BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Hordijk, mr J. E. gra»f Vso Bylniidt, mr J. (i. Patijo, jhr mr A. P. C. Van Karnebaek. Wie bedenkt er nog een vijftal om het dozijn vol te maken? Zaterdagochtend had te Grave de uitvaart plaats, gevolgd door de teraardebestelling, van wijlen mr P. J. F. M. Walter. In de kerk bevond zich een talrijke menigte, waaronder de heer Dobbelmann, lid der Tweede Kamer, rechteriyke ambtenaren, een wethouder en verschillende raadsleden uit Nijmegen, de burgemeester en de raadsleden uit Grave enz. Na afloop van den lijkdienst werd de lijk kist naar de begraafplaats gedragen, waarby de heeren Dobbelmann, de wethouder Thijssen, jhr Von Weiier en mr J. Smits, resp. griffier en ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht te Njjmegen, de slippen van het lijkkleed droegen. Aan de groeve sprak eerst de heer Thijssen, wethouder van Nijmegen, en daarna de heer Dobbelmann namens de kiesvereening Recht voor allen. De heer X. Walter, broeder van den over ledene, dankte voor de laatste eer, den be treurden doode bewezen. Zooals reeds gemeld werd, zal de be grafenis van generaal Van der Heijden plaats hebben Dinsdag om 12 uur. De invaliden zul len hun generaal naar het kerkhof op Moscowa brengen, waar de stoet opgewacht zal worden door de stafmuziek van het 8a regiment infan terie. Op het kerkhof zullen aanwezig z^r de adjudant der Koningin, de vertegenwoor diger van den minister van koloniën, jhr J. D. Six, vele opper- en hoofdofficieren en officieren van de verschillende wapens en gar nizoen te Arnhem. De koninklijke vereeai- ging het eereteeken voor belangrijke krijg she' dryven zal een deputatie zenden. H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder, de minister van koloniën, de commissaris der Koningin, generaal Verspijeken allerlei autori teiten hebbek telegrammen van rouwbeklag doen toekomen aan de weduwe. Zondag werd te Amsterdam de jaarver gadering gehouden van het Ncderlandsch Gym- nastiekverbond, onder voorzitterschap van den heer Karei Muller. Deze herdacht in zijn openingsrede den strijd in Zuid-Afrika, waaraan door zoovele landge- nooten en turnmakbers wordt deelgenomen. Een kort, maar hartelijk woord wijdde hij aan de gevallenen; de aanwezigen uitnoodigende door opstaan uitdrnkking te geven aan den eerbied voor de nagedachtenis der dooden, aan de sympathie met de afradende stamver wanten, aan den wenseh, dat de ongelukkige oorlog spoedig ten einde zal zijn. Met een flink ingezetten bondsklap werd aan dezen oproep met geestdrift voldaan. Blijkens het jaarverslag telt het Verbond thana 133 vereenigingen met 2803 werkende leden, 81 ondersteunende leden, 22 begunsti gers, 10 eereleden. Onder da werkende leden gijn 341 dames en 1372 jongens. Sedert 1893 ie het aantal leden van het verbond met 4 vermeerderd, het aantal werkende leden der vereenigingen tezamen met 124, het aantal kunstlievende leden met 357. Het verslag van den penningmeester sluit met een totaal van f 2160.31, waaronder een voordeelig saldo van f 205.877»- Het tijdschrift heeft een tekort opgeleverd van f 174.647a. Da begrooting sluit met f 2174.877s en een vermoedelijk batig saldo van f 117.157s- De volgende bondsvergadering zal worden gehouden te Utrecht. De staking der dokwerkers te Rotterdam duurt voort. Zij eischen voor gewoon werk 20 oent per unrvoor het schoonmaken van kolenbunkers en watertanks 25 cent per uur; verhooging voor Zondagsarbeid 100 en voor nachtarbeid 50 pCt. Minder dan een galden loon mag niet betaald worden, zoodat.een aange nomen werkman minstens