Verschillende Berichten. wijze, waarop het in eikaar ie gezet, de na» tnnriykheid, waarmede de gesprekken worden gevoerd, de aardige tooneelen, die het te zien geeft. Een oude tante, tante Claudia Wittich, heeft een open blik voor de zonderlinge verhoudin gen, waarin Oppeln tot zijn vriend Philip]) Hettetüdt en diens vrouw Juliana Btaat. Oppeln regeert de huishouding, weet van alles, zorgt voor alles, heeft zieh totaal onmisbaar gemaakt; is in 't kort „de baas in huis". Nu wordt een jong nichtje Sophia Wittich in het gezin- HettstSdt geïntroduceerd door haar tante Claudia, die het nichtje graag gauw en goed gehswd zag. Oppeln is zeer tegen de komst van het nicht ja, in wie hij, in het door hem en het echtpaar HettstSdt gevormde trio, zoo als hij dit noemt„het gezonde lichaam", een vreemd orgaan ziet. Hij ia daarom ook zeer ingenomen met het plan Sophia te laten trouwen, vooral ook om dat hij daardoor kans ziet ook voor goed ont slagen te worden van een element, dat hem eveneens onaangenaam aandoet, nl. den fatte- rigen componist-diohter-schilder Felix Rieael die tot nog toe ijverig het hof maakte aan alle vrouwen in 't algemeen, maar aan Juliana Hettsi&it in 't bijzonder, hetgeen ook Oppeln een doorn in 'toog is. Hei >ie plannetje van een huwelijk tnsschen en Rieael valt echter danig in 't w' omdat Sophia niet aan Rieaelr zelf h»".r hart cog erger fa vazSeftt wordt. Van Jit laatste over- wanue& «iaar thee v?yi de Hett&dfa met Riesol repetitie «ouden voor een aanstaand weldadigheidsfeest. Lindan gaf in deze scene, die grootendeels het tweede bedrijf vult, verreweg het beste ge deelte van het gansche stuk; een fijn tafereeltje met gemoedelijke gesprekken vol hnmor. Had Paul Lindau het bij het tweede bedrijf gelaten, nl. als schets van een tafereel, waar van by de ontknooping verder raden liet, zeker was daarvan de indruk gunstiger geweest, dan dien wy nu van het geheele Btuk kregen. Daaraan toch is grootendeels het derde bedrijf schuld. Dit bereidde ons een teleurstelling. Het moest een ontknooping geven en geeft die ook werkelijk, maar hoe? Dat biytt voor den toeschouwer vrij wel in 't duister. Er worden een aantal gesprekken gevoerd, tus- schen Oppeln, den architect, diens vrouw, tante Claudia, en de anderen, en het resultaat van al die besprekingen schijnt te zijn, dat Oppeln en Sophia elkaar op eens gevonden hebben, Juliana zich aan den invloed van Oppeln onttrekt, meer luistert naar haar wet tigen echtgenoot, en de ongelukkige Rieael in 't gezelschap van de guitige, oude tante biyft zitten. Maar hoe dit alleB in zgn werk ging, dat wordt aan het voorstellingsvermogen van den toeschouwer overgelaten; hem biyft alleen de gedachte: „'t komt goed nit en wat elkaar hebben moet, dat heeft elkaar." De dankbaarste rollen in bet werk van Panl Lindau hadden de heer M. J. Ternooy-Apèl, Ernat Oppeln, en de dames E. de Boer—Yan Bjjk, tante Claudia Wittich, en Mej. R. Has pels, nichtje SophiaZ'j verwierven dan ook veel by val. Een afzonderiyk woord van lof voor het uitstekende, natuurlijke spel, dat de heer Ternooy Apèl te zien gaf, waardoor ook de prachtige tooneeltjes in het tweede en derde bedryf tnsschen hem en Mej. Haspels, die zich een waardige partner betoonde, zoo goed tot hun recht kwamen. Ook de dialogen tnsschen hem en de oude tante waren zeer goed. Minder op den voorgrond traden de heer A. Faassen Jr., Philipp HettstSdt, mevrouw Schwab, Juliana, en de heer F. van der Does Rieael. Toch maakten zij, vooral mevr. Schwab, van hunne rollen wat er van te maken was. De heer Van der Does begint zieh vrijer te be wegen, wat de natuurlijkheid van zijn spel zeer ten goede komt. Kort, zeer kort kunnen wij) zyn