BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. bouw der loge door hare leden te verrichten werkzaamheden in de eerste plaats strekken om op te bouwen en te versterken elkanders individueels zedelgke, zoowel als verstandelijke vermogensdat nu weliswaar die onderlinge werkzaamheid der leden tot elkanders indivi dueels stichting en ontwikkeling zeker mede bevorderlik kan wezen voor het algemeen welsjjn, doch daaruit geenszins mag worden afgeleid, dat een gebouw, hetwelk voor zoo danige werkzaamheden wordt gebezigd, ook ia den zin der wet tot regeling van de perso neels belasting „uitsluitend als inrichting tot algemeen nut" wordt gebruikt. De Oprechte Haarlemschs Crt. zal naast haar gewone editie een stads-editie uitgeven. „Wij beginnen deze onderneming met groot vertrouwen, zeggen de uitgevers, de hh. Joh. Ensohedé en Zonen. Onze bedoeling is, de Oprechte Haarlemsche Crt. in staat te stellen, voortaan door haar beide organen te voldoen aan de eischen van een nieuwer en tijd en waardig de taak te blijven vervullen, die zij meer dan twee eeuwen geleden op zich nam." De eigenaar van de Tholensche boot, liggende in de Nieuwehaven te Rotterdam, heeft by de politie aldaar kennisgegeven, dat hy door een mosselkoopman voor 7 balen mosselen is opgelicht. Onder Nieuwenhoorn vond men Dinsdag een 70 jarigen man, thuis behoorende te Oostvoorne, dood in het gras liggen. Hy was op weg naar zQn schoonzoon, woonachtig aan den Westdyk. Zondagnacht werd by eene familie in het Sarphatipark te Amsterdam een dienstbode plotseling wakker door een gerucht, dat zy in haar slaapkamer hoorde. Een man stond voor haar bed, die haar by den pols greep en vroeg waar het geld was. Onder bedreiging van haar te zullen vermoorden, bewoog de indringer de 17e jarige hem naar de eerste verdieping te brengen, waar het geld van den heer des huizes lag. By de trap gleed de in breker uit en viel op den grond. Door het geraas werd de heer des huizes wakker en ging, niemand anders ziende, de dienstbode te ïyf. De dief vluchtte doch de politie wist hem op te sporen en te arresteeren, het bleek een oud bekende van de justitie te wezen. - Nabij de halte „Zuidermeer", aan de spooriyn Alkmaar—Hoorn, is een bejaard man van Spierdyk (N. H.) uit den avondtreia ge stapt, in het water gevallen en verdronken. Het verhaal van een aanranding en ver wonding, waarvan een gepensionneerd O.-I. militair onder Arnhem het slachtoffer zegde te zyn, is gebleken totaal ongegrond te wezen. Na eerst volgehouden te hebben dat drie onbe kenden hem verwond hadden en f33 ontstolen» erkende hy later alles verzonnen te hebben en voornemens te zyn geweeBt zelfmoord te plegen. Een krankzinnige, woonachtig te Nymegen, die in het begin dezer maand in het gesticht te Zutphen ter verpleging is opgenomen, is Maandag daaruit ontvlucht. Dinsdag moet hy zich onder Dieren hebben opgehouden. Te Borgharen is de vrouw van een arbei der, by het putten van een emmer water, voorover in den put gevallen. Zy werd er levenloos uitgehaald. Te Groningen heeft de sigarenfabrikant Westerhuis de eischen der stakers ingewilligd en zyn personeel weer aan 't werk gekregen. De heer Kranenburg heeft 6 man aan 't werk gezet. Zeer vele gezellen zyn reeds vertrokken. Uit België is 2000 francs, uit Duitschland 1000 mark en uit Amsteidam f500 voor de stakers gezonden. iemand te Drachten, die wegens aanran ding en diefstal van een 81jarigen veehouder te Lippenhuizen, door de rechtbank te Heeren veen tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, is in de gevangenis te Hearenveen krank zinnig