BUITENLAND. Verschillends Berichten. LAATSTE BlRÏCHTlI borg, gedetineerd, wegens miadryf tegen de zeden. Beklaagde had een reeka van vonnisaen achter den rug, o. a. een by arreat van het gereohtahof te 'aGravenhage van 22 Februari 1877 van 20 jaar tuohthuiaatrat, wegeis moord gepleegd op rijn vrouw* De rechtbank te Middelburg had hem voor het feit, waarvoor hg nu terecht atond, een jaar gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis opgelegd. Mr H. Oele, advocaat te 'a Hage, vroeg ala toegevoegd verdediger vryspraak. UitBpraak 22 Maart a. a. Het O. M. bi} de arr.-rechtbank te Maastricht heeft tegen een 35 jarigen mynwerker te Heer len, gedetineerd, beiohuldigd van een minder jarig meisjejte hebben onttrokken aan het wettig over haar gesteld gezag, eene gevangeniaBtraf van 2 jaren geëiaoht. Het totaal bedrag der tot heden inge komen giften en toezeggingen voor het onder steuningsfonds voor vrouwen en kinderen hier te lande van stridors in Zuid-Afiika ie f 8576.59 en 2 Reioha Mark. De Buss. Ct. meldt: In verscheidene couranten heeft men het be richt kunnen lezen, dat de milicien Wendt, algemeen bekend door zijn dienstweigering, eene vry willige verbintenis heeft aangegaan bQ het leger. Wy zyn in staat dit met de meoete beslistheid tegen te spreken. Wendt is niet ongenegen eene verbintenis aan te gaan, wanneer hy de verzekering hoeft gedurende ByD geheelen diensttyd by het hospitaalperso- neel te biyven ingedeeld. De militaire autori teiten moeten eohter de blaadjes verhangen hebben en zeggenEerst teekenen en dan kan een verzoek worden ingediend om als hospi taalsoldaat te worden ingedeeld. Door het bestnur der Amsterdamsohe Soosjesverstellersvereeniging, afd. van den Aig. Ned. Diamontbemrktrsbond, is een adres tot den gemeenteraad van de hoofdstad gericht, waarin het verzoekt aan de commissie tot on dersteuning van werkelooze diamantbewerkers een subsidie te verleenen, wQl de binnen komende giften te gering zyn om ook maar eenigermate afdoende te kannen helpen. Woensdag werd te Utrecht de 4e alge- meene vergadering gehouden van de Broe derschap van Hoofdcommissarissen en Commis sarissen van politic in Nederland. Biykens het verslag bestond die broeder schap op 1 Januari jl. uit 3 eereleden, 47 gewone en 9 buitengewone leden. Met algemeene stemmen werd het volgende voorstel van het bestuur aangenomen„De broederschap zal zich per adres tot de regee- ring wenden, mededeelende het te betreuren is dat by de wet de regeling van pensioenen voor de C. v. P. en hunne weduwen en weezen niet is vastgesteld en met verzoek, althans voor- loopig, de heiziening der jaarwedden ter hand te willen nemen voor die gemeenten waar de bezoldiging te gering geacht kan worden in verhouding tot de aan de betrekking verbon den verantwoordeiykheid en werkzaamheden." Ook werd een motie aangenomen, om te zen den aan den heer jhr v. d. Does de Willebois. lid der Eerste Kamer, waarby hem dank be tuigd wordt voor hetgeen hy in de Eerste Kamer in het belang der C. v. P. gesproken heeft. De volgende vergadering zal plaats hebben in Sept. te Haarlem. Ma afloop der vergadering gingen de leden gezameniyk naar 'aRyks Munt, die op dit oogenblik in werking is en waar te hunner eere een gedenkpenning werd geslagen, waar van ieder der heeren een exemplaar in brons ontving. Op de eene zyde prykt het Neder- landsche wapen met het randsohrift Broeder schap van Hoofdcommissarissen en Commis sarissen van politie in Nederland; aan de keerzyde het opsohrift: Ter herinnering aan de ie algemeene vergadering en het bezoek aan 's Bijks Munt te Utrecht 14 Maart 1900. De ambulaacewagen