ïiËÉWto Corat DE AARDAPPEL. BIJ VOE0SEL van de van Maandag 5 Maart 1900, no 54. "T* De aardappel (solatium tuberosum) is zeker eene der toetst algemeen bekende planten en nagenoeg over de geheele aarde verspreid. Chili en Mexico worden beschouwd als bet vaderland van den aardappel; vandaar werd fay over geheel Zuid-Amerika verspreid en in 1565 door den slavenhandelaar John Haw kins naar Ierland gebracht, waar bij weinig opgang maakte. De admiraal Walter Raleigh voerde hem in 1585 uit Virginia naar Ierland, Francis Drake een jaar later naar Engeland en vaadaac uit verspreidde hij zioh langzamerhand eerst in den moestuin, later op den akker over geheel Europa. In het laatst der vorige eeuw werd liet verbou wen van den aardappel algemeen. Door het aankweeken, vooral door het ver schil van grond en luchtsgesteldhoid, zijn tal van verscheidenheden ontstaan, waarvan de namen deels plaatselijk, deels gewestelijk, boek doelen zonden vullen en waarmede wij de lezers van dit dagblad niet zullen vermoeien. Wij brengen daarom alle verscheidenheden tot de volgende soorten A. Eitaaïdappola: vroege, middel vroege, late zand-, klei-, dnin- aardappelen B. fabrieksaardappels C. aardappels voor het vee; en voegen daaraan toe den volgenden raad hebt gij in uwe omgeving goede, tamelijk vruchtbare eetaardappels, houdt die voor uw gebruik, totdat gij eene andere aanbevolen soort, die van elders moet komen en daar wellicht zeer te recht aangeprezen wordt, aan uw grond en aan nwe luchtsgesteldheid hebt gewend, want meer dan eenige andere vrucht, wil de aardappel geacclimatiseerd worden. Laat dus by verandering van aardappel variëteit nooit groote hoeveelheden plantaard- appels overkomen uit andere streken; bepaalt u tot het planten van vijf tot tien kilogram, laat deze goed rijp worden en beoordeelt dan opbrengst en smaak; laat ze ook san bet rykalandbouw-proefatation onderzoeken, om bekend te worden met het gehalte aan zetmeel* Bevallen sij u in de drie opzichtensmaak, boeveelheid en voedzaamheid, plaat ze dan het volgend jaar nit van eigen gewonnen planters en beslist daarna, of ge met dia soort blijft voortgaan, dan wel of gij tot uwe oude beproefde soorten terugkeert. Zoodanige proefnemingen kosten geen geld, weinig of geene moeite en geven bevredigende uitkomsten. Leest men in verscheidene prijscouranten de opgave van de vele deugden der nieuwste aanwinsten, dan zou men zich al licht laten verleiden om te gelooven, dat men vóór de aankweeking van die soorten nog nooit goede aardappels had aangetroffen. Maarzoo ergens verliest dan nooit bg het lezen van deze aan bevelingen de wyze les uit het oog Onderzoekt het nieuwe, maar behoudt het goede. Zoover ons bekend ia, wordt in ons gewest de aardappel niet aangekweekt voor de nijver heid, wat o. i. te betreuren is, omdat door die cultuur, welke doorgaans zeer loonend is, onze landbonwers vrij wat minder afhankelijk zouden worden van de vereenigde suikerfabri kanten, die thans, by de lage tarwepryzen, den Zeeuwsehen landbouwer tamelgk wel onder den duim hebben, en hem nog wel meer zullen exploiteeren, als hij zich niet by tyds van hunne al te vriendelijke omhelzing zg toch poseeren zoo gaarne als beschermers en red ders van den landbouw weet los te maken. Eetaardappels worden evenmin in alle deelen van onze provincie in bet groot verbouwd voor den handel. Het oostelijk deel van Zeeuwech- Vlaanderen maakt daarop een gunstige uit zondering. Daar tocb ziet men groote velden beplant met eene soort van deze vrnebt, die men daar Waadjes noemt: een middel vroege aardappel, die