De oorlog in Zuid-Afrika. LAATSTE BERICHTEN. 9» oorlog In Zuld-Afrlka, om hen bun moeilijkheden en beproevingen te helpen dragen. En te voren had Rhodes al gespeecht op de vergadering van de De Beers, waar hy schet terde tegen de Boeren en ontkende dat deze aanspraken konden ontleenen aan de eerste Inbezitneming; zulke aanspraken worden niet in 25 jaar geboren. Dat de pers dit niet eenstemmig toejuichte, is natuurlek, want zelts een Engelschman kan na zulke taal niet nalaten te denken aan de streken, waar zijn recht van eerste inbezitne ming nog jonger is. Politieke bladen deden daarom waarschu wende stemmen hooren. En de economische bladen zwygen evenmin. De Engelsche Economist is zelfs zeer scherp over deze rede van Cecil RhodeB. Het blad meent dat de man, die „in de eerste plaats aansprakelijk is voor een stuk van onbeschrij felijke dwaasheid als den raid van Jameson" en wiens voorspellingen omtrent de houding dor beide republieken zoo totaal door de ge beurtenissen zyn tegengesproken, beter had gedaan te zwygen over den staatkundigen toestand. Esn aanval op het dynamietmono- polie in Transvaal klinkt hoogst zonderling uit deu^mond van den speculant, die aan de De Beera-maatsohappy zulk een kras mono polie heeft weten te verschaffen. Zijn bluffen op het hooge dividend, dat de aandeelhouders zullen ontvangen, staat ia schrille tegenstel ling met het feit, dat die maatsehappy totdus- ver zich heeft weten te onttrekken aan alle belasting ten behoeve der Kaapkolonie. En dat heeft dezelfde man bewerkt die in Rhodesia op de myn-indostrie een last wil leggen van 50 pCt. ten behoeve van de Chartered Company. En wat te zeggen van de parade met de offervaardigheid der maatschappij Zy heeft niet minder dan 13.366 geofferd voor plaat- seiyke doeleinden I Als men bedenkt dat een heffing van slechts 5 pCt. voor de 2 millioen pond sterling netto winst, in het vorig jaar behaald, in de koloniale schatkist 100,000 zou gebracht hebben, die het zeer goed ge bruiken kan, dan bljjkt het dat de weldadig heid van Rhodes inderdaad nit de zakken komt van de bewoners der Kaapkolonie. Deze heelt dringend behoefte aan meer inkomsten en toch heeft de regeering een heffiag van hooge divi denden moeten laten varen.... wegens de oppo sitie der party, die onder de plak van Rhodes •taat! Beknopte Mededeelingen. jDo Galliffet biyft zeer zwak. Dadeiyk gevaar bestaat evenwel niet. Het onbepaald uitstel van het proceB Zola is een gevolg vau de indiening by den Senaat van het amnestie-ontwerp voor alle straf bare feiten, met de zaak Dreyfne in verband In de door den minister aan den sultan voorgelegde memorie werd uitdrukkeiyk op den Transvaal-oorlog gewezen, en aangetoond dat deze het gevolg is van de hebzucht van een der Europeesche volken, dat die dappere Boeren alleen wil overmeesteren om zich de mynen toe te eigenen. Wijl nu de mineralen* rykdom van Turkye nog grooter is, dreigt dit land en zyn onafhankeiykheid een des te grooter gevaar. De sultan vereenigde zich daarop met het voorstel maar toen een veertien dagen later Cr on jé capituleerde, kreeg Victoria een felicitatie telegram van Abdoel Hamid! - Het Amerikaausche hooggerechtshof, dat, geiyk men weet, binnen de wetgevende macht staat, zal eerlang een moeilijk vcaagai.uk moeten oplossen en wel of de in 1898 verwor ven eilanden al dan niet Amerikaansch gebied De kwestie is opgeworpen door een koopman, die beweert ten onrechte 50.000 d. invoerrecht te hebben moeten betalen. - Men verwacht dat Costa Rica aan Nica ragua den oorlog zal verklaren. De Siècle heeft te Londen