MIDDELRIRGSCHE COURANT. buitenland; Maandag 19 Maart. N°. 66. 143° Jaargang. 1900. Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. PrijB, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometar Middelburg 17 Maart 8 u. vm. 39 gr. 12 u. 36 gr. tv. 4 u. 39 gr. F. Yerw. zw. w., bew.» buiig weder. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nu min er moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën Voorwaarden. Prospectussen daarvan aan het bureau te bekomen. lin. voorneenge i zjju giiti» Agsnten; Te VUssingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Boluyt, firma Wed. de Jongs. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 17 Maart. VOOR HET LAPJE GEHOUDEN. I Natuurlijk staakt Het Centrumzooals wij verwachtten, den draak met de „wijze lessen", door Y. in Het Nederlendsche Dagblad den Roomschen gegeven. De redactie van het katholieke orgaan schrijft De Roomschen kunnen niet anders dan dankbaar zijn voor deze lesjes in bescheiden heid en staatsmanekunst. Zy moeten op den achtergrond blijven, o zeker. Eu wie zullen dan op den voorgrond treden Wel, de Christeiyk-bistorischen natuurlijk, de partij, die, alles en alles bijeen genomen, misschien wel vijftig duizend stem men kan uitbrengen op onze driekwart mil- lioen kiezers! Och, 't is eigenlijk heel gewoon. De Roomschen blijven op den achtergrond, zij streven niet naar da verovering van het gezag, zij stooten dr Kuyper op „vriend schappelijke wgze" af, zij beduiden hem, dat hij zich met mr Verkenteren c. s. moet ver eenigen, en brengen aldus, ook door hun stemmen, de Cbnstelijk-faistorsachen aan 't be wind. Wat kannen zïj meer verlangen En hoe vreemd, dat ze niet vroeger de wijsheid van zulk een oplossing hebben begrepen Maar de weg naar een betere toekomst is er nu. In hun eigen belang zullen de Katho lieken hun Christelijk historische medeburgers aan de regeerirg brengen. Zj) zullen de heer Y. geeft oub daarvan de verzekering op genadige wijze worden behandeld, ofschoon zij op herstel van „zuivere roomsche wenschen" in 't geheel niet mogen rekenen. Nu, dat Bpreekt dan ook van zelf! BENT O JKMjLi* iWJtii* Bij kon. besluit zyn benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Lochem c. a. P. A. de Roehefort, ontvan ger te Dragten c. a., en tot ontvanger te Dor drecht o. a. K. W. van S^ndick, ontvanger te Zaandam e. a. is, mej. J. C. de Bruyn Kops, gewezen hulp- onderwjjzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestel- den in N. I., thans met verlof bier te lande, op verzoek, eervol uit 'a lande dienat ontslagen; is de O.-I. ambtenaar met verlof D. Garth van Wijk, laatstelijk lesraar in het Maleisch aan de afdeeling taal-, land- en volkenkunde van het gymuasium Willem 111 te Batavia, op verzoete, wegens pbysieke ongesteldheid, Odrvol uit 'o lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. der Liberale Unie zich te verklaren voor dat prseadviee, rich een beslissing over de urgentie van de aan de ordestelling van het kiesrecht- vraagstuk bfj de verkiezingen van 1901 eene nadere beslissing voorbehoudend." De eerste mofcie-Netseher werd intusschen overgenomen door den heer Jac. Hollander, doch met algemeene stemmen op 4 na ver worpen. Daarna ia de tweede motie-Netscher met 35 tegen 12 stemmen aangenomen. UIT STAD ËN PROVINCIE. Te beginnen mat aanstaanden Maandag zal het klokkespel van den Abdijtoren al hi er gedurenda «enigen, tijd, vermoedelijk een week, zich niet doen booren. De reden hiervan is dat het in de eerste plaats den gewonen jaarlijbschen schoonmaak moet