met waggonkdingen naar België wordt vervoerd en in de groote steden Gent, Antwerp9D, zelfs Brussel, grage afnemers vindt. Wy hebben ons in der tijd van die Waadjes aangeschaft en ze uitgeplant. Het eerste jaar waren zy werkelgk minder goed van smaak dan de oorspronkelijkeook het beschot was kleiner. We hebben een deel van de geoogste aardappels het volgend jaar weer geplant en kregen toen by geiyke verzorging een beteren oogat van betere qualiteit. Het derde jaar hebben wy de proef herhaald op geen al te zwaren kleigrond en de aardappel, 't was in 1898, viel ons in alle opzichten mede. Uitge daan in het laatst van Augustus hebben wg •daarvan gebruikt tot in Mei van het volgend jaar. In 1899 brachten wy ze op eenigszins zwaarderen kleigrond met uitmuntenden uitslag. Door deze en meer dergelgke ondervindingen, o. a. met de Eigenheimerszijn wg tot de vroager uitgedrukte gevolgtrekking gekomen, dat de aardappels moeten geacclimatiseerd worden. Onlangs met een paar landbouwers over de aardappelteelt sprekende, werd ons door hen verteld, dat zy vroeger de proef genomen hadden om aardappels voor den handel te verbonwen, nl. eetaardappels, maar dat zg die proefneming al spoedig hadden gestaakt, omdat men in de stad hunne aardappels niet lekker vond en zy daarom een te lagen prijs konden bedingen. Zulks is ons ook wel eens van andere zyden verzekerd en op grond daarvan meenen wy het volgende te moeten opmerken. Wanneer men aardappels voor den handel wil teelen, moet men zorgen, dat men een lekkeren, bloemry ken aardappel heeft, op schotel van de kleur, die in zoo'n plaats gewild is, want de klenr, wit of enkele nuances van roomgeelis vaak ook van grooten invloed op bet meer of minder gezochte eaaer aardappel soort. Is men daarvan op de hoogte, dan koopt men eenige variëteiten, die in verschillende prijslfjaten en aankondigingen om verschil lende eigenschappen worden aanbevolen, en handelt daarmede, zooals wy hooger hebben beschreven- Na de derde aanplanting zal men gewoonlijk over de hoedanigheid van den aardappel een juist oordeel kunnen uitspreken. Een onderzoek aan het rykslandbouwproef- station is hierbij gewenscht. Aardappels met minder dan 19 zetmeel moeten voor winter voorraad verworpen worden. Heeft men op deze wyze eene goede soort gevonden, geschikt voor den grond, waarop bij verbouwd zal worden, dan tracht men in aanraking te komen met een betrouwbaar afnemer in de stad, of de steden, waarheen man met de minste kosten zijn waren kan vervoeren, en kiest daarbij die plaatsen, waar been het vervoer het meest rechtstreeks ge schiedt. Hoe minder de aardappels door de banden gaan, hoe beter. Dat alles kost eenige moeite en geeft eenig werk, maar geeft ook tevens grooter en ze kerder winst dan de handel met allerlei tus- schenpersonen, die voor een groot deel leven van de vadsigheid, of, als dat woord te scherp is, van de bnitengewoon groote gemakzucht van den landbouwer, die er doorgaans tegen opziet om handelsbetrekkingen aan te knoopen iets verder dan de naaste marktplaats. Om de belangrykheid van de verbouwing van aardappels overigens in een helder licht te stellen, dienen de volgende cijfers In het nummer van de Veldpost van 24 Februari vinden wij opgegeven de volgende pry zen van aardappelen goedkoopste duurste markt te Amsterdam f 1.10 3.— 's-Hertogenb. 