BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN ting tussoben de vorsteiyke bloedverwanten had plaats gehad, werd in gala-rytuigen naar bet paleis gereden. De diaconie der Ned. Herv. gemeente te Zutphen heeft met algemeene stemmen besloten de kinderen, die te Neerbosch uitbesteed zyn, te onttrekken aan de, blpena het thans ge voerde proces niet in alle opzichten voortref felijke geestelijke en lichamelijke verpleging des heeren Van 't Lindenhout. Zy zullen zoo spoedig mogeiyk uit de inriohting verwyderd en in veilige haven gebracht worden. Tegen het Staphorster boertje zyn door den ambtenaar van het O. M. by het kanton gerecht te Amersfoort, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, twee geldboeten, ieder van f 300, geëischt. Een letterkundige Transvaalavond, te Utrecht te geven door dr Hoogvliet nit Rot terdam, kon niet doorgaan, wyi er slechts twee belangstellenden, plus drie verslaggevers waren opgekomen. Dat is zeker wel eene zeldzaamheid in deze dagen. Gedurende dezen winter hadden te Wouw herhaaldeiyk diefstallen plaats, zonder dat het gelukken mocht de daders te ontdekken. Thans is een 20jarig jongmensch uit Roosen daal gearresteerd, die bekend heeft met eenige medeplichtigen aan verschillende diefstallen schuldig te zyn. Hy heeft op niet minder dan vijftien plaatsen samwyzingen omtrent ge pleegde diefstallen gedaan. Een vreemd geval doet zich voor Roosendaal (N.-Br.). In het Gasthuis aldaar ligt het Ujk van een man, waarvoor niemand een doodkist wil laten maken. De kinderen van den overledene weigeren allen en het ge meente- en armbestuur weigeren eveneens, omdat de kinderen vader in het fonds hebben en de kosten kunnen betalen. Iotusschen is de begrafenistyd reeds overschreden en ligt de doode, nog wel een kapitein, steeds op de kist te wachten. Te Etten nam een vrouw een pot met kokende pekel van de kachel en zette dien op den grond. Terwyi de vrouw het deksel op de kachel legde, liep haar driejarig kind achter uit eu viel in de kokende vloeistof. Niettegen staande bet kind er dadeiyk uitgehaald werd, is het toch aan de bekomen brandwonden gestorven. Onder Gestel is Woensdag ochtend, in een greppel, het ïyk gevonden van een inwoner van Winterle. De lykschouwing toonde geen teekénen van gepleegd geweld. Te Mynsheerenland geraakte Maandag ochtend een watermolen door het warmloopen van de as in brand en werd geheel een prooi der vlammen. De bewoners konden zich met moeite redden en uitgezonderd een bed werd de geheels inboedel door het vuur verteerd. Een knaapje te Vlaardingen is door een anderen jongen zoo mishandeld, dat hij ge rui men tijd bewusteloos was en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De zaak is ia handen der politie. Dinsdagavond werd te Delft per bran card naar het gasthuis gebracht een 79-jarigê weduwe, die in haar woning in een B. C. Hofje wee gevonden met brandende kleederen en met brandwonden overdekt. De vrouw is Woensdagmorgen overleden. Van d@ stoomtram, die 's avonds van Hilversum naar Laren vertrekt, brak Dinsdag op eenigen afstand van Hilversum de as. Een wagen is daardoor zwaar besohadigd; een balkon moet zyn afgesneden, ®m de petroleum lampen geraakten in brand. De reizigers moesten door de gebroken ruiten uit den wagen klimmen. Persoonlyke ongelukken zyn er niet gebeurd. .Tydens den hevigen sneeuwstorm, die verleden Donderdag naoht heerschte, werd de postkar van Zwolle naar Coevorden met paard en koetsier opgenomen eu in