ondergaan en ten tweede dat het dtagc- Ijjfesche speelwerk moet worden verstoken. Naar wij vernemen, zal de klok, nadat die werkzaamheden zijn verricht, doen booren Heel uur Menuet uit het Kwintet, Bocche- rinihalf uur Walser, Chopink w a r t i e r- u u rlo. Beiaardlied, uit de Rubenscantate, Benoit; 2o. Gavotte, uit de opera Armide, Gliick. Da voetbal wedstrijd tusschen Olympia I uit onze stad en de adelborsten van het te Vlissingen liggend oorlogsschip Moltke, welke wedstrijd Zaterdagmiddag zon plaats hebben niet Zondag, zooala ons gemeld werd is doorgegaan, daar de adelborsten verhin derd waren. Aan de tweede uitvoering der Kinder operette De kleine Sapperloot valt heden (Zaterdag) avond we ér een zeer druk bezoek ten deel. Oozeschouwburg ie ook nu geheel uitverkocht. Door een paar kindervrienden zijn honderd kinderen der scholen van onvermogenden is •ie gelegenheid gesteld de uitvoering by te Ter verduidelijking van betgeen in ons vorig nommer is gemeld omtrent bloemen, Donderdag geboden aan haar, die de leiding van het zoo uitstekend geslaagde geheel heeft gehad, melden wij nog dat deze afkomstig waren van de medewerkenden, van de dames- bestuurders van Kindervoeding en van den voorzitter dier vereeniging. Zondagmiddag speelt Olympia I vfln hier in Breda tegen Velocita8,de kadetton van Bred»; Olympia II in Viissingen tegen E. M. M, uit laatstgenoemde stad. Uit Vliaaïagen. Heden zijn van daar de nog eenige dagen langer gebleven marechaussees vertrokken. Alles is dus weer tot rijn ouden toestand LIBERALE UNIE. In de Vrijdagavond door de liberale kiea- vereeniging „Rotterdam" gehouden vergade ring kwam de houding ter sprake, door deze kieovereeniging aan te nemen tegenover het praeadvies dier Unie in zake kiesrecht. Mr S. Muller Hz. bracht de volgende motie ter tafel: „de liberale kies vereeniging „Rotter dam" spreekt ala haar overtuiging uit, dat het door haar gewenschte algemeene stemrecht, allen omvattende die in hun eigen onderhoud of dat van hun gezin voorzien, zonder grond wetsherziening te verkrijgen ia". Na een uitvoerig debat werd deze motie evenwel met 43 tegen 7 stemmen verworpen. Toen kwam aan de orde een motie-Netscher 5 luidende; „De algemeene vergadering der kiesvereeniging „Rotterdam", met genoegen en instemming kennis genomen hebbende van het rapport van het eentraalbestuur der Liberale Unie in zake het kiesrecht; zicb houdend aan haar motie, in zake algemeen kiesrecht aangenomen in haar algemeene ver gadering van 12 December 1899, gaat over tot de orde van den dag". Tot goed begrip diene dat ia die December- motie werd uitgesproken dat algemeen kies recht van de allerhoogste urgentie is en de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede als eerst© punt op het verkiezingspro- der Liberale Unie behoort te worden Uit de toelichting bleek evenwel, dat de bewoordingen dezer motie verder gingen dan de bedoeling van den voorsteller, waarom hg haar later aldus wijzigde„De algemeene vergadering der Liberale Kiesvere „Rotterdam", met instemming kennis genomen hebbende van het rapport van het centraal bestuur der Liberale Unie in zake bet kiesrecht, besluit op ge aanstaande algemeene vergadering Vrijdagavond voerde de vereeniging Oefening 1 Genoegen aldaar, ter eere van de officieren van de Moltke, in het^Vereenigingegebouw een Duitecne operette op. Heden biedt de Duitsche consul, de beer J. Gruber, den officieren een diner aan in het hotel Zeeland en dec avonds zijn de heeren door de officieren van het garnizoen in de sociëteit Unites genoodigd, waar