BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN, Aan het N. v. d. D. werd dienaangaande De Belgische minister heeft besloten de grens gesloten te houden. Ook de quarantaine stallen hlflven bestaan. KERKNIEUWS. Wekeljjkeehe opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarGrootebroek A. Stamrood te TwiskWageningen J. Lammerts van Bneren te Buunik; Dokwerd J. M. C. H. Blond te PrinsenlandRoordahuizen B. Boers te KedichemHeteren N. P. E. G. van Uohe- len te RenswoudeSprang Hellemans te Wa- Kmvelden naar Alkmaar G. G. J. Bleeke te aatenbroek. Aangenomen naarErichem door P. de Haas Jr., cand.; en naar Haastrecht door H. G. 01- deman te Heerewaarden en Audries. Bedankt voorOnd* en Nieuw Gastel door P. de HaaB Jr., oand.; Harich en Ruigahuizon door J. van Rys te Tjerkwerken voor Bergambacht door J. A. van Boven te Oud- Beierland. Gereformeerde kerken. Beroepen naar Wierden G. van Velzen te Ede. Aangenomen nsar Rinsumageest door O. de Roos te Oudega. Bedankt voorGerkesklooster door P. D. de Groot te Emlioheim; Sneek door C. J.W. van Lummel te Delft; Grand Rapids (N.-A.) door N. IJ. van Goor te Boxumen voor.Rotter- dam door H. M. van der Vegt te Utrecht. Het hoofdbestuur der schippersvereni ging Schuttevaer heeft een adres gezonden aai don minister van waterstaat enz., waarin ad- haesie wordt betuigd aan het verzoek van den heer A. G. van Deinse, tot verdieping en ver- Axelsche Sassing. Woensdag moest dr Knyper kort na het houden tijner repliek by het leerplichtdebat, wegens ongesteldheid, de vergadering der Tweede kamer verlaten. Koorts verhinderde hem de volgende dagen ter zitting te komen. De heer dr L. Heldring te Rotterdam, is benoemd tot lid van het Historisch genoot schap te Utreoht. Het volgend seizoen komt Julius Caesar by het Ned. Tooneel tot opvoering. Door het hoofdbestuur van het Neder landsche Zuid-Afrikaamsche Fonds tot Daad- werkeljjken Steunin Amsterdam, is eene derde gift van f 1000 ontvangen van prof. J. C. Natoer te Utreoht, tevens lid der finaneieele commissie. De milicien Wendt, bekend om zyne dienstweigering wegens Tolstoiaansche ge moedsbezwaren, en deawege ingedeeld by den hospitaaldienat te Naarden, beeft nu vry willige dienstneming voor 6 jaar aangevraagd. Hat bestuur der vereeniging van sigaren fabrikanten te Groningen heeft geantwoord op het schryven van den heer U. G. Sohilthuis Jzn., die daarin party koos voor de stakende sigarenmakers. Het bestuur beweert, dat aller minst de heer Sohilthuis (die graankoopman is) het recht heeft, zich san te stellen als een strijder voor de sigarenmakershem wordt in overweging gegeven, de loonen van de sigaren makers eeDS te vergeiyken met de loonen, die by aan gehuwde, zeer zwaren arbeid verrich teude werklieden geeft. Zondagavond is eene, in de Schaven- steeg te Rotterdam alleen wonende weduwe, vermoedeiyk by het aansteken van de lamp, in brand geraakt. Op haar hulpgeroep snelden een paar burgers toe, die haar de straat op droegen, na haar brandende Meeding zooveel mogeiyk gedoofd te hebben. Met zware brand wonden in het gelaat, aan horst en onderiyf, is zy naar het Ziekenhuis gebracht, waar zi aau de gevelgen is overleden. De brand weri spoedig geblusoht. Branden. Te Ambt-Ommen brandde Vrydag een boerenwoning met byna den gan° sohen onverzekerden inboedel tot den grond af. Het vee werd gered. Denzelfden dag brandde aan den Geldersehen dyk te Hattem een bouwhoeve geheel af. Daar werd ook de levende have gered. Te Altweert (Limburg) is een groote boerdery een prooi der vlam men geworden. Vier koeien lieten daarby het leven. Op het strand te Terheide bad