een bureau geopend een luxe die geen enkel Fransch blad zioh tot heden heeft kunnen veroorloven. Koningin Victoria zal Donderdag te Londen bomen en tot Zaterdag biyven. Iq het Lagerhuis is dezer dagen weer gebleken, hoe sterk men in Engeland aan het oude hecht, omdat het oud is. Door een chau vinistisch lid werd gevraagd, waarom het be krachtiging! formulier der wetten nog altyd in het Fransoh werd gesteld en dan nog wel in een ond Fransch, dat zelfs de Fransohen niet meer gebruiken. De regeering antwoordde dat dit een ond gebruik was, eerbiedwaardig om dat daaruit bleek hoe ond het parlementaire stelsel in En geland wel was. Reden om het te veranderen bestond dns niet. Een andere vraag bracht denzelfden dag niet geringe verlegenheid aan de miniBters- tafel te weeg. Balfour deelde bet ontzet van Ladysmitb mede, en Balie» telegram, dat eindigde met de mededeeling, dat de troepen van White eenigen tijd verpleging noodig zonden bebben eer zij voor den velddienst bruikbaar waren. „Laat daarom het ministerie van oorlog de vlag halfstok waaien?", zoo vroeg Grant Law- son. Balfonr keek den vrager aan, om te zien of het een grapje was, maar de iuter- pellant toonde dat bet ernst was. Balfonr wierp een zoekenden blik naar den leegen stoel van den minister van oorlog, en ging toen maar zitten. Keizer Wilhelm heeft den Pans een felicitatie-telegram gezonden op diens 90aten verjaardag. Wat jammer toch dat men in dergeiyke dingen alleen maar berekening ban zoeken. Niet ten onrechte schrijft de Petit Bleu boven deze mededeeling üne Hotte vaut bien me messe. De altyd balsturige vorst van Reusa heeft ziob, met het oog op de kosten, tegen de vloot wet verklaard. De Sp&ansche ministerraad besloot de nog op de begrooting beschikbare 7 miljoen pes. aan te wenden tot aankoop van snelvuur geschut. Vele leerlingen der mynsohool te Dom- brovo zyn gevangen genomen, wegena revolu- tionnaire neigingen,en veroordeeld tot 3 jaren dwangarbeid,gevolgd door iniy ving by het leger. Te Usknb biykt de toestand ernstig. De hoofden der Albaneezen weigeren voor de door den Saltan gezonden commissie van onderzoek te veraohynen. 4000 Albaneezen zyn in de Moskee bijeen, maar de troepen beletten, dat de stamgenooten uit de provincie Usbub bin nentrekken. Vandaag werd te Belgrado het besluit verwacht, waar by aan alle politieke veroor deelden gratie werd verleend. Toen de Tarksche regeering voor eenige weken besloot aan vreemdelingen geen mijn- concessies te verleenen, werd spottend ge wezen op de ervaring, welke de Transvaal in dit opzioht had opgedaan. Maar het biykt nu» dat in die opmerking mm waarheid .lag dan men wel vermoedde. Ook heden geen bericht van het oorlogs terrein, ten minste niets van een botsing. Uit Kimberley trok een sterke macht Noord waarts, vermoedeiyk tot ontzet vanMafeking. Maar men verwachtte tegenstand aan de Vaal. Een vreemd iets is het oprukken der Boeren in het Westen, vermeld iu het Standardtele gram van gisteren. Indien de van Kenhardt en Prieska opruk kende Boeren werkeiyk naar de Van Wyks- vliet gaan, dan naderen zy De Aar, de groote stapelplaats der E^gMscben, van waar men gemakkeiyk een kolonne.kau uitzenden, om den vermelden graanvoorraad op te halen. Dat deze kolonne alleen uit Engelsche onder danen bestaat, achten wy niet zoo heel zeker. De Boerenmacht, onder commandant Visser, die den len Januari Kuruman deed capitu- leeren, is, naar destyds gemeld werd, in Zuide lijke richting afgetrokken, naar Upington, m van daar voert een weg naar Kenhardt. Niet onwaarschyniyk dns, dat er wel degeiyk ook Transvalere by deze kolonne zyn, en dns ook geschut. Sir Arthur Miluer hoeft onmiddellijk de krygswet doen afkondigen inde vier districten, waar bedoelde operaties plaats hebben. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Eindeiyk is de verliesiyst van Boller be kend. Het totaal is 802, en wel gesneuveld 93, gewond 684, vermist 25. De opgave is lang niet volledig. Vermoede- ïyk loopt zy over éen der dagen, waarop ge- voobten werd. De Maandag vermelde overwinning van Brabant, die een sterke Boerenstel ling Dordrecht veroverd had, biykt weer fantasie te zijn. De Times althans meldt Een gemengde strydmaoht (van Brabant's divisie) 1100 man sterk, onder bevel van majoor Maxwell, deed Zondagmorgen een aanval in dan rag der Boerenstelling benoorden Dor drecht en nam onder zwaar vaar een hoogen berg. Zy beheerschen thans de geheele stelling der Boeren. Twee Boerenkanonnen onderbiel- den den gansoben achtermiddag een heftig vuur. Een aantal manien van de Kaapsche Riffes trachtten de borstweringen te bereiken, maar hun pogen was vergeefs. Zjj verloren vier man. Middelerwijl deden de Royal Scotts niet vier kanonnen een scbyn-frontaanval op Labn- sohagne'a nek. Zy trokken in den namiddag terug. Onze verliezen waren beneden twintig. Hierop te wyzen is dubbel noodig nn wij heden weer een telegram over een nienwe over winning van Brabant vornamen. (Zie Laatste Berichten). Onder het gebruikeiyke voorbehoud» deelen wy de volgende berichten vau de Times mede. Te Lorezgo Marquee loopen tegenstrijdige geruchten. Volgens sommigen zou Transvaal vredesonderhandelingen geopend bebben, vol gens anderen, tallen de Boeren by Gieucoeec Langenek tegenstand bieden, terwyi inmiddels de versterkingen van Pretoria vermeerderd worden. Een bespreking van de presidenten der beide republieken en den bevelhebber der Boerenstrydmacht werd inderhaast in het noorden van Natal gehouden, zoodra de over gaaf van Cronjé bekend was. President Krnger beeft een vurigen oproep geseind, om de officieren en bnrgers aan te sporen, standvastig te biy ven in naam van den Heer en hun vertrouwen in God te stellen. De vorige overwinningen toonden, dat de Heer met hen was. Een hooggeplaatst ambtenaar te Bloemfontein zegt, dat by een mogeiyke nederlaag van het leger van den Oranje-Vrystaat dit zich in Transvaal terug zal trekken en zich met de TranBvaaLche broeders zal vereenigen, om den strijd tot het uiterste voort te zetten. Een officieel rapport zegt, dat de Boeren 31 dooden en 130 gewonden verloren in de week, met 25 Februari eindigend. Een scbandeiyk staaltje van de zorge loosheid der Boeren wordt in de Engelrcbe bladen gemeld. Het achijnt dat Joubert een gedeelte van zyn hoofdkwartier in den steek heeft moeten laten. Dat is tot daaraan toe. Maar ergeriyk is, dat de Engelschen daar de lijsten vonden met de namen der Natalsohe Boerea, die zich by de republikeinsobe com mando's hadden aangesloten. Volgens Daily Mail beeft Chamberlain aan Nieuw Zuid-Wales voorgesteld 2000 i vrywillïgers te leveren, waartegenover de Australiërs, die zich in de Transvaal wilden vestigen, groote grondconeessies zouden krijgen. Dit zou bepaald merkwaardig zyn. Immers, een der Australische vr y willige», die eigeoiyk niet wist waarvoor hy was gaan vechten, en nu de zaken eens zag, is, biykens een in de bladen opgenomen brief, een groot bewon deraar van de koloniseerende kracht der Boeren geworden. Hy meent dat Australië juist behoefte had aan mannen als zy, waarom hy wilde dat de Boeren naar Zuid Afrika trokken. Hoewel minister van koloniën, schijnt Cham berlain