geworden. Hy wordt naar het ryksge- sticht te Medemblik overgebracht. Alle stoelenmakers te Noordwolde (de leerjongens er by gerekend ongeveer 200) heb ben Dinsdag het werk gestaakt om hooger loon te krygen. Naar men verneemt, eischen zy 10 cent meer voor het maken van een stoel. Daar de aflevering van het Noordwolder fabri kaat tegenwoordig in vollen gang is, achten de knechts de gelegenheid gunstig om een biilgker loon te bedingen. Te Vaals is een 70-jarige bedelaar door de electrische tram overreden. Hy bleef op de plaats dood. Dinsdag i3 te Criquebeuf-sur-Seine, door eene onbekende oorzaak, brand ontstaan in era kamer, waarin vier kinderen, die door de ouders, vischverkoopers, alleen tehuis waren gelaten, lagen te slapen. De ongelukkige kleinen zyn in hun bed verbrand. By een spoorwegongeluk in Algiers werd de treinchef gedood, de stoker zwaar gekwetst, terwyi verscheidene passagiers licht gewond werden. Men wil eindeiyk in Engeland wat voor de noodiydenden in Indië gaan doen. Waar het er op aankomt geld te maken, achynt vindingrykheid den Engelscbman te zyn ingeboren. Dit bleek nu weer te Londen, waar de slagershond bekend liet maken, dat de vleesohpryzen „wegens den oorlog" van nu af aan met minstens 6 cent het pond ver hoogd werden. Waarom „wegens den oorlog Ja, daar was niet makkeiyk grond voor te vinden. Eindeiyk toch lubben zy zich door een kosteiyhe uitvlucht uit hunne verlegenheid geredHonderdduizend man zyn uit Engeland vertrokken, zeiden zy; het verbruik van vleesch is daardoor geringer geworden en dientenge volge moeten wy het duurder verkoopen, willen onze inkomsten geiyk biyven. Zaken zyn zaken. Natuuriyk kan iedere handelsman ziek van dit argument bedienen en tot een dergeiyke prysverbooging besluiten. De vraag biyit echter, of de consumenten zich deze liecht gemaskeerde, eigrabaatzuohtige wille» keur van den slagershond zullen laten welge vallen. Te Bochum, aan de Ruhr, waar reeds sedert eeuigen tyd werklui van verschillende takken van industrie den arbeid hebben ge staakt, heeft Woensdag een bloedig treffen plaats gehad tusschen de stakers en de gen darmen, wier hulp door het gemeentebestuur was ingeroepen. Daar een saamgestroomde menigte stakers en nieuwsgierigen weigerden uiteen te gaan, moesten de gendarmen vuur geven, waarby een gezel werd gedood en een aantal anderen ernstig gewond. Te Hamburg is een geval van melaatsch- heid geconstateerd by een persoon, dieeenige jaren geleden uit Columbia terugkeerde. In het kanton Grauwbunderland is de Abulatunnel, waarin juist vgf arbeiders aan het werk waren, ingestort. Reeis zyn drie lijken gevonden. Te Zorland, in Hongarye, heeft een vree- seiyk ongeluk plaats gehad. Eenige kinderen hadden op straat een pakje gevonden, en dit aan hun moeder gegeven, die, zonder te weten dat de inhoud van het pakje uit dynamiet bestond, de gevaariyke vondst op de kachel neerlegde. Toen zy den volgenden dag het vuur aanmaakte, ontplofte het dynamiet en het huis werd uit elkaar geslagen. Onder de puic- hoopen vond men reeds de lijken van demoe der en twee der kinderen. Uit Rangoon wordt gemeld, dat de boot Pekin door een ontploffing is vergaan. Elf man der equipage kwam om. De boot Volle is op de Spaansche kust vergaan. Slechts een deel der bemanning is gered. EEN DRAMA OP ZEE. Over het vreeseiyk ongeval, dat, zooals wy in ons vorig nommer reeds kort melddeo, de Hambnrgsche stoomboot Remus trof, vinden we thans nog de voigende treurige bijzonder heden. Het vaartuig, waarvan de bemanning uit Duitsohers, Noren en Denen bestond en dat van Philadelphia vertrokken was