FEUILLETON. LAATSTE BERICHTEN. gereed, om Z. M. te beduiden, dat het niet aangaat op deze w^ze de vreemdelingen nit te sluiten, en dat dit zelfs ia step met de bestaande tractaten zon zyn. Volgens de Times ontkomt ook Menelsk niet aan deze eoonomioebe verovering van zijn land, en heeft fafl zelfs aan een Engelseh syndicaat belangryke mynconcesslea gegeven. Dit ia das vel het eenige voordeeltje, dat de Engelschen den laatsten tfld hebben be haald, want overal hebben zij tegenspoed, tot groote vreugde van zoowat alle volken. Het prestige, dat volgens Roaebery de grondslag van het Britsche rijk is, werd ver stoord. Zoo sohreef de vorige week nog het Fran- aohe kamerlid Pauliats, wien, evenals aan leden van alle Fransohe ataatspartijea, om zijn oor deel over den afcrp werd verzocht „Dank zij dezen oorlog zal Duitsehiand over een paar jaar een reusachtige vloot hebben Rusland heeft de hand op Perzië gelegd en aal het ook op Afghanistan doen. In China, ia Abessynië, in het Ottomanisohe rijk, in Egypte, overal ontstaan moaielijkhaden en vij andige gevoelens, die Engeland niet zal kannen overwinnen. De nieuwe eeuw vangt dus aan onder om standigheden, waarvan men een half jaar ge leden nog niet het geringste vermoeden had. Het io dus voor de gansche saensehheid dat de Zaid-Airibaansche republieken lijden en dat het bloed der Boeren stroomt." ïu denzelfden geest spreekt de Italiaansohe pers, die maar weioig gediend is van de En- gelsehgezinde strooming van de ministereele bladen. De Mattino valt op de hevigste wijze Enge* land aan en hoopt dat de moedige Cronjé en zyue Boeren, die de bewondering der geheele wereld wegdragen, zegepralend uit den stryd mogen koeren. „Het zou voor iedereen een gelnk zyu, dat Engeland werd geklopt eu dat de trots van Engeland werd gebroken." Maar zal Europa dat toonen? I» het waar wat het Weener Tagellatt schryft „De openbare meaning in Europa zal iu geen geval dulden, dat men rake aan de onafuan- keljjkheid der twee Boerenrepublieken. Daar over zyn al de volkeren van Europa het eens." Mochten wij hef gelooven. Maar te vreezen is, dat allen zich zullen verbiyden en voordeel trekken van Engelands verloren prestige zonder te denken aan hen die dat alles bewerkten. Beknopte Mededeelingen. By het debat over de versterking van Madagascar heeft de regeering er op gewezen, dat dit alles niet zou geschied zgn, als de Earner het ontwerp betreffende de vorming van het koloniale leger maar had aangeno men. Een der kamerleden, die Zaterdag af wezig was, heeft nu een brief geschreven, waarin by zegt dat de Kamer zich nu al 19 jaar lang onbekwaam heeft getoond, dit punt tot een goed einde te brengen. Op verzoek uit Madrid heeft de Fransohe regeertng den Garliotisehen leider Olazabalhet vorbiyf ten zuiden van de Loire ontzegd. VolgenB de Eogelsohe bladen is het thans beslist, dat de Shah van Perzië in. Juli of Augustus Engeland zal bezoeken. De volgende maand zal te Kiel een feest plaats hebben, dat een beslist Duitaeh-Ruaaisoh karakter zal hebben. Be jongatgeborene van prins Heinrioh wordt gedoopt in tegenwoor digheid van de vertegenwoordigers van zyn oom, den czaar, en denzelfden dag zal een groot Russisch oorlogsschip, dat op de werf te Kiel is gebouwd, te water -worden gekten. De politieke toestand in Oostenryk biyft zeer gespannen, en men meent dat het ob- atrucüonïsme der Czeohen de regeering zal ver plichten weer met 14 te gaan regeeren. De staatsraad Ismail Kemal is weer vrygelaten, evenals de andere gevangenen. Ook lig heeft de