BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. weth. tot onderhandschen verkoop aan G.Pb. Fejj eu D. Stroo Wzo. (firma Fey en Stroo) van een stuk gemeentegrond, groot 243.02 M~ en gelegen san de verbindingsstraat tusschen Badhuis- en Hobeiustraat, voor de som van f 1944.16 en f 166.95 voor trottoirkosten. Dit voorstel wordt zonder discussie of hoof delijke stemming aangenomen. In behandeling komt na een voorstel van borg. en weth. om aan de eervol ontslagen gemeente-verloskundige M. J. Hornstra-Dijek tot wederopzeggens toe een jaarlijksche toelage van f 100 te verstrekken. De heer Kalbfleiach verklaart zich tegen het voorstel, daar by de betrekking niet zeer gewichtig vindtterwyi bovendien de gemeente raad reeds een groote opoffering deed door, tydens de ziekte van mej. Hornstra, haar bezoldiging te doen doorgaan en baar nu kosteloos in het gasthuis te doen opnemen. De zorg voor het echtpaar Hornstra kan, volgens spreker, gerast aan de publieke lief dadigheid worden overgelaten. Da heer Gewin bestrydt dit. Iemand, die de gemeente jaren lang trouw heeft gediend, mag, na zy in ongelegenheid geraakte, niet tot armoede vervallen en tot bedelen gebracht worden. De waardigheid der gemeente ge biedt baar het ongelukkig echtpaar niet ten deele, maar ten volle te helpen. De heer Van Uye Pieterse is het daarmee geheel eens. De heer Geelhoed vereenigt zich met wat de heer KalbMsoh in 't midden bracht. Hy merkt op dat in het gasthnis veel menschen verpleegd worden, die daar vanwege het arm bestuur inkwamen on die tooh ook geen grati fioatie kregen. De heer Gewin zegt dat deze laatste soort menschen niet met het bedoelde echtpaar op éen lyn gesteld mogen worden. De beer Van Uye Pieterse zegt, dat ook aan dr. Hazenberg, den gewezen gemeente-genees heer, nog altyd een gratificatie wordt verleend De heer Kalbfleisch weerlegt dit en zegt later nog, naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter, dat hy niet zijn bemer king maakte uit gebrek aan medeiyden met bet echtpaar Hornstra, maar alleen met het oog op de gemeentefinanciën. De discncsiën worden na gesloten en het voorstel in stemming gebracht. Het wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren Kalbfleisch, Loois en Geelhoed. Ter definitieve regeling van het gebrnik der gemeente-aanplakborden, welke regeling tot nn toe, zooals burg. en weth. aantoonen, veel te wenschen overliet, stelt dit college aan den raad voor te besluiten Aan de beide gemeenteboden C. de Vries en J. H. Appel, (die, zooals nit de byiage biykt, bg de tegenwoordige regeling eenig voordeel hadden, welk voordeel borg. en weth. hen niet wensehten te ontnemen, en die boven dien geneigd waren tot onderhandechen pacht der borden over te gaan) onderhands te ver- paobten de exploitatie der gemeente-aanplak borden, nl. die van het EUand, Peperdyk, Korte Groenewoud, Visobmarkt en Aagje De kenstraat. De gemeente is bevoegd, zonder wyziglng van contraot het aantal borden te vermeerderen of te verminderen. De verpach ting geschiedt voor den tyd van drie jaren, ingaande 1 Maart 1900, en verder volgens nadere voorwaarden van ondergeschikt belang, nader in het beslait omschreven. Dit voorstel wordt zonder discussie of hoof- deiyke stemming aangenomen. (Do zitting dttart voort.) VB BOV0EW AANBESTEDINfiiEI. Dinsdag 13 Febr. Goes. Slot Oatende 2 n.bouwen graan- schaar. Aanwyzing 10 Febr. 11 n. Inlich tingen architect A. ie Clercq, Krniningen. Woensdag 14 Febr. Dreischor. Koffiehuis van J. P. Hanse 12 n.: het vervangen eener grint baan door keibestrating in den polder