Sliargsle Conraoi BIJVOEGSEL Middelburg 13 Februari. BROOD, HiJbióüw. Verschillende Berichten. VAN DE VAN Woensdag 14 Februari 1900, no 38. ËENE ZOldDERLIHGE UITING. Volgens De Maasbode pleegt de Middelb. Ct, gaarne tegenover bet Hbid front te maken. Hoe komt de redactie van dat blad aan die wijsheid In menig opzicht staan wij naast het Hbld. alleen waar het de regeling van ona kiesrecht betreft, verschillen wij in meening, evenals met de N. R. Crt. Dat dateert al van de dagen der kisswet-Tak. Ba dat geschiedt uit vaste overtuiging en niet om front tö maken tegenover dezen of genen collega. EENE MEDEDEELING. 3. schrijft ona: Da heer T. A. J. Roerseh, luit.-koL comman dant van het Koloniaal Werfdepot te Harder wijk, zendt ons weder een staat van de gelden, die door zijne zorg werden overgemaakt aan de familiën van in dienst getreden militairen, gelden du3 dia door de verdedigers van Oost en West van hun handgeld werden afgestaan. Dit bedrag is f 10.337. Aan verschillende crediteuren buiten Harderwijk werd f 5180 overgemaakt; aan de detachemontscomman danten werd, om by aankomst in Indië uit te betalen, medegegeven f 10.908 en aan een paar fondsen werd door de militairen geofferd f 1465, te zamen f 27.890, een prachtig resul taat das! Da beer Roersch heeft aan ons verzoek van het vorig jaar voldaan (Zie Middelburgsche Courant 21 Februari 1899) eu het bedrag der handgelden van 1899 opgegeven; dit bedrag was groot f 219.000 of f 131.000 minder dan in 1898. Wij kunnen nu beterover zij nijverig streven oordeelen en W8nsehen hem geluk met de 12,5 percent van het totaal bedrag der handgelden dat hij uit de handen der soms al te luidruchtige mannekes wist te redden. Wij wenschen den overste geluk met zijn arbeid die omvangrijk en vruchtbaar ia. DE KWESTIE DAENSSTAALMAN. De haar Staalman antwoordt abbé Daena in het Dagblad voor den Beiderop diens verweer in zake het dragen van 't priesterkleed. Na betoogd to hebben, dat de abbé boos, heel boos moet zijn, om te kunnen schrijven op een toon, die door niets gerechtigd was, verwijt hg den abbé, dat bij begint met dezelfde snorkende mededeelingen, waarmede by meermalen, zoowel hier als in België, zgn publiek tracht te misleiden, maar zegt dat hy ditmaal daarmee niet klaar komt. Want zeer goed weet de beer Staalman, dat de degradatie slechts als straf op de door abbé D&ens genoemde misdrijven kan worden toegepast. De berooving van het priesterkleed is Blecbts een onderdeel daarvan. „Doch" zegt de heer Staalman „juist daarom heb ik immers uitvoerig aangetoond, dat de degradatie niet op den abbé Daena is toegepast en ZEerw. maakt zich schuldig aan opzettelijke verdraaiing mijner woorden, wan neer hy my laat zeggen: dat een bisschop het recht heeft een priester te degradeeren, „zon der machtiging van den Paus," „zonder rech terlijk vonnis" en „zonder verdere formaliteit". Want precies het tegenovergestelde beweert de heer Staalman gezegd te hebben. De straf, op den abbé toegepast, heeft met de degradatie niets te maken. Zija straf bestaat in suspensie (schorsing) en in het verbod om geestelijke kleeding te dragen. Eet Centrum liet zich in gelyken geest uit» De straf, op den abbé toegepast, is een Das... acht broodjes met paté de foie gras, negen taartjes, zes noga's en zeven glaasjes madera! En een troep goed gekleede jongelieden, die allen te gelijk willen betalen, leggen goud stukjes near op de marmeren toonbank, al lachende en pratende met een zwerm mooie Parysche jonge dames, die den winkel vullen van den bekenden banketbakker Thibout. Telkens als de deur opengaat, verspreidt zich over de straat een lekkere genr van verscb gebak en ieder oogenblik stappen er kleine bakkersjongens uit, die welriekend gebak op hun hoofd dragen, zóo voorzichtig, als droegen ze het fijnste porselein. Buiten staat een armeiyk gekleede, lange jongen met zyn voorhoofd tegen het raam gedrukt, en kijkt toe. 