vijf nar aan het werk moet gehouden worden. De oommissie uit de stakers, die de patroons bezocht, had geen succes. Zij vonden hen niet bereid hun eischen in te willigen. De stakers besloten een parig vol te houden in de hoop dat er binnen kort zooveel schepen in het droogdok znüen komen, dat de patroons znllen moeten toegeven. Evenals het huis Rothschild Son te Londen, heeft het Parijsche huis Rothschild 10.000 francs naar Amsterdam gezonden ten behoeve der werklooze diamantarbeiders. In Rotterdam 's Gravenbage, Utrecht, Delft, Arnhem en andere plaatsen worden, door de bemiddeling van den heer Dirk Beerends, gevolmachtigde van de commissie tot onder steuning der werklooze diamantbewerkers te Amsterdam, comité's gevormd om in bnn belang werkzaam te zijn. De behandeling der strafzaak wegens mishandeling met doodelijk gevolg van een verpleegde tegen een oppasser en een verpleeg ster te Neerboscb, is bepaald voor ie recht bank te Arnhem op Zaterdag 10 Febuari. Gedagvaard zQn 24 getuigen. Als verdediger treedt op jhr mr H. W. van Asoh vanWijck. By den penningmeester van het fonds tot ondersteuning van vrouwen en kinderen hier te lande van strijders in Zuid-Afrika, i'b tot heden ingekomen aan gifcen en toezeg gingen een bedrag van f 3835.62. Blijkens een by den voorzitter van het hoofdeomité van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangen telegram, is de versterkingsambu lance, onder leiding van dr. E. v. Rijckevor- sel, in welstand te Mozambique aangekomen. Vrijdag middag werd de Westhavenplaats fe Viaardingen in rep en roer gebracht door twee broeders die na een voorafgaanden twist met elkander handgemeen werden en elkaar zoo geducht toetakelden, dat zij bijna onken baar waren van bet bloed. De oorzaak van den twist was, dat de eene broeder vermeent fe rijn benadeeld door den anderen betreffende de erfenis van hun onlangs overleden moeder. De vertakkingen van de vergrijpen tegen do zeden, onlangs door de Haagsehe politie ontdekt, en die van hoogere standen uitgaan,' dreigen eene groote afmeting aan te nemen. Ten gevolge van de voorbarige openbaarmaking schijnt de justitie veel moeilijkheid te hebben om het bewijs tegen de schuldigen te vinden. In hoeverre het een herhaling van de afschu welijke feiten, eenige jaren geleden in militaire kringen aldaar voorgevallen, heeten mag, ligt nog in het onzeker. Het geldt onzedelijkheid met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar in een daartoe gehuurd en ingericht huis. Te Nijmegen is gearresteerd en naar Arn hem overgebracht iemand, wiens uitlevering door de Daitsche justitie, wegens poging tot moord, gevraagd werd. Het tekort in de kas van den vermoe delijk naar Amerika vertrokken ontvanger van den polder Buurmalsen bedraagt f 3663.697s- Woensdagavond is te Vaals op den druk ker en uitgever van de Grensbodeden heer Wehrene-Middelaar, een schot gelost terwijl hij de trap afdaalde in een duisteren gang .Het schot veroorzaakte slechts een vleesehwonde aan het hoofd. Met eenige dagen rust, zal de getroffene wel weer genezen zijn. Dader of daders onbekend. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Deze week heefo de marechaussee in de bosschen nabij Divam wederom een klopjacht gehouden om de bernchte stoopers Brieasen, die zich in het woud schuilhouden, te arres teeren, doch ook ditmaal weder zonder succes. Dezer dagen werd voor het eerst te Am sterdam het artikel cacaopoeder in publieke veiling verkocht; het bracht van 45 tot 50 cents per 7» G. op. Dit is een in dit vak voorzeker zeer merk waardig verschijnsel, als men weet, dat cacao? poeder tot nog toe prijzen van ongeveer het dubbele maakte. Dit is weder een gevolg van de buitengewoon hooge prijzen, die men op dit oogenblik voor de cacaoboter bedingt, welke 96 cents per 7» G. beloopt, in tegenstelling van vroeger, toen men er slechts de helft voor kreeg. Het artikel cacaoboter, dat vroeger dus bij product was, is daardoor hoofdproduct gewor den en heeft aanleiding gegeven, dat er over vloedig cacao gemalen wordt om aan de groote vraag naar boter te kunnen voldoen. Er wordt dus nu een veel grootere hoeveel heid caoaopoeder gefabriceerd dan kan worden geplaatst, waarvan het gevolg is, dat men thans de poeder in het groot op maandelijk» ache veilingen gaat aanbieden, wat tengevolge zal hebben, dat de cacaopoeder binnen korten tijd belangrijk goedkooper moet worden. Bakkersct DE OORLOG.) En de oorlog?... Ocb, hij gaat voort de strijders te verdierlijken en de moraal der nietatrijders te bederven, zoo schrijft de Haag sehe briefschrijver der Zwolsche Crt. Vreed zame menschen, die voor een rups uit den weg gaan, halen hnn hart op aan groote lijsten van gesneuvelden, gewonden en van sterfge vallen aan ziekte en gebrek. De tegenspoed der Britaohe wapenen wekt bij den toeschou wer dezelfde voldoening, waarmee deze een sterken, brallenden kerel door een kleineren tegenstander op de keien zou zien smakken, zoo dat het bloed hem uit neas en ooren loopt. o Het allermisselijkste in de figuur van John Bull is de ootmoed, die hem iu zijn ongeiuk bevangt. Zoo lang alles goed ging, voelde by zich maas genoeg, om heel Enropa in wa penen te staan. Nu by in drak zit, moet iedereen Johnny helpen Ieren, Ganadeezen, Australiërs, Kaffers, Indiërs, ja, hy neemt het den Kaapsoheu Hollanders kwaiyk dat zy niet zyn party kiezen. Na al die hulp maar weinig geeft, wordt het woord van den psalmist ver- vnld „Maak hnn aangezicht vol schande, op dat zij, o Heere, nwen naam zoeken 1" Ter elfder are bedenkt John, dat het zijn nut kan hebben, ook het Opperwezen in zyn zaak te betrekken, en roept hy de natie op tot solemn service of humble supplication for the divine blessing upon our arms in South Africa. Doet hy niet denken aan den matroos, die, dry vende op een stuk wrakhout, bidt„Heilige maagd, helpt u me hier uit, dan krygt u thuis een paar waskaarsen van een el of drie?" Te Brussel heeft een dwaze vergissing plaats gehad. Een brievenbesteller op het hoofdkantoor vond by het sorteeren der lich ting een portefeuille met geldswaardige en andere papieren en afzonderiyk nog een paar plaatsbiljetten voor het The&tre de la Monnaie. De man gaf de portefeuille aan zyn chef, maar wyi de plaatsbilletten waardeloos zouden wor den als ze niet terstond gebruikt werden, be sloot de besteller 's avondB gebruik van een entree te maken en een ander te verkoopen, Zoo geschiedde, maar nauweUjks waren de twee bezoekers gezeten, of zy werden gevan gen genomen. De eigenaar der portefeuille had aangifte gedaan van diefstal en nu werden de houders der plaatsbilletten voor de dieven aangezien. Eerst den volgenden ochtend werd het misverstand opgehelderd, maar hoe de portefeuille in de brievenbus is gekomen, kan niemand verklaren. De hoofdprys van de leening van Brnssal- zeehaven, een som vau 150.000 francs, is ten deel gevallen aan iemand te Haine-Saint-Pierre. De gelukkige winner, zeker het spreekwoord indachtig, dat gedeelde vreugd dubbele vreugd is, gaf vau zyn fortuin aan ieder van zeven broeders 10.000 franes. Een eenvoudig boertje uit Calvados, dat op reis was naar Parys, zat in een conpé alleen met een