BUITENLAND, geconstateerd, dat sedert November in de om streken van Antwerpen en de provincie Lim burg het mond- en klanwzeer waa afgenomen; naar aanleiding hiervan schreef het „Da reden ervan is heel natuurlijk, omdat het vee niet meer in de weiden loopt en den winter afgesloten in de stallen doorbrengt. Maar in de lente, wanneer het vee weer buiten en in aanraking komt met het besmette van Holland, dan zal de toestand weer dezelfde worden. Dat men gaat de Patrie voort het vee uit Frankrgk vrij late binnenkomen, maar dat men zorgvuldig de grenzen voor het zieke Hollandsoh vee alnite." Dit artikel geeft aan V. Boer het volgende in de pen „Ik stond als van de hand Gods geslagen, toen ik dat te lezen kreeg. Het gezonde Fransche vee I Weet de man, die dat schreef, dan niet dat rond de markt van Parijs schier al de stallen besmet aijo Weet hij niet dat wij hier met het Fransche vee niets kannen aanvangen? Weet hg niet dat die beesten weinig of in 't geheel niet gewild worden, en wij die enkel na en dan aankoopen, als wij geen Hollandsoh vee kannen kragen. Het besmette Hollandsohe vee 1 1 Goede hemel, dat is het vee dat in de fearan- tïjnstallen is geweest, waar het de ziekte opdeed. Dat is het vee, dat door de smokkelaars ongekeurd bij heele kudden over de grenzen wordt gebracht. Maar als men in sommige streken van West- Vlaanderen de voorkeur geeft aan het Fransche vee, daar hebben wy niets tegea. Wy vragen niet dat man hier de belanghebbenden bevoor- deele, door de Fransche grens gesloten te honden. Wat wij vragen is dat men voor ons ook de Hollandsohe grens openzette. Hebt gy, West- Vlamingen, het Fransche vee noodig, brengt het u voordeel aan, wy van onzen kant kun nen het Hollandsohe vee niet missen. Da zon van den goeden God schijnt voor iedereen. Laat ons ook ean beetje van hare warmte en licht genieten Wat mg nog meer verwonderd heeft, is dat een blad van Antwerpen, de Métropole, die in staat is, de beweging hier ter plaatse van diohtbg te volgen, het artikel van de Patrie onveranderd over neemt, zonder het minste woord van opmerking, even alsof het die ziens- wgze bgtrad, of liever of zg van haar zelf uitging, want zij zegt zelfs niet waaruit zy het artikel overneemt. Ik begrgp niet hoe een Antwerpsch blad bier Framch vee kan vragen." Verschillende Berichten. Ter eerstvolg ende terechtzitting voor strafzaken van hot kantongerecht te 's Gra- veohage zijn niet minder dan 42 drogisten aldaar gedagvaard wegens het desonbevoegd verkoopen van geneesmiddelen. By een binnenbrand in de Bidderstraat te Amsterdam, ontstaan door het van de tafel vallen van een petroleumlamp, bekwamen Vrijdagavond de bewoonster, eene weduwe, en hare beide kinderen, een meisje van 3 en een jongentje van drie jaar, ernstige brandwonden. Zg zij a in het gasthuis ter verpleging opge nomen. Een zuster der weduwe, die te hulp was gekomen, kreeg lichte brandwonden. Heden seint men ons dat het meisje in den afgeloopen nacht is overleden. De aan godsdienstwaanzin lijdende moordenaar M. Scherf nit Appeltern is Vrgdag te Medemblik aangekomen en overgebracht naar het rijkskranhzinnigengesticht. Voorloopig is de verpleegde opgesloten in een oei ter observatie. In Friesland is door de vorst de vaart naar de hooge venen reeds gestremd. Op de Zuiderzee is het ijs reeds aardig dik. Op het terrein van het grensstation Es- sohen ontdekte een spoorbeambte Vrgdag dat nit een goederenwagen rook kwam. Toen hy de deur opsnde, sloegen hem de vlammen tegen. Terstond werd met emmers water tot blusschen overgegaan, doch men kon niet verhinderen dat de wagen met zyn geheelen inbond, bestaande