BUITENLAND. LAATSTE BERICHTE! Seen correspondentie verzonden voor Atjeh en e residentie Sumatra's Oostkust. P oat-a atomaat. In eeiiige Parysohe postkantoren worden eerstdaags post-automatea geplaatst voor den verkoop van postzegels. Zy ayn voorzien van een weegschaal, die tevens aangeeft, welke postzegel men Boodig heeft, en men krygt die dan door het inwerpen van het juiste bedrag. Een bevochtiger is mede aan het toestel verbonden, zoodat de tong ongebruikt kan blijven. Het toestel ie bedacht door een rQk liefhebber, die zijn naam geheim wil hebben gehouden. Ook zullen er automa ten komen voor den verkoop van briefkaarten, poat-omslagen ent. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting v»n hodan (Woemdig) middag te 2 uren- Voortitter de heer jhr mr L. Schorer, burge meester. Afwezig de heeren jhr Van Teijlingen met en Van de Ree zonder kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van ingekomen stokken. Daaronder behoort een schreven van Ged. Staten ten geleide van een besluit, waarbij is beschikt op een bezwaarschrift i. z. aanslag in den Hoofdelgken omslag van A, Gabrielse. De aanslag is van de 14e naar de 13e klasse teruggebracht. Verder een adres van J. H. Mennes om grond aan den Achterangel in erfpacht te verkregen, welk verzoek later ïb ingetrokken. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adreB van A. Reduiers®, te Koudekerke, om aansluiting aan de duinwaterleiding ten behoeve van eene eventueel op te richten zuivelfabriek aan den Jodengang. Hierop is door burg. en weth. bereids af wijzend besohiki. Een adres van de vereenigiag Handelsbelang alhier, betreffende tenten of inrichtingen waar aan loterijen zijn verbonden. Een adres van eigenaren van perceelen in het Arnemuidsche Voetpad en den Karelsgang om afwatering. Deze stukken worden gesteld in handen van burg. en weth. Een verzoek van O. W. Schout om ontslag als onderwijzer aan school H, wegens zyne benoeming te Rotterdam, wordt ingewilligd. Hierna acht de voorzitter het noodig dat de deuren worden gesloten. De zitting heropend zijnde, komt aan de orde het voorstel van den heer W. J. J. Koole, tot wijziging van verordening II, regelende het lager onderwys. Dit strekt om ia verordering no 31, regelende het lager onderwas, hoofdat. II art. 8We, de volgende verandering te brengen. In alinea een te lezen: „vier onderwijzeressen ieder f 850," en het slot van het artikel te doen luiden „De dames A. C. Abresch en C. A. Pijnappel genieten f 1200 en G. de' Lange Willenmier f 1500." De heer Van de Ree is intnsschen ter ver gadering gekomen. De heer Koole licht zflo voorstel nader toe. Hfl wil gebruik maken van de gelegenheid om de te hooge traktementen aan die sohool te brengen in de gewensohte evenredigheid. Het is algemeen bekend, dat men zich heeft vergist met deze school een middelbare te willen doen zjjn. Sedert 1881 is er heel wat veranderd; sedert dien tyd zyn heel wat klachten gekomen over het slechte van het dnre onderwijs. Hier heeft men voor dametjes onderwas willen geven in vreemde talen, dat sg toch niet volgen kunnen. Op de burgeravondschool wordt het voor naamste en beste onderwijs gegeven door dood gewone onderwijzers, die geen akte voor mid delbaar onderwijs hebben. Al verlaagt men de (ractementen aan school G, dan blijven die nog boog. Vermindering allengs is gewensoht, ook met het oog op bet niet drnk bezoek aan die meisjesschool. Evenals door bnrg. en wet. met het gym- nastiek-onderwga gedaan is, wil spreker hier ook doen. Het is kluchtig, wanneer men nagaat wat gedaan wordt ten opzichte van phonetisobe aardigheden, ten opzichte van uitspraak var vreemde talenkluchtig als men een dametje, dat vroedvrouw worden wil, ziet atudeeren over stroomen in Noord-Dmtscbland. Voor een veerschipper zijn geen kolen te kragen en voor een politieagent geen hooger traktement, maar voor het onderwijs schynt wel geld disponibel te zijn. De heer Heijse heeft by het lezen van het yerslag der vergadering, waarin het voorstel- Koole in kwam, by was toen niet tegenwoor dig, gedacht: de heer