heer, die van de warm-waterstoof gebruik maakte en ook aan den boer vergunde zyn voeten er op te zetten. Deze laatste was in de wolken over zulk een vriendeHjkheid en roemde zeer den practischen zin van zgn reisgezel, die zulk een nuttig voorwerp op reis meenam. De «heer" wachtte zich wel te vertellen, dat de stoof aan de spoorweg- maafcsohappy toebehoorde en verkooht het voorwerp voor 10 francs aan den boer, die, te Parys gekomen, zyn stoof onder den arm nam en weg wilde gaan. Tot zijn groote verwon dering werd hy na aangehouden en opgebracht. De „heer", op wiens getuigenis hy zich beriep, was natuuriyk verdwenen. De tot nu toe wereldberoemde diaman ten, als de Koh-i-Noor, de Groote Mogoi, de Shah en de Regent, zien tbans de schittering hunner schoonheid verduisteren tegen het licht, dat van een nieuw gevonden diamant uitstraalt. Dit prachtstuk word, even vóór het uitbreken van den oorlog, by Kimberley gevonden en zal dit jaar op de Parysche tentoonstelling in het juweelon-paviljoen schitteren. De edelsteen is verzekerd voor 400.000 pond sterling. Dat baldadigheid zoover ging, dat stand beelden en andere monumenten niet meer voor vernieling veilig waren, moesten wy, helaas, ia de laatste dagen verscheidene malen con- stateeren, maar dat men nu ook by bet op richten van dergeiyke eereteekenen er op be dacht moet zyn, ze tegen diefstal te verzekeren, dat is zeker wel het allernieuwste. Toch schynt dit laatste in Madrid noodig te worden; aldaar werd, naar de bladen mededeelen, het metalen beeld van den markies de Poniejos in den nacht van zgn voetetuk gestolen. Een brutaal stuk is dit zeker, want het beeld stond op het drnkke Poniqjs oplein, waarop het hoofdbureau vau politie aan de achterzyde uitziet. Te Londen is dezer dageu een steno- grapheermaohine vertoond, die 120 woorden per minnut geeft; het is een klein, licht werktuig, dat men gemakkeiyk op de knie Te Hamburg is een man, zekere Emïl Rauche, die de respectable zwaarte van 450 pond had, aan een beroerte overleden, terwyi ajj op een weldadigheidsfeest kunsten op een rijwiel vertoonde. Door een toeval werd dezer dagen te Berlijn een bedrog ontdekt, dat, op schande lijke wyze gepleegd, voor de gezondheid zeker de nadeeligste gevolgen moet hebben gehad. Een man vervoerde op atraat vier vaten, waarvan een op den grond viel en openbrak, zoodat men kon zien, dat de inhoud bestond uit rauw vleeseh. De politie stelde naar aan leiding hiervan een onderzoek in, dat een huiszoeking tengevolge had by den koopman voor wien het vleeseh bestemd was. Ia ,diens auis werd gevonden 3000 kilo vleeseh, wegens tuberculose en trichinen afgekeurd en als zoo danig gestempeld. Dat vleeseh moest aan het abattoir worden onbruikbaar gemaakt, maar bij voortgezet onderzoek bleek nu, dat dagelijks 1000 tot 2000 kilio aau verschillende personen werd geleverd, die voor weinig geld aan worsfmakers en goedkoops eethuizen ver kochten. Met ontzetting moet men zich afvragen, of 1175 runderen, 3238 varkens en 16,250 kilo geslacht vleeseh, die iu het vorige jaar in BerHjn afgekeurd zvja, alle deazelfden weg zyn opgegaan en op dezelfde manier zyn ge consumeerd. - Op een bal te Miiachen kregen Woens dag een boekbandelaar uit Thun en een artist ait Erfurt een geschil over den oorlog in Zail-Afrika. De twist daarover liep zoo hoog, dat plotseling de boekhandelaar een revolver te voorschyn haalde en den jongen Erfnrter doodschoot. De misdadiger werd door de aan wezigen byna gelynèht. Te Bronssais een minderjarig Italiaansoh meisje geschaakt en in een harem gebracht. Na de krachtige protesten van den gezant werd het meisje uit dat verbUjf gehaald, maar de minister van justitie weigert het kind terug te geven, onder voorgeven dat het tot den Islam is overgegaan. De ItaliaanBohe gezant heeft daarop zij a protest hernieuwd, Ja zynde het voorgevallene een schendiog van de vaderlijke rechten. Als proef heeft de Japanscfae regeering kolen naar Daitschland uitgevoerd; en de Fransche regeering heeft aan de keizerin van China een porseleinen vaas ten gesohenke ge geven. 