Dreischor. Aan wyzing 7 Febr. Donderdag 15 Febr. Hoek. Consistoriekamer 12 n.: het bon wen van een toren c. a. by de Ned. Herv. kerk. Inlichtingen A. van Dorst te Middel burg en L. de Brnyne te Terneazen. Aanwyzing 15 Febr. Zaterdag 17 Febr. Middelburg. Polderhuis Abdy 10 a.: a maken twee nieuwe paalhoofden voor West- kappelschen zeedijk; maken nieuw ryshoofd Noord wateringaanwijziig 14, 15 en 16 Febr.; b vervoeren 385.000 straatklinkers naar polder wegen. Inlichtingen ingenieur, Abdy. Walzoorden. Logement Adriaansena 11,50 o.; het maken van werken tot verdedi ging van den oever der waterkeering van het oalamiteuze waterschap Walzoorden. Begroo ting f 4961.15. Aanwijzing 10 en 13 Febr. Maandag 19 Febr. Kwadendamme. Herberg van Timmer man 2 u.maken van een grintweg van 's Gravenpolder—Hoedekenskerke, lang 2545 M. Aanwyzing 19 Febr. Inlichtingen J. Koiyn te Hoedekenskerke. Dinsdag 20 Febr. Wiesekerke (N.-B.). Gemeentehuis 3u. maken beschoeiing, bestraten havenplein en nitdiepen havenkom Camperland. Inlichtingen gemeen te-seoretarie. Yrydag 2 Maart. Middelburg. Prov. gebouw Abdy 11 u.; aanleg telephoongeleiding enz. Aanwyzing 23 Fel»:. Inlichtingen hoofdingenieur Prov. wa terstaat en Ingenieur Ternenzen. De Hiddeïburgsche courant wordt 's avonds te seven nar in Yliseïngen uitgegeven. Dsgeiyke worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent O. K J, DB YBT MEST- DAGH aldaar. De gemeante Ylissingen is een Paul Kruger-straat ryk geworden. Men zie verder het raadsveralag in dit nommer. Van daar vertrok de Nooracbe bark Dovre, gez. Gutteraen, naar Alloa. Goes. Ia een heden, in de Prins van Oranje alhier door de Vveeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwengehouden vergade ring waren vertegenwoordigd 10 afdeelingen, uitbrengende 13 stemmen. De vergadering werd gepresideerd door den heer Van Gorsel. De president, de heer K. J. A. G. Collot d'Eacury was door den mist, de heer C. J. Hocke Hoogenboom, secretaris, wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De rekening, door den penningmeester afge legd, bedroeg f 216.185 in ontvangst, f 123 856 in nitgaafalzoo met een goed slot van f 92.33. Tot voorzitter werd gekozeD, met 8 van de 13 stemmen, de heer J. J. van Weel te Wol fertsdyk; tot secretaris de heer J. Risseeuw te 's Gravenpolder met evenveel stemmen en tot penningmeester de heer M. Kostense te Krniningen met 10 stemmen. De commissie van hystand bracht, by monde van den heer Kostense, verslag uit van eene bijeenkomst van deze commissie met den voorzitter en vier snikerfabrikanten. Yoorloopig werd besloten te doen leveren van 20—30 September 5000 kilo per HA, van 30 Sept. tot 15 Ootober 7000 kilo en de rest vóór 15 November. Verder werd besloten het suikergehalte op 13 te bepalen en een onbepaald aantal kilo's leveren. Na 15 Februari zal de prys be paald worden. Tot slot werden tot eere voorzitter benoemd de aftredende voorzitter eu tot eereleden de beide andere gewezen bestuursleden. Rotterdam. Alhier overleed heden de alom bekende dr J. van der Hoeven, oud-eerste heelmeester aan het ziekenhuis, mede oprichter van het kinderziekenhuis. De overledene was ridder van den Neder' landschen Leeuw. 