over het Fransche stukje Verlegen zijn, waarin een be- sohreomd huweiykscandidaat aan een nog meer verlegen schoonvader in ape de hand komt vragen van een allerminst verlegen dochtertje, dat tegen haar zin verloofd is met een weduw naar, die by toeval blijkt de eerste en eenige cliënt te zyn geweest vai den verlegen stryden op een terreiD, dat zij kennen en dat hnn bijzonder gnnstig is. Hun leger bestaat uit bereden infanterie, bewegelijk en vlug, geiyk men nergens ter wereld vindt. Hun tactiek en strategie wekken de bewondering van alle generale staven in Europa. Eu vooral: zij wagen hnn leven niet voor de kapitalis ten der Chartered Company of de paramounfcy- politiek, maar voor het bestaan en de onaf- hanbeiykheid van hun land. Zij weten dat het geweten van heel Europa aan hun zijde is, en zij gevoelen zich bemoedigd door de weten schap, dat het goed recht aan bun zyde is. Maar al slaagde men er in Bloemfontein te bezetten en het beleg voor Pretoria te Btaan, dan zonden de moeiiykheden eerst beginnen. De approviandeering zou hoogst moeiiyk zijn. Er zouden 50.000 man noodig wezen voor de bewaking van de gemeenBchapslijn met de kust. De tactici, zelfs de meest vermetele, erkennen dat er afstanden zyn, die spotten met de men- scheiyke kracht. Daarbij herinnert dr Kuyper aan het woord van KrugerAls men er in slaagt ons neder te werpen, zal de wereld verbaasd zyn over het bloed dat het kost. Dr Kuyper wijst er verder op, dat Engeland nog eerst een leger moet vormen, en op bet gevaar van andere verwikkelingen, die niet denkbeeldig zyn, waar over heel de aarde de moeiiykheden zich ophoopen. Maar onderatelt, dat Engeland alle mom- Ijjkheden overwint, dan zal het in Afrika hebbei) gezaaid het zaad voor een «tilleu huweiykscandidaat, tevens advocaat, die hem, door een allerongelukkigst pleidooi, eer in de handen der rechters voerde dan hem redde van een veroordeeling wegens mishandeling van zyne eerste vrouw. Natuuriyk moet nu de verloofde het tegen den verlegen advocaat afleggen en deze laatste wordt met het niet verlegen dochtertje een gelukkig paar. Dit blijspel kwam, dunkt ons, niet tot zyn recht. By het lezen voldeed het onB dezer dagen oneindig beter dan by het zien speleD, en trof het geestige ervan ons veel meer. Aan de opvoering deed het ook geen goed, dat er wel wat veel by was gehaald, dat Labiohe in zyn eigen manuscript zeker tever geefs zou hebben gezocht. De heer Ternooy Apèl als Thibaudier, de verlegen vader, liet zich, door het kluchtige van zyn rol, wel eens tot minder beschaafd spel, tot een beetje clownerie verleiden; dat was jammer en ware beat te vermijden geweest. De heer A. Faassen Jr speelde nog al styf voor Julius Frémissin, den verlegen advokaat; waarom moest die naam op het programma worden verhaspeld? evenals de heer Van der Does voor den nagelsohuierenden Garadoux. Mej. Haspels was zeer aardig in de rol van Cecile, het vrooiyke dochtertje van Thibaudier. Dat beide blijspelen by het talrijke publiek 1 jer in den smaak vielen, bewees het warme applaus, dat na ieder stnk de spelers een paar maal terugriep. ONDERWIJS. In de maanden Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van Sept. zal examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet by de Kon. Mii. Acade mie te Breda. Voor dit examen worden opengesteld 104 plaatsen,, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de cadetten der Cadet tenschool. A. by het leger hier te lande: 11 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 9 voor de artillerie en 3 voor de genie. B. by het leger in Nederlandsch-Iudië28 voor de in fanterie, 2 voor de cavalerie, 5 voor de artil lerie en 2 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten. A.bij het leger hier te lande: 17 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 11 voor de artillerie en 3 voor de genie. B. by hei leger in Neder- landseh Indië4 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 2 voor de artillerie en 1 voor de genie. Verder zal ia de maanden Juli en AugustnB een examen worden gebonden voor toelating van jongelieden als cadet by de Cadettenschool fe Alkmaar. Voor dit examen worden opengestelda. 