van het Nederlandsch Boode Kruisdie by Ladysmith was achter gebleven, is door Buller teruggegeven. Te Lage Zwaluwe heeft een 22jarige man, werkzaam in den tuin van de woning zyner ouders, e#q geladen geweer medegenomen om musschen te schieten, en dit tegen den kant eener sloot gezet. Toen hy later het geweer wilde vatten, ging het schot eensklaps af en kreeg de jonkman de volle lading in de borst. Baren, die op het hooren van het schot kwamen toeloopen, vonden zyn iyk badende in bloed. Te Ginneken hebben de arbeiders van de steenfabriek van de heeren Kastelein Co. het werk gestaakt. Dit ging gepaard met groote wanordelijkhedenalles wat voor de hand lag, werd vernield. Woensdag zijn vier der belhamels zwaar geboeid naar Breda over gebracht. In het Stamperegat nabij Dinteloord zyn Dinsdag twee ïykjes gevonden van pas gebo ren kinderen, gewikkeld in een vrouwenrok. Het ingesteld onderzoek heeft nog niets na ders aan het licht gebracht. Donderdagavond is brand ontstaan in een 50 h 60 meter lange houten loods op den Westerdokdyk te Amsterdam, die gedeelteiyk dient voor goederen in transito-verkeer, ge deeltelik voor bergplaats van steenkolen, cokes on briquettes ten dienste der gebonwen van de H. IJ. 8. De geheele loods en alles wat er In was ia verbrand. Ook zyn van de wagens, die op de rails voor de loods stonden er twee geheel en zes gedeelteiyk verbrand. De schade is zeer groot. In die stad heeft Donderdagmorgen een jeugdige rywieldief, die een vonnis van twee jaren over zich hoorde uitspreken, heel wat onrust in de gerechtszaal verwekt. Op het oogenblik, dat de veroordeelde zou worden weg geleid, zette hy den hoed op het hoofd, daarbij lachend, 'fc zy uit brutaliteit, 't zy uit zenuw achtigheid. Toen de ryksveldwachter hem den hoed van het hoofd rukte, ontstak hy in hevige woede; met gebalde vuisten schorre kreten uiten de, nam hy een houding aan als wilde hy den veldwachter te ïyf. Deze greep hem vast, waarop een worsteling volgde, waarby de veroordeelde zich als een wanhopige verweer de en de veldwachter met bedaardheid en zekerheid te werk ging. De veldwachter raakte een oogenblik van de been, zoodat hulp nocdig werd. Zyn twee kameraden op de publieke tribune lieten zich over de balustrade heen en langs de kolommen in de zaal gffjden; buitendien schoten eenige agenten, in de getnigenzaal aanwezig, toe en het eind van het voorval was dat de veroor deelde schreeuwend eu vloek end door vier, vijf man de zaal uitgedragen werd. Te Utrecht (Limb.) had in een gezin, waar men een zestal kinderen onder toezicht der oudste dochter van 15 jaar had gelaten, een ontploffing plaats, die de vreeselijkste ge volgen had kunnen hebben. Ten einde het aangaan der kachel te bespoedigen, werd de petroleumhruik gebaald en een flinke soheut bygegoten. Met een hevigen knal ontplofte het vocht in de kruik. De gevolgen waren niette voorzien geweest, indien een drietal voorby- gangers niet op het gesohreeuw der kinderen waren toegesneld en met behulp van een paar natte dekens de vlammen hadden uitgedoofd* Een modiste, die op een bovenwoning te Arnhem huisde, had zieh ernstig met een mes aan een barer polsen gewond. Er werd dade- Ujk om een geneesheer gezonden en toen deze aanbelde, keek de juffrouw uit eenr aam. Zy is toen uit het raam gevallen en kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht. Hevig bloedende werd zy per brancard naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand sohynt niet ievensgevaariyk. De brandstichting te Polsbroek, die ge. lokkig verydeld werd, moet toegeschreven worden aan haat tegen de volgelingen van „zwarte Jannetje", tot