een be woner van dat dorp eenige ledige halzen van vuurpyien opgezocht, welke gebrnikt waren by de oefeningen ter redding van schipbreu kelingen. Drie hulzen werden op de kacbel gelegd om te drogen, toen plotseling éen er van met een vreeseiyken knal uiteenbarstte. De dochter des huizes werd zwaar verwond, het dak der woning verzet en de ruiten ver- bryzeld. De huls bevatte nog een zware lading kruit. By een weduwe te Polsbroek, by wie reeds vroeger ergeriyke baldadigheden gepleegd werden, waarvoor de schuldigen gevangenis straf ondergaan, heeft men nu gepoogd brand te stichten. Toen Vrydag de zoon der weduwe laat thuis kwam, rook by een petroleumlucht, waarom by een onderzoek instelde. Hy ont dekte bg den hooiberg een welgestelde land bouwerszoon, die in het bezit was van petro leum alsmede een daarmee gedrenkt papier om iu een reeds gemaakte holte in den hooiberg te duwen, terwyi Zaterdag nog verdere aan- wyzingen zijn gevonden, die overtuigende be wijzen tot bet in brandsteken, ook van het hnis, aanvoeren. De dader sohynt een volledige bekentenis te hebben afgelegd en verklaarde even te hebben gewacht, om het geloop, dat hy hoerde, te doen voorbygaan en alsdan zyn plan nit te voeren, doch dat geloop was het naderen van den zoon der weduwe, die hem aangreep en met behulp van toegesnelde personen aan de politie overleverde. Een molenaarsweduwe te Cranenburg is door haar vroegeren knecht, met wien zij langen tyd zeer vertronweiyk bad geleefd, door het toebrengen van messteken levensgevaariyk gewond. Doordat hy met zyn mes en een geladen revolver dreigde, was de politie aaB- vankeiyk niet by machte bem te arresteereD. Toen zij versterking had gekregen, en het buis binnendrong, bleek bet, dat de man op den zolder door verhanging een einde aan zyn leven had gemaakt. Bloedvergiftiging. Een inwoner van Gro ningen behaalde de vorige week op een bal- marqué te Amsterdam een eerste» prya voor het origineelste idee. Hy was biykbaar gegri meerd met gevaariyke verf, want kort daarna ie by bem bloedvergiftiging in het gezicht Ïeconstateerd, zoodat zioh onder medische e handeling moeit stellen. In bet Limburgsche dorp Bergenhuizen- Noorbeek zijn drie personen dood te bed ge vonden, vergiftigd door kolendamp. Drie huis- genooten verkeeren door dezelfde oorzaak nog in gevaar. De werkstaking der metaalbewerkers te Antwerpen is Zaterdag middag geëindigd door een accoord, dat den arbeiders in alle opzich ten voldoet. Aldaar is iemand gearresteerd, die verdacht wordt meer te weten van den moord ia de Rue de Malte te Parys. Een kist met 1000 Nrderïöndache 10-guldenstukkeu, die van Lyon naar Parys was verzouden, is aldaar aan de gare de Lyon gestolen uit deu goedereuwagen, waarmede dien schat vervoerd werd. Zondag is te Saint-Laurent de Brévante een groote boerdery verbrand, toebehoorende aan Mme Berge, de moeder van M. Berge, en een familielid van wyien president Faure. Het gebouw, de voorraad dien het bevatte en ta) van werktuigen werden een prooi der vlammen. Een van de jongelui, die te Bordeaux werden gearresteerd, wegens de betooging tegen het Engelsohe consulaat, draagt den naam van Jouber. Ook de Gostenryksohe regeering wil haar voordeel doen met den toestand in Zuid-Afrika en onderhandelt daarom met de Lloyd over een atoomvaartiyu van Triest naar de Oost kust van Afrika. De RusBiBohe oommissie voor de jaartelling beeft eindeiyk een overgangskalender naar de Gregorisansche tijdrekening vastgesteld. Het is een zeer ingewikkeld werk, terwyi toch de eenvoudigste weg ware geweest, gedurende een halve eeuw de schrikkeljaren uit den Rusaisohen