meest stellige verzeke ringen gegeven aangaande de vredelievende gezindheid van Menelik. Het in ons vorig nommer bedoelde be richt van de Daily Telegraph over de loyale bonding, door den czaar tegenover Engeland aan te nemeD, heeft ter Beurze niet den ge- EEN ZOPERLIM AfDITDDB. Naar het Russiseh 4 van V. G. AVSIENKO. III. „Bevalt het leven in het buitenland u beter? vroeg ik Xeoia. „O, ja hier is het veel mooier," ant woordde aij, om zioh heen ziende. „Vindt gij het bier misschien niet mooi Wij zyn in de lente midden in den winterwaar vindt gy by ons zulk een plekje? Eu dan heeft mem hier veel meer vrijheid, men is onafhankeiyk, ver van alle zorgen en bezigheden. Het is maar jammer dat het niet altyd duren kon. Aan alles komt een einde." „Dus hebt gy plan om Bpoedig naar Pe tersburg terug te feeeren Zy zag my doordringend aan, alsof zy het doel van rayn vraag goed wilde begrijpen, en antwoordde„Dat geloof ik nietna den dood van mijn vader is Petersburg als bet ware een vreemde stad voor ons geworden, daarenboven heeft mama zaken in bet aaiden, zoodat ik eerder deak dat wy naar den Kau- katos ot naar Odeua zullen gaan." „Zoo waariyk! Maar wat voor zaken sen sum* daar In het zuiden hebben wenachten invloed gehad. De markt werd Maandag beheerscht door ongunstige berichten over het verloop der Centraal-Aeiatische en Perzische kwesties. Daily Mail biyft de ongerustheid gaande houden, o. a. door het bericht, dat men niet te veel van de Indische troepen moet ver wachten. Uit Bombay wordt aan dat blad geseind, dat de inlandsehe regimenten gebrek hebben aan officieren en slecht bewapend zyn. De oorlog in Zuid-Afrika. EEN VREESELtJKE MAJ0E8ADAC 't Is de 19de verjaardag van de groote overwinnjng in het Noorden van Natal be vochten. Maar met welke gemengde gevoelens zal Zuid-Afrika heden aan dat schitterende wapenfeit terugdenkenhoe vurig zullen de gebeden zyn, dat het groote werk, toen aangevangen, niet vernietigd, maar voltooid moge worden. Helaas, dat de kans daarop niet onbelang- ryk verminderd is. CRONJÉ HEEFT CECAPITULEERO. Ziedaar de geweldige treurmare, welke heden tot ons kwam. Dat alle hoop daar mede verloren is, zal niemand beweren! Maar de vooruitzichten zyn toch gedaald. Vermoedelijk zyn 8000 man, niet een der beate generaals en de prachtige artillerie van Albreoht, iu handeu van de Eugelschen ge vallen. De teleurstelling was te grooter, omdat uit de sinds Maandag ontvangen berichten was ge bleken, dat ook in Engeland de overtuiging doordrong, dat de positie van Cronjé zeer sterk was, en vooraf met zorg werd gekozen, wel licht werd ingericht voor een terugtocht van Magerstontein als nu heeft plaats gehad. Volledigheidshalve laten wy deze berichten bier volgen, zooals ze vóór de ontvangst der treurmare waren geschreven. De correspondent van de Times te Paarde- berg geeft een nauwkeurige beschaving van de positie van generaal Cronjé. Deze legert werkeiyk met zyn troepen in de bedding van de rivier, waarin hij een uitstekende dekking vindt, daar eea aantal dongas, dat zyn droge en steile stroombeddingen, natnuriyke loop graven vormeD, van waarnit de Boeren kun nen varen zonder zich bloot te geven. Maar de groote meerderheid der Eugelschen hecht natuurlijk het meest aan de berichten van de oorlogscorrespondenten, die nu reeds een week geleden de meest schrikbarende too- neelen ophingen van de positie waarin Cronjé's leger zich bevond. Ook nu krygen wy berichten over het aan leggen van loopgraven, die het laager naderen. Maar men erkent ten minste