't Is in Decemberwarm is 't niet't Zal 's nachts wel gaan vriezen. De menschen komen en gaan, ze loopen elkaar voorbij, ze draven naar hunne bezighedende politieagenten blazen in hunne handen, de koetsiers schreeu wen ho op het oogenblik dat ze voelen dat er iemand onder de wielen zal komen. De ge wone drukte van Pargs gaat haar gang, en altyd staat daar die lange, bleeke jongen en kg kt toe. Daar gaat eene dame voorby, die een kleinen, dikken drenmes van vier jaar meesleept, heel mooi opgepronkt in flnweel en katoenby hangt zwaar aan de rokken van zyn moeder. Hy propt zyn mond vol mst een dik stok maatregel van bestuur, waartoe de bisschop nit den aard van zyn ambt gerechtigd is. De heer Staalman besluit zyn pleidooi, zeg gende: „Het zal u gebleken zyn, dat de gan- sche serie grofheden, die de Eerwaarde aan myn adres debiteerde, zich gronden op een gansch leugenachtige stelling, deze nl.dat ik den bisschop het recht zou hebben toegekend tot degradatie, terwijl ik precies het tegen overgestelde had aangetoond." Wij hebben, om het „hoor eu wederhoor" toe te passen, gemeend dit antwoord van den heer Staalman ook nog onder de oogen van onze lezers te moeten brengen. Maar, mochten de beide heeren den strijd nog voortzetten, dan doen wy zeker goed de verdere polemiek niet over te nemen. Het is nu al wel. Mr. P. J. TROELSTRA. Zooals gemeld, verwierp Maandag deHooge Raad het cassatie-beroep van mr P. J. Troelstra, die wegens smaad van den officier van justitie te Leeuwarden is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De heer Troelstra zal das de uitgesproken straf hebben te ondergaan, tenzij hy zich, wat wel niet te verwachten ss, naar het buitenland begeeft en daar big ft tot de straf verjaard is (in dit geval na 8 jaren) óf gratie vraagt en erlangt. Zyn lidmaatschap van de Tweede Kamer verliest de veroordeelde niet. Ontzetting van rechten, waaronder ook van het bekleeden van ambten en de verkiesbaarheid, kan door den rechter in bepaald door de strafwet aange geven gevallen worden uitgesproken, maar is Diet meer als voorbeen, toen men nog „ont- eerende straffen" kende, een vanzelf sprekend gevolg van een veroordeeling wegens sommige misdrijven. By het misdryf van „smaad", waar aan de heer Troelstra is schuldig verklaard, is aan den rechter de genoemde bevoegdheid niet gegevenwèl by dat van laster. BEK ÖiSMüLW EMSBo By kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. 's Graveahage, ter standplaats 's Gravenhage, M. Trenb, candïdaat-notaris te Rijswijk zyn benoemd by het burean van den Indus- trieelen eigendom tot hoofdcommies J. Th. E. Canneel, thans commiestot commies A. F. A. Abramaen, thans adjunct-commies en tot lsfce-klerk J. Wolfson, thans 2de klerk by ge noemd bureau; is dr J. G. de Voogt, lid en oud-sscretaris van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utreoht, te Arnhem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is aan den kapitein luit. t./z. tit. O. J. de Jong Pzn., chef der afdeeling bydrographie by het dep van marine, verleend de titulaire rang van kapitein t./z; zyn bevorderd: tot schout-by-nacht, de kapitein t./z. A. P. Tadema; tot kapt. t./z., de kapt.-lnit. t./z. J. Cardinaaltot kspt.