2.2.60 Maastricht 2.10 2.45 Tholen 1.60 1.40 alles per HL. De gemiddelde prgs bedraagt 2 per HL of f 2.85 per 100 KG. Houdt men nu in het oog, dat een hectare van 20000 tot 30000 KG aardappelen kan opleveren, dan bekomen wy eene opbrengst van meer dan f 500 per hectare, welke op brengst van het beste bietenland niet besomd kan worden en van welke opbrengst men vrg zeker kan zgn, wanneer men zich toelegt op het teelen van uitmuntende soorten. Naar onze meening wel belangrijk genoeg om zich met grooten ernst op het teelen van goede eetaardappels toe te Leggen. Over de wyze, waarop de aardappels geplant en gedurende hun groei behandeld moeten worden, behoeven wy voor den Zaeuwachen landbouwer niet lang stil te staan; over het algemeen laat die behandeling weinig of niets te wenscben over. By de bewerking van den grond en de bemesting moeten wy er op wyzsn, dat eens diep ploegen vóór den winter ons by klei gronden zeer gewenscht voorkomt; in bet- voorjaar wordt andermaal geploegd, daarna wordt het land vlak gelegd en bemest met 400 KG superphosphaat en 500 KG gereinigde zwavelzure kalimagnesis per hectare, welke beide meststoffen met de eg worden onder gewerkt. Men zoude ze ook vóór bet ploegen in het voorjaar op het land kunnen uitstrooien en dan onderploegen. Eene bemesting, die rgk ie aan stikstof, deugt niet voor de aardappelen; deze toch bevordert hunne vatbaarheid voor de ziekte, vermindert de hoeveelheid aan zetmeel, maakt ze glazig en benadeelt in ieder opzicht den smaak. Alle vereche stalmest is voor aard appelen af te keuren, in het by'zonder schapen- mest. De beste grond is die, welke een of twee jaren te voren gemest is en dns nog een rijken voorraad oude kracht bevat. Het bovenstaande geldt voor min of meer kleiachtige gronden. Op meer zandachtige gronden kan men ook uitstekende aardappels winnen, mits men zorge, dat de grond rgk genoeg zg aan humus, wat bereikt kan worden door den grond by het teelen van andere vrachten, die op den zandgrond thuis hooren, te bemesten met korten mest. Om daaraan te komen voert men den stalmest op een akker op een groo ten hoop, laat hem daar gedurende een jaar verteren, werkt hem dan om en mengt hem met den grond, die met een gedeelte van het aftreksel uit den mesthoop doortrokken is. Op den hiermede bemesten grond teelt men éene vrucht, byvoorbeeld haver, en plant daarna onder toevoeging van superphosphaat en gereinigde zwavelzure kalimagnesia daarin de alom zoo begeerde duinaardappels. De bewerking moge hierdoor iets langwy- liger worden, de geldelijke opbrengst zal dubbel loonend zgn en doorgaans juist in een tijd komen, dat de landbouwer geld soodig heeft voor de vele werkzaamheden, die by den oogst zgne beurs open houden. Op elke boerdery groeit veel gras op plaat sen, waar het best gemist kan wordenaan bevelenswaardig is het dit gras af te steken en op hoopea te voeren, die men een ot twee jaar laat teren; de bladeren, die van het hout gewas komen, kan men eveneens op diezelfde hoop voeren. Hierdoor krggt men eene hoe veelheid vruchtbare teelaarde, die naast de opgegeven meststoffen van groote waarde is voor da aardappelcultuur, zoowel op klei als zandgronden. Houtasch maar ia dit steenkolentydperk vindt men die niet veel meer is eene voor* treffeiyke bemesting voor dit knolgewas. Nog ééne opmerking. Natte gronden zijn totaal ongeschikt voor aardappelverbouwte droge zandgronden eveneens. Vruchtbare zavelgronden, en door latende klei zijn de meest gewenschte. Óp lichte re gronden groeien de witte en gele aard appelsoorten het best, op zwaardere gronden achynea de roode en blauwe het weligst te tieren; tooh kan en het is van belang daar mede proeven te nemen, elke aardappel- soort by behoorlgke bemesting bijna op iede- ren grond geacclimatiseerd worden. Middelburg 3 Kaart. BEWOJEBDWIAISNI