35 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te landeb. 15 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandach-Iadië. Voor nadere inlichtingen verwijzen wg naar de St. Ct. van beden. Biykeno aankondiging in de St. Crt. van heden zal het op 30 Jan. inderivier de Noord, onder de gemeente Hendrik Ido Ambacht, ge zonken vaartuig Anna Barbara, geladen met veldgewassen en gevoerd door C. J.Verstraa- ten fe T h o 1 e n, na twee dagen van rykawege worden opgeruimd. Te Amsterdam is eene afdeeliog van Volksweerbaarheid opgericht; zy telt reeds 500 leden. Oader de ourieuse adressen aan den Am- terdamschen gemeenteraad was er een van vele wafelbakkers, hoadende verzoek, weder de regeling in te voeren, dat wafelbakkero alleen wafelen mogen bakken in hnn kramen. De valache manter Smitshuyzen is we) door de Amsterdamsche rechtbank tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch de rechtbank vond geen termen aanwezig, om de door het O. M. tevens aangevraagde ontzetting van bekl. nit zyn burgerschapsrechten toe te staan- Door leerlingen der rykslandbonwschool te Wageningen is eene weerbaarheidsvereeni ging opgericht, welke reeds een 50-tal leden telt. Zy draagt den naam Transvaal. haat, voor een onuitsprekelgken afkeer, voor een onbeschryveiyken rassenhaat. En dat zaad zal opschieten. Het besluit der Boeren is on wrikbaar. Nooit zullen zy vrij willig onder danen van Engeland worden. Onder het juk eener brntale kracht zullen zy eiken och tend en avond hun gebeden doen opstygen tot den God hunner vaderen, gebeden voor de verlossing van het jak, dat zy onophoudeiyk zullen vervloeken in hun hart. By de eerste gelegenheid, die zich voor doet, zal de stryd worden hervat. By den eersten oorlog, waarin Engeland ge wikkeld wordt, zullen zy de trouwe bondge- nooten van Engelaud's vy&nd zyn. Om de Boeren met brutale kracht to onder werpen, zal men hen moeten uitroeien en van de oppervlakte der aarde doen verdwynen. Dan zal Zuid-Afrika behooren aan de Engel schen en aan de negers. O Ten slotte wyat dr Kuyper nogmaals op de toeneming der Boerenbevolking. In minder dan een eeuw zijn zy van 60,000 een half miljoen geworden. In de volgende eeuw zullen zy vier of vyf miljoen worden en dan behoort Zuid-Afrika hun. En wyzende op de vrouw van Piet Jouberf, eindigt dr Kuyper met de woordenZoolang de Transvaalsche leeuwin, omringd door haar welpen, tegen Engeland brult in bet Draken gebergte, zullen de Boeren nooit voor goed onderworpen zijn. Te Dordrecht heeft een tienjarig meisje hevige brandwonden bekomen, doordat baar nachtjapon in aanraking kwam met een door bet kind in de kachel gloeiend gemaakte pook. In vlammen gehuld, liep zy naar een andere kamer, waar hare 79 jarige grootmoeder het vunr met een kleed doofde. Hoewel de toestand der kleine niet levensgevaariyk is, achtte de ter hulp geroepen geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Te Wateringen (Z.