BUITENLAND. Verzending en laatste bualichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tyd.) Oost-Indië. Marseille {Lloyd) 6 Febr. 6.05 's avond». Brindisi (Eng. dienst) 9 Febr. 12.53's namid. Rotterdam (Lloyd) 9 Febr. 6.05's avonds. Mar»eille(Fr. dienst)10 Febr. 5.30 'amorgens. Genoa (Nederl.) 13 Febr. 6.05 's avonds. Amsterdam (Nederl.)16 Febr. 6.05 's avonda Brindisi (Eng. dienst). 16 Febr. 12.53 'a namid Napels (Doitsohe dat.) 5 Maart 12.53's namid. Met deze gelegenheid wordt alleen ver- Bonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwfii daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 'a avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitsluitend voor de correspondentie, waarvan de verzending met deze gelegenheid op de adressen is aange geven. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.20 'a avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Met de Nederlandsebe booten via Genua en Marseille eu per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's OoBtkust. W est-Indië. Curacao over Queens- town6 Febr. 10.03 's avonds Suriname via Sout hampton. 6 Febr. 5.30 's morgens Suriname via St. Na- zairo 8 Feb. 5.30 's morgens Curacao met K. W.I. maildienst14 Febr. 6.05 's avonds Suriuame via Amsterdam. Den laatstenenHen elke maand 6.05 'e av- Algemeen Uverzicht. Het voornaamste nieuws van den dag blijft de oorlog eu alles wat daarmede samenhangt, vooral de moeilijkheden die zich elders voor Engeland voordoen en het gebruik, dat anderen maken van Engelsnda onmacht. Hoe groot die onmacht wel is, kan daaruit bljjken, dat een paar Engelsehe bladen reeds deden voorzien, dat gebruik zou worden ge maakt van een nog nooit toegepaste wet, welke toestaat alle ongehuwde Engelschen tusscheu den 18 en 30-jarigen leeftijd onder de wapenen te roepen een maatregel die natuurlek niets zou geven, omdat, gelijk de Westminster Gasette zoo terecht opmerkt, eeu man met een geweer in de hand nog geen soldaat is. Waf nu de behoefte aan nieuwe troepen betreft, het grootst zal die wel zijn in het NijUand. Een deel der Europeesche pers houdt zich met deze zaak bezig, die natuurlek zeer be langrijk is, vooral met het oog op de inter nationale verhouding van Egypte, dat aller minst een Engelsehe kolonie is, zoodat Enge land niet over het leger daar mag beschikken. Bleek het waar, dat in het geheim troepen waren weggevoerden wel langs een zijweg, over de Roode Zee, dan zou daardoor een toestand zijn ontstaan, die zeker den barren toon van een deel der Franaohe pers rechtvaardigt. De berichten over hetgeen in Soedan voor valt, komen natuurlijk alleen uit Engelsehe bron, daar de relaties der buitenlandsche pers zich wel niet veel verder uitstrekken dan Kaïro. Van daar dat men nog altijd niet weet, of de oproerige stemming onder de Egyptische en Soedaneesohe bataljons, dan wel alleeD onder de laatBte heerscht. Zaterdag werd nit Kaïro gemeld, dat de Soedaneezen de aanstelling van een Egyptisch gouverneur verlangen; eeu eisoh gegrond op het leeuwenaandeel, dat de inlandsehe troepen hadden in den stryd, die met de herovering van Soedan eindigde. Ook te Kaïro was de stemming der Egyptische bevolking allerminst kalm. Tevens is daar een conflict uitgebroken in de officieels wereld. De onder-minister van onderwijs, een Eugelscbman, heeft, wegens verschil van meening met den minister, zijn ontslag gevraagd, wijl de ministerraad voor den ambtgenoot party trok. Voor Engeland moge dit op het oogenblik onaangenaam zyn, het blijkt niet, dat er een goed voorbereide algemeene beweging bestaat. Als men rekent dat de oorlog in Zuid-Afrika nu vier maanden duurt, dan krygt men geen hoogen dunk van de nationale party. Met mopperen alleen komt