JEM®, Bg kon. besluit: is benoemd tot vertegenwoordiger der Ne- derlaodsche regeering by het in 1900 te Brussel te houden 6a internationale péaiten- tiaire congres mr J. Simon van der Aa, hoofdinspecteur van het gevangeniswezen is aan C. Boon acker, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Scbagen (arr. Alkmaar); is benoemd tot leeraar aan de ryksland- bouwsehool te Wageningen dr J. Valokenier Suriagar, thans tijdelijk leeraaren z^n benoemd in den raad van bestuur in Suriname: tot lid de hesr D. H. Havelaar, bnitengewoon lid van dien raadtot buiten gewoon lid de heer dr H. D. Bsnjamins, in specteur voor hot ouderwijs in de kolonie Suriname. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor zes burger geneeskundigen (artsen), die voor den mili tairen geneeskundigen dienst phyaiek geschikt zyn, gelegenheid bestaat om te worden benoemd tot officier van gezondheid 2a kl. by het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, onder het genot eener premie voor eens van 2500. Voor zoodanige benoeming komen alleen in aanmerking ongehuwde Nederlanders, vau goed zedeiyk gedrag, die het diploma ala arts be zitten en niet onder zyn dan dertig jaren. Voor nadere by zonderheden raadplege men de St. Ct van heden, no 52. VERGOEDING WEGENS MINDERE OP BRENGST VAN GEMEENTE OPCENTEN OP DE PERSONEELE BELASTING. Teneinde een onbillijkheid weg te nemen uit de wet op de personeele belasting, ten aanzien van de restitutie der gemeenten van de kwade posten in 1895/96, heeft de minister van finan ciën een wetsontwerp ingediend van de vol gende strekking: Gaat bet bedrag dat aldna voor de hoofdsom der kwade posten over 1897—1898 wordt ver kregen, het tweevoud van de hoofdsom der kwade posten over 1895—1896 te boven, dan wordt bet tot dat tweevoud teruggebracht. De daaruit voortvloeiende mindere ontvangst voor het ryk zal omstreeks 4000 zyn. ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de com missie, ia 1900 belast met bet afnemen der examens ter verkryging van bekwaamheid, be doeld ia art. 56 a der onderwyswet, in Zeeland: tot lid en voorzitter de school opziener in het district Goes; tot leden de schoolopzieners in het district Middelburg en de arrondissementen Axel, Goes en Zierikzee en tot leden plaatsvervangers de schoolopzie ners in de arrondissementen Middelburg, Öost- burg en Tholen. In de Woensdag avond jl. te Zierik zee gehouden vergadering van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Zie- rikzecsche ambachtschool werd het jaarverslag uitgebracht en de rekening over 1899 vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 2783 83, sluitende met een batig slot van f 67.47. Blijkens het verslag mag de school zich in een voortdurenden bloei verheugen; 38 leerlingen bezoeken de school, waarvan 13 in 't timmeren, 15 in 't smeden en 10 in 't schilderen. De heer De Crane betreurde het dat aan éêa leerling, die den cursus met vrucht door- loop8n had, geen diploma werd uitgereikt, omdat hij nog niet in het bezit waB van het diploma van de Burger-avondschool, waardoor de voorzitter gelegenheid had te wyzen op het noodzahelgke dat theorie en praetyk hand aan hand gaan en op de z. i. zoo heilzaam werkende voorschriften in de statuten, volgens welke de leerlingen de avondschool moeten bezoeken. Het bestuur bracht nog een reglement ter tafel tot het vormen van een afzonderlijk fonds ter pensioneering van het onderwyzend personeel, waartoe reeds iu voorgaande ver gaderingen in principe besloten was, maar moest, op voorstel van den heer Vermeys, de behandeling van dit reglement