't Schynt werkelijk, dat de wereld ie omgedraaid. Volgens raming werd in 1899 door de geheele wereld 662.826.000 ton kolen opge bracht. Daarvan produceerde Groot-Brittannië 202.054,516, de Vereenigde Staten 196.405.953, Daitschland 130.928.490, Oostenryk-Hongarye 35.039.417, Frankryk 32.439.786, België 22.075.093, Rasland 12.862.033 en alle andere landen te zamen 30.960.712 tonnen. Da nieuwbenoemde gevangenisdominé zon zyn „horderarbeid" bij de „verdoolde scha pen" aanvangen. Op zlja eerste inspectie ronde trad hy een eel biaaen en vroeg met veel zelfvoldaanheid: „Wel vriendjelief, weet wel wie ik ben „Neen, maar dat kan me niet schelen ook," i de bewoner norseb. „Na, ik ben dg. Smit, de nieuwe gevangenis- dominé." Zoo? Dan heb ik vroeger wel van u ge. koord." „Wat heb je van me gehoord vroeg de dominé, wiens nieuwsgierigheid op zyn waar digheid de overhand kreeg. „Ik hoorde, dat u in twee steden de ker ken hebt leeg gepreekt, maar dit zal u hier niet gelukken." Verknopingen enz. Heden ochtend werden door den burge meester van Oostbnrg, ten gemeentehuize, by inzet en opbod herverpaoht de volgende tollen op den weg van Schoondybe naar IJzendijke. Voor den tol in den Prins Willem en Oranje- polder was hoogBte bieder J. J. Catseman te IJzendijke voor f125 en voor den tol aan de Zevenhofstedestraat was hoogste biedster Neeltje Stofberg te IJzendyke voor f115. y da verpachting op 18 Dec. jl. was de opbrengst respectieveHjk f115 en 1120. Krulnlngen. De boterfabriek alhier, di eenige jaren geleden werd opgericht en de melk van verscheidene boeren verwerkte, heeft een treurig bestaan gehad. Het aantal deelnemers slonk zoetjes aan, tot in de laatste jaren slechts een tweetal veehondera de zaken volhield. Heden eehter wordt de laatste melk behan deld en daarmee is de eenige Kruiningsche fabriek, hoe klein dan ook, gestorven aan verval van krachten. Waren van het begin af alle veehouders uit den omtrek toegetreden, dan Doch ook in deze blijkt van gebrek aan coöperatiegeest. 's &»ravenhage. De minister van binnen- landsche zaken, de beer Goeman BorgeBius, is met den heer Huber, afdeelingsehef voor de zaken van onderwys, naar Arnhem vertrokken ter by woning der feeateiyke inwyding van de industrieschool voor meisjes. Met 1 Februari a. s. zal de invoer van melk vee langs Baarle Herzog en Glinge (stationen dorp) wederom geoorloofd zyn. Petersburg. By een brand in een woon huis zyn zeven menschen omgekomen en velen ernstig gewond. De oorlog lo Zald-Afrlka* Londen. De Times van heden ochtend vat niet minder dan vier artikelen over den toestand. In een daarvan wordt betoogd, dat Roberts moet beslissen, of het mogeiyk en voorzichtig ia, om nadere pogingen tot ontzet van Ladysmith te doen. Gelukt dat niet, dan is het uiterst waar- sohyniyk, dat Engeland binnenkort of later zal hooren van een ramp, geiyk de Engelsche geschiedenis niet kent na de overgave van Yorktown aan de Amerikanen. Het blad raadt aan maatregelen te nemen voor de onmiddeliyke uitzending van 50.000 soldaten (looden?), gevolgd door een gelijk getal indien dat noodig blijkt. Lorenzo-Marques, 25 Jan. (Times). De per Gironde aangekomen ambulance en mili tairen zyn naar de Transvaal vertrokken. Volgende week worden per Duitsche boot nog 80 vreemdelingen voor de Transvaal verwacht. Berlijn. 