dus al heel slecht op de hoogte te zijn van de nooden, behoeften en toestanden van een kolonie als Australië. De luchtballons der Eagelsohen, die hun helaas zoo goede diensten bewezen, zyn zeer klein, zy dragen slechts een persoon, en missen de trapéze. De vulling heeft niet langs scheikundigen weg plaats, maar door middel van in cylinders medegevoerd waterstof gas, dat onder een druk van 200 atmosphoron staat. De Temps verneemt dat Fransche firma's aan de Boeren aanbiedingen hadden gedaan, die afgeslagen werden. Zy hebben die fout duur betaald, zoo sohryft een medewerker van het blad. De Manchester Guardian had een onder houd met Theal, den bekenden sohryver over Zuid-Afrika, die bekend ia door zyne bewonde ring voor de Boeren. Tusachen Engelschen en Boeren zou nooit vrede kunnen zyn, wijl de Boeren minder dan ooit gelooven in de goede trouw vau Engeland. Eu als de Engelschen Transvaal binnentrekken, zullen zy slechts een verwoest laud vinden. Ia massa's zullen de Boeren nittrekken, en Zuid-Afrika zal voor de beschaving zyn ver loren. Van een Hollandsche samenzwering ge loofde Theal niets. - De merkwaardigste auti-Engelsche betoo gingen worden nit de Kaapkolonie bericht. Te Graaf Reinett hebben de Hollanders de Engelschen uitgejouwd, dio 't ontzet van Ladf- smith vierden. Verschillende Engelschen zijn gewond. Te Stellenboech hebben de studenten der hoogeschool een Engelsche optocht niteen geslagen en de politie was machteloos om de Engelschen te beschermen. In de Italiaansche k«mer had de reeds vermelde interpellatie plaats over de bemid deling. Visconti—Venosta antwoordde de ge voelens van den inter pel lant te waardeeren, maar overtuigd te zyn dat een dergeiyke tns- sohenkomst slechts uitgeoefend mag worden als de omstandigheden vau dien aard zyn dat men van die tnssoheukomst iets kan verwachten, en hy geloofde niet dat dit nog het geval was. Men kan, gelooven wy, niet anders doen dan bewondering hebben voor den tact waarmede de interpellant Visconti—Venosta bescheid gaf. Hy zeide te hopen, dat men aan een bevriende mogendheid, jegens wie Icalië zoo groote ver plichtingen heeft, zon knnnen doen verstaan hoe veel grooter en edelmoediger baar zendiDg zou zyn als zij trachtte met een vrij volk tot overeenstemming te komen. Ons dunkt, dat menig lid der diplomatie een lesje kon nemen aan zulk een wyze van spreken. Het Italiaansche nieuwsagentschap heeft het zelfs noodig gevonden, te seinen hoe erg de Italiaansche pers wel den spot dryft met het telegram van Bnller, over de volkomen aederlaag der Boeren. Van de andere landen hebben wy in de bladen zelve kunnen lezen, hoe dwaas men Bnller wel vindt. Een Rotterdamsohe schooljongen Jacob Kaalkop heeft aan de Westminster Gazette eon brief gestuurd met de vraag, hoeveel miljoen Engelsche soldaten wel noodig zyn om een Europeeseh leger te overwinnen, als 40.000 Engelsohen noodig zyn om 4000 Boeren tot de overgaaf te dwingen. De redactie maakte zioh op niet onaardige wyze van dezen Rotterdamsehen kop af, door te zeggen, dat andere Eoropeesche legers ook moeite met de kopjes zouden hebben gehad. '8 Cravenhage. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Halst de heer P. L. H. R. Larose, thans verificateur. Beuoemd voor 3 jaren tot directeur uit den handel bg het vry entrepot te Middelburg de heer Jobs Luteyn. Tweede Kamer. Iu de heden gehouden zitting werd de behandeling vau het wetsont werp op den leerplicht voortgezet. De minister van biunenlandaohe zaken ver klaarde zioh gelukkig te achten het reeds 25 jaren gepropageerd beginsel te verdedigen. Hy wees op de zwaarte van zyn taak, tegen over de aaneengesloten oppositie, aangevoerd door dr Knyper, die in De Standaard erkende dat het ontwerp tegemoet komt aan ernstige, bezwaren en die vroeger leerplicht in beginsel heeft verdedigd, evenals hy toenmaals met warmte voor het vryhandelstelsol in de bres sprong. De minister verzekerde, dat de regeering geheel eenstemmig is omtrent Ie ar placht, als punt van het regeringsprogramma, en zeide, met het oog op haar verleden, geen intransi gente houding van de rechterzyde verwacht ce hebben, te minder nn het ontwerp con sciëntiebezwaren eerbiedigt en het onderiyk gezag, wel verre van het aan te randen, integen deel versterkt. De waarde van sohoolonderwys en het op voedend karakter der openbare school verde digende, ook tegenover dr. Knyper's aanvallen tegen den goeat van dat onder wys, verwachtte de miuiater van leerplicht andere en gunstiger toestanden voor de zedelijke en andere belan gen der lagere klassen. De minister verklaarde zich bereid by de onderdeden een nog vrygeviger regeling voor het byzonder onderwijs te maken. Hy achtte ontneming van het onderiyk gezag wegens schoolverzuim te streng maar merkte tevens op da: zedelijke middelen daartegen faalden. Ofschoon van de kracht van leerplicht tegen schoolverzuim overtnigd, zal de minister niet opzien tegen een bevel tot oprichting van nienwe scholen aan gemeentebesturen,en hoewel ook de toestand der armen zal verbeteren en by niet tegen steun en hulp aau gemeenten ts ter bevordering van het schoolbezoek, in dien de voedings- en kleedingskwestie daarop invloed heeft, ontkende de minister stellig dat een Pruisische geest in het ontwerp zon zyn. Hy verklaarde zich tegen uitstel van leer plicht in afwachting van een nienw school stelsel. Hy heeft het ontwerp voorgesteld voor alle partijen, maar zal zyn toezegging houden om de subaidiën voor het bijzonder onderwijs te verhoogen. De beer De Klerk verdedigde leerpliobt in het belang der arbeidersbevolking. De heer Lieftinok beantwoordde de heeren De Savornin Lobman, Visser en dr Knyper, om te betoogen dat èa voor algemeene ont wikkeling èa vooral ook voor vruchtbaar godsdienstonderwijs leei plicht noodig is. Vooral de katholieken, die zioh aan zoo dwingend ge&g onderwerpen, kannen tegen dezen staatsbond geen bezwaar hebben. De heer Nolens, erkennende dat het katho liek beginsel zioh niet tegen leerplicht in prinoipe verzet, heeft echter praktische bezwa ren en wil eerst eene regeling der positie van de vrije school en herziening der armenwet op bet stnk van bedoeling. De heer Van Alpben verklaarde geen princi pieel tegenstander te zyn, maar tegen deze wetteiyke regeling. De heer Smeenge verdedigde den leerplicht at* onmisbaar voor de goede voorbereiding van het vakonderwys. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaata. Voorwerpen. Information. 7 Maart Koudekerks, Inspan, Loeff. 7 a Vlissingfn, Inboedel, Maret Tak. 8 Middelburg, Bcomen en planten>Hosier. 9 Cvlijnsplaat, Inventaris, De Groot en Hondius. 14 n Middelburg, Inspan, Verhuist. 14 a VlisBingen, Hniien, Boacb. 19 a Middelburg, Boeken, Le Cointre. 91 9 Hofstede, Huvera. 11 Middelburg, land, Tak. 22 a Middelburg, Huisen, Tak. 4 April Inspan, Haver». 4 B Zoutelande, Hui-, Loeff. II Vlis8ingen, Huizen, Mare1. Tak. 17 Oostkapelle, Meabelen, W.Verstegen 18 Middelbnrg, Onr, goederen, V. d. Bilt. 23 Zierikzee, Vissoherjj (verp.), Bestuur. 