uit pakken vlas, door de vlammen vernield werd. Ia het tydscbrift Acetylen wordteen nieu. we reddingsgordel besproken, waarbij het aoetyleengas de hoofdrol speelt. Het bestaat in een slang van waterdicht linnen, die door baoden om het middel bevestigd wordt en aan de voorzyde van twee bronzen trommels is voor zien, die met elkaar in verband staan De eene is gevuld met 40 gram carbid en de andere met 140 gram water. Drukt men op een veer dan wordt het water tot het carbid toegelaten en binnen 15 seconden is de slang met aoetyleen gas gevuld. Aangezien de slang een inhoud heeft van 9 k. dM., is het toestel voldoende in staat om een persoon drijvende te honden. Zonder de vulling weegt de geheele inrich. ting slechts 80 gram. Te Arnhem viel een huishoudster bij eene familie op het Stationsplein by ongeluk van het balkon op straat. Hoewel onmiddellgk geneeskundige hulp werd verleend, bleek de juffrouw reeds te zijn overleden. Da werkstakers van de glazensnyders te Charleroi duurt voort. Bg alle negen ovens heeft men de vuren laten uitgaan. De Siècle onderscheidt zich zeker eenige weken door een massa dwaze dingen; byna eiken dag wordt het blad daarop betrapt. Zoo lezen wy nu, dat tot de te Parys aangekomen vreemdelingen behoort M. Theodore Imsel, minister van justitie in Nederland. Byna 20 jaar geleden beging een Pary- zenaar eenige fraude ten nadeele van het ge- meenteiyk armwezen. Hy vluchtte naar Londen en zond van daar het ontbrekende geld terug. Toen meende by de zaak afgedaan. Onder ean aangenomen naam vestigde bij zich weer te Parys, waar hy zaken dreef zelfs met de gemeente en met bet armwezen. Maar even vóór de straf verjaard zon zyn. werd hy herkend en gevangen genomen. De jury was echter mild en sprak dan man vry Ingevolge klachten uit Londen en Ant werpen, heeft de Paryeche politie zekere juf frouw Keardy, slangenbezwcerster, aangehou den. Toen zy Hamard, bestuurder der veilig heid, bemerkte, wien gelast was haar aan te houden, floot de bezweerster, die nog te bed lag, op eigenaardige manier en aanstonds ver scheen een slangenkop van onder het oorkus sen. De dame verklaarde aan den magistraat, dat zy hem door het dier zou doen bijten, maar toen Hamard haar deed opmerken dat zy hi- rdoor haar toestand slechte zou verer geren, liet mej. Keardy zich arrestaaren. Te Nantes is een koopman gearresteerd, die een tekort van 2 miljoen had. By Huelva is een trein ontspoord. Drie beambten werden gedood; vele reizigers zyn gekwetst. De prachtige kerk van den H. Verlosser te Liverpool is ongeveer geheel afgebrand. Alleen de buitenmuren staan nog overeind. De schade bedraagt meer dan een half miliioen. Na een brand in een groot magazijn te Karlsruhe, werden drie winkeljuffrouwen ver mist. De ItaliaauBohe luitenant, die met twee andere personen was gearresteerd in verband met een by Verona gevonden vrouweniyk, is, evenals de andere verdachten, op vrye Het bericht van den brand inden Bona myn, waarvan wy reeds melding maakten, wordt bevestigd. Da brand heefc kolosale af metingen aangenomen, eu Donderdag morgen waa het nog niet gelakt het vuur te over meesteren. Men weet niet of zich, toen de brand uitbrak, mynwerkers ia de gangen be- Steynitz, de bekende schaakkampioen, is te New-Vork krankzinnig geworden. Algemeen Overzicht. Ook da uitvoeriger verslagen over het vlootwetdebat geven geen aanleiding daarop uitvoerig terug te komen. Nieuwe gezichts punten zyu moeilgk te ontwikkeien en na de vroegere verklaringen van v. Bii'ow over de buitenlandsche verhoudingen, die een uitbrei ding der vloot gebiedend voorschrijven, wordt vry wel over de internationale