BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN vau aan was. '«Avonds was de menigte zoo aangegroeid dat het verkeer in de Oostmolen- straat bijna gestremd was en een aterke politiemacht de menaohen tot doorloopen moest aanzetten. Die zgn er vroeg hyt Zaterdagmiddag vermaakten zioh in de Spuihaven te Schiedam reeda drie jongens met zwemmen. Het ia opmerkelijk hoe hardieersch toch sommige menaohen zijn. Ontelbare malen is gewaarschuwd tegen kwartjesvinder a en nog dagelijks maken zy slachtoffers. Zoo heeft de politie te Delft aan het station aldaar weer zulk een „heer" gearresteerd, die een z^ner medereizigers op reis van Rotterdam naar Delft een bedrag van ongeveer f 60 had af handig gemaakt. Een jongaenacb, dat Maandag als ge tuige werd gehoord voor de rechtbank te 't Gravenhage in een strafzaakje betreffende een diefstal mot inklimmiog, maakte het aan de rechters gemakkelijk zich een denkbeeld te maken van het gebouwtje waar was inge klommen door een „kiekje" mede te brengen. De politie aldaar heeft in de Van Groenesteynstraat ten huize van hare stief moeder het lijk van een zestienjarig meisje in beslag genomen, omdat vermoed wordt dat het kind geen natuurlijken dood zon zijn ge storven* Uiterlijke teekenen van geweld zijn niet waar te nemen. Het lijk is ter schou wing naar Leiden overgebracht. Tassohen de stations Zevenhuizen en Zoetermeer is een, te Zevenhoizen wonend, molenaar, die over de spoorlijn liep, door den sneltrein van Gonda naar Den Haag gegrepen en overreden. Het personeel van den trein nam den verminkte met den trein mee naar Zoetermeer, waar hg in deerniswekkenden toestand aankwam. Na aldaar verbonden te zijn, is hij per brancard naar ryn hnis vervoerd. Een echtpaar, sinds eenigen tyd te Haar lem woonachtig, liet drie zoons achter in Transvaal, welke allen dienst deden in het Boerea-leger. Vóór eenigen tijd werd bericht ontvangen van het overlijden van een der broeders in den strQd; Zondag werd de treu rige tijding ontvangen, dat ook de tweede in den krijg was gebleven. Te Zaandam is een soheepstimmerschuur, met al wat er in was, afgebrand. Door de aanwezigheid van eene hoeveelheid teer, pek, werk en ongeveer 1000 bos riet werden de vlammen gevoed en had de brand in den nacht een hevig aanzien. Door de by na geheele windstilte heeft de brand zioh gelnkkig niet uitgebreid. Te Amsterdam is, terwyi een stoomspuit over de tramrails reed, de as der apnit gebroken. De koetsier, de sectie commandant Nieuwen- hnis en een brandwaoht sloegen van den bok en bekwamen alle drie lichte kwetsuren en werden teruggebracht naar de kazerne. De oproerige geest onder de bevolking van Appeltern is nog niet bedaard. Ea geen wonder, waar een gezaghebbend weekblad als de Maas- en Waalbode voortgaat met de meening ingang te doen viaden, dat de justitie haren plicht niet doet. Verleden week werd er in de Herv. kerk te Maasbommel vergadering gehouden, waaraan ook eenige personen nit Appeltern, die tot de volgelingen van Spiering behoorden, deelnamen. Toen de vergadering was afgeloopen, werden de deelnemers door een talryke menigte afge- waoht en gevolgd onder een oorverdoovend ketelmnziek. Vooral had men het gemunt op Dibbits nit Appeltern, die door 2 veldwachters tegen de woedende menigte moest beschermd worden en op Vis sober nit Altforst, die hoewel minder, toch aan vervolging heeft blootgestaan. Toen het hoofd der byzondere schooi te Appeltern te zeer in 't nauw geraakte, besloot hij over de veeren naar Megen te vluchten. Toen dit plan bekend werd, volgde de menigte