een sloot geworpen. Struikroovers hebben zich meester gemaakt van de geldswaarden, waartegen de koetsier, die onder de sneeuw bedolven was, zich niet kon verzetten. Dank zy den regen is laatstgenoemde Vrydag oohtend om 10 uur uit zgue netelige positie verlost. Aan het station Spanbeek is Woensdag middag de tram van Heerlen naar Sittard op een goederentrein geloopen. De beido loco motieven werden zwaar beschadigd, de machi nist van den goederentrein brak een been, terwyi een dame aan 't hoofd werd gekneusd. Het ongeluk wordt toegeschreven aan ver keerden wisselstand. Het Spaanache dorp Ataguines, in de provincie Valladolid, ia de prooi geworden van een vreeseiyken brand, die daar in korten tyd 420 huizen in asch legde, terwyi men vreest, dat het geheele dorp vernield zal worden. 510 huisgezinnen zyn reeds dakloos, en al hun bezittingen verbrand. Ook het vee bleef niet gespaard, zoodat de aangerichte schade enorm is. Vele personen werden van angst of wan hoop krankzinnig, hetgeen de ellende nog grooter maakt. De gouverneur van de provin cie is naar de plaats des onheils vertrokken met de noodige hulp, terwyi in de naburige plaatsen reeds inschrijvingen werden geopend, om den ongelukkigen onderstand teverleenen. Het aantal werkstabende scbrynwerkers te Beriyn bedraagt volgens de Vorwdrts 10.000, verdeeld over 450 winkels. 19 patroons, met samen 100 werklieden, stonden de loonsver- hooging toe. Sarasate is tot eereburger van zyn vader stad Pampeluna benoemd en de Stad besloot de baar geschonken Saraaatepreciosa in een afzonderlijk museum te plaatsen. Te Bombay biytt de pest in alle hevig heid woeden en Woensdag beliep het sterfte- oyfer reeds 406. In de maand Januari vielen daar 8239 personen als slachtoffer van de ge vreesde ziekte, terwijl ook pokken en dysen terie epidemisch heersohen. TABAK EN INFLUENZA. Dr Breitung, te Eoburg, die in Duitschland als arts een goeden naam bezit, heeft een werkje uitgegeven over influenza en waarschuwt daarin vooral tegen misbruik van tabak. Zijn ervaring heeft hem versterkt in de meening, dat de sigaret, als vergift voor het hart, een groote rol speelt bjj de sterfgevallen aan influenza. By deze ziekte, zegt hy, weet men dat be paaldelijk het hart wordt aangedaan en de vele plotselinge sterfgevallen zyn voor een goed deel daaraan toe te schryven,dat het hart niet genoeg weerstandsvermogen meer bezit, brengt dit in verband met het feit, dat het onmatig rooken van sigaretten tot vyftig per dag toe, gean zeldzaamheid is. Tabak en alcohol, zegt hij, zgn, naast gedruktheid van gemoed, de oorzaken dat de werking van het hart verslapt en het niet meer in staat is tot de grootere veerkracht, welke by ziakten all influenza vereischt wordt. werp, dat hy bang is te breken." Wel troffen wy zoo nu eu dau weer by hem aan dat eigenaardige wenkbrauwfronsen en armzwaaien, waarmee Bouwmeester dikwyis den werkman geeft; wy denken hier b.v. aan zfln Hein Murink uit De Werkstaking. Ook in de laatste scènes van het derde bedryf deed hij ons aan deze rol denben. Vreesdijb was Bouwmeester in zyn krankzinnige drift tegen de vronw, die hy liefhad. j&sn uitstekende partner vond hy fn mevrouw Mulder-Roelofsen, die haar moeieiyke rol alle recht deed wedervaren, zy het ook maar, nogmaals, de acbryver is hieraan grootendeels schuld dat zy soms iets larmoyants over zich had, dat niet aangenaam aandeed. Mogen wy een enkele opmerking maken, dan is het deze: mevrouw Mulder-Roelofsen wachte zich