positie gezwegen. Wy kunnen daarom volstaan met de moöe- deeling, dat graaf v. Arnim Vrijdag in warme bewoordingen namens de ryksparty vóór het ontwerp sprak. De minister Von Posadoweky meende, dat de eenige vraag moest zyn of vermeerdering van de vloot noodzakeiyk was en ofhetDuit- sehe volk de kosten daarvan kan dragen. Hy vestigde de aandacht op de groote toename van den in- en nitvoer en op den toenemenden welstand van het volk en deelde mee, dat het ontwerp in de beide lezingen in den Bonds raad met algemeene stemmen werd aangenomen. Biehter merkte op, dat het toenemen van den handel ter zee juist valt in het tijdperk, waarin men geen kruisers hadvoor hem vol doend bewys, dat de uitbreiding van den handel samenhangt met den eoonomisehen vooruitgang van het land, met de verhooging van den levensstandaard en de vermeerdering van het verbruik. De staatssecretaris Tirpitz antwoordde, dat Richter zyn kennis heeft misbruikt om de vloot klein te houden. Het debat is natuuriyk nog niet afgeloopen maar de uitslag der eerste lezing is niet twyfolachtig. Ia Frankrijk schijnt men werkeiyk een oogenblik bang te zyn geweest voor de door Jaurès onthulde poging om het kabinet Waldeck- Rausaeau te doen vallen. De radicale groep in de Fransche kamer koos met 20 tegen 14 stemmen Samen tot voorzitter. Uit deze stemming schijnt te volgen, dat de groep allerminst eenstemmig bereid is het ministerie ten val te brengen, zoodat het gevaar, als het beBtaan heeft, geweken ie. Een ander punt, dat nog steeds tot heftige polemieken leidt, is de voorgenomen amnestie, die werkeiyk een ernstige verhindering voor een geregelde rechtspraak is geworden. Het jongste uitstel van het procea- Piequart-Ze Jour werpt nl weer een eigenaardig licht op de Fransche rechtstoestanden. By welke geregelde justitie zou.bet voorkomen, dat verschillende rechterlgke colleges keer op keer de behandeling van zaken uitstellen, op grond dat by de Kamers aanhangig is een aan het parlementair initiatief ontsproten wets ontwerp, dat, als het in een aangegeven zin geamendeerd wordt, het proces onnoodig zou maken. Als leek zonden wy meenen, dat het al byna niet zonderlinger kan. De zaak is nog gekker, omdat de kansen voor het ontwerp niet gestegen zyn. Men zegt dat de regeering er niet meer aan hangt en ook de senaat toont er niet zeer mede inge nomen te zyn. Er waren drie vacatures in de commissie en nu koos de senaat twee tegen, standers en een voorstander. Tot de tegenstanders behoort gelijk wy dezer dagen mededeelden ook Esterhazy. Deze groote man, die blijkens de kleeding, waarin hy te Londen rondloopt, het niet breed schijnt te hebben, heeft zich niet alleen tegen de amnestie verklaard, maar er op aangedron gen hem te vervolgen. Voor het gemak der justitie heeft hij zelf maar vast een soort akte van beschuldiging opgemaakt, ten minste da hoofdpunten daar van. Veel notitie zal men natuuriyk wel niet van dit stuk nemen. Toch is alles nog lang niet rustig in den lande. De zaak van de Assomptionisten, of liever haar gevolgen, bffjven aan de orde, nu de hoogere geestelykheid blijft manifesteeren. Zelfs wordt gezegd, dat 6? Fransche bis schoppen aan de veroordeelde orde een bewys van sympathie zonden. Vooral de reeds van vroeger bekende aartsbisschop van Ais, Gouthe Soulard, roert zich gedacht. Ia een door hem openbaar gemaakten brief aan een pater, noemt hy bet schaven van Waldeck Rousseau zó o impertinent, dat hy o tuigd is, dat die brief niet verzonden zon s als de minister de moeite had genomen te lezen wat men hem voorlegde. Ook in Spanje wordt men weer bang voor olericale invloeden. Uit Madrid