Koole is achteruitge gaan. Diens voorstel is beginselloos. Ha heer Koole stelt niet voor een veran derde inrichting der school, maar wil die een voudig desorganiseeren. Hy geeft den heer Koole in overweging zyu voorstel terng te nemen en een principieel voorstel te doen. De heer Van Dunné zal tegen het voorstel - Koole Btemmen. Hy beschouwt de school altijd als een ver kapte middelbare. De gelden voor die school zjjn eobter by de begrooticg toegestaande verordering is niet veranderd, sollicitanten zijn opgeroepen en nu gaat het niet aan om thans eene ver andering in da traktementen te brengen. Spreker heeft steeds afgewacht een voorstel om aan de school een hooger schoolgeld te beffen, zooala indertyd door den heer Verhage gedaan is; doch die heeft dit ingetrokken. De heer De "Veer meent dat de heer Koole volkomen gel Uk beeft. Hij acht de schooi een ziektekiem, die aan onze gezondheid knaagt. De heer Koole wil, Diet dadelijk, dooh lang zamerhand verbetering brengen door de onder wijzeressen met middelbare akte te vervangen door onderwyzeresaen met akte lager onderwys. Het aantal Middelburgsehe kinderen be draagt p. m. 40, yoor het meerendeel van gegoede ouders, die een zoodanige school niet noodig hebben om opgeleid te worden voor eene betrekking. Zjj, die baar wel noodig hebben, kunnen het benoodigde vinden op het gymnasium en de burgerschool. Telken jare geeft Middelburg een cadeau van f 150 aan de ouders vau de leerlingen, die die school bezoeken. Dat is niet biliyk. Toen indertyd in dezen raad de kwestie van den gasprys werd behandeld, sprak de voorzitter van onrechtvaardigheid door ver meerdering van opcenten op het personeel; in dit geval worden 49 meaeahen bevoordeeld ten koste van alle andere belastingbetalenden. Voor school G zijn onderwijzeressen met middelbare akten niet noodigonderwyzeres- sen met lagere akten kannen daar eveDgoed onderwys geven. De heer Koole beantwoordt den heer Heijse. Hy heeft geen voorstel gedaan om de school klakkeloos op te doeken, omdat by dat niet practisoh vond. Hy heeft gevolgd het voorbeeld, door burg. en we tb. gegeven bi het overiydea van een gymnastiek-onderwijzer. Spreker wyot er verder op, dat burg. en weth. zioh wel gehaast hebben om de veror dening toe te passen en toen bekend was dat mej. Köhnen ontslag bad genomen, direct sol licitanten hebben opgeroepen. Het sobynt hem toe, dat men hem voor een fait accompli heeft willen stellen. Dat de sohool door aanneming van zyn voorstel zou gedesorganiseerd worden, kan spreker niet aannemen. De heer Wisboom Verstegen vraagt of het niet in de bedoeling heeft gelegen om den weg, dien de heer Koole heeft aangegeven, in te slaan. Is er geen sprake van geweeat, om, ala de tegenwoordige directrice hare be trekking neerlegde, het huidige traktement op f 1500 te brengen. Spreker is het eens met den heer Koole. De heer Verhage deelt mede dat by zyn voorstel, door de heer Heyse besproken, heeft ingetrokken, omdat hem het uitzicht werd geopend dat proportioneele schooi geld heffing zon worden ingevoerd. Die invoering laat zich nog steeds wachten en daarom en ook wyi de school zoo ontzet tend veel van de financiën der gemeente eischt, zal hy meegaan met het voorstel-Koole. Da voorzitter twijfelt of de reden, die de heer Koole opgeeft voor het doen van zijn voorstel, wel een goede is. Deze beroept zich op het voorstel van bnrg. en. weth. in zake het gymnastiek onderwijs.Doch dat voorstel werd niet. gedaan -omdat de trakte menten te groot waren, maar omdat het be zoek zoo uiterst klein was. Wordt het be zoek grooter, dan zullen burg. en weth. wel degeiyk komen met een voorstel tot verhooging. De bedoeling van den heer Koole is alleen dat bet onderwys aan school G, in plaats van verkapt middelbaar, gewoon lager zal worden. De bezoeksters van die school kannen het onderwys ia talen daar niet slikken, is beweerd, maar dat is niet juist. Daar wordt zeer ont wikkelend en goed onderwys gegeven in de richting, waarmede de sohool is gesticht. Aanneming van het voorstel-Koole zon ten gevolge hebben