voor het aannemen van dergeiybe houdingen als wy in het laatste van het tweede en ook in het derde bedryf van haar te zien kregen. Men kan o, zoo diep ongelukkig en door wanhoop gebroken zyn, zonder dat het daarom noodig is scbeef in een leuningstoel te gaan zitten. Een dergeiyke alles behalve graoieuse houding zyn wy van mevrouw Mulder-Roelofsen niet gewoon. Over de andere spsleri knnnen wy kort zyn. Hunne rollen waren om de beide hoofdpersonen Darlot §n Louise gegroepeerd, zy het ook dat Andrleen groot deel van den dramatiiohen De verkiezing van een lid der Staten in het kiesdistrict T h o 1 e n is door Ged. Staten be paald op Dinsdag 13 Maart en de stemmiag en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Maart en Dinsdag 10 April 1900. Terneuzen. Heden morgen, by boog water, iiep op de steenglooiing van den Westhaven- dyk alhier de Fransohe schoener Charles Elisa, van Bordeaux, met wyu, naar Gent. Tevergeefs werd beproefd het vaartuig at te slepen. De ladiDg werd gedeelte!yk overgeladen en het vaartuig aau den wal met takels vastge maakt, om te voorkomen dat het tydens laag water zon omvallen. 's Cravenhage. In een onderhoud met het dageiyksch bestuur van de vereeniging Volksweerbaarheid hebben de ministers van oorlog en marine hun steun aan de Vereeniging toegezegd. Het hoofdbestuur vau den Algemeenen Neder landsehen Vredebond heeft, op verzoek van internationale vredebonden te Bern, een motie aangenomen, houdende aansluiting aan de wenuchen der beschaafde volken ten gunste van het zoo spoedig mogeiyk beëindi gen vanden betreurenswaariigen oorlog inZaid- Afrika en een beroep op ruimer en vrijzinniger begrip van vaderlandsliefde, tot samenwerking voor het welzyn van alle leden van het groote gezin der mensehheid. Benoemd tot collecteur der Staatslotery te 's Gravenhage I. C. G. vau der Spelt, weduwe N. J. A. Roldanns aldaar. Tweede kamer. Ingekomen is een v stel tot wyziging van het reglement voor de stenografie. Dinsdag te 11 uur vangt de discussie over liet wetsontwerp omtrent leerplicht aan. Donderdag na de pauze zal de nominatie voor een raadsheer ia den Hoogen raad worden opgemaakt. Amsterdam. De heer J. Hamburger albier ontving van kapitein A. Dreyfus uit Carpen- tras 20 tranes voor de werklooze diamant bewerkers. Llndonsnek 18 Febr. 300 Afrikaandera uit Barkley East keeren van Stormberg naar bet district Barkley East terug. De Afrikaanders stellen pogingen in het werk om den terugkeer der Engelsche Boeren te verzekeren. Een vergadering wordt voorbereid om de voorwaarden te bespreken om terug te keeren. H E R IJ K De heryk der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarby vermeld Middelburg: voor de wyk O den 23 Februari en 27 Februari Vergaderingen, Concerten enz. middelburg. Vrydag 23 Febr. Concert Vereeniging voor instrumentale muziek. Concert- en gehoorz. 71/« n. D o n d e r d. 1 Maart. Soirée Mil. gymn. en schermvereen. Atilla. Schuttershof V/s u. Vrydag 2 Maart. Voordr. mr G. Brandsma. Nwte-departement 8 n. Vrydag 9 Maart. Lezing prof. dr L. Aron stein. Natuurkundig Ge zelschap. St. Joris 8 u. Dinsdag 13 Mrt. Vergad. Middelb. Zieken fonds. Sociëteit St. Joris 7—8 u. D o n d e r d. 15 Mrt. Uitvoer. Einderoperette. Schouwburg 7 Va u. Verkoopingen en Verpachtingen inZeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Information. 23 Febr. Middelburg, Afbraak, Verhuist. 23 Gr. Abeele, HnizeD, Tak. 28 Meliskerke, Hofstede, Iioeff. 28 Zierilzee, Café, Franse. 