dat de Engelscben bloot staan aan een geweldig vaar. Verder gewagen zy van een noodlottige ver gissing, Donderdag doorCronjé begaan, door dien hjj de 6e divisie niet aanviel, terwijl deze een naburig kopje, dat zijn laager bestreek, in bezit nam, daar hy in de méening was, dat de aanrukkende troepen de door hem verwachte versterking waren. Den volgenden dag (Vrydag) heeft Dswet getracht dit, of een ander kopje te hernemen. Een commando van 1000 Boeren onder Dewet opereerde voortdurend op de flank der Eogel- sehe troepen. By het vallen van den avond werden deze laatsten aangevallen en trachtte het Boeren-eommando de Eogelsohe linie te verbreken om zich by de macht van Cronjé te kanoën voegen. Eea troep Boeren, on geveer 500 man sterk, traehtte het kopje te nemen, waarop zich een detachement Engel- gelschen bevondtot tweemaal toe werd de aanval hernieuwd en evenveel malen werden de Boeren teruggeslagen. De Boeren maakten zich toen meester van een kopje tegenover dat van de Engelsehen, waarop een hevig geweervuur tusschen de beide posities werd onderhouden. Een compagnie van het Yorkshire regiment trachtte toen, gedekt door het geschut van de Engelsche zijde, de Boeren nit hun stelling te verdryveu, maar werd teruggeworpen. Daarop werd het vuurgevecht voortgezet, ter- „Na den dood van vader hadden wy daar eenige bezittingen zei zy op vertrouweiyben toon „en ik verbeeld my dat het leven in de provincie, huiseiyker, rustiger moet zyn." „Dat geloof ik niet, en u zal het zeker niet behagen Hebt gy nooit in de provincie gewoond Zf zag mij weer mat haren wantrouwenden blik aan en talmde met my te antwoorden, alsof zy haar antwoord goed moest overwegen. „Neen, maar wy kennen het leven in de provincie toeh wel!", antwoordde zij na een poos. „Maar zijt gy zoo aan Petersburg ge hecht, dat gy iedereen daarheen wilt dry ven voegde zy er lachend bij.| „Gy zoudt zeker veel beter doen met daar te blijven. Uwe zeldzame gaven zouden daar veel beter gewaardeerd worden!" riep ik uit. XeDia bedankte my met een grappige buiging. „Petersburg ia niet interessant voor jonge meisjes, wel voor ge'rouwde dames. Als ik getrouwd waB, zou ik ook heel graag te Petersburg wonen maar kyk, daar komt mama." Xenia liep baar tegemoet en wisselde en fluisterde een paar woorden met baar; toenzy my naderde, groette mevrouw my beleefd, „Ik heb den boelen morgen rond geloopen voor zaken, en nu ben ik zoo moede, en heb zoo's honger j wy moeten terstond beslissen wij! volgens het bericht de schermutseling daarmede eindigde, dat het vuur van de Boeren werd tot zwijgen gebracht en het kopje omsingeld. Dertig Boeren gaven zich toen gevangen, de anderen wisten te ontkomen. IN DE KAAPKOLONIE gaat het deu Engelscheu nog niet voor den wind. Generaal Clements heeft eea groote verken ning gedaan iu de richting naar Klipfontein. Na een hevig gevecht keerde de „verkenning" naar het kamp terug, d. w. z. de aanval der Engelscheu is afgeslagen. Yan Boerenzyde wordt gemeld, dat generaal Delarey een voorwaartsehe beweging maakte en ten Oosten en Zuiden van Arundel een positie innam. Maar een sterke Eogelsohe macht kwam van Naauwpoort, waarop de Boeren terugtrokken, wyi zy de pas ingenomen posities onhoudbaar achtten. De Eogelschen liepen storm, om de kanonnen der Boeren te veroveren, maar werden met zware verliezen teruggeslagen. Uit den N. O. hoek van deaVrQstaat kwamen gisteren ongunstige beriohten. Maar uit Londen komt een telegram over een verkenning, door Gatacre in de riehting naar Stormberg ondernomen