-luit. t /z., de luit. t./z., late kl. G. F. Tydem&n tot luit. t./z. 1ste kl., de lalt. t./z. 2ste kl. A. Pieren, en tot luit. t./z. 21e kl., de adelborst late hl. C.L. Schepp; is aan den reserve-officier van gezondheid 2de kl. dr. F. Dozy een eervol ontslag ver leend nit zgne betrekking tot de landmacht. (Bij kon. besluit is verklaard dat het krankzinnigengesticht te Dordrecht als niet meer bestaande wordt beschouwd. Onze geachte medewerker op landbouw gebied Hchrytt; De heer I. G. J. Kakebeeke, Rijkslandbouw- leeraar in deze provincie, zendt ons, naar aan leiding van ona artikel van 12 Februari 11., het verslag van de proefvelden over 1896, waarin de uitslag van een dergelijke proef als wy voorstelden, maar op minder uitgebreide schaal, wordt medegedeeld. Het doel van die proef was om na te gaan tot welke hoeveelheid men Chili salpeter met finantieel gunstig resultaat op snikerbieten, variëteit klein Wanxleban original, kon ge bruiken. Hier zyn drie proeven genomen en daarnit koek. „Maatje, ik heb te veel koek." „Gooi het dan maar weg, kind." En het kereltje werpt zyn koek weg op de straat. De bleeke jongen keert zich om,bukt zieh, strekt de hand al nit maar richt zich plotseling weer op. Zeker is hy niet vies van dat mooie, rgke kind met zyn schoone, blanke handjes, maar er loopen te veel menschen, hy schaamt zich Een oogenblik aarzelt hy, steekt dan zyne handen diep in zyn zakken en gaat verder langs de gevelB van de winkels. Zonder twijfel heeft hg haast, want hy loopt met groote stappen. Waar gaat by heen Hy gaat voorbg de standplaats van de omnibussen, stqekt het pleia over van 't Palais Royal, en slaat de Rne Rivoli in. Haastig en zonder om te zien vervolgt hy zyn weg, steekt de straat over, verdwynt onder het gewelf van het paviljoen van Marengo, loopt recht op een open deur aan, die uitkomt op de binnen plaats van het Lonvre, wandelt door verschei dene witte zalen, waarin zyne voetstappan weerklinken, en blQft eindelijk staan met zyn pet in de hand, zooals men in een kerk zou doen. We zyn in het mnseum van de antieke beelden! Eerbied en stilte! Op een bank lag een bewaarder met open mond te slapen. Niet ver van daar zat een jong meisje in 't zwart gekleed by een venster en teekende „Diana met de hinde" na. Haar gelaatskleur was matblsek, bare oogen hadden de rustige, reine uitdrukking van een werk zaam kind, mooie bruine oogen, die ze telkens is de conclusie getrokken, dat by hetcontrae- tecren op gehalte het gebruik van 400 K.G. Chili-salpeter per H.A. het maximum moet zyn en by bet contracteoren op gewicht 500 K.G. Ten opzichte van deze éane proef is de eonclnsie jnist, maar wy zouden verlangen meer proefnemingen ea in verschillende doelen van Zeeland, om daardoor ie komen tot eene conclusie, die allen moet overtuigen. Eéae proefneming toch bewyat te weinig om daaruit een vast8n regel af te leiden. Het wss ons daarom zeer aangenaam inden brief van den heer Kakebeeke te lezen, dat ook hg al is het voornamelijk, omdat men naar zyne meening in enkele deden van Zee land te veel kunstmest gebruikt proeven, zooals wg die hebben voorgesteld, wecechelijk acht. Wy bevelen daarom ons voorstel voor da proefvelden van 1901 in zijne veelvermo gende medewerking. Zgne, in dienzelfdea brief voorkomende me- dedaeling, dat de affl. Ternenzen van de Ver- eeniging van Landbouwersdie suikerbieten ver- bouwen na de oprichting der coöperatieve suibeifxbriek te Saa van Gent ontbonden is, was nieuws voor ona. Wg betreuren deze opheffing, omdat die afdeeling, door in onzen geest werkzaam te blijven, zeer zeker nog zeer veel licht zou kunnen verspreiden over de bietenculfcnnr, die juist in dat gedeelte van Zealand met enorme hoeveelheden kunstmest gedreven wordt. Zooals nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, zal met 14 dez6r het doaanenkantoor te Salzaete (station) 'a Woensdags van 6 tot 11 nren en 's Zaterdags na 12.34 geopend ziju voor den in voer van Nederlandsch slachtvee, bestemd voor de abattoirs te Antwerpen, Brussel, Cureghem- Anderlecht, Gent en Luik, alsmede voor paar den, schapen, geiten en vleeBch. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Vrijdag namiddag te half twee ure. (Slot.) Voorzitter de heer jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Afwezig de heeren Chevalier, Wibaut, Van Raaite en Delvoye, allen met kennisgeving. Er is één vacature. Door borg. en weth. is voorgesteld, evenals vorige jaren, aan den agent van politie P. J. Bartelse, een gratificatie van f 10 to9 te kennen, ter belooaing van zyne g vorige bemoeiingen, inzake de hondenbelasting. De beer Geelhoed meent dat iedere agent van politie geroepen is de hand te honden aan de verordeningen. Zon, vraagt hy, dat verleenen van een gratificatie, ieder jaar aan Bartelse, geen jalousie en onverschilligheid wekkea by de andere agenten En zou men dan niet beter aan alle agenten een gratificatie van f 5 kunnen geven en zoodoende maken, dat zg allen beter op de honden letten. De voorzitter zegt, dat deze post reeds sedert jaren op de begrooting voorkomt en dat Bartelse afzonderlijk ie aangewezen om de honden, waarvoor geet belasting betaald wordt, op te sporen. Door zyn bemoeiingen is de belasting zeer gestegen. De heer Geelhoed persisteert bg zyn bewe ringen, waarop de voorzitter inlichtingen geeft. De raad vereenigt zich daarna met het voorstel. Hy doet dit ook met een 5de wy^iging van de gemeentebegrooting voor 1899, waar door deze in uitgaaf en ontvangst wordt vermeerderd met een bedrag van f 6649.75s. Nog wordt, conform het voorstel van burg. en weth., besloten aan L. F. Dert vergunning te verleenen om de tent op den Nienwendyb, voor welker plaatsing op gemeentegrond de wed. J. Pervoost—Van Hoeven tot 1 Maart 1900 vergunning heeft, tot 1 Juli d. a. v. te laten staan, waarvoor een maaadelijkacbe retributes van f 8 zal moeten worden betaald. Zonder discussie of hoofdelijke stemming vereenigt zich ook de raad met een voorstel van burg. en weth. om over te gaan tot het bouwen van een woning voor den opzichter van den reinigingsdienst, die tot na toe te ver van den stal van dien dienst at woonde, hetgeen, wanneer zga tegenwoordigheid drin gend wordt vereischt, bezwaren oplevert. Tegelgk met den bouw van deze woning, die in de nabijheid van den stal zal worden ge bouwd, achten bnrg. en weth. het noodig over te gaan tot den bouw van een pakhuis, even eens ten dienste der gemeentereiuiging. De kosten voor dezen aanbouw zullen by wijzi ging van begrooting worden geregulariseerd. opsloeg naar de marmeren godin, om ze dan dadelgk weêr neêr te slaan op baar blad pa pier, waarover hare vingers dwaalden, zwart van houtskool. De korte monw liet een fijnen pols bloot, en op de sport van haar tabonretja rustte hare beide voetjes, half verstopt onder hare wollen japon. Dat waven geen voetjeB van iemand, die niets nitvoert, maar brave, dap pere voetjes, die eiken dag met kleine, vlugge stappen van de hoogte van Montmartre of Courcelles daalden in dnnne chevreanleeren laarsjes, dien man het kon aanzien dat ze veel dienst gedaan hadden op de lange tochten in verre, slecht geplaveide wyken. Zg werkte voort, zonder dat iets haar stoorde, noch het ingehouden galach van eenige kwajongens, die voor een Hercules stonden, noch het „shocking" van een troepje ver dwaalde ladies, noch het snorken van den bewaarder, zelfs niet de tegenwoordigheid van den langen, bleeken jongen, die achter haar stond. Slechts nn en dan zag men aardige, ongeduldige bewegingen, de by na knorrige ontevredenheid van een leerling, die een vlak heeft gemaakt op zijn werk, het puntje van een rozenroode tong, die door de inspanning even over de lippen kwam, het oude brood, dat wel twintigkeer op dezelfde plaats werd verkruimeld, kortom, al het bevallige, aardige doen van een artiste, die alleen ia met haar model, welks onnavolgbare volmaaktheid haar wanhopig maakt. Tegenover haar scheen Diana wel expres voor haar te poseeren, met haar lang, slank Ook aan het laatste deel van het voorstel