23 Veere, Ir span, Ros'er. 27 Vlisiingen, Ho> t enz., Maret Tak. 28 v Ellewoutsdijk, Hcfitede, De Vo 38 s Souburg, Hofstede Huvert. 28 e Ellewoutsdijk, Boereninspan, De Vos. 28 Middelburg, Inspan, Tak. 28 Z:erikzee, Porcslein enr., V. d. Lek de Clercq. 1/2 Maart Middelburg, Goi d- en zilyerw. tfuvers. 7 Koudekerke, Inspan, Loeff. 12 Zierikxee, Visscberij (verp.), Bestuur. 21 Hofstede, Huvers. 4 April Inspan, Hnvera. 24 Koudekerke, Insian, Loeff. Sb Sitthera, Inspan, Tak en Maret Tak. toestand moest aan brengen. De heerErfmann speelde deze laatste rol op de hem eigen onge dwongen wyze. Zeer goed, hoewel hier en daar wat erg poseerend, was hy in de scène tnssohen hem en Louise in het tweede bedrijf. Mej. B. van Berkel speelde juffrouw Boisset goed, hoewel wy haar in andere rollen beter zagen. Hier en daar viel ons een minder be schaafde uitspraak op, waarmede zij toch zeker niet haar rol heeft willen typeerentenminste dat kunnen wy niet aannemen. Noemen wjj eindelgk nog Langlois, eeD vrekkigen huisbaas, die juffrouw Boisset uit haar woning wilde zetten, tenzij haar dochter hem haar gunst zóu willen schenken. Deze rol werd niet, zooals hot programma aangaf, door den heer N. de Jong, maar door den heer Joh. Mulder en wel zeer verdienstelijk gespeeld. Een wat minder zware grime kunnen wy dien aotenr in deze rol aanbevelen. Of speelde het licht hem weêr parten Een kunstwerkje gaf Pierre Wolff in z§n Fidéle, een zeer fijn stukje, dat, zooals het door de dames Mulder Roelotsen en Van Ber kel en de heeren Bouwmeester en Erfmann werd gespeeld, succes moet hebben. Dat typi sche huishoudentje van de drie deftige ouwelui en de niet minder waardige dienstbode werd prachtig weergegeven en deed den fijn gedachten j inhoud van het stukje zoo uitstekend tot zyn J Bi oorlog li Znld-Afrlka. HET LEGER VAN CRONJE. Parijs. De New- York Herald ontving Maandag bericht uit Pretoria, meldende dat de Eogel ache colonne, die naar Bloemfontein oprukte, by Eoedoesrand door de Boeren is teruggeslagen. Er hadden verschillende gevechten langs de Modderrivier en by Kimberiey plaats. Kaapstad 21 Feb. De Cape Argus ver neemt nit Paardeberg dat Cronjé's leger ia omsingeld en aan héVig geweer- en geschut vuur is blootgesteld. De Boeren bieden hard nekkig tegenstand. (Oud nieuws), LADYSMITH. London. Maandag ia uit Ladysmith aan de Homing Post gesneld,.das de vorige week400 wagens in de richting naar het Drakenberg trokken, terwyi Maandag 130 wagens naar net Noorden gingen, in de richting van Mod derspruit. Toch is de Boeren strydmacht oogen- sobijniyk slechts weinig verminderd. Het bom bardement wordt onophoudeiyk voortgezet. De Times verneemt nit Ghievely, dat in het Boerenkamp brieven werden gevonden, waarin om versterking werd gevraagd, en waarop antwoord was gegeveu, dat slechts 150 man konden komen, daar de belegeriogamaoht om Ladysmith uiterst klein was. KAAPKOLONIE. Craddook. (Times). Men gelooft dat alle gevaar voor een opstand in de Eaapkolonie is geweken, en dat integendeel onder de bevol king een neiging bestaat om haar loyauteit Sterksprult, 21 Febr. Volgens geruohten zyn voorname Afrikaanders in dit district voornemans zich over te geven. recht komen. De 67-jarige Chaluxac verdiept zich met de 65-jarige Gervaise nog eens in oude herinne ringen, terwgl NortierGervaise's 70 jarige echtgenoot, ongemerkt hoort hoe eens, vóór vele jaren, zyn vrouw, toen nog zgn beminde, hem ontrouw werd, door naar Chaluzac te luisteren. Maar