tot een vol gende vergadering verdagen, omdat de leden vooraf inzage van het concept-reglement wenschten te kannen nemen. De voorzitter deelde aan het slot nog mede dat de uitreiking van de diploma's dit jaar weder in het publiek zsl geschieden, terwyi by die gelegenheid tevens een tentoonstelling zal worden georganiseerd. Te Breda zyn geslaagd by het examen in nuttige handwerken de dames E. J. Kievit, A. Bom, N. A. Sandee, van lerseke en C. A. Hartog, van Scherpenisse* LANDBOUW. De volgende circulaire is of wordt ver spreid. Ml Ml Tot oBS leedwezen moeten wy constateeren, dat de Vereeniging van Landbouwers die Sui kerbieten verbouwenerkend by koninkiyk be sluit dd. 12 Juni 1890, niet die medewerking en steun ondervindt, welke ze eigeniyk wel verdient. Wel is waar telt de vereeniging 21 afdee- lingen met 565 leden, verdeeld over Z. Holland, N.-Brabant en Zeeland; doch wat beteekent dit getal tegenover zooveel honderden bieten- verbouwers, die nog buiten de vereeniging staan Eendracht geeft immers macht Er wordt wel eens beweerd, dat de vereeni ging niet veel resultaten afwerpt, doob wat zou er in 1898 gebeurd zyn, wanneer onze vereeniging niet bad bestaan Heeft ze toen niet met HH. suikerfabrikanten een strijd gestreden, waarbij de zegepraal voor bet grootste gedeelte aan haar kant is geweest? Hadden wy toen wel een prys voor de bieten gehad, die toen is verkregen Dat HH. fabrikanten rekening bonden met bet be staan van onze vereeniging, biykt wel nit het feit, dat zy,by het vaststellen van contracten prys, telkens het verlangen te kennen geven zulks in overleg te willen doen met een com missie nit onze vereenigiDg. Immers zóóver moest het komen. Niet fabrikanten alléén, maar fabrikanten en land bouwers samen moeten dat bepalen. Het moet geen zaak zyn van loven ®u bieden. Zij moeten den landbouwer betalen wat ze, na aftrek van een behooriyke winst, betalen kunnen. Zie hierop moet het aan, doob dan is er van onzen kant aansluiting noodig, en dat kan, wanneer er op ieder dorp een af- deeliog wordt gevormd. De contributie van 25 cent per lid en per jaar zal toch wel voor niemand een bezwaar zyn, want bedenkt, dat eene verbooging of verlaging van 25 cent per 1000 Kilo's bieten U al dadeiyk een voor- of nadeel kan bezorgen van t 20 of f 25. Zy, die op suikergehalte contracteeren, meenen wel eens geen belang te hebben b8 het al of niet beBtaan van onze vereeniging, doch we vragen hun, zal de prys, dien HH. Bondsfabribanten bepalen, éénmaal ook niet de grondprys worden voor de contracten op suikergehalte Nog eens landbonwers sluit U aan, want „Eendracht maakt macht." Eere-Voorzitter COLLOT d'ESCURY, Hontenisse Secret. J. RISSEEUW, 's Gravenpolder. Fenningm. M.KOSTENSE, Kruiningen. P. S. Tot het vormen van een af deeling worden minstens 10 personen vereischt. Voor ieder lid moet jaarlijks 25 cent contributie aan den algemeenen Pen ningmeester worden afgedragen. Voor ieder tiental leden kan een per soon naar de algemeene vergadering worden afgevaardigd. LETTEREN "EN KUNST. Uit het verslag, in de algemeene ver gadering der Amhemsche Orkestvereeniging uitgebracht, big kt dat de toestand gunstiger is, dank zy de meerdere waardeering die het orkest buiten de stad begint te ondervinden. In het verslag wordt de wensch geuit, dat de belangstelling van het Arnbemsehe pnbliekin de vereeniging ook moge stijgen in den vorm van een toenemend ledental. De rekening over 1899 sluit met een klein batig saldo. De natnuriyke erfgenamen van de De Gorcourts betwistten de geldigheid van het testament, waarbij o. a. de