met 9 oompag- uiëu, acht stukken geschut en 60 vrywillige ruiters. Men vond ook hier de Boeren sterk ver schanst, waarop is getracht ben van hun kopje te verdry ven. Ook deze aauval is met groot verlies afgeslagen. Een Eogelsohe kolonel sneuvelde en verder een kapitein Montmoreney. Volgens de Petit Bleu was de gesneuvelde kolonel de bevelhebber der C/ty-artillerie. Naar de Engelsohe bladen melden, heeft wel de helft van Brabants vrijwillige mitery, die zich voor drie maanden verbondeu hadden, besloten huiswaarts te koeren. OM LADYSMITH wordt nu al een week lang gestreden, eu uit niets biykt dat de Engelscben vorderen. Wel dat zy op een zeer ernstig verzet stuiten. Onder deze omstandigheden is het waarlijk wei te begrijpen, dat Bulier van Dinsdag tot Zaterdag een lange verlieaiyst heeft. Gesneu veld zyn 3 kolonels en 4 andere officieren, gewond 34 en vermist 1 officier. TRANSVALERE IN DEN STRIJD. Ouder des titel van „Oorlogaiadrukken" achrytt de hoofdredacteur vau De Volksstem o.a. Heeft de Afrikaner geen kunstmatige op winding nodig als voorbereiding tot het ge vecht, hy behoeft ook niet het prestige van vaandels en soortgelyke door de militaire tradities der oude wereld geheiligde voor werpen om hem vervuld te houden van ge trouwheid aan zijn plicht. Geen wonder dat de zuiver theatrale romp-slomp,welke onafachei- delik is van de organisatie der „resmilitaris" by beschaafde natiën j geen de minste be koring oefent op de Boeren, die nit han aard toeh ai niet prachtlievend zyn zy ge voelen niets voor de militaire praal welke bij 20 menig beroeps-soldaat de schaduw zyden van zyn bestaan goed ipaakt de toejuiching der menigte, ere-medaljes, ridder-orden, titels, triomf-bogen en de meer materiele beloningen waarmee elders een suksesvol soldaat pleegt bejegend te worden. By de Afrikaners gaat er vooralsnog geen de minste suggestieve kracht uit van „de uniform." Zelfs doen se niet bet minste om, zolang de veldtocht duurt, een „martiale houding" aau te nemen. Niets is voor een Europees geschoold toeschouwer verrassender dau te 'tauiehouwen wat telkens in een Boeren kom- mando te zieu valt, nameiik verscheiden ruiters die zieh met een paraplu of parasol bescher men tegen regen of zonnehitte. Anderen weer aouden er een „achten yder" op na, d. w. z. aen bereden kaffert je, die het geweer en de patroon-gordel van zyu baas draagt, zolang deze geen gebruik maakt van die voorwer pen. Van aantreden op het appel en derge- ïike diagen is geen sprake bij de Boeren als er uitgetrokken moet worden, blinkt het bevel tot opzadelen—„opsa'eiburgers, opaa'eleu staat hst elkeen vrij of en wanneer hy aan dit bevel zal voldoen. De enige bestaande, maar zeer afdoende tucht wordt verkregen door het besef dat men door zyn maats wordt gadegeslagen, iets wat van betekenis is omdat de groepering der waar wy zullen gaan ontbijten. Hier of thuis Ik stelde voor om hier te bUjven, te meer laar men het in „Londen House" zeer goed haddoch mijn voorstel vond geeu ingang. „Daar is het altyd zoo vol 1" riep me vrouw uit. Toen herinnerde ik mij eene goede restau ratie onder de galery in de Massenastraat, waar het ook heel goed was en men in een kleine zaal zat, die op het ontbyt zeer weinig bezocht was. Ik durfde echter niet te veel aandringen daar wy nog geen intieme vrienden waren; doch de uitdrukking van myn gelaat was zeker op dat oogenblik zoo overredend, dat de moeder, na my nog eens aangezien te hebben, myn voorstel aannam. Aan tafel was bet zeer gezellig, ofsehoon ik weinig