kalender te schrappen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. breeding van het verwaarloosd kanaal HulstZitting vau heden, Maandag, middag te 3 uren. Voorzitter de heer J. P. Fokker. Afwezig de heeren Luteyn en Alberts met kennisgeving. De notnlen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens geschiedt overlegging van inge komen stukken, meestal gedrukte, die by de leden rondgezonden zyn of in het archief worden geplaatst. Ingekomen is ook een sohryven van bnrg. en weth. houdende mededeeling dat de rekening der kamer over 1899 door den raad is goed gekeurd. Nog is ingekomen een brief van de Kamer te Utreoht, betredende regeling van het eonsu laatwezen in verband met de motie vau den heer Van Raalte, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Deze brief is, ter fioe van praeadvies, den 8 Maart gezonden aan de commissie voor de maand Maart, die daaromtrent nog geen rapport heeft uitgebracht De behandeling dezer zaak wordt aange houden. Van de Grossiers vereeniging Eendracht in Groningen is een sohryven ingekomen met verzoek om adhaesie op een aan den minister van binnenlandsche zaken gericht adres in zake de drankwet of wel om een zelfstandig adres aan den minister te richten. De strekking van dit adres is de hulp van den minister in te roepen ter verkryging van een drankwet, waarby aan alle gecombineerde winkeliers vrijheid worde gegeven om hunne affaire, waar in den winkel niet per glas wordt verkocht, ongehinderd, zooals vóór 1881, te kunnen nitoefenen en bovendien eene mildere toepassing te verleenen voor nieuw aangelegde buurten, straten of w^ken, waar cafó's en winkels worden opgericht, Deze brief wordt, in verband met een in de vorige vergadering genomen besluit, voor kennisgeving aangenomen. In handen der commissie voor Januari is gesteld een sohryven van bnrg. en weth., waarby het gevoelen der Kamer wordt gevraagd op een haar toegezonden ontwerp eener ver ordening op het Marktweden. De commissie wemcht te antwoorden dat de Kamer slechts bedenking heeft tegen bet 3e lid van art. 10 en art. 11. In het 3s lid van art. 10 zouden dienen te vervallen de woorden „op advies van de Kamer van koophandel en fabrieken". Immers of het belang van den handel medebrengt dat ook Maandags geheel of ten deele weekmarkt zal worden gehouden, zal veelal te spoedig dieneD te worden beslist dan dat vooraf de Kamer zal kunnen worden byeengeroepen. Wat artikel 11 betreft, het ware, naar de commissie meent, wel gewenscht te doen uit komen dat de beurs op deu Dam in de eerste en voornaamste plaats is bestemd voor den graanhandel. Met het oog daarop geeft de commissie de volgende redactie in overweging ,Voor den handel in granen en zaden en aan verwante artikelen gedurende de weekmarkt is de beurs op deu Dam bestemd. Uitstalling alleen van monsters wordt slechts toegelaten op de tafels en bankeD, bedoeld in de veror dening op de heffing van Marktgelden. Da beurs wordt geopend des voormiddags 10 nar en gesloten des namiddags 127a nur." De Kamer vereenigt zich met bet rapport der commissie. Ter tafel komt nu een schryven van burg. en weth. betreffende wyziging van den dienst op bet rykstelegraafkantoor op Zondag. Namens de commissie voor de maand Fe bruari deelt de heer Van Burg mede dat, naar bet oordeel der commissie, beperking van den dienst in het algemeen ten nadeele is zoowel van den handel en de industrie als van particuliere». Daarom stelt zy voor burg. eu wetb. te adviseeren om zich te verklaren tegen alle beperking van den bedoelden dienst, waardoor ook bet interoommuuaal telefoonverkeer zou worden beperkt. De