-H.) werd deser dageu aan een Hongaar die fatsoeniyk gekleed was, dooh blijkbaar geheel zonder middelen van bestaan aan den weg werd gevonden een onderkomen verschaft in het arrestanten- lokaal. De burgemeester, die den man ging bezoeken, liet den sleutel op de deur, welke dicht viel, waardoor ook hy, tegen de bedoe ling der strafwet, mede opgesloten was. De oudste wethouder, die voortdurend leven hoorde in „het hok," desd eindelijk de dear open en bevrydde alzoo, na eenige bange uren, den burgervader uit dienB gevangenschap. Donderdag ochtend geraakten te Utrecht by hef aansteken van een petroleumfoestel, de kleederen van een onde vrouw in brand.' Door ylings toegeatelde buren werden de vlammen gedoofd. Het vrouwtje had echter reeds deeriyke brandwonden bekomen. Per brancard werd bef arme mensch naar het Zie kenhuis vervoerd. Terwyi te Harderwyk een hoornbla zer zich met z|n vronw in de kazerne bevon den en hnnne woning hadden overgelaten aan de zorg van een bind van 14 jaar, heeft; een ander kind van ongeveer 10 jaar zich te dicht in de nabyheid van den gloeienden kachel begeven, met het noodlottig gevolg, dat haar bleeren in brand geraakten. Uit angst kroop het kind toen in bed, waardoor ook dit begon fe smeulenop hef angstgesohrei kwamen weldra de buren toeschieten, die den binnen brand hielpen blnsschen en bet kind met ern stige brandwonden aantroffen. Men is beducht voor het behoud van het leven. Ia den nacht van Woensdag op Donder dag is te Heerenveen het woonhnis van een handelaar in brandstoffen en het aaagrenzend pakhuis door brand vernield. De oorzaak is onbekend. GODSDIENSTWAANZIN. Ofschoon duor de bnlp der rykspolitie en mareohsussee de eerste volkswoede der bewo ners van Appeltern ietwat bedwongen is, was de dienst der politie aldaar toch zwaar. Op een der aanhangers der seefe is een dezer avonden nog gesehofen. Van vluchten en zelfmoord der betrokkener doen allerlei onware verhalen, ook in het dorp zelf, de ronde; geen enkele is tot heden over tuigd, dat deze moord een misdryf is. Ia den gewonen dagelij koeken omgang openbaart zich bg de meeBten geen spoor van krankzinnigheid, maar spreekt men over geloofszaken, dan ia alle helderheid van geest verdwenen. De vronw van Spherf, die lydende is aan oongeBfie, begint eenagazins aan de godheid van haren man te twyfelen. Hy had haar gezegd, dadeiyk terug te zullen zyn, en nn hy wegbiyft, is haar vertrouwen geschokt, „want Jezns loog nooit." De vader van Scherf is jaren geleden ver oordeeld wegens handfasfeiyke aanranding van den predikant te Hagestein overigens deden zich in dienB famiiiie geen gevallen van krank zinnigheid voor. De dames Levoir zyn Woensdag door de justitie gehoord. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het te Appeltern en omliggende plaatsen rustig gebleven. Het verbod van samenscho lingen is opgeheven. 't Is waariyk geen troost te lezen, dat het niet alleen in ons land is, dat de gods dienstwaanzin slachtoffers vraagt, want het verschijnsel blijft even droevig of het hier dan wel elders wordt waargenomen. Maar in Amerika is de toestand niet beter dan hier. Uit Meadville wordt aan de N.-Y. Staats courant geschreven, dat naby South Che nango Township zekere Sohellmann, een 50-jarig Daitsch landbouwer, sedert onlangs een wandel-leeraar over Abraham's offer had gepreekt, volslagen gek is geworden en zich in het hoofd had gesteld, dat elk huisvader verplicht was een zyner naaste bloedverwanten aan den Heer ten offer te brengen. Voor en kele dagen nam by dan ook zyn 12-jarigen oudsten jongen mee naar het bosch, om hout te sprokkelen en hy dwong het knaapje zich te ontkleeden, bond hem op een geïmprovi seerd altaar vast en begon ondanks het smeeken van het kind hem met een groot slagersmes te snyden. Op het hulpgeroep van den knaap schoten eenige personen uit den omtrek toe en wisten het slachtoffer nog te verlossen, maar hy had reeds zulke ernstige wonden, dat zyn leven in groot