29 Jan. ÏToZ^V-bureau te Lissabon meldt, dat het door de Parjjscfee bladen ver spreide bericht, dat de troepen der Zuid- Afrikaansche republiek de grenzen van Mozam bique overgetrokken zyn, officieel door de Portugeesche regeering wordt tegengesproken. Mew-York 29 Jan. Geestdriftige meetings voor de Boeren hadden plaats te St. Louis en te Minneapolis. Men nam moties aan, waarin sympathie voor de Boeren werd betuigd en de tusschen- komst van Mao Kinley wordt ingeroepen. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 29 Januari. Rotterdam. Bericht von den make laar Hvan Randwjjk). Ter markt van heden was in buitenlandsohe granen de handel stil. Amerikaansohe mixed Maïs vaster, evenals Meel. Zatordag 27 Januari. Antwerpen. Tarwe hooger. Amerikaan*- h mo. 2 fr. 16#/4. Parys. Tarwe vast; loop. rad. fr 20.50. Pesth. Tarwe stil. Zaterdag fl. 7 79; Vry- dag a. 7.79. ve HOUÖEHI aawbesteoiwcjew. Woensdag 31 /Jan. Vlissingen. Burgerweeshuis 2 u.het bouwen vau een nieuw weeshuis. Aanwyzing 23 Jan. Inlichtingen by den gemeente-bouw meester. Donderdag 1 Febr. Middelburg. Lokaal Heerenatra&t 8 u.; het maken van een nieuw gebouw, wyzigen van het afsluithek enz. op de Isr. begraaf plaats. Inlichtingen architect A. vau Dorst. Aanwyzing 30 Januari. Vrydag 2 Febr. Middelburg. Raadhuis 130 u.sleepen van cokes, pain, enz., ten behoeve der Ge meente-Gasfabriek tot 31 December 1900. Inlichtingen kantoor Gasfabriek. Zaterdag 3 Febr. Goes. Raadhuis 10 u.: het uitbaggeren der Oostvest. Inlichtingen Raadhuis. Dinsdag 13 Febr. Goes. Slot Ostende 2 u.bouwen graan schuur. Aanwyzing 10 Febr. 11 u. Inlich tingen architect A. Ie Glercq, Kruiningen. Woensdag 14 Febr. Dreischor. Koffiehuis van J. P. Hanse 12 u.het vervangen eener grintbaan door keibestrating in den polder Dreischor. Aan wyzing 7 Febr. Zaterdag 17 Febr. Walzoorden. Logement Adriaansens 11.50 u.het maken van werken tot verdedi ging van den oever der waterkeering van het calamitenze waterschap Walzoorden. Begroo ting f 4961.15. Aanwyzing 10 en 13 Febr. Maandag 19 Febr. Kwadendamme. Herberg van Timmer man 2 u.: maken van een grintweg van 's Gravenpolder—Hoedokenskerke, laag 2545 M. Aanwyzing 19 Febr. Inlichtingen J. Keiyu te Hoedekenskerke. Verzending en laatste busliohting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tjjd.) Oost-Ixuüë. Genua (Nederl.) 30 Jan. 605 's avonds Amsterdam (Nederl.). 2 Febr. 6^"a™U Brmdjfli CEiig. dienst). 2 Febr. 12.53 's namid. Napels (Duitsche dst.) 5 Febr. 12.63's namid. Marseille (Lloyd) 6 Febr. 6.05 's avonds Brindisi (Eng. dienst) 9 Febr. 12.53 's namid. Rotterdam (Lloyd) 9 Febr. 6.05'B avonds MarB8ille(Fr. dienst)10 Febr. 5.30 'smorgent. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. W est-Indië. Curagao over Queens- tawn30 Jan. 10.03 's avonds Curasao met K. W. I. maildienst. .31 Jan. 6.05 avonds Suriname via Sout hampton. 6 Febr. 5.30 's morgens Suriname via St. Na- zaire 8 Feb. 5.30 's morgens Suriname via Amsterdam. Den laatoten en lien elke maand 6.05 's av. M E R IJ K De heryk der maten en gewichten heeft plaats in de navolgende gemeenten en op de» tyd daarby vermeld Middelburg: voor de wgk D den 30 Januari; voer de wijk E den 31 Januari voor de wyk F den 1 Februari voor de wyk G den 2 Februari voor de wyk H den 6 Februari voor de wyk I den 7, 8 en 9 Februari Verder St. Laurens op dezelfde dagen als te Mid= delburg. Algemeen Overzicht. Plus ga change, plus c'est la même chose l Zoo meenden wy toen het bericht kwam, dat de keizer van China door een ander was ver™ vangen. Immers, het feiteiyk bestuur over het land bleef in dezelfde handen, in die van de aarts-conservatieve keizerin. En na zou het toch al weinig verandering geven, of Hr Ms pupil een tienjarige knaap, dan wel een vol wassen, maar zwakke man was. 