'a-Cravenhage. De Hooge Raad verwierp heden het beroep in cassatie van M., van be roep koopman, vroeger te Middelburg, thans te Kondekerke, tegen H., notaris te Middel burg, betreffende beweerde valsohheid in eene authentieke akte. Den 11 Nov. 1896 werd by de arrondisse meute-rechtbank te Middelburg een civiele actie aanhangig gemaakt, ingesteld door K. M., koopman destyda te Middelburg, thans te Kondekerke, tegen C. J. H., lid der Provinciale Staten van Zeeland en notaris te Middelburg, waarin de rechtbank, vonnis wyzende, K. M., die de verklaring vroeg dat eene hypotheek- acte het notarieele karakter miste en slechts als onderhandsche aote was te beschouwen, dien eisch ontzegde. Dit vonnis werd door het gerechtshof te 's-Gravenhage bekrachtigd, waarop K. M. in cassatie kwam. Het lidmaatschap van Let hoofdbestuur der vereeniging Volksweerbaarheid is aangenomen door de heeren Jos. de la Gonrt te 's Herto- genbosch en prof. Noordtiij te Kampen. Et zal getracht worden in alle provinciën een vertegenwoordiging te verkrygen. Op de vanwege Avicultura alhier gehouden tentoonstelling voor pluimgedierte verwierf de heer P. Polvliet te Middelburg verscheidene hoofdpozenonder meer een eereprija, groote zilveren medaille, gesohonken door de Koningin voor de fraaiste Bierduif. Benoemd tot burgemeester van Duiveudyke, de heer T. Gaat. Amsterdam. Wegens het niet aansluiten van den trein vertoefde heden, van 11.30 tot 2.30, aan den politiepost aan het centraal station Scherf, de moordenaar van den boerenknecht nit Appeltern, geëscorteerd door 4 rij ka veld wachters, op reis naar Medemblik. Scherf was zeer opgewonden, en niet dan met groote moeite bedaard te honden. Telkens ving hy aan lnide psalmen te zingen. Aan den commissaris van politie Fnndter gat hy den apostolisohen zegen. Deze verkreeg met veel moeite, dat het zin gen in bidden werd verkeerd, waaronder S. eindelijk geheel tot bedaren kwam. Scherf was gekleed in dezelfde bebloede kleederen en bebloede klompen, die hy droeg toen hy gearresteerd werd. Kaapstad. (Daily News). Hier kwam uit Johannesburg bericht, dat het nutteloos is instructies te zenden, om de claim- en stand- licenties te betalen voor rekening van afwezi gen. De Transvaalacbe regeering weigert thans zulke betalingen te ontvangen. De buitenlandsche militaire attachés verlaten morgen Kaapstad. Londen. De Standard verneemt uit Durban dat de Boeren een groote bedrijvigheid toonen te Mondweni in Zoeloeland. Op deze berichten zyn vrijwilligers met artillerie daarheen ge zonden, om de spionnen te ondersteunen en het voortdringen van den vyand te beletten. Het gerucht gaat, dat de regeering voorne mens is 37 nieuwe battergen te vermen en 3 bat- taillons aan verschillende rigimenten toe te voegen. Verkoopingen en Datum Plaats. 13 Febr. Oostkapelle, Middelburg. H E R IJ K De heryk der maten en gewiohten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op den tyd daarby vermeid Middelburg: voor de wyk K den 13, 14 en 15 Februari voor de wyk L den 16 en 20 Februari; voor de wyk M den 21 Februari; voor de wyk N den 22 Februari; voor de wyk O den 23 Febrnari en 27 Februari Da oorlog in Zuld-Afrli». Nlodderrlvler. Macdonald vocht Woensda6 den gansehen dag en sloeg een reeks aanval len op zyn stelling by Koedoesberg af. De Engelschen verloren 50 man. (Late r). Lord Methuen beval Mae Donald naar Modderrivier terug te trekken. BoprenkampbiJ Lady smith 7 Feb. Gisteren arriveerde tot by den rechtervlengel der Bóeren- stelling een gepantserde trein nit Cbievely naar Golenso, die 2000 man aanbracht. De Boeren trokken dadeiyk den stroom over, en grepen de Eogelsehen aan met geweer vuur en artilleriedie ook op den gepantserden trein schoot, zoodat de trein met troepen naar Chievely terugkeerde. Aan de Boven Tugela duurt de stryd voort. Byzonderheden ontbreken. De Boerenpatronilles van Ladysmith namen 11 paarden en 10 mnildieren. Te zamen sedert Zondag 128 paarden