het strijk orkest van het 3e regt inf. uit Bergen op Zoom zal geven. Men maakt het den etat-major van de Moltke gedurende hun ver- blijf alhier dus nogal gezellig. Maandag of e. k. vertrekt het oorlogsschip. Te Yliaaingen heeft zich mevronw E. S. F. van Doorn van Koudekerke—Sub üssier aangesloten bij het dames-comiié, dat de zorg op zich nam voor bijdragen in het belang van Crofijé en zijne medegevangenen, en stelt zich daar tot het ontvangen van gaven beschikbaar. Donderdagavond werd in die stad door een aantal kolenwerkers, voorafgegaan door een jongen met een harmonica en begeleid door twee vaandeldragers met de Transvaalsohe Naderlandscbe vlaggen, uiting gegeven aan hun sympathie voor de stamgenooten in Zuid- Afrika, door zich te begeven naar een in de haven liggend Eogelsch vaartuig en daarvoor het Tranavaalsche volkslied te zingen. Een paar verkleedde personen, een in 't rood, de ander in een geïmproviseerd boerencos- tuum, maakten het relletje mede. Men scheen zelfs van plan zich aan boord te begeven, doch dit werd tijdig voorkomen, doordat de loopplank werd binnengehaald. Zeer te wsardeeren ia dat onder alle rangen en standen van medegevoel blijk wordt ge- voor de dappere Transvalere, maar om dat te doen op een wijte ala deze „betoogera' lijkt ons minder gepast en bedenkelijk aangezien het allicht aanleiding geven zou tot minder aangename verhoudingen, zoo niet vechtpartijen, De gemeenteraad van Vee re besloot Vrijdag in hooger beroep te gaan van een van Ged. Staten, waarbij vernietigd werd bet raadsbesluit van 14 Nov. U tot koop van den Kampveersohen Toren Mn den heer Jac. J. van BavereD, als hoogste bieder, ad f 1600. Dit besluit werd met zee stemmen tegen een genomen op voorstel van den heer M. J. van Bavereu, onder overweging dat die Kampveer- sche Toren een voortdurend fia&ncieel nadeel is voor de gemeente. Met algemeene stemmen werd verder besloten voorloopig dit gebouw te verhuren voor f 150 'Bjaars aan gemelden hoogsten bieder. Donderdag avond had te Koude- kerke naar men ons van daar schrijft de laatste les plaats van den cursus iu veeteelt, die de heer Lesnbouts, landbouwkundige al daar, dezen winter hield. Ia tegenwoordigheid van het beataurvande landbouw-vereeniging Koudakerke had eea openbaar onderzoek plaats naar 't geleerde, waaruit genoegzaam bleek dat de lessen met vrucht waren gevolgd. Bij monde van den heer P. MsaaWz., voor zitter van genoemde Vereeniging, werd, wijl overtuigd was van de resultaten van dat werk, den heer Leenhonts dank gebracht voor hetgeön deze weer dezeu winter voor de jongelui had gedaan, waarop een der leerliogen, de heer P. Dekker Hz., 't woord nam en ais tolk van zijne collega's den heer LeenhontB dank zeide voor hetgeen hij aan allen bad gedaan. Wij kunnen u niet terughouden van nw pian om ons vaderland te verlaten", zeide hij daarbij ouder as der en, „maar we voelen dea te dieper, wat we in u verliezen. Wij zijn zoo aan u gehecht geraaktdat we u niet meer kunnen missen." Daarop overhandigde hij namens de leerlingen hunnen jeugdigen leermeester een fraai inktatel met twee mooie vazen, niat meececda hem hiermede voor de moeite te beloonen, daar de te toch nooit genoeg wasrdeeren is, doch als aandenken en uit dankbaarheid. Gevoelig voor zoovesl erkenteiykbe-d, dankte de he3r Leenhouts zijne leerlingen, hen op wek ker de tos voortzetting der door hen begonnen studie ook in theoretische richting, tevens er voegende dat zija heengaan uic deze gewes ten noodzakelijk was voor zijn toekomst, maar dat Lij ook in den