hem tot het Maasbommelsche Veerhuis, waar by zelfs bedreigd werd. Volgens geruchten moet voor een aanzien lijk bedrag aan tractatie de vervolging zyn afgekocht, hetgeen evenwel niet belette, dat het hoofd der school geslagen is en twee wonden aan het hoofd heeft bekomen.) Ook in het naburige Batenburg zyn de ge moederen wederom oproerig, zoodat versterking van rijka-polilie is aangevraagd eu verkregen Naar men zegt, zyn door de familieleden te prospecting for the gold which was known to exist in their territorybecause they were afraid it would attraek a great influx of stran gers, by whom their ideal of pastoral life would be disturbed (biz. 46). Een volk dat liever het gond in zyn bodem laat rasten, dan door de goudzoekers te worden gestoord, ziet zyn natio nale onafhankelijkheid opgeofferd aan een bende gewetenlooze speculanten uit de hoogste krin gen van Engeland, wier onverzadiglyke goud dorst werdt bevredigd met medewerkirg van de ministers van kóningin Victoria! Maar bet gaat niet om het gond, zoo voert men in Engeland aan, bet gaat om de geiyk- heid der blanken, om het stemrecht der uit- landers. Wat dat stemrecht voor de Uitlanders in de Transvaal beteekenf, is dezer dagen door B. zoo welsprekend in The Westminster Gazette gezegd, in woorden, die een jcberpe veroor- deeling zyn van het voorwendsel, dat Chsm bsrlain by zyn roofplannen te baat nam en die Krugers politiek schitterend rechtvaardigen. Equal voting means that we shall simply hand the country and its inhabitants over to the government of a dozen firms, mostly residin.g in Londen." (Als wy de republieken laten bestaan, dan moet de blanke bevolking geiyk stemrecht hebben, hetgeen beteekent dat wjj het land en de bevolking over geven aan een twaalftal, meest te jonden gevestigde firma» Appeltern berichten van Scherf ontvangen, waaruit blijkt, dat hij reeds groofcendeels van zyn dwaalbegrippen is bekomen. De vrouw van S. is geheel normaal en beweent voort durend berouwvol het gebeurde. Da heer Roest, hoofd der byzondere school te Appeltern, behoort niet tot de volgelingen van Spiering of van eenigen dweper. Onder Oebtea is door een onbekende oorzaak een hofstede in brand geraakt en ge heel in vlammen opgegaan. Ook de inboedel verbrandde. Alleen het vee kon gered worden. Te Veendam is Zaterdag de knecht van een landbonwer te Borger compagnie door het kantelen van een met hooi geladen wagen in een sloot gevallen. De man werd eenige oogen blikken later levenloos opgehaald. In de Noordzee hebben in korten tyd drie sohipbreuken plaatsgevonden. Aan den mond der Theems zyn tweeEngel- sohe schepen, de Resolute en de stoomboot Femdale, met elkander in botsing gekomen. De Femdalskstun er met weinig schade af, maar de Resolute zonk, terwijl de bemanning gered werd. Eveneens tengevolge van een aanvaring is, gelijk reeds korteiy k vermeld werd, de Engelsohe stoomboot Cutier gezonken. Om 7 uur werden drie der opvarenden, die zich aan een boot had den vastgeklampt, gered. Daar de meeste man nen in hunne kooi lagen, zyn ze waarsohyniyb omgekomen. Hoewel de Cuvier om hulp floot, maakte de aanvarende stoomboot zioh nit de voetenhet is waarachyniyk een Engelsch vaartuig. Ook heeft er een aanvaring plaats gehad tusschen de St. Enoch en de Myrtle, welke laatste zonkde bemanning werd door de St. Enoch overgenomen en is naar Engeland ver trokken. Koning Leopold lydt nog steeds aan zyne oogziekte. Prof. Pagenstecher nit Wies- baden bezocht den vorst te Laeken. Te Gent wordt op dit oogenblik een woekersohandaal behandeld. Maar nn biyht dat de procnrenr-genersal, die de zaak moest leiden, zelf een schuldenaar van den vervolgde is. De magistraat heeft onmiddeliyk zyn ont slag genomen. Keizerin Eugenie is weer geheel hersteld te Cap-Martin aangekomen. Aan de Fransche kamer is 2.200.000 francs aangevraagd voor den herbouw van den Comedie Frmgaise. Na het bekend worden van ds zaak Philipp werd door een deel der olericale pers beweerd, dat de man een Jood was. 