wie de weduwe, die de bedreigde hoeve bewoonde, behoorde. Het nieuwe station te Essohen op de Belgische grens, dat verleden jaar voor het gebruik werd afgekeurd, is voor het publiek geopend. De visitatie ia zeer ruim, zoodat opdringen niet meer voor zal komen en het veld voor zakkenrollers zeer beperkt is. Aan het Eogelsche hof heeft men niet aan de naderende feesten gedacht, zoodat de intocht van Victoria in de hoofdstad van het katholieke Ierland is bepaald op den Woens dag voor Pascben 1 Het voorstel om H. M. namens den gemeenteraad van Dnblin een adres aam te bieden, is met kleine meerder heid aangenomen. Het publiek gaf luide niting van zyn ontevredenheid. De prins en de prinses van WaleB hebben Woensdag in een soort volksgaarkeuken gede jeuneerd. Arme prins. Is dan al uw geld verdobbeld, of was het jacht op populariteit? Dat goede plannen ook goed moeten worden uitgevoerd, bewees een winkelier uit Hannover, die, als maatregel tegen dieven, een electrische geleiding had laten aanleggen van zyn winkel naar zyn slaapkamer. Onlangs werd hy midden in den naobt gewekt door bet ge ratel der electrische schel. Woedend, dat men hem ia zyn rast stoorde, haakte by de leiding af en was spoedig weer in slaap verzonken, 's Morgens vond hy zijn winkel overhoop ge h&ald en uitgeplunderd. Te Kopenhagen is Donderdagmorgen een hevige brand uitgebroken in de machine fabriek van Titou, in de voorstad Noerrebo. Het hoofdgebouw is geheel vernield. De schade wordt op anderhalf millioen kronen gesebat. Het bestaan van builenpest is nu te Bnenos- Aires officieel erkend. In twee maanden z^b 23 gevallen geconstateerd. De ziekte heeft geem kwaadaardig karakter, en geeft geen aan leiding tot paniek. Alle maatregelen worden genomen om de uitbreiding tegen te gaan. De nieuwe gebouwen van de Hong Kong and Shangai bank te Peking zyn geheel door brand vernield. Verkoopingen enz. Door burg. en weth. van Middelburg werd heden middag ten raadhuize, in het open baar, by insohryving, verkochthet koolteer der gasfabriek. Er was slechts een inscbryfster, nl. de firma Bart Bnlton en Rheywood, te Parys, voor f 17.60 per 1000 KG. Woensdag middag te twee aren houdt de ge meenteraad van Middelburg eene verga dering. Daarin komen o. a. ter tafel voorstellen van burg- en weth. betreffende het adres van H. P. den Bouwmeester en H. J. E. Gerlach van St. Joosland om concessie voor aanleg en exploitatie van een stoomtram van Domburg naar Middelburg en om subsidie daarvoor. Verder zullen behandeld worden het adres van de vereeniging Handelsbelang, inzake lote- ryen gedurende de jaarmarkt, met sebry ven van de commissie voor de strafverordeningen en van bnrg. en weth., en het het adres van M. Salberg c. s. inzake het pleintje op den Dam. Eindeiyk zal aan de orde worden gesteld het voorstel van borg. en weth. naar aanlei ding van het adres van A. Jeronimus, inzake diens woningen in de Volderyiaagte en de be strating van een deel van den Korendyk. Goes. Heden slaagde te Breda voor de nuttige handwerken de weesmeisjes J. Klaasgen, J. M. Nieuwersteeg en de onderwyzeres J Brouwer. Terneuzen. In cake eene overtreding der veelbesproken verordening op de brandweer sprak de kantonrechter alhier een beklaagde, die aan de loting had deelgenomen, vrij, op grond dat de loting onwettig was geschied, omdat daaraan personen hadden deelgenomen die dit jaar niet meer dienstplichtig waren. De door verzuim van aangifte ingelijfde beklaagde werd voor het wegbiyven van de oefening veroordeeld. 's-Cravenhage. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is voortgezet de behandeling van het wetsontwerp op den leer plicht. Een amendement van den heer Troelstra om ook werkgevers te straffen, die een school plichtig kind gedurende schooltyd en baiten ver lof-tij il laten arbeiden, werd verworpen met 64 tegen 31 stemmen, voornameiykop grond der opmerking van den minister dat dergeiyke bestraffing thuis behoort in de te herziene arbeidswet. De heeren De Savornin Lohmiu en Mac- kay bestreden krachtig de bemoeiingen van den schoolopziener met huisonderwijs, waar door de huiavryheid worde belemmerd. Ma de contröle-maatregelen op het huis- oaderwge, op voorstel van den heer Ysn Kar- nebeek, met groote meerderheid eenigszins verzacht te hebben, tevens het optreden van den schoolopziener afhankelijk stellende van niet nakoming van de verplichtingen der ouders, zyn de bepalingen met 52 tegen 44 stemmen goedgekeurd. Arlikel 28, bevattende de bepaling dat eene ambtaeedige verklaring van den schoolopziener omtrent hem medegedeelde feiten volledig bewya oplevert, werd aangenomen, met een amendement van dou beer Lohman om tegenspraak toe te laten. Dinsdag is de afdeeling „hdrhaliegsonderwijs" aan de orde. Te Mapeis is een post uit Transvaal aange- braoht, welke den 18en Maart e. k. respec tievelijk te 10.7, 10.25 en 10.12 's morgens te Amsterdam, 'a Gravenbage en Rotterdam kan verwacht worden. Amsterdam. De schade bij den brand der douanenloods van de H. IJ. 8M. wordt voorioopig geraamd op 5000, vermoedeiyk door de Maatsehappy te vergoeden. Di oorlog is Zuld-AfrUu. Pretoria 13 Maart. Daily Mail.) Staats secretaris Reitz publiceert heden een beste ding van het telegram van Salisbmy, waarin gezegd wordt dat de republiek aan de Britsehe regeering vroeg bare troepen terug te trekken, wyi blijven als een oorlogsverklaring zou beschouwd worden. Zoowel de wapening der republiek als het ultimatum waren maatregelen vau verdediging, volgende op den Baid van Jameson on op de ontdekking, door geheime telegrammen, dat de Engelsche ministers medeplichtig waren aan deze poging, om de onafhankeiykheid der republieken weg te nemen. Ma is door Salisbury's telegram alle twyfel weggenomen. De burgers moeten nu vechten voor het nationaal bestaan van hun staat en vertrouwen dat God het recht zal verdedigen. Kaapstad 15 Maart. Barkley-Ooat is Dins dag bezet door een Eogelsche troepenmacht, bestaande uit Kaapsohe bereden politie. Londen, 16 Maart. De avondbladen verne men uit Van Zyi (Noordelijk vap Colesberg) van gisteren, dat dien morgen de overtocht over de Oranjerivier waarsobyniyk door generaal Clements geforceerd werd. De Boeren op den henvel werden verrast en boden geen tegenstand. Een pontonbrng wordt gemaakt om de zware artillerie over de rivier te brengen. De geheele troepenmacht zal terstond voor waarts trekken. Bloemfontein, 15 Maart. Generaal Pretty- man, de gouverneur dezer stad, vaardigde een proclamatie uit, dat alle burgers binnen een straal van 10 myien de wapens moeten over geven op straffe van verlies van hnn eigen dommen. Er heerscht onrust onder de Afrikaansohe bevolking. New-York, 16 Maart. In een meeting ten gunste van de Boeren spraken Montague White en anderen. Algemeen Uverzicht. 