en 12 muildieren. VlisoLngen, Vlinbgeo, Middelburg, Middelburg, Gr. Ateele, Vlisiingen, Biggekerke, 't Zaad, Middelburg, Gr. Abeele, Meliskerke, Zier ii zee. Verpachtingen in Zeeland. Voorwerpen. Informatiën. Woonhuis eu erf, Tak. Onroo.ende goed., Mr J. Bou- de wij use. Huizer, Maret Tak. Stoomtimmerfabriek en maohines, Maret Tak. Uuizen, Huvers. Aannemeremater., De Vos. Karoterü Hout enz.. Bouw- en weil., Huizen, weiland, Afbraak, Huizer, Hofsteie, Café» W.Verotegen Maret Tak. 3. lioeff. Huvers. Verhuist. Tak. Loeff. Franse. dit oude eerwaardige Rijk, dat reeds al te Lug door onzalige nationale twisten wordt ver scheurd, en benadeeld in zyn ontwikkeling. Als gy rondom u ziet, mijne heeren, dan zyn die Staten het machtigst, wier burgers zich in eendracht er op toeleggen om de grootheid en roem van hun land te bevorderen. j ons is dat ongelukkig niet zoo. De voortdurende stryd der nationaliteiten heeft alle zelfvertrouwen en alle scheppingskracht doen verdooven. Luistert gij echter naar de stem van ons degeiyk, zoo ryk begaafd volk, dan hoort gy uit alle kringen den hartstooh- telgken wensch naar mst en vrede. Algemeen is men er van overtuigd, dat er geen grooter geluk voor ons Ryk is weggelegd, dan dat er eens eene politiek worde gevolgd van een dracht en kracht. Laat ons de nationaliteiten- vraag met manueiyke kalmte terugbrengen tot haar eigeniybe kerndan >yn de bezwaren niet zoo groot, dat zy niet overwonnen zou den kunnen worden. Als gy, mijne heeren, in uwe beraadslagingen de verschillen welwil lend en verzoeningsgezind trachten te doen verminderen en verdwynen, dan zult gy ten minste den tyd winnen, die er noodig is om met alle energie ons toe te leggen op het op lossen van Btaat kundige quaesties. Hebben wy eerst dit bereikt, dan ben ik er niet be vreesd voor, dat welvaart van bet Ryk op hare benrt het sterkste argument voor den voortdurende vrede zal zyn. Het Ryk ziet tot u op, myne heeren; geeft gy het zyn ge luk en raat terug." Edoch dit beroep schijnt niet te baten Es wür su schön gewesen t Algemeen Overzicht. 't Is voor de Daitsehe regeering misschien nog jammer, dat de Kaiserliche Deutsche Reichs-Post-Dampfer alweer zjjn losgelaten. De verontwaardiging over de houding van Engeland iu deze ia een beetje bedaard, en by de behandeling der vlootwet zal men dat wellicht ondervinden. Het uitvoerig verslag van de eerste zitting nog niet ontvangen, en het telegraphisch overzicht doet er ons ook niet naar verlangen. Hoog echynt het debat niet te hebben gestaan, te oordeelen althans naar de algemeenheden, -die ons Donderdag werden geseind. Te verwonderen is dit trouwens ook niet. De zaak is lang vópr zy iu behandeling kwam in de pers en bniten den Rjjksdag doodge- praat, vooral door de active propaganda van half officieele kringen. Voor de regeering is het ook jammer, dat Lieber op sterven ligt. Van hem had zy kannen verwachten, dat by een verzoenende honding zou aannemen en het Centrum aan haar zyde brengen. Maar Lieber is vervangen door Seh&ltler, die reeds aanstonds mededeelde, dat zgn party niet voor de voordracht, in den vorm, waarin ze is vervat, was te vinden. De Rykamiddelen toch gingen terug en de wet zal onuitvoerbaar zyn, wanneer men niet tevenB 100 tot 120 millioen nieuwe belastingen inwilligt, die dan echter door de belangheb benden en door de belastingschuldigen, wier draagvermogen dat toelaat, moeten worden opgebracht. Het spook eener ontbinding van den Ryksdag vreesde zijn party niet. Wy zyn geen tegenstanders van een krachtige vloot, zeide hy, maar het geldt hier