vreemde nooit de aangename uren zal vergeten, te midden van hen door gebracht. Daarop nam de heer Dekker weder 't woord zeide uit aller naam 't bestuur der voor noemde vereeniging dank voor zynen gaide- lijken steun en hield vervolgens een toespraak over 't lot onzer s am- en naamgenootende Boeren" van Transvaal, welke bealoten werd met het zingen van 't Tranvaalaoh volkslied. Een collecte voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden bracht toen f 6 op, aan 't damescomité zal worden ter hand gesteld. Op eene Vrijdag avond, ondor voorzit terschap van den h6er A. S. J. Dekker, in de Prins van Oranje te Goes gehouden tweede vergadering is de volksweerbaaiheids-schiet» vereeniging geconstitueerd. Het ledental bedraagt reeds over de honderd. De contributie werd bepaald op minstens f 1.20 per jaar, omdat dit bedrag onder het bereik van ieder werkman blijft en men ver wacht dat meer gegoeden vrijwillig meer zul len bijdragen. Op het reglement zal de koninklijke goed keuring worden aangevraagd. Het bestuur is nu definitief samengesteld uit de heerendr G. H. Leignes Bakhoven, Z. D. v. d. Bilt la Motthe, Jac. Z. Riscb, A. S. J. Dekker eu T. Faberij de Jonge. Deze heeren Btelden voor den burgen den heer Wesselink, als eere-vooraitter te be noemen, wat de vergadering by acclamatie goedkeurde. Voorts werd het bestuur gemachtigd stap pen te doen tot het verkrijgen van een schiet en om te trachten van den minister ge- a en patronen te erlangen en instructeurs, hoopt spoedig voorloopig met Flobert of Baaumont-cilindergeweer een aanvang met de oefeningen te maken. Ten slotte werd der vereeniging de naam van Koningin Wilhelmina gegeven. Zooals nog in een deel der oplaag van ons VQrig nummer is gemeld, zyn Vrijdag te Breda geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken de dames: J. P. Brouwer, J. A, Nieuwersteeg en J. Klaaoaen, alle drie van Goes. Bfj herstemming is tot lid van den Raai te K looting© gekomen de heer H. M, Bruijnzeel met 63 van de 119 geldige stemmen. De heer C. G. van Liere verkreeg er 56. Be kantonrechter te Terneuzen heeft, zooals nog in deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld is, in zake eene ovei der veelbesproken vérordening op de brand weer aldaar, een beklaagde, die aan de loting bad deelgenomen, vrijgesproken, op grond dat de loting onwettig WM geschied, omdat daar aan personen hadden deelgenomen die dit jaar niet meer dienstplichtig waren. Ean door verzuim van aaEglffce ingelgfie beklaagde werd voor het wegblijven van da oefening veroordeeld. zijn bij het damea-comitó sinds de vorige opgave nog, in vriendelijken dank, ontvangen Van M. S. en eenige bezoekers van de Brnsselsehe graanbeurs 202 francsverder: ,voor den Transvaalschan Leonieteit en zijne dapperen" van A. f 1„Uit onzen spaarpot" 1; „Transvaalbydrage" van D. f 2.50, van een dienstmeisje f 0.10, van een dienstmebj» f 010, van S. te D. „voor Cronjé f 1, „voor de krijgsgevangenen" van N. D, en S. en A. „voor Cronjé van de damea B" f 2, „voor de krijgsgevangen Boeren" f 1, „voor generaal Cronjé en zijae manschappen" t0.30, ,voor de krijgsgevangen Boeren" van E. D. f 2.50, „voor de krijgsgevangen Boeren" een muntbiljet f 25, Verder van P. f 1, een onbekende f 5, L. f 2 50, B. f 1, V. f 1, K. f 1, L. f 2, M. te S. f 2.50, B. en J. f 0.35, C. teW. f2, H. f2.50, H. P. f 1, B. f 1, M. f 0 30, een onbekende f 12, J. L. f 10. Tevens een pakinhoudende blauw baai, boekje», een kleedje en een brief „aan Generaal Cr or jé" voor „Cronjé en zijne medegevan genen" van „eene