kamer vereenigt zich met het rapport der eommiiaie. Aan de orde is het verslag der commissie voor de maand Februari over het schrijven van het bestuur der Vereeniging van Neder- landsche werkgevers ter zake het ontwerp ongevallenwet 1899 en het sohryven van de kamer van koophandel en fabrieken te Utreoht dd. 19 Jan. jl. in zake het wetsontwerp tot regeling van arbeids en rusttyden met het rapport eener oommissie nit die kamer van Deo. jl. Beide stukken ademen een geest, die gekant tegen de daarin behandelde in wording zijade sociale wetten- Met het oog erop, dat er toestanden in de maatschappy (en daaronder ook in de ny verheid) bestaan,die bij ge brek aan voldoend particulier initiatief, voorzie ning van staatswege behoefden, kan de commissie geen vrijheid vinden der kamer te adviseeren, om, evenals de Nederlandsche vereeniging van werkgevers doet, aan de Eerste kamer der Staten-Generaal te verzoeken de voordracht tot wetteiyke verzekering van werklieden tegen de geldeiyke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedoven af te wyzen. In een door de Kamer aan de Tweede kamer der Staten- Generaal gericht adres van 27 Maart 1899 is de aandacht der vertegenwoordiging op verscheidene bezwaren tegen het ontwerp der regeering gevestigd, doeh slechts weinige dier bezwaren is tegemoet gekomen. De poging, in de Tweede kamer door den heer Knyper aangewend om den dwang van een rijksverzekeningsbsnk door iets anders, waar schijn lyk ook meer in den geest van de Kamer van koophandel, te vervangen, is niet met gunstigen uitslag bekroond toch heeft de voorvechter, de heer Knyper, het niet van zioh kunnen verkrygen tegen de geheele wetsvoordraeht te stemmen, wel wetende dat weduwen en weezen van de door ongeval getroffenen voor onbepaalden tyd in de eerste plaats het gelag zouden moeten betalen. Deze zelfde beweegreden doet het de Kamer van koophan del ook ongeraden voorkomen by de Eerste kamer op verwerping aan te dringen. Evenzoo is het, naar de commissie voorkomt, gesteld met de wetsvoordraeht tot regeling van arbeids- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen voor personen, op wier arbeid de arbeidswet niet van toepassing is. De commis sie ia van meening dat door de regeeriDg rekening is gehouden zoowel met het beveili gen van den werkman tegen verplichte over* matigen arbeid, maar ook met buitengewone omstandigheden. Waarmede echter minder gelukkige rekening schy&t gehouden te zyn, is wel, dat geen on derscheiding wordt gemaakt tusschen arbeiders, die naar den geest van het ontwerp bezwaar- lijk in den regel althans langer kunnen te werk worden gesteld dan in het ontwerp is aangegeven, en personen, „wier arbeid veel minder ingespannen doch niettemin van groot gewicht is, personen nl.; die bv. soms een nar en langer achtereen zoo goed als niets znlien te doen hebbeD, maar dsn een weinig inspan nende werkzaamheid hebben te verrichten, welke moeiiyk aan een ander kon wor den toevertrouwd. De commissie geeft in overweging zulks onder de aandacht van de regeering te brengen, eu stelt voor het sohryven van de Utrechtsche Kamer, evenals dat van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgeversvoor kennisgeving aan te nemen. De heer Kakebeeke wyst er op dat by de wet twee categorieën zyn aangenomen en dat ia onderscheidene bedrgven verschillende be zwaren zyn ingebracht, o. a. door de Vereeni ging van Meelfabrikanten. AUeen wanneer daarmede rekening werd gehouden, zou spreker zich met het rapport kunnen vereenigen, anders niet. De beer Verhnlst stelt in het lieht dat in verschillende industriën knechts in de fabriek