't Is nog altyd de niet-interventie, die aan de orde biytt. Duitschland heeft geweigerd, onder het laffe voorwendsel dat het moeilijk kon, omdat het in Zuid-Arika belangen heeft 1 Alsof juist dit aan Duitschland niet het reoht zou geven voor die belangen op te komen En alsof juist Duitschland, dat zelf een deel van Zuid-Afrika bezit, niet tot roeping heeft aan Engeland te doen gevoelen, dat het niet paramount is. Alleen op éen punt beoordeelt men de hou ding van Duitschland verkeerd. In eenige Belgische bladen wordt beweerd, dat keizer Wilhelm eigeniyk de oorzaak van den oorlog is, omdat Kruger in het telegram van 3 Jannari 1896 een belofte van steun zou hebben gezien. Deze opvatting is natuuriyk zoo dwaas mogeiyk. In de eerste plaats is Krnger veel te slim, om te bouwen op een steun, welke niet uttdrukkelyk en stellig voor een bepaald geval is toegezegd. Maar er is meer. In het telegram van den keizer stond op den voorgrond het denkbeeld, „zonder bnitenlandaobe hulp". Die woorden waren de kern van het telegramen datirin kon zelfs niet liggen de belofte dat het een volgende maal „met bnitenlandsche hulp"zou zyn- Bovendien was het, toen de oorlog uitbrak, al eea jaar bekend dat de keizer „om" was. Immers 't was, als wy ons wel herinneren, in October 1898, dat Rhodes door den keizsr werd ontvangen en te Berlijn conferenties had met Duitsche ministers. Te Beriyn was het zelfs de eerste en geluk kige eenige maal, dat Rhodes door een bui- tenlandsche regeering werd behandeld, als of zyn positie by de Ch. C. hem tot hoofd van een staat Rhodesia maakte. Ea zou nu Kruger, die dat alles natuuriyk wist, niet voldoende hebben geweten, dat kei zer Wilhelm das de laatste man is, vaa wie de Transvaal iets zou kunnen wachten? Het feit ligt natuuriyk daaraan dat geiyk by hinderen uit gemengde huweiyken wel meer gebeurt het bloed der moeder luider spreekt dan dat des vaders. Eu zoo is het een na tuuriyk iets dat keizer Wilhelm meer En- geisohman dan Duitsoher zich toont. Reeds Bismarck heeft vroeger gewaarschuwd tegen dit gevaar, dat trouwens in andere lan den eveneens bestaat. Ook in Nederland heeft men zy het niet op politiek gebied dit versehynsel ondervonden. Want menig hof beambte trilde, ala ten paleize bet Russisch bloed wat opbruischte- i Ia Frankryk is wat water eu melk met een paar druppels brandewyu geschonken. De senator Chaumie wees op de belang stelling, waarmede Frankryk deze zaak volgt. Hy herinnerde aan de telegrammen van de heide presidenten; hy vroeg of het waar was dat de presidenten de bemiddeling der mogend heden hadden gevraagd en wat de Fransehe regeering zou doen. Delcasaé bevestigde de ontvangst van het telegram. Maar de daariu neergelegde grond slag van behoud der onafhankeiykheid van beide republieken was reeds openiyk door lord Salisbury verworpen. laterventie was das onmogeiyk. ('t ls jammer dat Deleassé de geschiedenis van 1830/31 niet beter kent!) Verder behandelde bij de vraag, of de regee ring vroeger iets had kunnen doen, en ant woordde dat de Eogelsohe regeering reeds de eerste dagen van den oorlog had gezegd geen tussohenkomst te aanvaarden. Maar de mogend heden hadden gezameniyk het initiatief kunnen nemen. Men heeft zelfs beweerd, dat ik gewei gerd heb my aan te sluiten by een tussohen komst ten behoeve van den vrede, zoo^zeide hy. Welnu,dat is een absolute onwaar heid (vermoedeiyk doelt Deleassé hier op het Von Biilow toegeschreven woord Ah, si la France avait vouleê). Op dat punt bestaat geen verschil tusschen Frankryk eu Rusland, welke lauden z|n verbonden door eeu dageiyks nauwer wordenden band. Frankryk heeft zyn edelmoedige tradities bewaard, maar het heeft genoeg opgeofferd voor internationale en mensoheiyke solidariteit, om het recht te hebben op zyn beurt eens toe te zien, zonder anderen het initiatief te benijden wy blijven bereid dat te steunen. V Over de houding van Amerika hebben wjj berichten over Londen, waar de zaak in het Lagerhnis werd besproken. Balfour deelde nl. mede dat de zaakgelas tigde der Vereenigde Staten den 13en~Maart aan lord Salisbury het volgende telegram