't Blykt nu dat zyn voornaam „Jade" is! Te Blois is een geheele familie vergiftigd door putwater. De vader, vier kinderen en twee andere personen liggen zwaar ziekeen meisje is reeds gestorven. Een Fransche pendant van de Neer- bosch-Lindenhont-quaestie. Er is een proces aanhangig geweest tegen de nonnen en verpleegsters van de weesinrich- tiug van de Bon Paotenrs te Angers. Henrietta Mouebard werd beschuldigd van mishandeling, z§ erker de dat zij, om de bin deren tot werken të dwingen, wel eens stom pen gaf en ook wel eens schoppen (maar dit zonder schoeisel aan de voeten). De gehoorde pensionnaires verklaarden dat zy wel eens klappen om haar ooren kregen; zy erkenden echter dat zy het meest wel ver dienden. Het schijnt bovendien dat de iicha- meiyke kastydingen meast niet door de nonnen zelve plaats baddeD. Henrietta Monchsrd werd veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en 50 franca boete. Uit Tarbea in het Fransche departement Boven-Pyreneen, wordt gemeld: De bewoners van Viella, een dorp, dat zioh uitstrekt rechts van den straatweg vau Lnz naar BarègeB ei tegen een berghelling ligt opgebouwd, door staan duizend angsten, doordien een machtigs kleilaag, waarop de grondmuren banner hni zen rusten, zich langzaam dalwaarts beweegt, en het plaatsje met oen zelfde hatastrophe bedreigt, als die welke in het jaar 1806 het bloeiende vlek Goldau, in het banton Sohwyz vernielde. Het smelten en doorsijpelen van geheel ongewone sneeuwmassa's, begunstigd door bet warme weder der laatste dagen, heeft dezen onderaardschen mynarbeid, die zich „Hoe de Boeren er over denken weet ik niet," zoo vervolgt B., „maar ik was dan nog liever niet stemgerechtigd ia won er van een kolonie der EDgelsohe kroon W De Engelsche kroon! Koningin Victoria! O! als deze wist. Maar wie zou haar inlichten? Haar zoon, de prins van Wales, die optrad als de openlijke beschermer van Cecil Rhodes, cf haar minister Chamberlain, de medeplichtige van dien groo ten speonlant, den John Law der XlXeeenw? Hoe kan zij de waarheid hooren, waar vol gens Reynolds Journal niet alleen haar omge ving, maar zelfs haar betrekkingen behooren tot de Chartered zwendelaarsbende! Zoo juist kregen wjj kennis van een door Labouchère openbaar gemaakt staatje vau de verkoopen van Chartered eharet in de periode die samenviel met Jameson's raid De hertog van Abercorn Groom of the etole, alzoo een der hoogst geplaatsten in de omgeving van den prins van Wales verkocht 3581 stuks, de hertog van Fife, schoonzoon van den prins van Wales 3677, Earl of Grey 6903, lord Gifford 9597, enz. Bovenaan de l\jst staan Rhodes, die 130.594 aan- deelen van de hand deed, Beit, die er 114.830 verkocht, ongerekend een partytjo van 60.000 stuks, dat aan Rhodes, Beit e. a. behoorde. door de voortdurende verzakking van den straatweg bemerkbaar maakt, op een hoogst gevaarlijk dreigende wyze bespoedigd. De overheid heeft, zooveel als in baar vermogen is, maatregelen getroffen, het naderende onheil van de geheel beangste bevolking at te wenden. Koningin Victoria maakt meer werk van Ierland dan andere Eogelsche vorsten