't Verraste ons daarom wel een weinig Zaterdag te ervaren, dat de buitenlandsohe pers er anders over denkt, en deze gebeurtenis er een van het hoogste belang acht, die reeds in de naaste toekomst zeer ernstige gevolgen kan hebben. Ja, de Londensohe correspondent van de Frank f. Zeitmg seint, dat de ty dingen uit China in Engelsche politieke kringen even ongunstig worden beoordeeld als die uit Natal... waar Engeland vermoedeiyk een verpletterende nederlaag leed. Het groote, onmiddellijk dreigende gevaar zou zyn dat van een grooten opstand of burgeroorlog, die door de hervormingsparty zou worden verwekt. Steeds had deze party gemeend, dat China een betere toekomst tegemoet zou gaan, als het gelukte den keizer weer los te maken van de voogdij, der oude keizerin. Maar die hoop schynt nu vervlogen. Vooral Kang-Yu-Wei, de vriend van den keizer, wiens invloed indertyd bespeurd werd in het edict, waarby de keizer zich als een hervormingsgezind man deed kennen, was diep getroffen door de berichten nit Peking. Over het algemeen schynt het Noorden, waar de invloed van Rusland het grootst is, de gebeurtenissen nog al kalm op te nemen. Maar in het Zuiden is het anders. Uit Shangai verneemt de Timesdat een 1200-tal daar wonende Ghineesche krijgslieden en hoogere ambtenaren zich per telegraaf tof het Taung- li-Yamen en tot de keizeriyke prinsen wendden, met het dringend verzoek te bewerken, dat keizer Kwang-Soe hersteld werd en het regent schap afgesteld, wyi dit tot een ernstigen opstand zou leiden. Volgens de Daily Mail zyn de kooplieden nog verder gegaan, en is door hen in een ge heime vergadering besloten den staatsgreep niet te erkennen. Men wil een krachtige propaganda tegen het bestuur der oude keizerin maken, en geld beschikbaar stellen, om, zoo noodig, geweld te gebruiken. Trouwens bet is lang niet te Shangai alleen, dat men in den keizer den man zag wiena denkbeelden het land hadden kunnen redden. Van daar, dat van die zyden stappen wor den beraamd, om de tussehenkomst in te roepen van de drie Mogendheden, op wier samenwerking men meende te kunnen rekenen, Engeland, de Vereenigde Staten en Japan. Dat in al deze landen de gebeurtenissen groote ontroering wekten, is natuuriykalleen uit de Vereenigde Staten ontbreken tot dusver inlichtingen. Maar uit Japan wordt gemeld, dat de tyding van de afzetting van den keizer daar groote ontroering en bezorgdheid wekte. Men dringt daar te lande op krachtige maat regelen aan. Door het vermoeden, dat Rusland in dezen staatsgreep de hand heeft, wordt de stemming tegen die mogendheid niet beter, en doet juist met te meer aandrang vragen, om de maatregelen te nemen, die door den toe stand gevorderd worden. Volgens berichten uit Shangai was er sprake van te trachten Kwaag-Soe te redden en naar Japan over te brengen. In hoever de drie genoemde mogendheden geneigd zyn krachtig in te grypen In Japan bestond al lang lust, om zich met Rusland te meten, vóór dit land in het Verre Oosten met al «yn toebereidselen gereed was. Maar de laatste maanden zyn voortdurend oorloge- en transportsoepen naar Oof)t-A£i$

Middelburgsche Courant | 1900 | | pagina 2