men er niet, en wie werkeiyk Egypte van vreemde voogdy wil ontslaan, behoort zich eenige opofferingen te getroosten, nu de gelegenheid beter ib dan ooit. s Rusland is zoo gelnkkig dat het voorwaarts kan gaan zonder groote oflers te brengen, d. w. z. zonder openlyken strijd. De geruchten over een verwacht wordend optreden van dit land in Centraal-Azië blijven aanhouden. De gouverneur vau Turkestan is te Petersburg geweest en na verschillende belangrijke besprekingen weer naar zyn post teruggekeerd. Volgens de Times is het telegraphïsch ver keer in de buurt van de KaBpisohe Zee op last van de Russische regeering gestaakt, in verband met een groote troepenverplaatsing in de richting naar de Afghaansche grens. Hetzelfde blad beweert dat Rusland in ver band met de bekende floantieele operaties concessie kreeg voor spoorwegen in Noord en Zuid-Perzië en voor de bezetting van Seistan. Daarentegen heeft de Perzische gezant te Weenen verklaard, dat de overeenkomst alleen ?au geldeiyken, en niet van staatkundigen aard was. Dat er'te Teheran een Russisch- Engelache nay ver bestond, ontkende hy. Maar eeu ander diplomaat te Weenen ver klaarde, dat de overeenkomst een beslist politieke strekking bad. Frankryk steunt Rusland finantieel en diplomatiek. Beknopte Mededeelingen. Zondag had te Waremme een herstem ming voor de Belgische kamer plaats tusBchen den clericalen candidaat, die bij eerste stem ming 9583, en den socialist, die 1306 stemmen had. De uitslag was dat de elecicaal werd gekozen met 11.460, terwijl de socialist er 10.869 kreeg. Te Parys liep Zaterdag het gerucht, dat de Engelsehe gezant aldaar was teruggeroepen en wel tengevolge van het feit dat Leandre, de man die onlangs een paar veelbesproken oarioaturen van koningin Victoria teekende, het Legioen van Eer had ontvangen. Te Parys bleet een tegenspraak achterwege, maar te Londen verklaarde men het verhaal voor on waar. Alfred Dreyfus heeft van tijd tot tyd nog last van koortsachtige aandoeningen, maar maakt het overigens wel. Hy houdt zich veel bezig met de opvoeding zyner kinderen, wan delt eu sohryft. Eeu aardige bijzonderheid wordt door de Siècle iu herinnering gebracht. Nog geen week na de degradatie van Dreyfus heeft de heer Mïnot in de loge l'Eguerre te Vincennes twij fel geopperd aan de reohtvaardigheid van bef vonnis en zich daarbij beroepen op ©en oordeel door Emile Zola in een zyner werken uitgesproken. Dit was 3 juur vóór ZoSs zijn J'Accuse schreef. Het merkwaardige is, dat het toen verhandelde is medegedeeld in het Februari, nummer van de Revue Magonnique vau 1895. Uit verschillende ttekenen wordt afge leid, dat de Fransohe regeering heeft afgezien van het amnestieplau. Of de verkiezing van Meroier tot senator daartoe medewerkte, wordt niet gemeld. De Siècle beweert, dat een aantal afge vaardigden van plan zyn aan den minister van oorlog overlegging te vragen van alle instruc ties en verdere doenmenten, die betrekking hebben op de uitrusting van de expeditie van Madagascar. De bedoeling zon zyn van deze stukken gebruik te maken by de debatten over de marine-begrooting. Het is zeer wel mogelijk, dat generaal Mercier dadelijk hierin betrekken zal worden. De Temps bevat een artikel over de houding van het Vatioaan tegenover het anti semitisme, waarin o. a. het volgende: De Osservatore Romanowaarvan het Vati oaan zich soms bedient, maar dat evenwel niet als officieus orgaan beschouwd mag worden, plaatste eenigen tyd geleden een reeks arti kelen over de jodenkwestie, waarin o. a. de fabel van den ntueelen moord voor waarheid werd aangenomen. Onder katholieken in Duitsohland en Engeland maakten deze arti° kelen BOhandaal en een Eogeiach katholiek blad, de Tabletgeïnspireerd door