gevaar is. De vader is op de vlocht. Een allerdroevigst ongeluk, dat aan Hil- debrand's „Teun de Jager" doet denken, heeft te Saint-Ambroix in Frankryk plaats gehad. Zekere Catebras, een man van 29 jaar, ont moette, van de jacht komende, zyn meisj de achttienjarige Maria Vergnea. Zyn geweer over den anderen schouder willende hangen, deed by 't op onverklaarde wgze afgaan, en het arme kind werd zoo deerlijk getroffen, dat zy eenige uren later den geest gaf. De onwillekeurige moordenaar, in de diepste wan hoop verzonken, is in hechtenis. Sedert 1850, alzoo in de laatste helft der 19e eenw, is de ontvangst der Parysche schouw burgen verviervoudigd en van 8 tot 33 miljoen gestegen. Op een plaatsje by Auxorre zyn door hef springen van esn stoompijp 20 werklieden min of meer zwaar gekwetst. In de Spaanoche Cortes deelde een der leden mede, dat de vele diefstallen te Madrid daarvan het gevolg Eyo, dat zich daar ter stede 10.000 ontslagen tuchthuisboeven bevinden. De Engelsche stoomboot Courrier, die een geregelden dienst tnsschen Guernsey en Cherbourg onderhoudt, heeft zeven en dertig sohipbrenkelingen opgenomen van het Fran sche vaartuig Merthur en een onbekend Duitsoh schip, welke naby Aurigny gezonken zyn. De schipbreukelingen, die te Guernsey aan wal zyn gebracht, hebben vreeseiyk geleden. Keizerin Friedrioh, die sedert het laatst van November te Lerici, aan de golf van Spezzia, verblijf hield, gaat met 1 Maart voor een paar maanden naar Alassio, 35 myien (sporens, langs de lyn naar Genua) van Bor- dighera, waardoor zij dus, als koningin Victo ria daar komt, dioht in de nabyheid van haar moeder zal zgu. Haar zoon, prins Heinrich, die sprekend op zyn vader, keizer Friedrioh, gelijkt, bracht zyne moeder een bezoek, toen hy uit China te Genua aankwam, waar hy door den prins en de prinses van Schaumburg-Lippe werd begroet. GEVANGEN LEGERS. In den tegeawoordigen oorlog vangen de Transvalere veel Engeïacheu. Maar in 1870 ging het nog meer grootscheeps toe. Den 31en Augustus 1870 werden by Sedan door de Duitsche troepen 25,000 man gevan gen genomen en den volgenden dag gaven zich 83,000 man Fransche soldaten over, met 70 mitrailleuses, 400 veldstukken en 150 ves- tingkanonnen. Ongeveer 14,000 gewonde Fran- sohen lagen op het slagveld en 8000 ontsnap ten naar België en legden de wapens neer. Onder de gesneuvelden was ook een corres pondent van het groofe Esgelsche blad The Times, die te dicht bij de plaats van het ge vecht gekomen was. Den 27en October van hetzelfde jaar gaf maarschalk Bazaine, nadat bij in den omtrek van Metz verscheidene keeren verslagen was, zich met zyn geheele leger over. Met hem gaven zich over de maarsohalken Canroberf en Le Boent, benevens 66 generaals, ongeveer 6000 officieren en 173,000 manschappen, waar onder de keizeriyke garde. Ook vielen den Duitsehers hierby 400 ka nonnen, 100 mitrailleuses eu 53 adelaars of standaards in handen. In Zuid-Afrika kan dat laatste niet gebeu ren, omdat de vaandels zyn opgeborgen tot den zegevierenden intocht in Pretoria. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van beden, Vrydag, 's namiddags te half twee ure. Voorzitter de heer jbr mr A. A. van Doorn van Kondekerke, burgemeester. Afwezig de heeren Chevalier, Wibaut, Van Raalte eu Delvoye, allen mét kennisgeving. Er is één vacature. Na opening der vergadering neemt de voor zitter bet woord en richt tot de vergadering de volgende toespraak „Mijne heeren. Ofschoonvan het nieuwe jaar reeds meer dan eene maand verloopen is, verwacht gfj toch van my in deze onze eerste vergadering als naar gewoonte een terugblik op het voorby- gegane. In de eerste plaats valt ons oog op den zonnigen dag nn