overhandigde van den staatsecretaris Hay: „Deel aan den Engelachen minister van buitenlandsche zaken, in den vorm van een vriendscbappeiyken en goeden dienst mede, dat ik heden een telegram ontving van den oonanl der Vereenigde Staten te Pretoria, meldende dat de regeeringen der Afrikaan sohe Republieken den President der Ver eenigde Staten verzocht hebben tussohenbei- den te treden, met het doel de vyandeiyk- heden te staken. Een soortgeiyk verzoek is eveneens gedaan aan de vertegenwoordigers der Europeesche Mogendheden. By de me- dedeeling van dit versoek heeft president Me Kinley my opgedragen de hoop nit te spreken, dat een middel moge gevonden worden, om den vrede tot stand te brengen, en te zeggen, dat hy verheugd zou zyn, langs vriendschap peiyken weg te helpen om znlk een resultaat te bereiken (Toejuiching van de Iersche leden). Lord Salisbury verzocht den zaakgelastigde van de Vereenigde Staten aan zyn regeering mede te deelen; dat de Eogelsche regeering zeer erkenteiyk is aan de regeering van de Vereenigde Staten voor den vriendschappelg- ken toon van hare mededeeling en haar te zeggen, dat de Engelsebe regeering niet voor nemens is de interventie van eenige mogend heid in de Zuid-Afrikaansche kwestie aan te nemen. Beknopte Mededeelingen. Het kan na waariyk interessant worden. Esterhazy is sterk tegen de amnestie, omdat zoodoende zyn kanonnen vernageld zouden worden en by den staf niet meer zou kanoën dwingen hem te ondersteunen. Ten einde raad heeft hij nu aan den Franseheu consul te Londen een pak gegeven met de copiën der in zyn bezit zijnde stukken, teneinde deze naar den minister van justitie te zenden. 't Kan op die wyze nog interessant worden. DeeUBOhe dagbladen melden, dat Vrydag- morgen een aantal afgevaardigden van de rechterzyde hun voornemen hebben uitgedrukt om aan de Folkething voor te stellen, den oud-minister van eeredienst Soavenios in staat van beschuldiging te stellen wegens verraad, wyi hy door het verspreiden van geruchten, den verkoop der Deensche eilanden in West Iodië verhinderd heeft. De Oostemyksohe commissie van sociale politiek heeft, met toestemming van de regeering, besloten eeu wet voor te stellen, die den werkdag In de Oostenryksohe mijnen op negen uur vaststelt. Ia Barcelona vreest men voor een alge meene werkstaking der fabrieksarbeiders. Te Uiknb is de spanning geweken, daar aan den wenseh der bevolking is toegegeven en de vali verwyderd is. Het Lagerhuis in Canada heeft Dinsdag avond, met 119 stemmen tegen 10, de regee; ringspolitiek in zake het zenden van eeu Canadeesch contingent naar Zuid-Afrika goed gekeurd. Uit Washington sein t Ben, dat het depar tement van marine heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaanseh eskader zal worden gevormd in de Chineesohe wateren. Vice-admiraal Kunff zal naar Manilla gezonden worden om het bevel op zich te nemenvice-admiraal Bemy zal de marine-basis te Manilla oommandeeren. De oorlog in Zuid-Afrika. DE ALGEMEENE TOESTAND. Victoria beteekeut uog geen Victory. Zoo schreven wy gisteren. Want is inder daad bewezen, dat de Engelsohen de Boeren aan bunnen Zeer zeker niet. De Engelsohen hebben nog geen stelling veroverd, die hard nekkig werd verdedigdgeen enkele botsing met de hoofdmacht der Boeren heeft nog plaats gehad. Het ontzet van Kimberley was gevolg vau een verrassing, vau een omtrekkende beweging van znlk; een wydeu omvang, als de Boeren niet wilden gelooven. Eenmaal daar ver rast, was het natuuriyk, dat de toestand ge heel veranderde- En zoo biyft het een feit, dat Engeland alles gewonnen heeft, behalve een slag Geen enkele nederlaag is