met een voor Aarhuus bestemde lading mais, strandde, tengevolge van dikken mist, in den vroegen morgen van den 27 Januari op de klippen van Hornes-Rey. Dadeljjk na de stranding spron gen de onderstuurman, de bootsman en drie matrozen in een sloep, om te trachten het land te bereiken. Dit schijnt Lun niet gelnkt te zyn, wyi men wrakstukken van de sloep op de Skallinger bank vond. Spoedig nadat deze sloep van boord was gegaan, brak de Remm in tweeën, zoodat de bemanning zich iu het want moest bergen. Vrydagmorgen werd weder een boot te water gelaten, ditmaal met tien matrozen bemand. Het vaartnigje aloeg onmiddellijk om en van de opvarenden verdronken er zeven. In den nu volgenden vreeseiyken nacht liet een der schipbreukelingen, wiens verstijfde ledematen langer dienBt weigerden, de reddende touwen los en verdween in de diepte. Dien zelfden nacht doodde de gezagvoerder Williams, wien het hjden te zwaar werd, zich zeiven met een revolverschot. Eenige uren van te voren hadden de vreeBeiyke kwellingen hein reeds het verstand doen verliezen, zoodat hy zieh reeds een paar maal in het water had geworpen, maar telkens weer door zijn beman ning was opgevischt. Het overschot van de bemanning bleef zich aan het want vasthouden en rekte het ellen dige lijden door het gebruik van maïskorrels, die uit het laadruim afkomstig waren en aan de oppervlakte van het water dreven. Eindelijk werden de schipbreukelingen op gemerkt door de Nooroche stoomboot Nordsae, die de ongelukkige bemanning nit haren el- iendigen toestand bevrijdde; de meeste matro zen waren bewusteloos en by allen waren de voeten bevroren. Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notarij P. de Maret Tak werden Woensdagavond in het Vereenig ings- gebouw te VIiosing en in het openbaar geveild de volgende, aldaar gelegen onroeren de goederen: 1. Een huis eu erf op het Eiland, aan de Bgk- straat, wijk M M no. 45, groot 77 o. a. voor f1455 aan den heer M. de Jonge. 2. Het pakhnis met 3 afzonderiyke boven woningen aan de Verlengde Coosje Busken- straat, A 166, 166a, 1666 en 167 groot 2 a., 39 c. a., perceel 166 voor f2200 aan den heer L. Bakker, perc. 166a/b voor f2064 aan den heer L. Hendrikse en perc. 167 voor f1954 aan den heer L. J. de Groot. Drie hnizen en erven daarachter, aan de Ver lengde Glacisstraat (Spuiboezem), A. 207, 208 en 209 reap, groot 64, 65 en 67 centiaren, te zamen voor f 6307 aan den heer A. Bertling te Haarlem. De koopers by wier naam geen woonplaats vermeld is wonen te Vlissingen. Woensdag werd te 's Heer Abtsherke in het openbaar verkocht een hofsteedje met bouw- eu weiland, groot 3.32.80 H., gelegen aldaar en toebehoorende aan den heer Jac Bostelaar. Kooper werd de heer J. de Beste te Wol- faartsdyk voor f 11.500. Verder werd nog verkocht een stukje bouw land groot 1.91.90 H., eveneens te 's Heer Abtskerke gelegen. Daarvan werd kooper de heer M. de Smit te 's Gravenpolder voor f 2250. Nog werden daar denzelfden dag, door no taris L. A. Paardekooper Overman, publiek verpacht ongeveer 8 hectaren bouw- en weiland, gelegen onder 's Gravenpolder,'sHeer-Abtskerke en Kloetinge, voor 7 jaren, voor de som van f 840 per jaar of f 42 't gemet. Wanneer de vaste goederen der kerk-armen en diaconie van 's Heer-Abtskerke, die slechts aan inwoners van de gemeente onderhands worden verpacht, mits deze nog behooren tot de hervormde gemeente, naar dezen maatstaf publiek wordeu verpacht, dan zou dit eene meerdere opbrengst geven over de ±200 hect aren van f 10.000 per jaar. Kattendijke. In de slikken van den polder De Breeds watering bewesten Ierseke is een val ontstaan, ten Westen van de Kattendyksche sluis. Bij levert evenwel voor den zeedyk geen gevaar op. Cats. Voor den polder Al te Klein beeft eene oeverafsobuiving plaats gehad. Zy heeft eene lengte van ongeveer 150 Meters. De laagwaterliju is byna 40 Meters den dyk genaderd, zonder gevaar evenwel voor de zeewering. 