zooals Nortier zyn oude hond Fidéle vergeven heeft dat hy jaren geleden op jacht zijn meester beet, waarvan deze nu nog het lidteeben draagt, zoo vergeeft de oude man ook graag den beiden anderen ouden,dat zy jaren en jaren terug hem het hart verwond den. Huu aller einde nadertwat zij elkander misdeden zy vergeten en vergeven Dat stukje zoo weer te geveD, als Wolff lat dacht eu gaf, is ons niet mogeiyk. Maar het sleepte ons mede en gaf ons een gevoel van rast en vrede; vrede, als daar woonde in bet huisgezin van die vier vergrysden, op wie met bet zilver van den ouderdom het onver bleekbare goud van eeuwige liefde was neer gedaald. Onze hulde aan bet viertal spelers, dat zoo veel goeds op die wyze wist weer te geven. Huu grime, hun houding en gebaren, waren uitstekend, en welverdiend was bet daverend applaus, dat na bet vallen van het gordyn het viertal nogmaals voor het voet licht riep. TK HOUUEW AAMBE8TEDIWGB1 Vrydag 2 Maart. Middelburg. Prov. gebouw Abdy 11 u. aanleg telephoongeleiding enz. Aanwyzing 23 Febr. Inlichtingen hoofdingenieur Prov. wa terstaat en ingenieur Terneuzen. Vrydag 9 Maart. Middelburg. Prov. gebouw Abdy 11 u. het voorzetten van de herstelling der boord- voorziening van het kanaal door Walcheren. Raming f 10.000. Aanw. 2 Maart. Inlicht, hoofdingenieur 's Ryks waterstaat, ingenieur en opzichter te Vlissingen. punt. Evenmin wilde hy de nadoelen nagaan, welke voortvloeien uit de byzondere maebt, welke de regeeringspresidenten en de gouver; near daar hebben. Aan de verklaringen van Winterer kon hy nit een practiseh oogpunt weinig waarde hechten, wyi hy tot zyn leedwezen niet in staat is, aan dd verwezenlijking van de uit gedrukte wenschen mede te werken. Nadat Rise de Elzassers en Lotharingers als vaderlandslievend en loyaal had geschilderd, zeide Von Hohenlohe nog, dat de bedoelde paragraaf zeker bestemd is om te verdwijnen» en de afgevaardigden moeten er toe mede werken, den toestand zoo te maken, dat een volkomen geiykstelling van het Ryksland met de andere bondsztaten kan volgen. Het slot van het debat was, dat de Ryks- dag het voorstel aannam en dus den stapel niet bekrachtigde wetsontwerpen weer met vermeerderde. Verzending en laatste Dusliehting der MAIL aan hot postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. *)Brindisi (Eng. dienst) 23 Febr. 12.53 's namid. Rotterdam (Lloyd) 23 Febr. 6.05 's avonds. Marseille(Fr. dienst)24 Febr. 5.30 'smorgens. Genua (Nederl.) 27 Febr. 6.05 's avonds. Amsterdam (Nederl.)2 Maart 6.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst). 2 Maart 12.53 'snamid. Napels (Duitsche dst.) 5 Maart 12.53 namid Marseille (Lloyd) 6 Maart 6.05 'o avonds. West-Indië. Curasao over Queens- town23 Febr. 10.03 '«avonds Oaragao met E. W.I. maildienst28 Febr. 6.05 's avonds Algemeen Uverzicht. Het zyn nog altyd de buitenlandsche be trekkingen van Engeland die de aandacht trekkenen het Bchynt werkelijk dat de rede van lord Rosebery in het land een dieperen indruk heeft gemaakt, dan men oppervlakkig wel dacht. Eigenaardig is dat de liberale leider een paar dagen later tot de Times zyn toevlucht nam, om een fout te herstellen, door de her innering dat Engeland in Europa toch éea vriend heeft, Italië. Byzonder opvallend is dat de ministerieels pers in Italië dadeiyk daarop inging, en de toegestoken hand terstond aangreep. Dadeiyk werd in de miniaterieele pers een campagne geopend om de bevolking toch gunstig te stemmen voor Engeland en haar