komen nog steeds berichten over ontdekte wapenmagazijnen der Carlisten. Be geheime politie moet daar zeervinding- ryk zyn. De liberale bladen stellen in het licht, dat het werkeiyk Carlisti3Ch gevaar niet zit by de bevolking der van vroeger als Carlistisch be kende provincies, maar by de hoogere poli tieke kringen, waar de clericale strooming veld wint. Beknopte Mededeeiingen. Donderdag zyn by Cherbourg goed ge slaagde proeven genomen met de nieuwe on- derzeeHehe boot Nerval. Da Staten van het aan Engeland behoo- rende Fransche eilandje Jersey hebben met 26 tegen 15 stemmen aangenomen het ontwerp, waarbij het gebruik der Engelsohe taal facul tatief wordt gesteld als officieele taal. Vooral de oudste leden van de Staten waren tegen dezen maatregel, terwijl ook de maire tegen stemde. - Sir Eim. Monson, de Britsche ambassa deur te Parys, is te San Bemo aangekomen. Keizer Wilhelm heeft de laatBte dagen herhaalde conferenties met Von Biilow en met den Britschen ambassadeur. Men is zeer nieuwsgierig te weten wat er omgaat. Maar wy zouden willen vragenKan van die zgde iets goeds komen? - Het Bohemer sub-comité van de ver- zoeningseonferentie vergaderde Donderdag meer dan 4'/: uur. In deze zitting gelukte het eenige punten van aanraking te vinden tusschen beide meeningen omtrent de taalkwestie. Maandag hoopt men tot volle eenstemmigheid te geraken. - Als ean raadsel, zoo sprak de Italiaao- sche minister van buitenlandsche zaken, toen hy zich Vrijdag, in den senaat, voor het eerst uitliet over de loopende geruchten. Hy noemde de betrekkingen tot Engeland van vriendschap- pelijken aard en vol van wederzydseh ver trouwen. Verder hoopt by dat de gebeurte- ssen in Afrika geen verwikkelingen zullen tengevolge hebben. In het algemeen zal de regeering waken over de meest directe be langen van het land. Eca knap man, die daaruit wya wordt. De Paus heeft Donderdag ean lykdieast voor Pius IX by gewoond. Van de door dien kerkvorst benoemde kardinalen zyn er nog slechts vier in leven; twee woonden de plech tigheid byde derde is te Verona en de vierde (Ledochowski) ligt zeer ernstig ziek. Het wordt bevestigd, dat een derSoeda- neesche bataljons nog steeds weigert de munitiie af te geven. Lord Corner, de Britsebe commissaris, had in onderhoud met den Khedive, en dreigde met strenge maatregelen, als het vonnis van den krygsraad over de gevangen Egyptische officieren te zwak was. Een moois boel toch, Engeland, in deze dage», een vreemd vorst in zyn eigen land met „strenge" maatregelen dreigende opdat deze invloed zal oefenen op een krygs raad. Zon men dan nu de Dreyfns-zaak al vergeten zgn of liever de mooie woorden die destgds in Engeland over de onafhanke- Vijkheiü der rechterlijke macht en over de niets waardigheid van krijgsraden zyn geschreven? Maandag gaan de eerste versterkingen naar Madagascar en wel 1 hoofdofficier, 7 officieren en 100 manschappen van de artillerie. Deze nemen mede zes stukken geschut, 4 fouragewagens, een ambulance, 36 caissons met toebehooren en een groote hoeveelheid munitie. Generaal sir William Lockhart, de opper bevelhebber van het leger in Br. Indië, moet wegens ernstige ziekte aftreden. Zgn ver vanging baart inde tegenwoordige omstandig heden groote zorg. Volgens mededeeliug der regeering in het Canadeesehe parlement is door haar te Londen kennis gegeven, dat do nu aan het moederland verleende steun in geen geval een precedent stelt, dat later kan worden ingeroepen, om andermaal de uitrusting van troepen te vorderen. Deze verklaring ie vermoedelgk gevolg van de by velen bestaande ontevredenheid. Het verzet tegen het nieuwe verdrag