hecht de raad zyn goedkeuring. De heer Rottier zegt dat hy gaarne met het voorstel meegaat. Jammer acht hy het echter dat bnrg. en weth. zich niet vereenigd hebben met het ontwerp van de woning, zooals dat door de oommissie voor den reinigingsdienst was g9maakt. Hg maakt eenige opmerkingen op het door burg. en weth. overgelegde plan. Spreker stelt voor om den kelder van het gebouwtje te brengen onder de voor-of achter kamer met toegang door den gang. De heer Loois sluit zich aan by wat de heer Rottier heeft gezegd, d&arby voor de mindere bruikbaarheid van het plan eenige bewijzen aanvoerende. De heer Yerknyl Quakkelaar is tegen de wyzigingen, door de voorgaande sprekers vooTgeateld. Hy vindt het volstrekt niet noo dig om voor deze kleinigheden den voortgang van zakön te belemmeren. De heer Rottier komt nogmaals op zyn vroeger beweren terug. Hy persisteert by zijn voorstel. De heer Van Uye Pieterse vraagt aan welk advies men meer moet hechten aan dat der commissie van fabricage of aan dat der com missie voor den reinigingsdienst? Spreker meent aan het eerste. De diaenssiën hierover worden op bouw kundig gebied nog eenigen tijd voortgezet, waar na het voorstel van den heer Rottier om een wijziging in het overgelegde plan te maken, en het primitieve plan van den reinigingsdienst te doen gelden, aangenomen wordt. Alleen de heer Verkuyl Quakkelaar stemt tegen. Ter tafel komt een voorstel van bnrg. en weth., strekkende dat de raad zyn goedkeuring hecht aan overgelegde plannen voor den bouw van een nienwe 6 klassige school F aan de Joost-de-Moorstraat, tot den bouw waarvan in de raadszitting van 6 October 1899 besloten werd. De heer Rottier heeft in het plan gezien, dat ook in deze school weêr zal worden in gevoerd het tonnenstelsel. Hy acht het maken van een beerput verkieseiyker. Op een vraag van den voorzitter antwoordt spreker, dat de kosten van znlk een beerput in den tyd van tien jaar zeker bg alle kosten voor tonnen, schilderen enz. verre zullen acbterblgven. De heer Loois meent, dat aan het plan van den heer Rottier, hoe goed hy het ook vindt, wel eenige bezwaren zullen verbonden zyn. Id antwoord op een opmerking van dan voorzit ter zegt de heer Loois, dat zeker alle autori teiten, als schoolopziener enz.', de hygiënische voordeelen, aan het plan-Rottier verbonden, zullen inzien. De heer Kalbfleisch stelt voor een dergeiyke wijziging van hef plan aan te houden, waar toe besloten wordt. De heer Geelhoed vindt de uitgetrokken som van f lx.000 voor de woning van een hoofdonderwyzer te hoogdat is ook de mee ning van den heer Van der Meer, die f 8000 voldoende vindt. De heer Kalbfleisch voelt ook zeer veel voor hetgeen deze sprekers gezegd hebben en zon ook hieromtrent de beslissing tot een volgende zitting willen aanhouden. De heer Van Uye Pieterse stelt daarom voor het geheele voorstel van bnrg. en weth. aan te honden. Aldus wordt besloten. Goedkeuring hechtende aan het voorstel van bnrg. en weth,, bepaalt de raad de beloonin gen voor den laten en '2 en machinist bh de stoombrandepuit respectievelijk op f50 en f25. Na aan da verbindingsstraat tnsschen de Badhuis- en de Hobeinstraat een begin ge maakt wordt met het boawen van hnizen, komt het burg. en weth. weaaeheHjk voor aan die straat een naam te geven. Zij stellen dns voor die straat, welke later tot aan den Singel- weg zal worden doorgetrokken en dns een der hoofdstraten in het aldaar nieuw aan te leggen stadsgedeelte zal worden, den naam te geven van Paul Krugerstraat. De raad vereenigt zich met dit voorstel. In behasdeling komt nu een voorstel van bnrg. en weth. om aan A. M. Peeters-Vincken vergunning te verleenen om, evenals een vorig jaar, op hetDeRigtersplein gedurende 8 of 14 dagen met zyn hippodrome te staan en wel tegen een betaling