24 Koudekerke, Inspon, Loeff. a Ritthem, Inspan, Tak en Maret Tak. Mei Meliskerke, Inspan, Loeff. a Zoutelande, Inboedel, Lotfi. Vergaderingen, Uoncerten enz. Middelburg. Donderd.8Maart. Alg. Verg. polder Wal cheren. Abdy 1 Va u. Dinsdag 13 Mrt. Lezing prof. dr L. Aron- stein. Natuurkundig Ge zeischap. St. Joris 8 u. Dinsdag 13 Mrt. Vergad. Middelb. Zieken fonds. Sociëteit St. Joris 7—8 u. Donderd. 15 Mrt. Uitvoer. Kinderoperette. Schouwburg 7'/* u. Donderdag 26 en Vrydag 27 April. Uitvoering kinderoantate. Leiders strijd en Zege praal. Schuttersh. V/avu Vlissingen. W o e n s d. 14 Maart. Alg. Verg. Bierbr. De Meiboom. Vereen, geb. 27, n. Koudek«rke. Vrydag 9 Maart. LezingZuiveloonsnlent— Openb. school 67, o. Ostonteln, 3 Maart. De artillerie van Frenoh beschoot; Zaterdag de Boerenstellingen ten Noorden der rivier. Sterkstroom 4 Maart. De Boeren ont ruimden Zondag Stormberg en Dordrecht. Brabant behaalde Maandag een volkomen overwinning op de Boeren, die met geschat en wagens in aftocht zyn. 5 Maart. Generaal Gatacre heeft zonder tegenstand Stormberg bezet. De Boeren ver woesten den toegang tot den spoorweg, doch tieten het station staan. Kaapstad, 5 Maart. Een sterke EDgelsohe macht rukt van hier noordwaarts op. Ladysmlth, 3 Maart. Een deel van het garnizoen, dat cp verkenning was, ontdekte 4e Boeren achter Pepwortbshiil. Na een kon gevecht trokken de Engelschen terug met wtiaig verliezen. De Boeren baalden al het geschat van den Bulwanaberg weg. Parijs, 6 Maart. Henry M. Stanley verklaarde aan een redacteur van het Journal dat de oorlog tegen Augustus geëindigd zal zyn. In Znid- Afrika zal het Canadeesohe stelsel worden ingevoerd. Stanley acht een oorlog tusschen Frankrijk en Engeland onmogelijk, wegens de eindelooze verwikkelingen. VB HOIIJDEM AANBBSTBDINttKJM. Vrydag 9 Maart. Middelbnrg. Prov. gebouw Abdy 11 o. het voorzetten van de herstelling der boord- voorzieniog van bet kanaal door Waloheren. Raming f 10.000. Aanw. 2 Maart. Inlicht, hoofdingenieur 's Ryfca waterstaat, ingenieur en opzichter te Vlissingen. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden, EEN EIGENAARDIGE BEWEGING. Mynheer de Redacteur i In het hoofdopstel, voorkomende in nu. 62 van uw blad, waarin door u, ouder bovenstaand opschrift, de beweging wordt besproken, ont staan onder een deel der equipage, in dienst op de vaartuigen van de atoomvaartmaatsohappy Zeeland, werd o- a. gezegd, dat u door het bespreken van deze kwestie niet het aelu wildst geven tot napleiteu. Nspleiten wenschen wij dan ook niet te doen- Maar toch aohtteu wy het noodig enkele noodzakeiyke opmerkingen te maken, om zoo mogeiy k te voorkomen dat het „groote publiek", allicht geneigd verkeerde gevolgtrekkingen te maken, door enkele uitlatingen in uw opstel,den Middelburgschm en Vlissingsehen Bestuurders bonden zal betichten van een ondoordacht en opzetteiyk dry ven der massa of een pro vocatie tot de werkstaking, die thans onder een deel van het mailbootenpersoneel is alt- Wanneer het ons „eenvoudig te doen ware geweest om agitatie te wekken", wy hadden dan met beide handen het middel daartoe aangegrepen door in te gaan op het aan de aangenomen motie vastgeknoopte voorstel om met de ongeveer 350 aanwezige onmiddeliyk de motie te gaan afgeven aan de woning van den hier ter stede woonachtigen directeur van de My Zeeland. En zeker zon dan geen algemeene instemming hebben gevonden het voorstel van den eerst ondergeteekende in de gedelegeerden vergadering van den Middelb. Best. Bond, 's Maandags daarop gehouden, door een commissie van vier personen de motie te doen afgeven en tevens nog eens mondeling by dien directeur tot een minneiyke schikking aau te dringen. Bovendien is de gevoerde