met Engeland wordt in de Vereenigde staten steeds krachtiger, vooral op dezen grond, dat, als het kanaal onzgdig werd Amerika zou moeten toe laten dat een vyandelgke vloot er door trok. De Sun verlangt niets meer of minder dan inlgving van Nicaragua by de Unie, waardoor het kanaal een zuiver Amerikaansche zaak zou worden. De Evening Netcs gewaagt van een plan om bedoelde gronden in pacht te erlangen. D* oorlog in Zuid-Alrika. NIETS DAN TEGENSPOED. Ziedaar wat de Engelschen kunnen neer- sohry ven op den 9en Februari, dat is den dag, waarop het jnist 4 maanden geleden was, dat Krugers beroemd ultimatum werd gesteld. Balangryke tydingen zyu er vele; en daar onder als de belangrijkste het nieuws van BULLER'S DERDE NEDERLAAG. Nog Vrydag in don laten avond konden wij op enkele plaatsen in de stad de biyde tijding mededeelen, dat ook Buffers derde poging tot ontzet van Ladysmith was mislukt. Een bericht uit het Boerenhoofdkwartier meldde de ontruiming vanVaalkran skopje,de stelling die Maandag door den Engelschen rechtervleugel was bezet, waarna de Eogel- schen zich wederom achter de Tugela terug trokken. Met deze tijrling werd de Donderdag door ons uitgesproken hoop bevestigd: Vaalkrane- kopje is werkeiyk een tweede Spionkop ge bleken. Geheel onverwacht zal die tijding voor de Ecgelschen wel niet gekomen zyn. De Times die reeds Donderdagochtend zich vry scep tisch uitliet, had Vrydsg ochtend een telegram van zyn correspondent, die ernstigen twijfel uitsprak, of de positie wel houdbaar was onder het geschutvuur der Boeren. En de sedert ontvangen berichten bevestigen, dat het juist de artilerie der Boeren wss, die de Engel schen tot den aftocht dwong. Hoewel de Engelaohe censuur de berichten nit het Boerechoofdlager doorliet, beweert de regeering te Londen ni6ts te weten van deze nederlaag van Radvers Balier, die nu voor goed den naam van Reverse Bulier verdient. Het eenige wat de regeer ing mededeelde, was de reden waarom zg geen berichten had. Balfour maakte nl. in het Lagerhuis bekend, dat de regeering het niet noodig had geoordeeld uitvoerige berichten over Buffer's bewegingen te vragen. Evenmin ziet zg aanleiding om, als Buffer wat zendt, daaraan openbaarheid te geven vóór de opeiafie Is geëindigd. Dit stelsel heeft ongetwijfeld veel voor. Er is geen enkel officieel bericht dat Buffer de Tugela is overgetrokken men behoeft dus ook niet officieel te melden, dat by weer terng is en zoo is de heele derde poging tot ontzet, een feit dat officieel genegeerd kan worden Aardig verzonnen. Maar officieel of niet, geslagen zgn de En gelschen. Dat is een feit, dat boven alle officieele kleingeestigheden vast staat. Natuuriyk richten alle blikken zich nu weer naar Ladysmith. Zou generaal White nu nog niet capituleeren Ziedaar de groote vraag. De berichten der laatste dagen luidden al slechter eu slechter. Weinig eten, byna geen amunitie, en veel, heel veel zieken en sterf gevallen. Dat de geest der troepen goed blfift, werd harhaaldeiyk verzekerd. Maar ons klinkt dat ongelooflyk. Na alles wat het leger nu de laatste drie maanden heeft uitgestaan, eu na de drievoudig ondervonden teleurstelling, dat eeu poging tot ontzet mislukte, moet de grens van het weerstandsvermogen toch be reikt zyn. Een kaasje hebben de belegerden echter gehad, als waar is wat verteld wordt. Te Durban liep het door niets bevestigde en zeer onwaarecbfjniyke gerucht, dat Ballor tydens den eersten stryd by de Tugela er in geslaagd was een trein mat levensmiddelen in Ladyamith te doen brengen. Dat de Boeren de toegangen tot de stad zóo slecht bewaken gelooven wy echter niet, te minder, omdat