Academie des dix werd ingesteld. In twee instanties is het testament evenwel erkend. ïersclsiüentis Berichten. Da Zutf. Crt verneemt, dat voor een paar honderd weezeD, tot nu toe ia de ver pleging te Neerboscb, plaatsing wordt gezocht in de gezinnen van de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord. Bijna even zooveel waren daar reeds einde vroeger besteed, van wie vele zeer goed slaagden in het leven. De rederykerskamer Vondel te Zaandam zal,ter herdenkiag van haar 50-jarig bestaan,een tooneelwedstryd honden, waaraan kannen deel nemen alle tooneelgezelschappen, rederijkers kamers enz. uit Nederland, behalve die van Zaandam, geen tooneelspelers of tooneel- speelsters van beroep. Vyf vereenigingen wor den toegelaten. De wydstrgd vangt in October aan. Er zyn versehillende prgzen, o. a. een medaille, uitgeloofd door de Koningin. Tijdens een oogenblikkeiyke afwezigheid der moeder bad een nauweiyhs 16 maanden oud zynd knaapje te Dordrecht een brandend nachtlampje gegrepen. Het gevolg was dat de kleeren van den kleinen in brand geraakten en by zelf deeriyk gewond werd. Toegeschoten hulp mocht niet veel teweeg brengen en na getracht te hebben het kind oerat eenige lafenis te verschaffen werd het naar het Kinderzieken huis gebracht. Het knaapje mocht er echter geen baat mee vinden en overleed weldra. Op een werf te Lekkerkerk had Donder dagmiddag een 15-jarige jongen het ongeluk, met een dissel tot op het been in den voet te bakken en Vrydagmorgen kwam een man met den vinger onder eene plaat, zoodat het toplid geheel weg was. By een bezoek van Scherf uit Batenburg en diens zuster aan de vrouw van den krank zinnigen Scherf te Appeltern, ia Woensdag middag daar weder een ernstig opstoot je uitge broken. De bezoekers kwamen in een open tilbury en ontmoetten onderweg den burge meester, die hen ried terug te keeren, waaraan zy echter niet voldeden. Aan de Blauwe Sluis gekomen, werden zy door een opgewonden menigte ontvangen, die een hagel van steenen over hen deed regenen. Het meisje kreeg eene bloedende wonde aan de wang. De politie ter plaatse aanwezig, stond er onmaohtig tegenover. Ook had men met hout den weg versperd, om het rijtuig te doen kantelen. Deze toeleg mislukte. Er bestaat gevaar, dat langzamerhand bet Katho lieke volk zich kant tegen al wat Protestant is. Ten minste Donderdag avond heeft men ook by het hoofd der Byz. Prot. school da ruiten ingegooid, boewei deze met den moord totaal niets te maken heeft. Ook de Waal is thans langzaam vallende. In eenige gemeenten in Friesland zyn de jongens zoo anti-Engelacb, dat zy gezamenlijk geweigerd hebben hun Eogelsche les teleeren. De meester zal het nu met een Amerikaaasohe les probeereni Te Vlaohtwedde is een dienstbode sedert 3 weken lijdende aan nona. Tot dusver is zy slechts één keer voor enkele oogenblikken ontwaakt. Naby Yenlo is een huzaar uit den ïu volle vaart van Haltern komenden trein ge vallen. Inwendig zwaar geknensd en bewus teloos werd hy opgenomen en te Venlo in het gasthuis gebracht. DWEEPZUCHT. In verband met het gebeurde te Appeltera verdient wel opmerking wat de Qron. Kerk bode nit Veenendaal meldt. „Wellicht komt ook in ons land dergelijke dweepzucht nog meer voor dan mensgeen ver moedt. Zoo was ik dezer dagen te Veanendaal, waar ik boorde van „Zwarte Jannetje". Hetmeieje had aanvankeiyk plan, onderwyzeres te worden. Ze werd in het gezin aangezien als iemand, die voor wat grootsch bestemd was. Ze be gon met het lezen der Schrift voor hare huis- genooten. In het gezin zelf was Gods Woord nooit in eere geweest en er was