's Gravenhage. Het gerechtshof alhier bevestigde heden het vonnis der Middelburgsche rechtbank in^de zaak van E. J., beklaagd van mishandeling, en het vonnis der reohtbank te Zierikzee in zake C. P. W. L., werkman te Bruinisse, beklaagd vaa wederapannigheid en beleediging. Eerste kamer. In de heden gehouden vergadering heeft de heer Dyckmeester zitting genomen. By het debat over de begrooting voor 6i«- nenlandsche zaken betuigden de heeren Bree- baart, Fransen van de Putte en Van Weideren baron Rengers instemming met de voorloopige terugname der subsidiën voor paobtcommissiën, en betoogde de heer Van de Putte het groote belang voor de water ver ver tcbing van Zuid- Holland van maatregelen tegeu wegvloeiing van het water naar de Maas te Rotterdam. De heer Rutgers toonde zioh ongerust over 's ministers agrarische hervormingsplannen ten opzichte van het pachtwezen. By de beantwoording der verschillende sprekers achtte de minister van binnenland- sche zaken eene strikt onpartydige samenstel ling der examen-commissie a in het belang van het onderwys. Verder deelde hy mede dat het rapport der Staatscommissie omtrent de waterververscbing spoedig is te wachten en Ged. staten van Zuid-Holland voor de a. s. zomervergadering voorstellen zullen doen tegen wegvloeiing van bet water naar Rotterdam. Met warmte verdedigde de minister zich tegen het verwyt van den heer Bultman, om trent ongenoegzame behartiging van landbouw belangen. Laatstgenoemde vroeg de oprichting van een landbouwdepartement. Het hoofdstuk Binnenlandsche zaken is daarna aangenomen. Ook bet hoofdstuk Marine is goedgekeurd. De commies-griffier der Kamer, de beer mr Romeyn, werd beeedigd en geïnstalleerd. Arnhem. Door het gerechtshof is de bekende Zeegers, vroeger bakker teHarsoamp, beschuldigd van vergiftiging zijner echtgenoote, beden veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf. De eiach luidde levenslang overeen komstig het vonnis der rechtbank. De man had thans bekend de misdaad ge pleegd te hebben. Db oorlog IS Zuld-Afrlka. EEN NIEUW PLAN VAN AANVAL VOOR LADYSMITH. Volgens een telegram uit Londen heaft de Times berichten van een uieuw plan der Boeren om Ladysmith te veroveren. Men zou nl. tot de erkenning zyn gekomen, lat de tegenwoordige wijze van aanval weinig «ans van slagen biedt, terwyi hot bombarde ment niet veel uitwerking heeft. Men heeft nu bet volgende eigenaardige plan gevormd, dat, naar het ons voorkomt, zeker wel een onz6r landgenooten tot vader zal bebben. Ladysmith ligt, geiyk men weet, in een kom, door hooge heuvels omringd. De Kliprivier komt in het N. W. daze kom binnen, om haar, aa een zeer kronkelenden loop in bet Z. O., tusschen twee dicht bg elkander geleeen heuvels te verlaten. Men heeft nu het plan opgevat de Kliprivier daar, waar zy de kom verlaat, af te dammen. Wyi de Kliprivier een vry groot verval beeft, zou de kom dus onderloopen, waardoor de troepen uit de kelders en de onderaardsche bomvrije verbiyven verdreven en daarna aan granaatvuur blootgesteld zouden worden. Voor de uitvoering van dit plan worden aafw de Times uit Lorenzo Marques verneemt planken, balken, zandzakken en eenige hon derden Kaffers uit Johannesburg en Pretoria aaar Natal gezonden. Kaapstad 30 Jan. (Times.) Men