zy altyd bedacht moeten wezen op een mogeiyken uitval. EEN TWEEDE TEGENSPOED voor de Engelschen is de Vrijdag door ons reeds vermelde terugtocht van Mac Donald. Nadere berichten dienaangaande melden, dat de brigade van dezen generaal, die Westelijk van Modderrivier opereerde, herhaaldeiyk door de Boeren werd aangevallen, terwijl de vyand door het aanleggen van loopgraven, een oprukken in de richtiog naar Magersfontein of Kimberley bemoeilijkte, waarom versterkin gen werden aangevraagd. Lord Methuen zond daarop een sterke af- deeling cavalerie met twee batteryen rgdemde artillerie, alles onder bevel van generaal Babington. De aanval der Boeren was vooral gericht tegen een door de Engelschen bezet kopje, dat vry hoog3was en, naar het heette, de positie der Boeren bestreek. Nadat de Engelschen bg de eerste aanvallen niet onaanzieniyke verliezen hadden geleden, hebben de Boeren later het kopje veroverd. Het schijnt dat deze stand van zaken gene raal lord Methuen bewoog de geheele kolonne- Mac Donald en de op weg zgnde versterkin gen terug te roepen. Hoewel deze berichten nit Engelsohe bron zyn, ontbreekt ook hier de officieele bevestiging. Da regeering deelde alleen een telegram van Roberts mede, die het doel van den tocht van Mac Donald verklaart. Dat doel was den Boeren, die den spoorweg by Belmont hadden bedreigd, den terngtocht af te snyden. De Boeren waren evenwel reeds teruggetrokken voor de troepen van kolonel Broad wood. Dit telegram van Roberts schgnfc echter een beetje oud te zyn, want hy meldde verder, dat de Boeren vergeefs trachtten de brigade- Mac Donald te verdry ven uit haar stelling aan de drift in de Rietrivier, en hy voegde er by, dat de Hooglanders de Boeren hadden terug gedreven Dit telegram schijnt de voorbereiding op de ontruiming van Koedoesberg, welker bezetting nu waarsohyniyk in een volgend telegram „onnoodig" zal heeten, op welke wy'ze men dat echec wel weer zal verbloemen. Het verdient echter opmerking, dat wij al leen nog maar weten, dat het bevel tot den terugtocht is gegeven, niet dat die ook is vol bracht en dat kan nog bezwaar opleveren, want de Boeren zyn de laatste weken veel meer offensief dan ooit te voren. Dit biykt ook uit de berichten uit DE KAAPKOLONIE. Op verschillende punten hebben zij aanval- Uit 'de Eogelache berichten zou biyken, dat de Boeren daarby niet veel succes hadden. Maar wat is daarvan aan? Over het algemeen is de toestand op dit deel van het oorlogsterrein ons niet heel dui- deiyk. Het ecbynt dat er wat broeit maar wat weten wy niet. De Engelschen schynen daar zeer sterk te zyn. Maar onze wakkere vrienden hebben de laatste weken weer zooveel nieuwe bewijzen van hun onvergeiykeiyk be leid gegeven, dat wy niet bang zyn, zelfs niet als Roberts ea Kitchener in eigen persoon de Engelschen aanvoeren. NOC EEN OVERWINNING is door de Boeren behaald, en wel op kolonel Plnmer, den man die nn al drie maanden be zig is op te rukken tot ontzet van Mafeking. By Krokodilpoort heeft hy getracht een ver sterking der Boeren te nemen, maar zyn troepen werden teruggeslagen en moesten naar Gabe- rones terugtrekken. DE CEVECHTSWAARDE DER ARTILLERIE. Majoor Albrecht, de commandant der Oranje VrystaatBche artillerie, geeft in een schryven, opgenomen in de Deutsche Warte, eenige mede- deelingen over de rol, die de artillerie in den oorlog speelt. Sprekende over de moderne granaten, zegt hij Wat w§ hier hebben, wil ons wel niet alryd gehoorzamer), maar wat de Engelschen hebben is onbeachrijfelyk slecht. Van de hon derd granaten springen er geen tien, en zelfs deze maken meer leven dan ze kwaad doen Eergisteren (by Colenso) stonden omstreeks 25000 Engelschen met meer dan vyftig stukkeu tegenover ons, 13000 Boeren. Ik kan de juiste cijfers niet geven, want vandaag ben ik alweer op den terugweg naar de Modderrivier, waar ik den I2den vandaan ben gekomen met de helft van myn artillerie. Maar ik kan gerust zeggen, dat wij niet meer dan een honderd man verloren, waaronder ongeveer drie dozijn dooden. Op 1000 Engeleche granaten werden omstreeks twaalf man gedood en dertig of veertig gewond. Want de rest werd gedaan door geweren. Onze Bo8ren-artiUeria heeft volstrekt niefc i uitwerking, die ik er vóór den oorlog van had verwacht. Onze mensohen schieten stellig prachtig; maar er ia een groot verschil tus schen een kanon en een geweer. De Engelschen moeten zware verliezen geleden hebbenmaar ik weet, dat ik er met myn artillerie slechts een gering aandeel in heb gehad, ofschoon wy omstreeks vierhonderd granaten kobben afgeschoten. Ik laat het onbeslist of onze artillerie in het geheel een honderd man buiten gevecht heeft gesteld. De schatters stelden er ia tien min aten tienmaal meer buiten gevecht dan onze artil- i:ie soms in tien nur deed. Ariillerie schynt by verdedigend optreden niet bestemd om een schitterende rol te spelen en by den aanval dient zy hoofdzakelyk om vyand vrees aan te jages, zoodat do aanvallers onder baar bescherming kunnen oprukken. Da werkelijke beslissing ligt in het gevecht van dicht by. De gevechten van Magersfontein en Colenso waren beslist binnen tien minuten. Binnen vQf minuten had Ballor elf kanonnen verloren. Wie het minst zenuwachtig is, die over wint daarvan ben ik vast overtuigd. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De laatste weken hoort men telkens ver rassingen aankondigen, die uitbiyven. Volgens de voorlaatste mail hadden eenige te Pretoria aangekomen Duitsche officieren e8n groote verrassing medegebracht, waarover men zich nog niet nader kon uitlaten. En nu heeft natuuriyk volgens Engelsohe bladen dr Leyds aan de regeer ing te Pretoria gemeld, dat hg een groote verrassing heeft voor de Engelschen, tegen het oogenblik waarop zy de grenzen der republieken overschrijden. Men sprak van een tusschenkomst der mo gendheden, maar dr Leyds ontkent dat daarvan iets aan is. In elk der Kaapsche districten, zal, vol gens door generaal Roberts verleende mach tiging, een corps yeomanry van 100 man wor den gevormd,tot bescherming van de bevolking. - Een firma te Boedapest heeft voor En- gelsche rekening 5000 paarden aangekocht, die de volgende week via Fiume naar Dnrban zullen worden verzonden. - Te Southampton is brand ontstaan aan boord van het transportschip Simla. Het vnur is na 3 nur geblnscht, en de schade is groot, zoofiat het vertrek is uitgesteld. en Verpachtingen in Zeeland. Datum Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 13 Febr. Oostkapalle, Woonhuis eu erf, Tak. 14 Middelburg, Onroerende goed., Mr J. Bou- _T dewijuae. Vlissingen, Huizen, Maret Tak. 14 Vlissingen, Stoomtimmerfabriek ?n machines, Marei Tak. 15 Middelburg, Huizen, Havers- 16 Middelburg, AannemerBmater., De Vos. 16 „Gr. Aheele, Karoterij enz., W. Verstegen 20/27 Vlissingen, Hont enz., Maret Tak. 21 p Bfggekerie, Bouw- 6n weil., J. Loeff. 21 p 't Zaad, Huizen, weiland, Hnvers. 23 p Middelburg, Afbraak, Verhulst. 28 Gr. Abeele, Huizen, Tab. 28 Meliskerke, Hofstede, Loeff. 28 p Zierikzee, Café, Franse. Ellewoutsdjjk, Hofstede, Dè Vos. 28 p Souburg, Hofstede Havers. !8 p Ellewontsdyk, Boereninspan, De Vos. 7 Maart Koudekerke, Inspan, Loeff, StoomdrukkerijD. O-ïröber Jr. - Middelburg,

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 6