dat de inrichting van hel onderwys aan school G zou worden ontwricht. De sohool is een geheel en wordt die in deelem veranderd, dan wordtde samenhang verbroken. Wat de ontwikkeling van een vroedvrouw te maken heeft met eene bespreking van deze school, begrijpt de burgemeester niet maar da: de school de kinderen niet harmonisch zon ontwikkelen betwist spreker den heer Koole. Wanneer de heer Koole zegt dat burg. en weth. met zekeren voorbedachten rade vreemd gehandeld hebben met de oproeping, dan spyt dit den voorzitter. Burg. en weth. deden niet anders dan hun plicht. Ten opzichte van hetgeen de heer De Veer heeft gezegd, kan spreker zich voorstellen dat deze geen meerdere ontwikkeling van de meiejei noodig acht, waar zij de ieasen.kunnen volgen aam gymnasium en burger avondschool. Het kan den heer De Veer hekend zyn, dai het onderwas in talen aan het gymnasium niet voldoende is, terwgl aan de burgerschool het eindexamen 26 vakken omvat, te veel voor een meisje om te volgen. Daarom spyt het den voorzitter, dat de heer De Veer in deze tegen zyne overtuiging sprak. Wat de kosten betreft, merkt spreker op dat er in Middelburg meer zaken zyn die geld kosten en toch niet gemist kunnen worden; byv. het gymnaBinm. Wy zyn bier in een uithoek van het land en voor ambtenaren en dergeiyken is het een uitkomst dat hier goed onderwys wordt gegeven. Wordt sohool G afgebroken, dan zon dat aan leiding geven dat een EChakel in het onderwys wordt verbroken. Er is gesproken van bevoorrechting van 40 boven anderen. Maar wie zegt dat het bezoek niet zal toenemen De sohool wordt bezocht uit verschillende klassen der maatscbappy en verandering van het onderwys zou menigeen onaangenaam zyn. Biliyk zon het zyn dat zy, die veel kunnen betalen, dit ook deden en zy,die weinig mis sen kunnen, ontlast werden, maar men moet rekening bonden met de wet. Wat de heer Wisboom Verstegen heeft ge zegd omtrent de vermindering der jaarwedde van het hoofd dier school ie juist. Dit is gebeurd, maar niet met sprekers Instemming. De heer Koole houdt vol, dat by gevolgd heeft het voorstel van burg. en weth. ten op zichte van het gymnastiekonderwijs. Hy betwist verder dat het onderwys niet zou worden gedesorgèniseerd. Een taal is een taal. Men kan het Ebgelsch leeren van een dame met akte middelbaar onderwys en het Duitsch van eene met akte lager onderwys. Spreker vraagt of het niet mogelijk zyn zou een dame byv. in twee talen les te doen geven in plaats dat, zooala nu, een dame enkele uren in een taal les geeft en de andere uren kuiert of verluiert of leegloopt of andere dwaasheden uithaalt. Tegen deze laatste uitdrukking teekent de heer Sprenger protest aan. Aan school G worden noch door bnrg. en weth. noch door.de onderwyzeresaen dwaasheden uitgehaald. De heer De Veer betwist dat het onderwys op school G. zoo wordt gewaardeerd door ambtenaren enz. De kinderen, die er school gaan, zijn meestal van zeer gegoede ouders. Misschien zyn er vijf van ambtenaren. Het onderwys iu talen aan het gymnasium is versobrikkeiyk slecht geweest, eu dat geven toch leeraren met middelbare akten. Ia Middelburg is de toestand exceptioneel; hier eisoht men middelbaar onderwys en in andere plaatsen stelt men zioh tevreden met lager. Het gaat niet aan om voor 40, desnoods 50, kinderen de gemeente de hooge kosten van eene school als schooi G te laten betalen. De heer Wisboom Verategen protesteert nog tegen de luxe van die school. (Zie verder het bijvoegsel.) Verkoopingen enz. Te S t a v e n i e s e werd heden aanbesteed de bestrating van het gemeente-havenplein. Minste inschrgver was de heer W. Wandel, te Nienwerkerk, voor f 1945. Do Middelburgache courant wordt 's avonds te «even una- in Ylissingen uitgegeven, Bagoljjks woeden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent O. N. J. DB YBY MEST- DAftH aldaar. In de heden middag door den gemeenteraad van Middelburg gehouden zitting werd het voorstel van den heer W. J. J. Koole, om de jaarwedden der onderwijzeressen aan school G te brengen van f1200 en f1500 op f850, met bepaling dat