is zich aier volkomen bewast van den ernst van den toestand, maar vreest dat men het te Londen niet is. 31 Jan. Volgens een gerucht heeft een Britsche troepenmacht, zonder tegenstand te ontmoeten Priesha, aan de Oranjerivier, be zet, met het doel Kimberley te ontzetten. (Prijska is het Zuid-Westeiykste punt van West-Griqualand, ongeveer 145 Eng. myi Z. W. van Kimberley.) Lorenzo Marques 31 Jan. Volgens een telegram uit Pretoria verliet Joubert Maan dag het hoofdlaager by Ladysmith eu vertrok aaar de Boveu-Tugela. In het Boerenhoofd- kamp is alles rustig. Lange Tom gaat voort Ladysmith te be schieten. De sterfgevallen door koorts en andere ziekten moeten daar zeer talryk zyn. Verzending en laatste bnslichting dér MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.)2 Febr. 6.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst). 2 Febr. 12.53 's namid. Napels (Duitsche dst.) 5 Febr. 12.53 's namid. Marseille (Lloyd) 6 Febr. 6.05 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 9 Febr. 12.53's namid. Rotterdam (Lloyd) 9 Febr. 6.05's avonds. Marseille(Fr. dienst)10 Febr. 5.30'smorgenr. Genua (Nederl.) 13 Febr. 6.05 'a avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitsluitend voor decorrespondentie, waarvan de verzending met deze gelegenheid op de adressen is aange geven. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.20 's avonds en een snppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 'a avonds. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. "W est-Indië. Guragao over Queens- town2 Febr. 10.03 avonds Suriname via Sout hampton6 Febr. 5.30 's morgens Suriname via St. Na- zaire8 Feb. 5.30 's morgeus Coragao met K.W.I. maildienst14 Febr. 6.05 's avonds Suriname via Amsterdam. Den butsten en llen elke maand 6.05 's av. Algemeen Overzicht. De heer Campbell Bannerman heeft, als leider der liberale oppositie in het Engelsche Lagerhuis, de beginselen van den grooten Gladstone en de tradities zyner party hoog te houden. En voor die taak bleek hy ten volle berekend. 't Was natuuriyk, dat men in hem niet zon zien een stop-the-war man. Integendeel, hy is bereid de regeering te stennen. Maar opvallend is toch, dat hy zoo wees op de bevrydiog van het Engelsoh grondgebied van den vyand, alsof dat het einddoel van den oorlog moest zyn. Maar het voornaamste deel van zyn rede was, dat hy volgender wyze den oorlog zelf afkeurde. Als ik de omstandigheden naga, die aan den oorlog voorafgingen, als ik let op wat de regeering heeft beraamd sedert zy aan het bewind kwam, en op den geest die beeft voor gezeten by de studie van het groote Zuid- Afrikaansche vraagstuk; wanneer ik de ge- dragsiyn naga, door de regeering gevolgd in baar betrekkingen met de Transvaal en met de Hollanders aan de Kaap; wanneer ik daar enboven de bewyzen zie van baar gebrek aan vooruitziendheid ten aanzien van de behoeften op militair gebied, voor het geval baar poli tiek leidde tot het uitbreken van vyandeUjk- heden, die wasrschyuiyk werden door de wyze waarop zy de zaken leidde, dan zie ik my ge noodzaakt de politiek der regeering te véroor- deelen en ik geloof dat een groot deel van het Huis het met my eens zal zyn. Ik ben daarom verheugd over het voorstel dat de heer Firtzmaurice zal indienen, want het zal ons in staat stellen onze meening op dat punt uit te drnkken. Wel zal men ons toeroepen, dat het niet het oogenblik voor eritiek iv, en dat onze aan merkingen, hoe ernstig ook, tot naden oorlog moeten wachten. Ik voor my verwerp een dergelijke theorie. Het tegenwoordig oogenblik is geeigend voor een krachtige