sprak en naar het scheen op de dames eeu zeer gunatigen indruk maakte. By het afscheid gaven zy my haar adres en lieten mij beloven baar te Monte Carlo te komen bezoeken. V. Van dien dag af zagen wy elkaar heel dik wyis. Vaak vertrok ik 's morgens van Nizzs en begaf my naar bare prachtige villa, op een heuvel gelegen, en dan gingen wy samen wandelen of rjjden. Andere malen kwamet zjj naar Nizza en dan bezochten wy die om streken. Op zekeren dag dat wy samen Boeren-Êtrydmacht geschiedt volgens veid- kornetschappen en dus elkeen die deel ener wijk-afdeling uitmaakt, by de meeste anderen bekend pleegt te wezen. Menig Veldkornet kent niet nauwkeurig het aan tal zijner manschappen. Nog nooit heeft iemand gedurende de recente oorlog Kom- mandant Generaal Joubert iets zien dragen dat aan een speciaal militair gewaad herin nerde; meermalen heb ik deze typiese krygs- overate op verkenningen vergezeld, en terwyi ik deze regelen sohryf, zie ik hem in gedachten voor my uitryden, gezeten in een klein twee wielig karretje dat door zyn schoonzoon be stuurd werd, een harde bruine hoed op het gryze hoofd en de hals gedoken in de opstaande kraag ener banale demi-saison. Alleen de in een lederen foudraal hangende veld-binocle en soms een om de schouder gegespte patroon gordel stoorden de vreedzame gestalte van de heer Joubert. Eenmaal was ik tegenwoordig toen een krygsgevangen Brits officier van hoge rang voor Generaal Joubert gebracht werd bet kontrast tnBsen de leuke Boeren-kommau- dant en de ietwat neerbuigende, gemonooleerde martiale dandy, die in onberispelike clubland- spraak zyn naam en rang opgaf, was kostelik om gade te slaan en te genieten, De afkeer van martiale ostentatie blykt overigens by de Boeren hieruit dat de weinige raugsonderscheidingen welke zy erkennen, even vaag omlijnd als niterlik moeilik herkenbaar zynhun krijgsraad is niat vormelik en de bevelen worden ingekleed als verzoeken en Aanmaningen. Snoeverij op verrichte of te ver richten krijgsdaden vinden ze itt hoge mate verwerpelikaan de andere kant zal eeu man zonder valse schaamte en met grote openhar tigheid aan andereu vertellen dat by bang is in het gevecht en het militair bedryf alles be halve plezierig vindtmaar diezelfde man zal> als het moet, onder de bommen doorgaan; opelik wordt onder de Boeren overwogen op welke wyze zij het bast zullen vluchten, wan neer de nederlaag onvermydelik mocht worden maar geen kommando zal zyn stellingen prys- geven tenzij onder dringende noodzakelikheid en met de vaste overtuiging dat langer verzet slechts zou leiden tot nodeloze opoffering van mensenlevens. Zich aan de vyand over te geven is 't allerlaatste waartoe een Boer zal komen; na het treffm by Elandalaagte seinde ik aan een myner vrienden, Landdrost van een Transvaals distrikt, dat zyn zoon licht gewond in het hospitaal was opgenomende vader telegrafeerde my eeu boodschap aan zyn zoon terug „om zich toch in geen geval ooit levend aan de vyand over te geven". Krygsge vangenschap is een abnormaliteit voor de Afrikaner; deze en andere aangeboren opvattingen vinden wellicht baar oorzaak hierin dat de Afrikaners, behalve met de Engelsen, steeds met barbaarse inboorlingen hebben ge vochten, welke geen kwartier vragen noch geven en de oorlog in zyn meeat primitieve gedaanten betrachten. Naar „cranerie" op bet slagveld wordt niet gestreefdgeen Boer denkt bovendien er aan uit simpele bravoure zyn leven te wagen. Zoodanige bravoure zou, in stede van met het ere metaal, met eeu uit brander van de