kardinaal Vaugban en den hertog van Norfolk, stelde de Osservatore in gebreke feiten te noemen, maar dit blad antwoordde niet. Volgens het Journal de Genève schreef tegelijkertyd kardinaal Vaughan een brief aan Leo XIII? om hem te wyzen op de gevaren van dergeiyke uitlatingen in een blad, dat ervoor doorgaat de gevoelens van den Heiligen Stoel weer te geven. Die brief had uitwerkingmen zegt dat het Vatikaan aau de Romeinsche katholieke bladeu duideiyk te keuneu gaf, dat zij met zulk gesohryf moesten ophouden en dat de antisemitische campagne in dat deel der roomsche pers sedert is gestaakt. De uitwerking van deze wenken van het Vatikaan is tevens waar te nemen in Dmtsch land, waar de KSlnische Volkazeitung met y ver de party van de Tablet heeft gekozen, en in Hongarije, waar de bisschop van Zips een brief aan zijn geestelijken gericht heeft, om hen aan te manen tot het betrachten van christeiyke liefde jegens de joden. Een Xtaliaansch legatie-secretaris te Parys heeft daar deelgenomen aaneen banquet, door de socialisten aangeboden aan den Itali aanBchen socialist Enrico Ferri. De diplomaat is deswege naar Rome geroepen, om zich te verantwoorden. Zaterdag zyn aan de verschillende leiders der politieke partyen in Oostenrijk de uitnoo- digingen gezonden voor de verzoeninga-confe rentie, die heden, Maandag, te twee uren zou worden gehouden, onder voorzitterschap van den minister Körber. Door de Duitsch-radioalen en de Czechisch-radicalen zijn de uitneodigingen niet aangenomen. De Petersbnrgsche Wjedomostie zegt dat er niets aan is van alle praatjes over een paleis revolutie te Peking, en dat er niets geschied is dan de benoeming van een troonopvolger. De Vereenigde Staten wenschen aloprija voor den steun, dien zy Engeland in den oorlog verleenen, de afschaffing van het Clayton- Bulwer-tractaat, dat in den weg staat aan de plannen om een geheel Amerikaanach kanaal tusschen de beide wereldzeeën te maken. De volgende week zullende onderhandelingen over deze zaak heropend worden. Het conflict in Kentucky is nog steeds niet afgeloopen. Er heeft een samenkomst plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van beide eandidaten, maar men werd het niet eens. De militie is onder de wapens en schijnt geheel ter beschikking van de republikeinsohe party. Later werd gemeld, dat Goeber, de Duit- sche candidaat, aan de gevolgen van den moordaanslag is overleden. Sedert eenigen tyd zyn de Indianen op de grens van Mexico in opstand. De tegen hen uitgezonden troepen leden een échec. De bevelhebber, generaal Torre», sneuvelde. Iu het geheel verloreu de troepen 90dooden,2l0 verwonden en 60 vermisten, 't Lijkt wel een Engelsehe nederlaag. De oorlog in Zuid-Afrika. BULLERS DERDE POGING is werkeiyk aangevangen. Vrydag is hy voor de tweede maal de Tugela overgetrokken. Maar verder zal niets bekend worden van den grooten slag die geslagen is. Zelfs de plaats, waar de overtocht geschiedt, blijft geheim. Maar Williams van de Morning Leader, die geacht wordt geheime relatie te hebben, wyat op het punt, waar de beide Tugeia's samen vloeien, alzoo oosteiyk van Zwartkop- De aanval zou in dat geval esn meer rechtstreek- sche zyn dan de vorige- In de hier bedoelde richting liggen in NW. richting van Golenso de sterkten Groblerskloof, Onderbroek en Drewdrop, die indertgd als zeer sterk werden geschetst. Terwijl men, gelijk gezegd, van Boller niets hooren zal vóór het ontzet van Ladysmith een voldongen zaak is, laat de belegerde stad zelve wel van zich hooren. Er zgn nl. berichten van Zaterdag eu van gister (Zondag). Zaterdag hoorde men andermaal het geschut van Boller. Do belegeraars trokken nit het Zuiden en uit het Westen naar het Noord-Oosten samen, waaruit