correspondentie tnsGchen den Vlies. BestBond en de directie een voldingend bewys, dat last tot agitatie wekken niet op den voorgrond zat, maar de weg tot een vredelievende oplossing feiteiyk door de direotie is afgesneden. Tot bewys hiervoor het volgende: Sinds gernimeu tijd werd er onder het per soneel van de directie gemopperd over voeding en behandeling, en toen hierin geen verbetering kwam, werd een Machinisten- en stokersvereeni- ging in 't leven geroepen van pl. m. 150 per sonen. Hem, die zich veel voor de oprichting had laten gelegen liggen, werd het leven door kleinzielige middelen zuur gemaakt, en noch zyn verzoek om te Vlissingen te mogen biy ven, noch het attest van een dokter, waarin werd gezegd dat verplaatsing de man was werkzaam aan het Staatsspoor naar Maastricht voor zyn lydende vronw, voor wie de zeelnobt nood; zakeiyk is, den dood tengevolge zon hebben, mocht baten. Deze bandelwyze wekte ver bittering en was een zydelingsche aanslag op het verenigingsrecht. In 't begin van November werd door de opgerichte Machin.- eu Stokersvereeniging een sohryven tot de direotie gericht, waarin om nitkeering van het voedingsloon aan het personeel werd verzocht: Op dit verzoek volgde geen antwoord. De maand daarop werd een commissie benoemd die zich persoenlyk tot de directie zou wendenhet gevolg hiervan was dat de woordvoerder werd ontslagen en later zyn kameraad Smit. Wy gelooven, met het oog op hét hier bovenvermelde, dat van agitatie wekken onzer- zyds dan ook geen sprake kan zyn. Immers, de Vlies. Best.'Bond was door cgn statuten waarin gezegd wordt dat elke by den Bond aangesloten vereeoiging, individueel niet in staat de rechten en belangen harer leden te bevorderen, dit kan opdragen aan den Bestnnr- dersbond, als concentratiepunt van alle plaat- seiyke vakvereenigingen gebonden het voor de stokers eu matrozen op te nemen, en wat de Middelburgsche Bestuurdersbond in deze deed, was nit solidariteit, waartoe werd be sloten na een overzicht te bebben gehad en inlichtingen te hebben ingewonnen over het Door u wordt nog in bet vorengenoemde opstel gezegd, dat op geen enkele stoomvaart- iyn in gansoh Nederland zooveel gage aan de stokers betaald wordt als juist op die der maatsehappy Zeeland. Dit is een onwaarheid. De Maatschappij Ocean betaalt nit aan stokers f 38 en matrozen f 36. De West-In dische lyn keert nit voor de Btokers f 38, matrozen f 30, terwijl de Amerikaansohe lijn eveneens f 38 voor stokers en f 36 voor matro zen uitbetaalt. De maatsehappy Nederland is geiyk met de maatsehappy Zeeland voor wat matrozen eu stokers betreft. Alleen de Koninkiyke stoom; bootmaatsohappy is lager dan de te Vlissingen gevestigde lyn. Deze opgave werd ons gisteren van nit Am; sterdam gezonden en de oyfers zyn, naaï wy meenen, jnist. Ten Blotte zy nog, namens beide Best-Bon den, opgemerkt, dat N. J. van Zomeren te Vlissingen niet optreedt als voorzitter vau den Nederlandschen Metselaarsbond maar als voorzitter van bet Algem Ned Arbeids secre tariaat Wy moeten hiermede besluiten, hoe gaarne wy ook nog eenige onjuistheden zouden weder leggen. Nu de teerling is geworpen, schiet alleen de hartgrondige wensoh over dat beide party en bet spoedig eens zullen worden met eerbiediging van elkanders rechten. Namens de Middelb. en Fliss. Bestuurdersbond, D. BIMMEL, Voorzitter. A. M. BIL, Voorzitter. By zonderheden, betreffende' den loop der beweging, bevat bovenstaand sobrj)ven niet en aan de juistheid van om betoog, in hoofdtaak, doet het «iet te kort,

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2