veldkornet beloond worden. Want elke man die valt, berooft niet alleen een huisgezin van de kost-verdiener, doeb ver zwakt de krygsmaeht waarvan hy deel uit" maakte en vermindert de verlies-kaos der vyanden. De plicht van do Afrikaanse soldaat is zioh zelf gaaf te bonden en zovelen mogelik van zijn tegenstanders buiten gevecht te stellen. Gadurende de veldslag biyft de Boer koel bloedig en oplettend naar wat er omgaat; hy boudt zyn zenuwen in bedwang, laat zieh niet iioht „emballeren" en weet daardoor domheden en „blunders" te vermyden. De Afrikaner is geen briilante militair, gelijk de Fransen er hebben opgeleverdnoch heeft hij het karakter van de onbevreesde sportsman, geiyk de Engelee officier-stand er in menigte vertoont; hy geeft aen sobere soldaten-fignur te zien, zonder de uitblinkende glanB en zonder de uitdagende heldhaftigheid welke het voornaamste element uitmaakt in de glorie-nimbus der gewoonlike ideaai-heroëa. Doeh de zeldzame bedaardheid waarmee de Boereu uren-lang het hevigst en meest ont zenuwend kanonvuur te Dundee, Ladysmitb, wandelden ontwaarde Xenia in de verte een beer met een zwarten baard, stiet haar moeder aan en mompelde: „De prins!", waarop zy terstond een winkel binnen gingen. Dit verbaasde my zeer en toen zy er uit kwamen, kou ik niet nalaten te vragen„Wie is die prins, dien gy ontvlucht?" „O, die man vervolgt ona altijd met zyne onbeschaamdhedenriep Xenia uit. „Wy willen niet dat hy ons bier ziet." - „Wie is het „Om u de waarheid te zeggen, ken ik hem niet eens goed," antwoordde zy een weinig gemeiyk. „Hij is een van die mannen die zioh ver beelden dat, als vrouwen geen echtgenoot naast zioh hebben of eeu vader, zy vry zyn om haar na te loopen en lastig te vallenvoegde de moeder er by. „Maar gy kunt hem toeh wel laten ba- letten om u na te loopan?" zei ik te goeder tronw. „Neen, wy znllen hem met rust laten en zooveel mogeiyk ontwijkeniei zy. ZonderlingDit geval, in plaats van my eenigsaina duister voor te komeu, bracht my nog nader by de Russisohe dameshare eenzaam heid in dit vreemde land trok my boe langer zoo meer tot haar aan. Ik merkte bovendien dat, niettegenstaande den goeden sobyn, Xenia het volstrekt niet altyd met haar moeder eens wul Ik ontdekte dit yoor het eerst toen ik Colenuo en elders hebben doorstaan, hun zelf beheersing om onder gevaarvolle omstandig heden de vijand diehtby te laten komen zon der een enkele patroon te verschieten alvorens de gewenste situatie was ingetreden, de on verschrokkenheid waarmee in de hitte van het gevecht de aminutia-voorraad wordt aan gevuld, de merkwaardig verdiensteiyke manier waarop de Transvale» en Vrystaters hun artillerie hebben aangewend en daardoor aan de genialiteit hunner generaals de meeat mogelyke praktiese toepassing weten te ver zekeren, dit alles bewyst hoe onbiiiik het ia van sommige oritioi om de Boeren uitsluitend te meten met de maatstaf der Tenaysoniaanie opvattingen van „ware" dapperheid. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Er is weer een muildieren batterij op de vlucht geslagen. Maar alle stukken op een na zQu teruggevonden. Het aantal gesneuvelde, gewonde en ge- vaugen Eagelsche ofli eieren is al tot over de 100 gestegen. Generaal Mac Donald, die by Paardenberg werd gekwetst, io de populairste officier uit het Eogelsohe leger, omdat hy de eenige is, die ooit uit den troep den officiersrang haalde. Hi) iB zoon van een werkman, en is zelf winkelbe diende geweest. Maar in zyn hart was hy zóu soldaat, dat hy iu 1870 werd weggejaagd, doordat