geen kennis der Waarheid. Jannetje begon het gelezene te verklaren en beelde zich in, dat bet haal beter afging wanneer ze de baren los maakte. Van het losmaken der haren kwam ze tot het losmaken van haar jurk en van elk kleedingstnk, dat haar heiemmerde in het vrijelijk laten doorwerken van wat zy noemde „de Geest". Ze kreeg stuiptrekkingen, ver schijningen, openbaringen en wanneer ze dan op den vloer neerlag, geraakte ze hoe langer zoo meer in wilde vervoering. Van de bnisgenooten, die haar als iets bgzouders aan zagen, schreed de propaganda voort tot beken den en familieleden. Uit Polsbroek, niet ver van Gouda, kwamen er, om het wonder te aanschouwen. Ze is nn op dit oogenblik zoo ver, dat ze zich uitgeeft voor de vrouw van Gbiistns en hare volgelingen haar daarvoor ook houden. Ze mag de aarde niet meer aan raken met hare heilige voeten. Hare volge lingen uit enkele Hollandsohe plaatsen, die in goeden doen scbynen, hebben daarvoor dan ook gezorgd. Voor baar werd eene prachtige woning gebouwd, zooals in Veeaendaal wel licht geen tweede is. Kenrig gemeubileerd. Een brugje werd gelegd, wat den volgelingen wellicht duizend gulden kostte, om te zorgen, dat het rytoig tot vlak voor haar stoep kon ryden, wanneer de profeteBse naar elders moest om te profiteeren. Allerlei dolle dingen wor den van die samenkomsten te Veenendaal verteld. Zoo by v. is men samenallen staan op, springen rondom de tafel en schreeuwen bijv. het kreupelrijm Onze Dirk, de jongste zoon, Die moet zitten op den troon, Zonen, zonen I Troonen, Troonen! Jannetje krygt dan stuiptrekkingen en oefent een meer dan magischen invloed uit op bare volgelingen. Wie niet, zooals ze dat noemen, „wil vallen voor het Eecht van 't vrouwtje," wordt buiten de familie gesloten. Zoo verliet de broer zyn wettige vrouw, op wie hg anders niets tegen had. De toestand schijnt aldaar ook van dien aard, dat gevaar voor het leven volstrekt niet is buitengesloten, omdat men ook door licha- meiyke tuchtigiog den duivel tracht te weren Ongetwijfeld is dit nauwkeuriger onderzoek waard. Ongewapend zon ik dit echter niet aandurven, want indien Jannetje „den geest" kreeg, kon het er wel eens minder geesteiyk naar toe gaan. Onder de Veenendalers zelf heeft ze geen aanhang, maar op verderen afstand schijnt ze hier en daar in reuke van byzondere heilig heid te staan. Dergelijke verschynselen zyn ongetwyfeld ernstige roepstemmen voor ieder, om toch wel toe te zien. In 't bij zot der ook voor de ouders, om in hunne kinderen niet den hoogheids- waanzin te voeden, welke ook „Janaetja" blijk baar bedorven heeft. Hoever het ook met haar reeds gekomen is, kan ook daaruit biy- ken, dat hare volgelingen, wanneer ze stuip trekkende op den vlo8r ligt uitgestrekt, haar omringen en nitgalmeD Haar naam moet eeuw:g eer ontvaDgen Men love haar vroeg en spa, enz. Ik hoorde, dat „Jannetje" zelfs het plan heeft opgevat, een nieuwe uitgave van den Bybel te bewerken, die dan natuurlijk beter hare plannen zal kannen dienen. In onzen tijd hadden we dergelgke dingen niet meer mogelijk geacht, maar in de kringen, waar Gods Woord niet meer zuiver wordt gekend, kan allerlei dwaalleer opkomen 1 Behoud is ook hier alleen in de rechte be diening des Woord. Het zou zegt De Stand. niet onbe- 1 angryk zyn, dat, mochten ook elders zulke verschynselen zich voordoen, deze eveneens publiek werden gemaakt. Wel toch kent men hetgeen in Noord-Mexioo geschied is, waar iemand zich voor den Christus uitgaf en op- me rkeiyke teekenen deed, en evenzoo het

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5