gedaan hebben, in zooverre althans, dat haar aanstaand bezoek aan dat land het vierde zal zyn. Zeker niet te veel voor een vorstin, die nu byna 63 jaar regeert. Maar in elk geval, haar voor gangers kwamen nooit of slechts eenmaal in Ierland, behalve Richard II die er twee malen was. Victoria wbb in Augustus 1849 gedu rende 4 dagen, in Augustus 1850 gedurende 5, en in dien zelfden maand van 1861 gedurende 8 dagen in dit gedeelte vau haar gebied. Een landbouwer te Wilsum, in het graaf schap Bentheim, is wegens het maken vaB valsehe signalementsstateu van randvee, dat nit Nederland was ingevoerd, door hetambts- gericht te Oaoabrüok veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 40.000 mark boete. De veroordeelde heeft zich uit de voeten ge maakt en in de gemeente Koevorden gevestigd. Oost-Pruisen zal dezen zomer vereerd worden met een bezoek van den Duitschen kroonprins, die o. a. de onthnlling van een gedenkteeken voor Keizerin Louisa te Tilsit zal bijwonen. De eerste „August de Domme," Tom Belling, die deze olownsfiguur te Beriyn in den circus Renz creëerde, is overleden, inden ouderdom van 57 jaren. De Deensohe componist J. P. E. Hart maan is Zaterdagmiddag om 12 nnr overleden. Onder den stroom van betuigingen van ronw beklag was er ook een van den Koning. Te Newark had een brand plaats iu een groot gebonw, door vele Italiaansche gezinnen bewoond. 15 personen, meest kinderen, kwa men in de vlammen om. Hoe diep de mensch iu de aarde dringen kan. In weerwil van het feit, dat de warmte der aarde met de diepte zoo sterk toeneemt, dat een verbiyt, in zeer diepe myngroeven moeilijk, en werken daarin onmogeiyk wordt, zoo is laatateiyk door myn-iogeaeurs verzekerd, dat er altyd middelen gevonden kannen worden om mijnen te esploiteeren, onverschillig op welke diepte zy liggen, als het werk maar voordeelen aanbiedt. De diepste mijegroeven bezit zeker Znid- Afrika in de goudvelden nahy Wit water ar and. Eerst kortelings vernam men met verbazing, dat eenige der schachten ean diepte van 4000 voet bereikt hadden, en men nam toen aan, dat men zeker niet dieper dau 5000 voet zou kannen gaan. Thans echter wordt bericht, dat zelfs een diepte van 6000 voet bereikt is. Om in deze afgronden nog verder te knnnen werken, moeten byzondere mttcnines geplaatst worden voor het opwinden der kabels, welke het zeker 2000 meter lange touw, in ander halve minnut op en afwinden. De mijn-iBgenienra jn Transvaal zyn ook met deze buitengewone resultaten nog niet tevreden en er werden op de laatste vergadering van Znid Afrisaansohe ingenieurs twee voorstellen gedaan, waarby de eene de bewerking der goudmijnen tot op 10000 voet, de andere ingenieur, zelfs tot op 12000 voet wilde mogeiyk maken. Eerst by grootere diepte dan 12000 voet (dat zoo ongeveer geiyk staat met de hoogte van de hoogsten Alpentop) zou de myn-exploitatie wegens de voor menechen te hooge temperatuur, opgegeven moeten worden. Naar de meening Van den ingenieur Yates zon de mogeiykheid bestaan, om ter diepte van 10000 voet, 2000 arbeiders te laten wer ken, welken door byzondere machines, per minuut 140 000 M3. lucht ter inademing zon moeten worden toegevoerd. (M. t, d. V.) H E R IJ K De beryfa der maten en gewichten heefi plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarbij vermeld: Vliseingen 14, 16, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 Maart. Voor de verkiezing voor de Provinciale Staten van Zeeland zyn heden ter voorgeschre ven plaatse als oandidaten opgegeven In bet district Middelburg de heereD H. P. den Bouwmeester (lib.) door O. J. J. A. van Teyiingen en 40 anderen en P. Diele- man (A. Rdoor W. A. de Rijeke ea 50 anderen. Hansweert. Door de paasagiersboot Eugenie ia hier met verlies van zwaard binnengebracht de tjalk Onderneming, schipper A. Verheyke. 