hy door zyn liefde voor de soldaterij zQn plicht verzuimde. Zoo kwam hy er toe in dienst te gaan en wel by de Gordons. Twee jaar later onderscheidde hy zich zoo, iu Afghanistan, dat hij de keuze kreeg tussohen den offieiersrang m het Victoria Kruis (de Engelsche M. W. O.) Zoo kwam het dat voor de eerste maal een „troepier" in het Engelsche offioierskorpstrad. £a 1880 nam hy deel aan den tocht naar Kaboel, in 1881 washy getuige van Majoeba, terwyi sedert Egypte en Soedan het tooneel van zijn werkzaamheid was. Aam de verove ring van Omdurman op 31 Aug. 1898 had hg een groot aandeel, eoodat hy den dank vau beide dealen van het parlement verwierf. Ons land meldt, dat Engelsche soldaten te Kaapstad de chocolade van hun koningin hebben verkocht voor f 1.50 en „een soopje whisky.". H E R IJ K De heryk der maten en gewiobten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarby vermeld Middelburg: voor de wijk P den 28 Februari en 1 Maart voor de wijk Q den 2 en 7 Maart; voor de wijken B, 8, T, ea V deu 8 en 9 Maart; Rotterdam. De oommissie uit de Kamer van koophandel alfaier, belast met bet uitbren gen van advies, betreffende maatregelen om verbetering te brengen in bet af- en aanmon steren, adviseert te bepalen dat niemand mag aanmonsteren zonder permiiaie van den water schout en dat losse briefjes by de aanmon stering zullen worden vervangen door een boekje, door den waterschout afgegeven. Het afmonsteren zou moeten geschieden tegenover den waterschout of elders tegenover den Nederiandsoheu consul, wasrbfl vreemden, als slaapbazeu enz., geweerd moeten worden. De positie van den waterschout zal moeten veranderen. Hy zal vast traotement moeten genieten en geen andere ambten mogen waar nemen. Voor het aanwerven adviseert de commis sie het oprichten van een centraal san war- vingabureau door het particulier initiatief, welk bureau zieh ook met bet inwisselen van advanoe-nofes moet belasten. Eindeiyk dringt de commissie aan op ver betering van het leven aan boord, opdat de zeeman zieh alleen thuis gevoele in die tehui zen waar by fatsoeniyk behandeld wordt. Op grond van het bovenstaande adviseert de commissie een adres aan de regeering te zenden om de aangetoonde noodzakeiyke wijzi ging in de vooraohriften te verkrygen, terwyi zy hoopt op het tot stand komeu van een aanwervingsbureau. het meisje alleen in den tuin der villa aantrof met roode oogeu van het schreien en zeer zenuwachtigreeds iu de verte trof my haar diepe neerslachtigheid; het kwam my voor dat haar dicht, golvend haar trilde als by een schreiende vrouw. Ik naderde zacht en fluisterde„Juffrouw Xenia 1' zy hief het hoofd op, sprong overeind en zei: „Mama i« niet thuis!" en haar stem klonk lang zoo lief niet als anders. - „Vergunt gy my een oogenblik iu den tuin te komen vroeg ik. „Dat kan niet, mama is er niet.". „Maar ik moet u zien. Zeg my wat er aan scheelt? My dunkt dat gy erg ontdaan zyt." „Kom van avoud, dan zyn wy thuis.^ „Zyt gy dan bang voor my Zy zweeg; maakte een gebaar met de hand en zei„Welnu, kom dan binnen 1" en stond op om het te openen. „Maar Xenia, gy hebt geschreid riep ik nit, haar ia de oogen ziende. „Wat is er Hebt gy iets onaangenaams gehad „Misschien!" antwoordde zy geraakt, doeh vervolgde op zaehten toon: „Vergeef my, ik wilde u niet krenkener is my niets overkomenik ben van daag alleen maar niet vrooiyk >Is uw moeder naar Monte Carlo?" „Neen, ik weet het niet Ik geloof dat ze weer yoor zaken uit is."

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2