het welzyn van het geheele volk. Ook namens de socialisten werd verklaard dat deze party een ontbinding van den ryks dag niet vreesde, wyi zy overtuigd was voor de ware belangen des volks op te komen. Verdedigd werd het ontwerp in deze eerste zitting door de conservatieven en de nation aal liberalen. Namens deze laatsten zeide Basserman, dat uitbreiding der vloot niet tot doel beeft, en avontnnriyke of veroveringspolitiek te volgen, maar noodig is om de uitbreiding van Duitsehlands wereldhandeleen op merking waarby waarschgniyk wel op de bekende gebeurtenissen ter OostkuBt van Afrika zal zyn gezinspeeld. In Oostenryk is het „voor parlement" byeen de bekende commissie, welke de verzoening tusschen de partyen moeten aanbrengen. Tot dnsver is er, zoover wg weten, nog niets ge beurd, dat ons eenig licht geeft over de vraag, in welke richting men tooh wel een bevredigende oplossing hoopt te vinden. Het biykt integendeel dat de hoofdgroepen op haar stak biyven siaan, zoodat de kans van slagen, gesteld dat die er ooit geweest sterk afneemt. Verwonderen doet dat ons niet. Maar waar de regeering steeds bleef streven naar eonfe. renties en dergelijke, meenden wy dat er wel een grondslag voor verzoening zon zyn die ons ontging. Maar alles sobynt te bewijzen dat die er niet is. Hoe noodig het overigens is, dat de zaken andera worden, blijkt wellicht het best uit de woorden, waarmede de premier, Von Kö.-ber, de conferentie opende. „Ik beschouw uwe aanwezigheid reeds als een sneees, niet voor de regeering, maar voor de boogst gewichtige zaak, waarvoor wy hier byeen zynwant wy willen vrede stichten in voor verwikkelingen in binnen- en buitenland, haar plan tot trooDSverwisseling opgaf. In de eerste drie weken van de byeen- komst van het Amerikaansehe congres werden 8371 wetsvoorstellen ingediend. Beknopte Mededeelingen. De Fransehe minister van bnitenlandsehe zaken heeft aan Firmin Faure geantwoord, dat by onmogelijk op een interpellatie over de bnitenlandsohe politiek en over Italië's ingrijpen in den oorlog (bezetting van Egypte) kon antwoorden. Het zal natnnriyk wel niet ontbreken aan commentaren van de zyde van ben, die nit dit antwoord zullen afleiden, dat er wel wat omgaat. De Times betoogt, dat men niet te veel moet rekenen op de vriendschappeiyke betrek kingen met andere mogendheden. Men moet de vloot mobiliseeren vóór de oorlog verklaard en verder alles doen, opdat de vloot reeds den aanvang van een oorlog een atenn vinde in de koopvaardy vloot. Volgens de Standard zal de pas gekozen leider van de liberalen sir Henry Gambell Bannermann eerlang aftreden. Sprekende van den afval der Ieren van de liberale party zegt de Westminster Gazette dat de tyd wel weer kan komen, dat de con servatieven met de Ieren samenwerken. Het is een onverkwikkeiyk iets de Fransehe en Duitsche pers over de onderlinge verhouding te lezen. Nanweiyks is er sprake van samenwerking of zoo iets, of de Daitsehe pers beweert, dat Frankryks stappen alleen ten doel hebben Daitsehland de.vingers te laten branden en bet van Engeland te ver vreemden. Een deel der Duitsche pers maakt zich boos over een vlaggenkwestie. Een oude Beiersohe bepaling beperkt het vlaggen, zoowel wat dagen als wat klenren betreft. Zoo is by voorbeeld de verjaardag des keizers geen feestdag, waarop door openbare gebenwen mag worden gevlagd, terwijl de Duitsche vlag niet is toegelaten, een en ander, omdat de voorschriften werden gemaakt, toen er nog gean Daitsehland of keizer was. Maar nn is onlangs deze verordening weer in herinnering gebracht, en men