of op hot werk slapen moetenwordt de tyd zoo doorgebracht, dan gaat het toch niet aan om dien alB vollen werktyd te rekenen. Beide heeren lichten hun gevoelen door voorbeelden toe. De voorzitter wyst erop dat ook in den gewonen handel het meermalen voorkomt dat een of andere werkman iets laDger moet werken dan de wet toelaat; ook in verband daarmede dienen in de wet tal van uitzonde ringen te worden aangebracht. De Kamer beslnit tot aanneming der con clusie van het rapport om het verzoek niet te ondersteunen. In verband met de vraag, of de Kamer zioh tot de regeering zal wenden om haar bezwaren tegen sommige bepalingen der wet kenbaar te maken, meent de heer Borsius dat dit niet op den weg der Kamer ligt, maar dat dit het werk moet zyn van de betrokken bedryven. De beer Verhuist is dat niet eenshy meent dat het wel degeiyk in de iyH ligt der Kamer welk gevoelen de heer Supers dealt. De voorzitter is van dezelfde meening. Met algemeene stemmen wordt daarop de vraag toestemmend beantwoordt. Ter tafel komt nu de circulaire van de heeren J. C. van Marken c. s. betreffende déloyale concurrentie. Deze circulaire wordt voor kennisgeving aangenomen. Eindeiyk is aan de orde de vaststelling van het verslag der kamer over 1899. Men zie daarvoor de Laatste berichten. Daarna wordt de openbare vergadering ge sloten, doch de leden biyven nog in comité byeen. H E R IJ K De beryk der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarby vermeld: Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem, 12 Maart. Vlissingen 18, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21,22, 28 en 24 Maart. Iu de heden middag te Middelburg door de Kamer vau koophandel en fabrieken gehouden vergadering is vastgesteld het ver slag der Kamer over 1899. Daarin komt bet volgende voor In den toestand van handel en ny verbeid kwam weinig verandering; by kan over het algemeen stationair worden genoemd. De bnitenlandsche scheepvaart beteekende ook in 1899 weinigbuitengewone werkloosheid kwam niet voor. Ingevolge de arbeidswet werden in 1 uitgereikt 175 arbeidskaarten 191 werkgevers hadden jeugdige personen of vrouwen in dienst. Op 31 Dec. waren geldig 231 kaarten voor jongens en 102 voor meisjes van 12 tot 16 jaar. Iu verschillende inrichtingen waren 97 vrou wen boven 16 jaar werkzaam. Wegens overtreding van de arbeidswet werden in 1899 door de gemeonte-politie 2 proceseen-verbaal opgemaakt. Einde 1899 waren in de gemeente aanwezig 14 gaskraohtwerktuigen en 30 stoomwerktui gen (behalve die in stoom booten en locomo tieven); over 1398 bedroegen die eyfers 12 cb 29. Wat den handel betreft, wordt gezegd dat de binnenlandsehe handel in granen in het afge- loopen jaar weder bevredigend was. Wat den bnitenlandschen handel aangaat, wordt vermeld dat hier in 1899 werden aange voerd 20.000 blokken tin en 14 ladingen hout. De binnenlandsehe scheepvaart was weder iets meer dan die van het vorige jaar. Be halve de passagietsbooten, kwamen 2172 bin nen schepen met een acheepsinhoud van 218.466 Ms (tegen 219.894 Ms in 1898) hier aan. De buitenlandsohe scheepvaartbeweging was van weinig belangslechts 5 zeil- en 10 stoom schepen, gezameniyk metr36.349 Mf inhoud, kwamen hier aan de Loskaai binnen, 4 zeil en 10 stoomschepen voerden hont, 1 zeilschip kwam ter reparatie. 