zou moeten worden afgeleid, dat de Boeren eene oostelijke omtrekking, in de richting van Lombardskop, verwachtten. Maar Zondag luidden de berichten, dat de Boeren zich dichter om de stad samentrokken en weer een nieuw kanon op Surprise Hill plaatsten, wel een bewys, dat de Boeren aller minst bevreesd zijn voor het ontzet der stad, in welk geval zy natuurlijk hun geschat zouden wegvoeren. Te Londen is men natauriyk vol biyde ver wachting, te meer omdat uit Durban een heel verhaal komt over een nieuw ontdekten weg naar Ladysmith, die ongeveer by Acton Homes aanvangt en door een onbedekte vlakte naar Ladysmith voert. Een Engelsohe boer, Watson, wiens farm by Spionkop ligt, zou dezen weg hebben aangewezen en tevens twee, maar zeldeB gebruikte driften door de Tugela, die nu door Buller gebruikt zouden worden. Om dankt, dat, als een weg ais de hier be doelde bestaat, Joubert wel de man is, om dien ook te kennen en onbruikbaar te maken. Maar in elk geval$e groote beslissing kan elke minuut vallen. DOOR ZOELOELAND om te trekken, ziedaar iets dat menigen stuurman aan den wal eeu uitstekend plan scheen, maar voor ons maar zeer betrekkelgke waarde bad. Wel hebben de Boeren by den aanvang van den oorlog een tocht door die streek gemaakt. Maar het groote onder scheid is, dat de Boeren steeds dioht by hun eigen land bleven, zoodat het transportvervoer geen groote moeilijkheden bood. Maar voor de Engelschen is het juist anders om. Hy, die door Zoeloeland een inval in de Transvaal wil doen, zal komen in een streek, die niets oplevert, wyi de Boeren alles hebben teruggehaald, wat den vijand vau dienst had kunuen zijn. En dit bezwaar zal zich te eerder doen gevoelen, als do Engelschen met een tocht door Zoeloeland werkeiyk wat willen bereiken en zich dus zeer ver van huu opera tiebasis verwyderen. De kotonne, die thans tracht dezen tocht te maken, bestaat byna geheel nit in Natal aan geworven lieden, die dus eeuigszins op de hoogte zyn van het terrein. Maar de Boeren zyn op hun hoede en hebben een vry sterk commando met 3 kanonnen in zuideiyke richting uitgezonden, terwijl, gelijk wy Zaterdag reeds meldden, ook te Vryheid vele Boeren zgn. De eerste botsing is voor de Boeren gunstig afgeloopen. Het plaatsje Noutu, by Vryheid, is na een korte beschieting iu handen der Boereu gevallen. De bezetting bestond uit 11 Engelsehen en 34 kleurlingen, die allen werden gevangenge nomen en naar Pretoria gezonden. De buit bestond uit vele paarden, 340 ge weren en een hoeveelheid amunitïe. Op zich zelf moge het verlies van 45 poli tieagenten voor de Engelschen niet veel be- teekenen. Maar het zyn aller lieden, die de streek kennen en das dubbele waarde hebben. KAAPKOLONIE. De Engelsehe bladen brengen niets dan tg- diogen, welke bun lezers moeten doen gelooven, dat alles opperbest gaat. Uit deze mededeelingen biykt, dat er ten zuiden van de Oranjerivier na drie Engelsehe afdeelingen staan: generaal French, dia de Boeren by Golesberg „bij ca omsingeld" heeft en hun aftochtaiyn bedreigt, generaal Kelly Kenny, die wat oosteiyker by Thebus een sterke stelling inricht, en nog oosteiyker ge neraal Gatacre, die door verschillende bewe gingen de mooie positie by Stormberg byna heeft omsingeld. Dit laatste is bepaald waar, want de Boeren generaal Olivier heeft het zelf verkondigd in een toespraak tot de Boeren te Ladygrey De Boeren zyn erg bang voor een omtrek kende beweging der Engelschen, die by Bar- kley een pas in de Stormbergen zonden door trekken en dan via Ladygrey en Hersohellde Oranjerivier bereiken. Zaterdag voor een week heeft commandant Olivier op den weg tusschen Ladygrey en Her schel! een door hem beraamde samenkomst gehad met den Britschen magistraat van Her