paste haar zelfs toe, toen de beroemde Röntgen op 'a keizers jaardag zyn laboratorium te Wnrzbnrg met de Dnit9che vlag tooide. De pers is daarover slecht te spreken. De .Oastenryksche regeering is voorne mens een commissie byeen te roepen, tot bet ontwerpen van een beperking van den arbeids duur in de mynen. Men beschouwt dit als een belangrijke overwinning der werkstakers. Het wordt bevestigd, dat de Oostenryksoh en Hongaarfiche regeeringen het eens zyn over de verhooging van het militair contingent. Het voorstel zal reeds spoedig by de kamer inkomen. Kolonel Konmoadouros, de Grieksche ex-minister van oorlog, heeft Dinsdag in de Kamer zyn meaning gezegd over de reorgani satie van het Grieksche leger, waarvan wy reeds vroeger melding maakten, en die hem er toe braoht zyn ontslag als minister te nemen. Hierby kwam het tusschen hem en den eersten minister tot een heftige woordenwisseling en onder de leden heerschte een vreeeeljjk tu mult teiwyi Konmondouros zyn stellingen verdedigde, dat de nieuwe organisatie, die den prins alB opperbevelhebber aan het hoofd van het leger plaatste, strijdig was met de grond wet, nadeelig voor alle legerafdeelingen gevaariyk voor de rust in den lande. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de bevelhebber van het 7e legercorps last kreeg zich met zyn troepen naar den KankaBUs te verplaatsend. w. z. naar bet pont vanwaar de troepenverplaatsingen naar Kontsk hebben plaats gehad. Als bet waar is, zou het zeer belangryk zyn. Uit Egypte is het jongste nieuws af komstig van de Morning Leaderhet eenige ochtendblad van de anti-oorlogsparty. Dit blad vernam nit Kaïro, dat de inlandsehe bladen, ondanks de tegenspraak van officieele zyde, volhouden dat de Egyptische troepen te Omdoerman aan het muiten zyn. De sirdar zou gedwongen zyn, den eisoh der troepen in te willigen, om een Egyptenaar tot opperkom- mandant te benoemen. Desondanks zon deze verplicht zgn, den Khedive te hulp te roepen, waarop de vorst de Egyptische troepen beval hnn Engelsche officieren te gehoorzamen en te beschermen tegen verdere aanvallen van de muiters. - De berichten uit China bevestigen dat de keizerin-weduwe, onder den invloed van vrees Dt oorlog in Zuid-Alrika. AAN DE TUGELA. Geen enkel nader bericht over de voortzet- tiog van den stryd, die de ontknooping moet brengen en ook over de reeds geleverde gevechten ten Noorden van de Tugela is er geen nieuws. Officieel wordt medegedeeld dat sedert Buller's troepen opnieuw de Tugela zyn overgetrokken de verliezen der Engelschen bedroegen 2 offi cieren gedood, 15 gewond en omstreeks 216 man gedood en gewond. Alweer dus 17 officieren buiten gevecht gesteld Maar tot deze mededeeiing bepaalt de En gelsche regeering zich. Tot de vele ponten, die te vragen biyven, behoort dit, of de aanval op den rechtervlengel onder generaal Wynne werkeiyk een sehyn- aanval was. De groote hoeveelheid artillerie, die tot deze colonne behoorde, zon ons doen vermoeden dat het anders is. Jammer dat wy niet weten hoe het met die artillerie gegaan is. Als bet waar is dat de Engelsehen in wanorde over de Tugela terugtrokken, dan zou het ons ver bazen, als ze al bun geschut weer over de drift hebben kunnen brengen. De vraag, of bet een schynaanval was, schynt vooral van belang met het oog op de positie der andere kolonne. Immers als generaal Wynne eens niet een sohynaanval bedoeld heeft, maar oprnkte om de beweging van Boller te steunen, dan zon bet afslaan van den aanval van Wynne van veel beteekenis zyn, en Bullers plan geheel inde war kannen staren. De Engelsche