de tegenwoordige titularissen haar traktement behouden, verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren De Veer, Verhage, Koole, De Rijcke en Wieboom Verstegen. Benoemd werdentot underwyzer aan school B de heer M. Nieiiwéhhuise te Wemeldinge; tot onderwijzeres aan dezelfde school mej, G. W. Bot te Abéoude; tót onderwijzeres aan sohool G mej. M. G. T. de Rouw te Wagenin- gèu; tot leeraar inda: gymnastiek aan het gymnasium de heer J. H. van der Bel. Verder isj.de heer J. C. Frederiks, thans plaatsvervangend lid*- benoemd tot lid der commissie van aanslag in de belasting op be dryfs- en andere inkomsten. 'eCravenhage. Tweede Kamer. By de heden voortgezette behandeling van het wets, ontwerp op den leerplicht vervolgde mr P. J. Troelatra zyne Dinsdag aangevangen rede. Hy betoonde zioh onbevredigd met deze zwakke poging tot bevordering van het volksonderwys, die teleurstelling had gewekt in de onderwys wereld. Hy wijt hef sehoolveiaum aan plaatsgebrek, wat de schuld is der autoriteiten. Nakoming der verplichtingen door gemeentebesturen moei dus gewaarborgd worden, want dwangmaatre gelen tegenover ouders zijn onvoldoende. Hy zou willen algeheel arbeidsverbod voor school plichtige kinderen. Ten slotte zeide hy dat de socialisten zich by bun stem over bet ontwerp, dat zy niet vyandig gezind zyn, niet door politieke over wegingen voor het slechts half vooruitstrevende ministerie zullen laten leiden. De heeren Van den Berch van Heemstede en Van de Velde bestreden het ontwerp; laatstgenoemde met een betoog, dat de daarin gelegden staatsdwang en sehoolmiiitarisme strgden met onzen vrijheidslievenden volksaard en met het heilig onderrecht. VolgCDS hen is het een ontwerp dat den nog niet gepacii- oeerden sohoolatrp bestendigt. De heer Tydeman wil het ontwerp uit een paedagogieoh, niet uit een politiek oogpunt beoordeeld zien, te meer omdat de rechterzijde in 1889 erkende, dat op de subsidieering van de byzondere school leerplicht kon volgen. Leerplicht moet gepaard gaan met verhoo- ging van de onderwifzerspositie en met een leertyd tof het 15e jaar. Overigens prees epr. den gematigden geest van het ontwerp, dat aan het schoolverzuim een einde zal maken. De heer Vermeulen kwam op tegen de over dreven schoolkennis, waartegenover hy het vakonderwijs bepleitte. Hy acht de nadeelen grooter dan de voordooien. De heer De Visser wraakte het beroep op de buitenlandsohe wetgeving en wees op de onverklaarbare wisseling van overtuiging om trent leerplicht by de liberalen. Dit doet hem aarzelen. Daarby komen nog principieels bezwaren, die hy ontwikkelde en die hem tot oonelusie leiden, dat het gewenschte doel heter bereik baar is door beperking der misbruiken van de ouderiyke macht. Do heer Van Kempen bestreed ook het ontwerp, vooral wegens inbreak op de rechten der ouden door den Staat en op financieels gronden. Di oorlog in Zuld-Afrlkai LADYSMITH. Colenao 25 Febr. De brigade vau generaal Hart viel de Boerenversehansingen bij Pieters heuvel aau. Zy moesten echter terugtrekken voor het hevig vuur van den vyand, waarby de infau terie groote verliezen leed. 'a Nachts verschanste zij zich op de helft van den weg naar den heuvel en deed de infanterie een nieuwe vergeefsche pogiog, om de stelling te veroveren. London 28 Febr. Generaal Buller meldt, dat hy gisteren stormenderhand den Pieters heuvel, alsmede de voornaamBteBoerenstelling veroverde en daarby 60 hunner gevangen nam. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Kaapstad 26 Feb. Het congres van den Afrikaander Bond is verdaagd. London. De Times verneemt uit Lorenzo Marquez dat zeer vele vreemde en Britsohe bewoners de Transvaal verlaten. Ouder de eersten zijn vele regeeringsombtenaren, die met 3 maanden verlof naar Nederland gaan. EEN ONDERHOUD MET PROFESSOR K@RTEWE®. Men seint one heden middag uit Amsterdam Professor Korteweg, die Maandag nit de Transvaal te Amsterdam is teruggekeerd, gaf heden aan de journalisten de gelegenheid hem gezameniyk vragen te stellen over zyn bevin ding in Zuid-Afrika. Over den toestand der