ruim twee maanden gele den waarop H. M. onze geliefde KoniDgin met Hare Koninkiyke Moeder in onze gemeente kwam ter verwelkoming van H.H. K.K. M.M, den Keizer en de Keizerin van Dnitsobland, waarby velen enzer opnieuw gelegenheid had den, zich te overtuigen van de treffende vriendelijkheid van H. M. De samenstelling van uw college onderging in zooverre verandering, dat, in de plaats van de heeren Bakker en Van der Bilt, die, aan de benrt van aftreding, zich niet herkiesbaar stelden, gekozen werden de heeren Van der Meer en Geelhoed, terwijl de voortdurende ziekte van den heer Kloppers hem verhinderde, onze vergaderingen by te wonen. De algemeene gezondheidstoestand was niet ongunstig. In zielental ging de gemeente weer voornit, want de bevolking, die op 1 Januari 1899 18.372 bedroeg, telde op 31 December 19.034 peraoneD, alzoo 662 meer. Er vestigden zich hier 235 personen meer dan er vertrokken en er hadden 427 meer ge boorten plaats dan sterfgevallen. Het getal geboorten bedroeg 724 of 34 meer dan in 1898 en 297 sterfgevallen of 9 minder dan in 1898, terwyi het aantal huweiykeu 117 bedroeg tegen 82 in 1898. Het bouwen van nieuwe woningen hield ge stadig aan. Aan bouwgrond verkocht de gemeente voor ruim f 34000 voor ongeveer 44 woningen, tegen f 56700 in het vorig jaar. Byzondere ver melding verdient wel, dat de znidzyde van den oprit geheel volgebouwd is, waarmede een fraai stadsgedeelte verkregen werd. Als de voornaamste besluiten, door u in het afgeloopen jaar genomen, mag ik noemen bet vergrooten der scholen A, B en Dde verbouwing der scholen E en F; de aankoop van rnim 15Vs H. A. grond ten noorden van hef midden-reduit en de machtiging tot onder handelen m8t het ryk om dien grond te ruilen tegen het tegenwoordig exercitie-terreinhet aangaan eener geldleening, groot f 78.000 het maken van een bergplaats op het „Eiland" voor de brandspruit en van een grondkeeren- den maar aan den oprit; de verbooging van toon voor de werklieden en arbeiders by de gemeente fabricage en by den reinigingsdienst; en het aanschaffen van een Btoombrandspuit. Verder werd door u in beginsel besloten tot het oprichten eener nieuwe school met onderwyzerswoning op het „Eiland" en einde- iyk het laatste, maar misscbjen wel het ge wichtigste besluit tot het aangaan eener over- komat met de firma Mejer, Keoaer eu Co. tot ontwikkeling der badplaats. Niet onvermeld mag ik laten het ernstige spoorweg-ongeluk aan het station op den 1 Jani, dat drie slachtoffers eischte, van wie twee ingezetenen der gemeente. Ook spyt het my a te moeten herinneren aan het feit, waardoor de rust en de orde iu onze stad op gevoelige wyze verstoord werden. Laat ons hopen, dat dergeiyke voorvallen hier nooit meer mogen plaats vinden. Waar ik met dankbaarheid erken, dat he by de tot standkoming van het genoemde aan Uwe medewerking niet heeft ontbroken, daar mag ik vertrouwen, dat die ook verleend zal worden, wanneer in dit jaar weder zeer gewichtige zaken Uwe aandacht en Uwe be; slissing zullen vragen. Van harte weusch ik u toe, dat gij de noodige lust en opgewektheid zult hebben om met het dageUjksch bestuur samen ta werken en u zooveel in uw vermogen is, aan de be langen der gemeente te wyden, waartoe n kracht en gezondheid, geluk en voorspoed voor uwe personen en gezinnen mogen ge schonken worden. De leden geven van hnn instemming met het gesprokene biyk. De heer Van Ufje Pieterse zegt namens de leden dank voor het door den voorzitter ge sprokene en Bpreekt wederkeerig voor den voorzitter en zijn gezin, zoowel als voor den bloei van de stad, zyn beste wenscben uit. {Applaus). Daarna worden de notulen van het verhan delde iu de vorige zitting gelezen en