's Gravenhage. De minister van bniten- landsohe zaken ontving Zondagavond laat het telegram, omtrent de door de presidenten Kruger en Steyn gevraagde bemiddeling van Nederland. Maandag voormiddag vergaderde de minister raad buitengewoon, ter beraadslaging over deze gewichtige kwestie. Naar wy vernemen is éen der groote woon huizen, aan bet einde der Prinsengracht, door het rijk gehuurd, teneinde dit in te richten als hof van arbitrage en permanent bure*u voor de vredesconferentie. Tweede Kamer. Ia de heden gehouden zitting werd de behandeling van het wetsont werp op den leerplicht voortgezet. De heer Van der Zwang Hebtte MJn amen dement, om do vergunning tot schoolverzuim ten behoeve van den veldarbeid te laten ver vallen, toe met een protest tegen den onge zonden veen- en niet minder afmattenden veldarbeid en verklaarde alleen voor de wet te kannen stemmen, indien de kinderarbeid er nitgaat. Daarom is by ook tegen regeling van den veldarbeid door de gemeentebesturen, door den heer Tydemau voorgesteld. De heer Kool achtte kinderarbeid in den sehooltyd schadeiyk voor het onderwys en de heer Roessingh verzekerde dafc veel kinderar beid thuis geschiedt. De heer Kerdyk bestreed het amendement- Van der Zwaag, daar by het motief der regeering omtrent den byzonderen aard van den veldarbeid erkent. Het amendement- Ketelaar voldoet aan de noodzakelyke ver betering, daar dan beperkt wordt het vergun ningsrecht tot de volstrekt noodzakelijke gevallen. In elk geval zon hy den veenderjj- arbeid uit het artikel willen zien verdwynen. De heer Van Gilse deelde dit laatste denk beeld, maar vereenigde zich overigens met het amendement-Van der Zwaag, daar hy wetteiyke sanctie van het schoolverzuim afkeurt en de zaak wil zien geregeld in verband met de vacantietyden. De beer Zijlma wilde de vergunning beper ken ten einde te kunnen behonden huiselijke diensten in het onderiyk gezin. Uit het verder debat bleek, dat hetmeeren- deel der sprekers tegen bet amendement van leerdwang is, vooral om praotisohe redenen. De minister verklaarde zioh daartegen, om dat veldarbeid van kinderen hoofdzakelijk het kwaad is, dat hy echter zoo noodig wil be perkt zien, door aanneming van andere voor gestelde amendementen. Ook tegon de weglatiug van de vrijstelling voor den arbeid in veenderyen maakte den minister geen bezwaar. Amsterdam. Heden deed de rechtbank alhier nitspraak in de zaak tegen E, S., boeren knecht te Hilversum, beklaagd van brand stichting by een inwoner van die gemeente en nog een poging tot brandstichting by een ander in den Nieuwjaarsnacht, met bet doel den burgemeester te intimideeren voor de weder invoering der afgeschafte kermis, en veroordeelde hem tot 5 jaar gevangenisstraf. Door den ambtenaar van het O. M. was 7 jaar geslacht en de verdediger pleitte, wegens onjuistheid der feiten in de dagvaarding, ont slag van rechtsvervolging. Ds oorlog ln Zild-Afrlka, ONMOGELIJKE VREDESVOOR WAARDEN. Londen. De Standard verneemt dat de Engelsche regeering op de telegrammen be- trekkeiyk vredesonderhandelingen, als grond voorwaarden stelde: a. Erkenning van E&gelands enpprematie over geheel Zuid-Afrika. b. Ontwapening van beide Republieken. c. Een militair bestuur, berustend by Engel sche officieren. d. Toekenning van geiyke politieke rechten