eritiek, en zy, die alle aanspra- keiykheid voor de regeeringspolitiek willen van zieh werpen, moeten zich nn nitspreken. De minister en hunne raadslieden hebben een ge- makkeiyke formule uitgevonden, door te pro- olameeren de geiykheid van alle lieden van het blanke ras. Ik zou gelukkig zyn indien de aanhangers der regeering, zoo verlangend aaar geiykheid van rechten, die leer ook in Engeland zelf wilden toepassen, waarvoor zy ruimschoots gelegenheid vinden. Maar de waarde van die leer hangt af van haar toepas sing en nu zie ik, dat de organen der open bare meening in Zuid Afrika, die van den be ginne af aan de politiek der regeering hebben gesteund en zelfa ingegeven, thans de schorsing verlangen van de constitutioneele vrijheden in de Kaapkolonie. Waarom? Omdat de Hol landers daar de meerderheid vormen Zy vragen openiyb, dat men na de over winning de grenzen;, zal veranderen, of een ander stelsel zal uitvinden, om te voorkomen, dat in de toekomst een Hollandsche meerder heid zal biyven. Ik onderstel niet, dat de minister persooniyk een zoo monsterachtig voorstel goedkeurde; maar bet la dezelfde geest waarvan haar politiek doortrokken was. Men heeft te weinig acht gegeven up de trouwe Hollanders in de Kaapkolonie. Ouder het stelsel van den heer Chamberlain, zyn de ministers van de Kaapkolonie, die evengoed ministers van de kroon zyn als hy zelf, behan deld met een koelheid, die weinig geschikt was om twytel en vrees te doen verdwynen en om de werkeiyk goede gevoelens te handhaven. Dit waB noodig, niet alleen opdat er een goede regeer ing zy, maar vooral opdat de toekomst van Zuid-Afrika op een voldoende wyze ge regeld worde. Ook iu de zitting van Woensdag werd de honding der regeering scherp veroordeeld door Robert Reid. Deze noemde als de werkeiyke oorzaak van den oorlog, een misverstand tus schen twee naties, in het leven geroepen door de verdorvenheid en de dwaasheid van eenige individuen die, op heftige en leugenachtige wyze, hebben doen gelooven, dat Transvaal naar de oppermacht in Zuid-Afrika streefde. Spr. noemde dit gewoonweg belacheiyk, waar de Blauw boeken bewyzen, dat deTrans- vaalsehe regeering voortdurend op een arbi trage heeft aangedrongen. Hat is een fabel te beweren, dat de Boeren de Engelseben uit Zuid-Afrika wilden dryven, een fabel bestemd om de noodlottige politiek te vergoeiyken, die de Engelsche regeering gedurende 4 of 5 jaar heeft gevolgd, en die onrust wekte onder de Boeren, die zoo harts- tochteiyk aan hun onafhankeiykheid hangen. Van eene samenzwering onder de Afrikaan- ders was vóór den oorlog zoo weinig sprake, dat de Hollanders nog in 1895 by verschil lende gelegenheden biyk gaven van hun trouw aan Engeland. Het Lagerhuis behoorde het onderzoek over de Jamesonzaak te hervatten, en tot het uiterste voort te zetten, ook met oog op den slechten indruk, dieu het eerste onderzoek in Earopa heeft gemaakt. Men gelooft op het vasteland en in de Transvaal,dat de Jameson raid werd beraamd met medewerking van Chamberlain. Spreker betoogde verder, dat de grieven der nitlanders sterk overdreven waren. Vervolgens stelde4hy in het licht, dat, als het parlement byeen was geweest, het nooit den oorlog zou hebben goedgekeurd. Mo ar hy vroeg, welk denkbeeld men moet hebben van de wysheid van staatslieden, die, tydens het voeren van o&derhandeliDgen, troepen in Zuid- Afrika byeentrobken. Zonder dien maatregel zou de oorlog nooit zyn uitgebroken. Met de Transvaal spelen wy het nooit klaar, voordat wy de holft van «la manneiyke bevolking heb ben uitgeroeid en zelf vreeseiyke verliezen hebben