goedge keurd. Iu de eerste plaats is aan de orde hef onder zoek van de geloofsbrieven van het onlangs gekozen raadslid, den heer J. Bos Azn. In de commissie daartoe worden benoemd de heeren Kalbfleisoh, Looïs en Rottier. By monde van den heer Loois deelt de commissie mede, dat de geloofsbrieven in orde bevonden zijn en dat zy tot toelating van den gekozene adviseert. Conform dat adres wordt besloten. Medegedeeld wordt een schrijven van me juffrouw M. C. Loois, waarin zy bericht hare benoeming tot onderwyzeres aan te nemen. Eveneens missives van de kamer van koop handel en de gezondheids-commissie, betreffende benoemingen en herbenoemingen in haar bestuur. Voorts nog een sehryven van de commissie van toezicht en beheer der Bank van leening, waarin zQ mededeelt, dat zy zich ter beslissing in zake de bestemming van het batig saldo der bank, gewend heeft tot H.M. de Koningin,, wijl de Ged. staten zich in dezen onbevoegd hadden verklaard. Deze brieven worden met eenige andere, houdende goedkeuring van raadsbesluiten, voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek tot ontslag van den vader en de moeder van het Gasthuis tegen 30 April. Voorgesteld wordt dit adres te stellen in handen van regenten van het Gaafhuis en van burg. en weth. om advies, met welk voorstel de Raad zich vereenigt. Ingekomen is een adres van de afdeeling Vlissingen van den Algemeenen Nederlandechm Timmerlieden Bond, waarby den gemeenteraad wordt verzocht voortaan in de bestekken van voor de gemeente nit t© voeren werken een minimum loon van 19 eenf per uur voor timmerlieden verplichtend te stellen. Nog wordt overgelegd een adres van trek kende leden der Zeemans- en Vitschers Beurs, houdende verzoek tot wijziging van eenige artikelen in de statuten van deze Beurs, ter verbetering vau den financieelen toestand daarvan. Verder is nog ingekomen een adres vau belanghebbenden, houdende verzoek tot het verkrijgen eener hetere bestrating van den Prins Hendrikweg. Genoemde adressen worden gesteld in handen van de betrokken eommissiën en van burg. en weth. om advies. Aan de orde is een voorstel van barg. en weth. tof hef vedeenen van eervol ontslag aan den heer H. J. Ganderheyden nit zyn functie van lid d6r gezondheids-commissie en een ter verleening van eervol ontslag aan mej. M. E. J. Hornstra—Dyke als gemeente- vroedvrouw. De raad besluit beide ontslagen eervol te verleeuen. Wat betreft het voorstel van burg. en weth., om hen te machtigen tot het oproepen van sollicitanten voor de laatstgenoemde betrek king, waaraan een jaarwedde van f 300 ver bonden is, merkt de heer LooiB op, dat hy wel wenschte deze machtiging aan te honden, daar hy meermalen in zyn kwaliteit van voor zitter van het armbestuur had bemerkt, dafr deze betrekking niet oogenblikkeiyk behoeft vervuld te worden, daar de gemeente-vroed vrouwen slechts zeer zelden als zoodanig be hoeven op te treden. De raad besluit daarna de machtiging aan burg. en weth. aan te houden. Als lid van het algemeen armbestuur uit den raad wordt gekozen de heer Van der Meer met 7 stemmen. De heeren Bottler en Geelhoed verkrijgen ieder 1 stem,! briefje in van onwaarde. Da beer Van der Meer verklaart zieh, na eenige bedenking, die door den voorzitter wordt weerlegd, bereid de betrekking te aan vaarden, mits niet vóór 1 April. Dit wordt goedgevonden en de benoemde door den voorzitter geluk gewenseht. Nog wordt, in de plaats van den heer H. J.' Ganderheyden, als lid der gezondheids-com missie benoemd de heer M. J. Ketting met 9 stemmen. Met hem was aanbevolen de heer J. Loois, die I stem verkreeg. Ter tafel komt een voorstel van burg. fü

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2