vriesdia der Boeren" uit O. Verder ontving het comité uit Goes f 20, uit Zïerikzee f 26.55. Totaal f 248.20. Ta zameu met de vorige bij'kagen f 800.95. Voor verdere bijdragen houdt zich het comité vriendelijk aanbevolen, tot en met 22 Maart. foor Cronjé en zijne mede- tot herinnering aan de groote overwinning, dcor de Boeren in 1838 bevochten op Dingaan, een Kaffjrkoniog, die dea 4en Februari eon gruwelijke slachting onder de Boeren had aangericht. Na lange onderhandelingen was tnsachen de Boeren en Dingaan overeenstemming verkregen over den afstand van grond, waarbij de Boeren zich o. a. verbonden hadden een kndde van 700 dieren, die door een ander Kafferhoofd aan Dingaan was ontstolen, terug te brengeD. De Boeren deden dit, maar Dingaan noo- digde allen nit vóór hun vertrek nog een feest by te wonen. Daaraan werd voldaan, en als blijk van vertrouwen legden de Boeren, op verzoek van Dingaan, hun wapens, neder. Maar onder het feest werden de ongewapende Boeren plotse ling aangevallen door de mannen van Dingaan, die allen doodden, en de lijken op ©en hoop wierpen, zooala eerst later nit de gevonden beenderenstapel bleek Onmiddellijk na deze slachting trokken de mannen van Dingaan verderop en overvielen in Natal (by de Tugela) het Boerenleger en hielden daar nog grooter moord party, waarbij vooral de vrouwen en kinderen het moesten ontgelden. De plaats, waar deze slachting plaats had, is nog heden bekend ais het dorpje Weet en, een naam, niet ontleend aan de Ous- tènrijksche hoofdstad, maar aan het vreeselijk bloedbad van Februari 1838. Eerst in het einde van dat jaar gelukte het Dingaan te straffen, door een gevecht, waarin tallooze kaffers sneuvelden. Willem van Zuylen als Paul Kruger. In deze rol, voorkomende in het meermalen met succes te Rotterdam, Arnhem en eiders opgevoerde stuk Om 't goud ven Transvaal wordt de heer Willem van Znyien vooral ge prezen om zyn mimiek, zijn toilet, zijae ge baren en de wijze van spreken, waardoor hy als 't ware een natuurgetrouwe afbeelding levert van den president van Transvaal. Daarover schreef W. in De Wereldkroniek van 10 Fefor. 1.1.: moet er zich een voorstelling van kunnen maken, welk een motite het kost een portret, een personage, dat zóó algemeen bekend is als de hoofdpersonen in den Trans- vaalschen vrijheidsoorlog, op voor het publiek bevredigende wijze na te bootsen. Daar hebt u nu Yan Zuylen iedereen zal het met my e zyn, dat Willem van Zuylen in grime, in houding, in beweging, doen en laten op ena' op de Paul Kruger is, zooals wy Oom, dien wij kennen van portretten en instantaueetjea, ons voorstellen. Hy is de verpersoonlijking van onze verbeelding, hy geeft ons den goed- hartigen, vromen, verstandigen, vriendelijfeen Staatspresident, zooals wy aannemen dat hy Dat io een verdienste, die op de rechte waarde behoort te worden geschat! In biyspel, in een gewoon drama, och, i we zoo gaarne aan, dat de personen, die ons worden voorgesteld, er uitzien zo wy ze te zien krygen, onwillekeurig; maar van Oom Paul hebben we een besliste v stelling, die is het, of hy ia het niet. En Yan Zuylen's Paul Kruger is het Daarom gelooven wy gaarne, hoe Willem van Zuylen dagen achtereen naar het Circus- Pfl&ging ging, om 'o avonds, in de kinemato graaf, Oom Paul te zien instappen in zyn rytnig of te zien aankomen in Johannesburg; boe by alle portretten en plaatj ;S van Oom Paul heeft bestudeerd, om aau zfju Meeding een oordeel kundige opvulling fe laLn geven, die de ie eigenaardigheden van Oom Paul's lichaamsvoiming en houding doet uitkomen hoe