te wijzen op het nut vau de Britiohe vriendschap. Wy zouden dit bericht van de Indépendance onvermeld kannen laten, als de Petit Bleu heden ochtend niet een ander bericht had ge bracht, dat veel bedenkelijker is. Nu de openbare meening weinig sympathie toonde voor het plan, dat Italië Engeland offi cieel zou bijstaan, door het leveren van een bepaald hulpcorps, dat een aantal Esgelsche garnizoenen zou aflossen, heeft de regeering besloten Engeland langs niet officieelen weg te helpen. Openiyk wordt de werving voor het Engel- schs leger toegelaten, vooral op Sicilië, waar men zelfs aan aetief dienende officieren verlof gaf, om tydeiyk in het Engelsche legerdienst te nemen. Dergelyke verrassingen is men van de zyde van Italië niet ontwend. Maar wat Cavour nu 45 jaar geleden, en niet «onder sueoes, deed, zou toch wel eene een gevaariyke proefneming kunnen biyken voor een land dat geen Cavour bezit. Niet allen kunnen alles. Dat heeft voor een paar jaar zelfs de Duitsche rijkskanselier erkend, toen uy het verdrag met Rusland Diet vernieuwde, en zieh, toen hy deswege door Bismarck fel werd aangevallen, antwoordde met het fyne compliment, dat by geen Bismarck was, en das niet in staat een zoo ingewikkelde buitenland- sche politiek te leiden, als geboren werd uit het geiyktydig bestaan van een verdrag met Rusland en van een met Oostenrijk. v Maar met zulke combinaties heeft Duitseh- iand zich de laatste jaren ook niet meer in te laten. De groote zaken daar te lande worden te veal beheerscht door den keizer zelf, die niet ten onrechte zyn eigen kanselier wordt De rgkakanselier is er alleen maar voor het parlement, waar hij bv. gisteren nog zyn lieht moest doen aehynen over een niet onbelang- ryke kwestie. Nog steeds leeft het Ryksland onder de zoogen. dictatuur-paragraaf, d. w. z. in een toestand, waarin de regeering van het land met het oog op de anti-Duitsohe gezindheid van een deel der bevolking bevoegd is om onder byzondere omstandigheden byzondere maatregelen te nemen. Deze bepaling is der bevolking natunriyk een doorn in het oog en meer dan eens gingen stemmen op, dat nu de toestand na 25 jaar zoo bevredigend is gebleken, het Ryksland dezelfde vryheid zou krygen welke ia andere deelen van het Duitsche ryk bestaat. Eeu daartoe strekkend voorstel was door de afgevaardigden van het Ryksland ingediend, en werd namens ben door Winterer toegelicht, die het artikel als onnoodig afkeurde. De bevolking van het Rijkstand is ordelievend de criminaliteit neemt er af en het handhaven van de uitzonderingswet leidt eerder tot op winding dan tof volkomen geiykstelling. Namens de ryksregeering werd het voorstel door Von Hohenlohe bestreden. Hy verklaarde, dat het niet zyn bedoeling was, ziob uit te spreken over den toestand van het ryksland uit een constitutioneel oog- Beknopte Mededeelingen. De weduwe van Mac Mahon, la maréohah, overleden. Aan deze bigotte vrouw is vroeger veel kwaad geweten. De Eclair, het bekende nationalistische Parysohe blad, ia in Elzas-Lotharingen verbo den, wegens zyn heftige aanvallen tegen Elzassers, die openiyk voor de Duitaohers partij kiezen. De Fransohe regeering zou aan een werf te Genua den bouw van twee kruisers en van een paar andere schepen hebben willen opdragen. Koningin Victoria vindt blijkbaar dat de toestand in Zuid-Afrika al zoo be moedigend is, dat zy heel gerust naar Italië kan vertrekken. In de eerste week van Maart vertrekt zy naar Bordighera, vergezeld vau prinses