schel. Olivier zou de belofte hebben gevraagd, dat Ladygrey en Barkly last niet zouden wor den aangevallen, of dat by een aanval de Boe renvrouwen niet zouden worden gemolesteerd (door de Basuto's). De magistraat antwoordde, dat hy geen waarborgen kon geven. Hy zou echter niet aanvallen zonder orders, en in geen geval inlanders gebruiken. De Engelschen weten ook te vertellen, dat de Boeren erg bang zQn en dat zy by Dor-! dreoht 54 dooden en 80 gewonden hadden 1 KORTE OORLOGSBERICHTEN. De telegraphische gemeenschap tusschen Mafeking en Gaberones is hersteld. Door loopers zal men nu tweemaal per week via Gaberones bericht ontvangen. Volgens de Times richtte bet bombardement nog al schade aan en krygt de bezetting sedert half Januari slechts kleine rantsoenen. Uit de officieele opgaven, door het Engel sehe ministerie van oorlog verschaft, berekent de [Daily Maildat op de eerste Tngela-expe- ditie een verlies van 1744 man is geleden. Daily Chronicle komt uit dezelfde gegeveas tof een totaal van 2264 man. Sjechts dit is duidelijk, dunkt ons, dat de regeering er op meesterlijke wyze in slaagt, het publiek de gelegenheid te benemen, te berekenen hoe de zaken staan. Op last van maarsohalk Roberts is com mandant Pretorius, wiens been was afgezet, uit de krygsgevangenBohap ontslagen. De Engelsehe regeering heeft een blauw boek openbaar gemaakt over de verdediging iu Natal. Daaruit bfijkt, dat ook de regeering van deze kolonie ernstig beeft geprotesteerd tegen den oorlog en heeft aangedrongen dat geen daad, welke tot oorlog zou kunnen lei den, zou worden gedaan buiten overleg met de Natalsche ministers. 't Is net als in de Kaap! Maar England's veel bewonderde koloniale politiek belet niet dat twee groote kolonies, tegen hun uitdruk kelijker! wil aan een oorlog worden blootge steld, die de halve kolonie met verwoesting bedreigt. Naar aanleiding van eeu gerucht, dat Ricciotti Garibaldi zich met eeu legioen ter beschikking van Engeland had gesteld, heeft de zoon van den grooten vryheidsheld ver klaard, dat de tegenwoordige oorlog niet be antwoordt aan de idealen van de Italiaansche vrijwilligers en feiteiyk onnoodig was. Alleen bad bg voor zyn persoon zyn hulp aan Engeland aangeboden. Maar dit was af gewezen, wyi de Engelsehe wet niet toelaat dat vreemde officieren in het Engelsehe leger dienen. De afroom van vreemdelingen naar Zuid- Afrika biyft nog steeds aanhouden. Vrydag werden te Napels weder drie Zwitsersche ge- neesheeren van hef Boode Kruis en de Rus sische marineofficier Berg is Dreyer naar Dela- goabaai ingescheept. Een Hindoe over IndiS. Nu de toestanden iu het groote Indische rijk van actueel belang zyn geworden, wyst de Frankfurter Z. op een vóór twee jaar versche nen boekje van Romesch Dutt. Deze man iB een Hindoe, die in Europa zyn opvoeding ge noot, en die jaren lang lid van den Wetge venden Raad in Bengalen was, en die nu de fouten van het Britsche bestuur beschryft, welke bet Indische volk tot vertwyfeling bren gen als niet spoedig hulp wordt gebracht. De Hindoe, die hief blind is voor hem be wezen weidaden, roemt dankbaar, wat bet En gelsehe volk voor zyn volk heeft gedaan. De toe nemende beschaving, en vooral hef meerdere onderricht, dat de Hindoesche jeugd op zeer goede middelbare- en hoogere scholen geniet; het verzekeren van vrede en veiligheid door het gsnsche land; den aanleg van spoorwegen, kanalen en straatwegen; het algemeen en steeds meer omvattend worden van de geneeskunde, vergezeld gaande van de verbetering der ge zondheidstoestanden; de uitroeii'ag van oude, ingewortelde misbruiken; voor dit alles brengt de Hindoe den Engelsohman zyn dank. Maar toch, de Indiërs, die viytig en volhardend, met weinig tevreden en zeer