aan beide blanke rassen. Voorts wordt aan de Boeren een groote mate van plaatseiyke onafhankelijkheid toege kend Parlementaire berichtgevers der bladen mel den dat minister Balfour heden mededeeling zal doen van telegrammen nit Pretoria ont vangen ea daarheen gezonden. De algemeene indruk is dat Kruger aanbood sioh te onderwerpen als de onafbankelykheid van de republiek werd gewaarborgd, doch dat lord Salisbury een onvoorwaardeiyke onder werping eicebt. DE STRIJD IN DEN ORANJE-VRIJSTAAT. Londen. Verschillende berichten van bet oorlogsterrein vestigen den indruk, dat de legermacht van generaal Roberts, door zeer snelle bewegingen, audetmaal een gedeelte van het Boerenleger, dat op 12000 man wordt ge schat, beeft omgetrokken. Het lecer van Roberts is sedert het Zater dag geleverde gevecht by Driefontein langs de Kaalsprnit opgernkt naar de Ventersvlei, welke door de Eogelachen werd bezet. Voorop ging de oavalerie, terwijl de EDgel sohe hoofdmacht volgde. Deze troepen bereikten de hoofdstelling der Boeren, bezet door ongeveer 12000 man met 18 stokken geoobnt en gelegen op een ry kopjes aan den weg naar Bioemfonteia. De Boeren, die verwacht hadden dat de En- gelschen een andere marschroute zouden volgen, werden, nadat de andere divisies zioh by de hoofdmacht hadden gevoegd, door een snelle beweging omgetrokken. De stelling der Boeren ligt op 15 mijl (24 K.M) van Bloemfontein, welke plaats, naar men meent, tengevolge van de hier bedoelde beweging zonder ernstigen tegenstand zal be zet worden. Volgens Daily News heeft Roberts zyn hoofdkwartier gevestigd te Gregorowski farm, op 19 K.M. van Bloemfontein. (Het is zeker eigenaardig, dat men met geen enkel woord leest, wat de Boeren sa omtrek king deden. Verlieten zy hun stelling of hand haafden zy die, op gevaar te worden omsingeld Officieel. Roberts seint van Ventersvlei Een broeder van president Steyn is gevangen genomen. De telegraafdraad naar bet Noorden is door gesneden. De spoorlijn ia verstoord. Ik rok op met de 3e cavaleriebrigade en de bereden infanterie, om de divisie van French te versterken. De rest van de strijd macht volgt weldra, Onze verliezen by Driefontein zyn 320 ge wonden, 70 dooden en vermisten. Door het gebruik van uitcetbare kogels zyn de wonden ernstiger dan gewoopiyk. VERSCHILLENDE BERIGHTEN. Londen. ïïmdblDe correspondent van de Morning Leader te Washington seint, dat de regeering der Vereenigde Staten zicb voor Engeland beschikbaar stelt, indien haar diensten verlangd worden. De burgemeester van Mafeking seint nit Boeloewayo „allea wel," wat beschouwd wordt als een bewijs, dat de bevolking de stad ver liet, Ladysmlth 12 Maart. De hoofdmacht der Boeren nam stelling by Biggarsberg. Joubert is te Glenooe. Algemeen Overzicht. Toen wy Zaterdag nit Londen berioht kregen, dat de beide republieken besloten hadden een beroep op de mogendheden te doen, geloofden wy er niets van. Toen Zondag daarop gemeld werd, dat de presidenten (e Londen aanvraag hadden gedaan naar vredesvoorwaar den, leek dat ons onwasraobjjniyk hoewel niet onmogeiyk. Het kon zgn, dat de presidenten tegenover hun burgers wilden toonen, dat de voorwaarden onaannemeiyk waren. Maar nu dat! Een beroep op de mogend-; heden een verzoek om bemiddeling. Eeu beroep op een verzameling mannen, wier eenige verdienste in den regel een soort ga- slepenheid is, bestemd om te worden aange wend in het bevorderen vau egoïstische be doelingen, met uitsluiting vau alles wat edel en goed is. Een beroep op de mogendheden Kan van dezen iets goeds komen? In enkeler