's-Cravenh&ge. Biykens bericht van onzen gezant te Brussel is, met 12 Maart, ten gevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer in ds quarantaine-stallen, het grenskantoor Achel voor invoer van Nederlandsch melkvee gesloten. Amsterdam. De heer dr J. Zeeman aan vaardde heden het buitengewoon Hoogleer ambt in de Natuurkunde aan de Universiteit alhier met eene openbare rede in de Anla over experimenteele onderzoekingen, over deelen, kleiner dan atomen. Spreker ving aan met te herinneren dat te genwoordig de natuurkundigen onder atomen verstaan de zeer kleine, zelfstandige bouw- steeaeD, waaruit de materieele wereld om ons heen is opgebouwd, en dat onderzoekingen der laatste jaren buiten twyfel gesteld hebben dat deelen, kleiner dan atomen, een zelfstandig be staan kunnen hebben. In de beden gehouden vergadering van de letterk. afd. der Kon. acad. van Wetenschsp pen werd bericht gegeven over den wedstryd in iatynsche poëzie, ter bekroning uit het legaat Hoeufft, gouden medaille, ter inneriyke waarde van f200. Ingekomen waren 18 gedichten, waar van het eere-metaal werd toegekend aan het gedicht, waarvan de vervaardiger bleek te zyn Giovanni Pasconi te Messina. In 1898 en 1899 werden bekroond de verzen van prof J. J. Hartman te Leiden. Ds oorlog In Zflia-Atrlhh Beroep op de Mogendheden. Uit officieuse bron vernemen wij het volgende: President Kruger heeft door bemid deling van de te Pretoria gevestigde consuls tot de groote mogendheden en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, zoomede tot de regeeringen van België, Nederland, Zwitserland, het verzoek gericht om bemiddelend op te treden. Londen, 12Maart. (Officieel.) Generaal Gataere meldt heaen dat bij Zondag op een rayi afstand van de spoorwegbrug by Bethunie was. Hy vond de brug gedeeltelijk vernield; de vijand hield den anderen oever bezet. Daily News vernam heden uit Aasvogelkop vau Zondagavond, datr Roberts den opmarrch in oostelijke richting voortzette, en geen Boe ren ontmoette. De Engelsohen zyn nog 25 mijlen van Bloemfontein. New-York, 12 Maart. Da World verneemt uit Washington, dat de Nederlandsche gezant Von Weckerlin niets weet van onderhande lingen tnsichen de Earopeesche mogendheden betreffende eene interventie. Het is waarschyniyk onmogelijk, dat door eenige mogenbeid tusscbenbeide kan worden gekomen, zonder een bitter verwyt van Enge land op te loopen. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 12 Maart. Rotterdam. (Bericht van den make laar H. van Bandwjjk). Ter markt van heden wai de handel in buitenlandsohe granen zeer vast. Meel pryiboudend. Zaterdag io Maart. Antwerpen. Tarwe ptijsh. Amerikaanss* roode no. 2 tr. 167/a- Parys. Tarwe pry Bh.; loop. md. fr. 19.80. P e s t h. Tarwe kalm. Zaterdag fr. 7.44. Vry dag fr. 7.44. B e r I y n. Daar de berichten uit het buiten land heden niet van dien aard waren, dat de Vrydag iDgetreden verbetering stand kon hou den en koopers zeer terughoudend waren, kwam zelfs tot eene prysverlaging van 25 50 pf. slechts een kleine omzet tot stand in tarwe en rogge op termyn. Houders van disponibel waren echter niet tot pryseonoesBies geneigd. Verzending en laatste Duslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Allee plaatselijke tjjd.) Oost-In dië. Genua (NederL) 13 Maart 6.05 'a avonds. Amsterdam (Nederl.)16 Maart 6.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst). 16 Maart 12.53 'snamid. Marseille (Lloyd) 20 Maart 6.05 avonds. Brindisi (Eng. dienst) 23 Maart 12.58 's namid. Rotterdam (Lloyd) 23 Maart 6.05 's avonds. Marseille(Fr. dienst)24 Maart 6.80 '■morgens. Napels (Dtdtsche dat.) 2 April 12.53 's namid Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Brindisi Britsehe booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.20 's avonds en e8n snppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 'a avonds. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransohe mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. West-Indië. Guragao over Queene- town13 Maart 10.03's avonds Curasao met K. W. I. maildienst14 Maart 6.05 's avonds. Suriname via Sout hampton20 Maart 5.30's morgens.' Suriname via St. Na- zaire8 April 5.30 's morgens Suriname via Amsterdam. Den iaatstenenllen elke maand 6.05 's av. Algemeen Uverzicht. 't Is toch niet mogelgk alle geruchten te laten voor wat zy zyn. Wel kunnen wy nog altyd geen waarde hechten aan de opvatting, dat een groote Earopeesche oorlog voor de deur staat. Maar toch behoort wat daarover ge sebreven wordt tot de feiten van den dag. Ia de eerste plaats zy daarom melding ge maakt van een artikel van Laboucbère, die in de Truth o.a. Chamberlain onder handen neemt, en aantoont dat deze minister, na eerst den oorlog met de Transvaal te hebben uitge lokt, nu oorlog met Frankryk zoekt, en zulks met geen ander doel dan hoofd der Tory-party te worden, na Balfour naar het Hoogerhuis te hebben gezonden. Zy, die weten hoe groot de haat van Lobby tegen Chamberlain is, zullen zich over dezen uitval wel niet verbazen. En al steunt een gedeelte van wat Laboucbère betoogt niet op losse gronden, toeh schynt het ons niet der moeite waard veel plaats aan de beschouwing van dit parlementslid te wyden, en zeker zullen wy niet gelijk bv. de Frankf. Ztg doet, diens artikel een „merkwaardige" be schouwing over den toestand noemen. Nog minder waarde heeft o. i. een artikel van Henri de Nousanne in het jongste nommer van de Monde IllustrS, die, in den trant van den bekenden slag by Dorking, uitvoerig den oorlog schildert, die in Juli tussohen Rusland en Engeland zal uitbreken, tengevolge van de bezetting van Herat, en 14 dagen later (dus tydens de tentoonstelling) door een oorloge verklaring van Frankryk gevolgd wordt. De hesriykheden, die daarin aan het Fran sohe volk worden voorgespiegeld, zyn natuur- iyk wel inBtaat indruk te maken op die natie, en uit dat oogpunt is het artikel als een zeer gevaariyk propagandamiddel te besohouwen. Men is in Frankryk toeh al niet beat over Engeland te spreken, en nu Zaterdag de Drey- fuszaak weer aan de orde is gekomen (zie hieronder) wordt allieht een nieuwe periode van woeling geopand, die, als Chamberlain is geiyk Laboucbère hem schildert, zeker Engeland eeu welkome aanleiding tot een krachtig protest zou geven. Maar daar wy Chamberlain alleen maar voor een boef en niet voor een gek houden, is dat gevaar o.i. niet te duchten. Zelfs da verleden week besproken telegra- phische circulaire van Chamberlain aan de koloniale premiers doet ons niet terugkomen op onze m eening, dat de aanvraag van vry- willigers, „voor het geval de Britsehe troepen in Zuid-Afrlka elders vereieebt worden", niet op actueele conflicten slaat. Wy blijven er een voorzorgsmaatregel voor de toekomst; ecu geruststelling voor Rosebery en Kimberley en een waarschuwing voor Eagelands vyanden in zien. Toch is er iets wat wy niet een drei gende wolk zullen noemen, maar wel een zwarte stip. Terwyi Engeland, met verzaking van zyn grootsohe roeping in Azië, zyn uitsluitende aandaoht wijdt aan de diamantmynen en goud velden van Zuid-Afrika, volgt Frankryk dit voorbeeld. Voor 14 dagen stelde Waldeck; Rousseau de kabiuets-kwestie over de onwet tige uitzending van soldaten van het gewone leger naar Madagascar, een maatregel die als gebiedende uoodzakeiykbeid werd verdedigd, wyi de regeering niet een uitstel van eenige weken voor baar rekening durfde nemen. En nu hooren wy weer van drie schepen," die gecharterd zyn, om 2000 man met he(j

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2