bladen komen weer met lee- iyke praatjes aan en wel met het bericht, dat gewapende Kaffers aan de zyde der Boeren aan den stryd deelnemen; een Britsoh officier werd door een hunner gewond. KAAPKOLONIE. Generaal Roberts zal wel weer seinen, dat alles onveranderd is, tenminste er is geen enkel beriobt van beteekenis. Het gevecht by Sterkstroom wordt na weer geschetst als een aanval der Boeren op de^Britsche „voorposten", een verkleinwoordje dat doet vermoeden dat alles niet naar den wenseh der Engelsehen is afgeloopen. Het schynt dat de Boeren groo- tere plannen haddenEngelsche beriohten noemen den aanval op de voorposten, door 500 Boeren met een kanon, een scbynbeweging om een aanval op Molteno te verbergen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Van de vry willige ruitery in het Noorden der Kaapkolonie is een patronille van een korporaal en 6 man door de Boeren gevangen genomen. Na den slag by Spionkop werd door de officieren te Ladysmith met kykers de om trek opgenomen, om te zien boe de zaken stonden. Het eenige wat men zag was een lange kolonne Engelsche soldaten maar on gewapend en tnsschen gewapende Boeren. Biykens een officieele mededeeiing aan het Lagerhuis zal het totaal gewapende mannen in Zuid-Afrika (op het voetspoor van de Westminster zullen wy ze maar niet soldaten noemen) op 194.000 worden gebracht. De Engelsche regeering heeft in de Vereenigde Staten 70 of 80 snelvanrkanonnen besteld elk stak met 350 projectielen. Ia het Lagerhuis is door de regeering erkend, dat met toestemming van de Khediviale regeering zes Egyptische maxims naar Zuid-Afrika zyn gezonden. ;vyt Boeren, die in krygsgevangenscbap waren, hebb9n getracht te ontvluchten; allen werden weer opgevangen, terwyi twee hnnner door de uitgezonden patronille werden gekwetst. Dezer dagen wees de Siècle er op, dat men in Engeland de vryheid van het woord zóo eerbiedigde, dat de Ieren in het Lagerhuis noch in noch buiten de vergadering worden lastig gevallen na hnn bekende redevoeringen. Hoe het met de vryheid van het woord ge^ steld is, weet men. Ia September werd een groote vredesmeeting op Trafalga square door de tegenparty uiteengedreven, en nn is weer zulk een schandaal gebeurd. Labouchère en diens vrienden hadden te Northampton een meeting tegen den oorlog belegd. Maar de Jingoes hebben de zaal bezet. Labouchère en de andere sprekers konden niet dan met groote moeite het spreekgestoelte bereiken. De Jingoes, onder het brullen van Godsave the Queen en Rule Brittaniabestormden de tribune en wierpen tafels en stoelen in de zaal. Labouchère moest al vechtende de wacht kamer bereiken, om de hulp der politie af te wachten. Labouchère en verscheidene personen in de zaal werden gewond. Een heeriyk iets tooh die Engelsche vryheid en het is zeker wel der moeite waard oorlog te voeren, om de Engelsche beschaving over geheel Zuid-Afrika te verspreiden. In het Hoogerhuis heeft de Earl of Gam- perdown gevraagd of het berioht der bladen waarheid bevat, dat na den slag by Spionkop de gewonde Uitlanders en koloniale troepen op het slagveld werden doodgeschoten door de Boeren. De markies van Lansdowne, minister van oorlog, antwoordde, dat de regeering geen bevestiging heeft van deze treurige geeohie* denis. Het beste zal zyn, te wachten totdat de telegrammen, handelende over dien slag, zullen zyn ontvangen; en mocht daarin eenige bevestiging van deze sinistre geruchten voor komen, dan zal het de zaak der regeering zyn daarnaar een verder onderzoek in te stellen.

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3