgden dit nobele voorbeeld, dat in Ierland tameiyk veel ont stemming wekte en byna als een beleediging werd beschouwd. Uit Ierland vernemen wy alleen, dat de lord- mayor van Dublin by den grooten optocht is uitgejouwd en dat bet volk de glazen van zyn rytnig vorbryzelde. Vele personen werden ge- arrestoord. Dat is het eerste gevolg van de pogingen om Ierland en Engeland te verzoenen. Maar een ander gevolg van die potaieriyke overdrijving is, dat de nay ver der Schotten ia gewekt. Dezen toch beweren, en zeker niet zonder grond, dat zy niet minder hebben bygedragen in den oorlog dan da Ieren. By Magerfontein werden de Schotsche bataljons zelfs gedecimeerd. Daar is bun dappere generaal Wanobope gesneuveld en de Schotsche generaal Dundo- nald is het eerst Ladysmith binnen getrokken. Toch is er geen telegram van Victoria geko men om „haar dappere Schotsche troepen" geluk te weusehen. Te Edinburg herinnert men er aan, dat Gladstone veel met de Schot ten op had en van „dear old Scotland" sprak. De Sohotten vragen, of men zich zoo weinig met hen bemoeit, omdat ze altyd konings- vrienden zyn geweest, en daarom zooveel werk maakt van de Ieren, „de rebellen van gieter." Terwijl men er dus in Eagelaud uitstekend in slaagt om in eigen land bitterheid te wek ken, komen andermaal geruchten over een groote ramp, welke Engeland bedreigt. Maar Ba de vele teleurstellingen,welke Menelik ons reeds bereid heeft, kunnen wy nog niet veel gelooven van het volgende bericht uit de Memorial diplomatique. Sidi Mohammed, het hoofd der Sennssi, zon een half miljoen welgewa pende strjjders tegen Engeland in het veld willen brengen. Dit inlandsohe hoofd erkent den Saltan als de Khalief en heeft omstreeks 9 miljoen aanhangers. Dat zon eerst eens een interventie van ba- teekenis zyn, die vooral te Parys en Peters- burg gaarne zou worden gezien. Maar wie weet of Daitschland niet een paar legercorpsen ter beschikking van Victoria zou stellen 1 Beknopte Mededeelingen. De Fransche kamer heeft met 472 tegen 46 stemmen bepaald, dat amendementen op de begrooting moeten worden ingediend binnen 3 dagen na de indiening van het algemeen verslag. De commissie nit de Fransche kamer ia tegen het ontwerp, waarby dejatrafbepalingen tegen politiseerende geestelijken worden ver scherpt. Man herinnert zioh hos vóór veertien dagen in de Fransche kamer een levendig debat plaats had over de nitzending van miliciens naar Madagascar. Destyds was een ontwerp aanhangig tot regeling van het kolo niale leger, waarin een bepaling voorkwam, welke de regeering machtigde in byzondere omstandigheden zoo te handelen. Deze bepaling is echter geschrapt. De oppositie in den Ryksdag, die Vrydag den slag verloor, daar de artikelen betreffende onzedaiyke kunstwerken werden aangenomen, heeft door een krachtig obstrnctionisme Zaterdag uitstel van executie verkregen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft de gevraagde gelden voor de verbetering van de haven van Emden toegestaan. Daarby werd eohter nog eens gewesen op het niet- rendabele van het Dortmund-Ecmskanaal. De Oostenryksche Rijksraad is Zaterdag na een zeer kalme zitting verdaagd. De Italiaansche Kamer, die nog altyd bezig is met het bekende wet-deoreet, besloot tot bespoediging twee zittingen per dag te houden. Uit Poolsche en Lyfiandsche steden wor den brochures over Finland verspreid, met het doei de bevolking tegen den Gzaar op te zetten. Voor ons is het moois van de Fiasche bewe ging at. Men is daar tegen de Boeren! En dat voor een volk dat zyn eigen onafhan- keiykheid te betreuren heeft! 't Zelfde verschijnsel ziet men ook elders. Engeland is steeds de kampioen geweest voor alle volkeD, die onder vreemde heerschappij zuchten. Vandaar een strooming van sympathie by onderdrukte volken, vooral Grieken en Finnen, die maar niet kunnen begrepen, dat Engeland niets om de nationaliteitskwestie geeft, als er diamant- en goudmijnen te stelen vallen. Er hebben praatjes geloopen dat Ghazi Osman paoha, de held van Piewna, was over* leden. Maar het schynt niet waar te zyn. De Vo88. Ztg. verneemt nit Tanger, dat de Doitsche consul te Rabat door een troep bengels werd lastig gevallen. Toen hy zich dezen van het lijf wilde houden, ontstond er een oploopje en wilde het volk hem bemoeie- 1 ijken. De gendarmerie kwam er aan te pas, een vechtparty ontstond en het eind van het lied was, dat acht Maroooaners op het slagveld bleven en een groot aantal bewoners der stad gewond werden. De Transvaalsohe onder-staatssecretaris van binnenlandsohe zaken T. J. Krogh (van wien wy nog de vorige week een brief over de dnra-dums opnamen) is overleden ten gevolge van ziekte, op het oorlogsterrein opgedaan. De Fransohe pers in Tonkiog dringt aan op de iniyviog van Kwantnng en Ytwnan by Frankryk. UIT DEN VRIJSTAAT komen nog niet veel andere berichten, dan dit

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2