hy eiken avond anderhalfuur roodig heeft om zyn neus te maken en zich te schminken, hoe hy weken gezocht heeft naar dentjpiachen hoed van Oom, die den eenvondigen man het eigenaardig cachet geeft, dat wy kennen, maar dat zich minder gemakkeiyk laat beschrijven En wy kunnen bier nog by voegen dat de heer Yan Znyien zich nog liet voorlichten door een bekend persoon, wiens naam in de iaatste dagen nog al eens dikwijls, in verband met de uitgezonden ambulances, werd genoemd en die president Kruger van zeer nabij kent. Yan hem kreeg hy vele, zeer goede wenken. En die Paul Krnger van Willem van Zuylen zullen wy nu Dinsdag in Middelburg kunnen aanschouwen. Gelijk wy reeds mededeelden, zal worden voorgedragen een toespraak, door Kruger op Dingaanedag tot de burgers gehouden* Ge noemde dag (16 December) is de oudste ^n»tion»la feeitdagen in 49 republiek en «trekt Voor het Alg. Overzicht enz. zie men het Bijv Beknopte Mededeetingen. Hat gerucht heeft galoopen, dat Vanden- peereboom, de BelgiEche minister van alles en nog wat, in een klooster zou gaan. Vooraf zou bg zijn oudheidkundige verzameling aan den staat ten geschenke geven. Bevestiging is wellicht noodig. De gemeenteraad van Cork besloot met van de 25 stemmen koningin Victoria niet welkom te faeeten. Be Pruisische minister van Btaat Von Putt- kamer is overleden. Hij is voornamelijk bekeiud als invoerder van de nieuwe Duitsche spelling, welke zich slechts op een gedeeltelijk succes kan beroemen. Volgens de Times ia in de Argentynsche provincie Eatre Rios een opstand uitgebroken. De drie voornaamste eteden zijn door de op standelingen bezet. Het ongelooflijke bericht betreffende een monarchale samenzwering in Brazüië wordt officieel bevestigd. De regeering beeft thans aan de gouverneurs der provinciën door een circulaire meegedeeld, dat een monarchale samenzwering onder de officieren ontdekt is, waarvan het doei was de regeering omver te werpen en een plebis ciet uit te lokken. Zjj noemt als deelnemers burggraaf Pivia Petro, de generaals Cantuarra en Piraguse en de admiraals Mello en Yan Kolk. De laatste behoorde, als wy ons herinneren, tot de omverwerpers der monarchie. Wel toevallig kwam tegeiyk bet be richt dat de Duitsche vlag te Apia en de Engelsohe vlag te Bloemfontein is geheBchen. Dat tuasohen deze feiten eene nauwe en niet eervolle samenhang bestaat, weet men. DE VEREENIGDE STATEN EN OOST-AZei. 't Scheen een eenvoudig beriehtje, dat de Yereenigde Staten een klein eekader naar de ChineeBCfae wateren hadden afgezonden. Maar c.wee telegrammen doen zien, dat er iets niet in den haak is. De hoeksteen der Amerikaanaehe politiek in China was de ook door Engeland verlangde politiek van de opendeur. Maar nauwelijks zyn van de Earopeesche mogeodheden in dien zin gunstige verklaringen ontvangen, of er dreigt gevaar van andere zgie. Cnina zelf, dat toch ook reeht van medepraten heeft, zou tegen de Amerikaansche plannen zyn, ten minste de Keizerin-Weduwe. De American Association zond bericht in dien zin, en voegde et by dat men bevreesd was over geweldadigheden tegen de vreemde lingen en voor een bedreiging hutrner belan gen. Een gemeensohappeiyk optreden der Mogendheden sou noodig zyn. Zoo luidde de noodkreet, die werd medegedeeld aan de Amenkaaiusehe regeer iag en aan den Britscheu gezant. Vooral in de buurt van Shantung heeft de Amerikaansche zending het hard te verant woorden gehad en daarom was terstond een oorlogsschip naar de naastgelegen Chineesohe haven gezonden.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 1