uitgewisoht door een overwinning. En zeer terecht vraagt daarom de te Rome versohynende Opinions„Welke overwinningen hebben dan tboh de Engelsohen behaald om zieh het reoht aan te matigen, die twee Staten banne onafhankeiykheid te ontnemen En op die vraag is geen ander antwoord mogeiyk dan „geen enkele." Sedert Bnllers vierde nederlaag öp 24 Februari heeft geen krachtmeting meer plaats gehad. Want in den Vrystaat heeft het gros van het Eogel sche leger steeds tegenover de achterhoede der Boeren gestreden. En de verliezen, Zaterdag by Driefontein en Dinsdag by Bloemfontein geleden zyn, nog alleen maar aangeduid als zeer zwaar. Met namen en oyfers houdt iemand als generaal Roberts zieh niet op. TRANSVAAL EN DE WARE VIJAND. Wie die vyand is, men weet het: de Lon- densohe beurs; de wereld der speoulanten. Dezen hebben tot den oorlog geleid, eerst door het gemis van de eenvoudigste begrippen van de houding, welke iemaud heeft aan te nemen als hy zieh in een vreemd land vestigt; toen door het stellen van eisohen, de een al gekker dan de ander, daarna door de samenzwering welke op den Baid nitliep eindelijk door hnn beroep op de Eogelsohe regeering, opdat deze helpen zou de Engelsohen Transvaalseh burger te maken, met dien verstande dat zy geen Transvaler zouden worden, maar Engelsoh- man biyven. Zoo ia de oorlog uitgelokt en in den oorlog beeft de bears zoo stellig mogelijk party gekozen tegen de Boeren. Wy bedoelen niet de wïldemanibende, die by het einde van het beleg van Ladysmith de Exchange maakte tot een gekkenhuis. Maar wel doelen wy op de daling, welke volgde op elke nederlaag der Engelsohen, de ryzing waarmede de tegenspoed der Boeren werd begroet. Welun de Transvaal neemt de oorlogs verklaring van het kapitaal aan. Zy, die de zelfstandigheid der republieken willen vernie tigen, zullen door de republieken vernietigd worden. Johannesburg zal Transvaalsoh zyn, of het zal niet zyn. De verovering van de goudmynen was het doel van den oorlog, maar de Transvaal zal zorgen dat geen mynen te veroveren vallen. Johannesburg en de mynen worden met dyna miet gevuld. Eén eleotrisohe vonk en voor eea waarde van 150 miljoen is vernietigd Een afschuweiyke wraakneming? Een mensohonteerende vernietiging van de vrachten van zooveel arbeid Een opoffering van duizenden, wier welvaart, wier bestaan zal verdwynen Meen, duizendmaal neen! Een maatregel van dwang, door do omstan digheden geboden. Het kapitaal heeft den oorlog doen ontbranden, en de Transvaal willen opofferen. Wat natuuriyker dan de eiseh, dat het kapitaal thans zyn macht aanwendt in om gekeerde richting, dat het dwingt tot den vrede, en tot de onafhankeiykheid der Hol; landsohe republieken. De beurs heeft den oorlog gewild thans moet zy voor den vrede ijveren. En in Engeland doet de bears wat zy wil. Het formeele reoht daartoe ontleent de regee ring aan het reoht van den staat, om tot hand; having van zyn onafhankeiykheid over alle particuliere eigendommen te beschikken; het zedeiyk reoht steunt op het afwyzend antwoord van Engeland, op het telegram der beide presidenten en op het weigeren van elk bemiddelend optreden door Enropa. De groote frontaanval op den zwak verf sohansten vyand mag en zal das plaats hebben. Alleen de witte vlag kan hem nog redden. Ter beurze hadden de mededeelingen over deze zaak reeds eenigen invloed, terwjjl in het Lagerhuis een interpellatie plaats bad. Chamberlain had er in de kranten over gelezen, en bestudeert deze zaak. Maar reeds by het begin van den oorlog is president Kruger medegedeeld,; dat men er op rekende;

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2