belegerden in Lady- smith z-ijn de meeningen verschillend. Zelf vernam hy van een Boer, die in Ladysmith geweest is, dat de rantsoenen karig waren. Dr De Haan vernam van Eogeischen, dat zy welvarend waren en goed gekleed, wat in stryd was met de bewering van ellende in die stad. In Pretoria hoorde de professor dat by Derdepoort de Kaffars met Eogeischen streden. Het schieten op ambulances kwam, naar by geloofde, beiderzyds een enkele maal voor. De Boeren deden dit niet met opzet. Dumdumkogels zag de boogleeraar niet; toch kan een enkele maal zulk een projectiel zyn voorgekomen, aangezien zy op jacht gebrnikt worden. Ook zyn wonden van gewone kogels op korten afBtsnd dikwijls moeilyk te onder scheiden van wondeD, door dumdums ver oorzaakt. De gezondheidsdienst bij de Boeren bestaat alleen by de artillerie, waarby 2 doctoren waren. De ambulancedienst was vóór het uitbreken •van den oorlog ook de allereerste zorg der Boeren. Zoo trokken alle Transvaalsohe doc toren ten strydê, hun praktijk in den steek latende en bewonderenswaardig doelende in de groote opofferingen en ontberingen. Onder hen waren vele Dnitsohers en Hol landers. Ook de vrouwen hielpen uitmuntend by de verpleging. De Boer is een zeer prettige patiënt, en zeer gemakkeiyk te behandelen. De Hollanders, thans in de Transvaal, staan hoog in aanzien, vooral de Ntderlandsehe Zuid-Afrik.-Spw.-Maatschappy. By den verdedigingsoorlog zal Pretoria hef lang nithonden. Het is zeer gunstig gelegen. De orde is daar nifstekend. De gevangenen verwijlen twee uurrijden van Pretoria, in groote tenten-kampen, binnen rasterwerk. Het aantal vrouwen in de Boerenkampen is gering wegens een verbod van de overheid. De professor geloofde, dat het beste was de gelden, bier bijeengebracht, niet in de Staats kas te storten en weezen niet haar Nederland te laten overkomen. Verzending en laatste onsliehting der MAE aan hst postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Iiiclië. Amsterdam (Neder!,)2 Maart 6.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst). 2 Maart 12.53 'snamid. Napels (Dotohe dat.) 5 Maart 12.53 'a namid Marseille Lloyd,6 Maart 6.05's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 9 Maart 12.53'snamid. Rotterdam (Lloyd) 9 Maart 6.05 's avonds. MarseillefFr. dienst)10 Maart 5.30 '«morgens. Genua (Nederl.)13 Maart 6.05 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostknst, terwijl daags tc voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Brindisi Briteche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.20 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Met de Nederlandscbe booten via Genua en Marseille en per Fransehe mailbooten wordt Over Napels, met Duitsche booten, uitsluitend voor decorrespondentie, waarvan de verzending met deze gelegenheid op de adressen is aange geven. West-Indië. Curacao met K.W. I. maildienst2 Maart 6.05 's avonds Curasao over Queens- town2 Maart. 10.03 's avond» Suriname via Sout hampton. 6 Maart5.30's morgen». Suriname via St. Na- saire8 Maart 5.30 's morgens Suriname via Amsterdam. Den laatstenenllen elke maand 6.05'sav. Algemeen Overzicht. 't Is eau gewoon versohynsel, dat tegeiyk met de natuurde gisting ophetBalkansehier- eiland herleeft. Eu nu zoo langzamerhand het voorjaar nadert, ie het das niet meer dau nafunriyk, dat de eerste berichten tot ons komen, die bewyzen, dat hef in dit deel vau ons werelddeel nog lang niet ia zooals het behoort, of zooals velen dat wensohen. Vooral de Boelgaarsch-Maoedonische comi té i weren zich sterk, maar reeds ten vorigen jare heefc de Porte op het meest bedreigde puut van de Macedonische grens versterkingen doen aanleggen en voldoende bezet. Natuurlijk dat het ook in Oost-Servië niet matig blijft, en dat de woelingen daar een ernstig karakter aannemen. Uit Prisrend en Pristina wordt gemeld, dat de Albaneezen zich weer tegen de Serven heeren, en daadwerkeiyk optreden. Zoo is hy Kolasehin de woning van een Servisch priester aangevallen. De man ver dedigde met vrouw en kinderen zyn huis met dc wapens in de hand, maar