matig zyn en boven dien een vruchtbaar land bewonen wel is waar doet de overgroote bitte dikwyis den oogBt tegenvallen, maar dit alleen kan de bevolking niet verarmd hebben hadden Diet tengevolge van deze mislukte oogBten alleen slachtoffers kunnen worden van hongersnood, zooals die heerschte in 1837, '57, '60, '66, '74 '77, '97 en nu weer in 1900. Volgens schatting gingen in de laatste eeuw reeds 12 millioen menschen- levens tengevolge van hongersnood verloren, en dit wel in een land, zoo rijk gezegend als Indië. De ellende was dan ook niet een gevolg van gebrek aan levensmiddelen, maar wel van gebrek aan geld, om zich het allernoodigste fe verschaffen. Wat in Europa voor de arme Hindoo's werd bijeengezameld, het viel «Is een droppel water op een gloeiende steen. De opbrengst der collecte's in Engeland zelf was slechts een percentgedeelte van wat Indië voor Engeland had afgeworpen. Onder Eugelsch bestuur ia Indië dus verarmd eu daarvoor voert Romesch Dutt vier oorza ken aan, die op den duur ludië's ondergang tengevolge zullen hebben, wanneer niet spoedig in den bestaandeu toestand verandering komt. Die oorzaken zynde vernietiging der inland sehe industrie; de druk, die op het grondbezit wordt uitgeoefendde uitgaven, geëischt voor legers eu oorlogen aau de grenzen, waar En geland zich als groote mogendheid moet biy ven doen geldeneu eindeiyb, waar het rijksamb tenaren betreft, de achteruitstelling van den inlander by geboren Engelschen, aan wie millioenen bjj millioenen worden uitbetaald. Ia de eerste plaats wordt het grondbezit genoemd. Grondbezitters in Indië dry ven een winstgevenden en nitgebreiden handel injute- en theeplanteu en katoen. Maar de winst vloeit grootendeels in de zakken van Euro peesche planters en handelaars, die, zoodra zy genoeg verdiend hebben, repatrieeren. Het grootste deel van /de opbrengst gaat op die manier het land uit. De grond zelf is bezit van den staat, die versobillendo stukben in pacht geeft. De pachters in Benares en Bengalen verkeeren in deze in de beste positie, daar zy hun goede ren in erfpacht kunnen ontvangen. Anders is het eehter in de overige deelen des lands, waar de pachtcontracten slechts voor 10, 15, 20 of 30 jaren gelden. Wanneer deze pachtcontracten vervallen, dan is het, ook al tengevolge van voortdurenden aangroei der bevolking, een warme stryd om de verpachte landeryen, hetgeen natuurUjk verhooging van de hunrsom in de hand werkt. Dat op die wgze de landbouwende bevolking tot welstand komen kan, is onmogelijkin tegendeel, de gansche bevolking znehfc onder den druk van het gebrek. De meeste inland sehe bewoners van deze streken hebben dan ook juist genoeg om niet te sterven; het is uitgemaakt, dat byna 50 millioeu menscheu, eu dat nog wei in jaren van overvloedigen oogsts zich niet voldoende voeden, zoodat by misluk ken van den oogst hulp van buiten oogeu- blikkeiyk noodig is. Maar van waar zal iu deze tydeo die hulp komen, nu Engelands eigen aan gelegenheden het reeds de handen vol geven en de overige landen alles behalve vriendschap» gelijk gezind zyn jegens de Britsohe koloniën. Eens bloeide ook in Indië een inland sehe industrie, even degeiyk eu even eigenaardig als de Japansohe. Tal van inlan ders deden aan bijzondere soorten van volks- uyverheid eu verdienden daarmede ruim schoots huu brood, daar hunne handworks- producten, zoowel in hef binnenland als naar buiten, grooten aftrek vonden. De uitvoer handel echter, waarvan in hef begin zich de Oost-Indische compagnie wist meester te maken, moest spoedig den stryd opgeven tegen hef opgevoerde belasting- en pafentstelsel en de handel in het binnenland kreeg tengevolge daarvan door overpreduotie te lyden. Boven dien, de goedkoope