geleden. Indien dat de vrucht is van het nieuwe impérialiame en indien dat stelsel beteekent dat Engeland breekt met de oude traditie om andere volken te ontzien, ook dan als zy zwak zyn als wy zien dat die leer de vryheid belaagt, in plaats van haar vooruit te helpen, dan is het de plicht van alle eeriyke burgers om dien geest te vernietigen vóór hy ons ver: nietigt. (Luide toejuichingen). De ministerieele redevoeringen zallen wy maar laten rusten. Ons doel is niet een vol ledig verslag te geven, wèl aan te toonen dat Engeland nog verstandige en eeriyke wet gevers telt. Evenals Franbryk in den laatsten tyd toont ook Engeland dat nooit een geheel volk ver dorven en verblind kan zyn. Beknopte Mededeelingen. De Fransche regeering heeft van eenigo bisschoppen, die zioh in de zaak der Assomptio- nisten roerden, het tractemenfc ingetrokken. Te Parys is Woensdag het proces Judet- Zola behandeld, (klacht wegens beschuldiging van valschheid), Zola is vrygesprokon. De sultan van Turkye heeft president Loubet het kruis van de Imtiaz-orde in brilli- anten gegeven. De Porte heeft het op dit oogenblik met twee mogendheden te kwaad. Italië bleef aandringen op uitlevering van het geschaakte meisje, dat als minderjarig onder de hoede van haar ouders behoort, zoodat een over gang tot den Islam (die baar meerderjarig zou maken) niet kan worden erkend. Deze zaak kreeg znlk een beteekenis, dat er reeds ge dreigd werd met het afbreken van de diplo matieke betrekkingen. Dat hielp en ten laatste werd de jengdige schoone teruggegeven. De Franaohe gezant daarentegen eisoht voldoening en schadevergoeding wegens het ophouden en doen doorzoeken van een Fran sche boot, door de Tarksche politie, teneinde naar des saltans voortvluehtigen zwager te zoeken. De laatste dagen was gemeld, dat de Russen, na de bekende opschuiving hunner troepen naar Kontsk, het voorloopig daarbij zonden laten. Maar nu wordt van andere zyden weer gemeld, dat hun aantal op 30.000 wordt gebracht. Zelfs wordt gemeld, dat de bezetting van Herat op 15 Maart is bepaald* By een verkiezing voor gouverneur van den AmerikaanBchen staat Kentucky is de oandidaat van de democraten, de senator Goebel, zwaar gewond; de dader is gearresteerd. De zaak wekt natuuriyk groote verbittering by de democraten, zoodat men voor een ernstige botsing tusschen de partgen vreest. Da regeering besloot troepen te zenden. De gewonde is onderwijl gekozen verklaard. De Amerikaansche Senaat is eindeiyk klaar met de Samoa oonventie, en wel door de herroeping van het besluit nog een tweede lezing te doen plaats bebben. In Australië is men reeds lang boos op Daitsohland, vooral in verband met de Samoa-; oonventie. Het gevolg van deze ontstemming was een aanval op de Duitsche club. Een sterke politiemacht herstelde de orde, maar geen enkel blad keurt deze beweging af. De oorlog in Zuid-Alrika. Uit betrouwbare bron verneemt de New castle Daily Leaderdat generaal Roberts in zyn hoofdkwartier te Kaapstad zal biyven, totdat hy een alleszins voldoend leger byeen heeft, om den veldtocht tot een goed einde te brengen. Lord Kitchener daarentegen zal waarscbyniyk onmiddeliyk naar Natal ver: trekken. Uit Pieter Maritsburg werd Zondag ge seind, dat alle Britsobe troepen (dns ook de brigade Lyttelton) het terrein ten Noorden van de Tugela hadden ontrnimd. Na de verwonding van generaal Wood- gate is het bevel op Spionkop overgenomen door kolonel Thornyoroft. Bnller erkent dat deze den stryd heeft voortgezet tot hy 40 van zyn sterkte had verloren. Na zoo dap-

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2