van 1150 boven het gewone staangeld, dns in dit geval f 310. Da heer Rottier verklaart, evenals verleden jaar, sterk tegen dit voorstel te zyn. Een hippodröme is iets kermisachtigshet is nu geen kermis, das vindt bg zoo iets niet noodig. De heer Van der Meer sluit zich hierb'ij aan. Wel is hst voor de gemeentekas een opoffe ring, maar men vergete niet, dat het geld, hetwelk andejs door de inwoners van Vlis singen aan die inrichting zou worden wegge geven, thans binnen de gemeente wordt ge- honden. Na nog een opmerking van de heeren been naar achteren uitgestrekt, en met haar minachtenden trek om den monden ook de hinde, in elkaar gedoken, tot springen gereed, met haar beide gespierde, kromliggende pooten, scheen maar te wachten tot het meisje klaar zon zyn, om naast de jageres te gaan liggen en hare blanke voeten te likken. Ea in 't rond atonden op voetstukken van groen, grga of violet marmer, Mercarinsaen, gereed om weg te vliegen, Satyrs met spitse oorea en uitstekende jakbeenderen, die schud den van 't lachen, en op fluiten bliezen, athleten, die hunne schoenzolea vastbonden, de Tiber, dia rustig neêrlag op zyn bed van oevergras, E;culaap met zyn slang, de matige, trotscbe schijfwerper, O ares, Apollo, Silene en Bacchus, de bebaarde Faunen, die zuchtten onder architraven die ze op hnnne schenders dragen, Cibele, die op haar tamhoergn slaat, leenwen van Egyptisch bazalt, die met hnnne fluweele pooten ballen rollen van marmer, even geel als hnnne oogappels; Jupiter en de wyzen, met groote baarden en het hoofd omwonden met linten, met wydgeopende oogen, welke niet zien, zooala Oedipuo en Homerus, die de diepte schenen te peilen, waarin de gedachten der menschen niet dalen. De avond viel. 's Winters komt de nacht snel. Met grooten spoed palmde hy de uitge strekte zaal in, plakte groote zwarte vlekken in hare hoeken, ontrolde een gordijn van schaduw voor hare hooge vensters, wikkelde de beelden in een kleed van duisternis, dik en toch doorsehynend, waar doorheen het oog hier en daar iets wist te onderscheiden, den Kalbfleisch en Van der Meer wordt het voor stel in stemming gebracht. De stemmen staken, zoodat de beslissing tot een volgende zitting wordt aangebonden. Aan air J. Smit wordt, conform het voor stel van bnrg. en weth., vergunning verleend tot het maken van een cementen beerput op het erf achter het door hem aan den Noord- zeebonlevard te bouwen woonhnis en est wel volgens voorwaarden, nader bij het besluit gemaakt. De openbare zitting gaat hierop orer in eene met gesloten deuren. Na heropening wordt aan de orde gesteld het voorstel van bnrg. en wetb. tot goedkeu ring van de aanbesteding voor den bouw van een nieuw Burgerweeshuis en het wark te gunnen aan den laagsten inschrijver, den heer L. Raaijmakers te Wouw, voor de som van f50.500. De commissie van fabricage ziet in de ge geven omstandigheden in een berbestefling geen heil, doch, waar de bouw van een nieuw weeshuis van de gemeente een zoo groot gel- deiyk offer eischt, is bij haar de vraag gere zen of het niet mogeiyk zou zyn en of het geene overweging zou verdienen li6t tegen woordige gebouw op doelmatige wyze te restaureeren. De heer Loois zegt in geen beoordeelirg to willen treden over het eyfer van de aanbeste ding, welk cgfer hy zeer hoog vindt. Hy acht daarom de aanmerking van de commissie van fabricage zeer aanbevelenswaardig en zal niet stemmen voor het voorstel van bnrg. en weth. De heer Gewin sluit zich hierby aan. Hg acht het voor de gemeente van groot belang den bonw van het weeshuis nog niet te gun nen en liever het oude gebouw te restaureeren. De heer Kalbfleisch bestrgdt wat de vorige sprekers hebben gezegd. Wanneer men het ge bouw wil restaureeren, dan zal men voortdurend moeten boawen en herbouwen, waarvan de kosten