machinaal vervaardigde produoten van de Engelsohe ny verheid traden al spoedig in hardnekkige eonenrrentie met het moeiiyk te vervaardigen en daardoor dare handwerk der Hindoes. Indië werd voor Engeland een nieuw uitvoer-gebied, een nieuwe brou van rijkdom. De vroegere spinners en wevers, schilders en batikkers verdienden geen twintig cent meer per daghun industrie ver liep en moest eindelijk ophouden te bestaan. Handwerkslieden werden landbouwers, nieuwe aanwinsten voor het grondbezittend proletariaat. Zoo verarmt hef land, en toch bfijft Enge land - hef als een citroen uifknypen. De En gelsohman zelf heeft hier een r|k bestaan, als leider by ondernemingen van landbouw, industrie, handel en verkeer. Engelsch geld, in Indische bouwondernemingen, herstel of aanleg van verkeerswegen, ja, in wat niet ai gestoken, werpt prachtige rente af. Ook laaf men niet na het land, dat zooveel kau op brengen, ook heel wat belasting te laten be talen. Én van deze belastingen wordt verre weg het grootste gedeelte gebruikt in de kostbare oorlogen, die Engeland, ter bevesti ging van zyn opperheersohappy, tegeu sijne Aziatische naburen heeft te voerenzoo tegen Afghanistan en Beloetsjistan als tegen Birma en China. Steeds moet Indië een staand leges1 van 100.000 man op de been hebben. Werke iyk, voor de Hindoo's is dit niet noodig; zif zyn het vreedzaamste volk ter wereld. Maar hef is het alles veroverende Engeland, dat deze strijdmacht voeren wil. Was het du® niet billijk, dat ook Engeland een deel van de kosten droeg. Zeker, maar toch moet alles van Indië komen. En nog in een ander opzicht is Indië voor Engeland zeer voordeelig. Natauriyk moet ecu volk vau honderd mil° lioen door een leger van ambtenaren bestuurd worden. Eu nu zou men denken Indië voorde Indiërs. Millioenen Hindoes doorliepen reeds de Engelsohe openbare scholenduizenden heb ben in Europa gestudeerd en werkeiyk, aan bekwame mannen is iu Indië geen gebrek, ea daarby zyn het er, die bun land en volk reeds van hun jeugd af kennen. Iu de wetten staaf dan ook duideHjk te lezen, dat ras noch religie zal uitsluiten vau het staatsbestuur. Ook is dat meermalen plechtig beloofd, bv. in 1877„Gij, inwoners van Indië, van welk ras of welken godsdienst gy ook zQfc. Gij hebt hef vecht in alle opzichten, geheel naar uw eigen bekwaamheden, even 'goed als uw En gelsehe medeburgers, deel te nemen aan nw staatsbestuur. Dat is de eisch van de hoogste rechtvaardigheid en meermalen bevestigd, zoo wel door Engelsehe en Indische staatelieden, als door de wetgeving van het Keizeriyk Par lement. Hieraan de hand te houden, het is een zaak van. eer voor de Engelsehe regeeringhet is ook geheel overeenkomstig het doel der En gelsehe politiek." Woorden, woorden Niets dan dat. Zelfs geen vyf percent van de ambtenaren zyn Indiërs, vooral niet in de hoogere betrekkin gen. De Engelschman geniet de eer, enstrykt er het geld voor op. Al h6t bovenstaande brengt onder de intel lectueel ontwikkelde Hindoes en hun aantal is niet gering de grootste ontevredenheid te weeg en honderdduizenden van hen koes teren den wensch het juk der Engelsehe heer schappij te verbreken. Waf deze laatsten nog weerhoudt is alleen het geduldige, verdraagzame en inschikkeiyke karakter van den Hindoe^ zyn gebrek aau een energiek initiatief, aan flinke doortastendheid, aan een goede militaire ontwikkeling en organisatie. Engeland zal wel de oogen open honden; maar een omnogeiybheid is bet niet, dat de uitgebroken hongersnood, de verzwakking vau Engeland in den oorlog tegen Zuid-Afrika en een .'zeker' dry ven van Rusland, (jen loop der dingen zouden bespoedigen. Dé Deutsche Wochen-Zeitung in den Kie'krï

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 3