moeBt zich ten slotte overgeven. Deze gebeurtenis deed de Servische priesters aif de meeste dorpen van den omtrek naar Pristina vluchten, maar de Mutessarif daar schijnt machteloos fe zyn en niets te doen tegen den Mnfti van Pristina, die den Serven zeer vyandig gezind is. Het gezag van de Porte is in deze streken niet veel meer dan nominaal, zoodat men zich bevreesd begon te maken voor wat erger. Latere berichten nit Konstanfinopel beves tigen dit alles en erkennen, dat onder de Servische bevolking van dit deel van Tnrkye een paniek beereoht. De Albaneezen hoofdman Soeleim&n-paoba ging met 1000 Albaneezen op weg, om zioh aan te sluiten bij 2000 van Prisrend komend® landgenoofen. De vali van Koesovo is naar deze streek gezonden om voor het herstel dor orde te zorgen. Bestaat er nu samenhang fusschen dit alles en een telegram, dat wy in de Ind. Beige vinden T« Weanrn heeft men berioht ontvangen dat het Servisohe leger wordt gemobliseerd, zelfs met spoed. De in den vreemde studeerende jongelui zyu teruggeroepen. Van eenDnitaohe fabriek zyn 20 sneivnurkanonnen ontvangen. Gelijk gezegd, is het ons niet duideiyk, of er verband bestaat fnosehen dit berioht en de bovenvermelde feiten, 't Kan ook zyn, dat de altijd wat gespannen betrekkingen tnssoben Servië en Boelgarye er aanleiding toe geven. Maar als dat zoo is, mag men vertrouwen dat Servië geen herhaling van 3885 zal nit- lokken. - - - -* Op gezag van Engelsehe bladen hebben wy dezer dagen medegedeeld, dat deadmiraliteit groote plannen tot uitbreiding der vloot had en dat daarvoor aanzienlijke bedragen zouden worden aangevraagd. Sedert is de begrooting by het Lagerhuis ingediend, waarby bleek dat deze niets by° zonders bood. Er is zeifis geen geld nitgetrohken voor een eventneele mobilisatie, zoo zeide Gosehen, maar indien deze noodig mocht worden, zal de regeering natuurlijk niet aarzelen daarvoor geld aan fe vragen. Noodig is dit evenwel nog niet, en men kan hopen, dat hef ook niet noodig zal worden. Geen maritieme Mogendheid die Engeland bedreigt, want Europa kent onze kracht. Wel bereidde Gorseher het pnbliok voor op eene nieuwe oefening van het reservekader. Verleden jaar heeft dit by Portland sohiet- oefeningen gehondeD, dit jaar zal het zioh aan tactische oefeningen ter zee wyden. Verder besprak de minister het door velen gewenschte verbod van uitvoer van steenkool. Maar deze maatregel kon niet worden geno men, behalve in geval van oorlog of van teer ernstige verwikkelingen. Ook met de bemanning der vloot houdt de regeering zich bezig. Hef vorige jaar was het niet mogeiyk geweest, het in de begrooting voorziene aantal reserve-matrozen te krijgen, een bewys dat de zaken goed gingen. Nu is men voornemens een nieuwe wet voor te stelj len, welke machtiging geeft om 10 of 150C0 man van de reserve te kunnen oproepen. Wel wees de minister er op, dat in de zes maanden, volgende op de Haagsche Vredes? conferentie, reusachtiger vloot plannen, zioh nit; strekkende over vele jaren, waren uitgewerkt dan ooit te voren de bedoeling wss geweest van de mogendheden, die vertegenwoordigers naar de conferentie hadden gezonden, doch deze groote programma's zyn over een aantal jaren verdeeld, zoodaf niet op het totaal, maar op de jaariyksehe uitgaven moet worden ge let. Engeland'e uitgaven zyn volkomen op de hoogte van de uitgaven volgens deze program; ma's. Wy behoeven ons over deze niet onge rust fe maken, doch het land moet een oog in het zeil houden om op geiyken voet te blijven met de uitbreiding van de maritieme macht, niet alleen van Europa, maar ook van de Vereenigde Staten en Japan. Beknopte Mededeelingen. De toestand van De Galliffet was Dinf- dagavond iets beter. Ook de Fransehe Senaat heeft Zaterdag het wetsontwerp tot toekenning van het derde voorloopige twaalfde aangenomen, met 220 stemmen tegen 1. Die eene tegenstemmer was o generaal Mercier. Volgens de Parysohe bladen heeft meu in de St. Jozefskerk aldaar een hom gevonden met een briefjeLeve de anarchie j Weg met

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2