oog wel. Een staking van het bloedbad is te bereiken. Maar als dat be oogd wordt, dan bad men evengoed geen oor log kunnen voeren, en de Transvaal zonder slag of stoot aan de uitlanders kannen laten. Met minder dan geiybstelling van alle blan ken, kan Eogeland niet tevreden zyn, en die geiykstelling is de opoffering van het nationaal volksbestaan - zelfs onder verzwarende om- standigheden. Een vrede door de Mogendhe den tot stand gebracht, is natuuriyk knoei werk, maar krygt toch een soort stabiliteit, omdat de party wier belangen aan die der oorlogvoerende groote Mogendheid zyn opge offerd, zioh met de voorstellen moet veree nigen en dus baar reobt op later protest ver liest. De Kaapsohe Hollanders kunnen door een verdrag als dat van 1834 niet verplicht worden de Engelsohe heerschappij te dnlden. Dat ver drag bond ons, niet de Kapenaars. Zioh te verzetten op het oogenblik dat hun het best ïykt, is hnn recht. Na Shepstone's statenroof behielden de Boeren het recht om den strjjd te beginnen op het oogenblik dat hnn leek. Maar elke opoffering die de republieken nu zullen doen, is een vrywillige afstand, waarop geen terugkomen mogelijk is, evenmin als wjj b.v. knnnen terugkomen op den afstand van de Kaapkolonie. Van daar dat wy alle bemiddeling en elke nit bemiddeiiag gesproten vrede, een ramp achten. De republieken moeten vry worden, om alle Engelicben te knnnen weren, die niet te goeder trouw burgers van de HolJandsefae republieken willen worden, met versaking van taal, vlag en koningin. Of wel de repttblleken moeten geheel onderworpen worden, opdat by den eerstvoigenden oorlog, die Engelands leger elders bindt, de beide republieken, wier ónJ afhankelijkheid geslapen heeft, hare rechten hernemen ea den veroveraar in tee dryven.: Vandaar dat op dit oogenblik onze hoop vooral gevestigd is op de onverzetteiyk- heid van de Jingo's en vaa da imperialisten. De eiach van een onvoorwaardeiyke onder werping is de beste om de Boeren tot het uiterste te brengen en de ontevredenheid der Hollandsche Kapenaars te doen stygen. Ook de Westminster Gazette keurt (evenals een inzender het reeds deed) de handhaving van de republiek af. 15000 man opofferen en 100 miljoen pond uitgeven, cm de Bóeren-republiek door een uitlandera-republiek te vervangen, soa een slechte zaak zyn. Wat den president tot dezen stap bewogen beeft Of staat men voor een ondoorgronde- lijken zet van hem, die door Bismarck den knap- sten staatsman werd genoemd Achter dezen stap kan een bedoeling liggen, die ons allen ontgaat, en welker gevolgen vry wat opwekkender knnnen bljjken, dan de eerste indruk, dien wy hierboven gaven. Van Krngers beweegredenen weet men niets. Dat dient in het oog gehouden. De militaire toestand zal wel niet totdesen stap hebben geleid. De eigenlyke strijd be gint nog en ondanks het beroep op de mogend heden hebben de Boeren overal zoo kloek stand gebonden en de Engelsohen zoo swasr verlies van tyd en manschappen berokkend, dat zelfs de Engelsohen erkennen, dat het resultaat vau den inval in den Vrystaat bitter tegenvalt. Verslagen zyn de Boeren nergens, artillerie veroverd is er niet, en zelfs de mededeeling van Roberts, dat de Boeren 102 dooden verlo ren, wordt op aannemeiyke gronden voor een ■eintout gehouden. In de Kaapkolonie breidt de opstand zioh nit; in Natal vorderen de Engelsohen niet, Mafeking staat op vallen, zoo het niet reeds veroverd is en soo verdwyut zelfs de op vatting, dat de Boeren voor een overweldigende overmacht staan.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2