Henry van Battenberg en prinses Victoria van Sleeswyk-Holstein. Prinses Christian gaat niet dadelijk mede, maar volgt later. Het gevolg zal uit twee hofdames en zes 'heeren, kamerheeren en adjudanten hestaanj maar er gaat geen ceremoniemeester mede. Ons dunkt dat Cronjé in deze plannen nog wel eens een verandering kon brengen. Von Eörber heeft, met het oog op de aamenkomst van den Ryksraad, Dinsdag nog een laatste poging gedaan by de Czechen. Dezen verklaarden echter dat hnn club tot obstruct!; onisme zou overgaan, tenzg voldoening werd gegeven in de taalkwestie. Men verwacht dat de indiening van een taalwet de Czeohen zal 'doen besluiten van obsfrucfionisme af te zien. Maar zullen dan de Duitsohers niet weer be- ginnen Von Miquel is weer zoo hersteld, dat hij de zitting van den Rijksdag heeft kannen by wonen. -— Het Italiaanache hof van cassatie heeft beslist, dat het beruchte wet-deoreet heeft opgehouden verbindende kraohf te hebben, op het oogenblik dat het aan de kamer ter goed keuring is aangeboden. By de verkiezingen voor de Porfcugeesche kamer hebben de republiekeinen te Oporto gezegevierd. Keizer Frans Joseph is ongesteld ge; weest, gelukkig niet ernstig. In verband met de uitlating van den voorzitter der Sboeptsohina, dat het consulaat- generaal te Bern hoofdzakeiyk zou dienen voor het toezicht op de Servische uitgewekenen, aarzelt de Bondsraad de vestiging van het 'consulaat toe fe staan. j De Sultan heeft voor den tyd van twee jaar de invoerrechten met 8% verhoogd. - Aan Duitschland wordt bet voornemen toegeschreven, ook politieken invloed te ver; langen in hef deel van Elein-Azië, dat door den Bagdad spoorweg doorsneden wordt. De Shah van Perzie zal 5 Maart Teheran verlaten, en eerst v|jf weken later te Paters; burg aankomen. By de Dinsdag door den keizer van China, aan het corps diplomatiek verleende audiëntie, zag Z. M. er zeer slecht uit. De keizerin-weduwe was by de plechtigheid niet tegenwoordig. Op een daartoe strekkende vraag in de Amerikaansche kamer heeft de regeering ont kend, dat een verbond met Engeland is geslo; ten. Dit zou zelfs niet kannen zonder voor; kennis van den Senaat. In bet voorjaar gaat een Dnitache expe ditie naar Weat-Afrika, om hef economische leven van deze kolonie te bestudeeren. De oorlog in Zuid-Afrika. EEN GROOTE OVERWINNINC. Ende desespereert nimmer 1 Onze pessimisten en ze zijjn velen hebben weer eens een lesje gehad. Want de Engelschen hebben ondervonden, hoe waar het is, dat de groote moeiiykheden eerst aanvangen als het vyandeiyk land betreden wordt. Een bloedige nederlaag, ziedaar de afloop van den eersten stryd, door het gewei; dige leger van Roberts gestreden. Over de verschillende krygebedrijven wor den wy gelijk den iaatsten tyd gewoonte wordt het eerst en het best ingelicht door de Boeren, wier mededeelingen als altyd even sober en waarheidsüevend zyn. Hef eerste fioerenberioht bandelf over het ontzet van Kimberiey en over het opbreken van de stellingen, door Cronjè ingenomen. Het bericht meldt: Toen generaal French Donderdag avond op Kimberiey aanrukte, heeft een sterk commando Yrystaters getracht hem den opmarscb te beletten. Deze poging mislukte, wyi de Vrystaatsche commandant Ferreire, naar hy seinde, geen manschappen genoeg had. Latere telegrammen meldden: „Zaterdagochtend, te zes unr, toen Croqjé bezig was z§n laager by Soholtznek op te breken, werd by door de BngeMen Bftuge«

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2