zeer boog zullen loopen. Hy hoopt daarom dat in den raad een meer derheid zal worden gevonden, die met het voorstel van het dag. bestuur medegaat. De voorzitter releveert het rapport van den gemeente-bouwmeester. De heer Geelhoed zegt nog dat hy om alle moeilijkheden, die zonden kannen en zullen rijzen, te vermyden, zijn stem aan het voorstel van bnrg. en wetb. zal geven. Het voorstel wordt daarna met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. De heeren Rottier, Van der Meer, Gewin en Loois Btemmen tegen. Het Se suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1899, wordt nog vastgesteld op f 82 84. Na afloop der agenda zegt de heer Gewin dat hy het noodig acht om allen leden ge- drnkte stukken te zenden over de kwesties, die behandeld zullen worden. Daardoor zullen de leden steeds worden in staat gesteld die stukken vooraf ernstig te overwegen en inde zitting beter een beslissing kunnen nemen. Da voorzitter zegt dat bnrg. en weth. het denkbeeld in overweging zullen nemen. Daarna niets meer aan de orde zynde, m niemand meer het woord verlangende, wordt de zitting gesloten. (Dit slot van het verslag en hetgeen in ons nommer van Maandag is opgenomen werd Vrijdagavond nogbij afzonderlijk bijvoegsel, aan onze geabonneerden te Vlissingen verzon den). Zooals in ons vorig nommer is gemeld, werd Maandag dit voorstel doer den raad aangenomen met 7 tegen stemmen. Tegen stemden de heeren Kottier, Geelhoed,Loois, Gewin en Van der Meer. Afwezig waren de heeren Van Raaite en Delvoye, Zooals door ons werd gemeld, is prof. Korteweg, van de ambulance naar Transvaal, weêr op de terugreis naar Nederland. De reden daarvan moet zijn, naar men be weert, dat de hoogleeraar op chirurgisch ge bied niet zooveel belangwekkende gevallen te behandelen vond als gedacht was en hy thans meent in het gasthuis te Amsterdam, waar prof. Rotgans zyn taak op zich had genomen nattige? te kunnen zyn. Maandag is door den verdediger van Cath. van VliegeD, de bekende hoofdpersoon in het vergiftiginga-drama in de Oranjeboom- straat te Rotterdam, namens de veroordeelde ter griffie der rechtbank aldaar de verklaring afgelegd, dat zg van het tegen haar gewezen vonnis in hooger beroep komt by het gerechts hof te 's Gravenhage. Maandag in men begonnen met het bou- omtreh van een schouder, den haak van een peplum, den vlengel van een roede van Mer- curius, dea ronden steel van een byi, of de bnigicg van een keurig gebeeldhouwd been. Da Eogelsohe dames hadden eindelijk een uitgang gevonden, de jongens hadden haar gevolgd, terwijl ze elkaar voortduwden en in den rug stomptenalles was stil geworden. Op de klok van het Lonvre sloeg het kwar tier. De bewaarder rekte zich eens nit„Er wordt gesloten 1" Zyn stem weerklonk door da gewelven, de echo herhaalde ze menig keer, en 't scheen of de beelden, geeuwende en mcê van eenwig poseeren, elkander toefluisterdenEindelijk sluiten ze! Het jonge meisje stond op, zette hare schets tegen den mnnr, schudde haar japon eens nit, en terwgl ze baar hoed losmaakte van de spanjolet van het raam, stak de bleeke jongen langzaam en behendig, als een kat, die een vogel vangt, de hand uit, en greep het dikke stuk brood, dat op het tabouret je lag tnsschen de voile en de veer, verstopte het onder zij a jas en bleef staan, rechtop wezenloos, als vastgeschroefd op de steenen; zyu hart sloeg als een klok, hy zag niets en hoorde niet eens de stem van den bewaarder, die zeide: „Kom jongen, wat doe je daar? Ik zeg je immers dat we slniten 'tWas niet dat smabeUjke brood, dat er heeriyk uitziet en lekker riekt, waarvan de krnim is als een padding voor den tandeloozen mond van ouden van dagen, en de korst licht brain en bard voor scherps jonge tanden, dat

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 5